NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING VRIJDAG 18 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraadscandidaten P. v. d. A. Door de P. v. d. A. werden de navolgende candidaten gesteld: 1. Ph. Rogaar, 2. G. Nijman, 3. H. v. d. Akker, 4. J. Naber, 5. J. Duin, 6. mevr. G. de Jong-Gerling, 7. G. v. 't "Wout, 8. H. G. Bosman, 9. A. Rietveld, 10. mevr. M. Houtman-v. d. Schee, 11. D. Tabernee, 12. J. Bons. N.K.J.B. Voor een groot aantal leden van de NKJB hield een jour nalist, die bescheidenheidshalve on bekend wenst te blijven, na een kort openingswoord van de voorz., de heer C. Verkleij, een heel interessante causerie over het krantenbédrijf en gaf een juist beeld van wat er alle maal voor nodig is alvorens de krant een vriend van het huisgezin en vraagbaak voor iedereen, tot stand is gekomen. Als redacteur-verslaggever had. spr. een 33-jarige loopbaan ach ter de rug, gedurende welke tijd spr. veel ervaring en vakkennis had op gedaan. Heel aangenaam was het te luisteren naar spr.'s uiteenzetting over de taak der redactie, de inhoud vap de krant, naar de bloemlezing van voorvallen, prettige en minder pretige kanten van het journalisten vak en vele andere belevenissen uit spr.'s loopbaan. Dit allemaal ver haalde spr. wel op een zo'n gezellige ^ening wera geconir wijze en diende hij alles zo smeuiig Ï!,er5J} Y* ^lzer^ v: eringen en E. Wallet. De begroting werd vast gesteld op 2297.99, Uit het verslag van de wijkzuster blijkt, dat de kos ten van de wijkverpleging de laat ste jaren erg opgelopen zijn. De kos ten worden voor de drie samenwer kende cerenigingen- Oude-Wetering Leimuiden en Rijnsaterwoude ge raamd op ƒ4000 per jaar. Dit komt omdat de laatste jaren de beloning van de wijkzuster aanzienlijk is ver hoogd, daardoor zijn ook de sociale lasten belangrij gestegen. Ook heeft de vereniging voor een vrij behoorlijke pensioen verzekering moe ten zorgen. Leimuiden betaalde tot nog toe 1200 per jaar in cle kosten, in 1948 is dit 1700 geworden, Rijn saterwoude zal ongeveer 609 moe ten betalen, terwijl Oudewetering voor het restant zorgt. De inkomsten hebben voor Leimuiden over 1948 wat het onderdeel wijkverpleging betreft bedragen ƒ2585 58 en de uit gaven 1717.69, zodat er een batig slot is van 867.98. In totaal is hier voor uitgegeven ƒ7153,65. Wat het verplegingsfonds betreft, is er mo menteel nog een saldo van ƒ458.86, zodat die onderdeel er ook gunstig voorstaaat. De voorz. deelt nog me de, dat de afd. Oudewetering en Leimuiden besloten hebben om de zuster in het bezit te stellen van een motorrijwiel. Haar werk zal op de duur dan niet die grote lichamelijke inspanning vorderen, als tot dus ver het geval was. De heeren Feenk, de Ren en C. A. Beuk werden met alg. st. als bestuurslid herkozen. De heer Stapensee drong nog op aanschaffing van wat nieuw materiaal aan, het welk door de voorzitter toegezegd werd. op en droeg het gegeven zo levendig voor, dat het een lust was hem te beluisteren. L.T.B. Na openingswoord door de voorz., de heer J. A. M. van Nie- kerk, las de secr., de heer Joh. C. Vink, het jaarverslag, waarna de pen., de heer Th. J. Straathof, ver antwoording deed; er is nog een kleinigheidje overgebleven. De voor zitter beschouwde de peilingen, die in de Rijnstreek zijn gehouden er vaststelling van lonen en werktijden, als onjuist en ondoelmatig. Ook acht te spr. het onjuist de Rijnstreek, voor wat contracten betreft, te kop pelen aan enkele grote steden en omliggende gebieden. Een electrisch weide-afrasterings-apparaat werd ge demonstreerd. Het verzoek van de Landarbeiders- bond, om het loon, inplaas van des Zaterdagsmiddags, reeds des Vrij dagsavonds uit te keren, zal worden ingewilligd. Voor de kaasmaakcur- sus, ten behoeve van de