Rubens-schenner krijgt 6 maanden NIEUWE CHEVROLET REDERIK Verteld door Huibert Vet^ Dr. M. C. Colenbrander itigeóneeuwde WOENSDAG 23 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MINISTER v. d. BRINK: Er dreigen moeilijkheden op de kapitaalmarkt Toepassing van het beginsel van vervangings waarde Er komt een commissie van advies voor de huisbrand Minister van den Brink heeft giste ren zijn rede voortgezet. Hij sprak nog eens over de bete kenis van de» Marshall-hulp. Hij leg de er de nadruk op, dat we de be tekenis er van niet alleen in cijfers moeten gaan weergeven. Er is door deze steun in Europa nieuwe hoop ontstaan en er is een samenwerking gegroeid, die zal blijven, ook als de Marshall-hulp al geëindigd is. Het voornaamste knelpunt voor de industrialisatie is thans onze devie- zenpositie. Het ziet er echter wel naar uit, dat binnen afzienbare tijd ook op de binnenlandse kapitaal markt moeilijkheden zullen ontstaan. Er zal een brug geslagen moeten worden tussen het niet risico dragend spaarkapitaal" naar het risico dra gend investeringskapitaal. Daarnaast is de interne financiering van grote betekenis. Bij de fiscale en de pry- zenpolitiek zal daarmee zoveel mo gelijk rekening gehouden moeten worden. In de huidige toestand, zal, alvo rens men tot prijsverlaging overgaat, rekening gehouden moeten worden met de vervangingswaarde. Algehele toepassing van de vervangingswaar de zou een te snelle prijsstijging op leveren, die ook zou doorwerken op de lonen en dientengevolge onze ex port bemoeilijken. Jer wille van de industrialisatie is het nodig, dat wij kunnen blijven concurreren, tenein de onze exportmogelijkheden te be houden. Daartoe blijft soberheid no dig voor enkeling en gemeenschap. Het publiek heeft in het nu ten ein de lopende stookseizoen bij de afle vering van brandstoffen moeilijkhe den ondervonden. Deze kon men echter, zo zei minister van den Brink, niet aan de Regering wijten, want er had heus ten aanzien van het geheel der brandstoffenvoortbrenging geen misrekening plaats gevonden. Alleen was het tot dusverre helaas nog niet mogelijk, tijdig tevoren enige voor raden tegelijk af te leveren en onder wijl scheen er in het oorspronkelijk gemaakte schema omtrent de ver schillende soorten van brandstoffen wel enige verandering ingetreden.Wat overigens de kwestie van het gebrek aan anthraciet betreft, kregen we nog te horen, dat zich in dat opzicht in het algemeen in Europa schaarste doet gevoelen. Intusssen, het geheel van de brandstoffëhvoorziening en --voortbrenging was in 1948'49 niet ongunstiger geweest dan gedurende het overeenkomstige tijdperk van een jaar geleden. De minister zal Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM 1 (301 m) 7.00 Nieuws, 7.30 Squire Celest? Octet. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag. 5.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit. 9.40 Schoolradio, 10.00 Kwartet in D voor fluit en strij ders. 10.15 Morgendienst. 10.45 NCRV J1.00 De Zonnebloem, 11.40 School radio. 12.03 Zangrecital doqr Theo Bavlé, 12.33 Septet o.l.v. Johny Om- bach. 13.00 Nieuws, 13.40 Roeromme, 14.00 Kamerorkest, 15.00 Middagcon cert. 16.45 Scuola di ballo, 17.30 Sweelinck Kwartet. 18.30 Regerings uitzending, 19.00 Nieuws, 19.15 Ne derlandse organisten spelen eigen werken. 19.30 Het actueel geluid 20.00 Nieuws jn het kort, 20.15 Stu dio-steravond, 21.30 Familiecompe titie, 22.05 De vaart der volken, 23.00 Nieuws. 23.25 Serenade in C opus 10. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws. 8.55 Kor te gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.00 Graduation Ball. 10.00 Morgen wijding. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Orgelconcert. 12.00 De Papavers 12.33 In 't Spionnetje. 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest 14.00 Van de hak op de tak. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 As- sortimento (XVIII) 17.00 Kaleido- scoop. 