S)e CcidóeSou^cmt Woede van Moskou tegen Atlantisch Pact De verkiezingen in Frankrijk De overval op de UNCI- waarnemers Poolse regering „waarschuwt'' de R.K. geestelijkheid WestelijkeMarkenig betaalmiddel Sovjet-mark uit W. Berlijn gebannen MAANDAG 21 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11648 Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Moskou s toorn over Atlantisch Pact Bur. Papengracht 32, Tcleï. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 *m* „Anti-Protestant" Ds ZANDT staat beslist aan de kant van hen, die Rome gevaar lijker vinden dan Moskou." Dit zinnetje is ontleend aan het ver saag van een onderhoud met dominee Zandt van de Staatkundig Gerefor meerde Partij, gelezen in de „Nieu we Leidsche Courant." Rome gevaarlijker dan Moskou, dan het communisme, waarvan Henri de Greeve Zaterdag in zijn lichtbaken verklaarde en ds. Zandt zal het hiermee ongetwijfeld eens zijn dat het is „tegennatuurlijk, antinationaal, godloos en goddeloos!" In het geciteerde zinnetje wordt ons gedemonstreerd de totale verblinding, waarmee een in bekrompen vooroor delen opgesloten mens kan worden geslagen. Lie dominee ziet niet meer wat voor ieder, die zien kan, zon neklaar is. dat de bodem voor het communism^ der. te vruchtbaarder wordt naarmate de verdeeldheid on der de christenen groter is; en dot hij, dominee, dus voorzover zijn invloed reikt (gelukkig niet zo héél ver!) me dewerkt, om het communisme binnen te halen, doordat hij een deel van de christenen opzet tegen een ander deel door insinuaties, verdachtmakingen, laster en haat op de meeste ergerlijke wfj e. En dat verdedigt deze dominee dan aldus. „De beginselen van de Reformatie liggen anti-Rooms, zoals die van de Roomsen anti-protestants liggen. Dat moet men willen zien." Aldus ds. Zandt. Ds. Zandt moet willen zien, dat wij, katholieken, niet anti-protestants zijn in de zin, waarin hij en consorten anti-Rooms zijn. Goddank niet! Het is ondenkbaar, dat een katho liek, omdat hij anti-protestants is, zou verklaren, dat het Protestantisme ge vaarlijker ir dan Moskou! Als iemand onder ons een dergelijke onchriste lijke, lasterlijke en van een geeste lijke krankheid getuigende bewaring zou doen en willen propageren, zou hij bij zijn mede-katholieken geen voet aan de grond krijgen. Zó is ons anti-protestantisme Men kan ons vragen, of wij niet te veel eer geven aan het anti-papisme van ds Zandt door er aandacht aan te schenken. Misschien weL Maar in de Protestantse pers wordt het ook niet doodgezwegen! De gehuwde vrouw J>E arbeid der gehuwde vrouw het is een vraagstuk, dat midden in veler belangstelling staat en waarover meningsverschil tot uiting komt, ook in katholieke kring. Dat laatste is zeer merkwaardig, een zeer opvallende illustratie van het feit, dat in de loop der jaren de conclusie, welke men trekt uit een beginsel, dat hetzelfde is gebleven, zich sterk kan wijzigen. Hierin ligt ook een waarschuwing, om niet van een beginsel te spreken als het be treft een door een redenering uit een beginsel getrokken conclusie! Vóór de oorlog was de practisch al gemene opvatting onder de katho lieken in ons land, dat de Overheid, zo zij al niet arbeid voor de gehuw de vrouw in dienstverband bij par ticuliere werknemers verbood, toch zéker niet in haar eigen dienst in Overheidsdienst de gehuwde vrouw mocht toelaten. En nu? In overeenstemming ook met de mening van katholieke vrou wenorganisaties betoogt prof. pater Beaufort in de Eerste Kamer, dat het gezin zelf moet uitmaken, of de vrouw al dan niet een betrekking kan aanvaarden, en dat de Staat er zich niet mee moet bemoeien. Natuur lijk aanvaarden de katholieken, nu evenals voorheen, het beginsel, dat de gehuwde vrouw als regel haar dagtaak moet vinden in gezinsver band. Velen willen echter nu niet meer daaruit de conclusie trekken, dat het op de weg der Overheid ligt, de vrouw in die gezinstaak terug te dringen: in het gezin zelf moet dat worden uitgemaakt, zeggen zij. Prof. Romme in de „Volkskrant" schijnt echter ook nu nog op het standpunt te staan, dat de