NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Horen in huis! NIEUWS UIT DE OMGEVING Gemeenteraad van Sassenheim Broeder Pius sprak voor de Kath. Bond voor het Gezin afd. Leiden WOENSDAG 16 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Bouwtentoon- stelling geopend Gestimuleerd door het grote succes van de vorigel tentoonstelling op het gebied van de metaalnijverheid 'n onze gemeente, is de culturele com missie van de Aiphense Besturen bond reeds spoedig overgegaan een tweede tentoonstelling te organise- xen op het te. rein van de bouw-nij verheid. Aidus de heer H. v. d. Akker •bij de opening van deze tentoonstel ling, Dinsdagavond, bij welke geie- genueict, benalve een groot aantal deelnemers, tegenwoordig waren de heren Hazelhotf, dir. van hét Gew. A. b. Bureau te Leiden, de heer Jan sen van het bijkantoor te Alphen aan den Rijn, de heer F. H. Kempers, dir. der gemeentebedrijven te Alphen a. d. Rijn, de heer A. F. Ruijssenaers namens de commissie van advies van het arb. bur., de heer G. Boer, dir. der Rijks werkplaatsen voor scholing en omscho.ing te Leiden, met wiens samenwerking deze tentoonstelling tot stand kwam, de heer n. C. Geer- ling van het Leids Physiolo^ioch In stituut en tal van andere autoritei ten. Het doel van deze tentoo. .stelling welke is het edele ambacht te pro pageren en tevens te tonen, wat de gemeente Alphen aan den Rijn op dit gebied bieden kan. Wij sluiten ons gaarne aan bij de wens van de heer v. d. Akker, dat deze expositie, waarop deskundigen voor een ieder k aar staan de nodige oxphcatie te verschaffen, in het gest^de doel vol ledig mag slagen. Wij wek Ken daar toe gaarne een ieder op vooral de jongeren, een kijkje te gaar nemen. Er is een aantrekkelijke stand van „Het Tegelhuis" waari o.m. veel kunstwerk te bewonderen valt, ook van ingezetenen, voorts oen van de "tindustrie van de N.V. Scheip- nfabriek v.h. J. W. Clant en Zn., c...g in zijn soort in deze streek, bij welke expositie de neer Verhagen e.a. de belangstelling voor de proce dure van schelp tot witte poederkalk, weet op te wekken. Eeu andeie stand is van de firma Scheerder waar rr«en over de lak-vernis en verffabricage, in het kader der openbaarheid, interes sante dingen te weten kan komen en wel op een dusdanige wijze, dat men als leek. het gevoel ne;ü, een _poed- cursus in dit vak te ondergaan. De heer Boer ziet kans bij de weetgieri ge in enke e minuten, bij een banket bakker bijv. interesse aan te kweken voor het bouwvak. In dit verband willen wij er gaarne op wijzen, dat de Rijks werkplaats voor scholing en omscholing. momenteel opleiding geeft aan 125 jongelieden, uit de hele Bollen-, Veen- en Rijnstreek en dat de capaciteit van deze instel'ing toe treding van nieuwe leerlingen toe laat. Het onderricht is individueel, geen klassikaal onderwijs dus De heer Geerling gai in. kort be stek een volledig inzicht van de werkwijze en de resultaien van psy chologische tests. Een van A phen's jongste induslriën op het terrein van de bouw-nijver- heid, de Krijtindustrie is eveneens vertegenwoordigd en heeft een al leszins bezienswaardige stand in&e richt. Dan exposeert nog Oos hoeks dakpannen en betonfabriek, met de heer D. Valkena als explicant en de gemeentebedrijven, die met de tijd thans meegaan, scheppen een „warme sfeer" door het demonstreren van moderne verwarmingsmstallaties. De Alphense Asphalteerinrichting, even zeer behorend bij de bouwnijverheid, laat het hare weten en competeert deze tweede expositie van de Al phense bouwnijverheid en -industrie. Eijzonderheden over openste ling van deze tentoonstelling geeft een in dit nummer voorkomende advertentie. Tijdens