boeren vrouwen- en -meisjes, kunnen nog een aantal deelneemsters worden, genoteerd, teneinde de' cursus door gang te doen vinden. Met het -TBC- fonds van de LTB vlot het nog niet bijzonder. Het hoofdbestuur heeft inmiddels de oVerweging, dat het fonds op charitatieve basis beter tot zijn recht zou komen, verworpen en heeft besloten de oprichting op ver- zekerin°sbasis te doen geschieden. Een financiële deelname ad 6. per lid-gezinshoofd, bij een uitkering van 50 pc. zag het hoofdbestuur gaarne gegarandeerd en zulks wilde men nu in de Alphense afdeling juist niet zonder meer geven. Wel had men er oren naar om en bloc toe te treden, teneinde daardoor de loongrens van f 3700.per jaar, welke door het hoofdbestuur werd gesteld, om als lid te kunnen toetre den. te liquideren en aldus de te zware lasten van anderen gezamen lijk op te vangen. De heer P. Boere zal afgevaardigde zijn bij de ond. brandverz. mij. te Leiden. De heren J. Th. Verkle.'j en G. van Zuijlen brachten verslag uit van de kascon trole. Nadat de voorz. met alg. st. herkozen was, sprak deken L. Nieu- wenhuizen waarderende woorden voor diens bekwame én welbespraak te leiding, 't Gaat met hem zo goed in de mooie LTB, zei de deken, die vervolgens de leden opwekte in de H. Mis te komen, die tot intentie der leden en hun huisgezinnen wordt opgedragen. Als God het gewas niet zegent, bouwt de boer tevergeefs. Want van Gods welbehagen hangt het welslagen der boeren volledig af. De deken brak een lans voor de la gere landbouwschool te Bodegraven, welke na Pasen het nieuwe school jaar ingaat en spoorde de leden aan ihun zoons daar de nodige kennis te laten opdoen. Naar aanleiding van een opmer king van een der bestuursledén, dat volgens een bericht de zomerprijs van de melk vermoedelijk terug zal vallen op 0,15, dus 2 \A ct. bene den de richtprijs voor heel het jaar zal komen te liggen, merkte de voor zitter op, dat zulks vooralsnog niet vaststaat en spr. was van mening, dat indien de zomerprijs, de voren genoemde richtprijs niet benadert, er zeer zeker van bevoegde boeren- zij.de een sterk verzet zal worden opgezet. Wel is de verwachting ge wettigd, dat de melkproductie dezer zomer aanmerkelijk zal toenemen. Spr. meende, dat de melkprijs niet bevredigend is. Slechts de bijkom stige omstandigheden maakten deze winter, dat het resultaat enigszins aannemelijk kan worden genoemd. Zolang de minister zich niet houdt aan de kostprijsberekening, gaat het niet goed voor de boer. Het middel hiertegen iets te ondernemen ziet de voorz. in de organisates. Tot slot werd de contributie der plaatselijke kas op 5.p. j. ge handhaafd. Ruim na het middaguur nain deze vruchbare LTB-vergade- ring, waarop de welhaast traditio neel geworden tractatie en verloting (in dit geval gratis) een einde. Koninginnedag- on 30 April. Naar wij vernemen" besloten de be sturen van de Wilhelminaver. en van de Chr. Oranjever. om de eerste koninklijke verjaardag van H. M. Koningin Juliana, in deze gemeente op 30 April te vieren. Wegens de tijdsomstandigheden zal dit feest een sober karakter dienen te hebben. Zo mogelijk zal er die dag een sportde- monstratie der pl. verenigingen wor den gearrangeerd. Men overweegt ook o.a. des avonds op het Sint Joris- plein een film te doen vertonen. De schoolkinderen zullen worden ge- tracteerd. Dit zijn uiteraard grote lijnen. Nadere details worden uitge- werk en zullen binnenkort worden gepubliceerd. „Alphia" In de jaarvergadering van de voetbalver. Alphia werd in verband met het dertig jarig bestaan besloten in Juni een tweetal feest avonden te geven, waarvoor een reeds gevormde commissie met haar werkzaamheden in een vergevorderd stadium is gekomen. Het bestuur der vereniging werd na verkiezing als volgt samengeseld: voorz. C. Mulder; secr.