Oranje en Rode Duivels in de strijd Portsmouth loopt weer uit MAANDAG 14 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Belgen zagen 2-0 voorsprong te niet gedaan 68e WiEDSTEIJD, die Nederland en België gisteren tegen elkaar speelden, is na een sensationele strijd met vooral in de tweede helft vele spannende momenten, in een 33 gelijk spel geëindigd, waarmede de Belgen na afloop nog erg bly wa ren, nadat zij met de rust een 20- voorsprong hadden gehad. Maar gelijk spel was het einde Precies op tijd werd door de aan voerders Schijvenaar, die de niet ge heel fit zijnde De Vroet als zodanig verving, en Henriët getosst. Schijvenaar had de toss verloren en ous trapte Brandes af. Hoewel de wind boven het Stadion dwars over het veld stond, bleek op het veld geen windrichting te bepalen te zijn. Hier door werd het spel en vooral de hoog gespeelde ballen en corners op de meest verrassende wijze beïnvloed en in het bijzonder voor de achter hoeden was het vaak moeilijk er vat op te krijgen. Dit bleek al spoedig na het begin by de eerste aanvallen der Belgen. Na een snelle ren van Lemberechts en de daarop volgende ▼oorzet belandde de bal bij linksbui ten Thirifays, die hierdoor een kans kreeg, welke op het nippertje door Möhring te niet kon worden gedaan. Hiermede was het gevaar even be zworen, maar dan ook maar heel even,- want reeds in de vierde mi: nuut zouden de Belgen de score ope nen. België neemt de leiding. Toen kreeg Torke Lemberechts een corner te nemen. Met een grote boog belandde de bal in het Nederlandse doelgebied. Kraak trachtte de bal te bereiken maar kon er *iet bij. Van een Nederlands hoofd stuitte het leer in de doelmond, waar Schijvenaar en Möring Kraaks plaats hadden inge nomen. Beide sprongen op met de be doeling de bal over de lat te koppen, maar Möring was hierbij zo ongeluk kig omhoog, precies onder de lat in eigen doel te koppen. 10 voor Bel gië na nog geen 4 minuten spelen. Hoewel beduusd door deze zö-spoe dig opgelopen achterstand, trachtten de Nederlanders onmiddellijk tot een tegenoffensief over te gaan. We za gen hierbij o.a. een goede doorbraak van Lenstra, maar Wilkes, die de bal van zijn buurmaan kreeg toegespeeld, schoot in volle ren hoog over. Kort hierna kreeg Rijvers een kans toen Brandes de bal listig voor hem liet liggen, maar de Bredanaar had hier kennelijk niet op gerekend en Aernaudts zorgde voor de rest. In dit eerste kwartier waren de Belgen ontegenzeggelijk sterker. Op vallend was, dat" zij hun aanvallen op zeer- on-Belgische wijze met lange trappen naar de vleugels opzetten én daar debutant Steenbergen nog al eens te langzaam bleek naast Thiri fays en Schijvenaar de rappe Lem berechts wel eens te veel vrijheid veroorloofde, schooi er in de aanval len der Rode Duivels veel gevaar. Van enige spel-opbouw was bij de Oranje-ploeg toen nog geen sprake. Het is er eigelijk gedurende de ge hele eerste helft niet van gekomen. Toch waren de combinaties tussen Lenstra en Wilkes soms verrassend goed en gevaarlijk, zij snelden soms door de verdediging heen, maar op het beslissende moment was er steeds weer een Belgisch been, dat hun ren nen een halt toeriep, misschien ook omdat het spel in de Nederlandse voorhoede erg kort werd gehouden. Dan werd de Belgische aanval weer met een lange trap aan het werk ge zet. De voorsprong vergroot. Bij een van deze aanvallen, er was toen bijna 22 minuten gespeeld, wisten de Belgen hun voorsprong te vergroten door een keihard schot van dichtbij van Mermans, dat Kraak al leen de bal maar hoorde. (02). Een twee-nul achterstand, en dat in bet Olympisch Stadion, waar Neder land altijd zo gelukkig speelt. Het is de Nederlandse ploeg voor rust niet meer gelukt onder de druk van deze achterstand uit. te komen. Integen deel zelfs, de Belgen kwamen steeds terug, waarbij telkens bleek, dat on ze verdediging niet in staat was deze aanvallen volledig het hoofd te bie den. Ook Möring