Toeslag op p< opnieuw ïnsioen wordt bekeken Eerste Kamer aan vaardde bedrijfs pensioenfondsen Jeugd, bidt! Prijzen en distributie in de textielhandel Het internationaal Jeugdtournooi DONDERDAG 17 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer treft de heer Gortzak (CPN) Woensdagmiddag verlof gevraagd de minister van Oorlog te mogen interpelleren over een geheim schrijven van de gene rale staf, waarin gevraagd wordt een enquête in te stellen onder of ficieren en minderen nopens hun kennis van Russisch en andere Sla vische talen. Op een nader tijdstip zal de Kamer over dit verzoek be slissen. Daarna werd aan de orde gesteld het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het op 16 Decem ber 1948 te 's Gravenhage tussen Nederland, België en Luxemburg gesloten verdrag tot unificatie van accijnzen. Vooraf heeft dc minister van Fi nanciën, de heer Lieftinck, medede lingen gedaan over de conferentie van de ministers van*België, Luxcm burg en Nedêrland inzake fiscale problemen (zie elders in dit num- rnier). De heer van den Heuvel (AR) ontwikkelde bezwaren tegen het wetsontwerp. De heer Hofstra (Arb.) juichte de afschaffing van de zout-accijns toe. De bieraccijns is z.i. te laag in ver houding tot die van voor de oorlog. Hij wilde daar echter ovenheen stappen. Spr. verklaarde zich voor stander van verschuiving van indi recte naar directe belastingen. De heer Lucas (KVP) meende, dat een verschuiving naai" de indi recte belastingen niet zal zijn te vermijden- De minst draagkrachti- gen, speciaal de grote gezinnen, moeten echter niet in de verdruk king komen. Hij betreurde, dat som mige zoutziederijen in moeilijkheden zullen geraken. De heer Ritmeester (VVD) drong aan op spoedige verlaging der loon belasting. Voorts bepleitte hij ver laging der directe belastingen. De heer Hoogcarspel (CPN) meen de, dat de weg tot een economische unie alleen geopend wordt, als het particulier bezit van de productie middelen wordt opgeheven. De heer Lieftinck, minister van Financiën, herinnerde aan de be sprekingen met de vaste commissie voor de belastingen. De tijd van voorbereiding was zeer krap, zodat voor verder overleg weinig gelegen heid bestond. Sprekers streven zal Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ocht.gymn.; 7.30 Pianowerkjes van Liszt; 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendconcert; 9.35 Schoolradio; 10-05 .Muziek houdt fit"; 11.00 „De Zonnebloem"; 12.03 Willy Burgers, zang; 12.33 Promenade-orkes£; 13.00 Nieuws; 13.25 Promenade-orkest; 13.50 „Op de korrel"; 14.00 „La Tra- viata"; 15.20 Potpourri's; 16.00 „De Zonnebloem"; 17.00 Na Schooltijd; 17.15 Fluitsonates van Bach; 17.45 ..Wat het buitenland leest": 18.00 Park Lane serenade; 18.30 Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 1930 „Uit het land van Hertog Jan; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Oud-Franse lie deren; 20-40 ..De tien geboden"; 21.30 Omroeporkest; 22.37 Actualiteiten; 23.00 Nieuws; 23.35 Lichte orkestwer ken. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.18 Fragmenten uit „Cavalleria Rusticana"; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Ravel, strijkkwar tet; 10.20 Ludwig van Beethoven; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Schu mann; 11.30 Accordeonorkest, 12,30 Land- en tuinbouwnieuws; 13.00 Nieuws: 13.15 Ensemble Jo Bos; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Ons volk en zijn dichters; 15.20 Ka merorkest; 16.00 Orgelspel door Cor Steyn; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Gr. pl.; 17.20 Wij en de muziek 18.00 Nieuws; 18.45 Silverstri-kwar- tet; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 „De F.A.O., de voedsel- en landbouw organisatie van de Ver. Naties"; 19-30 Groningen; 20.00 Nieuws; 20.08 Cla- vecymbelspel; 20.30 „Leven in een bedrijf"; 21.00 Men vraagt... en wij draaien: 21.30 Het mysterie van de Prinsengracht; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Gramofoonpla- tenprog.