-penn. P. Bouthoorn; leden J. A. Jansen, N. Schellingerhout, D. v. d. Vis, J. Boot en B. Koopman. Industrie. De scheepswerf „Dc Industrie" heeft de zuiggas-aandrijf- motor vervangen door een aanslui ting op het electrisch net. De oude luchtflurt is dientengevolge vervan gen door een sirene LEIMUIDEN Groene Kruis. Slechts 20 van de 400 leden waren aanwezig. De voorz. de heer Muvs dee1r3e m^'V '-1-4 plaats van de heer A. Heuzen diens zoon tot boae is oenjeiu-. ue heer Heuzen-vader werd een taart thuis gestuurd. Na het verslag van de secr., de heer J. W. de Ren, gaf de penningm., de heer C. A. Beuk, verantwoording: inkomsten 2689.50, uitgaven 2405,51, batsig saldo 282.99. Totaal bezit: 1300,87. Spaarboekje t.b.c.-fonds 708.20. De rekening werd gecontroleerd door de ROELOFARENDSVEEN K.A B. Na een toespraak van de voorzde heer N. A. J. Rietbroek, deelde de secr., de heer F. P. Huig- sloot, in het jaarverslag mede, dat het ledental met 8 vermeerderd was. Uit het fin. verslag van de penn., de heer C. Boeker, bleek, dat de reke ning sloot op een bedrag van f 1999.44, batig saldo 152.22. De kascommis- sie bracht .bij monde van de heer J. Stuive gunstig verslag uit, waarna in deze commissie werden benoemd de heren C. Hogenboom en C. Boeker. De begroting voor 1949 werd vast gesteld op 1025. Onder het genot van een gratis con sumptie, werden de talrijke verslagen van vakafdelingen, onderafdelingen, Centr. Volksbank, en Concordia uit gebracht. De g. a., kap. A. J. Hartog, drong aan op een groter vergadering- bezoek. Er volgde een uitgebreide rondvraag, zodat het reeds ruim elf uur was, aleer de voorz. sloot. RIJP WETERING RECORD-EI. Op Woensdag 16 Maart 1949 om trent 12 uren is een Ripse kip van de heer M. Meemskerk er in geslaagd een ei te produceren van 215 gram. Wij weten niet in hoeverre dit een record betekent. Een alledaags ver schijnsel is het zeker niet Als bij-' zonderheid kan verder vermeld wor den, dat het dier heel gewoon heeft gekakeld... rn daarna, o heilige een voud, is overgegaan tot de orde van de dag. Voor hen, die de mening zijn toegedaan dat een kip zulks niet over leeft zij medegedeeld, dat de kip nog zo lekker als kip is. Stille Omgang. Het zangkoor bracht, na toesprak van de voorz. enkele zangnummers, die door de 'aanwezgien zeer op prijs werden ge steld, Toen kreeg professor Eyckel- hof het woord. In een gloedvolle rede spoorde deze de aanwezigen aan toch veel te bidden voor de wereld, daar deze aan een vreselijke ziekte lijdt. Wij kunnen echter a;les gedaan krij gen als wij maar met Christus gaan die de vrede brengt in onze harten en ook aan dc wereld die vrede ge ven kan. Na nog enkele zangnummers volg den de mededelingen betreffende de bedevaart. De rondvraag werd door enkele leden benut voor 't stellen van nog enkele vragen. De voorzitter dankte daarna spreker en zangkoor voor hun spontane medewerking en de heer Zandbergen, die belangeloos de contributiegelden had geïnd. Zon dag 20 Maart a.s. van na de Vroegmis tot 12.30 uur zijn buskaarten verkrijg baar in Café Rustoord. ZOETERWOUDE Gemeenteraadsverkiezing Door B en W is besloten dat de gemeen teraadsverkiezingen, waardoor dc candidaatstelling zal geschieden op 10 Mei a.s., zal worden gehouden op Woensdag 22 Juni a.s. Tevens is be sloten het aantal stem bureaux wat voorheen bestond uit 3 te brengen op 5. Tot stembureau 1 Raadhuis, be horen de Vlietweg, Cronensteyn, Vrouweweg, Miening. Noordbuurtse- weg, Dorpstraat en Watertje. Tot stembureau 2, Patronaatsge bouw Schenkel weg, behoren West einde, Verlaatweg, Stompwijkseweg Schenkel weg, Zuidbuurtseweg en Geerpolder. Tot stembureau 3, café Dolle, be horen Gelderswoude, Noord Aa, Uiterdijk Weipoortseweg en Omme- dijkseweg ot