Nog geen be verhoging va jlissing inzake i pensioenen Ltige&tieeuuide WOENSDAG 16 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zonder beraadslaging of stemming heeft de Tweede Kamer Dinsdag middag haar goedkeuring gehecht aan de wetsontwerpen tot het verle nen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening en tot wijzi ging van de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen- rentetrekkers, welke ontwerpen ver band houden met dc gewijzigde subsidiepolitiek der regering. Met bedrag van de bijslag op uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdoms voorziening is bepaald op 2.50 per maand voor gehuwden en op ƒ1.50 voor ongehuwden. Hiermede is een bedrag van rond 6.5 millioen per jaar gemoeid. De kinderbijslagen in gevolge het tweede ontwerp worden verhoogd met 1 per maand. De kosten zullen rond 1.1 millioen per fcnaand bedragen. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 5 November 1948 tot ver hoging van pensioenen met een toe slag werd deze middag in behande ling genomen, doch de beraadslagin gen er over zijn tenslotte geschorst tot Woensdagmiddag. Door de voor gestelde wijziging wordt voor hen. die een pensioen genieten dat bij bedoelde wet met een toeslag van 100 pet. van het pensioen verhoogd is, het maximum van 500 voor eigen pensioen en van 350 voor weduwen- pensioen verhoogd tot onderschei denlijk 600 en 500. De heer Van Sleen (Arb.) gaf te kennen, dat de minister op slechts één punt tegemoet komt aan de wen sen neergelegd in de motie-Van Sleen, die de Kamer destij Ss heeft aanvaard. Alleen degenen, die voor 1922 gepensionneerd zijn, zullen eni ge verbetering krijgen. De voornaam ste wensen der Kamer blijven echter onvervuld. Hij diende een amende ment in, beogende voor de tussen 1922 en 1934 geoensionneerden eer» verhoging van 25 pet. toe te passen, voor de groep van 1935193*9 een van 30 pet. en voor de groep van 1940 tot 1945 een van 35 pet. Ook dc heer Stapelkamp (A.R.) was van oordeel, dat het ontwerp niet tegemoet komt aan de motie- Van Sleen. Er wordt nu een plooi weggestreken, maar meer niet. Aetherküanken DONDERDAG. HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht. gymn. 8.00 Nieuws, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 „Muziek houdt fit!" 9.40 School radio, 10.00 Alcina Suite, Handel, 10.45 Fragmenten uit „Paulus". 11.00 „De Zonnebloem", 11.40 Schoolradio 12.03 Joop Ruivenkamp, zang. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 13.00 Nieuws, 13.25 Artie Shaw en zijn orkest. 13.45 „Roeromme". 14.00 Mariniei-skapel. 14.40 Even onder ons. 15.00 Bekende organisten spelen voor u. 15.15 Kamerorkest. 16.45 Sonate No. 3 voor viool en piano, Debussy. 17.00 Het radio journaal. 17.30 N.C.R.V.-koor. 18.15 Land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Nederlandse organis ten. 20 00 Nieuws. 20.15 Daar zit pit in! 21.30 Familiecompetitie. 22.00 Gr.pl. 22.05 „De vaart der volken". 22.25 Vierhandig pianospel. 23.00 Nieuws. 23.15 „Beroemde concerten" HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Een lied gaat de wereld in. 10.00 Morgenwij ding, ds A. Oskamp te Bussum. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleu tertje luister! 11.00 Ochtendconcert. 11.45 „Het dagelijks leven te Parijs" 12-00 Joop Walvis, orgel. 12.30 Land en tuinbouwnieuws. 12.38 „De Speeldoos". 13.00 Nieuws. 13.50 Voor de Hispanophilen zingt Delia Vasques. 14.00 „Nederlandse kleder drachten". 14.15 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Kaleidoscoop 17.20 „Welk dier deze week?" 17.35 „Dutch Swing College". 