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.40 „45 Jaren op de woe lige baren". Tweede Kamer er bij voortduring op gericht zijn, om concessies, welke eventueel no dig zullen zijn, om te komen tot na dere aaneensluiting tussen de be lastingen, zo beperkt mogelijk te houden. Handhaving van de zout- accijns achtte hij moeilijk aanvaard baar. Met 1 April komt er een in voerrecht op zout van 20 °/o. Ten slotte deelde hij mede te hopen aan het einde van dit jaar een verla ging van loon- en inkomstenbelas ting gereed te hebben. Na enige verdere discussie is het ontwerp goedgekeurd. De C.P.N. kreeg aantekening, dat zij geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. De Kamer heeft vervolgens voort gezet de Dinsdag onderbroken be handeling van het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag. De heer van Sleen (Arb.) wijzig de zijn Dinsdag ingediend amende ment. De voorzitter gaf te kennen van oordeel te zijn, dat bij nadere be schouwing (het amendement wel toelaatbaar is. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer van Maarseveen, hand haafde zijn bezwaren, wijzende op de onbillijkheden, welke uit het amendement zullen voortvloeien. Uitvoering van dit amendement zal 15 millioen kosten, zo deelde hij verder mede. Indien het wordt aan genomen, zal de regering genood zaakt zijn het ontwerp in te trekken. De heer van Sleen (Arb.) schatte de kosten op enige millioenen. Hij wenste het amendement niet in te trekken. Trekt de minister het ont- De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds aangenomen. De communistische frac7 tie vroeg aantekening, dat zij geacht wilde worden tegen gestemd te heb ben. De minister had medegedeeld, ver nomen te hebben dat de Stichting van de Landbouw .voorshands zou af zien van het vragen van toepassing dezer wet op de zelfstandigen. Deze mededeling heeft ongetwijfeld de stemming in de Eerste Kamer be- invloed, aangezien juist daar tegen het opleggen van de verplichting aan kleine zelfstandigen ernstige bezwa ren bestonden. Thans is eigenlijk de voornaamste reden voor het indie nen van dit wetsontwerp vervallen. Immers is de wet juist ingediend om kleine zelfstandigen en dan vooral de boeren de verplichting tot aanslui ting te kunnen opleggen. „ENQUéTE-WAANZIN". Het Tweede Kamerlid, de heer Stokman (K.V.P.) heeft aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van het artikel van dr. N. G. M. van Doornik M.S.C.. getiteld „Jeugd en enquête-waanzin'' in „De Tijd" van 12 Maart 1949? 2. Is de minister niet van mening, dat enquêtes over sexuele onderwer pen op middelbare scholen, als in ge noemd artikel bedoeld, in moreel op zicht hoogst bedenkelijk zijn en de studerende jeugd op even onvoorzich tige als onpaedagogische wijze voor problemen plaatsen, waarvoor deze jeugd iedere rijpheid mist? 3. Is de minister bereid, een on derzoek naar de juistheid van de in genoemd artikel aangehaalde feiten te doen instellen en, indien deze juist blijken te zijn, mede te delen tot wel- j ke maatregel en onderzoek de minis ter aanleiding heeft gegeven of nog zal geven? (In