nu pk! NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK De verhouding werkgever werknemer in de laatste eeuw NIEUWS UIT DE OMGEVING LAATSTE BERICHTEN 'U SPORT {voensdag 23 maart 1949 de leidse courant pagina 3 alphen aan den rijn Kath. Leesbibliotheek. Ofschoon het voor-oorlogse peil nog niet is be reikt, gaat het aantal van de uitge leende boeken gestaag omhoog. In het afgelopen jaar werden er 18000 exemplaren uitgeleend. Er werden voor ruim ƒ700.nieuwe boeken aangeschaft..Uit 'n collectie van ruim 4500 exempl'aren kan men thans zijn keus doen en wel dagelijks, want se dert enige -tijd is de kath. leesbiblio theek in hel; St. Pancratiusgebouw enkele uren des middags en des Woensdags en Zaterdags ook in de avonduren opengesteld. Naar wij vernemen moet de wederinvoering van de voorheen zo populaire lees portefeuille, nog enige tijd op zich laten wachten, wegens de te hoge exploitatiekosten, welke een zo hoge huurprijs voor de lezers noodzakelijk zal maken, dat er te weinigen tot deelname zullen kunnen overgaan. In de jaarvergadering werd alge meen betreurd, dat vele lezers niet de nodige zorg hebben voor de door hen geleende boeken. Nu de kath. bi bliotheek in alle opzichten een prij zenswaardige service biedt, behoeft het vanzelfsprekend geen aanbeve ling om zoveel mogelijk daarvan ge bruik te maken. alkemade ZILVEREN JUBILEUM H. J. H. VERBOKET. roelofarendsveen Toneel ver. „St. Pancratius". Bij na alle leden waren aanwezig, toen voorz. P. Hoogenboom Lz. zijn wel komstwoord uitsprak. De penn., de kend woord tot de leden en spoorde hen aan steeds de deugd der nede righeid te betrachten en met ons to neelspel steeds de parochie te dienen. ter aar Geboren; Martha G. M. d. v. Th. C. v. d. Leijden en C. J. Th. v. d. heer J. P. Hoogenboom, bracht een' Berg; Maria J. d. v. J. W. v. Dam finantieel verslag uit, waarvoor hem namens de kascommissie, bij monde van de heer A Verdel, dank werd gebracht. In deze commissie werden nu benoemd de heren N. Rietbroek en B. Wesselman. Hei jaarverslag van de secr., de heer H. J. Hogen- boom, werd goedgekeurd. De aftr. be stuursleden P. Hogenboom Lz. en J. C. van Berkel, werden herkozen. Voor de heren Herm. Hogenboom en J. P. Hoogenboom, resp. secr. en pen- ningm., die tussentijds aftraden, wer den geen nieuwe bestuursleden geko zen, zodat het bestuur thans weer uit vijf leden bestaat. Tot voorz. werd nu gekozen de heer A. Verdel. Het reglement werd na een kleine wijzi ging goedgekeurd. De regisseur Th. Wesselman sprak nog een dankwoord tot de scheidende secr. en penn. voor de zo prettige samenwerking, en aan de oud-voorz. voor zijn vele werk zaamheden. Medegedeeld werd, dat er voortaan 3 stukken per jaar opge- voerd zullen worden. De g. a., kap. i stellen voor het onderwijs van han G. J. Groen, sprak nog een opwek-denarbeid met voorstel van B. en W. C. Verlaan. Bertus z. v. M. Rietveld en T. Zwaneveld, Isaac z. v. M. Rietveld en T. Zwanenveld. Overleden: J. Mulder 81 jaar. zoeterwoude Gemeenteraad. De Raacl dezer gemeente vergadert Vrijdag 25 Maart n.m. 7.45. De agenda bevat o.m. voor stellen van B. en W. tot toekenning van tijdelijk loonbijslag en aanvul ling van de verordening tot regeling van de bezoldigingen van gemeente- personeel, tot straatverlichtingen in Gelderswoude. Verzoek van de ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente om subsidie in de kosten van restauratie der Ned. Herv. kerk met voorstel van B. en W. Verzoek van het bestuur der R,K. Meisjesschool van de Zuidbuurt om gelden