deze tentoonstelling wordt voorts de aandacht gevestigd op de komende expositie van tekeningen, vervaardigd door leerlingen van de avondambachtsschool, op 2 April, in het Nutsgebouw. Het dodelijk ongeluk. Zoals wij gisteren reeds hebben medegedeeld, werd omstreeks ha f elf Maandag morgen het 2%-j. jongetje Gijsber- tus Haze door een vrachtauto overre den en op slag gedood. Omtrent de toedracht van dit droe vig ongeluk vernemen wij nader, dat de hoge vrachtwagen van de brand- stoffenhandel der firma Jongenbur ger, Julianastraat, bestuurd door de heer V., die als een vooi-zichtige rij der bekend staat achterwaarts de Tuinstraat uitreed naar de Raadhuis straat en koers zette naar het centrum der gemeente. Vermoedelijk tevoren was het ventje op de bumper ge klommen, hetgeen door de chauffeur niet werd opgemerkt evenmin doe." anderen, die zich in de omgeving be vonden. Door de toenemende snel heid is het ventje waarschijnlijk van zijn zitplaats geslingerd. Toen is een der wielen van de zwaar geladen vrachtwagen over zijn hoofdje geve den. met het noodlottig gevolg, dat het totaal werd verbrijzeld en het kind op slag gedood moet zijn. Merk waardig, doch de situatie kennenae is het volkomen verklaarbaar, dat de bestuurder de ongewone lifter" tv'et heeft opgemerkt en de gevolgen, als boven vermeld niet heeft kunnen constateren, waardoor het begrijpelijk voorkomt, dat hij is doorgereden. Hengelver. „Ons Genoegen". Uitslag: 1. J. v. d. Wagt met 8 stuks, 2. Schellingerhout met 3, 3. S. v. d. Hoek met 3, 4. W. Lenting met 2, 5. R. v. Egmond met 1, 6. Joh. Bloos Jr. met 1 en 7de* P. van Veen met 1. Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnharclt poeders bij de hayj te hebben. Doos 45 ct HILLEGOM Comité „Katholiek Hillegom" Op een lezing voor de ouders van de leerlingen der 3 hoogste klasse van de kath. jongens- en meisjes scholen, sprak rector van Dael over •het onderwerp „Beroepskeuze". In fijne uitbeelding tekende deze 2 uitersten van vele ouders, die in zekere zin dwaasheden mogen wor den genoemd. De eerste groep om vat hen, die hun kinderen per se willen laten studeren, ook al missen zij de zo nodige aanleg. Wat dergelijk „dwingen" voor zo'n kind betekend is onmogelijk te schetsen. Het kind zal in het leven alleen een mislukkeling worden, terwijl het een ambacht lerende een steun voor de maatschappij zou geworden zijn. Als contrast tot dit geschetste beeld staan de ouders die een kind, dat inderdaad talenten heeft voor studie, beletten z'n ga ven te ontplooien; het zijn zij die zo gauw en zoveel mogelijk geldelijk profijt willen trekken van hun kind. Deze ouders mogen naast grote egoïsten ook wel misdadigers ge noemd worden. Verder schetste rec tor van Dael het nut, ja de noodza kelijkheid van advies oo gebied van beroepskeuze. Het gemengd koor „Cantate et Jubilate" zorgde voor muzikale opluistering. KATWIJK Geboren: Emmy G. H. d. v. H. Minnes en E. J. Tijsterman. Huiber- tje d. v. A. v. d. Oever en J. v. Duyn Jacob z. v. D. v. d. Plas en G. Guyt. Cornelia d. v. J. Jonker en L. C. v. Duyn. Jacoba d.v. J. v. d. Boon en P. de Mol. Pietje d. v. J. v. d. Boon en P. de Mol Gesrtruida d. v. G. Niigh en D. C. Vlieland. Ondertrouwd: G. Fletter en A. de Boer. S. Visser en L. H. Burgerhout Getrouwd: J. Hou waard en A. v. Dijk M. v. d. Plas en A v. d. Oever. Overleden: C. J. L. v. Zuylen 80 jr J. Zwanenburg 42 jr geh. met A. v. Beelen. KATWIJK AAN DEN RIJN Oranjevereniging De voorz. dr L. Hueting, deelde mede, dat de Oranjefeesten nu niet meer in Aug. doch in April (desnoods in Mei) zul len gevierd worden. De secr. de heer Jac van Elk gaf het jaarverslag. De penn. kon een batig