S)e CcicbeSoii^mt Canadees voorstel inzake Indonesië door de Veiligheidsraad aanvaard De Paus wijst op de gevaren van deze tijd Nederland krijgt er enige kolenmijnen bij Vastenbrief van een zieke Hongaarse Bisschop Beperkte grenscorrecties voor Nederland Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 24 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11651 Heel bescheiden grenscorrecties Bur. Papengracht 32f Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10,32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. ra.m. Telefoontjes f 1.50 V Arbeid en verant woordelijkheid IN een rede, waarvan wij gisteren een verslag plaatsten, heeft prof. mr. B. C. Slotemaker, gedelegeerde van de Stichting van de Arbeid, een ■uiteenzetting gegeven van de verhou ding tussen werkgever en werkne mer in de latere historie tot op he den. En hij zeide daarin o. m.: Waren in de 19de eeuw de hoekstenen van liet rechtsherstel de begrippen eigendom en indi viduele vrijheid, onze eeuw wordt daarentegen gekenschetst door de begrippen arbeid en ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid. Een juiste typering mits goed begrepen. De spreker bedoelt niet, dat „de begrippen eigendom en individuele vrijheid" in deze tijd niet van grote waarde zouden moeten worden ge acht. Ook nu moet eigendom recht op persoonlijk bezit worden be schouwd als een noodzakelijke voor waarde voor een op de natuur van de mens gegronde samenleving. Ook nu moet „persoonlijke vrijheid" wor den erkend als een der kostbaarste geestelijke goederen, de waarde aller stoffelijke belangen ver-overtreffend. Maar er is een tijd geweest de tijd van de liberale economie dat men vereerde een absolute eigen dom, waaraan de Overheid onder geen enkel beding mocht raken; v/aarin men bepleitte een absolute in dividuele vrijheid, welke niet door overheidsbemoeiingen "mocht worden ingedam^. Die absolutie eigendom voor de een betekende armoe voor anderen; en die absolute persoonlijke vrijheid voor de een hield in slavernij voor anderen. En die eigendam en die persoon lijke vrijheid waren in die tijd de hoekstenen van „rechtsherstel" (tus sen aanhalingstekens). Onze eeuw wordt gekenschetst, al dus spr., door de begrippen „arbeid en gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid". De aaneenschakeling dezer begrip pen vormt inderdaad een kenmerk van deze tijd of misschien juister gezegd: moet vormen een kenmerk van deze tijd. Het is een zeer redelijke en een zeer toe te juichen consequentie, getrokken uit gezonde democratische opvattin gen, dat verantwoordelijkheid ge meenschappelijk wordt gedragen, met behoud van ieders persoonlijke ver antwoordelijkheid. Dat kan; het ge beurt in onze democratisch vertegen woordigende lichamen, als parlement' en gemeenteraad. Dat moet; de men sen van deze tijd willen terecht wor den erkend in dat, wat hun mens zijn vormt, hun verstand en vrije wil, die hen in staat stellen, te oordelen en verantwoordelijkheid op zich te ne men. Dit zijn, in het kort, enkele ge dachten, die wij al meer, en uitvoe riger, hebben belicht. Het zyn ge dachten, die naar onze stellige over tuiging, moeten worden verwezen lijkt, zover mogelijk, op heel het levensterrein. F\E VEILIGHEIDSRAAD heeft gis terenavond een voorstel van rte Ca- nadese vertegenwoordiger aangenomen dat inhield de Commissie van de U.N.O. voor Indonesië te instrueren, pogingen in het werk te aUllen om de Nederlanders en de Republikeinen bijeen te brengen on d& twee volgende punten: 1) het herstel van het republikeinse gezag in Djokja: 2) het organiseren van een Ronde tafel conferentie in Den Haag met bet doel de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië in het leven te roepen. Acht vertegenwoordigers stemden voor: Frankrijk, Rusland en de Oekraïne onthielden zich van stemming. NEDERLANDSE MILITAIREN