beschikbaar te stellen voor aankoop van leermiddelen voor het gymnastiekonderwijs en van het be stuur der R.K. Jongensschool voor V.G.L.O. om gelden beschikbaar te DE STICHTING. VAN DE ARBEID „De Stichting van de arbeid is geen om de so.iale zelfbeschikking in het eindpunt, doch moet beschouwd wor-1 arbeidsbestel tot uitdrukking te bren- den als een tussenstadium- Het doel I gen door het benutten van maat- moet zijn, een organisatie te vinden, schappelijke organisatorische krach- waarbinnen de spanningen tussen j ten, het inschakelen van organisato- Op 1 April a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer H. J. H. Ver- boket ter gemeente-secretarie werd aangesteld als concierge, bode en plaatselijk deurwaarder der gemeen te Alkemade. De heer Verboket werd geboren 30 Dec. 1891 te Herten (L.). Komende van het wapen der Kon. Maréchaussee werd hij per Januari 1921 benoemd tot gemeente-veld wachter te Oude-Wetering, waarna 1 April 1924 zijn benoeming ter ge meente-secretarie volgde. De heer Verboket heeft zich in die reeks van jaren een grote achting in onze ge meente verworven. Door zijn gemoe delijk optreden in somwijlen delicate kwesties, is hij in alle plaatsen der gemeente een zeer bekende figuur geworden. Doordat zijn werkzaamhe den hem als bode veelal buiten het gemeentehuis vereisen, en er waar schijnlijk weinig ingezetenen zijn, die hierdoor niet in contact met hem zijn geweest, geloven wij wel, dat deze ambtenaar in de gem. Alkemade de grootste bekendheid geniet. Als bijzonderheid willen wij vermelden, dat het raadhuis door vele land schapstekeningen van de gemeente Alkemade door hem. zelf vervaardigd, wordt gesierd. hazerswoude Rectificatie. Voor de gemeente raadsverkiezing werden op de ver gadering van de K.V.P. als voorlo pige candidaten gesteld de heren: L. M de Boer (aftr.), M. Heymans (aftr.), N. P. Kapteyn (aftr.), F. J. Kouwenhoven (aftr.). P. J. Rietveld (aftr.); voorts J. C. Baak, P. Brug man, P. Fase Jz., C. Kramer, H. Loorrians, Th. Straathof, M. Straver, Th. L. van Son. nieuwkoop K.V.P. Na de diverse verslagen volgde de bestuursverkiezing, waar bij het gehele aftr. bestuur werd herkozen met 31 (van de 34) stem men. Met 29 stemmen koos men de heer Markman weer tot voorzitter. Bij de bespreking van het systeem van de groslijststemming voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, kwamen er twee voorstellen naar voren en wel van de heren Teunissen en H. Bos, die meenden, dat het bestuur geen enkel voorstel had. Echter ook het bestuur had een ontwerp-systeem; de vergadering, ook de genoemde heren waren het spoedig met het idee van het bestuur eens. Het nu te vol gen systeem is als volgt: Aan de kie zer wordt een stembiljet uitgereikt, waarop de namen van de candida ten in een cirkelvorm voorkomen. De kiezer moet hokjes zwart ma ken voor de namen van drie door hem of haar gewenste candidaten. Dus nu niet een, maar drie personen stemmen. Voor de kascontrole wer den aangewezen de heren II. Bos en C. C. van Koert. Bij de candidaat- stelling werden de volgende personen aangewezen: E. H. van Dam, A. J. Verhaar, J. Th. Klein, C. C. van Koert, Alb. van Houten, C. J. Hil- horst en H. Bos. Verder werd na eni ge discussie op voorstel van de heer Klein besloten om de leden van de K.V.P. tot en met 30 Maart a.s. gele genheid te geven alsnog candidaten te stellen per lijst, welke getekend moet zijn door minstens 25 stemge rechtigde leden. Hierna werden als afgevaardigden voor de Kamer-Centrale aangewe zen de heren E. J. Pouw, C. Ver