3)e CddóeSou^a/nt Palar stelt zijn eisen te Lake Success Grenscorrecties De nieuwste geldsanering te Berlijn Amerika's militaire hulp Directeur: C. M. VAN HAMERSVILD. Hoofdredacteur: TH. WIIjMEK. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 22 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11649 Palar Herstel de Republiek e'n wel binnen 14 dagen Bur. Papengracht 32. Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Modernisering van sociaal-charitatieve zorg u HET menselijke in al ons werken kan en moet steeds worden ver volmaakt en kan en moet steeds wor den aangepast aan de redelijke eigen-tijdse eisen. Wij moeten zelfs die eisen vooruitlopen, waar moge lijk. Dat is gezonde vooruitstrevend heid. Dit is ook en wel zeer bijzonder van toepassing op de beoefening der charitas onder de katholieken, in de Katholieke Kerk. Vanzelfsprèkend is het, dat de maatschappelijke hulp in het alge meen moet worden herzien in over eenstemming met de eisen van de tijd. Maar, waar de kern van het christelijk leven ligt in de beoefe ning van de charitas, is het duide lijk, dat hier zeer bijzonder zware verplichtingen rusten op de katho lieken. Het Episcopaat heeft dan ook spoedig na de oorlog een adviescom missie op sociaal-charitatief terrein benoemd. Onder de wensen, door be doelde commissie in het licht gesteld en bepleit, behoort onder meerdere die van: coördinatie, wat wil zeggen, dat de vele kaholieke sociaal-chari tatieve instanties niet langs elkaar werken maar met elkaar, elkaar voorlichtend, aanvullend, vervolma kend En nu lezen wij, dat in Zwolle het voorbeeld is gegeven van zulk een coördinatie door de oprichting van een sociaal-charitatief Centrum, het welk is geopend door de vicaris-ge neraal van het Aartsbisdom als ver tegenwoordiger van Z Em. de Kardi naal. De omschrijving van het doel van dit Centrum lezen we in de „Maas bode" van gisteravond aldus: „Dit Centrum stelt zich Tén doel in Zwolle, parochieel en in terparochieel een doeltreffende sociaal-charitatieve zorg te be vorderen. Het wil het begin zijn van een nieuwe charitas, die zij echter in handen, wil doen hou den van de levende parochie gemeenschap, zodat het alleen als adviseur en representant op treedt. Daarom zullen naast het interparochiële centrum nog pa- rochiëlé centra gesticht worden, die eventueel door een zuster van het maatschappelijk werk als beroepskracht worden bijge staan. Het centrum zal ér zo doende zeker voor waken, dat het tot een bureaucratisch appa raat uitgroeit. Zo nodig zal het initiatief tot nieuwe sociaal-cha ritatieve arbeid genomen wor den". Zulk een Centrum zal natuurlijk niet nodig zijn in iedere gemeente, maar wél is het in iedere grotere ge meente gewenst en: nodig. In iedere gemeente, ook in platte landsgemeenten, moeten de katholie ken zich er echter wel van bewust zijn, dat ook daar de sociaal-charita tieve arbeid andere eisen stelt, dan 'n vijf en twintig jaar geleden an dere dringende eisen! Met voldoening en met erken telijkheid aan hen, die daartoe het initiatief hebben genomen moge hier er aan worden herinnerd, dat in Leiden reeds enige tijd geleden is gesticht de „Katholieke Centrale voor Gezinszorg" (onder voorzitterschap van mr. Donders), welke onder haar beheer heeft een. Sociaal Adviesbu reau, waarin deskundigen leiding ge ven, en welke organiseert contact avonden voor afgev. van sociaal- charitatieve organisaties of corporaties in de breedste zin van het woord. Ongetwijfeld, ook hier is er nog maar een begin. Doch én de grondslag, waarop de Katholieke Centrale is ge bouwd, en de tot op heden ontwik kelde activiteiten zijn voortreffelijk. Katholiek Leiden moet dit werk waarderen, bestaan en uitbreiding mogelijk maken! Betrokkenen zij er even aan her innerd, dat er Donderdagavond een contactavond is, waarop zal worden gsproken over maatschappelijke ge> zinszorg door een daartoe zeer be voegd persoon, de heer S. Menken, wethouder van sociale zaken te Lei