Overheid hier wél een taak heeft; een stand punt, dat hij tijdens zijn minister schap consequent heeft ingenomen. De „Tijd", die in zijn „Vrijmoedig Commentaar" op de mening van prof. Romme reageert en het daarmede niet eens schijnt «te zijn is toch niet zó vrijmoedig, zelf een positief stand punt in te nemen; het blad besluit: „Met een en ander op te mer ken, hebben wij overigens slechts willen aantonen, dat de kwestie in kwestie gecomohceerd is, heb ben wij niet willen betogen, dat prof. Romme beslist ongelijk heeft." Hoe deze kwestie nu aan de orde is gekomen? Bij K.B. werd in 1924 bepaald, dat de gehuwde vrouw, beneden de 45 jaar. niet meer in overheidsdienst werkzaam mocht zijn. In de practijk is daar. weinig van terecht gekomen! Bedoeld K.B. is tijdens de oorlog en na de bevrijding buiten werking geweest en de vraag is nu, of de wet gever góed zal doen zulks te besten digen dan wel de schorsingsbepaling per 1 Jan. 1950 op te heffen, zoals nog steeds officieel in de bedoeling ligt. In de Tweede Kamer, maar scher per nog in de Eerste Kamer is daar over gedebatteerd. Tegenover pater Beaufort, die het Atoombommen worden niet geleverd P)AT DE SOVJET-UNIE de tot stand koming van het Noord-At- lantisch Pact met lede ogen aanziet, is begrijpelijk. Moskou ziet zich in zijn plannen gedwarsboomd en het enige argument, dat het vinden kan om zijn ongenoegen enige grond te geven is de beschuldiging, dat het Pact agressief zou zijn. Radio-Moskou verklaarde in een uitzending over het Atlantisch Pact dat „millioenen mensen zich bewust zijn dat het pact oorlog tegen de Sowjet-Unie betekent". Lemin. commentator van Radio- Moskou, zei, dat de jongste demonstarties in Italië tegen „het oorlogs pact een maatstaf waren voor de gevoelens van millioenen mensen over de gehele wereld". MEXICO WIL OOK TOETREDEN. De Mexicaanse regering heeft ver klaard toe te willen treden tot het Noord-Atlantisch Verdrag. Elke staat van het verdrag van Rio kan tot andere verdragen toetreden, in het kader van het Handvest der V.N., aldus de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken. MINISTER STIKKER NAAR AMERIKA. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Stikker, ter on dertekening van het Atlantisch pact op 24 Maart van Southampton uit met de „Queen Mary" naar Ameri ka te vertrekken. De Verenigde Staten hebben beslo ten de atoombom voor zich te behou den en niet te leveren aan de lan den van het Noord-Atlantisch Ver- In Frankrijk hebben gisteren ver kiezingen plaats gehad voor de de partementale raden. In andere om standigheden zouden deze verkie zingen, die een sterk plaatselijk ka rakter dragen, zonder veel ophef voorbijgegaan zijn, doch thans staan zij in het middelpunt der belangstel ling. Hqt blijkt uit de berichten van de stemmentelling, dat de Gaullisten de leiding hebben vóór alle andere afzonderlijke partijen met 29 pet. van de getelde stemmen. De regerings partijen tezamen zijn echter met 32.4 pet. in de meerderheid. De regerings partijen hebben tot dusver er zijn vier millioen stemmen van de üpis- schien 11 millioen uitgebrachte stem men geteld 264 van de 698 zetels, waarover beslist is, veroverd; de Gaullisten 163. Hoewel de communis tische partij 22 pet. van de tot nu toe getelde stemmen op zich verenigde, veroverde zij slechts 10 zetels. ER WORDT WEER EENS „GEZUIVERD". De secretaris-generaal van de uit voerende commissie van het Bul gaarse Vaderlandse Front (coalitie van partijen, welke voor de rege ring zijn) heeft medegedeeld, dat in één district van Sofia 600 perso nen uit het front zijn gestoten om dat zij „kapitalistische elementen vormen". In een ander district wa ren 150 personen uitgestoten. De secretaris-generaal zeide, dat op het platteland eveneens een zuivering werd gehouden. bedoelde verbod niet wilde gehand haafd zien, stelden zich minister van Maarseveen, de kath. afgev. van Lieshout, de anti-resv. afgev. De Wilde. De „Linie", die in dit meningsver schil ook nog niet beslist partij kiest, stelt de kwestie aldus: „Het verschil zat hierin: de heer Van Lishout