NIEUWS UIT DE OMGEVING Dodelijk ongeluk te Lisse Terugkerende militairen Gemeenteraad Wassenaar rREDERIK LAATSTE BERICHTEN DONDERDAG 17 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LISSE De 14-jarige Henr. Bentvelzen, wo nende Herenweg 448 E, kwam gister namiddag per fiets met grote vaart de Akervonderlaan af- en de Here- weg opgereden. Van de richting Haar lem kwam een personenauto aange reden in de richting Sassenheim, waarvan de bestuurder uit alle macht remde en de jongen trachtte te ont wijken. Helaas kwam de jongen in botsing met deze personenauto. De spoedig aanwezige geneesheer dokter Hueber verleende geneeskun dige hulp, doch kort daarop overleed de 14-jarige knaap. Het H. Oliesel is hem nog toegediend. Candidaatstelling K.V.P. Bij de gemeentelijke centrale van de K.V.P. afdelingen te Lisse zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen de navol gende candidaten ingekomen: C. v. d. Aardweg, L. W. J. Bemebnan, G.' C. Degger, F. J. van Kesteren, G. Krom hout, J. P. de Koning, C. W. van der Laan, P. van der Lans Mzn., J. W. A. Lefeber, A. J. Mesman, G J. Rands- dorp, H. P. van der Reep, N. Stok-, man en G. J. Verdegaal, van de afd. Lisse par. St. Agatha en J. van Dijk, W. P. van Dijk, H. L. J. van der Lans, P. Rcmijn, J. H. Slobbe, M. J. van der Vlugt Azn. en C. van der Zon. van de afd. Lisse par. H.H. En gelbewaarders. De gemeentelijke centrale zal met een adviescommissie, een politiek- advies over deze candidaten uitbren gen. waarna de stemming zal plaats hebben op 10 April a.s. K.A.B. Uit het jaarverslag van de secr. bleek, dat in het afgelopen jaar wederom 2 onderafdelingen zijn gesticht n.l. de fabrieksarbeiders met 20 leden en de metaalbewerkers met 2 leden. Vooral het werk van Her wonnen Levenskracht werd zeer ge roemd, alsmede dat van St. Barbara. De grootste onderafdeling is St. Isi- dorus met zijn ruim-350 leden. Het verslag van de penningmees ter gaf een beginsaldo op 1 Jan. 1948 van 1561.39, terwijl het eindsaldo op 31 Dec. 1948 ƒ573.44 bedroeg. Me degedeeld moet evenwel worden, da- het gebouw in 1948 in zijn geheel is onderhanden genomen. De begroting sloot met een bedrag aan ontvang sten en uitgaven van f 8381.66. De aftr. bestuursleden, de heren H. J. de Bruin, F. J. van Kesteren en J. H. Slobbe werden herkozen, terwijl in de vacature-Jac. van der Zwet, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer C. Warmerdam. De voorz., de heer J. P. de Koning, LAWNTENNIS HET TO URNOOI TE CANNES. In het toumooi te Cannes hebben spelers van onze topklasse van Mee geren en Linck de derde ronde be reikt. De overigen werden kansloos uitgeschakeld. Linck trof het niet, al had hij het heel gemakkelijk. Zijn tegenstander de Franse Waldon, kwam niet op, zo dat Linck de zo nodige oefening op de vreemde banen en in het schelle licht miste. Van Meegeren had het ook zeer gemakkelijk. De Fransman Laracoch stond machteloos tegenover de diepe, snelle drives en zonder veel inspanning won de Nederlander met 6—0, 6—0. De veteraan Wetselaar sneuvelde eervol tegen de Belg Geelhand 35. 26, en W. Reidt snoepte de trage en onverschillige Washer 6 games af: 2-6, 46, De Italiaan R. del Bello gunde Stas één spel: 60 61. In het gemengd dubbelspel speel de de in ons land onbekende Neder landse speelster mevr. van Hoof met de Deen Nielsen, doch zij brachten het niet verder dan 06, 3-6 tegen de Amerikaanse miss Butler en de Zuidslaaf Mitic. SCHAKEN „De Zwarte Pion'' Lisse Het 2e tiental van „De Zwarte Pion" speel de een wedstrijd tegen Lisse I. De voorlopige uitslag was 5-4 in het voordeel van „De Zwarte Pion. Te gen het versterkte en