bedoelde artikel wordt melding gemaakt van een door het hoofd van een, niet genoemde, middelbare school ingestelde enquête betreffende sexuele onderwerpen zó grof-onpae- dagogisch, dat o.i. ontslag van de be trokkene wegens gebleken volslagen ongeschiktheid zal moéten volgen. Red.). werp in, dan zal spr. niet terugdein zen voor de consequentie en met een initiatiefvoorstel komen. De (heer Stapelkamp (A.R.) wilde het amendement naar de afdelingen verwijzen. De minister hield zich aan de be cijferingen, welke gemaakt zijn door deskundigen van de pensioenraad. Het amendement heeft z.i. geen practisch nut. de mensen worden er niet door geholpen. Tenslotte werden overeenkomstig een motie van de heer Stapelkamp de beraadslagingen geschorst om het amendement-van Sleen in de afdelingen te onderzoeken. De CPN stemde tegen. Tenslotte heeft de Kamer beraad slaagd over het wetsontwerp tot credi et verstrek king aan Indonesië Dit ontwerp beoogt de minister van Financiën te machtigen aan Indone sië een crediet van 850 millioen te verlenen, nodig voor het verrich ten van betalingen in Nederland door onder het Indonesisch rechts gebied vallende natuurlijke en rechtspersonen en door de Indone sische regering, voorzover zodanige betalingen niet kunnen geschieden over de rekening van Indonesië bij de schatkist. Het wetsontwerp is na discussie z.h.s. goedgekeurd m*et aantekening dat de CPN-fractie geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Na mededeling te hebben gedaan, dat de Kamer niet voor 5 April zal wor den bijeengeroepen, sloot de voor»- zitter daarop de vergadering. DIRECTEUR KWATTA-FABRIEKEN OMGEKOMEN. Drs. Max van Iersel, directeur der Kwatta-fabrieken te Breda, is Dins dag bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de grote weg naar Eindhoven tus sen Oirschot en Moergestel. De heer van Iersel bevond zich alleen in de wagen. De auto blijkt tegen enige bomen langs de weg te zijn gereden en is totaal in elkaar gedrukt. De heer van Iersel werd uit de wagen geslingerd en zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg is hij overle den. De heer van Iersel was 38 jaar. Over de juiste toedracht van het on geluk is nog niets naders bekend. BOERDERIJ TE WINSUM VERBRAND Een enorme boerderijbrand heeft gewoed in de gemeente Winsum (Gr) waar de kapitale boerderij van de heer J. Falkema een prooi der vlammen werd. De oorzaak van de (brand is vermoedelijk het spelen met lucifers door het vijfjarig zoon tje van de heer Falkema. Dit zoon tje heeft in de schuur gespeeld jnet lucifers waardoor een voorraad stro vlam vate. In een minimum van tijd was de groe schuur een vlam menzee. 445 koeien en drie paarden konden worden, gered. 5 koeien, 5 kalveren en tal van landbouwmachi nes verbrandden Slechs een klein gedeele van het voorhuis kon worden gered. EXTRA TREINEN NAAR DE BLOEMBOLLENVELDEN Ten gerieve van bezoekers aan de bloembollenvelden zullen op de Zon dagen 3, 10, 24 April en 1 Mei als mede op de beide Paasdagen extra treinen rijden tussen Amsterdam en Den Haag. Deze treinen zullen aan de tussengelegen stations Haarlem, Heemstede, Aerdenhout, Vogelen zang, Hillegom, Lisse, Noordwijker- hout, Voorhout en Leiden stoppen. De treinen van Amsterdam naar Den Haag vertrekken van 10.10 af, 10 minuten over elk uur tot en met 18.10. Die van Den Haag H.S. van 9.53 af 7 minuten vóór elk uur tot en met 16.53. De laatste trein van Den Haag H.S, vertrek^ om 17.23 uur. OOK BOLLENZONDAGEN VOOR DE MOTORRIJDERS. Naar aanleiding van het bericht, dat op de Zondagen 17 