deelde in deze ma laise en het aantal malen, dat zijn boezemvriend doch voornaamste te genstander Mermans, hem passeerde, was talrijk. En dat de Belgen in het tweede deel van de eerste helft niet meer tot scoren zijn gekomen moet dan ook beslist op het zeer goede en moedige doelmanswerk van Kraak worden geschreven. Verscheidene malen, als een Belgische aanvaller al leen voor het Nederlandse doel kwam, was het de Stormvogelsman in zijn wijnrode trui, die hem met een fantastische duik op zijn schoe nen de welhaast zekere kans ont- Toch kregen ook de Oranje-man nen af en toe kansen om van te smul len. Onder andere toen Clavan zich een keer goed had vrij gespeeld en zyn scherpe voorzet recht op de kuif van Abe afvloog. Vermoedelijk door dat Brandes op het laatste moment voor hem opsprong, timede de rechts buiten de bal echter verkeerd, zodat deze in zijn gezicht in plaats van op zijn voorhoofd belandde. In het mid- denVeld ging het in het laatste kwar tier aanmerkelijk beter dan daar voor. Van Schijndel en Stoffelen kwamen en steeds beter in en vooral de SW-er ging zijn operatie-gebied hoe langer hoe meer beheersen, na in het eerste deel van de wedsrtijd nogal eens in tempo te kort] te zijn geschoten. In de voorhoede (kon de linkervleugel ClavanRijvers er meer niet in komen. Een enkele maal wist de Hagenaar zijn bewaker Aer naudts goed te passeren, maar daar bleef het dan ook bij. Brandes kwam er in deze helft in het geheel niet aan te pas, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat hij voor rust geen enkel schot heeft gegeven. Voor een groot deel was dit echter de verdiesnste van Carré, die zijn dekkende taak uit stekend opvatte. Enkele ogenblikken voor het rust signaal liet Schijvenaar zien dat hij nu genoeg had toegekeken. Als een volleerde vleugelspeuer snelde hij met de bal ar.gs de lijn en nadat hy het leer bij de cornervlag vrij had gespeeld volgde zo'n gevaarlijke voorzet, dat de Belgische linksback Gillard het gevaar slechts met grote moeite kon afwenden. De tweede helft. Na de vlakke en eenzijdige eerste helft was de stemming in het Neder landse kamp tot het nulpunt gedaald en niemand geloofde meer aan een voor de Oranjehemden bevredigend resultaat. De spelers zelf bleken er echter anders over te denken. Met een clan, alsof op het scoring-bord nog twee nullen stonden, wierpen zij zich in de strijd. De Begen, die wis ten, dat het Nederlands elftal in deze gemoedsstemming gevaarlijk kan zijn, pasten zich onmiddellijk aan en konden zodoende hun doelgebied aanvankelijk zuiveren. In het veld werden de verhoudin gen dan weer in evenwicht gebracht door enkele gevaarlijke Belgische aanvallen, waarbij Kraak tweemaal achter elkaar schoten van Mermans en Thirifays schitterend stopte. Clavan scoorde tegen. Na S'A minuut kwam het Neder landse doelpunt, waarnaar 56.000 Ne derlanders zaten te snakken. Bij een aanval via de rechtervleugel beland de een verre pass van Wilkes in een open veld voor de aanstormende Clavan. Zijn zeer harde schot werd onvoldoende door Meert gestopt, waardoor de,bal weer voor de voeten van de Hagenaar belandde, Nog maals schoot Clavan nog harder dan de eerste maal en nu onhoudbaar (1-2). I?en achterstand van één doel punt en nog ruim 35 minuten spelen. Een ieder voelde plotseling, dat al les nog mogelijk was. De Belgen zelf niet het minst. Het beste was dit te merken aan de nervositeit, waarmede onze Zuiderburen nu verder speel den. Bijna was het 22, toen Clavan een afgemeten voorzet op fraaie wij ze hoog in de hoek kopte, maar Meert was nu klemvast. Onmiddellyk hier na kregen de Belgen een kans. Lem berechts stormde in vrije positie al leen op het Nederlandse doel af en schoot toen plotseling in volle ren. Kraak reageerde echter bliksemsnel en stompte de bal corner, waarbij hij zijn linkerhand verwondde. Brandes maakte gelijk. Het Stadion loeide om de gelijkma ker. En deze zou spoedig komen. Als het ware