IN INDONESIë Sergeant P. A. Luy- ten uit Breda steekt een kali (rivier) over in de omgeving van Bamiaju. Generaal MacNaughton, de verte genwoordiger van Canada, die het voorstel indiende, had aanbevolen, dat de voorzitter van de Raad, de Cubaan Alberto Inocente Alvarez, het voorstel zou toelichten. DR. XAN ROYEN SPREEKT Na MacNaughton sprak dr. Van Roy en. Hij betuigde zijn spijt, dat in de twee laatste zittingen van de Raad een aantal sprekers het uiter ste heeft gedaan om de atmosfeer te verstoren door het eindeloos herha len van beschuldigingen. Iedere onpartijdige waarnemer zou zich hierbij hebben moeten af vragen: wat is toch het doel van der gelijke debatten? Is het te verwon deren, dat, zoals verschillende spre kers hebben geconstateerd, het pres tige van de Raad snel daalt? De debatten over Indonesië samen vattend noemde dr. Van Roy en als de zes voornaamste feiten: 1) Nederland heeft de Raad mede gedeeld, dat het de resolutie zou uit voeren voor zover dit overeen te brengen was met zijn verantwoqrde- lijkheid. Nederland gaf aan de Re publikeinse leiders vrijheid van be weging in geheel Indonesië met uit zondering van Djokjakarta. 2) De Republiek bleef in gebreke het staken van het vuren voor haar guerillatroepen af te kondigen en de noodregeripg op Sumatra verwierp in feite de gehele resolutie. Geen woord van kritiek is geuit op deze nalatigheid van de Republiek. 3) Nederland deed het voorstel tot het houden van een Ronde-tafel conferentie waarover weinig is ge sproken en dan nog uitsluitend in kritische zin. 4) Canada stelde voor een preli minaire conferentie te houden. Dit oorstel werd door China ondersteund en door Nederland aanvaard. 5) De Republiek heeft aanvanke lijk dit voorstel verworpen. 6) Daarna aanvaardde de Repu bliek de preliminaire conferentie on der de nieuwe voorwaarde dat het binnen veertien dagen zou leiden tot herstel van de Republikeinse re gering in Djokja. Dr. van Royen weerlegde hierna enige verkeerde voorstellingen van zaken gedaan door de vertegenwoor digers van India en Egypte naar aanleiding van zijn woorden. Dr. van Royen richtte zich daarna tegen de bewering van Palar, dat de Nederlanders thans doende zouden zijn Djokja te verwoesten. Hij noem de cjit „complete onzin" en zeide, dat het ook hem nuttig leek, dat de Unci deze beschuldiging zou veri fiëren, vooral nu de Commissie toe vallig een bezoek bracht aan Djokja juist op de dag dat de beschuldiging werd geuit. De vertegenwoordiger van India had aan dr. van Royen gevraagd, om een ondubbelzinnig antwoord op de vraag of Nederland een preliminaire conferentie aanvaardt. Dr. van Royen verklaarde zich bereid dit antwoord te geven: Nederland en de Republiek zullen onder auspiciën van de Com missie van de Uno bespreken, of er wegen en middelen gevonden kun nen worden om te bereiken: 1) het staken van alle militaire operaties en guerillagevechten; 2) tegemoetkoming aan de bezwa ren welke voor de Republikeinse leiders bestaan tegen het deelnemen aan een Rondetafel-conferentie. En wel op deze wijze, dat het herstel van de vrede en de handhaving van rust en orde waarover in de resolu tie van 8 Januari wordt gesproken niet in gevaar zal worden gebracht. Nadat verschillende afgevaardig den het woord hadden gevoerd, kwam ten slotte het voorstel in stemming met bovengenoemd resul taat. Heilig Misoffer middelpunt van het leven De H. Vader heeft gistermorgen de pastoors en de vasienpredikers van Rome onder leiding van Mgr. Traglia in bijzondere audiëntie ont vangen. De audiëntie werd gehouden in de zaal van het Consistorie. In Zijn toespraak herinnerde de H. Vader aan de voorbereidingen voor het H. Jaar, wanneer van alle delen der wereld talrijke bedevaarten naar Rome zullen worden ondernomen. De materiële en organisatorische voorbereidingen, aldus de H. Vader, zijn