verjongde LSC I zal de afgebroken partij aan bord no. 2 wel voor „De Zwarte Pion" ver loren gaan, zodat deze plaatselijke ontmoeting wel in een verdeling der punten zal eindigeri. BILJARTEN DEELNEMERS AAN HET KAM PIOENSCHAP EERSTE KLASSE KLEIN BILJART. Naast de kampioen 1948. W. Ber- kelmans (Vught) hebben de volgen de zeven spelers zich na voorwed strijden geplaatst voor de finales van het eerste klasse kampioenschap klein biljart, die op 24, 25, 26 en 27 Maart te Haarlem worden gespeeld: F. Beekman, Amsterdam, L. van Reijen, Kerkrade, H. van Dijk. Hel mond. J. Steffers. Haarlem, D. Brink, Apeldoorn, C. van Oosterhout, Rot terdam en P. de Blank, Lith. Biljart Bond Bloembollenstreek De verdere uitslagen in de 2e klasse iuiden: A. v. d. Berg Nwh. 250 34 44 7.35 J. Duivenvoorde Exc 149 34 19 4.3S A. v. d. Berg Nwh. 250 33 30 7 57 G. C. Degger Luto 209 33 24 6.33 A. v. Diemen Vios 250 34 24 7.35 A. Elfering Luto 207 34 23 6.08 C. Faas Vios 250 25 46 10.— A. Elfering Luto 102 25 16 4.08 3e Klasse In de 3e klasse is de spanning zeer groot, de spelers ontlopen elkaar on derling niet veel. De beslissing zal wel in de allerlaatste wedstrijden moeten vallen; het aantal kam pioensgegadigden is nog minstens 6. De uitslagen van de voorgezette wed strijden waren: B. Duivenvoorde Exc. 150 39 21 3.84 A. v. Dijk Luto 115 39 19 2.94 B. Duivenvoorde Exc. 150 37 22 4.05 T. Duivenvoorde Exc. 91 37 10 2.45 T. Duivenvoorde Exc. 150 36 33 4.16 A. v. Dijk Luto 119 36 14 3.30 'bracht hartgrondige dank aan het bestuurslid Jac.van der Zwet en bood hem een vulpen aan. Na bespreking werd besloten tot de oprichting van een centrale reis- kas. De heren Th. Rooyakkers, W Bon en J. van der Lans werden tot bestuursleden hiervan benoemd. Ver volgens wees de voorz. nog uitdruk kelijk op het beroepskeuzebureau en spoorde de jongeren aan om hiervan vooral een druk en nuttig gebruik te maken. Hij deed mededelingen over het a.s. 50-jarig bestaan van de af deling, hetgeen in het jaar 1951 zal plaats hebben en vroeg de leden om nu reeds plannen uit te denken dit jubileum op grandioze wijze te vieren. De g. a. beklemtoonde een tweetal punten en wel de St. Jozefverering en dat de ouders meer steun moeten geven aan hun kinderen bij moei lijkheden niet alleen, doch ook ge durende het gehele leven. Woningbouwvereniging „Volksbe lang". Uit de jaarverslagen bleek, dat in de loop van het jaar 1948 ver schillende maatregelen werden ge- .troffen om de kaspositie te verster ken, waardoor dé kaspositie der ver eniging hopelijk iut de moeilijkheden zal geraken. De huishuren hebben op gebracht een bedrag van 26.342.40. Aan onderhoud werd uitgegeven 3.760.21, terwijl in de onderhouds- fondsen een bedrag van ƒ4.118. werd gestort. Aan algemene onkos ten werd betaald 1.330.85. Aan be lastingen werd uitgegeven een be drag van 3.562.44. Aals bijzonder heid voegde de penn. hieraan toe, dat deze last neerkomt op 'ongeveer 13M pet. van de brutohuur. Aan as surantiepremie was verschuldigd een bedrag van ƒ221.72. De verzekerde bedragen zijn herzien en de panden zijn thans verzekerd tot een bedrag van 1.489.600.In totaal werd in 1948 uitgegeven en ontvangen een bedrag van 882.074.89. Van de in aanbouw zijnde huizencomplexen zijn reeds enkele woningen bewoond en naar verwacht wrodt zullen spoedig meerdere woningen betrokken kun nen worden. De aftredende bestuurs leden, de heren M. van der Lans, voorz. en M. Hordijk, secr., werden herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van M. van Zon neveld, werd bij enkele candidaat stelling gekozen de heer Jac. van der Voort. De heren G. Balkenende, J. „yan