den. Herstel der Republiek binnen 14 dagen P|E HINDERPALEN, die volledige overdracht van de souvereiniteit aan de republiek Indonesia in de weg staan, zo zeide Palar, de afgevaar digde van de R' nibliek, gisteren in de Veiligheidsraad, zijn te vinden in de Nederlandse grondwet. De hierin vervatte bepalingen betreffende de band van Indonesië met Nederland zijn eenzijdig door Nederland opge legd. In hef bijzonder maakte Palar bezwaar tegen de „waarborgen van goed bestuur en de handhaving deralgemeen menselijke rechten" door de NederlandsIndonesische Unie, want alleen een souverein Indone sië kan en moet deze waarborgen geven. Bovendien in deze taak van de Unie, z<p zei hij, volkomen eenzijdig door Nederland alleen vastgesteld. Resolutie moet worden stmjpo GEARRESTEER" uitgevoerd Nadat Palar nog gewezen had op de resolutie in de Bijeenkomst Fede- raad Overleg waarin herstel van de Republikeinse regering wordt geëist, een resolutie die tweemaal mef alge- mene stemmen is aangenomen, vatte hij zijn standpunt als volgt samen. 1) De resolutie moet onmiddellijk worden uitgevoerd en de procedure hierin voorgesteld moet worden ge volgd. 2) Een preliminaire conferentie on der auspiciën van de Unci zou in ieder geval geen ancjer doel kunnen heb ben dan het onmiddellijk herstel van de Republikeinse regering. Welnu, hiervoor is het voldoende, daf de re solutie zelf wordt uitgevoerd. Het herstel van d£ Republiek moet bin nen veertien dagen geschieden. 3) De Unci moet onmiddellijk een rapport indienen over de situatie in D jok ja. 4) De Unci moet onmiddellijk rap porteren over de militaire situatie, ook in die gebieden, welke voor 18 December onder Nederlandse controle stonden. 5) Een onmiddellijk onderzoek naar wreedheden van beide zijden moet worden ingesteld door een internatio nale commissie Tevoren had de vertegenwoordiger vhn India nog gezegd, dat het voorstel van Canada niet duidelijk is. Alle sprekers, zo merkte hij op, hebben er een andere uitleg aan gegeven. Hij meende, dat een preliminaire confe rentie alleen tot doel zou mogen heb ben een onmiddellijk herstel van de Republikeinse regering. De Veilig heidsraad zou echter eerst nauwkeu rig het doel van een dergelijke con ferentie moeten omschrijven. Hierna werd de zitting verdaagd tot Woensdag a.s. 21 uur Nederlandse tijd. *i* Verblijdend \/OOR de tweede maal is in de nacht van Zaterdag en Zondag een stille stoet biddende mannen door Amsterdams straten getrok ken. Het waren er 35.000, van wie 25.000 van buiten Amsterdam. Wij gevoelen het als een weldaad, als een zegen, dat zo vele mannen er behoefte aan gevoelen, om op deze wijze uiting te geven aan hun geloof in en hun liefde voor het Eucharis tisch Geheim in de stad van het Mirakel. Te midden van brutaal en bruut ongeloof, van sleur en oppervlakkig beid in kringen van gelovigen is zulk een „stille omgang" een feit, dat ieder onzer werkelijk innig moet verblijden! Deze dagen hoorden we een Pas toor er zijn grote voldoening en vreugde over uitspreken. Maar deze voegde hier aan toe de wens, dat diezelfde mannen nu ook, indien mogelijk, door de week 'ns enkele keren zullen bijwonen en mee-be- leven het heilig Misoffer. DUITSERS PROTESTEREN TEGEN „LANDROOF". In de buurt van Geilenkirchen is er gistermiddag een protestvergade- ring gehouden tegen de verwachte grenscorrecties aan de Nederlands- Duitse en Belgisch-Duitse grenzen. Karl Arnold, de minister-president van Noord-Rijnland-Westfalen voer de er het woord en bestempelde de correcties als landroof. Volgens Arnold behoort de grens streek bij Duitsland, Correcties zou den maar wantrouwen zaaien en een ongunstige invloed hebben op de be trekkingen tussen Duitsland en Ne derland. Een van de-andere sprekers zei, dat „levende mensen worden ge bruikt als ruil- en handelsobjecten ten behoeve van aanspraken op her stel". In de dorpen, welke naar men aan neemt, bij de correctes betrokken zullen zijn, heeft men hier en daar leuzen op de