in volle gang, maar het is veel belangrijker, dat de geestelijke voor bereiding daarmede gelijke tred houdt. De H. Vader herinnerde dan aan het feit, dat verschillende pastoors van Rome de gemeenschapelijke H. Mis voor de mannen als het mid delpunt van het H. Jaar hebben ge steld. Het H. Misoffer dient het mid delpunt te zijn van het leven en van alle handelingen der gelovigen, aldus de Paus. Wij moeten tot Onze droefheid vast stellen, dat de geest van gebed voort durend aan het afnemen is en dat daarentegen de wereldse geest in de gezinnen veld begint te winnen, zelfs in die gezinnen, die voorgeven Ka tholiek en trouw aan Christus te zijn. Wanneer de gebedskruistocht dei- gezinnen in andere landen met enthousiasme is begroet, wanneer zelfs de spelers van het grootste filmcentrum der wereld zich ter be schikking stellen van een zo verhe ven zaak, hoe zouden dan de Katho lieken van de Eeuwige Stad daarbij willen achterbijven? De H. Mis is een bron van zelf beheersing, van zelfverloochening en van de juiste onderordening der aardse dingen aan het eeuwige. De propaganda voor een aards leven zonder God is begonnen. De H. Va der wees in verband daarmede op DESKUNDIGEN van Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Be nelux zijn het eens geworden over de overdracht van 58 vierkante mijlen vroeger Duit gebied aan Nede rland, België, Luxemburg en Frank rijk, zo verneemt Reuter te Parijs Het gebied waarop Nederland rechten doet gelden, ligt ten Noorden van Aken en omvat o.m. het gebied rondom Geilenkirchen. Er vallen enkele kolenmijnen binnen en het telt onge veer 7000 zielen. Alle Duitsers, die in de betrokken gebieden wonen, zijn vrij om er met al hun have uit weg te trekken- Deze overeenstemming is bereikt na weken van besprekingen, die ten doel hadden, de belangen van de 12.000 tot 16.000 Duitsers die bij deze correcties betrokken zijn, zo goed mogelijk te behartigen. De aanbevelingen van de deskun digen zulle., naar de regeringen der zes landen worden gezonden ter goed keuring. In de loop van deze week zal over de besprekingen een officieel communiqué worden uitgegeven De overeenstemming heeft alleen betrekking op de „kleine aanspraken" door Duitsland's Westerburen. Gro tere aanspraken zullen later worden behandeld. De Britse en Amerikaanse deskun digen verzeten zich oorspronkelijk tegen elke grenswijziging op grond van het feit, dat dit de Duitse publie ke opinie zou verbitteren, zonder dat Nederland, België of Luxemburg er enig voordeel van zouden hebben. Het gebied dat België wenst omvat in hoofdzaak de districten Rotgen en Mütsenich met een gezamenlijke be volking van 4500 zielen. Het voor naamste doel van deze correctie is te voorkomen, dat de Belgische spoorlij nen zeven keer de Duitse gr^s pas seren de gevaren van film, pers en toneel. Zelfs in vele films, die moreel toe laatbaar geacht moeten worden, le ven en sterven de mensen als be stond er geen God, geen Verlossing en geen Kerk. De gemeenschappelijke H. Mis voor de mannen, zo vervolgde de H. Vader, heeft niet alleen een gunstige invloed op de mannen zelf, maar ook op de gezinnen, de gemeenschap en de Staat. Wij mogen niet, zo vervolgt de Paus, de ogen en het hart sluiten voor alles, wat in de pers, op het witte doek en op het toneel hét schaamtegevoel en de zedenwet schaadt Hij herinnerde in het bijzon der aan de verantwoordelijkheid, die rust op de ouders en veroordelde het, dat deze hun kinderen zonder controle laten gaan naar films en to neel, die iemand het schaamrood op de kaken brengen. De H. Vader wees hier op de gevaren, die men in dit opzicht op alle gebieden van het openbare leven ontmoet, ook in boe ken. geschriften en geïllustreerde bladen. Een andere vrucht van belangrijke betekenis, die vap een gemeenschap pelijke H. Mis uitgaat, is volgens de Paus de kinderlijke