begeesterd door het ge weldige enthousiasme dat van de tribunes af golfde, trokken de Oran je-hemden keer op keer ten aanval, alles op alles zettend om gelijk te ma ken. Een kwartier na de hervatting kwam de -gelijkmaker. Brandes ving een pass van Clavan goed op en op zijn hielen gezeten door twee Belgen stormde de Feyenoorder op Meert af. De Belgische doelman liep uit en uit de botsing, die hiei-door ontstond, sprong de bal plotseling naar links, waar Brandes er als de kippen bij was om met zijn eerste werkelijke schot van de wedstrijd de gelijkma ker te scoren (22). De Belgen waren nu totaal van streek en fret duurde geruime tijd voor zij zich konden herstellen. Het was een periode, waarin Nederland overtuigend sterker was. In alle li nies vlotte het nu plotseling veel be ter. Steenbergen liet zich niet meer aoor de snelle Thirifays beetnemen, Van Schijndel vormde nu tezamen met Wilkes een prima schakel tus sen aanval en verdediging, terwijl in de voorhoede Rijvers, Clavan en ook Brandes actief en gevaarlijk werden. Vooral Clavan sneed nu keer op keer langs Mees en Aernaudts en was hij eenmaal niet over zyn eigen benen struikeld, toen hij een vlijmscherpe pass van Lenstra kreeg toegespeeld, Meert had zich vast en zeker voor de derde maal om moeten draaien. Lang zamerhand luwde het offensief ech ter en kwamen ook de Belgen weer af en toe tot gevaarlijke uitvallen. Een kwartier voor het einde had er in de Nederlandse voorhoede een omzetting plaats. Lenstra en Rijvers wisselden van plaats. Voor Rijvers was dit geen gunstige ruil, maar Abe kreeg nu de gelegenheid om zich op zijn geliefde en vertrouwelijke bin nenplaats geheel en al uit te leven. Naarmate het einde naderde werd de strijd beter. Beide partijen vochten voor een overwinning. De Nederlanders om hun trotse record te handhaven, de Rode Duivels om dit eindelyk te bre ken. Doch hoe gebrand beide ploe gen ook op een doelpunt waren, de strijd bleef tot het einde toe uiterst sportief, mede ook dank zij de goede soms wat theatrale leiding van de Zweed Nilsson. Elke Oranjespeler werkte nu als een paard. In de voorhoede werden met Wilkes en Lenstra in het cen trum vele geraffineerde combina ties te zien gegeven. In de achter hoede kwam Möring er steeds beter in en bijna voortdurend was hij Mer mans nu de baas. In laatste instan tie was er dan altijd nog Kraak, die de interlandwedstrijd van zyn leven keepte. Sensatie in de laatste minuten. Het hoogteppnt van de wedstrijd kwam vier minuten voor het einde. Door treuzelen van Brandes kwam de bal plotseling voor de voeten van Wilkes. De zeer actieve Xerxes-man wilde daarop zelf doorbreken, maar kwam bij die poging in botsing met Aernaudts. De bal caramboleerde toen plotseling voor de voeten van de vrijstaande Lenstra, die een be heerst en hard schot loste, dat on- noudbaar voor de verblufte Belgi sche doelman in de touwen vloog. (3—2). Lenstra, de anders yzige Fries, w aol van vreugde en met opgeheven armen liep hij in de armen van zijn juichende teamgenoten, die hem on- dei hun omhelzingen bedolven. En de Nederlanders op de tribunes? De hel van Deurne op zijn ergst was bij dit enthousiasme vergeleken maar een smeulend vuurtje. Niemand, zelfs de meest chauve- nistische en optimistische Belg zal teen, drie mnuten voor het einde, hebben durven denken aan eeri gelijk spel. Toch zou het komen. Bij de laatste aanval der Belgen besloot Lemberechts een snelle ren met een hoge voorzet. De bal daalde in de Nederlandse doelmond en bang, dat de toestormende Mermans het leer op zijn hoofd zou nemen, werkte Steenbergen, ten einde raad, de bal met zijn vuist uit het doel. Onverbid delijk wees de arbiter naar de witte stip en en teel e seconden later had Mermans het vonnis meedogenloos voltrokken. Voor de vorm werd nog even afgetrapt, maar Nilsson keek niet eens meer het was tijd... 3—3. Zo eindigde deze achtste ontmoe ting tussen België en Nederland na de