Diest en Th. Wassenaar waren de gelukkigen van wie het stamkapi taal uitlootten. LEIDSCHENDAM Uit de Raad. l5e heer G. Kerk hof f. die jaren lang als eenling de oude S.D.A.P. vertegenwoordigde in de gemeenteraad en daarna bij de z.g. doorbraak automatisch overging naar de Partij van de Arbeid, zal zich we gens vergevorderde leeftijd voor de a-s. gemeenteraadsverkiezing niet meer herkiesbaar stellen. Zilveren Wit-Gele Kruis. Op 25 Maart a-s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onder het pastoraat van pastoor Beijsens het Wit-Gele Kruis werd op gericht. Zeer veel is in de loop van deze 25 jaar ten behoeve van de lij denden speciaal in de parochie ge presteerd. Vooral het werk van de wijkverpleegster zuster Claudia heeft blijkens de ontelbare bezoeken gedu- rende haar 24-jarige arbeid er veel toe bijgedragen dat het werk van het Wit-Gele Kruis in goede banen is ge leid. Het jubileum zal op Zondag 27 Maart a.s. in een plechtige hoogmis worden herdacht. Na deze plechtige H. Mis houdt het bestuur receptie in het parochiehuis tussen 12 en 13 uur. NOORD WÏJKERHOUT Consultatiebureau voor kleuters. Dinsdag, 22 Maart a.s., des namid dags te 2 uur wordt in het wijkge- bouw van ,Het Wile-Gele Kruis" een kleuterbureau geopend. Plet bureau zal onder leiding staan van de school arts dokter Niemijer en voorlopig de tweede en vierde Dinsdag van iedere maand worden gehouden. Moeder, die met hun kleuter(s) het bureaji wensen te bezoeken, moéten voor 4 uur aanwezig zijn. BIOSCOPEN De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino. „Een trein gaat voorbij", volwassenen. Lido: „Pasagiers in de naoht", 18 jaar. Luxor: „Opium", 14 jaar. Rex: „Gifhandel in Sjanghai", 18 jaar. Trianon: „Opdat recht geschiede", 14 jaar. VOORHOUT HET GESTOLEN BANKBILJET VAN 100 Het door J. gestolen biljet van f 100 was, zoals hij verklaarde door hem verscheurd en opgegeten. Hierover wilde de politie zeker heid hebben. De gearresteerde moest een won derolie-kuur ondergaan. Gevolgen??? De ontlasting werd opgestuurd naar het laboratorium van het ministerie van Justitie. Re sultaat? De Rijkspolitie alhier ontving het in stukken gescheurde biljet terug, wat nu naar de Nederlandse Bank zal gezonden worden. Voor de eige naar een buitenkansje! VOORSCHOTEN ERNSTIGE AANRIJDING Aangeredene brak een been Gisterochtend vond aan de Veur- seweg, ter hoogte van de slijterij van de heer Versteegen, een vrij ernstige aanrijding plaats. De heer Henk de Graaff, wonende Papelaan 92 alhier, reed met een handkar, waarop 4 nieuwe ramen, in de rich ting Leidschendam. Hij moest uit wijken voor een geparkeerde vracht auto en op dat moment naderde van tegenovergestelde richting een per sonenauto, die moest uitwijken voor wielrijders, waardoor de hard rij dende auto, bestuurd door H. C. P. uit Schoonhoven, geen aanrijding meer kon voorkomen. De heer de Gr. brak zijn linkerbovenbeen, terwijl hij verder aan het gelaat en handen gewond werd. Zijn wagen werd zwaar beschadigd en de daarop lig gende ramen geheel vernield. De EHBO was spoedig ter plaatse, en spalkte "het gebroken been van de Gr., waarna deze bij dr v. d. Stoel werd binnengedragen. De bestuurder van de auto bekwam geen letsel. Wel werd de auto aan, de voorzijde flink beschadigd. Auto-vrijage Ook op de Leidse weg vond nog een aanrijding plaats en wel tegenover het perceel nr. 371 Aldaar stond een auto geparkeerd. Een uit de richting Leiden komende auto. bestuurd door N. M. van hier moest hiervoor uitwijken, terwijl op dat moment uit de richting Voorscho ten een auto kwam, bestuurd door C. V. uit Alphen. De uit Leiden ko mende auto raakte klem tussen de beide andere wagens. Gelukkig kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. Wel werden de verschillende auto's alle meer of minder bescha digd. Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat 4 Maart uit Tand jong Priok vertrok en dat vermoede lijk op 27 Maart a.s. Ie Amsterdam zal arriveren, komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis. Kon. Landmacht Sold. I. A. Beekman, Hoge Mors- weg 31. sold. W. J. Blikman, Oude Rijn 178, sold- J. Ie Febre, Alexan- derstraat 11, korp. L. v. d. Luit, Heinsiusstr. 16, sold. I. Pouw, Prin senstraat 116, sold. D. v. d. Weyden, Os en Paardenlaan 23. sold. J. Sjar- dijn, Bronkhorststraat 24a, sold. C. A. M. Bruyn, Hoge woerd 72, sold. L. F. Disseveld, Levendaal 33, allen te Leiden: sold. C. J. A. Hakker, Mo lenlaan 33a, Voorschoten; sold. H. A. v. d Hulst, Kerkweg 13, Voorhout; sold.' W. Klok, W. Taatsstraat 7, Katwijk aan Zee; sold. C. Oostveen, Jac. v. Beierenlaan 16, Sassenheim; sold. Van Seggelen, Dorpsstraat 6 B, Warmond; sold. J. G. van Dijk, Rijn dijk A 360, Hazerswoude; sold. N. de Bruin, v. Henissenkade 14, Wou- brugge; sold. F- Hooymans, Hoofd straat 255, Sassenheim; S.M.I. E. M. Albers, Bloemstraat 85. Wassenaar; sold. H. Th. Baldur, Westeinde 20, Rcelofarendsveen. Kon. Marine Matr. I F. Lackroy, Kapteinstraat 46, Leiden. Vaste en Medische Staf Sergt. A. B. Brouwer, Coomhert- straat 45, Leiden; D.O.G. Ill H. C. Jelgersma, Endegeesterlaan 1, Oegst- gcest; Verpl. Ie klas in t. d. R.D. H. M. Visser, v. Zuylen v. Nijeveltstraat 259, Wassenaar. WARMOND Warmondse Fanfare Onder voorzitterschap van de heer J. Ouwe hand kwam het Instrumentencomite van de Warmondse Fanfare bijeen, teneinde rekening en verantwoor ding af te leggen van de door dit comité geboekte resultaten. De heer A. Zekveld als leider van dit comité deelde mede, dat door de ingezete nen een bedrag bijeen was gebracht van ruim f 1300 een bedrag, dat de verwachtingen van het bestuur ver re had overtroffen. Door deze vrij gevigheid der inwoners van War mond kon nu direct worden overge gaan tot aanschaffing van de zo noodzakelijke nieuwe instrumenten. Besloten werd als waardering voor deze hulp aan de ingezetenen een mars aan te bieden door het dorp en in het komende zomerseizoen een openbare uitvoering op de gemeen telijke muziektent. Feestcomité De heren Th. de Vromen en H. W. Nijmen zijn op nieuw benoemd respectievelijk als voorzitter en secretaris van de Stichting tot viering van de War mondse feesten. Gistermorgen kwam de Gemeen teraad bijeen ter behandeling van een korte agenda, die niettemin en kele belangrijke punten bevatte. De vergadering begon met een voorstel dat niet op de agenda was geplaatst: De Ambassadeur van Canada, die op „Groot Haesebrosk" woont, wil dit landgoed kopen. Dat kan echter alleen, wanneer het Servituut dat op dit landgoed ten gunste van de gemeente rust, wordt opgeheven. De Raad had daartegen geen be zwaren. Een besluit „In de geest van de besprekingen". Het volgende agendapunt, dat ook in de vorige raadsvergadering reeds besproken werd eiste meer tijd op. Dat was de kwestie van het herstel van bezettingschade aan gebouwen en speelplaats van de R.K. Meisjes scholen en de R.K. Uloschool in de Kerkstraat. In de vorige vergade ring heerste verschil van mening over de vraag of het herstel van de speelplaats herstel van bezettings- EN DE ZEVE 36. vuisten op het ijskarretje. Frederik trommelde woe dend met zijn beide V/aar zijn de zeven boe ren?" gilde hij met over slaande stem. „Ik geloof, dat U ook in het complot bent! Ontmoet ik in mijn avonturen dan nooit eens