18.30 „Les Gars de Paris". 19.00 „Pepi", radio strip. 19.10 Avondschool. 19.45 Gr. pl. 20.00 Nieuws. 20.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amster dam. 22.00 „Pijlers van Neerlands welvaart". 22.15 „Dixie-land". 22.45 Gr.pl. 23.00 Nieuws. Tweede Kamer De heren Ritmeester (WD) en Gortzak (CPN) hadden eveneens be zwaren. De heer Dassen (KVP) achtte het ontwerp teleurstellend. De minister moet zich z.i. op verder gaande ver beteringen beraden, vooi'al wat ver hoging der maxima en der percen tages van enkele groepen betreft. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer Van Maarseveen, was van mening, dat het amendement-v. Sleen aanleiding tot andere onbillijk heden zou geven. Technisch gespro ken moet z.i. met de voorgestelde verhoging worden volstaan. Van al te onredelijke achterstand bij oud- gepensionneerden is z.i. niet geble ken. De door de heer Van Sleen ver langde verbetering is voor de rege ring niet aanvaardbaar. De heer Van Sleen (Arb.) wilde zijn amendement wel terugnemen, indien hij de belofte kreeg, dat de re- rering binnen niet al te lange tijd met een verbetering komt. De heer Gortzak (CPN) wilde de gehele pensionnering herzien heb ben. Financiële bezwaren mogen daarbij geen rol spelen. Dat gebeurt ook niet als de heer Schokking gel den aanvraagt. De heer Stapelkamp (A.R.) meen de, dat men door amendering niet tot een oplossing kan komen. De minis ter moet de zaak z.i. nog eens be zien. Minister Van Maarseveen herin nerde er aan, dat al herhaaldelijk be toogd is, dat het zeer betreurens waardig is, dat de omstandigheden zo zijn, dat er veel geld moet worden uitgegeven voor het departement van oorlog, maar in een ander land wordt wel 40 millioen uitgegeven. Men kan van ons land toch moeilijk agressie verwachten. De belofte, welke de heer Van Sleen wilde, kon hij niet geven. Dit is een zaak voor de ministerraad. Nadat nog nader was ingegaan op bet bezwaar van de voorzitter, dat het amendemtn de grenzen van het wetsontwerp overschrijdt en het meer een initiatiefvoorstel lijkt, werd de beraadslaging tot Woensdagmid dag geschorst. Nadat een vijftal naturalisatie- ontwerpen, waardoor 107 personen de hoedanigheid van Nederlander zullen verwerven, was goedgekeurd, heeft de Kamer nog behandeld het wetsontwerp tot vaststelling van en kele regelen afwijkend van het be paalde bij de wet zuivering kunste naars. In verband met het feit, dat bijna alle leden van de ereraden voor de kunst ontslag hebben genomen, omdat zij zich niet konden vereni gen met de beslissingen in hoger be roep door de centrale ereraad geno men, wordt daarin voorgesteld om de centrale ereraad, die zaken, die nog niet zijn afgedaan door een ereraad voor de kunst, te laten beslissen in eerste en hoogste ressort. De heer Goedhart (Arb.) lichtte namens de commissie van rappor teurs een amendement toe. Daarin wordt voorgesteld de centrale ere raad aan te vullen met personen, die eerder in de ereraden, welke in eerste ressort recht deden, zitting hadden. De minister, die geen overwegende bezwaren tegen de strekking van het amendement had, gaf een redactione le wijziging in overweging, welke de heer Goedhart overnam. Nadat de minister het gewijzigde amendement had overgenomen werd het wetsontwerp z.h.s. aanvaard. De Kamer heeft tenslotte een sup- pletoire begroting 1948 van het de partement van Verkeer en Water staat goedgekeurd. Het betreft een bedrag van 50 millioen voor scha devergoedingen voortvloe:ende uit d® ree- en luchtvaartverzekeringswet 1939. De vergadering is daarop verdaagd tot