saldo van f 400 vermelden, doch wees er tegelijk op, dat dit voor komende feesten vrij onbelangrijk is, dat de leden dus flink in hun beurzen moesten tas ten. De periodiek aftr. bestuursleden J. Fennes en G. v. d. Eijkel werden herkozen en in de plaats van de heer C. J. de Jong, die bedankt had werd gekozen de heer A. v. Leeuwen. De heer A. Wassenaar bracht woorden van dank aan het bestuur voor het gepresteerde in 1948. By de bespre kingen voor de te houden feesten dit jaar werd er op gewezen, dat het Jeugdprogramma nummer 1 zal zijn. Besloten werd het Koninginnefeest te vieren op Donderdag 5 Mei, de toch reeds Nationale feestdag. De feestelijkheden zullen bestaan uit 's-morgens kinderspelen en 's-namid- dags volksspelen. NOORD WIJK WONING- EN GEZINSTELLING 31 MEI 1947, NOORDWIJK. Van de definitieve cijfers der wo ning- en gezinstelling op 31 Mei '47, publiceren wij, voor wat dezo ge meente betreft, aJe wijken tesamen, het volgende: Plet totaal aantal bewoners van 12853 personen, samengesteld door 224 alieênwonenden en 2783 huis houdens beschikte in totaal over 2877 woonverblijven met 14151 vertrekken w.o. 97 boerderijen, 214 winkelwo- ningen, 199 woningen met werkplaat sen. 52 gewone woningen met bedriji 2036 gew. w. zonder bedr., 34 hotels, 38 zomerhuizen, 1 noodwoning en G overige nood verblijven. Geheel huis, vrijstaan 588, aangebouwd 1088in gebouwd 856 en als deel van een pand 86 woningen. Totaal leegstaande woonverblijven 30, tijdelijk onbe woonbaar door beschadiging 20. Alleen van water zijn voorzien woningen, van gas 6 en electriciteit 52 woningen. Van water en gas zijn voorzien 443 w., van water en electr. 33 w. van gas en electr. 8 w. van water, gas en electr. zijn voorzien 2039 w., niet aangesloten op waterl. gasl. en e'ectr. net 11 woningen. 847 woningen werden bewoond door de e igenaar, 123 woningen waren van bouwvex*., 25 van de gemeente, 1545 waren normale huurwoningen, 43 dienstw. en 10 liefdadigheids wo ningen. Hiervan waren 44 woningen vrij van huur, 110 w. vielen in de huur- klJsse van minder dan 130.per jaar, 464 van 130208. 384 van 203 —250, 386 van 250—300, 195 van 300—350. 122 van 350—400, 120 vin 400—500, 38 van 500—600, 84 van 600800, 40 van 8001000 en 49 woningen ressorteerden in de huur klasse van 1000.en meer. Totaal aantal woningen zonder pension 2578, met pension e.d. 20. Totaal aantal alleenwonende huish. 2298 (w.o. met onvoldoende s'aap- ruimte 111), waarvan er 13 beschik ten over 1 vertr., 198 over 2 vertr., 292 over 3 vertr., 255 over 4 vertr., 468 over 5 vertr., 598 over 6 vertr. 308 over 7 vertr., 84 over 8 vertr. en 82 alleenw. huish. over 9 en meer vertr. Totaal aantal samenwonende huis houdens was 620, waarvan er 306 ver trekken met andere huish. moesten delen. 27 dezer samenwonende huish. r.ad onvoldoende slaapruimte, 40 huish. beschikte over 1 vertr., 127 over 2 vertr., 132 over 3 vertr., 129 over 4 vertr., 68 over 5 vertr., 42 over 6 vertr., 15 over 7 vertr. 11 over 8 vertr. en 6 over 9 en meer ver trekken. Van het totaal aantal huishoudens ad 3007 waren er 64 van alleenw. mannen, 160 van al eenw. vrouwen, 443 van echtparen, 47 van echtpa re^ met anderen, 45 van mannen met anderen, 40 van vrouwen met anderen, 1764 van echtparen met kin deren, 198 van echtpaar met kinde ren en anderen, 56 van man met kin deren, 144 van vrouw met kinderen, 14 van man met kinde~en en anderen en 32 vrouwen met kinderen en an deren. 558 huish. hadden 1 kind, 523 huish. 2 kinderen, 388 huish. 3 kinderen, 285 huish. 4 kinderen, 171 huis. 5 kin deren, 109 huish. 6 kinderen, 69 huis., 7 kinderen. 43 huish. 8 kinde ren en 62 nuish. 9 en meer kinderen. 