een gewoon mens, zoals ik zelf ben? Oh! Het is verschrikkelijk!'' „Doe maar geen moei te", merkte een slagersjon gen op, die Frederiks woede-uitbar sting met opgewekte belangstelling gevolgd had. „Om je een ongeluk te lachen!" „Wat valt hier te lachen, hé?" vroeg Frederik dreigend. Hij maakte aanstalten om de slagersjongen te lijf te gaan. „Nou moe!" verbaasde de slagers knecht met reden. „Jij bent niet op je mondje geval len! Kom maar op, hoor!" Hij zette zijn fiets tegen een muur en maakte zich op voor de strijd. „Ik hou wel van een verzetje. Dat aldoor bief stukjes rond brengen is ook niet alles". De ijscoman was intussen, ook na derbij gekomen en zag het hele geval hoofdschuddend aan. „Nou, jongelui", poogde hij olie op de golven van Frederiks toorn te gieten. ..kalm nou. Waarom gaan jul lie vechten? Neem liever een ijsco, dat kalmeert en houdt het lichaam gezond." Verleid door Huibert Vet^ N DIRECTEUREN De slagersjongen haalde uit zijn mand een opschrijfboekje en schreef met grote letters: „Dat ventje heeft me beledigd!" „Tuttut", zei de ijscoman, toen hij het gelezen had. „Dat moet je nou niet doen, hoor. Dat is geen werk, iemand te beledigen. Wat heb je daar nou aan? Neem liever een De ijscoman maakte zijn zin niet af maar begaf zich naar zijn karretje om een niewe ijsco klaar te maken. Van verbazing vergat Frederik zijn woede. ..Waarom zég je het hem niet gewoon?" vroeg hij aan de slagers jongen. „Waarom schrijf je het op?" Toen werd hem plotseling' alles duidelijk. „Bedoel je dat hij dóóf is?" vroeg hij aarzelend. De slagersbediende trok zijn jasje weer aan. „Natuurlijk", zei hij. ,dat heb ik je zoeven al willen vertellen. Maar je was zo heet gebakerd De tovenaarsleerling kreeg een kleur van schaamte. schade, dan wel gewoon onderhoud betrof. Het voorstel werd toen terug genomen. In het voorstel dat giste ren ter sprake kwam verklaarde B. en W. dat naar hun inzicht 1/6 van het herstel der speelplaats als be- zettingsschade zou mogen worden aangemerkt. De heer v. d. Vis (VV D) vond dat niet voldoende. De sporen van het vernielen van tegels door zware Duitse vrachtwagens zijn nog duidelijk zichtbaar. Spr. vond, dat de gemeente behalve 1/6 deel der kosten ook nieuwe tegels be schikbaar behoort te stellen ter ver vanging van de kapotte. Ook de heer A. J. v. Bemmelen (KVP) vond dit gewijzigde voorstel van B. en W. wat al te karig. Wethouder K. Huibregtse (P. v. d. A.) antwoordde, dat het college van B. en W. na onderzoek ter plaatse de mening was toegedaan, dat 1/6 van de totale kosten alleszins rede lijk zou zijn. Wethouder v. d. Voort (VVD) merkte op, dat discussies over de grootte der vergoeding onmogelijk zijn doordat precieze gegevens over de aantallen kapotte tegels ontbre ken. De heer Kool (P. v. d. A.) vond het niet zo belangrijk om lang te discussieren over een kwestie, die de gemeente slechts 360,— be hoeft te kosten, zijnde de aankoop prijs van 2000 nieuwe tegels. De heer Poel (Prot. Chr.) adviseerde zelfs het voorstel nogmaals terug te nemen voor nadere bestuderine. Een zelfde geluid liet de heer F. v. Gun- steren horen. Ten^ slotte werd besloten deze kwestie door B. en W. te laten re gelen „in de geest van de bespre kingen". Rijnlands Lyceum 110.000,— nadelig saldo. Belangrijker was het daarop vol gend voorstel betreffende het ver lenen van financiële steun aan het Rijnlands Lyceum, dat ten gevolge van achterstallige betalingen en aanschaffingen een nadelig saldo heeft van ruim 110.000,B. en W. stelden deze oplossing voor: een geldlening van f 110.000,— en een jaarlijks te bepalen subsidie .gedu rende de 10 jaren dat deze