Woensdagmiddag één uur. VRIJE PRIJS VOOR NEDER LANDS BIER. Voor Nederlands bier gelden geen maximumprijzen meer voor de ver koop in fust of flessen. Aangezien ten aanzien van bier van schaarste geen sprake meer is, behoeft voor prijsstijging niet ge vreesd te worden. Voor bier per glas of fles voor verbruik ter plaatse van verkoop blijven de bestaande maximumprij zen voorshands gehandhaafd. Dit jaar einde vleesrantsoenering Te Heerde heeft minister S. L. Mansholt gesproken op uitnodiging van de bond van kleine boeren over ,ï»e landbouwpolitiek bezien in het licht van de economische unie Daarbij wees hij op het grote be lang van de Marshall-hulp voor de landbouw. Het is noodzakelijk de veevoederproductie omhoog te bren gen, zodat, wanneer in 1952 de hulp van Amerika wordt beëindigd, ons land in staat is het voedsel voor onze veestapel voor het vereiste deel zelf te leveren. Vooral de aardappel is voor de varkensmesterij van gewel dige betekenis en daarom zal het no dig zijn, het aardappelareaal, da» nu 339.000 H.A. beslaat, tot 385.000 H.A. op te voeren. Het ligt in het voornemen in het a.s. voorjaar een bacon-contract met Engeland af te sluiten voor de tijd van drie jaar, dat een jaarlijks stijgende export naar dat land betekent. Door vergroting van de varkensstapel zal niet alleen dit jaar de vleesdistributie kunnen worden afgeschaft, maar zal ook d? prijs voor varkensvlees omlaag kun nen gaan. De melkprijs zal waarschijnlijk tijdens de a.s. zomer op 15 cent per liter worden gesteld. Hieromtrent is echtex nog overleg gaande met de Stichting voor de Landbouw. De kippen- -en varkensfokkerij zal in de toekomst voornamelijk op de kleinere bedrijven worden gecentra liseerd. In verband daarmede zal de veevoederdistributie gehandhaafd blijven, teneinde het veevoeder op de kleine bedrijven terecht te laten komen. DE MELKPRIJS. Zoals hierboven gemeld heeft mi nister Mansholt in een gisteren te Heerde gehouden rede meegedeeld, dat de melkprijs tijdens de a.s. zo mer waarschijnlijk op 15 ct. per liter zal worden gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bet hier de melkprijs voor de boer betreft. VRIJE PRIJZEN VOOR GORT. Het ligt in de bedoeling de gort pellerijen binnenkort op aanvraag met grondstoffen te bevoorraden, zodat dan van schaarste geen sprake m'ser zal zijn. Daar bovendien de verkoop van gort in concurrentie met havermout moet geschieden, waarvan de voorziening eveneens zeer ruim is, heeft de overheid be sloten de maximumprijsregeling voor gort op te heffen. NIEUWE BON VOOR WERKKLEDING Morgen zullen nieuwe bonnen voor werkkleding geldig worden ver klaard. Op de bonnen H van dit nieuw aan te wijzen nummer kan men kopen: een overall of een werk pak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L zijn ver krijgbaar: een. werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, bea- verteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een kor te stofjas of een koksbuis. SUBSIDIE-REGELING VOOR HET STOMEN VAN AARDAPPELEN. In het kader van d£ maatregelen, welke beogen een bestemming te geven aan de aardappelen van oogst 1948, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening ter stimulering van spoedi ge afzet van voorraden niet meer consumptie-waardige aardappelen uit bepaalde gebieden des lands (speciaal de kleistreken), tot dei volgende subsidie-regeling besloten: Aan stomers van de uit bedoelde gebieden gekochte en aangevoerde aardapoelen zal een subsidie wor den uitgekeerd van 1,per 100 kg verse aardaopelen met een nor maal tarragehalte, onder voorwaar