aan de spoorlijn. Tot stembureau 4, café „Ik leer nog" behoren de Hoge Rijndijk van af de Rijnegommerbrug tot aan de grens der gemeente Hazerswoude, de Ommedijkse weg van af de Hoge Rijndijk tot aan de spoorlijn en de Reinegommerstraat. Tot stembureau 5, café 't Witte Huis, behoren de Hoge Rijndijk vanaf de Reinegommerbrug tot de grens gemeente Leiden, Roombur- gerweg, Besjeslaan, park „Die Lei- the", Bruggestraat, Urechtse jaagpad Rhijnvreugd en Stadhouderslaan. H1LLEGOM Kerkversiering. Gisteren is in de St. Josephkerk het laatste der 5 beelden geplaatst tegen de pilaren. Het eerst is gekomen Lidwina, ver volgens Willibrordus, Vincentius, Ag nes en nu Aloysius. In vrij korte tijd zijn deze beelden vervaardigd van bakzandsteen en een waarde verte genwoordigend van meer dan f 5000 geleverd en betaald, welk bedrag ge heel van kleine giften bijeengebracht. Woonruimte-Commissie- Deze commissie vergadefde in 1948 29 keer. Het aantal woningzoekenden stijgt nog steeds. Terwijl dit aantal per 31 Mei 1947 279 bedroeg steeg dit per 31. Dec. '48 tot 309. Dit getal kan wor den ontleed als volgt: 48 grote gezin nen, 86 inwonenden, 131 trouwlusti gen, 45 anderen. Niet minder dan 737 woningen zijn direct nodig. Opper vlakkig zou men menen met 263 nieu we huizen te kunnen vqlstaan nl. 48 voor grote gezinnen, 86 voor inwo nende gezinnen, 83 voor trouwlusti gen (nadat een aantal kleine wonin gen door grote gezinnen zijn ont ruimd en 46 voor andere groepen. De cijfers der woningtelling geven o.a. aan 192 huishoudingen wegens onvoldoende slaapruimte. Vooral mid denstandswoningen dienen te wor den gebouwd. Het aantal huwelijken bedraagt gemiddeld 100 per jaar; het aantal sterfgevallen is ongeveer even groot. Doodgaan betekent echter niet dat daardoor 'n woning vrij komt; de statistiek geeft aan: een woning vrij op de 20 sterfgevallen. Stille Omgang". Uit het jaarver slag bleek, dat het ledental tlians 711 bedraagt en nog stijgende is- Ge klaagd werd over het gedrag van sommige jongeren tijdens de tocht en bij de terugtocht, hetgeen niet in de haak was. Ik kas was: f 246.56. Ver volgens werd de tocht besproken, die op 26 Maart zal plaats hebben. Een voorstel was ingekomen, om direct uit de kerk naar huis te gaan. Dit zal in de eerstvolgende bestuursvergade ring behandeld worden, voor ditmaal kan aan dit voorstel geen gevolg wor den gegeven. Het aftredend bestuurs lid, de heer N. van Trigt was niet her kiesbaar, omdat deze niet meer in de gemeente woonachtig is. In zijn plaats werd gekozen de heer A. J. Sanders. Hierna werd 'n culturele omlijsting gegeven door het St. Joseph Mannen- en Jongenskoor onder dir. de Vreeze. Vervolgens sprak pater Ludger Thiën O. Carm. Personalia. Mej. E. Rusman en de heer E. Wiedijk alhier slaagden voor het diploma Maatschappelijke Werker bij de Ned. Ver. voor Ge meentebelangen. DE ZILK Arm gebroken. Een 8-jarig jon getje van M. was in 'n lantaarnpaal geklommen, viel er uit en brak 'n arm. KATWIJK AAN DEN RIJN Jubilé. Het was gisteren 25 jaar geleden dat de heer P. de Vries werd aangesteld tot emballagemeester a- d. Groentenveiling K- en O. Zoals be grijpelijk w:, was hem deze dag een verrassing bereid. De heer de Vries is èn bij leden van K. en O. èn bij de kooplieden een zeer geachte persoon lijkheid; dit om zijn buitengewone bereidwilligheid en zijn ongekreukte eerlijkheid. De voorz. der veiling, de heer J. v. d. Perk, was de eerste die hem om genoemde goede eigenschap pen huldigde en in hartelijke bewoor dingen. Vervolgens de heer J. J. Ver- have, de voorzitter der Kooplieden vereniging, die namens zijn vereni ging woorden van lof en waardering uitte. Behalve dat van verschillende firma's bloemen waren gezonden had de jubilaris van do Veilingvereniging en van de Koopliedenvereniging tast bare bewijzen van belangstelling in ontvangst te nemen. Ook de veiling meester, de heer Timmermans, bood namens het personeel een cadeau aan. De feestelijkheid werd daarna in intieme kring nog enige tijd voort gezet. Ko-Plu-Ko. Deze vereniging hield onder grote belangstelling haar jaarvergadering. De heer Sibie sprak als voorzitter een openningswoord. Uit de verslagen vermelden we een toename van 9 leden, en een flink batig saldo. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat werden herkozen de heren L. A- Kreft en P. Hommel. In de plaats van de heer W. v. d. Bent werd gekozen de heer P. Varkevisser en in de vacature D. Ouwerloot de heer A. van Rijn. Coöp. Boerenleenbank. De voorz. de heer Jac. Rietveld, wees er in zijn openingswoord op dat, evenals vorige jaren, ook 1948 weer veel werk voor de Bank gebracht had; de omzet is nog steeds groeiende en uit alles blijkt dat de Boerenleenbank het vol le vertrouwen heeft van spaarders en .alle andere cliënten. De kassier, de heer Jac. Meijer, bracht vervolgens een uitvoerig financieel verslag uit waaraan wij het volgende pntlenen: ontvangen spaargelden f 688.99V.42, uitgegeven spaargelden f 651.647.18- Ontv. in ^oop. Rekening f 2.626.188.92. uitgegeven aan Rekeninghouders f 2.635.747.37. Van de Centr. Bank ontvangen f 1.106.349.52 en uitgege ven f 867.497.81. Te vorderen van Rek.Crt.houders f 66.203.53 idem van de Centr. Bank f 779.829.69. Bezit aan waardepapieren f 368.555.Schuldig aan spaarders f 838.368.40, idem aan rek-houders f 371.555.23. Aantal spaarder 844, aantal rek.houder 155, aantal dagboekposten 12800, omzet cijfer f 9.216.036.35. De periodiek aftr. heren J. v. d. Perk. secr. van het be stuur en P. van der Gugten, lid van de Raad van Toezicht, werden her kozen. De voorzitter deed nog enkele mededelingen betreffende de stand van zaken voor wat betreft de nieuw bouw der Bank. NOORD WIJK K.A.B. De jaarvergadering werd bezocht door ongeveer 200 le den. De voorz., de heer J. v. Leeu wen, wierp een tevreden terugblik op het winterprogram. De voorz. bracht nog eens extra onder de aandacht de te houden bedevaart voor de K.A.B. op 15 Mei a.s. naar Maria ter Nood te Heilo, waarvoor spr. een massale opkomst verwacht. Ook beval spr. aan toe te treden tot de pas opgerichte Credo Pugno Club. Uit het jaarverslag van de secr. bleek dat het ledental was toegeno men met 82 leden en thans is ge stegen tot 576, terwijl een nieuwe afd. is gesticht van de Metaalbewer kers, terwijl tevens de fusie van de afd. St. Paulus en de P.T.T.-leden is tot stand gekomen. Uit het verslag bleek, dat zowel in de Standsorga nisatie als in de Vakorganisaties met haar instellingen een grote ac tiviteit bestaat. Alleen voor de mooie instelling „De zegening der werktuigen" verwacht het bestuur een grotere belangstelling. Het fi nancieel verslag gaf aan, dat de uit gaven met ruim' 31 gulden de in komsten overtroffen. Het totaal der uitgaven bedroeg 3753,28. In de nieuwe controlecommissie werden benoemd de heren R. Steen voorden, J. v. d. Weyden en J. Mes kers. De 4 aftredende bestuursleden werden herkozen en wel J van Leeuwen 161, A. Leijten 158. W. Schelvis 120 en J. Meskers 164 st. Tot voorz. werd met alg. st. herko zen de heer J. van Leeuwen. Voor de komende zomermaanden ver kreeg het bestuur een vrij mandaat. Bij de rondvraag werd nog mede deling gedaan, dat op Zondag 12 Juni as. een excursie zal gehouden worden naar Berg en Bos en de K.R.O.