onderwerping en gehoorzaamheid aan de H. Vader en PROFESSOREN VAN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT VAN WASHINGTON PROTESTEREN. Tegen verklaring van leider van Zionistische beweging in de V.S. De professoren van de Katholie ke universiteiten van Washington hebben geprotesteerd tegen eep ver klaring van de leider van de Zionis tische beweging in de Verenigde Staten, waarin deze bewust onwaar heid zou hebben gesproken. De rabbijn verklaarde nL. dat het grootste deel der christelijke kerken de oorlog wenst. De professoren van de katholieke universiteit van Wash ington antwoordden hierop, dat der gelijke uitingen er toe bijdragen, de godsdienstige onverdraagzaamheid te verergeren. Deze verklaring is tegelijkertijd een aanval op millioenen Amerikaan se burgers en op de katholieke gelovi gen over de gehele wereld. Geen staatsman heeft harder aan het be houd van de vrede gewerkt dan de Paus. HET IS LENTE! Lente, dat betekent: Jong leven alom. een geest van onderlinge eensge zindheid telkens dan wanneer het er om gaat de rechten van God en van de Kerk te verdedigen. De vijanden der Kerk hebben een hevige strijd ontketend. Voor hen zijn alle argumenten goed genoeg, ook de minderwaardigste, want zij dienen slechts om de eenheid en saam horigheid tussen de Katholieken te verstoren en hun vertrouwen in de Plaatsbekleder van Christus te schok ken. De zichtbare grondslag van de eenheid der Kerk evenwel is de rots van Petrus en haar onzichtbare bron van kracht is het H. Misoffer en het Eucharistische maal. MIRACULEUZE GENEZINGEN IN LOURDES IN 1948. Mgr. Théas, bisschop van Lourdes, heeft tijdens een bijeenkomst van priestèrs de volgenle cijfers bekend gemaakt: Gedurende het jaar 1948 hebben 1.500.000 pelgrims Lourdes bezocht, onder wie 16.300 zieken. Van deze zieken zijn er 84 op miraculeuze wij ze genezen en als zodanig erkend. Het is wel opmerkelijk, dat de mees te wonderen ook nu weer geschied den tijdens de zegeningen met het Allerheiligste. „IK OFFER MUN ZIEKTE, MIJN LIJDEN OP VOOR DE KERK EN VOOR ONS LAND". „Ik smeek u uw moeilijkheden, uw lijden en smart met geduld en on wankelbaar geloof in de Goddelijke Voorzienigheid op te offeren zodat de belofte van de H. Schrift werke lijkheid mag worden: „Zij, die in droefheid zaaien, zullen in vreugde oogsten." Deze vermanende woorden richtte mgr. Ladislas Banass, bisschop van Veszprem, die lijdende is aan kan ker en reeds drie operaties heeft on dergaan, uit het Misericordiazieker.- huis tot zijn gelovigen. In zijn Vastenbrief herinnert de bisschop aan de „moeilijke dagen", die de natie moet doormaken en spoort zijn gelovigen aan altijd het beeld van Christus, die Zijn Kruis naar Calvarië draagt, in gedachten te houden. „Wij noemen de wereld dikwiils een dal van tranen", schreef de 60- jarige bisschop, „misschien omdat er zoveel moeilijkheden, lijden en ver driet op de wereld is. En wanneer wij dan in de laatste maanden zelfs nog veel meer hebben geleden, dan kan niemand er zich over verwonde ren, dat onder de mensen het ver langen groeit naar een geestelijke vrede. Hij, die slechts één steen bij draagt voor de opbouw van de vrede, versterkt reeds onze Kerk en de toe komst van ons land." „God ziet de vele millioenen H. Communies, gebeden en daden van zelfverloochening, die over het ge hele land door de gelovigen worden Een wetsontwerp Een ontwerp van wet dat de Re gering bevoegdheid moet verlenen, voorzieningen te treffen vanwege de verwezenlijking van bepaalde cor recties in de grens tussen Nederland en Duitsland, is thans #bij de Tweede Kamer ingediend, In de Memorie van toelichting wordt geschreven: Het lijkt de Re gering de aangewezen weg dat de Kroon, althans voor een beperkte pe riode, bevoegd wordt verklaard (ge hoord de Raad van State) voorzie ningen met eer; voorlopig karakter te