2205 kinderen waren van 06 jaar 1927 van 614 jaar, 1502 van 1421 jaar en 1251 van 21 jaar en ouder, OEGSTGEEST K.V.P. Besloten werd, dat er een politiek advies zal worden uitge bracht door een in te stellen com missie van advies. Voorts werd be sloten, dat er op de definitieve lijst max. 10 candidaten zullen worden geplaatst, terwijl de stemming zal geschieden ongeveer overeenkomstig de bepalingen die gelden voor de stemming ter verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Gene- raai. Deze 'wijziging zal ter goed keuring worden toegezonden aan het Kringbestuur. De bestuursverkiezing bracht 6 der zittende leden terug in het bestuur t.w. de heren van Eigen, Kooloos, Koppers, v. d. Post, Verbaken en van Vugt N.ieuw gekozen leden zijn de heren Weijermans, Ad. Paarde- kooper en H. J. Knipers. Plet bestuur werd dus uitgebreid tot 9 leden. De heer Verbaken werdj herkozen tot voorzitter. De candidaatstelling voor de gemeenteraad bracht de volgende personen naar voren. Door het be stuur waren gesteld geworden, de 4 aftredende raadsleden, t.w. dr. W. Dijsselbloem, P J. Verhoef, N. Kerk- hoff, C. den Hollander, alsmede het bestuurslid Tt. J. v. Vugt. Voorts waren er lijsten ingediend met de namen: Th. v. Beek Jr. en H. A. M. Kerkhoff. Uit de vergadering kwamen nog naar vorenmr J. Berg- meijer, C. G. de Rooij, A. H. Koolqos. P. v. d. Hulst, J. Verbaken en ir. A. Paardekooper. Door het bestuur zal de datum der groslijststemming wor de nvastgesteld. Hierna werd de commissie van ad vies benoemd. Deze zal bestaan uit 11 leden, waarvan er 4 door het be stuur en 7 door de vergadering wer den benoemd. De 7 leden, gekozen uit de vergadering zijn: mevr. v. d. Aar-Molenaar en de heren L J. Nou- wens, A. Onderwater, J. Zandvliet. H. de Groot, J. A. van Beek en J. van Schaick. Uit de commissie van advies zal een commissie van toezicht op eventuele kiescomité's worden be noemd. Van de rondvraag werd vrij wel geen gebruik gemaakt. Tot le den der hascomm iss;e werden be noemd de heren C. G. de Rooij en J. Zandvliet. Candidatenlijst V.V.D. De Volks partij voor Vryheid en Democratie heeft haar candidatenlijst als volgt vastgesteld: 1. dr. K, Simon Thomas; 2. ir. P. de Gruyter'. 3. mevr. P. H.' Smits-Witvliet; 4. L. F. J. van Luy- ken; 5. H. F. D. M. Kortmann; 6. mevr. H. R. Lignac-Enthoven; 7. F. P. Flu; 8. mevr. J. C. de Jong-Die- peveen. VOORSCHOTEN Middenstands-voorlichting Hoe wel zeer veel Voorschotense mid denstanders op het appel ontbraken, mocht burgemeester C J. v. d. Hoe ven toch niet over de opkomst kla gen, toen hij de Middenstandsverga dering in het gebouw voor Chr Be langen opende. Deze vergadering was belegd om de plaatselijke mid denstanders op de hoogte te bren gen met het bestaan en de wex-kwij- ze van de Middenstands-box-gstel- lingsfondsen. Tot dit doel was de heer A. Frohwein, districtscommissaris van het Rijnlands Eorgstellingsfonds uit Leiden, aanwezig, die in een zeer duidelijk en bovenal on de practijk gericht betoog de mogelijkheden, die het fonds biedt uiteenzette. Nadat een vijftal aanwezigen nog enkele vragen hadden gesteld waar uit wel bleek, hoe de rere van de heer Frohwein zeer verhelderend gewerkt had, sloot de burgemeester deze bijeenkomst. Personalia Naar de heer A. O. Frohwein in een vergadei'ing van middenstanders alhier mededeelde, zal bux'gemesster C. J. v. d. Hoeven op 23 Maart a.s. geinstalleerd worden als lid van de Centrale Commissie van de Borgstellingsfondsen in Ne- dei-land als afgevaardigde voor Zuid- Holland. WASSENAAR INSTRUMENTEN COMITé „EXCELSIOR" Vernieuwing- vraagt f 15.000 Gisteravond is op initiatief van de Wassenaai-se Vereniging tot bevor