S)e &2idte(2oti/fcci/iit Indonesië weer eens voor de Veiligheidsraad Frankrijk keurt Atlantisch Pact goed Berlijn onoplosbaar De Benelux-overeenkomst: Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 17 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11645 Wat de Benelux-overeenkomst inhoudt Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd-, f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Vernieuwing in het onderwijs A ls er vernieuwing op een levens- terrein welk dan ook moet worden gebracht dan moet deze er komen door degenen, die op dat terrein werken. De Overheid kan vaak een handje meehelpen, maar de individuen moe ten het ten slotte doen. Zo ook op onderwijs-gebied. Hier moet zeker de Overheid een handje en een flink handje meehel pen! Door reorganisatie van de schoolprograms, en de examen-eisen, door totale reorganisatie in het sa menstel van onderwijs-voorschriften. Maar ook hier kan heel veel tot stand komen zonder de Overheid. En ten bewijze hiervan behoeven wij niets anders te doen dan hier af te drukken het volgend artikeltje, dat de heer A. Wolfenbuttel uit Hil- legom in het jongste nummer van „Katholiek Schoolblad" schrijft: „Volgens de heer De Boer (K.S. 29 Jan.) tellen de verschalende ver nieuwingscursussen al 6500 deelne mers. Een klinkend bewijs dus van het idealisme dat er in ons corps leeft. Ik ben er evenwel van overtuigd, dat dit aantal wel bijna tweemaal zo groot zou geweest zijn, indien er een schoolmorgen of -midda^ voor de cvrsussen beschikbaar was geeeven. Maar dat. durfde men toch blijkbaar niet goed aan. Een duidelijk bewijs dat we vergroeid zaten aan „het oude". Want wat kan men nu nog nuttiger voor een school wensen, dan dat al het personeel eens een verfrissingskuur ondergaat, zowel wat betreft de onderlinge waarde ring van de verschillende vakken als een betere, nuttigere, mooiere toeoassing in de practijk. De docenten blijken bovendien hun gehoor goed te kennen en uit stekend op de hoogte te zijn van het oude zowel als van het .nieuwe: be grijpen zeer goed dat de meeste cursisten als het ware met de onuit gesproken vraag op de lippen zitten: „En hoe passen we dit nieuwe nu toe in de practijk?" Zij begrijpen ook zeer goed, dat de vernieuwing niet van vandaag op morgen tot stand komt en weten ook, dat de vernieuwing gedeeltelijk al in. de practijk bestaat. En wat onze cursus betreft, de do centen overdonderen ons geenszins met „een angstwekkend aantal vak termen", maar spreken in rond Hol lands, 'weten terdege hoe zij het nieuwe aannemelijk moeten maken en geven ons voldoende aanwij- zigingen en suggesties om in de aan gegeven richting voort te gaan. Merkwaardig, dat ik alleen over het rekenonderwijs vernomen heb: „Dat wisten we allang!" Blijkbaar hebben we dus in de practijk met het oude al lang afgerekend en zijn we er helemaal mee verzoend, dat dit lievelingsvak nu ja, ik zal er dan maar geen kwaad meer over vertel len. Maar over het onderwijs in de moedertaal, over het godsdienston derwijs, over biologie, over de school als maatschappelijk i.p.v. als weten schappelijk instituut, over het teken onderwijs heb ik niet anders gehoord dan dat de cursisten er een nieuwe visie op gekregen hadden. En de docenten hebben er niette min zorgvuldig voor gewaakt, geen bepaalde Cin boekjes verkrijgbare) methode te propageren of een be staande af te kammen. Een van hen bezwoer ons zelfs, over dit of dat bepaalde onderdeel nu niet dadelijk een boekje te "gaan schrijven. Van harte hoop ik en ik heb geen enkele twijfel daaromtrent, gezien de willekeurige greep die wij in de docentenlijst gedaan hebben dat