haar en als plaatsvervanger de heer C. C. van Koert. De heeren» H. Bos en P. A. Ham werden benoemd als afgevaardigden voor de Statenkies- kring; plaatsvervanger werd de heer G. v. cl. Weyden Pzn. katwijk aan den rijn Een prestatie! De voerman D. v. R., werkzaam bij P. v. d. G., reed met de disselwagen met 2 paarden ter hoogte van de v. Egmondstraat de Rijnstraat-Noord in, doch was1 z'n paarden niet meer meester. Het stel letje ging het trottoir op, hetwelk al daar gelukkig nogal breed ié. Met beklemd hart stonden vele toeschou wers het verloop aan te zien, angstig, omreden hier en daar ook kinderen op het trottoir speelden. Maar in die angstige ogenblikken wist de bestuur der de disselmeester te blijven en met een nauwkeurigheid die aan het ongelofelijke grenst wist hij met zijn hollende paarder^ overal tussendoor te laveren. Ter hoogte van de winkel van de heer W. wordt het trottoir voor dergelijke experimenten te smal en liep de wapen vast tussen de muur en een electr. trampaal. Begrijpelijk, dat de strengen, de dissel, en nog meer,# braken; de paarden kwamen vrij en holden op huis aan en, o won der, zelfs de voerman er achter aan. Het wonderlijke slot was: wagen en tuigen gehavend, bij W. een ruit stuk. Het geval had een massa mensen op de been gebracht, die eenparig van oordeel waren: hulde aan de zo'n sterk-gezenuwde voerman! noord wijk Afscheid kap. Wüst. Donder dagavond zal in het Juvenaatsge bouw gelegenheid bestaan afscheid te nemen van kap. Wüst, die thans is benoemd tot kapelaan te Oegst- geest; te 8 uur voor de organisaties en te 9 uur voor de overige paro chianen. noord wijkerhout Programma van de Klokkenwijding in de St. Vicfor-Parochie. Zater dagmiddag a.s. zullen de drie nieüwe klokken van de St. Victor-kerk om 2 uur plechtig worden afgehaald vanaf de grens van de parochie bij het „Sol daatje" door het comité met aan het hoofd pastoor Brink. De jeugdvereni gingen zullen eveneens hierbij tegen woordig zijn. In optocht wordt door de parochie gereden. Een geluidswa gen zal de feestelijkheid verhogen. De parochianen worden verzocht allen de vlag uit te steken. De klokken zul len op het Kerkplein worden opge steld. Zondag Laetare om half negen des morgens zal in de St. Victor-kerk een solemnele H. Mis worden opge dragen voor ^e overleden en levende donateurs van het Klokkenfonds. Te vier uur zal het Klokkenspel worden opgevoerd door de jeugd. Deken Brinkman van Noordwijk zal de wij ding van de klokken verrichten. Na de wijding wordt een kort Lof ge houden met „Te Deum". Op Paas zaterdag zullen de klokken voor het eerst luiden. Verlicht kruis op de toren. Zon dag a.s. zal voor het eerst een groen verlicht kruis op de toren van de St. Victor-kerk ontstoken worden. Kleuterbureau geopend. Dins dagmiddag had door de burgemeester- voorzitter van het Wit Gele Kruis de officiële opening plaats van het bureau Kleuterzorg, uitgaande van het Wit Gele Kruis alhier. Dit bu reau komt te staan onder leiding van dr. Niemeijer, schoolarts te Noord- wijk. Bij deze opening waren tegen woordig o.a. de districts-huisbezoek- ster van het W. G. Kruis Zr. Kamp- schöer, de secretaris van het W. G. Kruis-, de heer J. P. de Jong, en de beide wijkzusters. Een aantal moe ders was reeds bij deze opening met hun kleuters aanwezig om van het bureau gebruik te maken. Voortaan is het bureau geopend te 2 uur op elke 2e en 4e Dinsdag van de maand. De opening van dit bureau getuigt van een grote activiteit van het be stuur van het W. G. Kruis. Sedert ja ren voelde men de noodzaak om in aansluiting op het consultatiebureau voor zuigelingen ook cle kleuterzorg ter hand te nemen. voorhout Middenstand. Gezien de belang rijkheid der agenda, n.l. bespreking over de te houden winkelweek, be treurde de vice-voorzitter, de heer J. v. Kesteren, de slechte opkomst op de vergadering van de Kath. Midden standsvereniging. Een verzoek van de afd.