dering van het Vreemdelingenver keer een voorlopig „Instrumenten comité Excelsior" gevormd, dat zich tot taak zal stellen het benodigde geld bijeen te brengen om Excelsjor, de populaire plaatselijke muziekver eniging, aan nieuwe instrumenten te helpen. Onder leiding van de heer Gk L. C. Zeedijk vergaderden een aantal vertegenwoordigers van Was- senaarse verenigingen. Allen waren het erover eens, dat Excelsior ge holpen moet worden vóórdat de ver eniging in Januari 1951 haar 50-ja- rig bestaan viert. De heer v. d. Vis voorzitter van Excelsioi', vertelde hoe hoog de instrumentennood x-eeds is gestegen. Zijn mededeling, dat een bedrag van f 15.000 nodig zal zijn voor de algehele vernieuwing, ver oorzaakte menige rimpel in de voor hoofden der vergaderden. Maar er klonken toch ook optimistische gelui den en meteen werd de eerste stap gezet: er werd een voorlopig werk comité van vijf leden gevormd en dat comité sloeg de handen uit de mouwen en stelde enkele plannen op aan welker verwezelijking direct In de gisteravond gehouden verga dering van de gemeenteraad waren de heren Bergman en Kortekaas af wezig. Na opening herdacht de voorz. al lereerst het overlyden van het oud raadslid, de heer H. v. Zonneveld, die van 2 Sept. 1919 tot de opheffing van de gemeenteraad door de bezet tende macht, deel van het college uit maakte. Voorts herinnert hij aan de brand in de Bij dorpstraat. De omstandighe den waren zeer ongunstig, gelukkig was er slechts materiële scnade. Hij is zeer erkentelijk voor het werk van de brandweer, ook van die uit Lei den. De hulp, die ingeroepen is, ge tuigt van burgerzin, zowel hier als elders. Hij wijst op de hulp van Rode- en Groene Kruis, de collecte hier ter plaatse; er komen vele postwissels, chèques en giro en giften in natura. De heer Beij vraagt in het vervolg de oefeningen van de brandweer op verschillende plaatsen in de gemeen te te doen houden. Men is dan beter bekend met de situatie, vooral waar water te krijgen is. De voorz. wijst er op, dat door de storm de water stand abnormaal laag was. Spr. zegt overweging toe. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, waarin mededeling, dat aan Sassenheim 33 woningen toegewezen zijn, waarvan 32 voor de industrie. Deze zijn reeds in aanbouw. De heer van Breda vraagt, of er nog iets aan te doen is, daar we prac- tiscix nu slechts één woning kunnen bouwen. Weth. Vogelaar licht de raad toe. De 64 industriewoningen zijn uit een apart contingent toegewezen; ter vergelijking met omliggende ge meenten zijn we niet zo slecht af. De gehele bollen streek, Katwijk, waar zoveel afgebroken is, inbegrepen, krijgt in totaal 18 woningen. B. en W, antwoorden nu, op een vx-aag in de vorige vergadering door de heer Beije gedaan, inzake het trot toir van de Beukenlaan, dat dit ge heel volgens het plan is. De heer Bije merkt op, dat de kruin van de Menneweg hoger ligt dan de Kerklaan. De Beukenlaan rul en slijk worden. De huizen liggen nu lager dan het trottoir. Weth. Vogelaar: Volgens de bouw verordening liggen de vloeren 25 c.M. boven de kruin van de weg. dat is dus in orde. De heer van Breda acht de toestand ook niet mooi, doch wil afwachten hoe de zaak zich daar ontwikkelt. Aan de Chr. Kleuterschool wordt 717.33 en aan de R.K. Fi'öbelschool 1621.33 subsidie verleend. Besloten wordt tot onteigening van een per ceel grond ten behoeve van de volks huisvesting, van. de heer P. Freriks te Vogelenzang. De gemeente-weilanden werden verhuurd tegen de voorgestelde prij zen. Het bleek, dat nog een gega digde voor een perceel zich aange meld had. De heer v. d. Geest wil verhuren aan veehouders, die er hun bestaan in