de, dat voor eigen rekening en ri sico wordt gestoomd en hst ge stoomde product aan derden wordt verkocht, dan wel, dat in loon wordt gestoomd voor handelaren in (gestoomde) voederaardappelen. Het stomen door of in loon voor telers geeft geen recht op deze subsidie. Voorts gelden dc voorwaarden, dat een contract met het aan- en verkoopbureau voor akkerbouw producten (A.V.A.) moet worden afgesloten en dat voor 1 Mei a.s. een minimum-hoeveelheid aardap pelen moet zijn gestoomd. Nadere bijzonderheden verstrekt 'het A.VA.., Hooftskade 1, ;sGra- venhage, telefoon 39.99.10. 0f gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk - en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal tc boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heiizame Kruschen-kuur, waaraan talloze lijders aan rheuma tische pijnen een nieuw leven te dan ken hebben. Kruschen is een zuiver riatuur-product, een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demon streert in Rheumatische pijnen, Kru schen Salts de redder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe be ter: iedere morgen de kleine dosis Maar wel regelmatig! Vraag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist. J. J. VERBEETEN t Een bekend en geëerd Katholiek onderwijs-man de oud-hoofdinspec teur J. J. Verbeeten is te Breda op 74-jarige leeftijd overleden. Op 19 April 1874 werd de heer Verbeeten in Noord-Limburg gebo ren. Hij studeerde in Rol due en even voor de eeuw-wisseling kwam hij in het onderwijs als leraar in de Neder landse taal en letterkunde aan de kweekschool te Echt. Van dezelfde school kreeg hij na ettelijke jaren het directoraat In 1913 werd de heer Verbeeten benoemd tot arrondisse mentsschoolopziener te Venlo en in 1915 volgde zijn promotie tot dis trictsschoolopziener te Breda. Ge staag steeg hij op ladder, die hij in Echt betreden had en na een Drach tige staat van dienst als districts inspecteur bij het L.O. volgde zijn benoeming tót hoofdinspecteur van de eerste inspectie. DOOPBEWIJZEN UIT ROTTERDAM Het Secretariaat van het Bisdom Haarlem deelt ons mede: Ten onrechte wordt verondersteld en beweerd dat men geen doopbe wijs kan verkrijgen uit het gedeelte van Rotterdam, waar zes kerken verwoest zijn. Een feit is. dat men zeker van de parochies H. Laurentius (Houttuin) en van het Allerheiligst Hart (Olde) een doopbewijs kan krijgen en nu meestal ook van de overige paro chies. Hoe is dit mogelijk geworden? Reeds bijna vier jaar is men ijve rig bezig om de doopregisters der verwoeste kerken te reconstrueren met de grootst mogelijke nauwkeu righeid. In voorkomende gevallen gelieve raen zich steeds tijdig in verbinding te stellen met het KathoV.ek Kerke lijk Bureau. Rotterdam C. van-Vol- lenhovenstraat 3, met volledige op gave van naam, voornamen (vol-uit). geboorte-datum en plaats (zo moge lijk met de straatnaam). OUDE TEXTIELDIEFSTAL GOED DEELS TOT KLAARHEID GEBRACHT. Ongeveer vier weken geleden werd bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan van 'het verdwijnen van een grote hoeveelheid wollen dames japonstof en damesmantelstof ter waarde van ongeveer 17.000, uit een vrachtwagen van de Noord Brabant expresse, welke 'n vracht- dienst onderhoudt tussen Tilburg en de hoofdstad. Aanvankelijk zag de Amsterdamse Centrale recherche geen kans deze affaire tot oplossing te brengen. Enige tijd geleden ech ter werden aan een ambtenaar van de Cedek stalen getoond, welke kennelijk van het gestolen goed af komstig waren. De aanbieders van deze stalen werden sindsdien zorg vuldig in het oog gehouden. Weldra