-commissie van het Kath. Jeugdwerk, om voor dit werk tijdens de winkelweek, een kleine actie op touw te zetten, met medewerking van de middenstand, om wet geld in kas te krijgen, vond een goed onthaal. Gedacht werd aan een kleine verloting, in de vorm van het juist aantal te raden. „St. Cae- cilia" verzocht, om de gekochte prij zen voor de fancy-fair, welke niet weg gaan, eventueel te mogen terug1 geven. Ja! mits het geen verbruiks- artikelen zijn of artikelen welke spe ciaal zijn besteld dooi de winkelier. Aan het bestuur van „St. Caecilia" zal een ledenlijst worden toegestuurd met verzoek alles bij de plaatselijke middenstand te kopen. Hierna volg de een zeer geanimeerde langduri ge bespreking inzake een te houden winkelweek. Resultaat! Er komt een winkelweek, gelijktijdig met de bloe- menfeesten. Hoewel er slechts een kleine minderheid aanwezig was, is men er toch van overtuigd 20 deel nemers te krijgen. Reclame moet er zijn. Het publiek moet zo ver ge bracht worden, dat het alleen in Voorhout koopt. De afwezige leden zullen door persoonlijk contact be werkt worden, om deel te nemen. Er komt één grote prijs, waarschijnlijk en fiets, die voor inkoopsprijs gele verd wordt. Verder stellen alle deel nemers een prijs beschikbaar, waar voor een klein bedrag uitbetaald wordt. Bij aankoop van één gulden wordt een bon verstrekt. Er wordt wederom een winkelweek-courant uitgegeven. Bij dè rondvraag kwam de a.s. ge meenteraadsverkiezing ter sprake en het stellen van een candidaat. Do voorz. kan dit niet toelaten, omd.* dit de taak is der K.V.P. Dit is niet toelaatbaar op een vergadering van de standsorganisatie. Lusten moeten eventueel vóór. 25 Maart ingediend zijn. Stemmen gingen op voor een betere etalageverlichting in de avond uren. Ook dit is reclame. Ook het punt contante betaling kwam nog maals ter sprake, doch evenals op voorgaande vergaderingen werd men het hierover niet eens, gezien dé vele bezwaren die geopperd werden. VOORSCHOTEN ALWEER EEN AANRIJDING Meisje brak het been Gisternamiddag om half zes had alweer een aanrijding plaats in deze gemeente. Een personenauto, be stuurd door J. K. uit 's-Graven-hage, reed vanaf de Schoolstraat de Bij- dorpstraat in, toen plotseling het 9- jarige meisje J7 v» d. Sande voor de wagen iiep. Het werd gegrepen, ge raakte daarbij onder de wagen en werd een eind meegesleurd. Geluk kig had de auto geen grote vaart, waardoorerger werd voorkomen. Het meisje brak haar linkerboven been en had lichte kwetsuren aan hoofd, en knieën. E.H.B.O. en dr. v. d. Stoel waren spoedig aanwezig en verleenden eerste hulp. Het meisje werd daarna naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. POPPENTENTOONSTELLING OP KONINGINNEDAG Voor het a.s. Koninginnefeest op 30 April heeft het bestuur van cle Koningin Wilhelmina Vereniging bij de samenstelling van 'haar feestpro gramma gedacht aan een poppen- tentoonstelling. Daar er nogal ver schil in weersgesteldheid heerst tus sen 31 Augustus en 30 April, vormt dit een programmapunt, waarop de weersgesteldheid geen directe invloed uitoefent, ^n het is voor Voorscho ten iets nieuws. Deze poppenten- toonstelling wordt