17.20 Welk dier deze week? 17.50 Radiozoeklicht, 20.15 Omroep orkest. 21.00 Het wonder der armen, hoorspel. 22.45 Pijlers van Neder lands welvaart, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte melodieën. een commissie van advies voor de huisbrand instellen. Tenslotte is de begroting van Eco- nomischè Zaken zonder hoofd, stem ming aangenomen. Er was in deze zitting van de Se naat een nieuwigheid. Sinds de jong ste, in September 1948 van kracht ge worden Grondwetsherziening, ken nen we het ambt van staatssecretaris, een soort onder-minister en als zo danig treedt sedert enige tijcl onder minister v. d. Brink op dr. v. d. Grin tten, die de zorg voor de bedrijfsor ganisatie onder zijn hoede heeft. Welnu, deze staatssecretaris heeft daarover gisteren een enkele opmer king in de Eerste Kamer gemaakt en zo beleefden we dan voor het eerst, dat in 's lands vergaderzaal zulk een hoogwaardigheidsbekleder het woord voerde. HENDRIK ANDR1ESSEN DIRECTEUR KON. CONSERVATORIUM Bij Koninklijk Besluit van 18 Maart is benoemd tot directeur van het Koninklijk Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage Hendrik Franciscus Andriessen te Utrecht. De nieuw benoemde directeur van het Koninklijk Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage, Hendrik Franciscus ^.ndriessen werd 17 Sep tember 1892, te Haarlem geboren. Zijn eerste muziekonderwijs ontving hij van zijn vader, van zijn broer Willem en van Louis Robert. Daar na studeerde hij aan het Amsterdam se conservatoriumNvWaar Bern. Zweers hem compositieleer onder wees en de Pauw hem orgel en pia nolessen gaf. In 1916 deed hij zijn eindexamen. In 1937 werd hij direc teur van het conservatorium der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Utrecht, na hoofdleraar voor compositie aan het conservato rium te Amsterdam te zijn geweest. Van zijn composities zijn te noemen: missen, orgelwerken, toccata en cho ral, sonate voor cello en piano, pas- sacaglia, muziek bij Salomon" van yondel, drie symphonieën en ca- pirccia voor strijkorkest en vele lie deren. DE ONTKNIKKING BIJ HET ONDERWIJS Het Tweede Kamerlid Peters (KVP) heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de volgende schriftelijke vra gen gesteld. 1. Kan de minister aan de hand ener benaderende berekening mede delen hoeveel leerkrachten bij het Lager Onderwijs een salaris genieten dat bij gelijke behandeling tussen ambtenaren en onderwijzers voor de z.g. ontknikking in aanmerking zou komen? 2. Kan de minister mededelen op welk gemiddelde per leerkracht per maand de verhoging ten gevolge var de toepassing der ontknikking wordt geschat? TELEVISIE-ONTVANGST IN WEST-BRANBANT. Ook in West-Brabant heeft een amateur voor 't eerst een televisie uitzending van Philips te Eindhoven ontvangen. Het is de heer Rouwendaal te Roo sendaal, die over de kwaliteit van beeld-ontvangst zeer tevreden was. AMERIKAANS SOLDAAT BETUIGDE ZIJN DANKBAARHEID. Sigaretten voor pilotenhelpers te Breda. De ambassadeur der Ver. Staten in Nederland heeft gisteren, zo le zen we in „Trouw", in de receptie zaal van het stadhuis te Breda na mens de Amerikaanse soldaat Ri- chord Reardon uit New Alban onder vijftig illegale werkers 10.000 siga retten verdeeld. Richard Reardon behoorde tot de bemanning van een Amerikaans vliegtuig, dat in September 1944 in de omgeving van Breda neerstortte. Op het station te Breda werd hij door de Duitsers gearresteerd, doch niettemin wist een onbekend geble ven Bredase burger hem wat appels en sigaretten toe te stoppen. Uit erkentelijkheid voor deze geste stuurde Reardon 10.000 sigaretten naar Nederland om ze te doen ver delen onder vijftig oud-illegale wer kers van Breda die zich met de hulp aan gestrande Amerikaanse vliegers he oen beziggehouden. Na een hartelijke toespraak over handigde' ambassadeur Baruch aan ieder van de vijftig illegale werkers 200 sigaretten. Het gemeentebestuur overhandigde hierop de hoge gast een geschenk van producten uit Breda. Bij