April, 1 Mei en 8 Mei a.s- met de auto gereden mag worden, deelt de K.N.M.V. ter voorkoming van misverstand mede, dat opheffing van het Zondagsrij verbod op genoemde dagen eveneens voor motorrijders zal gelden. Oproep van de Jeugdraad Naar aanleiding van het feit, dat enige dagen geleden in Hon garije een groot aantal Katho- .lieke jeugdleiders werd gevan gen genomen, richt dc Katho lieke Jeugdraad zich in een al gemene oproep tot de Jeugd van Nederland om deze op te wek ken tot gebed en offer en tot een geestelijke strijd tegen het communisme. Hieronder volgt de tekst van de oproep; „De Hongaarse staatspolitie heeft de leider van de Katholieke provin ciale jeugdbeweging met nog onge veer 100 andere jeugdleiders van groepen op het platteland gearres teerd. De systematische vervolging duurt dus voort en blijkbaar hebben de communistische leiders van Hon garije gedacht, dat zij hun doel, de ontkerstening van Hongarije, het snelst kunnen bereiken door het werk van de jeugdbeweging in Hon garije onmogelijk te maken. De Katholieke Jeugdraad zal niet opnieuw protestclegrammen gaan verzenden, maar wil bij deze droe vige gebeurtenis allen, die op eniger lei wijze bij de leiding van dé vrije jeugdvorrning betrokken zijn, wijzen op de grote invloed, die zij, ook in het oog van de vijanden van God, op de jeugd hebben. Bovendien spoort de Katholieke Jeugdraad zowel de jeugd als haar leiders aan, om met diepe overtui ging de middelen van het gebed en het persoonlijk offer te gebruiken en te bedenken, dat in de strijd tegen het kwaad de beestelijke wapenen onmisbaar zijn. De jeugd van Nederland is niet alleen met de Hongaarse jeugd ver bonden door een gemeenschappelijk ideaal, maar ook door de eenheid van Christus' Mystiek Lichaam. In de naaste toekomst zal de Ka tholieke Jeugdraad richtlijnen ver strekken voor een plan, waaraan werkelijk de gehele Katholieke'jeugd van Nederland deel zal hebben. De Jeugdraad wil evenwel thans reeds de jeugd oproepen tot geestelijke strijd. In de jaarlijkse ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Tex- tieldetaillisten Demotex, welke te Amsterdam werd gehouden, wijdde de Voorzitter, de heer D. ten Cate, een beschouwing aan de regeling van het bedrijfsleven in de Beneluxlan- den. Komend tot de mogelijkheid van opheffing- der prijsbelieersing in de textielhandel, gaf de heer ten Cate uiting aan zijn overtuiging, dat dit niet tot prijsverhoging zal leiden. Tevens drong hij er op aan, de dis tributie van textiel geleidelijk op te heffen. Gebeurt dit niet tijdig, dan zullen alle textielgoederen op een maal vrij komen, hetgeen onge wenst is. De Nederlandse textielindustrie aldus spreker fabriceert goederen, die op een hoog peil staan wat kwa liteit en dessins betreft. Ook de kle ding staat op eenzelfde hoog peil. Tot dusverre hebben wij hiervan in Ne derland echter te weinig gezien, want het was bestemd voor de export. Spreker hoopt, dat de handel dit allerbeste en mooiste binnenkort ook op onze binnenlandse markt en in onze winkels kan brengen. VOOR VIJFTIENHONDERD GULDEN DOODGEBETEN. Drie bevers zijn door honden dood gebeten in de beverfokkerij van een garagehouder te Vroomshoop. De die ren waren samen vijftienhonderd gulden waard. LEVENSLANGE GEVANGENIS STRAF VOOR „JUDEN-FISCHER". Hedenmorgen veroordeelde het bijzonder gerechtshof te 's-Graven- hage de „Kriminal-Sekretaer" Franz Fischer tot levenslange gevangenis straf. Bij de eerste zowel als bij de twee de behandeling van deze zaak voor het Hof eiste de procureur-fiscaal, de