treffen die kracht van wet hebben. En hierin voorziet dit wetsontwerp. Verder zegt de memorie nog: Ver wacht kan worden dat binnenkort door vertegenwoordigers van dc Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk, België, Luxemburg en Neder land in Parijs een protocol zal wor den ondertekend, waarbij zal wor den vastgelegd, dat tussen die mo gendheden ov nstemming is be reikt ter| aanzien van enige correcties in de Westelijke grens van Duitsland. Voor wat de Nederlands-Duitse grens betreft, zal die overeenstemming be trekking hebben op een aantal grens correcties van overwegend technisch karakter. In het algemeen zullen deze correcties' van zeer beperkte strek king en omvang zyn. Om voor de hand liggende rede nen van monetaire en andere aard kunnen op dit ogenblik geen nadere gegevens worden openbaar gemaakt over de gebieden, die eventueel aan Nederland zullen worden toegevoegd, noch omtrent het tijdstip, waarop die toevoeging zal plaats vinden. Wel kan de verwachting worden uitgesproken, dat deze toevoeging binnen afzien bare tijd zal worden verwezenlijkt Met het oog hierop beraadt de Re gering zich inmiddels over de wet telijke administratieve voorzieningen, die in verband met de toevoeging van bedoelde gebieden zullen moeten wor den getroffen. opgedragen voor een werkelijke geestelijke vrede. Ik, uw zeer zieke hogeprieser, wil ook gaarne iets bij dragen tot deze grootse gebedsactie. Ik offer mijn ziekte, mijn lijden op voor de Kerk en voor ons land. Tijdens mijn dagelijkse overden king van de droevige geheime van de Rozenkrans smeek ik de gezegen de Vrouwe van Hongarije om ons land te blijven beschermen cn ver dedigen. Wanneer de Voorzienigheid wil, dat ik in deze noodlotsvolle en moeilijke dagen vastgekluisterd blyf aan mijn bed, dan moge God mijn vreugde, dat ik in staat ben ge durende deze Vasten de weg van de lijdende Christus te volgen, aanne men als een offer van gehoorzaam heid. Wanneer ik met mijn lijden de talrijke moeilijkheden van dit land kan helpen oplossen, geloof ik, dat mijn zware dagen niet tevergeefs zijn geweest." KAMERONTBINDING IN BELGIë IN MEI. De Belgische kabinetsraad, die Woensdag tot na middernacht ver gaderde, heeft de minister van Bin nenlandse Zaken gemachtigd, aan de Raad van State drie wetsontwerpen voor te leggen. Het eerste voorziet in Kamerontbinding in Mei. Het tweede heeft betrekking op het vrouwenkiesrecht en hei derde op aanpassing der parlementaire zetels aan de jongste volkstelling. Het aan tal kamerzetels zal van 202 op 212 worden gebracht. Over de aanpas sing der Kamerzetels werd in de kabinetsraad geen eenstemmigheid bereikt en de partijen zullen vrij zyn in hun beslissing. BELGIë WIL TOLRECHTEN EERST OP 1 JULI LATEN VERVALLEN. De Belgische regering heeft, na besprekingen tussen de ministeries van Buitenlandse Za'ken, Financiën en Economische Zaken aan de Ne derlandse regering gevraagd de toe passing der gelijkschakeling van accijnsrechtcn tussen België, Neder land en Luxemburg nog drie maan den uit te stellen. Dit accoord moest in werking tre den op 1 April en zou nu dus pas op 1 Juli worden toegepast. Dit ver zoek staat in verband met het voor behoud. dat de Kamer rraakte tegen verhoging van accijnsreehten op bier en sigaretten. EINDE DISTRIBUTIE IN FRANKRIJK. Boter, kaas en melk komen per 1 April in Frankrijk vrij. Daarmee blijven alleen nog snijsolie, koffie en suiker op de bon. Voor auto's zullen vanaf diezelfde datum de toewijzin gen afgeschaft worden. En het wei nige, wat aan textiel nog aan pun ten gebonden was, kan in het ver volg eveneens vrij verkocht worden. Een teüjc,,, Ik ben gelukkig in mijn leed. Omdat ik het geen leed meer weet Maar 't alleruitverkorenst lot, Dat mij vereent met U, o God. Titus Brandsma in zijn gevangeniscel.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1