ingedeeld in ver schillende groepen. Allereerst is ge dacht aan het tentoonstellen van door kinderen zelf vervaardigde of aangeklede poppen, zodat we dus krijgén: Groep It door kinderen van 812 jaar vervaardigde of aange klede poppen. Groep II. door^kinde ren van 1216 jaar vervaardigde of aangeklede poppen. Daarenboven 'wordt ook de inzending van poppen opengesteld voor de navolgende groepen. Groep III: door inzenders boven de 16 jaar vervaardigde of aangeklede poppen. Groep IV: in zending van geheel gereed gekochte poppc.n voor alle leeftijden. Groep V: inzending van nationaal, provin ciaal of in streekcostuum geklede poppen, idem voor alle leeftijden. Groep VI: historisch of oudheidkun dig geklede poppen, idem voor alle leeftijden. Groep VII; inzending van origineelst geklede poppen, idem voor alle leeftijden. Voor alle groe pen worden prijzen beschikbaar ge steld, terwijl de beoordeling zal ge schieden door een deskundige jury. Om deze poppententoonstelling te doen slagen is een comité in het le ven geroepen, dat bestaat uit de vol gende leden: mevr. S. G. van dei- Hoevende Jongh de Leeuw, Veur- seweg 148, L. H. baronesse Schim- melpenninck van der Ove. Duiven voorde, mevr. E. G. van GentZon neveld. Papelaan 7, mevr. H. A. S. het plaatsen van een pot bonen, om RomeijnOostveen, Leidseweg 246 overheid, ondernemers en arbeiders worden geharmoniseerd." Met deze woorden vatte prof. mr. B. C. Slote- maker. gedelegeerde van de Stichting van de Arbeid, de tendens samen van de uiteenzetting, die hij gisteren op een lunchvergadering van de Haagse afdeling van het Nederlands instituut Voor efficiency gaf over de verhouding werkgevevr-werknemer. Spreker behandelde in het kort de ontwikkeling van deze verhouding sedert de Franse revolutie, die de laatste resten deed verdwijnen van het Gildenwezen, dat van de mid deleeuwen af het fundament had ge vormd van een sociaal-economische orde. Prof. Slotemaker onderscheidde hierbij verschillende phasen, en wel: 1) cle periode van de Franse revolu tie tot omslreeks het midden van de vorige eeuw, het tijdperk van het „laissez faire, laissez passer dat ge kenmerkt werd door bedenkelijke sociale toestanden en een betrekke- j lijke rechteloosheid van de arbeider. In deze tijd werden b.v. bij het Bur gerlijk Wetboek van 1853 huur van mensen en van zaken nog op één lijn gesteld en werd de verhouding werk gever-arbeider slechts als een vermo gensrechtelijke gezien in het kader van het verbintenissenrecht- Type rend voor de mentaliteit in die dagen was wel het wettelijke voorschrift, dat bij twijfel omtrent de inhoud van het arbeidscontract het „woord van de meester" moest worden geloofd. Hierna komt de periode van Staats interventie, die zich aanvankelijk nog beperkt tot het wegnemen van mis standen en het uitbannen van exces sen. Geleidelijk gaat de overheid zich echter steeds meer met de normale arbeidsverhoudingen bezig houden en 'vinden in het maatschappelijk leven ingrijpende regelingen plaats. De Ar beidswet van Talma, die in 1911 tot stand kwam, wordt gevolgd door wet ten op het stuk van de sociale ver zekering. Weinig ruimte werd echter rische samenwerking van werkgever: en arbeiders in de arbeidsregeling, omdat men af wilde van de „Ambte naarswetgeving naar het oude model", deskundigheid met onpartijdige staatszorg wilde verbinden en niet in de laatste plaats, omdat men in toe passing van het organisch arbeids recht de mogelijkheid zag tot ontlas ting van de staatstaak naarmate het maatschappelijk leven zelf rijp