zijn vertrek werd dr. Ba ruch hartelijk toegejuicht. Tot en met 12 Maart had de Willem Barendsz geproduceerd 99.466 vaten (16.577 ton) traan en 4168 vaten (695 ton) spermolie tegen 62.310 vaten (10.385 ton) en 6809 vaten (1135 ton) SDermolie in de overeenkomstige pe- -'o ynri het v^ri^e vangstseizoen. Tengevolge van de minder gunstige weersomstandigheden is de weekpro- ductie iets teruggelopen. Onder zeer grote belangstelling zo wel van militaire, kerkelijke als burgerlijke autoriteiten, is Dinsdag- mid'rtg het nieuw gebouwde Rooms Katholieke militaire tehuis in het infantrie schietkamp de Harskamp ingewijd en opengesteld. Des mor gens werd de bij het tehuis behoren de kapel ingezegend door de vicaris- generaal van het aartsbisdom Utrecht m'gr. D. Huurderman. Des middags bij de plechtige ingebruikname wa ren vele autoriteiter. aanwezig. Verschillende sprekers drukten hun vreugde uit over het feit, dat nu ook in de Harskamp met zijn velq duizenden soldaten tellend garnizoen dit Katholieke militair tehuis ge opend mocht worden, daar, zoals ook alle sprekers betoogden, in een drin gende behoefte werd voorzien. Kindje verkouden Dan rug. keel en borstje KINDJE OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEGREPEN Gisteren is op het baanvak UtrechtBaarn nabij de onbewaakte overweg bij de Molenstraat te Soest het 2-jarig dochtertje van de fami lie V, dat tussen de spoorrails zat te spelen door een trein overreden. De bestuurder van de trein zag het kind in de mist, die boven de rails hing voor een voorwerp aan. Toen hij op ongeveer 25 meter genaderd was, stond het meisje plotseling op. Uit alle macht remde hij nog. maar het was reeds te laat. BABY IN DE WIEG GESTIKf. Een 7 maanden oude baby van de fam. H. te Leesten (gem. Warns- veld), werd dood in de wieg aange troffen.. Het kind bleek te zijn ge stikt in een dekentje. AANHANGERS VAN DR SAMUELS KOMEN VOOR ZIJN METHODEN OP Aanhangers van dr Samuels uit verschillende delen van Nederland hebben een adres gericht tot de Eer ste en Tweede Kamer, het Neder lands tijdschrift voor geneeskunde en de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, waarin wordt gezegd: „Ondergetekenden, Nederlandse art sen, betuigen hun insteming met .de kortegolvenbehhndeling van dr J. Samuels en protesteren tegen de werkwijze van de commissie-Brutel de la Rivière. die door haar onvolle dig en eenzijdig onderzoek tot een onjuist resultaat moest leiden". GEEN ANIMO OP DE BEURS Bij gebrek aan enige affaire was de stemming op de effectenmarkt gisteren weer danig in mineur. Ei kwamen slechts sporadisch noterin gen tot stand en van handel was in de verschillende hoeken maar wei nig te bespeuren. Er was geen en kele factor aanwezig, die op de markt een stimulerende uitwerking ver mocht te hebben. Was de jnarkt Maandag iets vaster, gisteren keer de de beurs tot haar apatische hou ding terug en openden de koersen merendeels weer «iets beneden het vorig slotpeil. Veel fluctuatie zat er verder niet in. De koersen leken als vastgenageld, aangezien noch pu bliek noch speculatie enige belang stelling aan de dag legden. De markt verliep dan ook volkomen lusteloos en sloot nauwelijks prijshoudend. De staatsfondsenmarkt bleef goed prijshoudend van toon en de conver sielening 1947 handhaafde zich op 97 yx tot 3/8. De 46-jarige J. C. K., die vorige week het schilderij „Diana in bad'' van Rubens in museum Boymans met een mes beschadigde, stond gisteren voor de rechtbank te Rotterdam te recht. De officier van Justitie was van mening, dat hier niet van een inci dent maar van een symptoom sprake is. In 1946 heeft K in het Rijksmu seum te Amsterdam met water naar een schilderij gegooid K. wilde liever zorgeloos in de gevangenis verblij ven, -dan rondlopen met een voort durende angst voor werkloosheid. De eis luidde een jaar gevangenis straf, ondertoezichtstelling van de re gering. Volgens een psychiatrisch rapport is K. verminderd toereke