bleek, dat zij een nieuwe poging wilden doen het goed te verkopen, ditmaal zonder dat zij dat wisten aan dc oorspronkelijke eigenaar van de stoffen. Deze zocht onmid dellijk contact met de politie en af gesproken werd, dat hij zou doen of hij de partij wilde kopen. Gister morgen om half twaalf werden de goederen afgediagen en zouden zij betaald worden. Een en ander ge schiedde echter onder onmiddellijk toezicht van rechercheurs, die niet minder dan vijf „verkopers" en me deplichtigen arresteerden. Een klein deel van de stoffen, dat niet aan geboden was, werd teruggevonden in een huis boven een paardenstal in de Govert Flinckstraat te Am sterdam. Het onderzoek is nog niet geëindigd'. f SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE- 28) '„Neen," zei hy. „Niets. Tenzij" hij aarzelde. „Ja zeker, ga door. alstublieft." „Wel, het is eigenlijk niets," zei de kolonel langzaam. „Maar omdat u zei „Ja, ja. Ga door." „O, het is niets. Maar een detail. Maar toen ik teiug ging naar mijn coupé, merkte ik dat de deur van de coupé naas'. de mijne de laatste weet u „Ja no. 16.' „Wel. die deur was niet helemaal dicht. En de kerel er in gluurde op een stiekeme manier naar buiten. Toen trok hij gauw de deur toe. Na tuurlijk weet ik, dat het niets is, maar het trof me als een beetje vreemd. Ik bedoel het is heel gewoor. om een deur open te doen en je hoofd er uit te steken als je iets wilt zien. Maar het was de manier waar op de man dit deed die mijn aan dacht trok." „Ja-a?" zei Poirot weifelend. „Ik zei u al, dat het niets was," zei Arbuthnot verontschuldigend. „Maar u weet, hoe het is het nachtelijk uur, alles erg stil het leek sinis ter, als in een roman. Allemaal on zin natuurlij k." Hfj stond op. „Wel als u me nog no dig hebt." „Dank u, kolonel Arbuthnot. Er is niets meer." De militair aarzelde even. Zijn eerste natuurlijke afkeer van onder vraagd worden door vreemdelingen was als weggeblazen. „Wat miss Debenham betreft," zei hij onhandig. „U kunt me geloven dat dat in orde is. Ze is een pukka sahib." Een weinig kleurend trok hij zich terug. „Wat," vroeg dr Constantirte, „be tekent pukka sahib?" „Het betekent,' zei Poirot, „dat miss Debenham's vader en broers op eenzelfde soort school waren als ko lonel Arbuthnot" „O," zei dr Constantino, teleurge steld. „Dus heeft het niets met de misdaad te maken." ..Juist," zei Poirot. Hij verviel in een mijmering, licht trommelend op de tafel. Toen keek hij op. „Kolonel Arbutnoth rookt een pijp", zei hij. „In de coupé van Rat- chett vond ik een pijpschoonmaker. Ratchett rookte alleen sigaren." „Denkt u...." „Hij is tot nu toe de enige die toe geeft, dat hij een pjjp rookt. En hij kende dr Armstrong van naam misschien ook persoonlijk, al wil hij het niet toegeven." „Dus u 'acht het mogelijk Poirot schudde heftig met zijn hoofd. „Dat is het juist. Het is onmoge lijk totaal onmogelijk dat een eerbare, wat verwaande Engelsman een vijand twaalf maal met een mes steekt! Voelen jullie niet, vrienden, hoe onmogelijk het is?" „Dat is psychologie," zei mijnheer Bouc. „En men moet de psychologie re specteren. Deze misdaad draagt één karaktertrek en het is zeker niet het stempel van een kolonel Arbuthnot. Maar nu ons volgend verhoor." Dit keer noemde mijnheer Bouc de Italiaan niet, maar dacht aan hem. HOOFDSTUK XVII De laatste van de eerste klasse rei zigers, die verhoord moest worden, de heer Hardman, was de zware Amerikaan, die een tafel had gedeeld met de Italiaan en de knecht. Hij had een vlezig, grof gezicht, met een vriendelijke uitdrukking. „Morgen heren," zei hij. „Wat