ook elders de vernieuwings cursussen zo vruchtbaar zullen zijn." Ieder zal dit met de schrijver ho pen. UITWISSELING VAN KRIJGS GEVANGENEN Na negen maan den in krijgsgevangenschap te heb ben doorgebrachct, zijn de Joodse en Transjordaanse gevangenen naar eigen grondgebied overgebracht en kunnen zij als vrije mensen hun ge wone werkzaamheden weer gaan verrichten. In ruil voor precies 100 Joodse gevangenen zijn in het nie mandsland van Mandelbaum Square in Noord-Palestina 153 Transjor daanse gevangenen aan het Arabisch legioen overgegeven. Men ziet de Arabische gevangenen hier wachten op het vervullen van de laatste for maliteiten. Verdaging tot a s. Maandag ^E DEBATTEN over de Indonesi sche kwestie werden gisteravond te Lake Success geopend met een re de van de vertegenwoordiger van Noorwegen, Arne Sunde, die er op aandrong, dat de Veiligheidsraad een soort van controle zou instellen om na te gaan of de regels van mense lijkheid in het voeren van de „kleine oorlogen' werden onderhouden. Be schuldigingen over wreedheden wer den door beide partijen geuit. OOK NOORWEGEN VóóR CANADEE VOORSTEL. Sunde ondersteunde het voorstel van Canada en China om een preli minaire conferentie te houden om de status van de Republiek vast te stellen. „Wij zijn van mening, dat die conferentie het effect zal hebben, dat het Nederlandse plan voor het houden van een ronde tafel-confe rentie in Den Haag kans van slagen heeft". De afgevaardigde van Frankrijk, Jean Chauvel, ondersteunde even eens het Canadese voorstel. Hij ver klaarde dat het logisch was, dat de republikeinen en de Nederlanders zochten naar een oplossing van het geschil qnder auspiciën van de com missie van de Uno. Hij drong er op aan om een liberale houding aan te nemen tegenover de uitvoering van de resolutie van 28 Januari. De afgevaardigde van Cuba, Alva rez, verklaarde geen excuus te vin den voor het feit, dat de Nederlan ders de resolutie van de Raad niet hebben uitgevoerd. De Raad zou moeten eisen dat de republikeinse leiders onmiddellijk zonder enige voorwaarde zouden worden vrijge laten en hun regering zou worden hersteld. De militaire operaties moe ten gestaakt worden. De afgevaardigde van Australië, Hood, betoogde, dat hij bepaalde twijfels had omtrent de te houden preliminaire conferentie en hij ver zocht nadere verduidelijking betref fende de status van de Republiek en haar vertegenwoordigers op deze preliminaire conferentie. Generaal Romulus (Philippijnen) verklaarde met nadruk, dat er geen sprake kon zijn van een preliminaire cdnferentie over de vraag of de re publikeinse leiders al dan niet her steld zouden worden. Dit punt is reeds beslist door de resolutie van de Raad. Dr. van Royen verklaarde als toe lichting op de preliminaire conferen tie: „Het lijkt mij toe, dat de Neder landers een essentiële bijdrage heb ben geleverd om de huidige impasse te doorbreken door het voorstel be treffende het houden van een preli- mina re conferentie te steunen. Dit zal echter offers vragen van beide partijen. Ik betreur het daarom van de heer Palar te hebben begrepen uit zijn verklaring van Maandag jl. dat de Republiek niet bereid is het voor stel van Canada aan te nemen. Het zou tragisch zijn indien de Repu bliek thans de deur sloot voor onder handelingen, want de prijs voor deze kapitale dwaling zou in de eerste plaats betaald worden door het volk van Indonesië in de vorm van maan denlang uitstel en voortdurende onze kerheid en door de voortdurende guerilla. Ik hoop daarom oprecht, dat de Republiek haar houding zal wil len herzien." De afgevaardigde van de Oekraine, Tarasenko, herhaalde de