wil de bestaan de bepalingen handhaven: de overheid neemt geen gehuwde vrouwen in dienst en ambtena ressen, die in het huwelijk tre den, krijgen eervol ontslag. Dus preventief. Neen, aldus pater Beaufort, dit is onjuist. De overheid mag op die gebied niet preventief optre den. Het gaat hier om een zeer belangrijk persoonlijk recht, dat niet mag ontnomen worden al leen maar op grond, dat van dat recht misschien misbruik zal worden gemaakt". Wij hebben reeds enkele tijd gele den geschreven, dat het naar onze mening gemotiveerd is, onderscheid te maken tussen arbeid van de ge huwde vrouw in particuliere dienst enerzijds en in Overheidsdienst an derzijds. In het particuliere leven kan men met individuele omstandighe den rekening houden; dat gaat in strikte Overheidsienst niet of veel moeilijker, zowel bij de aanstelling als bij de regeling van het dienstver band. Ket laatste woord is over deze kwestie nog niet gezegd of geschre ven Zéér dringend is de kwestie ech ter niet in ons land, waar het per- centage gehuwde vrouwen in eigen lijke Overheidsdienst heel gering is. drag", aldus verklaart de correspoh- dent van de „Daily News" te New York uit goed ingelichte militaire bron te hebben vernomen. Deze beslissing zou genomen zyn na de reis om de wereld zonder op onthoud van de „B-50", die bewezen heeft, dat een bommenwerpers ge laden met atoombommen, van een basis in de Verenigde Staten uit „ieder deel van de wereld kan be reiken zonder genoodzaakt te zijn te landen om te tanken". UFiKc IN LIEFDE BLOElchnil»E Deze prachtige foto van de jonge lente in Washington verschafte haar maker Frank Cancellare, chef-fotograaf van de Acme-dienst in Washington, een eerste prijs. HONGAARSE KATHOLIEKEN EENSGEZIND ACHTER KARDINAAL MINDSZENTY. Communistische pogingen om scheiding te brengen tussen de katholieken mislukt. Ondanks alle terreur van de rege ring, ondanks onderdrukking en pro paganda sinds de arrestatie van de Prins-Primaat van Hongarije, hebben slechts 12 yan de 5000 priesters in Hongarije verklaringen afgelegd te gen Kardinaal Mindszenty. Alle an dere priesters hebben hun trouw aan de Kardinaal bevestigd, aldus wordt in Vaticaanse kringen medegedeeld. Hierdoor wordt overduidelijk aan getoond, dat de pogingen van de Hongaarse communistenleiders, schei ding te brengen tussen de Katholie ken, een vol edige mislukking zijn geworden. Alle berichten uit Hon garije accentueren bovendien het feit, dat de communisten volkomen schaakmat zijn gezet door de moedi ge houding en de eensgezindheid zo wel van het episcopaat en de geeste lijkheid, als van de leken. Heldhaftig gedrag van Nederlandse officier jyiET BETREKKING tot de beschieting van de militaire waarnemers van de commissie der Verenigde Naties nabij Brastagi kan nog wor den gemeld, dat de jeep bij het passeren van een der vele haarspeldboch ten in de betrokken weg, van achteren automatisch vuur ontving, waar door alle drie inzittenden werden gewond. De Britse kolonel Chaplin zat aan het stuur, naast hem zat de Amerikaanse majoor Simmons en ach terin de Nederlandse luitenant van Voorst tot Voorst. Chaplin, die door verscheidene kogels werd getroffen verloor de macht over het stuur, waardoor de jeep tegen de berm van de weg reed en tot stilstand kwam. De beide waarnemers der commis sie sprongen er uit, waarna luitenant van Voorst tot Voorst het vuren be- anwoordde. Hij riep de aanvallers toe, dat zij behoorden tot de commis sie van de Uno en wees op de ken tekenen van de jeep. Een gejoel was het antwoord. Mati, Mati! (Dood. dood!) riepen de aanvallers, en gin gen door met schieten. Ofschoon hij was gewond begon Van Voorst tot Voorst van de achterbank af een vuurgevecht met de bende, waarbij hij nieuwe verwondingen opliep. Tijdens een pauze slaagde hij er in ae waarnemers, die niet gewapend waren, om de bocht van de weg heen naar een veiliger plaats te brengen, waar zij zich verscholen in het hoge gras. Van Voorst ot Voorst was zelf aan benen, diien en handen gewond, maar bleef paraat met zijn stengun paraat. Even later passeerde een