kan ik voor u doen?" „U hebt gehoord van de moord mijnheer Hardman?" „Zeker." „We ziin genoodzaakt alle reizigers in de trein te ondervragen." „Ik vind het best. Het zal wel de enige manier zijn om de zaak aan te pakken." Poirot raadpleegde de pas die voor hem lag. „U is Cyrus Bethman Hardman, Amerikaans staatsburger, een en veertig jaar oud, reiziger in schrijf machinelinten?" „Dat klopt Dat ben ik." „Reist u van Stamboel naar Pa rijs?" „Ja." „Welke reden?" „Zaken." „Reist u altijd eerste klas, mijnheer Hardman?" „Ja mijnheer. De firma betaalt m'n reikosten." Hij kniooogde. „Nu mijnheer Hardman, komen we aan de gebeurtenissen van de vorige nacht" De Amerikaan knikte. „Wat kunt u ons over de zaak ver tellen?" „Net niets.* AMSTERDAMSE BEURS De beurshandel gaf gisteren niet de minste tekenen van expansie. In tegendeel scheen het wel alsof de ondernemingslust van het publiek nog kleiner was geworden. In geen enkele afdeling van de markt ont wikkelde zich affaire van betekenis en daarbij was de koersontplooing onregelmatig. Op de beleggingsmarkt was weer het nodige te doen in de toonaange vende staatsobligatiën, die goed prijshoudend waren. De meeste soorten waren een fractie. Ook ge meentelijke en orovinciale leningen waren prijshoudend. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER Vechtpartijen met politie Wat men de meubelmaker P. G. uit Bos koop ook zou kunnen verwijten, dat hij gebrek aan woorden heeft, dat zeker niet. Officier noch Politierech ter konden soms aan het woord ko men, zodat bij tijd en wijle de heren er maar eens dooi*heen schreeuwden dat ze ook iets te zeggen hadden. En 'n ander bezwaar tegen G„ zou kun nen zijn, dat hij er een rare oovat- ting van democratie op na blijkt te houden. Want, aan de democratie meende hij het recht te kunnen ont lenen, de politieman, met wie hij het aan de stok had, met een mes te kunnen bedreigen. „Dat gaat in een democratische staat nu net niet," leraarde de Po litierechter. Het was heel gewoon begonnen, verdachte had geen be hoorlijk licht op zijn fiets. Toen hield politieman Van Haven hem aan; er ontstond een woordenwisse ling, vervolgens een gevecht, en ten- sVtte kwam G oo het politiebureau en stond nu wegens verzet tegen de politie terecht. De Officier vond dat verdachte maar eens een flinke les moest 'hebben, en eiste vijf weken gevangen'sstraf. Twee weken werd het vonnis, waarmee verdachte niet tevreden was. Volgens de arbeider C. A. v. cl. N. uit Zwammerdam had hij „in de schim" iemand gezien, die hem een klap had gegeven, waarna hij die schim snel een klap had terug ge schonken. Het was echter geen schim doch een poüt-'eman, die de klap te incasseren had gekregen, en zulks niét „nam" Nu was er herrie geweest en de po litieman, die in burgerkleding was, •had tot doorlopen aangemaand. Nu zei verdacchte niet te hebben gewe ten, dat het een politieman was, doch de rechter meende dat tnj zulks wel had kunnen vermoeden. Waar echter niet zozeer een opzet tot mishandelen was gebleken, wilde de Officier volstaan met een eis van f 40 boete of 20 dagen hechtenis. Daar was verdachte niet tevreden mee, want, hij had zich met het ge val ingelaten, omd:t een zwakkere werd aangeval.1 en door een sterkere, en volgens art 306 W van S. zou dan geen strafbaar feit zijn gepleegd. De rechter moest van ander inzicht blijk geven, en hij las het wetsartikel voor Daarna veroordeelde hij conform de eis. ZEVENHONDERDDUIZEND GULDEN BIJ ELKAAR GELEEND. Een Haagse koopman, die grotere aspiraties om zaken te doen dan be kwaamheden vertoonde, geraakte