oorlog gespeeld, weer in een ge lijk spel. Een ontmoeting, geken merkt dcor een troostelooze eerste helft en een daarop volgende sensa tionele en daardoor aantrekkelijke tweede. Zoals we gewend zijn by de landenderby: zonder veel fraaie mo menten. maar besloten door een re sultaat, waarmede beide partijen te vreden zullen zijn. Teleurstelling in de Belgische kleedkamer Het was stil in de Belgische kleedkamer, toen wij de officials van de Belgische Voetbalbond hun mening vroegen over de wedstrijd. Ondanks de opluchting over het in de laafste minuut door een straf schop verkregen gelijke spel, dat cfe Belgische spelers bij het eindsignaal van de scheidsx^eohter juichend deed opspringen, was er tien minuten la ter in de kleedkamer duidelijk een gevoel van teleurstelling merkbaar over het feit, dat het opnieuw mis lukt is het ongeslagen record te breken. Kanunnik F. Dessain, voorzitter van de K.B.V.B., sprak over een goede, boeiende wedstrijd, waarin de Balgen te veel kansen hadden gemist. Coppens in het bijzonder had de score in de eerste helft ho ger voor de Belgen kunnen opvoe ren. Kanunnik Dessain meende, dat België voor de rust een 30 in plaats van een 20 voorsprong had verdiend. „Wij speelden wan kelbaar in de tweede helft," zeide hij. „Meert had mijns inziens de tweede Nederlandse goal. gescoord door Brandes, moeten houden." De voorzitter noemde tenslotte Hen riet, Thirifays en Carré de uitblin kers in de Belgische ploeg. Gustave Lebrxm, de tweede vice president van de K.B.V.B.. was vai mening, dat het Belgisch elftal geen uitblinkers had gehad in deze op goed peil gespeelde wedstrijd, of het zou Henriet moeten zijn ge weest. Evenals alle andere officials achtte hij de 33 uitslag een goede afspiegeling vair de krachtverhou ding. De jonge t debutant Coppens had volgens hem goed voldaan. De voorzitter van de Belgische keuzecommissie, dr. de Falie, was de meest teleurgestelde van allen. Hij was slecht te spreken over de prestaties van zijn jongens en noem de de wedstrijd „geen grote match". De Belgische aanvoerder, links half Henriet, vond dat de 33 uit slag de verhouding goed weer gaf. Hij roemde ongevraagd het spel van zyn directe tegenstanders uit de wedstryd, Wilkes en Lenstra, in de Nederlandse voorhoede. „Wilkes blijft toch altijd Wilkes" verzuchtte hy, „en Lenstra speelt verbluffend gemakkelijk. Overigens vond ik Lenstra iets minder dan de vorige maal". „ZWARTE" VERKOOP VAN TOEGANGSBILJETTEN. Voor de aanvang van de wedstryd NederlandBelgië heeft de Amster damse politie in de nabijheid van het Olympisch Stadion 15 personen geverbaliseerd, die trachtten een toe gangsbiljet op straat voor een zwar te prijs van de hand te doen. Alle 15 verklaarden zij van hun voetbalver enigingen per persoon twee biljetten te hebben ontvangen. Eén daarvan wensten zij zelf te gebruiken, het andere kaartje probeerden zij te verkopen. STROOM VAN VERKEER WEER KUNDIG DOOR AMSTERDAM GELEID. Het verkeer van en naar het Olympisch Stadion is vlot geregeld, zo vertelde ons commissaris Cohen, hoofd van de Amsterdamse ver keerspolitie, ondanks het feit, dat het aantal voertuigen de verwach tingen ruimschoots overtrof. De re geling voor de autobussen, die dit maal niet verder mochten komen dan de Haai'lemmerstraat of het Willemspark, is een gx-oot succes gebleken, omdat deze logge voer tuigen daardoor de orde op het Sta dion plein niet hebben verstooi'd. Er zyn 410 Nederlandse en 104 Belgi sche autobussen geteld. Voorts wa ren er 10379 personenwagens, een aantal dat vrijwel gelijk is aan het record, destijds gevestigd bij de wedstrijd NederlandZweden. Daarentegen waren er veel min der motorfietsen. Ook het aantal bezoekers, dat per taxi naar het Stadion kwam. moet kleiner zijn geweest dan dat van het vorig jaar, omdat er „slechts" 1800 maal een taxi voorreed. Zoals gebruikelijk heeft adjudant van Hal van de Marathontoren af per radio en telefoon het verkeer