doodstraf tegen Fischer, die bekend als „Juden-Fischer", gedurende de bezettingsjaren een leidende functie als waarnemend hoofd van het „Ju- den-referat" te 's-Gravenhage had. VOETBAL RONDSELFTAL—OOSTELIJK ELFTAL Met het oog op de ontmoeting Noord-FrankrijkZwaluwen, Zon dag 3 April te Rijssel, speelt een Bondselftal Woensdag 23 Maart een oefenwedstrijd tegen een Oostelijk elftal cp het terrein van Haarlem. De bondsploeg komt als volgt in het veld: Doel: de Munek (Sitt. Boys) ach- ter: Everse (Neptunus) en Van Bun (MW), midden: Scholtens (PSV), Kroon (Feyenoord) en Schwencke (HBS), voor: Koneman (SVV), Schaap ('t Gooi), van Roessel (Lon- ga), Timmermans (ADO) en Groene- veld (Haarlem). Reserves: Landman (Neptunus), Wagener (Willem II) v. d. Hart (Ajax) Wimmers (BI. Wit) en Meijer (Spartaan). NederlandOostenrijk De Football Association had in 1947 reeds plannen gemaakt een in ternationaal jeugdtournooi te organi seren, dat echter geen doorgang kon vinden. In 1948 is het eerste wereld- 'tournooi voor jeugdige spelers in de leeftijd van 16 tot 18 jaar te Londen gehouden, waar de organisatie in handen was van de F. A. Inmiddels had de F.I.F.A. het besluit genomen voor een dergelijk tournooi een be ker ter beschikking te stellen, waar om jaarlijks zal worden gespeeld. De K.N.V.B. heeft de organisatie op zich genomen voor het cuptour- nooi 1949, waaraan deelnemen Enge land, Schotland, Noord-Ierland, Frankrijk, België, Oostenrijk en Ne derland. De deelnemers zullen wor den ondergebracht in het christelijk lyceum te Zeist. De gezelschappen be staan uit 15 spelers en 5 begeleiders, onder wie de trainer. Het tournooi wordt gespeeld volgens afvalsysteem, dat jammer genoeg niet geheel aan het gestelde doel kan beantwoorden, cmdat het aantal deelnemers oneven is, aangezien Denemarken niet kon inschrijven en Luxemburg en Zwit serland niet als invallers konden fungeren. De loting, verricht door de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, M. A. Reinalda, had het volgende resultaat: 1. Ne derland, 2. Oostenrijk, 3. Noord-Ier land. 4. Engeland, 5. Frankrijk, 6. Schotland, 7. België. De eerste ron de is dientengevolge aldus samen gesteld: Maandag 18 April Utrecht: NederlandOostenrijk (stadion), Haarlem: Noord IerlandEngeland (hoofdterrein) en Den Bosch: Frank rijkSchotland (BVV-terrein). Bel gië vrij. De winnaai's van NederlandOos tenrijk en Noord IerlandEngeland komen Dinsdag 19 April te Amster dam tegen elkaar uit, terwijl België die dag speelt tegen de winnaar van de ontmoeting FrankrijkSchotland te Hilversum. De verliezersontmoe ting wordt te Zeist gespeeld. De eindstrijd vindt Donderdag 21 April plaats op het Spartaterrein te Rotterdam. Voor de derde plaats wordt die dag op het VUC-veld te Den Haag gespeeld. De eindsrijd van het trcosttournooi wordt gehouden op het UW-terrein te Utrecht. Alle wedsrijden duren 2 x 40 mi nuten, bij gelijk spel wordt 2 x 10 minuten verlengd. Slechts voor een gewonde doelverdediger zal een in valler worden toegestaan. Er zal een internationaal jeugd tournooi comité worden gevormd, dat zal bestaan uit een afgevaardig de van elk land, zodat dit comité to taal 7 leden telt. Vertegenwoordiger voor Nederland is ir. H. F. Hopster, tweede voorzitter van de K.N.V.B. en tevens voorzitter van de commis sie voor jeugdvoetbal. HOCKEY OUDERDOM SLAAT JEUGD. A'damse autoriteiten tegen meisjes studenten. Het was een vreemd gezicht gister middag op het wat modderige gras veld van het Wagenerstadion in Am stelveen wethouder A. de Roos van Amsterdam, de