beschuldigir. gen van Rusland, dat de federalisten in Indonesië enkel Nederlandse „ma rionetten" zijn en dat verscheidene leden van de Raad thans bezig wa ren met het sanctioneren van de Ne derlandse agressie. Hierna werd de zitting verdaagd tot Maandag a.s. DE TERREUR ACTIE OP JAVA. Een goed-bewapende guerilla-ben- ae van 100 man die, naar verluidde, werd aangevoerd door drie Japan ners, heeft Dinsdag de onderne- mingswacht van een onderneming gelegen op 6 km. afstand van het van een groot garnizoen voorziene Buitenzorg, verjaagd, waarbij de Ne derlandse commandant werd gedood, waarna de aanvallers het kazerne- ment van de wacht in de brand sta ken. Ook zijn in Pasundan aanvallen gemeld van tot 500 man sterke ben den. De Siliwangi-divisie zou weinig neiging vertonen om in te gaan op de wapenstilstandsvoorwaarde van de regering van Pasundan. DR. MANSÜR WIL CONFERENTIE VAN SUMATRA. De wali negara van Oost-Suma- tra, dr. Mansur, heeft een uitnodi ging aan onderscheidene gebieden van bumatra gezonden, waarin hij zegt, dat de voortschrijdende politieke ontwikkeling in Indonesië meer en meer duidelijk maakt, dat het voor de volken van Sumatra nuttig en ge wenst is tot nauwere en betere sa menwerking te geraken. Hij zegt daarom het initiatief genomen te hebben tot een conferentie van Su matra, te houden te Medan en aan vangend op 28 Maart. De conferen tie zal ongeveer vijf dagen duren en heeft tot doel het leggen van het eer ste contact tussen de onderscheidene gebieden en volken van Sumatra. ONTVANGST IN DE TWEEDE KAMER De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal dr L. G. Kortenhorst, heeft Dinsdag middag een receptie gehouden voor leden van de regering, het Corps di plomatique en de leden van de Eer ste en Tweede Kamer. Dit was de eerste ontvangst, die na de oorlog in het gebouw van de Tweede Kamer is gehouden. Minister-president dr W. Drees en zijn echtgenote (rechts) in gesprek met de voorzitter der Tweede Kamer dr L. G. Kortenhorst en diens echt genote. Ook Portugal neemt deel r\E FRANSE REGERING heeft gisteren de voorwaarden van het U Noord-atlantisch pact goedgekeurd en machtiging verleend voor de ondertekening. De Portugese regering heeft officieel bekendgemaakt, dat zij met de Ver. Staten besprekingen is begonnen over een eventuele aansluiting bij het Noordatlantisch pact. Terzelfder tijd drukte Portugal zijn bezorgdheid uit over de uitsluiting van Spanje, omdat dit de rol, die het Iberische schiereiland in het pact zou kunnen vervullen, zou ver zwakken. SPANJE'S ISOLEMENT. Op de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die op 1 April in Lake Success begint, zal Amerika het voorstel steunen om een einde te ma ken aan de diplomatieke boycot van Spanje en weer gezanten en ambassa deurs naar Madrid te sturen. De Ver enigde Naties zullen er zich niet langer tegen verzetten dat Spanje wordt opgenomen in enkele commis sies van de Verenigde Naties. Wash- Vredesverdragen worden niet nagekomen BULGARIJE. HONGARIJE EN ROEMENIë BESCHULDIGD De Amerikaanse regering heeft de legeringen van Bulgarije, Hongarije en Roemenië er van beschuldigd de haar overeenkomstig de vredesver dragen opgelegde verplichtingen „op flagrante wijze te hebben geschonden of in het geheel niet te hebben ver vuld". Door de Britse regering zijn ï'eeds nota's in dezelfde geest tot de regeringen der genoemde landen ge richt. In een namens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken tegenover persvertegenwoordigers afgelegde verklaring wordt ook de Sovjet-Unie in staat van beschuldi ging gesteld. Hierin wordt gezegd dat de USSR „het ten uivoer leggen