-studio, waarvoor zich nog enkelen kunnen opgeven. De wens om het bestuur met 2 leden uit te breiden, zal in het bestuur worden overwogen en zo nodig zal hiervan een voorstel op de Najaarsvergade ring worden gemaakt. Na een toe spraak van de g.a. en een gratis verloting van verbruiksartikelen, werd een amusante film vertoond. Reddings-Mij. Donderdagmid dag verzamelden zich Je bemanning en helpers van de reddingsboot, nu eens niet met hun boot, doch in „Seinpost" voor een korte plechtig heid en wel de huldiging van de heer C. den Hollander, die die dag 25 jaar lid der- plaatselijke commissie was. Het programma was geheel in stijl met de aard dezer stoere mannen, welke -zonder uiterlijk vertoon, soms in de moeilijkste omstandigheden, klaar staan voor de in nood verkeren de mensheid. Geen enkele bekendheid was er aan gegeven naar buiten af, geen hoogdravende redevoeringen, doch een krachtige en afgemeten hul diging, waarbij de voorz. van de N.Z. H. Reddings-Mij. aan de heer C. den Hollander hulde bracht voor diens plaatselijk werk en hem de leg-me- daille der Maatschappij overhandigde en aan mevr. den Hollander een bloe menmand aanbood. De burgemeester sprak hierna als voorz. der pl. afd. de jubilaris toe, terwijl schipper Jan v. d. Niet na mens bemanning en helpers kort en krachtig de jubilaris complimenteer de, onder aanbieding van een bloe menmand, hierbij de verzekering ge vend, dat de bemanning, als de nood dit vraagt, klaar zal staan. Loop door Noordwijk. De „Noordwijkse Politie Sportvereni ging" organiseert weer, evenals ver leden jaar, een „Loop door Noord- wijk". Deze is voorlopig vastgesteld op Zaterdag 3 September. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: L. d. Graaff 97 p. Ie klasse; J. Baalbergen 97 p. 2e klasse; H. Haas noot 96 p. 3e klasse. Van de dames behaalde mevr. Lütschen met 91 het hoogst aantal punten. Schaken. Het eerste tiental be haalde een 46 overwinning op Kat wijk I, het 3e tiental wist VTL II mei een 6 AVA nederlaag naar huis toe te zenden. NOORDWIJKERHOUT Middenstandsverenlging. In de R.K. Middenstandsvereniging sprak de heer Conijn uit Hilversum, hoofd bestuurslid van de „Arka", over zijn reis door Rusland welke hij voor de oorlog heeft gehouden. De zaal was goed bezet. Onder de aanwezigen merkten we op pastoor v. d. Waar den en de beide kapelaans van de St. Jozefparochie. De voorzitter van de R.K. Middenstandsvereniging drukte er zijn voldoening over uit dat zove le jongeren aanwezig waren. De heer Conijn wist zijn gehoor bij de be schrijving van zijn reis sterk te boeien. Vele steden in Rusland heeft hij bezocht o.m. Leningrad, Moskou, Charkoff enz. Zijn slotconclusie was dat van de gedachte van Lenin om alle mensen een zelfde loon uit te keren niets terecht gekomen is. De meeste leven in kommervolle om standigheden. Er is geen vrijheid, noch van geloof, noqh van drukpers noch van vergadering. Toch verhaal de spreker van het grote geloof dat VOORSCHOTEN geblokkeerde spaargelden Be leggingen VA%] lopende rekening tot 10.000.— 1%. boven 10.000.— A%\ debet rente voor lopende rekening en voorschot 3 De heren B. v. d# Nouland en P. 'V." esterhoven werden met grote meerderheid herkozen. Dc heren P. A. v. Werkhoven, J. A. v. Gent en H. L. Lindeboom zullen de financiële commissie uitmaken. Op voorstel van de heer J. v. d Bent, verd een col lecte gehouden voor de beide Thuis fronten; ƒ39.12 was het resultaat. GOUDEN JUBILEUM. De heer G. v. d. Nieuwendijk, zil verslijper bij de N.V. Zilverfabriek, alhier, hoopt a.s. Zondag 20 Maart a.s. de dag te herdenken, dat hij vóór 50 jaar in dienst trad van dit bedrijf, dat destijds de naam voerde van J. M. van Kempen en Zoon. nog altijd in Rusland leeft. Volgens spreker zal d' geloof toch zegevieren. Personalia. Voor het inge nieurs-examen scheikundig ingenieur is geslaagd de heer B. P. M. Wen- nubst. LEIDSCHEN DAM Het nieuwe veilinggebouw. Door de g.cle tr-knners op Veurse veiling zal aan de overzijde van het veinngcOoUW een nieuw, naar de eisen