hoogleraren dén Hol lander en Verrijn Stuart van de Am sterdamse universiteit, alsmede en kele bankdirecteuren, assuradeurs en effectenhandelaren met Indianenge- huil in korte broekjes achter de doel lijn vandaan te zien stormen in de richting van een aantal meisjesstu denten. Dat geschiedde ter gelegenheid van een hockeywedstrijd tussen het da meselftal van de Alg. Studenten Ver eniging Amsterdam (A.S.V.A.) en een ploeg, samengesteld uit diverse autoriteiten van de hoofdstad- Hoewel ongetraind, speelden de he ren een frisse partij en waren tot ieders en niet in het minst tot hun eigen verbazing de meisjesstudenten zowel in snelheid als technisch verre de baas. Naar gelang de 'wedstrijd vorderde kregen zij er meer plezier in. Bij de enkele strafcorners, die de meisjes toegewezen kregen, gaf dit aanleiding tot het Indianengehuil, waarvan het niet zeker is, of het be doeld was ter eigen aanmoediging dan wel om de meisjes schrik aan te jagen. De autoriteiten wonnen ten slotte met 40. Na afloop vroegen de meisjes een revanche, waarbij ze beloofden een sterkere ploeg in het veld te zullen brengen. Prof. N. Heringa, sprekende na mens 't Studentensanatorium, bracht na afloop het bestuur van de Stich ting Sportweek, dat de wedstrijd had georganiseerd, dank voor dit initia tief. Als financieel resultaat van deze sportieve ontmoeting kon aan het sa natorium f 150.worden afgedragen, opgebracht door het publiek, dat zich voor deze gelegenheid naar het Wage nerstadion had begeven. Aanvoerder wethouder de Roos bood voor de match zijn vrouwelijke tegenstanders bloemen aan, welke geste werd be antwoord met het overhandigen van een mascotte. HET NEDERLLANDSE B-ELFTAL. Na een oefenwedstrijd, welke gis termiddag te Den Haag tussen twee proefelftallen werd gespeeld, is het Nederlands b-elftal, dat Zondag 27 Maart te Brussel tegen België B uit komt, als volgt samengesteld: Doel: Dalmeyer, BMHC; achter: F. Kruize, Laren en Brouwers, HTCC; Midden: Bouman, BMHC; Dijkstra. Leiden, en Van Rossum, HHIJC; voor: J. Thole, Be Fair, J. Derckx. Deventer; W. Nefkens, Venlo; Win ters, Union en E. Thole, Be Fair. IJSHOCKEY ZONDAG SLUITING IJSSEIZOEN IN APOLLOHAL. Zondagmiddag 20 Maart om vier uur wordt in de Apollohal tc Am sterdam de laatste ijshockey-wed strijd van dit seizoen gespeeld: Am sterdamLuik om de West-Europa- beker. Het ijsseizoen in de Apollohal wordt dezelfde avond gesloten. BRIDGE PAREN-WEDSTRIJDEN DISTRICT LEIDEN. Te Alphen vond gisteravond de tweede en laatste v/edstrijd plaats voor de paren-competitie van het dis trict Leiden van de Nederlandse Bridgebond. De uitslagen waren: le klasse, groep Rood: 1. mevrouw ScheffersSiem 58 p.; 2. Smit—Ver wegen 50% p.; 3. Kuyfv. d. Linden 42 p. 4. VlugtGaykema 38% p.; 5. Jongeleen—Walraven 38 p.; 6. Heer en mevrouw Jacobs 37% p.; 7. Krom houtZeyerveld 36% p.; 8. Schef fersPlouvier 35 p. Idem, groep Zwart: 1. Cars j ens Nagtegaal 55 p.; 2. VerboogKroon. 47 p.; 3. ParmentierVan Heusden 43% p.; 5. HartingDe Vries 39% p.; 6. Van AsVan Dooren 38 p.; 7. me- vrouw Dieben—Huys 37 p.; 8. Broek manOttens 35 p. Voor de gewestelijke wedstrijden, die a.s. Zaterdag te Leiden aanvan gen en Zondag te Haarlem worden vervolgd, werden de volgende 5 pa ren geplaatst: 1. Mevrouw ScheffersSiem (DDS) totaal 111% p.; 2. SmitVerwegen (Alphen) 94% p.; 3. ScheffersPlou vier (DÓS) 92% p.; 4. Verboog Kroon (DDS) 91 p.; 5. Carsjens Nagtegaal (Alphen) 89 p. In de 2e klasse waren de uitsla gen: Groep Groen: 1. Van AkenStoa- tenbeek 67 p.; 2. dames SierVan Zijl 