Chinese autobus, die werd aangehouden. Van Voorst hielp de twee waarnemers in de bus en moest toen wegens uitout ting zelf in de bus gedragen worden. Op weg naar Brastagi ontmoette mén een groepje Nederlandse militairen, die onmiddellijk de auoriteiten waar- ZELFPORTRET MET SASKIA" VAN REMBRANDT OP TENTOON STELLING IN LENINGRAD. Duits kunstbezit door Russen „in veiligheid" gebracht.. Het K.N.P. verneemt uit Zweden, dat in Leningrad een tentoonstelling is geopend van Duits kunstbezit, dat door de Russen „in veiligheid werd gebracht." Onder deze kunstvoorwerpen be vinden zich o.a. de „Sixtijnse Ma donna" van Rafaël, „Ze fportret met Saskia" van Rembrandt en „Heilige Nacht" van Corregio, alsook 2000 schilderijen en tekeningen uit het be zit van Dresden. VOOR HET WERK IN DE NOORD OOST-POLDER Bij het laden van zand, grint en stenen wordt op sche pen veelvuldig gebruik gemaakt van zgn. zelflosinstallaties. Hier ziet men het typische apparaat op de meer- dijk met links de polder en rechts het IJsselmeer. schuwden. De waarnemers hebben zich zeer lovend uitgelaten over het optreden van de Nederlandse officier Gisteravond meldde Ass. Press, dat overste Chaplin buiten levensgevaar is. Een administratief officier van de Uno heeft rapport over deze beschie ting uitgebracht en daarin opge merkt, dat de witte jeep van de Uno geheel alleen reed. Naar schatting waren er meer dan twaalf aanvallers het gevecht duurde een half uur. Geen „opstandige activiteit" wordt geduld DE POOLSE REGERING heeft de Katholieke Kerk in Polen in een of ficiële verklaring „aangeraden" om haar houding ten opzichte van de staat te wijzigen. „De regering kan geen enkele opstandige activiteit dulden", heet het in de verklaring. De Poolse regering heeft do kerk een voorstel gedaan, dat uit acht punten bestaat. Daarin wordt er ook ge wezen op de toenemende vijandigheid van een deel van de geestelijk heid jegens de staat. „Deze activiteit kenmerkt zich door herderlijke brieven en onderrichtingen, welke ten doel hebben, onzekerheid en op winding te veroorzaken". In de verklaring wordt vervolgens gezegd, dat de regering geenszins voornemens is, de godsdienstvrijheid te beperken. Tevens herinnert de re gering er aan, dat de clerus in Polen grotere voorrechten geniet dan in verscheidene landen van West-Euro pa. De geruchten omtrent de af schaffing van het godsdienstonder richt in de scholen zijn uit de lucht gegrepen. De verklaring besluit; „De houding der regeringbewijst, dat zij er eer lijk naar streefd, te komen tot nor male betrekkingen met de kerk. Zo de gestelde voorwaarden worden vervuld zullen de pogingen van de katholieke hiërarchie om de betrek kingen tussen kerk en staat te rege- DE WESTELIJKE MARK is gisteren het enige wettige betaalmiddel in West-Berlijn geworden, waarmee de Sowjet-mark er buiten de wet gesteld is. Sinds negen maanden geleden de valuta-oorlog begon en vele pogingen zijn mislukt door de hardnekkige weigeringen van de Sowjet-Unie om tot een vergelijk te kortten, is er weer één soort mark geldig in West-Berlijn. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk maakten bekend, dat zij met tegenzin tot deze maatregel zijn overge gaan, „nadat alle mogelijkheden om het eéns te worden over een be taalmiddel der vier mogendheden waren beproefd. Tot eind Maart kunnen de rant- Berlijners aankopen zullen doen in soenen met Oost-marken betaald worden en ieder zal 15 Oost-marken tegen 15 West-marken mogen inwis selen bij het ingaan van de nieuwe bonnenperiode voor April. Niemand is verplicht Oost-marken in betaling te aanvaarden, maar het is niet zo als in de Sow jet-sector, waar het een misdaad is West-marken te be zitten. De officiële bekendmaking wijt ernstige sociale en econorttische misstanden aan het dubbele stelsel van Oost- en West-mark. Bovendien stond de West-mark gelijk met vier Oost-marken, waardoor de arbeiders ongelijke lonen kregen, al naar ge lang hun natroons in geld voor Oost- of West-Berlijn uitbetaalden. Het uitstel was langdurig geworden om de pogingen der Verenigde Na ties om