des tijds nienw ge bouw gezet worden. Met de bouw is inmiddels een aanvang gemaakt door de aannemer C. Baaten, alhier, voor de prijs van 131.000. Het gebouw zal een ijzeren kapconstructie hebben wat is opgedragen aan de fa. Kloos te Kinderdijk. Van belang is ook, dat voor het veilen een modern af- mijntoestel in gebruik gesteld wordt, dat. 7? woeden doo- de fa. v. d. Hoorn en Wouda te Utrecht. Geboren: Petronella Johanna Maria d. van P. A. van der Ham en J. M. Koot. Hendrikus Theodorus z. va - J Vogelaar en A. C. van der Helm. Anna Jacoba Maria d. van J. W. van der Heijden en C. B. Belt Pierre Herzi z. van P. H. de Saint Getrouwd: A. C. B. van der Velde en W. M. van Doorn. J. G. Lekker- kerker (Voorschoten) en W. M. v. d. Eijk. SASSENHEIM K.V.P. De pl. afd. van de K.V.P. vergaderde onder leiding van de heer J. Roozen, die de aanwezigen welkom heette en de hoop uitsprak dat de vergadering een rustig en waardig verloop zou hebben. Namens het be stuur werden de aftredende raadsle den candidaat gesteld, terwijl noig een 3-tal candidatenlijsten waren in gediend. In totaal zijn er thans 17 personen candidaat gesteld t.w. de heren: W. J. J. Beijk, P. H. Blom, L. Elfrink, Th. v. d. Geest, J. W. Kortc- kaas, P. G. v. d. Kraan, M. J. J. M. Malmberg, J. v_ d. Nouland, J. Reeu- wijk, C. Rotteveel. J. C. Schrama, L. Ter Meer, A. W. Tijssen, S. Verdegaal, C. Verkely, J. Wesseling en Th. Wit- teman. De voorz. spoort de leden aan te zorgen, dat zij op de dag der stem ming thuis zijn en vroeg zullen stemmen. Hij beantwoordde de vraag over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, in de vorige vergadering door de heer de Groot gesteld, tot diens volle tevredenheid. Om 10 voor 9 werd de vergadering gesloten. Expositie en demonstratie. A.s. Zondag zal in de St. Annaschool een tentoonstelling worden gehou den van het werk der leerlingen van de Fröbelschool. Opening na de Hoogmis. In de namiddag plm. 2.30 uur zullen verschillende kleuters zelf een demonstratie geven van „hun werk". Gevallen. Bij 'het spelen Is het 2-jarig zoontje van de heer Br. aan de Hoofdstraat over de stofzuiger gevallen. Hij kwam zo lelijk te recht, dat een arm is gebroken. Geboren: Christiaan Jacobus J, z. van P. J. J. Langeveld cn C. C. M. v. d. Geest; Cornelis, z. van C. Vonk en B. v. Loo. VOORHOUT BEELDROMAN EN MISDAAD. Hoe verderfelijk het lezen van beeldromans of dergelijke lectuur voor de jonge mensen is, moge blij ken uit de bekentenis van de giste ren in ons blad genoemde J., die een bankbiljet van 100.gapte en dit doorslikte. Hoewel hu al meer wandaden op zijn kerfstok had, ver klaarde hij tot deze nieuwe daad ge komen te zijn door het lezen van beeldroman, waarin een soortgelijk drama werd verhaald. Verd., die oor spronkelijk van Duitse nationaliteit is, zal op last van de Justit'e over de grens worden gezet. Coöp. Boerenleenbank. vooiz., drs. Bots, deelde mede, dat het aantal leden 171 bedraagt. Naar aanleiding van een piassage in notulen over een onpartijdige com missie, vraagt de voorz. of één der leden hierover het woord wil. De heer G. K. Spierenburg spreekt na mens deze commissie en deelt me de, dat voor beide partijen een be vredigende oplossing is gevonden zodat het incident gesloter is. De re kening en balans over 1948 werd vast gesteld. Er waren 1145 posten meer afgesloten dan verleden jaar. De re kening sloot met een bedrag van 4 662.999.38, inhoud kas per 31 Dec. '48 17.279.22. Balans sloot met 1.070.432.20. Saldo winst ƒ3039.29. Rente over 1949: Spaargelden tot ƒ5000.— 2.25%; 5 tort 10.000.