ningsvatbaar. De verdediger zag in gevangenis straf geen heil, wel in onderbren ging van verd. in een psychiatrische inrichting. Op verzoek van de officier van Justitie wees de rechtbank direct vonnis. K. werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafge vangenis en wat betreft de overige ^bepalingen conform de eis. K. zeide afstand te doen van hoger beroep. DESERTEERDE NEDERLANDS GENERAAL AAN DE GREBBE? Vrijspraak gevraagd Voor het hoog militair gerechtshof te Den Haag, gepresideerd door mr. Doornbos, stond terecht de 63-jarige generaal-majoor b. d. J. H. uit Was senaar die in de Meidagen van 1940 commandant is geweest van het He Nederlandse legerkorps. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de Meidagen 1940 bevelen van de Commandant Veldleger eigendunke lijk bad overschreden en door deser tie zijn vechtende troepen in de steek had gelaten. De advocaat-fiscaal, mr. Van Gilse, meende na getuigenverhoor in zijn requisitoir, dat men beklaagde alleen een zékere vrijpostigheid kon verwij ten door bevelen van eigen amende menten te voorzien. Er was geen sprake van opzettelijke ongehoor zaamheid. Het verlaten van de com mandopost te Doorn noemde spr. een voorbeeld van wijs beleid en vooruitziende blik. De door generaal H. getroffen regeling voor de terug tocht was een vrijpostige doch een gelukkige keuze. De terugtrekkende troepen konden daardoor worden opgevangen en naar verschillende plaatsen worden gedirigeerd. Resumerende kwam mr. Van Gilse tot de conclusie, dat opzet en kwaad willigheid niet bewezen waren. In tegendeel, beklaagde heeft er steeds naar gestreefd de bevelen doelmatig te doen zijn. Van een strafbaar feit op strafrechtelijk gebied ,tot een oordeel over het strategische beleid achtte de advocaat-fisc. zich niet be- oegd was niets gebleken en hij vroeg het hof generaal H. van het ten laste gelegde vrij te spreken. Jihr. mr. Beelaerts van Blokland, de raadsman van generaal H„ vroeg het hof, wanneer het tot vrijspraak zou komen, deze vrijspraak te moti veren en positief te willen aandui den, dat generaal H. in de oorlogs dagen van Mei 1940 er van gemaakt heeft wat er van te maken was. NOORD WIJ KERS REDEN OVER ZANDVOORTS STRAND Voor de Haarlemse kantonrechter moesten onlangs enkele Noordwijkse •:chelpenvissers terecht staan, die op het strand van Zandvoort schepen hadden vervoerd per auto en daar door een. verordening van het Strandschap-Zandvoort hadden over treden, waarin wordt verboden het strand met motorrijtuigen te berij den. Bij de- behandeling van de zaak voor de kantonrechter opperde de verdediger, mr. Bergmeijer uit Lei- dén, verschillende bedenkingen te gen het Strandschap als zodanig", welke hierop neerkwamen, dat dit niet steunde op de gemeentewet en datde verordeningen van het Strandschap dus niet bindend wa ren. De kantonrechter vond daarin aanleiding deze zaak aan te houden. Toen de behandeling" werd voortge zet, werden als getuigen gehoord de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, en de secretaris dier gemeente, de heer W. M. B Bosman, die resp. voorzitter en secre taris van het Strandschap-Zandvoort zijn. Deze getuigen gaven inlichtin gen over de doelstelling van het Strandschap en dq betekenis der verschillende bepalingen. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie ging in zijn requisitoir de verschillende opwerpingen van de verdediger na. Spr. zag niet in, dat met de vorming van het Strandschap in strijd met de gemeentewet is ge handeld. Hij achtte de verordening van het Strandschap dan ook ver bindend en vorderde een geldboete 10.subsidiair twee dagen hechtenis. In zijn schriftelijk vonnis, dat de Haarlemse kantonrechter gisteren gaf, sloot deze zich aan bij de me ning van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Hij achtte de oprichting van het Strandschap in overeenstemming met de gemeente wet, waardoor het bevoegd was ver ordeningen uit te vaardigen. De uit spraak in deze principiële zaak was conform de eis. MOTOREN Uit voorraad lavarbaar GEBR. VAN ULDEN VERDAMSRAAT 6 - TELEF. 