vinden, terwijl de heer van Breda juist hen die door slapte in eigen be- di-yf, trachten er iets bij te verdie nen, niet wil uitsluiten, doch hen wil steunen. Hij verzocht daarom hierop te letten bij verhuur van het eiland in het park en het industrieterrein. Voor de heer Wesseling zijn allen ge- lyk en deze wil er om laten loten. Ten opzichte van het stuk waar voor zich alsnog een gegadigde had aangemeld, werd besloten, dat B. en W. het oordeel van de Plaatselijke Bureauhouder, die reeds van advies gediend had, zullen viragen en daar naar handelen. Een perceel grond hoek Rusthoff- laanKooilaan werd tot wederopzeg ging verhuurd aan D. v. Biezen voor ƒ4.per week. Aan de heer P. L. v. d. Geest werd, na geheime zitting, een tweetal wo ningen in de Kooi verkocht. Besloten werd tot uitbreiding van de straatverlichting, n.l. 12 lantaarns in de Ter Leedelaan 3, in de Emma- laan en 10. inplaats van 17 zoals B. en W. voorstelden, aan de Industrie kade. De Industriekade. die B. en W. niet van natriumlicht wilden voorzien. krijgt evenwel gewone lampen. Voor de Beukenlaan werd door de heer Bije eveneens uitbreiding ge vraagd. terwijl de heer Duindam meer licht vroeg voor de Rusthoff- laan. Weth. Vogelaar zegt, dat de Beu kenlaan moet wachten tot de uitvoe ring van het plan, misschien dat er een noodverlichting zou kunnen ko men; dat zal nader bezien worden. De Commissie voor de Sport-aan- gelegenheden wordt uitgebreid met de heren Malm berg en Bergman. Met de gemeente Leiden wordt een gas levering-overeenkomst aangegaan. De prijs is bij afname van minder dan 1.500.000 M3 .per jaar iets voor deliger dan voor Noordwijk berekend wordt en wox'dt berekend volgens een fonnule, waaruit geen der leden wijs kon worden. Daar de directeur der bedrijven ziek was, konden B. en W. ook geen inlichtingen geven. Wel zeide weth. Vogelaar, dat het voordeliger was dan wat Lisse zou berekenen. Toegezegd werd dat de leden de prijs met de notulen thuis gezonden zouden krijgen. Nadat enkele comptabiliteitsbeslui. ten genomen waren, werd de verga dering gesloten. Voor een zeer goed bezette Jacobazaal sprak gister avond in „Den Bur-'L" broe der Pius van de V rhoppc- lijke Kweekschool, voor de Leidse afdeling van de Kath. Bond voor het Gezin, over voorlichting door de ouders aan hun kinderen. Kiesheids halve zullen wij dit even boeiende als leerzame en geestige betoog niet in ex- tenso weergeven en ons be perken tot enkele prsctischc punten, die broeder Pius ter overweging aan de ouders meegaf. Dit zeer belangrijke en moeilijke onderwerp duidelijk en uitvoerig be handelend, wees spr. er op, dat de ouders in alle omstandigheden alle angstpractijken bij de kinderen moe ten vermijden. Daarentegen is het noodzakelijk de kinderen eei'bied bij tc brengen voor alles wat schoon, gezond, verheven, aesthetisch en fijn is, omtrent deze moeilijke kwesties. Zijdeling hiermede verband hou dend. sprak broeder Pius over het aanbrengen van sociaal besef bij de kinderen, die, hoe klein zij ook zijn, altijd hun oi*en open hebben en meer opvangen dan vele volwassenen ver moeden. wanneer de laatsten in hun bijzijn spreken over andere personen en toestanden. „Het klinkt paradoxaal", aldus spr., „maar het is toch juist, dat de beste directe opvoeding op dit gebied de indirecte opvoeding is. m.a.w. geef de kinderen een blij godsdienstig on derricht, zorg voor hun geregelde arbeid, stel belang en schenk aan dacht aan hun spelen, sport, lief hebberijen, enz. en wek daardoor vertrouwen bij het kind, dat in zijn moeilijke jaren alleen komt aanklop pen bij hen, die het volkomen ver trouwen kan". In het slot van zijn betoog brak broeder Pius een