muren gekalkt: „Nieu we grens nieuwe oorlog. Wij blij ven Duits ondanks annexatie". In het al'gemeen zegt de bevolking weinig over de grenscorrecties. De mensen die de vergadering bij Geilenkirchen bezochten, waren voor het merendeel niet afkomstig uit de betrokken grensstreek. Van militaire zijde is medegedeeld, dat dezer dagen de generaal-majoor van de T.N.I. Sutupo door Nederland- troepen is gearresteerd. Sutupo is gewónd en in het hospitaal te Solo opgenomen. Hij Vas vroeger eerste luitenant van het K.N.I.L., doch. werd in 1935 uit de militaire dienst ontsla gen. HALF MILLIOEN VOOR RODE KRUIS-HULP IN INDONESIë. Als gevolg van de onlangs door, het Nederlandsche Roode Krui? gevoerde actie „Rode Kruis-hulp voor Indone-1 sië", is het Nederlandrche Roöde Kruis in staat, om voor een waarde van over het half millioen gulden aan geneesmiddelen, melk en babyvoedsel naar Indonesië te zenden. DUITSE DEMONSTRATIE TE GEN DE GRENSCORRECTIES Maandagmiddag hebben Duitse auto riteiten in^het grensgebied van Self- kant in het dorp Gangelt (ten Oosten van Sittard) een demonstratie geor ganiseerd tegen de voorgenomen grenscorrecties. Tot de sprekers be hoorde de minister-president van Nord Rhein Westphalen, dr Karl Ar nold. Bewijs, dat het Westen niet loslaat DE ECONOMISCHE TOESTAND in de Westelijke sectoren van Berlijn is door het ongeldig verklarenvan de Russische mark wel duidelij ker maar niet behaaglijker geworden. Ofschoon de West-Berlijners de noodzakelijkheid van de geldsanering inzien, maken zij de Westerse geal lieerden toch het vérwyt, dat de actie.niet voorzichtig genoeg is voorbe reid en uitgevoerd. De voorzitter van de Westberlijnse socialisten, dr. Suhr, sprak hierover gistermiddag in de gemeenteraad. 'Hij verwachtte echter, dat binnen drie of vier weken het eftnomische leven in West- Berlijn zijn normale gang zou hebben hersteld. Andere economische experts verwachten een scherpe stijging van de werkloosheid in West- Berlijn, daar minder grote ondernemingen niet over voldoende fondsen beschikken om de lonen van haar arbeiders verder uit te betalen. Als troostprijs wees dr. Suhr op de betekenis van de geldsanering. Hij beschouwde die als een garantie voor het feit, dat West-Berlijn thans deel uitmaakt van West-Duitsland en daarom beschermd zal worden door de vereende krachten van de Wester se geallieerden. De Russische mark is ten gevolge van de sanering nog meer gedaald. Vóór de geldzuivering kan men voor één Westerse mark iets meer dan vier en een halve Russische mark krij gen. Thans wordt één Westerse mark reeds geruild voor zes, acht of zelfs tien Russische marken. De prijzen op de Westberlijnse zwarte markt zijn vrijwel onveranderd gebleven. Voor één pond koffie wordt 26 mark be taald (zeven gulden 80) en voor drie Amerikaanse sigaretten één Westerse mark (30 cent). De Russen hebben tot nu toe nog geen tegenmaatregelen genomen. De Westerse bezettingsautorriteiten ver wachten ook niet, dat zij repressailles zullen nemen. De geldsanering heeft echter wel de aandacht van de Rus sische autoriteiten getrokken. Op het hoofdkwartier van maarschalk Soko- lofski in Karlshorst is een aantal Ru§fT siche en Oostduitse financiële experts bijeengekomen om de nieuwe situatie te bespreken. Het eerste gevolg van de sanering is, dat 300 millioen Russische mar ken van de Westelijke sectoren naar ACTIE TEGEN DE GRENSCOR RECTIES In sommige Duitse grensdorpen wordt hevig geageerd te gen de voorgenomen grenscorrecties. In het dorp Höngen, ten Oosten van Sittard, dat onder de grenscorrectie valt, hebben tegenstanders op een muur met grote letters geschreven: „Deutsch wollen wir bléiben" Voor standers van de grenscorrecties heb ben geprobeerd het woord „Deutsch" te verwijderen. de Russische sector van Berlijn zul len terugvloeien, waardoor hier de circulatie van het bankpapier met on geveer V/2 percent zal stijgen. De con ferentie van Karlshorst zal maatrege len moeten nemen om het vertrouwen