23041 WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond) ZACHT OVERDAG. Droog weer met weinig wind en nog enkele overdrijvende Wolkenvelden. Gedurende de nacht en vroege ochtend plaat selijk nevel of mist en tamelijk koud, doch bijna nergens nacht vorst. In de namiddag over het algemeen zonnig en zacht weer. EN DE ZEVEN DIRECTEUREN H hoger Freden k n, hoe meer de kou afnam; toen hij de eerste verdieping 'bereikt had. was de temperatuu" zelfs norma® geworden. „Het komt misscnien doo_- al dat marmer en die kou de stenen beneden", be dacht Frederik. terwijl hij heel zachtjes de knop van een deur naar beneden drukte. JMisschien wo nen in deze kamer de ze ven directeuren. Als ik nu een beet je geluk heb, is het avontuur direct afgelopen; nog éventjes en dan ar resteer ik die zeven misdadigers.... Ik voer ze gevankelijk (dat was een érg mooi woord, bedacht het knaap je) gevankelijk dus naar mijn patroon (nóg zo'n mooi woord!) en dan zal het recht zijn loop hebben. De vissen uit het aquarium in het stadhuis zul len weer allemaal agenten en schrij vers en griffiers en deurwaarders worden en Notaris Zwingelhout weer burgemeester en..., hu!" Frederik zakte opeens bijna door de vloer van schrik. Door al zijn mooie gedachten had hij een ogen blik helemaal vergeten dat hij in een vreemd huis was, waarin tal van on bekende gevaren schuilden, en zijn schone toekomstdromen werden ruw verscheurd door een magere hand die zich om zijn schouder klemde. „Bent U een nieuwe?" vroeg een versleten stemmetje aan Frederik, en toen de jongen zich omdraaide zag hij dat hij tegenover een oud vrouw tje stond met een vogelhoofdje, waar in een murmelmondje zoetjes heen en vveer bewoog. Met een bevende zucht ontsnapte Frederiks adem, die hij van schrik al die tijd had inge houden. „Ben U een nieuwe?" vroeg het murmelmondje nog eens. „Weet U, dit is mijn kamer en als er iemand voor staat die naar binnen wil. moet het een nieuwe zijn, of... oh!" ein digde het vrouwtje verschrikt. „Bent U een inbreker?" „Nee", fluisterde Frederik, „ik ben een nieuwe". Het vrouwtje knikte bedachtzaam. „Ja", antwoordde ze, „dat dacht ik al, je ziet er nog erg jvieuw uit. Wat kom je hier eigenlijk doen?" „Ik kwam biefstukjes brengen", jokte Frederik zonder aarzelen. „Ze ven stuks voor zeven ouwe heren". Het oude vrouwtje opende de deur van haar kamer en tuurde naar bin nen. Toen wendde ze zich weer tot Frederik. „Hier. zijn ze niet", zei ze, met iets van opluchting in haar stem, „maar misschien zou je even onder mijn bed willen kijken. Zeker is ze ker!" STADSNIEUWS Tot hoogieeraar in de oogheelkunde benoemd Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit, om on derwijs te geven in de oogheel kunde, dr M. C. Colenbrander, thans oogarts te Delft. Mattheus Catharinus Colenbrander werd 19 Februari 1904 geboren en was van 1922 tot 1929 student in de medicijnen te Utrecht. In laatstge noemd jaar werd hij assistent bij prof. J. v. d. Hoeve, hoogleraar in de oogheelkunde hier ter stede. In 1932 promoveerde de heer Colenbrander aan de Leidse universiteit op proef schrift, getiteld: „Plaatsbepaling in het netvlies". Na zijn promotie ves tigde hij zich als oogarts te Delft en in de jaren 1932-1935 was hij tevens als assistent werkzaam bij prof. Zee-y man te Amsterdam. Prof. Colenbrander volgt hierme de zijn eerste leermeester hier ter stede, prof. dr J. v. d. Hoeve, vop, die in verband met de pensioengerech tigde leeftijd eervol ontslag heeft ge kregen. GEMEENTERAAD De Raad van Leiden kwam gister avond om 8 uur in vergadering 'oij- e envoor een korte openbare (een half uur) en voor een langere gehei me zitting (tot middernacht). Tot leden van de Noorder-commis sie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren: A. Baan, W. Caro, J. Duyverman, N. v. d. Heu vel, J. H. A. Manders, G. J. v. d. Ploeg