van de vredesverdragen heeft tegen gewerkt". Vports wordt verklaard dat de Amerikaanse regering zich al haar rechten voorbehoud, „waarpn- der het recht geëigende maatregelen te treffen, teneinde nakoming van de vredesverdragen te verzekeren". Rusland laat niets los De Verenigde Staten hebben Rus land het verbreken van minstens zes afzonderlijke beloften verweten, om alle Duitse krijgsgevangenen, die zich in Russische handen bevinden, te gen het eind van 1948 naar huis te sturen. In een nota, die te Moskou is over handigd, hernieuwt Amerika zijn ver zoek, dat Rusland de honderdduizen den Duitse krijgsgevangenen, die naar men aanneemt nog steeds in Rusland zijn, in vrijheid stelt. De Sowjet-Unie be.weert. dat zij nooit gebonden is geweest aan eni ge overeenkomst om de gevangen Duitsers tegen het eind van 1948 te repatriëren. Volgens Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk echter is er een derge lijke overeenkomst in April 1947 door de vier ministers van buitenlandse zaken gesloten. ington hoopt op een compromis tus sen de landen die Spanje buiten de V. N. willen houden en andere, die overtuigd zijn dat Spanje niet langer als een paria mag worden behandeld. De regering der Verenigde Stalen zal geen steun geven aan een volle dig lidmaatschap van Spanje; zij is van oordeel dat de resolutie van de V. N. (12 December 1946), die het ge drag van het regiem van Franco ver oordeelde, niet mag worden ingetrok ken. Het is echter onlogisch, zo zegt Washington, ambassadeurs te heb ben in de landen achter het ijzeren gordijn, die zich niets aantrekken van de resoluties der Verenigde Volkeren en geen ambassadeurs in Spanje. C G. T. SABOTEERT ATLANTISCH PACT. Het onder communsitische leiding staande Franse vakverbond C. G. T. heeft een oproep tot zijn twee en een half millioen leden gericht om het Atlantisch „oorlogs- en agressie pact" te saboteren door „massale ac tie en massademonstraties". „De C. G. T. verklaart plechtig, dat Frankrijks werkende klasse zich nooit gebonden zal achten door de onderte kening van het Atlantisch Pact door de Franse regering", aldus het com muniqué. VONNIS OVER KARDINAAL MINDSZENTY VOOR DE U.N.O. De permanente afgevaardigde van Bolivia bij de V.N. heeft het secreta riaat van de V.N. verzocht de kwes- tie-Mindszenty te plaatsen op de ont- werp-agenda van de algemene ver gadering van de V.N., die in April zal worden gehouden. Het verzoek is gedaan op grond .van het in het handvest opgenomen hoofdstuk be treffende de rechten van de mens. De Britse minister van Luchtvaart, Henderson, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het aantal Britse straalvliegtuigen tegen het midden van het volgend jaar verdubbeld zal zijn. De minister noemde de huidige Britse straaltoestellen de beste ge vechtsvliegtuigen, die momenteel in de wereld worden gebruikt en stelde een „zeer grote" perfection nering van de straaltoestellen in het vooruit zicht. HET PROCES VAN KRAVCHENKO. De verhoren en pleidooien in het proces van Kravchenko tegen het communistische weekblad „Les Lettres Frangaises" zullen de volgen de week beëindigd worden. Dit werd gisteren duidelijk gemaakt door de advocaten voor de verdediging, die het Hof mededeelden, dat zelfs in dien de eerste advocaat van de ver dediging, mr. Joe Nordmann, de vol gende week nog ziek mocht zijn, zijn slotpleidooi door een ander zou wor den voorgelezen. OOK DE NEUTRALEN WISTEN ER GEEN RAAD MEE. In een rapport van de commissie van deskundigen van „neutrale lan den" aan de Veiligheidsraad over hun pogingen om tot een oplossing van het vastgelopen Berlijnse vraagstuk te komen, wordt