tot een oplossing te geraken, niet te schaden. Financiële experts schatten, dat ongeveer 400 millioen Oost-marken in West-Berlijn in omloop zijn en minder dan 250 millioen West-mar ken. Zij verwachten, dat de West- de Sow jet-sector, om de Oost-mar ken daar om te zetten in levens middelen en brandstof. Een speciale regeling geldt voor hen, die in de Sowjet-sector werken. Zij zullen een kans krijgen een gedeelte van hun loon om te wisselen. Zaterdag heerste in West-Berlijn een ware koopwoede. De Berlijners bestormden de winkels, om van hun Oostmarken af te komen, door hun rantsoenen voor deze week op te nemen. Zij gingen ook naar de Sow jet-sector, om in de „vrije" winkels luxe-artikelen als suiker en bevro ren asperges te halen. DEMONSTRATIE TEGEN ENGELSE FASCISTEN en, de steun van dc regering genie ten, die met welwillendheid elk in die geest gedaan voorstel zal onder zoeken". DOSTOJEFSKY VERDORVEN AARTSVIJAND VAN DE REVOLUTIE. De Russische Litteraire Gazet heeft de beroemde romanschrijver Dosto- jefsky ahs een „verdorven aartsvijand van de revolutie en de revolution- naire democraten" gekenschetst. Het blad leverde commentaar op een rede van professor Jegolin, de directeur van het Gorki-instituut voor wereld literatuur, die zijn collega Kirpotin had gehekeld als een „cosmopoliet", omdat hij getracht had Dostojefsky tc rechtvaardigen. De wetenschappelijke raad van het instituut heeft eenparig besloten om Kirpotin en twee ande ren, die ooi als „cosmopolitisch" wer den gebrandmerkt, te schrappen van de ledenlijst van de raad. ISRAEL EN LIBANON ZIJN HET EENS GEWORDEN. Israël en Libanon zijn gisteren tot overeenstemming gekomen over een wapenstilstand. Het accoord, dat reeds op schrift is gesteld, zal Woensdag door de leiders van de delegaties worden getekend. Syrië heeft er in toegestemd om bespre kingen met de Joden te beginnen. In een commentaar op de eis van Israël om de Britse troepen uit Transjordanië terug te trekken of hun sterkte te verminderen heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, dat de Engelse soldaten in dat land zijn overeenkomstig het Brits-Transjordaans? verdrag. Zij zullen daar blijven, voegde hij er aan toe, zolang het nodig lijkt tc zyn. Een menigte van meer dan vijf duizend communisten en anderen heeft Zondagavond gepoogd in Lon dens East End een optocht van hon derdvijftig leden van de fascistische beweging van sir Oswald Mosley uit elkaar te jagen. Glazen stuiters, sta len kogellagers en voetzoekers wer den op de weg gegooid om de bere den politie te hinderen, die trachtte de weg voor de optocht vrij te hou-, den. Achttien personen, onder wie verscheidene vrouwen zijn gearres teerd. Acht r- v'ie-agenten liepen verwondingen op. I Kort voordat de optocht zou. be ginnen verzamelden een tweedui- i zend tegenstanders zich in de buurt. Op het allerlaatst wijzigde de politie dc route van de optocht der Mosley- r an hangers. Dc optocht werd vooraf gegaan door een radio-wagen van dc politie en geflankeerd door ^genten te voet, die telkens met een meter I tussenruimte achter elkander liepen. In de optocht ging muziek mee. De stoet werd gesloten door twaalf po litiemannen te paard, tweehonderd te voet en nog drie auto's met agen ten. Achter de stoet aan gingen een vijfduizend mannen, vrouwen en kinderen van alle leeftijden, waar door geheel het verkeer werd ge stremd. Op het eindpunt van de optocht spraïken verschillende commnnisti- sche sprekers van inderhaast opge richte stellages de menigte toe. Tijdens de demonstraties werd met stenen en brokken beton gegooid. MODESHOW IN DE „ROYAL BOROUGH" Met Windsor Castle, het kasteel van do Engelse konink lijke famiic, als achtergrond, wer den de nieuwste lentemodellen op een modeshow van Caleys in de openlucht voor dc bezoekers gede monstreerd. Een bekoorlijke swagger van grijze wol met knopen langs het midden van de naar binnen geslagen rug plooi. tui Om schoonheid in het leven te vin den moet men niet zoeken naar con trasten maar naar harmonie.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1