wordt bevonden, eigen leefregels te stellen. Dat ook dan nog in laatste instantie overheidstoezicht niet gemist kan worden om, waar nodig, te waken voor meer algemene belangen, is in confesso. Dc grondwetswijzigingen van 1922 en van 1938 maakten voor deze organische i-echtsvorming ruim baan. In deze periode valt ook de groei van het organisatiewezen in de ar beiders- en werkgeverswereld. Het ligt voor de hand, aldus pfof. Slote maker, dat organische rechtsvorming alleen dan kan plaatsvinden, wan neer dc organen kunnen worden ge creëerd, waarbinnen het nieuwe recht gevonden kan worden. Dit is alleen mogelijk, wanneer de maatschappe lijke krachten zich organisch samen binden. Met de groei van het organi satiewezen kwamen de mogelijkhe den van organische rechtsvorming binnen het1 kader van de practische politiek. Reeds voor de laatste we reldoorlog was er regelmatig overleg tussen werk evers en arbeiders in or- ganisatorisc' verband, doch na de be vrijding kwam dit nog sterker tot uiting door het oprichten van een instelling als de Stichting van de Ar beid, welke reeds aanstonds door de nieuwe regering als officiële advies instantie werd erkend. In het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen van 5 October 1945 het belangrijkste sociale staatstuk na de bevrijding staat, dat het college van rijksbemiddelaars omtrent alle aangelegenheden van DOODVONNIS VOLTROKKEN Bij K. B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Suyker- buyk. die tot dc doodstraf werd ver oordeeld bü sententie van het bij zondere gerechtshof te 's-Hertogen- bosch. Het vonnis is lujdenmorgen voltrokken. Suykerbuyk was betrok ken bij het gebeurde op dc Vloei- weide te Rijsbergcn (N.B.). VIER RANTSOENEN SIGARETTEN Deze week zal, meldt de „Tijd", in weerwil van de staking in de siga retten-industrie te Amsterdam, die nu reeds anderhalve maand duurt, het volgende rantsoen .rookartikelen beschikbaar worden gesteld: vier rantsoenen voor de heren en twee rantsoenen voor het vrouwelijk deel van de bevolking. OPSTAND VAN LASKAREN De stam der Laskaren, die onge veer 500 manpen omvat, is tegen de regering van Pakistan in opstand gekomen en heeft stelling genomen aan dc- Afghaanse grens, waar deze mannen trachten het verkeer te be lemmeren. Volgens een communiqué van de Pakistaanse regering zijn de rebellen door de luchtmacht onder vuur genomen. De regering van Ka- ratsji verklaart verder, dat langs di plomatieke weg bij dc regering te Kaboel is geprotesteerd. Door de ra dio en de pers van Kaboel is- een campagne op touw gezet togen Pa kistan. gelaten voor het eigen .n.t.atiet van meer algemene betekenis het advies bedrijfsgenoten en de reactie hierop moe, inwinnen van de Stichting van bleef niet uit. Reeds aan hel einde j de Arbeid. Verder vindt regelmatig van dc vort. eeuw openbaarde zich „verleg plag., tussen het bestuur van een verzet tegen wat men later noem-de stichtine van de Arbeid en een de de exclusieve staatszorg op sociaal t.0„ege vall hoofdambtenaren van het terrein en steeds sterker werd de roep I ministerie van sociale zaken. 1De Stichting van de Arbied vestigt de nieuwe verhouding, die er tussen werkgevers en werknemers is ge- I groeid. Waren in de 19de eeuw de hoekstenen van het rechtsbestel de begrippen eigendom en individuele vrijheid, on_ eeuw wordt daaren» tegen gekenschetst door de begrippen arbeid en gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid. Hoe de ontwikke ling in de naaste toekomst zal zijn, is aldus besloot prof. Slotemaker moeilijk te voorspellen, doch de voortekenen zijn niet ongunstig. Uit eindelijk betreft het hier een vraag stuk van cultuur. Het gaat om de vraag in hoeverre gezamenlijke ver antwoordelijkheid voor het gemene best kan worden aanvaard in blijvend organisatorisch verband. In deze komt het aan op de „public spirit" van ons volk. 