verldaard dat van de vier hierbij betrokken mogendhe den slechts de Verenigde Staten een plan hebbei. verworpen, dat in De cember 1948 door de commissie was uitgewerkt. In dit plan dat door Engeland, de Sowjet-Unit en Frankrijk als een ba sis voor besprekingen was aanvaard werd voorzien in een opheffing van de blokkade, welke gepaard zou gaan met het invoeren van de „Sow- jet-Russische Mark" in geheel Ber lijn. De Verenigde Staten hadden het plan verworpen. Zij hadden in een memorandum verklaard, dat de split sing té Berlijn reeds te ver was ge gaan, om nog een controle der vier bezettende mogendheden over het geldwezen en de handel van de stad mogelijk te maken. Nadat de commissie van „Neutfale Deskundigen" te Parijs en te Genève 70 vergaderingen had gehouden, stel de zij de Veiligheidsraad op 11 Febr. jl. van haar falen in kennis. Het rap port van de commissie werd gister avond gelijktijdig te Lake Success en te Genève gepubliceerd. Door de Britse en Franse regerin gen zijn gisteravond gelijkluidende verklaringen over het rapport afge legd. Hierin wordt de Sowjet-Unie ervan beschuldigd de pogingen, om de problemen van het Berlijnse geld wezen op te lossen, te verijdelen. In een verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken wordt verklaard dat, of schoon de handelingen der Sowjet- Unie „het tot dusverre onmogelijk hebben gemaakt een rechtvaardige regeling var de Berlijnse problemen te verkrijgen", de Westerse mogend heden nog steeds „bereid zijn elke billijke oplossing in beschouwing te nemen, waardoor de wettige belan gen van zowel de Westelijke, als de Oostelijke sectoren van de stad zou den worden veiliggesteld GENERAAL CLAY WIJST NED. PROTEST AF. De Nedeiiandse militaire missie te Frankfort heeft bij generaal Clay en de Britse militaire gouverneur, Sir Brian Robertson, geprotesteerd te gen de beperkingen, die het Neder landse transito-verkeer per spoor weg door de Westelijke zones werden opgelegd bij de jongste verscherping van de blokkade tegen de Sowj et-zo ne. Generaal Clay en zijn Britse col lega hebben het protest afgewezen. Clay zeide te verwachten, dat de Ne derlanders de kwestie zouden opne men met de Britse en Amerikaanse regering. In de Nederlandse nota werd aan gevoerd, dat de Brits-Amerikaanse maatregelen de uitvoering van de Nederlandse handelsovereenkomst met de Sowj et-zone belemmerden. Duurder gedistilleerd en duurdere ben zine Goedkoper suiker Kleine verhoging Omzetbelasting Iets groter druk op auto's Zwaardere belasting op Naamloze Vennootschappen Ver lichting Ondernemingsbelasting Gistermiddag heeft minister Lief- tinck in de Tweede Kamer enige na dere mededelingen gedaan over de resultaten van de verleden week ge houden conferentie van Benelux, voor zover het fiscale problemen betreft. 0.m. deelde de minister mede, over welke tarieven overeenstemming was verkregen ten aanzien van de ac cijns op gedistilleerd en suiker en de heffing op benzine. Op het ogenblik bedraagt de ac cijns op gedistilleerd in België ƒ600 per hectoliter van 50 pet., in Neder land ƒ320, in Luxemburg ƒ510; het overeengekomen tarief zal ƒ475 be dragen. De heffing op benzine bedraagt op het ogenblik in België en Luxem burg 24.96 per 100 kg. in Nederland ƒ14.67; het overeengekomen tarief zal 22 bedragen. De accijns op suiker bedraagt in België en Luxemburg 3.60 per 100 kg,, in Nederland 29.25; het over eengekomen tarief zal ƒ11 zijn. De heffing van omzetbelasting in België verschilt in grote mate van die in Luxemburg en Nederland. Men is het eens geworden over een gemeenschappelijk stelsel. Het nieu we tarief zal voor Nederland een kleine