lening van kracht blijft, onder bepaalde voorwaarden. Een van die voor waarden is, dat twee door B. en W. aan te wijzen personen zitting zul len nemen in het Bestuur van het Lyceum. Mevr. Niemeyer (WD) zette uit voerig uiteen, waarom zij dit voor stel van harte kan toejuichen. Het schoolbestuur wordt daardoor o.a. in staat gesteld verschillende noodza kelijke hulpmiddelen aan te schaf fen. -waaraan grote behoefte bestaat, al heeft het onderwijs daaronder niet te lijden gehad, getuige de gun stige resultaten (vorig jaar slaagde 58 van de 60 candidaten). Mevr. v. d- Goes van Naters (P. ger van mr. dr. C. C. A. v. Haren. De raad besloot de gemeente niet te verdelen in kieskringen en ten slotte werd het voorstel aanvaard om het pand Schoolstraat 27 het kantoor van de Gemeentebedrijven voor 10 jaar te huren van de eigenaar mr. Sillevoldt tegen een jaarhuur van 1800, v. d. A.) was een beetje bang voor al te grote gemeentelijke bemoeiin gen via de twee te benoemen be stuursleden. Ook de heer C. v. d Poel stelde in dit verband enkele vragen. Wethouder Huibregtse stelde bei de sprekers hierover gerust, nadat hij woorden van waardering had gesproken voor de wijze, waarop op het Lyceum de belangen van het onderwijs worden gediend. Het voortbestaan van het Rijnlands Ly ceum is ook in financieel opzicht van grote betekenis voor de ge meente. Want als de 300 Wassenaar- se leerlingen van dit Lyceum zou den moeten worden ondergebracht op scholen in andere gemeenten, dan zou dat de gemeente jaarlijks enorme bedragen kosten. In 1946 bijvoorbeeld moest voor 55 leerlin gen, die in andere gemeenten HBS of Gymnasium bezochten, 11.000, worden betaald. Op verzoek van mr. J. Blom werd in het besluit, dat tenslotte zonder stemming werd aanvaard, vastge legd, dat de benoeming van de bei de bestuursleden slechts geldt voor de looptijd van de lening. Tot lid van de raadscommissie herziening uitbreidingsplan werd benoemd mr. P. J. M. Aalberse (KVP), als opvol- UITREIKING KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Hedenmorgen is door burgemees ter Jhr mr. F. H. van Kinschot in een feestelijke bijeenkomst de aan de Orde van Oranje Nassau verbon den eremedaille, in brons uitgereikt aan mej. H. M. Angevaare. die thans ruim 45 jaar in betrekking is als hoofdjuffrouw der wasserij „Rhijn- stroom" van de fa N. P. M. Dieben, Hoge Rijndijk 166. Mej. Angevaare vierde aan het eind van vorig jaar reeds haar ju bileum, doch nu de Koninklijke on derscheiding was afgekomen, werd het vandaag voor haar vanzelfspre kend opnieuw feest. Dit vond plaats ten huize van een der firmanten, Hoge Rijndijk 170, in tegenwoordig heid van de thans 82-jarige oud firmant, de heer N. P. M. Dieben en zijn zoons alsmede van familie der jubilaresse en het gehele personeel der wasserij. De jongste firmant, de heer A. Die ben, sprak bij de aanvang een har telijk woord van welkom tot bur gemeester van Kinschot, tot de ju bilaresse en haar familie. Hij herin nerde hierna aan de viering van het jubileum, waarvan thans het voor de jubilaresse geheimzinnige sluit stuk volgde, voor de oplossing waar van hij gaarne het woord gaf aan de burgemeester. Jhr. v. Kinschot wees op de onder linge band, die er heerst tussen di rectie en personeel van de Rhijn- stroom, maar zonder goed personeel is het niet mogelijk te werken. Zich tot mej. Angevaare richtend zeide de burgemeester, dat zij als hoofdjuf frouw van het personeel ten volle berekend was voor haar taak en dat zij met voldoening mag terugzien op de door haai' afgelegde weg. Het was spr. een aangename taa^ de i"- bilaresse te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin behaagd had in verband met de trouwe dienstbe- trocht.ing te verlenen de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden ere medaille in brons. Onder applaus der aanwezigen spelde de burgemeester mej. Angevaare vervolgens de on derscheiding oo de borst en felici teerde haar hartelijk. De heer A. Dieben zeide vervol gens, dat de sluier thans was opge trokken. Mej. Angevaare heeft deze onderscheiding ten volle verdiend. Als üioofdiuffrouw van de wasserij van de firma Diében, doch ook in de huishouding van de familie Die ben, waar ze alle kinderen heeft zien opgroeien en nredegeholpen heeft aan hun opvoeding, heeft zij al die jaren, een voorname plaats ingenomen. In d* wasserij en soe- ciaal op de strijkkamer gaf zijzelf het voorbeeld van de grootste acti viteit. Zij toonde pleizier in de ar beid. waarbij ze anderen veel ge leerd heeft en vooral, dat aanpakken een eerste vereiste is. De heer Dieben wenste mej. An gevaare hartelijk geluk met de haar verleende onderscheiding, waarop zij hartelijk dankte. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. TWEE RECHTERLIJKE AMBTENAREN OP JAVA VERMOORD Te Batavia werd bericht ontvan gen, dat bij een overval van terro risten bij Banjarsari, in de nabijheid van Purwokerto, twee rechterlijke ambtenaren om het leven kwamen, nl. mr J. B. Kan en mr J. G. Plat- teeuw. Mr Kan die na de oorlog o.m. landrechter te Batavia was. trad laat stelijk op als vertegenwoordiger van het departement van justitie bij de regeringscommissaris voor Midden- Java en als landrechter in Semarang in Zuid-midden-Java en bij de bij zondere gerechtshoven in het Peka- longanse. Mr Platteeuw was substituut-of ficier bij het landgerecht en substi tuut-auditeur-militair te Semarang. Zij waren op een dienstreis naar Zuid-midden-Java voor afhandeling van rechtszaken. MARKTBERICHTEN GOUDA, 17 Maart Kaas. Aan voer: 13 partijen. Ie soort 1.761.80. 2e soort 1.741.75. Handel matig. WOERDEN, 16 Maart. Kaas. Aan voer 5 partijen. Prijzen: le soort 1.74—1.77, 2e soort 1.70—1.75. Handel matig. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond). NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT. Gedurende de nacht zwaar be wolkt met regen en minder koud. Tijdelijk weer tot storm achtig toenemende wind tussen West en Noord-West. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele buien. Vooral lanngs de Waddenkust aanvankelijk stormachtige, later wat afne mende Noord-Westelijke wind en weer iets kouder. Berichten reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. PERSSTEMMEN UIT INDONESlë. De „Nieuwsgier" van Dinsdag pu bliceerde de volgende informatie, welke het blad verkreeg uit gemeen lijk goed ingelichte republikeinse kringen te Batavia: „In de republi keinse kringen in Batavia heerst al die zelfde sfeer van min of meer ge spannen afwachting van de dingen die komen gaan. Vooral naar wordt verwacht uit Lake Success en in het bijzonder betreffende de door Canada en België gedane suggestie ter door breking van de impasse de zo veelste waarin de Indonesische kwestie geraakt is. Dc „Nieuwsgier" vernam voorts dat de voorgestelde ronde tafel conferentie te Den Haag voor sommige republikeinse leiders bepaald aantrekkelijker zou worden, indien de Nederlandse regering met een bepaald schema voor de dag zou komen, een schema zoals dat ten slotte hoe vaag ook is neergelegd in de politieke paragraven van de resolutie van de Veiligheidsraad dd. 28 Januari. Als middel om tot een allesomvattende oplossing van het Indonesische geschil te komen achtte men in deze republikeinse kringen in Batavia de ronde