'ttjaatt IN IN DIE: viert op 24 Maart zijn 24ste verjaar dag te Mat ja Lengka. en mevr. A. H. SteenwinkelLoo- man, Wijngaardenlaan 29. bij welke leden tevens dc gelegenheid bestaat om zich vóór of op 2 April a.s. op te geven voor deelname aan deze pop pententoonstelling. Geboren: Cornelia Niccletta Maria Antonia, d. van J. P. Uljee en C. J. van der Heijden; Carla Mar- garetiha, d. van S. Stolk en G. van Ommering; Henk Antoon Nico, z. van N. P. de Vos en L. J. R. Harten. Gehuwd: Albertus Ohristiaan Kruvt, 27 j. en Dorothee Cornélie Cobée, 21 jaar. wassenaar Floraliavereniging. In de laatst gehouden vergadering van de Flora- liavereniging is het bestuur als volgt samengesteld: voorz. P. Zegwaard, 2e voorz. W. F. de Bree, secr. D. v. Barneveld, 2e secr. Mevr. A. C. Mul- ler-Idzerda. penningmeester: G. ,L. C. Zeedijk, leden: A. Vaandrager. H. J. H. Harnas, C. v. Vulpen en G. v. Egmond. Pluim vee vereniging. Maandag vergaderde de pluimvee-vereniging Wassenaar. Uit het jaarverslag van de secr. blijkt, dat de vereniging thans ruim 160 leden telt en een 15-tal donateurs. In kas is een batig saldo van rond 1000.Dat zal goed van paè komen in het jaar 1950, dan bestaat de vereniging 25 jaar, welk jubileum o.a. gevierd zal worden met een grote tentoonstel ling. In het bestuur werden herko zen de heren A. H. Jongenecl, P. v. d. Steur, T. AJofs, U. T. de Vries en W. H. Pennings. zoetermeer Geboren: Hendrikus Adrianus Maria z. v. H. Bolleboom en J. M. C. v. d. Ven. Tiny d. v. H. Stolp en A. Snijder, Johannes z. v. C. v. Reeu- wijk en M. v. d. Bos, Margaretna d. v. J. v. d. Velden en G. Jongenotter. Jacob z. v. G. W. v. Driel en J. van Woerden. Berichten reeds geplaatst in ecu gedeelte onzer vorige oplage. I1ET SCHRIJN VAN KAREL DE GROTE GEOPEND. Het kostbare uit de dertiende eeuw daterende schrijn, dat het stof felijk overschot van Karei de Grote bevat is in tegenwoordigheid van de I bisschop van Aken met liturgische plechtigheid geopend. Medici en experts op kunstgebied hebben daarna een onderzoek naai de toestand van het schrijn inge steld. Het domkapittel is tot dit on derzoek overgegaan, omdat tijdens de beide laatste wereldoorlogen het schrijn, te zamen met andere schat ten uit de Dom, geëvacueerd is ge weest. Op het einde van de laatste wereldoorlog stond het schrijn in een vochtige mijngang in Siegen in Westphalen. Medici hebben na de opening van het schrijn geconsta teerd, dat het gebeente van de kei zer over het algemeen goed in tact was gebleven. De gewaden hadden echter schade opgelopen en dc kleu ren waren verbleekt. Nadat een protocol over het derzoek was opgesteld en in schrijn gelegd, werd dit weer sloten. VLIEGTUIGEN UIT MOSKOU OVER DE LUCHTCORRIDOR De Russische vertegenwoordigen bij het Berlijnse luchtveiligheidscen trum hebben vandaag voor het eerst aangekondigd, dat vliegtuigen uit Moskou over de geallieerde lucht- corridor zullen vliegen. Drie vlieg tuigen zouden de corridor doorvlie gen en te Dallgow, 50 km ten Westen van Berlijn landen. De Russen waar schuwden eveneens'voor de tweede dag achtereen voor schietoefenin gen, waartegen de Westelijke verte genwoordigers het gebruikelijke protest hebben ingediend. SCHEEPSBERICHTEN GAROET 22 Maart (13 uur) van Southampton, 23 Maart 7 uur aan de Hoek van Holland verwacht.; LINGE Dass. 21 Maart Monrovia, RIJNKERK 22 Maart van Cebu. SARANGAN 21 Maart van Khoramshar te Basra SIBAJAK pass 22 Maart (13 uur) Kaap Borr. GROOTEBEER. pass. 22 Maart AL goers; MADOERA. 