- 1.25%; boven 10.000 A%; optie en Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE GRENSCORRECTIES. In de Landdag van Noordrijn Westfalen heeft minister-president dr. Karl Arnold hedenochtend mede gedeeld. dat hij telegrafische verzoe ken heeft gericht aan de ministers Bevin, Spaak en Drees, teneinde te komen tot een discussie met de Bel gische en de Nederlandse regering' over de hangende grensveranderin- gen. Arnold sprak de hoop uit, dat Duitslands Westelijke buurlanden, waarmede, naar hij zeide, het Rijn land en Westfalen steeds goede be trekkingen hebben onderhouden, het mogelijk zullen achten in te gaan op een Duits voorstel om de bestaan de bezwaren over de grenslijn door tweezijdig overleg uit de weg te rui- BERLIJNSE STRAAT NAAR DE PAUS GENOEMD. Ter gelegenheid van het vijftigja rig priesterjubileum van Z.H. Paus Pius XII heeft het stadsbestuur van West-Berlijn besloten, een der Ber- lijnse straten „Pacellistrasze" te noe men, naar de familienaam van de Paus. NEDERLANDER VAN GEBOORTE BENOEMD TOT APOSTOLISCH DELEGAAT IN JAPAN. Z.H. de Paus heeft mgr. M. de Furstenberg, president van het Bel gische college te Rome, benoemd tot Apostolisch Delegaat in Japan. Mgr. de Furstenberg zal binnenkort tot aartsbisschop-titularis van Adriano- pel gewyd worden. De nieuwe Apostolisch Delegaat werd te Heerlen (L.) geboren op 28 October 1904 Hij is echter van Bel gische nationaliteit. Mgr. de Furstenberg zal in de loop van deze zomer naar Tokio vertrek ken. NIEUW EERSTE KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft de heer A. Kie vit te Rotterdam benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, in de va- cature-dr. Donkersloot (P. v. d. A.). Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H. 12 en L. 12 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H. 12 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas,, of een mouwschort. Op de bonnen L. 12 kan men ko pen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen» En gels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen HH. 1 t.m. 11 en L. 1 tm. 11 en de rantsoenbonnen FC. en FD. blijven voorlopig geldig. BON 04 VAN DE BRANDSTOFFEN- KAART NA 19 MAART ONGELDIG Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 04 van de brandstofenkaart na 19 Maart a.s. niet meer geldig is. Men moet deze bon dus uiterlijk op die datum inleveren bij zyn han delaar. ZES JAAR GEëlST TEGEN GERRIT DE STOTTERAAR. Voor het Gerechtshof te Amster dam stond hedenmorgen de bekende in- en uitbreker Gerrit de Stotteraar terecht. De procureur-generaal mr. Fabius requireerde een gevangenis straf van 6 jaar en ter beschikking stelling van de regering. De uitspraak is bepaald op 31 Maart a.s. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Maart. Vee. Aanvoer: 9 fokstieren, 6 slachtdieren, 100 kalf- en melkkoeien^ 190 varekoeien, 22 pinken, 297 nuchtere kalveren, 100 vette schapen, 190 weideschapen, 41 lammeren, 8 zeugen, 98 mestvarkens 312 biggen, 6 paarden, 13 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 500—800, varekoeien e.a. 400 500. pinken 240350, weideschapen 6080, mestvarkens 6080, big gen 4560, bokken en geiten f 15 45, handel alles matig. Kaas. Aanvoer 15 partyen Goudse kaas en 4 partijen Leidse kaas, totaal 19 partijen. Prijzen: 1ste soort Goudse kaas f 1.721.79 en 1ste soort Leidse kaas 1.591.64 per kg. Handel goed. ROELOFARENDSVEEN, 17 Maart Bloemen. White Sail 4662, Scar let Admiraal 2535, Sonia 26—37, Bandoeng 36—49, Piccadilly 3548, Weber 30—42, E. Eddy 32—46, W. Pitt 3049, Bartïgon 3651, v. d. Eerden 3352, Motherday 4674, Glory of Noordwijk 4255, The Rose 3649, Copland 3967, Golden Har vest 36—62, Rijzende Zon 3846, Olympiade 40—52, Nansen 3044, Couleur Cardinal 3652, Dubb. tul pen 3053, King Alfred 2636, Whrestler 24—32. Koster 15—24. Cheerfuluns 2432, Narcissen v. gr. 1417, Freesia's 4575, Hyacinthen 4.00—8.00.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3