sinds 1939 in steeds ernstiger moei lijkheden. Hij trachtte deze het hoofd te bieden door leningen te sluiten, waarbij 'hij het ene gat met het andere stopte. Dat is meer ge probeerd! Minder vaak echter zal het gebeurd zijn, dat iemand deze kunst zo ver dreef, dat hij in totaal de som van zevenhonderdduizend gulden bij elkaar leende. Na zhn laatste transactie is hij tegen de lamp gelooen. Hij gaf voor 63.000 gulden nodig te hebben en liet een ongedekte, door hem zelf uitgeschreven chèque van 42.000 gulden zien, teneinde aldus de „ont brekende" 21.000 gulden los te krij gen van de restaurateur J. M. te Wassenaar. Het gelukte hem deze te krijgen, maar, toen de terugbeta ling niet vlotte, liep de restaurateur naar de politie. Begrijpelijkerwijze werden bij het onderzoek 's mans „leningen" meer als oplichterij be schouwd en .ging de dubieuze debi teur achter de tralies. Voor de Haagse rechtbank gaf hij gisteren de harde feiten toe, maar hij had nooit de bedoeling gehad zijn geldschieters op te lichten. In tussen bleek bij de behandeling dat de man, die zich (waarschünlijk niet ten onrechte) failliet heeft la ten verklaren, op geen stukken na wist waar het geleende geld geble „Ah, dat is jammer. Misschien wilt u ons vertellen wat u gedaan hebt gisteravond na tafel?" Voor de eerste keer scheen de Amerikaan riet dadelijk klaar met zijn antwoord. Ten "slotte rei hij: „Excuseer me, heren, maar met wie heb ik te doen? Breng me s.v.p. eerst even op de hoogte." „Dit is mijnheer Bouc. directeur van de Compagnie des Wa"on-Lits. Deze heer is de dokter die het lijk onderzocht heeft." „En u?" „Ik ben Hercule Poirot. Ik ben aangenomen door de maatschappij om deze zaak te onderzoeken." „Ik heb van u gehoord." zei Hard man. Hij dacht een ogenblik na. „Ik zal maar open kaart soelen." „Het zal zeker raadzaam voor u zijn, ons alles te vertellen wat u weet," zei Poirot droog. „U zegt een groot woord, dat zin zou hebben als er iets was dat ik wist. Maar ik weet niets. Ik weet to taal niets net als ik zei. Maar ik moest iets weten. Dat vind ik zuur. Ik moest iets weten." „Verklaar u nader, mijnheer Hard man." Hardman auchtte dook in een zak. Tegelijkertijd scheen zijn gehele persoonlijkheid een verandering te ven was. Ruim twee ton zijn nog zoek door allerlei mislukte zaken transacties. De restaurateur had van zijn 21 mille tweehonderd harde guldens teruggezien. De officier van justitie heeft één jaar en negen maanden geëist. De rechtbank zal uitspraak doen op 29 Maart. DUITSERS TERRORISEERDEN NEDERLANDERS De bijzondere strafkamer van de arrondissem. rechtbank te 's-Hepto- genbosch hield Dinsdag haar eérste zitting. De Duitse oorlogsmisdadiger Frie- drich Böhm had zich te verantwoor den voor de wreedlieden begaan in de politiegevangenis te Haaren. B. die door de gevangenen „de Schele" werd genoemd heeft volgens de ten. lastelegging zijn slachtoffers op beestachtige wijze mishandeld en was als kampbewaker de schrik van de gevangenen. Hij sloeg en schopte de gevangenen, waar hij ze maar raken kon tot bloedens toe. Een getuige verklaarde dat B. hem eens een stoelenoefening heeft doen houden. Nadat hij eerst 37 uur en daarna nog eens 27 uur tegen de muur had moeten staan. Stoelenoefe ning d.w.z. met een stoel in de han den kniebuigingen maken, huppelen, kruipen, enz. Hij moest dit zo lang doen totdat hij in elkaar zakte en met emmers water moest worden bij gebracht. Ook kwam het zeer dikwijls voor dat hij gevangenen acht dagen lang in een donkeree cel opsloot en hen dan slechts koude kost te eten gaf. De officier van