22 Maart van Be- la wan; TESARI, 22 Maart van Bata via naar Belawan en Rotterdam. VOOR LEUKE FOTO's AAN HUIS: bfë - ciné on idolfsirc, v.k< cyu-uelv. 1. 0REE5TBPOT ?->l LÊtOEn TKL 21851 marktberichten ROTTERDAM, 22 Maart Vee Aan voer 1223 stuks gebruiksvee, 200 vette koeien en ossen. 152 graskalveren, 821 nuchtere kalveren, 586 biggen, 145 schapen en lammeren, 242 paar den. Prijzen: kalf koeien J 880750— 630. melkkoeien 880750—630, va rekoeien 500400300, vaarzen 625500400, pinken 475400 300, graskelvtren f 270—170—100, big gen 605040; hitten 600500 300, parden 800—600425, slacht- paarden 140—>1.201.10 per kg. WOERDEN, 23 Maart. Kaas. Op de kaasmarkt waren de prijzen als volgt. Ie soort f 1.751.77, 2e soort 1.721.74. Handel matig. SCHAKEN MorphyLSG 5—17. Deze tra ditionele ontmoeting tussen het Stu denten schaakgenootschap „Morphy" en het Leids Schaakgenootschap gis terenavond in Minerva gespeeld, ver liep zowel wat de uitslag betreft als naar de bijzonder gezellige en vriend schappelijke sfeer even traditioneel. De studenten boden aan de hoogste borden goede tegenstand doch moes ten verder aan de „burgers" de meer derheid laten. De heer dr. Niemeyer uit Wassenaar, erelid zowel van Mor phy als van '1 LSG, woonde enige tijd de wedstrijd bij. Na afloop van de strijd vertolkten de voorzitters van Morphy en LSG resp. de heren J. Jong en mr. De Blécourt. nog eens de zeer vriend schappelijke gevoelens van alle deel nemers, waarna men nog geruime tijd op de Sociëteit bijeen bleef. De uitslag was: (LSG) YzYz\ KraayenhofVan dei- Nat VxSchlemperW. Westra 01; HalbertsmaBosscha 12 MarcellaKuilman 10; v. Eeghen Segaar YzYz'- v. d. ArdenneMr. de Blécourt 01. ZevenModderman 01; ten RaaBloem U1; SmitDr. v. Arkelo 01; v. d. Plasschev. De venter 01; dc JongHessels 01: Mulderv. d, Heuvel 01; Kerkho venHooftman 01; Molenaarv. d. Oord 01; Schcpensv. d. Bosch 1 0; Heukelom StuytAnes 01: Nou der ten CateVerstraaten 01; Ja gerDrs. Schors 0—1; FinkerLan- cel YzYz\ Westerbijde Jong 01; v. d. DreeDieben 121 z BILJARTEN Biljart Bond Bloembollenstreek. In de 1ste klasse van de B.B.B. is Faas nog steeds ongeslagen en alle spelers hebben reeds twee of meer verloren partijen, uitgezonderd A. v. d. Berg van de Biljartver. „Noordwijker- hout", die zijn eerste twee partijen wist te winnen; zijn gemiddelde is echter aanzienlijk lager en de ver wachtingen zijn niet, dal v. d. Berg nog een bedreiging zal zijn voor Faas. De verdere resultaten zijn: pnt. brt. h.s. gem. c. Faas 250 30 38 8 33 A. G. v. d. Berg 104 30 16 3.46 A. v. Diemen 250 42 25 5.95 A. G. v. d. Berg 130 42 15 3.09 H v. d. Voort 250 35 42 7.14 p.' Duivenvoorde 190 35 26 5.42 c. Faas 250 20 57 12 50 p. Duivenvoorde 106 20 10 5.30 A. Herings 250 45 38 5.55 J. Schrama 225 45 26 5 A. Herings 250 35 36 7.14 A. v. Diemen 187 35 26 5.34 J. Schrama 250 33 54 7 57 B. v. d. Voort 186 33 24 5.63 i thans als volgt: gcw.gel.verl. pnt.gem. C. Faas 6 12 10.34 A. v. Biemen 3 2 6 6.35 J. Schrama 3 2 6 6.01 A. Herings 3 2 6 5 92 Ant. v. d. Berg 2 4 7.46 J. Duivenvoorde 1 1 2 3 6.75 G. C. Degger 1 1 2 3 6.35 E. v. d. Voort 1 2 2 6.2» A. Elfering 1 3 2 5.39 P. Duivenvoorde 1 4 2 4.95 A. G_ v. d. Berg 3 3.48

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3