de Russische mark, dat toch reeds zo geschokt is, tegen verdere afbrok keling te beschermen. Grote vrijheid van handelen voor Truman President Truman zal het Congres grote vrijheid van handelen verzoe ken bij de verdeling van wapens voor Europa, wanneer het onderte kende Noordatlantisch Pact bij de Senaat in behandeling is, aldus ver neemt Reuter uit Washington. Ongeveer tegelijkertijd met het pact zal het Congres een programma voor militaire hulp aan Europa tot een totaal van 1 a milliard dol lar behandelen. Men neemt aan, dat Truman geen afzonderlijke toewijzing voor ell- land aan het Congres wil voorleg gen, doch dat het zijn bedoeling is een bedrag ineens te verkrijgen, waarover hij naar inzicht van zijn kabinet zou kunnen beschikken. De ze methode zou doeltreffend zijn in geval van plq.tselinge noodtoestan den. Radio Moskou heeft gisteren ver klaard. .dat Engeland heeft besloten Malta te stellen onder Amerikaanse „controle, om het te veranderen in een Amerikaanse marine- en lucht basis". Cyprus en Kreta zouden eveneens s-chakels worden in het wereldnet werk van Amerikaanse bases „voor agressieve oogmerken", aldus ver klaarde radio-commentator Sjilsky. De commentator zei, dat de Ame rikaanse bases in het Atlantisch ge bied als volgt zoudën zijn verdeeld: 68 in de Golf van Panama en de Caraibische Zee, 63 in Engeland, Frankriik of Duitsland en nog 25 in ■het Zuid-Atlantisch en 18 in het Noord-atlantisch gJ'oied. Het politiek bureau Van de com munistische partij in België heeft een resolutie goedgekeurd, waarbij het opkomt tegen de beslissing van de regering het Atlantisch Pact te ondertekenen. Vacantiespreiding komt er door Het bureau vacantiespreiding van het centraal werkcomité vacantie te •Gravenhage deelt mede. dat de met ondersteuning van autoriteiten en in stellingen uit de onderwijswereld in gezette campagne om de vacanties van het lager onderwijs reeds dit jaar te spreiden succes heeft. Slechts onge veer 10 pet. der scholen voor bijzon der onderwijs blijkt dit jaar niet aan het schema haar medewerking te ver lenen, terwijl ook door vrijwel alle besturen der -grote gemeenten met be trekking tot het openbare onderwijs het schema wordt doorgevoerd. Door het bestuur van de bedrijfs- raad van de bouwvakken daartoe aan gespoord. zullen nu eveneens deze bedrijven over ettelijke weken ge spreid de vacantiepaUzë nemen.' In de kringen der klein metaalindustrie werden de voorstellen met veel sym pathie begroet, terwijl door de ver tegenwoordigers der textiel-, me metaai- en conferctiebedrijven reeds de toezegging werd gedaan, dat aan dezeh het volgen van het vacantie- spreidingsplan zou worden geadvi seerd. Verwacht wordt, dat thans in alle bedrijven en instellingen van bete kenis het tijdvak half Julihalf Augustus voor vacantrtgangers zonder schoolgaande kinderen worden geblokkeerd, voor zover dit met bedrijfs- en dienstbelang of met andere belangen niet in botsing komt. De campagne hiervoor is ingezet. APOSTOLISCHE ZEGEN VOOR KATHOLIEKE JONGEREN. Telegram van Pauselijk Staats secretaris. Zoals bekend, is op de Jongeren bijeenkomst in het RAI-gebouw te Amsterdam op 20 Februari j.l. na af loop van de Kardinaal Mindszenty- meeting, een telegram gezonden aan Z. H. de Paus. Dezer dagen ontving het Kath. Jongerencomité in ant woord hierop het volgende telegrgm. van het Pauselijke Staatssecreta riaat: „Het Staatssecretariaat van Z. H. heeft de eer méde te delen, dat Z. H. de Paus zeer gevoelig is geweest voor de betuigingen van kinderlijke aanhankelijkheid, die hem bereikt hebben' bij gelegenheid van de arres tatie en veroordeling van Z Em. de Kardinaal-Primaat van Hongarije. Hij bedankt allen die op deze wijze hebben willen delen in Zijn Vader lijke smart en schenkt hun allen, als uiting van Zijn erkentelijkheid Zijn Apostolische Zegen". MGR. N. SCHNEIDERS BIJ Z. H. DE PAUS Gouden Kruistochtpenning overhandigd Z. H. de Paus ontving, aldus de „Maasbode" in particuliere