verhoging betekenen, voor België echter een zeer belangrijke verlaging. Om budgetaire redenen heeft de Belgische regering omtrent dit tarief nog geen beslissing kunnen nemen. Thans wordt onderzocht of België aan de budgetaire bezwaren tegemoet zal kunnen komen door ge- ONZE KAAS NIET NAAR DUITSLAND De slechte vetpositie in Duitsland is oorzaak, dat de bezettings autori teiten het beter hebben geoordeeld het dollarcrediet te besteden aan vet in plaats van aan kaas. Naar het „Vrije Volk" meent te weten, zijn de onderhandelingen tussen Neder land en Duitsland over de levering van 1000 ton kaas derhalve afge sprongen. Vbor de prijs van 1 pond kaas kan 1 kilo vet in Duitsland wor den ingevoerd. 150.000 MENSEN ONTDUIKEN DE RADIO-BELASTING Tijdens de behandeling in hoger beroep van een strafzaak tegen een radio-handelaar te Losser, die in drie gevallen had verzuimd naam en adres van klanten, die bij hem een toestel hadden gekocht, oo te ge- venven aan de P.T.T., verklaarde de heer E. W. Waijenberg, chef van de controledienst radioluistervergun- ningen, Dinsdag voor de Almelose rechtbank, dat circa 150.000 mensen de radiobelasting ontduiken. Dit be tekent, dat twintig procent der luis- eraars hun luisterbijdragen niet De- talen. durende een overgangstijd een ver hoging toe te passen; binnen drie maanden zal hieromtrent rapport zijn uitgebracht. Ten aanzien van de motorrijtuigbe lasting is men het eens geworden over een stelsel van heffing, dat een mengsel is van de thans geldende stelsels. Voor Nederland zal het nieu we tarief een iets grotere druk bete kenen, vooral op de dure personen auto's. Elke regering zou autonoom bepaalde groepen van auto's zwaar der kunnen belasten; het ligt voor alsnog niet in de bedoeling van de Nederlandse regering hiervan gebruik te maken. De besluiten, welke genomen zijn voor een eerste toenadering op het gebied der directe belastingen zijn volgens minister Lieftinck nog van bescheiden omvang en zij hebben in zonderheid betrekking op de belas tingen, die cp het bedrijfsleven slaan. Enkele aanpassingen zijn verkregen op het gebied van het winstbegrip, in het bijzonder op het terrein van de afschrijvingen en reserveringen. Ver der worden in België enkele aan passingen totstand gebracht in de be lastingheffing van naamloze vennoot schappen en commanditaire vennoot schappen. Voor de naamloze ven nootschappen is bepaald, dat voortaan de gehele winst aan belasting zal worden onderworpen boven de belas tingen, welke alsnog over de uitge deelde winst van de aandeelhouders wordt gevorderd. Van Nederlandse zijde is besloten tot een verlichting van de druk der ondernemingsbelasting, meebrengen de een afschaffing van de belasting naar de grondslag bedrijfskapitaal en enige verzachtingen van de belasting naar de grondslag bedrijfsopbrengst. Het vraagstuk van de doeltreffend heid van de heffing van de belastin gen in d'e onderscheidene landen is eveneens besproken en over de wen selijkheid ook op dit gebied, met na me ten aanzien van de controle op de aangiften en op de inning, een toena dering te bereiken is eveneens over eenstemming bereikt. Tenslotte, aldus minister Lieftinck, hebben de regeringen besloten te zul len streven naar een verdere aan passing van de belastingstelsels, in zonderheid op die onderdelen, waar de onderlinge concurrentieverhou dingen in belangrijke mate worden beïnvloed door de belastingheffing. £en tzoAAe.lt „Het is meestal geen werkelijke nood, die de mensen tot wanhoop brengt, maar de angst, dat ze mis schien gebrek zullen moeten lijden." Stromberg

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1