en W. E. Wolvers. Tot leden van de Zuider-comm;s- sie tot wering van schoolverzuim we der benoemd de heren: J. Fluyt, P. J. M. Hoeks, A. B. Mulder, L. Timmers, J. Schouten, N. B. M. Vreeburg en mevr. C. de Hart-Godfriedt. Aan mej. M. H. B. Teeuwen werd eervol ontslag verleend als onder wijzeres. e gemeente werd, in plaats van in 3 Kieskringen zoals tot nu toe, verdeeld in 2 kieskringen. Wethouder v. Schaik was nog nirt aanwezig. Naar wij vernamen, is hij in zoverre hersteld, dat hij 's mor gens zijn werkzaamheden op het stadhuis verricht. Vereniging van Sigarenwinkeliers. Gisteravond had in „Het Gulden Vlies" een vergadering plaats van Leidse Sigarenwinkeliers. Na hei ope ningswoord van de voorzitter hield heer Rummenie uit Amsterdam een inleiding over het onderwerp. „Waarom georganiseerd en hoe?" Spreker schetste de moeilijkheden in het bedrijf van nu en in 0e toe komst en gaf enige wegen aan waar langs een oplossing zou kunnen wor den gevonden. Na een geanimeerde discussie werd staande de vergade ring de Leidse vereniging van Siga renwinkeliers heropgericht, die in 1943 door de bezetters \verd ontbon den. i een eerstvolgende vergadering zal het bestuur worden gekozen. Collecte Leiden Buitenschool. Dc collecte voor de Leidse Buitenschool, die op 12 Maart werd gehouden, heeft opgebracht 1496.49. In dit bedrag is begrepen 226.13 van de scholen actie. 34) r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE „Ik geef het je toe dat.geef ik ié toe, mijn beste," zei mijnheer Bouc niet zonder ironie. Poirot was niet uit het veld ge slagen. Hij ging kalm door: „Ik zal voor het ugenblik enige bijzondere verschijnselen overslaan, die dr Con stantino ei; ik reeds besproken heb ben. Daai kont ik dadelijk aan. Het volgend le.l van belang, naar mijn idee, is het uur van Je misdaad." „Ook dat is 'n van de weinige din gen' die we weten," zei mijnheer Bouc. De misdaad is begaan orr kwart over een vannacht. Alles be wijst dat dat zo is." ..Niet alles. Je overdrijft. Er zijn, zeker, aardig wat getuigenissen om die opvatting te steunen." „Ik ben blij dat je dat tenminste toegeeft." Poirot ging kalm door onbekom merd om de interruptie: „I. Dat de misdaad begaan is zoals >i.i zegt, om kwart over een. Deze wordt gesteund door de aanwijzing •i het horloge, door die van mrs. Hubbard en door die van Hildegarde Schmidt, de Duitse. Het komt over een met het getuigenis van dr Con- stantine. Mogelijkheid II. De misdaad is la ter begaan en de aanwijzing van het horloge is opzettelijk vervalst. Mogelijkheid III. De misdaad is vroeger begaan en de getuigenver klaringen zijn vals. Als we nu mogelijkheid 1 aanvaar den als de waarschijnlijkste gesteund door de meeste verklaringen, moeten we ook enkele feiten aanvaarden, die er uit voortkomen. Om te beginnen: als de misdaad begaan is om kwart over een. kan de moordenaar de trein niet verlaten hebben en de vraag rijst: Waar is hij? En wie is hij?" Laten we zorgvuldig eerst de ge tuigenissen onderzoeken. We horen het eerst van het bestaan van man de kleine donkere man met een vrouwenstem van de Ameri kaan Hardman. Hij zegt, dat Rat chett hem van die persoon vertelde on hem aannam om naar hem uit te kijken. Er is geen ander getuigenis om dit te steunen; we hebben alleen Hardman's woord er voor. Laten we vervolgens de vraag onderzoeken: Is Hardman degeen die hij uitgeeft te zijn de employé van een New Yorks detective-bureau? Wat, naar mijn idee, zo interes sant is in dit geval,is dat wegeen van de faciliteiten hebben die de po litie heeft. We kunnen de verklarin gen van geen van deze mensen toet sen. We moeten alleen deductief te werk gaan. Dat maakt voor mij de zaak veel interessanter. Het is geen routinewerk. Het is alles een kwestie van intellect. Ik vraag me af: „Kun nen we Hardman's bewering omtrent zijn beroep accepteren?" Ik wik en weeg en 'antwoord „Ja". Ik ben van mening dat we Hardman's bewering omtrent zijn beroep kunnen accepte