audiëntie Z. H. Exc. mgr. N. Schneiders, apos tolisch prefect 'n Makassar. Na deze audiëntie kreeg mgr. Schnei ders gelegenheid zijn neef, de Haag se pastoor G. F. Schneiders aan Z. H. voor te stellen. Pastoor Schnei ders overhandigde aan de H. Vader een gouden Kruistochtpenning van waarbij gevoegd was een oorkonde, de Katholieke Actie in Nederland, getekend door dr. ir. F. Ph. A. Tel- legen, voorzittervan de landelijke leiding der K. A., en de zeereerw. heer mr. A. Diepentorock, secreta ris. De H. Vader toonde zich met deze aanbiedirig zeer verrast en sprak zijn bewondering uit voor de pen- ring en oorkonde. PATER LECTOR Ir. PIUS KOK O P. t Op 46-jarige leeftijd overleed te Wageningen plotseling aan een hart verlamming pater jector ir. P. W. M. Kok O.P., sipds September 1947 mo. derator der R-K, Studentenvereni ging „St. Franciscus Xaverius" te Wa geningen. PRINS BERNHARD WOENSDAG TERUG. Uit St. Anton vernemen wij, dat Prins Bernhard met de prinsessen Beatrix en Irene Woensdag a.s, naar Nederland zal terugkeren. Het ge zelschap zal met een extra trein tot Friedrichshafen reizen. Vandaar gaat de reis per vliegtuig verder. VERTREK „ZUIDERKRUIS". Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Woensdag 23 Maart aanstaande met detachementen van het Koninklijk Nederlands-Indische leger en de Ko ninklijke Landmacht uit de Rotter damse haven naar Indonesië vertrek ken. HALF POND RIJST OP DE BON. Naar „Trouw" verneemt, zal deze week een bon worden aangewezen voor het kopen van een half pond rijst voor alle leeftijdsgroepen. Bo vendien zal in de bonnenlij st van deze week voor personen boven vijf jaar een bon voor 125 gram koffie voorkomen. OPHEFFING VAN KLEINE GEMEENTEN De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de colleges van gede puteerden een rondschrijven ge richt, waarin hij ten aanzien van op heffing van kleine gemeenten zijn standpunt heeft geformuleerd, zoals hij dit onlangs reeds in de Eerste Kamej: heeft uiteengezet. In boven bedoelde circulaire verzoekt dc mi nister na te gaan in hoever in de be treffende provincie geifieenten zijn, welke niet voldoende bestuurskracht hebben. Hij wijst erop, dat elk geval op zichzelf dient te worden bezien. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Dezer dagen is de notariële op richting geschied van het bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw. De stichting van dit fonds is een direct gevolg van de goedkeuring van het wetsontwerp tot verplichte deelne ming in bedrijfspensioenfondsen door de Eerste Kamer. Verwacht wordt, dat het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw per 1 Mei in, werking zal kunnen treden. Aangezien de organisaties, die in de Stichting voor de Landbouw samenwerken, geen eensluidend oor deel hadden over het verplicht stel len van het fonds voor zelfstandigen, zal voor deze categ(#ie geen aan vraag bij Sociale Zaken kunnen wor den ingediend. De arbeidersorganisa ties zullen binnenkort de aanvrage voor de arbeiders in land- en tuin bouw, alsook voor die uit bijzonde re agrarische bedrijfstakken als bos bouw en veenbedrijf, indienen. DUITSERS EN NEDERLANDERS WILLEN MEER VRIJHEID OP TUINBOUWGEBIED. Zowel de Duitse als de Nederland se handelspartner wensen de cen trale regeling voor uitvoer van tuin bouwproducten naar Duitsland dit jaar niet terug. Het blijkt wenselijk, de Duitse importeurs, zoveel moge lijk vrijheid te laten. De controle op de uitvoer zou het Nederlandse be- drijfsschap kunnen uitoefenen. Ne derland kan zich accoord verklaren met Duitse maximumprijzen, mits die in onderling overleg worden vastgesteld. Wel zal de Nederlandse tuinbouw, bij monde van de Stich ting voor de landbouw, de aandacht van de minister vragen voor de Duitse invoerrechten, waarvan hij voor de oorlog de noodlottige gevol gen heeft ondervonden. £en koMuetiit... Zij, die menen, dat zij niemand nodig hebben, worden onhandelbaar.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1