lans voor de opkomende jongens, die eer der „vlegels" genoemd worden, dan in hun problemen en onholpen uitin gen worden begrepen. De waax'lijk ademloze stilte, waar mede dit betoog, getuigend van gron dige kennis en een warm hart voor het kind, werd voorgedragen, zal, beter nog dan het dankwoord van de voorzitter, de heer A. van Dijk aan broeder Pius de overtuiging ge- zal worden begonnen. Binnenkort' volgen daarover nadere bijzonderhe den. Schaakcompetitie. Gisteravond \*erd in café Snelleman een schaak wedstrijd gespeeld tussen de sohaak- ver. Wassenaar en het derde tiental van H.S.V. uit Den Haag. Wasse naar won deze laatste compst'1 wedstrijd met 5y. tegen 4%. eindresultaat is, dat van de vijf speelde wedstrijden er twee werden gewonnen, 2 werden verloren en 1 gelijk eindigde. schonken hebben, dat hij iets kwam vertellen dat velen niet voldoende wisten en dat zijn toehoorders vele moeilijkheden in deze causerie za gen opgelost. De moeilijkheden die nog gebleven waren, kregen na de pauze een beurt toen broeder Pius 'n kruisvuur van vragen moest beant woorden, door welke stof hij zich weer even gemakkelijk als duidelijk, overtuigend en geestig heensloeg. Het bestuur deed zeer goed deze spreker te arrangeren, om zo'n on derwerp op een dergelijke kiese wijze te behandelen. Een nieuwe R.K. Woningbouw vereniging? Tenslotte kwam de voorzitter nog met een aantal mededelingen, waar van wij noemen de actie voor moe derhulp in geval van ziekte of ge zinsvermeerdering, voor welke actie r.og maar bitter weinig belangstelling is. Contact is gezocht met de R.K. Gezinszoi-g in Leiden. Beti-effende de bonds-actie tegen het gemengde huwelijk, kon worden medegedeeld, dat contacten zijn ge legd met de Kath. Jeugdraad. De leden werden aangespoord hun medevverking tc verlenen aan de commissie van Kath. Vacantiebezig- heden voor de jeugd. De laatste mededeling betrof het bestuursplan- waaruit hopelijk het initiatief zal voortkomen tot het op luchten van een nieuwe Kath. wo ningbouwvereniging in Leidon. De stadsuitbreiding, die op papier staat, vraagt meerdere woningbouwvereni gingen en het bestuur meent op deze vyijze iets te kunnen doen in het voor zien van de nood in woonruimte. Adhaesie-betuigingen worden gaarne ingewacht. Over enkele weken zal een vergadering voor belangstellen de leden en niet-leden worden uitge schreven. Bij de rondvraag wees een der le den er op, dat de Leidse afdeling van de Kath. Bond v* h. Gezin alleen meer in de St. Petrusparochie werkt, waarop de voorzitter repliceerde, dat grote moeilijkheden een uitbreiding tot de andere pai-ochies in Leiden nog steeds in de weg hadden gestaan. Nietemin kunnen katholieken uit de hele stad zich als lid aansluiten. Bij voldoende deelname zullen dan ook andere parochiale afdelingen worden opgericht. Wijzend op de verschil lende resultaten, die de Bond reeds heeft bereikt voor het gezin, wekte de heer van Dijk de aanwezigen o- propaganda te maken om het be schamend kleine aantal van Leiden 113 leden hoger op te voeren. Aanmelding en inlichtingen ver krijgbaar bij de secretaris, de heer J. C. Diergaarde, Bac'-buis Roze- boomstraat 32, Leiden. Geef geen signaal, Houd liever in! WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond). WISSELEND WEER. Aanvankelijk: krachtige, langs de v/addenkust tijdelijk storm achtige wind tussen Noord-West en Noord. Wisselend bewolkt met enkele buien. Later: afnemende en naar Noord West tot West krimpende wind. Weer toenemende bewolking en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Voor industrie-foto's (ook in kleuren): LAATSTE BERICHTEN RIJST UIT EGYPTE VOOR ONS LAND. Naar wij venemen heeft de Egyp tische regering zich bereid verklaard hoeveelheden rijst cargo en naturel aan ons land te leveren. Zooh- bekend wera ons land voor 19 59 dooi1 de TZ'FC (Infenationa! Emergency Food Council) een allo cate van 18000 ton rijst gegeven. Deze zal men 4rachten te verkrijgen van Siam en Egypte en waarschijn lijk ock van Burma. ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN IN VATICAANSTAD Paus Pius XII zal zelf het volgen de jaar de resultaten van negen jaar archeologisch onderzoek onder de St. Pieter aan de wereld meedelen. Tydens een audiëntie heeft de Paus onlangs tot enkele studenten gezegd, dat het een besclhikking van de goddelijke voorzienigheid is ge weest, dat Petrus Rome tot zijn bis schoppelijke zetel koos. Hier in het circus van Nero al dus de Paus stierf Petrus als een belijder van Christus, een omstan digheid, waai-voor wij onweerlegbare archeologische bewijzen bezitten. Onder de koepel van de S. Pieter bevindt zich zijn graf. Men vermoedt, dat dc Paus in het Heilig Jaar, dat is in 1950. het ar cheologische en typographische be wijs daarvan aan de wereld zal mee delen. Een deel van de nieuwe op gravingen zal dan voor het eerst voor het publiek toegankelijk zijn. Bovengenoemde opgravingen be gonnen in 1940, na de dood van paus Pius XI. Men legde toen een deel van de crypten onder de St. Pieter bloot, ten eerste om een nieuw ter rein te krijgen voor hel begraven der pausen. Ten tweede om de fun damenten der basilica na te gaan en ten derde om nieuw licht op de ge schiedenis van het christendom te doen schijnen. Het eerste belangrijke nieuws over deze opgravingen werd op 13 Mei 1942 bekend gemaakt. In een ra iouitzending kondigde de Paus toen dc ontdekking van een marmeren, halfi-onde kapel aan, waarschijnlijk daterende uit de tijd van paus Gregorius de Grote uit de zesde eeuw. In het midden van deze kapel, juist onder het midden van de St. Pieter vond men een eenvoudig mo nument, dat, lang voor de tijd van Constantijn, voor de gelovigen een plaats van devotie en gebed was ge weest. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BILJARAEN L. B. B. De uitslagen van de Leidse Biljartbond zijn: le klas: Spijkerbak 1TOG 1 6—0; TOP 1Spoortje 1 42; Morspoort 1TOG 3 06; UVS 1Carambole 1 60; TOG 2Spijkerbak 2 60. 2e klas: Drei Pott. 1TOP 2 80; de Hoek 1—Rijnegom 1 6—2; Caram- bolé 3—DOH 1 4—4. de Valk 1—Spij kerbak 3 62. 3e klas: Spoortje 2—TOG 5 80; DOH 2—de Hoek 2 2—6; TOG 4— 't Zuid 1 0—8: UVS 2—OG 1 uitge steld; Carambolé 4Vierkantje 1 uit gesteld. 4e klas: 't Zuid 2TOG 6 44; Drei Pott. 2—TOP 3 5—3; DVH 2Spij- kerbak 4 8—0; Rijnegom 2—EMM 1 44; Morschpoort 3dc Valk 2 35. 5e klas: TOP 4de Hoek 3 44. UVS 3Spoortje 3 44; Viei*kantje 2Spijkerbak 5 44; Morschpoort 4 't Zuid 3 62 Carambolé 5Drei Pott. 3 uitgesteld. 6e klas: TOG 7Vierkantje 3 44; Drei Pott. 4—Rijnegom 3 6—2; Ca rambolé 6Morschpoort 5 uitgesteld; de Valk 3—'t Zuid 4 6—2; UVS 4— TOP 5 4-4 le klas: *t Zuid 5—UVS 5 4—4; Morschpoort 6—EMM 2 6—2; Caram bolé 7—Rijnegom 4 uitgesteld; Morschpoort 7de Valk 4 26 MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 15 Maart. Vee. Aan gevoerd 3455 stuks, 225 vette koeien en ossen; 1148 gebruiksvee, 158 gras kalveren; 326 nuchtere kalvei'en; 497 biggen; 32 veulens; 328 paarden; 63 schapen en lameren; 153 bokken en geiten; 35 va: kens. Pry zen per stuk: ka'f koeien 880—750—630; melk koeien 380750630; varekoeien 500400300; vaarzen f 600540 350; pinken 450375275; graskai- veren 270170100; biggen 60—60 —40; hitten 600—500—300; werk paarden 800600425; Prijzen per kg. slachtpaarden f 1.40—1.201.10.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3