58 p.; 3. Heer en mevrouw Flim 57% p.; 4. SliekerMekel 57 p.; 5. Heer en mevrouw van Wijk 56% p.; 6. Heer en mevrouw Dekens 52% p.: 7. ManshandeSterk 49 p.; 8. mevrouw StraverVan Beest 48% p.; 9. Heer en mevrouw Cense 47% p.; 10. Heer en mevr. Den Dekker 46% p. Idem groep Wit: 1. mevr. Fielke- meyer-v. d. Enke 64% p.; 2. Holst Hiep 62 p.; 3. dames Van der Star Schouten 60% p.; 4. Heer en mevr. Kukler 57% p.; 5. Vink—tv. d. Voort 57 p.; 6. Axlmanv. Heyningen 551;. p.; 7. KorenOskam 54 p.; 3. Heer en mevrouw Goddijn 47% p.; 9. NoordenbosDe Vos 42% p.;~ 10. Heer en mevrouw Horree 39 p. Geplaatst werden de volgende zes paren: 1. VinkVan der Voort (Noord- wijk) 131 p.; 2. on 3. HolstHiep (Noordwijk) en dames SierVan Zijl (Sleutels) 119 p.; 4 dames Van dei- Star—Schouten (Sleutels) 116 p.; 5. Heer en mevrouw Van Wijk (Alphen 114% p.; 6. ArlmanVan Heyningen (Alphen) 113% p. ifityeótteeuwde f SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 20) Het was getekend: „S. A. Ratchett" „Eh goed?" „Ik ging op de aangewezen tijd en de heer Ratchett bracht me op de hoogte van de situatie Hij liet me een paar brieven zien, die hij ge kregen had." „Was hij bang?" „Hij gaf voor van niet. maar h;j zat danig in de piepzak, dat is ze ker. Hij deed me een voorstel. Ik moest met dezelfde trein als hij naar Pai'ijs reizen en er voor zorgen, dat niemand hem te pakken kieeg. Ik vind dit zuur. Het ziet er voor niet best uit." ..Gaf hij u een aanwijzing voor uw gedragslijn?" „Zeker-. Hij had het helemaal uit- geknobbeld. Het was zijn plan aat ik zou reizen in de coupé naast de ijne nu, dat verviel al dadelijk. De enige plaats, die ik kon krijgen, was coupé no. 16 en het was nog een heel gedoe om die te krijgen. Ik denk. dat de conducteur die coupé in reserve wil houden. Maar dat heeft er niets mee te maken. Toen ik de situatie eens overdacht, leek het. me dat no. 16 wel een goede stra tegische positie was. Alleen de res tauratie-wagen was vóór de slaap wagen, de deur naar het perron aan het vooreinde was 's nachts gegren deld. De enige weg, waarlangs een boef kon komen was door de achter ste deur naar het perron of de trein door van achteren in beide geval len zou hij mijn coupé moeten pas seren." „U hadt zeker geen idee van de identiteit van de mogelijke aanvaller mijnheer Hardman?" „Wel ik wist hoe hij er uit zag. De heer Ratchett heeft hem me beschre ven." „Wat?" Alle drie de mannen bogen zich levendig naar voren. Hardman ging door: „Een kleine man, donker, met een vrouwelijke stemdat zei de oude heer. Hij zei ook. dat hij niet dacht, dat het de eerste nacht zou zijn. Meer waarschijnlijk de tweede of de der de". „Hij wist iets," zei mijnheer Bouc. „Hij wist zeker meer dan hij zijn secretaris verteld heeft," zei Poirot peinzend. „Heeft hij u iets vergeld over die vijand? Zei hij bevoorbeeld waarom zijn leven bedreigd werd?" „Neen, daarover was hij nogal te rughoudend. Hij zei alleen dat de kerel zijn bloed wou en het dacht te krijgen ook." „Een kleine donkere man. met een vrouwelijke stem," zei Poirot na denken. Dan. met een scherpe blik op Hard man, zei hij: „U wist wie hij werke lijk was, natuurlijk?" „Wie, mijnheer?" „Ratchett. Herkende u hem?" „Ik snap u niet." „Ratchett was Cassetti, de Arm strong- moordenaar." Hardman liet een langgerekt ge fluit horen. „Dat is een verrassing!" zei hij. Neen, ik heb hem niet herkend. Ik was in het Westen toen de zaak voor kwam. Ik heb zeker wel foto's van hem in de kranten gezien, maar ik zou mijn eigen moeder niet herken nen, als ze uit