ren." „U vertrouwt op de intuitie een zogenaamd voorgevoel?" zei dr Con- stantine. „Volstrekt niet. Ik overweeg de mogelijkheden. Hardman reist met een valse pas; dat maakt hem dade lijk tot een voorwerp van wantrou wen. Het eerste wat de politie zal doen als ze op het toneel verschijnt is Hardman aanhouden en telegra feren of zijn verklaring omtrent zich zelf waar is. In het geval van vele van de reizigers zal het moeilijk zijn, hun verklaringen te bewijzen: in de meeste gevallen zal het waarschijn lijk niet geprobeerd worden, vooral daar er niets verdachts met bén an nex is. Maar in Hardman's geval is het eenvoudig. Of hij is degeen waar voor hij zich uitgeeft, of hij is het niet. Daarom zeg ik dat alles zal blijken in orde te zijn." „Spreekt u hem vrij van verden king?" „Volstrekt niet. U begrijpt me ver keerd. Ik weet niet 'beter of iedci'e Amerikaanse detective kan zijn eigen redenen hebben om Ratchett te len vermoorden. Neen, wat ik zeg is dat ik denk dat we Hardman's eigen verslag kunnen aanvaarden. Dat verhaal dus, dat hij vertelt: dat Ratchett hem uitgepikt en aangesteld heeft, is niet onwaarschijnlijk en is vermoedelijk hoewel niet zeker, natuurlijk waar. Als we het aan vaarden als waar, moeten we zien of er een bevestiging voor is. We vin den die op een enigszins onwaar schijnlijke plaats, in het getuige nis van Hildegarde Schmidt. Haar beschrijving van de man in wagon- lits-uniform klopt precies. Is er nog een bevestiging van de twee verha len? Ja. De knoop, door mrs Hubbard in haar coupé gevonden. En er is nog een daarbij aansluitende bewe ring. die u misschien niet hebt opge merkt." „Wat dan?" „Het feit dat kolonel Arbuthnot en Hector MacQueen zeggen, dat de conducteur hun coupé passeerde. Ze hechtten geen belang aan het feit, maar, heren, Pierre Michel heeft verklaard dat hij zijn plaats niet verliet behalve bij enkele bepaalde gevallen, waarvan geen hem kon brengen naar het uiteinde van de wagen voorbij de coupé waarin Ar buthnot en MacQueen zaten. Daarom berust dat verhaal het verhaal van een kleine donkere man met een vrouwestem, gekleed in wa gon-lits-uniform op het getuigenis direct of indirect'van vier getuigen" „Een kleine opmerking," bracht Constantine in het midden: „Als Hildegarde Schmidt's verhaal waar is. hoe komt het dan dat de werke lijke conducteur niet zei, dat hij haar gezien had, toen hij kwam op mrs. Hubbard's bellen?" „Dat is verklaard geloof ik. Toen hij naar mrs. Hubbard ging, was de kamenier binnen bij haar mevrouw. Toen ze tenslotte naar haar eigen coupé terügging was de conducteur bij mrs Hubbard." Mijnheer Bouc had met moeite gewacht tot zij klaar waren. „Ja, ja," zei hij ongeduldig tegen Poirot. „Maar terwijl ik je voorzich tigheid bewonder, je methode maar één stap tegelijk vooruit gaan, doe ik je opmerken dat je het kardinale punt nog niet heb aange raakt. We zijn het allen er over eens dat die persoon bestaat. De vraag is waar is hij naar toegegaan?" Poirot schudde vermanend zijn hoofd. „Je dwaalt. Je wilt de wagen vóór het paard spannen. Vóór ik me af vraag: „Waar is die man gebleven?" vraag ik mezelf; „Heeft, die man werkelijk bestaan?" Omdat, zei je, ,als die man een verzinsel is een fantasie hoeveel te makkelijker om hem te laten verdwijnen! Dus tracht ik eerst vast te stellen, dat er werkelijk iemand van vlees cn bloed is." „En gekomen tot het feit, dat hij er is, nu goed, waar is hij nu?" „Daar zyn maar twee antwoorden op, mijn beste. Of hij is nog verbor gen in de trein op zo'n buitengewone ingenieuze manier, dat we die niet eens kunnen bedenken, of anders zijn er om zo te zeggen, twee personen. Dat wil zeggen, hij is en zichzelf de man gevreesd door Ratchett en een reiziger in de trein, zo goed vermomd dat Ratchett hem niet her kende."' „Dat is een idee." zei mijnheer Bouc, terwijl zijn gezicht opklaarde. Toen betrok het weer. „Maar er is één bezwaar." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2