tafel conferen tie zeker evengoed als de resolutie van de Veiligneidsraad, tenminste wanneer voor de besprekingen in Den Haag een werkplan door de Ne derlandse regering zou worden be kend gemaakt. De „Vrye Pers" van Zaterdag leg* de er de nadruk op, dat men nu het recht heeft eens precies te weten wat de bedoeling is t. a. v. de terug keer der Republikeinse leiders naar Djokja. „In dit geval heeft speciaal de weermacht daar recht op. Mensen clie tot die weermacht behoren heb ben hun plicht gedaan en in vele ge vallen veel meer dan hun plicht. De weermacht dient er te zijn en is ook een a-politiek instrument. Zij voert de bevelen uit die van regeringswege v/orden verstrekt. Maar dat veran dert niets aan het recht dat iedere militair en iedere burger heeft om te vragen, waarom iets wel en iets niet gebeurt. Als deze ministers hun stand punt voor de zovee'ste maal herzien en als zij inderdaad de rep. leiders laten terugkeren naar Djokja want daarop zijn wij ondanks al die ont kenningen helemaal niet gerust zullen deze ministers daarvan in rui me mate verantwoording moeten af leggen. Wij weten niet hoe zij dit zullen doen. Maar wij hebben de ster ke indruk, dat wat militair is en wordt gepresteerd politiek niet wordt opgevangen. Om nogmaals een uit drukking van generaal Spoor te ge bruiken: militair fiksen wij het wel. Maar dan rijst de bange vraag waar om wij het militair willen fiksen als wij politiek steeds weer opnieuw fa len. Dat wij politiek falen kan nau welijks meer worden betwijfeld. VERDELING WONINGCONTINGENT 1949. Bij de verdeling van het in 1949 voor woningbouw beschikbare bouw volume heeft de minister van weder opbouw en Volkshuisvesting aan de provincie Zuid-Holland (met uit zondering van de gemeente 's-Gra- venhage en Rotterdam) een contin gent van 2070 woningen toegewezen. In het toegewezen aantal wonin gen is een reeds eventueel vroeger toegewezen hoeveelheid begrepen. Uit een mededeling van de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting blijkt, dat in het algemeen een eventueel niet gerealiseerd ge deelte van het contingent op het vol gend jaar overgaat( derhalve zon der dat het nieuwe contingent daar mede wordt gekort. Het beschikbaar gestelde bouwvo lume per gemeente is: Alblasserdam 78; Alphen aan den Rijn 50; Arkel 7; Barendrecht 8; Bergambacht 10; Bergschenhoek 8; Berkel en Roden rijs 21; Berkenwoude 2; Bodegraven 3; Boskoop 30; Brielle 8; Capelle aan den IJssel 7; Delft 124, Dordrecht 105; Giessendam 3; Gorinchem 58; Gouda 66; 's-Gravendeel 16; 's-Gra- venzande 5; Hardinxveld 3; Hazers woude 4; Hellevoetsluis 4; Nieuw Helvoet 6; H. I. Ambacht 8; Heuke- lum 4; Hillegom 3. Katwijk 130; Krimpen aan de Lek 10; Krimpen aan den IJssel 6; Leerdam 10; LEI DEN 295; Leiderdorp 15; Leimuidcn 6; Lekkerkerk 6; Nieuw Lekkerlant! 23; Lisse 4; Maassluis 6; Monster 37; Naaldwijk 5; Noordwijk 7; Noordwij- kerhout 6; Oegstgeest 14; Papen- drecht 8; Pijnacker 13; Poortugal 4; Puttershoek 10; Reeuwijk 6; Rhoon 5; Ridderkerk 50; Rijnsburg 20; Ro zenburg 6 Sassenheim 33; Schiedam 164; Schoonhoven 6; Sliedrecht 11; Spijkenisse 15; Vianen 10; Vlaardin- gen 132; Voorschoten 9; Waddinxveen 3; Woerden 24; Woubrugge 7; Zwijn - drecht 5. Voor Leidschendam. Rijswijk, Voor burg en Wassenaar is de toewijzing aangehouden. ERNST VOORHOEVE VEROORDEELD TOT 11 JAAR. Het bijzonder hof te Arnhem heeft vandaag ernst Voorhoeve, in bezet tingstijd leider van de NSB-propa- ganda, in het bijzonder voor de wer ving van recruten voor het Oost front veroordeeld tot 11 jaar gevan- genistraf met aftrek.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7