justitie mr. J. Hou- ben eiste tenslotte tien jaar gevan genisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Wat lezers schrijven BUTLIN-CAMP Een antwoord aan de redactie. Uw reactie op ons schrijven over het Butlin-camp in uw blad van 11 dezer willen wij niet geheel onop gemerkt voorbij laten gaan. Wij vragen ons namelijk af, waar de insinuatie toe dient, dat onze handelwijze liberalisme verraadt, terwijl u zelf zegt hier niet aan te geloven en zelfs even later zegt: „ter zake", waarmee u wilt toegeven, dat dit al of niet liberaal z:jn niets met de zaak te maken heeft. Wanneer wij schrijven „Katholie ke Jonge Zakenmiddenstanders" te zijn, maar het niet direct eens zijn met wat in hoofdzaak door de Ka tholieke jongeren wordt gedaan in een bepaalde kwestie, houdt dit volgens ons niet eens de schijn in, dat wij, dank.zij het feit, dat wij za kenmiddenstanders zijn, een andere mening kunnen of mogen heb ben dan anderen, maar wel dat wij die kunnen of mogen hebben on danks dat wij Katholieke Jonge Zakenmiddenstanders zijn. Is dit Li beraal? Of kan het kuddegeest genoemd worden, om te zwijgen en te aan vaarden ondanks dat men een ande re mening heeft? Het Butlin-camp heeft voorlopig voor ons afgedaan; wij hopen daar mettertijd nog op terug komen. Tot slot nog dit, wij hebben niet gemeend propaganda le moeten ma ken, maar wel hebben wij getracht uit te vinden, welke bezwaren er nu werkelijk tegen het Butlin-camp zijn, en wat dat betreft zijn we nog niet wijzer geworden, want nog steeds is het enige commentaar: kuddegeest. En hierom willen we voorlopig van Butlin afstappen, want inder daad: kuddegeest is er momenteel al genoeg en het wordt nog steeds gepropageerd, wat dat betreft is er geen Butlin- camp nodig. Enige Katholieke Jonge Zakenmiddenstanders. Wij hebben juist geschreven, dat men niet moet insinueren, dat de inzenders op het liberale standpunt „zaken zijn zaken" zouden staan! Wij hebben niet aan de inzenders gevraagd „te zwijgen en te aanvaar den", wij hebben hun gevraagd, ern stig te overwegen, of hun standount juist is, en getracht, hen van de on juistheid ervan te overtuigen. Wij hebben voor ons standpunt ook andere -en o.i. nog veel ge wichtiger argumenten aangevoerd, dan de ..kuddegeest" (die er ook naar onze mening „al genoeg" is). Dat in zenders deze argumenten over het noofd hebben gezien, is ons onver- k'a-xrbaar. Wij achten het nu de tijd. om een eventuee verdere discussie over Eutlincamp van de courant naar el ders te verleggen. Red. ondergaan. Hfj werd minder een to neel figuur en mesr een echt mers De weerklinkende neuzige klank van zijn stem verdween. „Die pas is maar onzin," zei hij. Dat ben ik werkeliik." Poirot bestudeerde het kaartje dat hem toegegooid werd. Mijnheer Bouc gluurde over zijn schouder. Cyrus B. Hardman McNeil's Detective Bureau New York Poirot kende de naam. Het was een van de meest bekende en befaamde „Nu mijnheer Hardman," zei hij, „laten we horen wat dit betekent." „Zeker. Het zit zo. Ik was naar Europa gekomen op het spoor van een paai- oplichters had niets met deze zaak te maken. De jacht eindig de in Stamboul. Ik seinde aan de chef, kreeg zijn instructies om terug te komen, en zou weer de benen hebben genomen naar klein oud New York, toen ik dit kreeg." Hij schoof de andere een brief toe. Het hoofd was van 't To1ratIi'an Hotel Geachte Heer: U is me aange wezen als employé van het Mc. Neil's Detective Bureau. Ver voeg u alstublieft aan mijn adres om vier uur vanmiddag. (Wordt vervolgd").

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2