de handen van een persfotograaf kwam. Wel, ik twijfel er niet aan, dat een paar lui wat voor Cassetti in het vat hadden." geval Armstrong, die beantwoordt „Kent u iemand, betrokken bij het aan de beschrijving klein don ker vrouwelijke stem?" Hardman dacht een ogenblik na. „Dat is moeilijk te zeggen. Bijna iedereen, die met de zaak te doen I had, is dood." „Er was een meisje, dat een paar dagen verdacht werd en zich dood tobde, weet u nog?" „Zeker. Ze was een buitenlandse. Misschien 'had zij verdachte relaties. Maar u moet er aan denken, dat er andere gevallen waren behalve de Armstrong-zaak. Cassetti legde zich al een hele tijd toe op ontvoeringen. Je kan je daarop niet alleen concen treren." „O, maar we hebben reden te ge loven, dat deze misdaad verband houdt met de zaak Armstrong." Hardman. wierp hem een vragen de blik toe. Poirot reageerde niet. De Amerikaan schudde zijn hoofd. „Ik kan niemand voor mijn geest halen, die beantwoordt aan die be schrijving, in de zaak Armstrong." zei hij langzaam. „Maar natuurlijk ik zat er niet en weet er niet veel van." „Wel ga door met uw relaas, mijn heer Hardman." „Er is heel weinig te vertellen. Ik sliep overdag en bleef 's nachts waken. De eerste nacht gebeurde er niets verdachts. De vorige nacht was het zelfde voor zover ik weet. Ik had mijn deur op een kiertje en waakte. En ging geen vreemde voorbij." „Is u daar zeker van, mijnheer Hardman?" „Ja. Er kwam niemand op de trein van buiten en niemand kwam de trein door uit de achterste wagens. Daar wil ik een eed op doen." „Kon u de conducteur zien van uw positie uit?" „Zeker. Hij zit op dat bankje bij na tegenover mijn deur." „Ging hij nog van zijn plaats na dat de trein stopte in Vinkovci?" „Was dat het laatste station? Ja er werd een paar keer voor hem ge beld ik geloof net nadat de trein voorgoed stilhield. Toen daarna pas seerde hij me en ging naar de wa gen achter de onze hij bleef daar zowat een kwartier. Er werd gebeld als een gek en hij kwam op een draf terug. Ik ging in de gang om te zien wat er aan de hand was ik was een tikje zenuwachtig, snapt u maar het was de Amerikaanse da me maar. Ze maakte heibel over het een of ander. Ik grinnikte. Toen ging hij door naar 'n andere coupé en kwam terug en haalde een fles mineraalwater voor iemand. Daarna bleef hij op zijn bank zitten, totdat hij naar het einde van de wagen ging om iemands bed op te maken. Ik ge loof niet. dat hij zich daarna bewo gen heeft tot zowat vijf uur van ochtend.'" „Dommelde hij niet in?" „Dat weet ik niet. Het kan wel."' Poirot knikte. Automatisch orden den zijn handen de papieren op de tafel. Hij nam het officiële kaartje weer op. „Wilt u dit paraferen,' zei hij. De ander deed het. „Er is zeker niemand, die het ver haal omtrent uw identiteit kan be vestigen, mijnheer Hardman?" „Hier in de trein? Neen. niet pre cies. Tenzij het de jonge MacQueen zou zijn. Ik ken hem goed genoeg ik heb hem op zijn vaders bureau in New York ontmoet maar dat wil met zeggen, dat hij zich mij zal herinneren uit'een troep andere em- ployé's. Neen, mijnheer Poirot, u zult moeten wachten en naar New- York seinen, zodra we verder kun nen. Maar het is in oorde. Ik maak u niets wijs. Nu tot ziens heren. Aan genaam kennis te hebben gemaakt, mijnheer Poirot." Poirot bood zijn sigarettenkoker aan. „Of misschien verkiest u een pijp?" „Ik niet." Hij bediende zich, stapte toen fiks w eg. De drie mannen keken elkaar aan. „Denkt u, dat hij echt is?" vroeg dr. Constantine. 'Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6