geleid. Een groot aantal radio- auto's, nl. alle die de gemeente Utrfecht en Amsterdam bezitten, was ingeschakeld en adjudant van Hal kon van zijn hoge post uit die auto's naar ieder „bedreigd" punt in de stad dirigeren. Vol lof sprak commissaris Cohen ovér de uitstekende medewerking van de verkeersbrigade der Am sterdamse vrijwillige politie, d( rijkspolitie en het hele corps der gemeente-politie van Nieuwer-Am stel. „Alles is zo keurig verlopen," zo besloot hij, „dat de 4 kraanwa gens, die op verschillende punten waren gestationneerd teneinde bij botsingen of het onklaar geraken van auto's onmiddellyk het obstakel te kunnen wegslepen, niet in actie behoefden te komen." KRAAK STEENBERGEN SCHIJNDEL MÖRING SCHIJVENAAR STOFFELEN RIJVERS CLAVAN GOVARD LEMBERECHTS MAES AERNAUDTS 24.000 POND VOOR MORRIS. Derby County, eerste divisieclub, betaalde een record transferbedrag voor Johny Morris, de binnenspeler vaxx Manchester United. Beide par tijen beweren, dat het een record transfer betreft. Het record bedroeg 20.050 pond en werd door Sunder land aan New-Castie betaald voor Len ShacWeton, maar men beweert, dat New-Castle 22.000 pond heeft be taald aan Barnsley voor George Ro- bledo, de in Chili geboren midden voor. Voor George Robledo en zijn broer Ted werd tezamen 28.000 pond betaald en aangezien Ted op maar 4000 geschat werd kan men het be drag voor George zelf uitrekenen. Morris wees verleden week hét aanbod van Liverpool af, die voor hem bereid was een bedrag van DE LEIDER in de eerste öivisje, Portsmouth, heeft zijn positie Zater- dag nog versterkt door een 4-1 zege in de uitwedstrijd"tegen Sunder land. Aangezien de runner-up Newcastle United een zware nedeidaag leed tegen de Wolves heeft Portsmouth <nu. bij een gelijk aantal ge speelde wedstrijden, een voorsprong van 5 punten. Derby County, dat Everton er met de oneven goal onderhield, staat 6 punten achter, doch heeft een wedstrijd minder gespeeld. De grootste bedreiging voor Portsmouth zal wellicht van de zijde van Manchester United komen. De ze ploeg telt eveneens 6 punten minder, docch heeft slechts 29 wedstrij den gespeeld, tegen Portsmouth 31. 5 punten voorsprong Portsmouth moest het zonder mid- voor Clarke stellen, die tot dusver als aanvalsleider schitterend werk heeft geleverd. Hy werd goed ver vangen door de rechtsbinnen Frog- gart, wiens plaats werd ingenomen door Reid, die uit het reserve-team gehaald werd. In weerwil van deze veranderingen speelde Portsmouth veel te sterk voor Sunderland en ac invaller Reid scoorde twee doelpun ten Froggart vond eenmaal het net. Portsmouth mikt dit jaar niet slechts op het League kampioenschap maar ook op de bekei'. In beide com petities staat de club er gunstig voor maar dit geldt eveneens voor Manchester United de grote con current van Portsmouth zowel voor de kampioenstitel als voor de cup De United trok in topvorm van leer tegen Stoke City, dat zich stug ver dedigde en pas kort voor de rust een doelpunt moest afstaan, toen de in ternational Rowley de bal met een fraaie omhaal in het net plaatste, uit een door Delaney genomen corner. Na de hervating voegden de gashe- ren nog twee punten aan de score toe door kunstige aanvalsoperaties, waarin linksbinnen Downie, die voor 18.000 pd st. van Bradford is over genomen een grote rol speelde. Johnnie Morris, voor wie Derby een nog groter bedrag 24.000 pd.st. aan Manchester United betaald heeft, zorgde voor een grote op komst van het publiek by de match Derby CountyEverton, maar in het veld stelde hij teleur. De krap- pè zege van Derby was zeker niet in de eerste plaats aan hem te danken. Dan hadden de Wolves meer Drofyt van de jonge linksbuiten Wilshaw die voor de eerste keer in het eerste elftal meespeelde en een schitteren de hattrick verrichtte in de wedstryd tegen New Castle United. De uitslagen zyn: Eerste Divisie: Arsenal-Preston North End 0-0, Aston VillaMan chester City 1-0, BlackpoolChel sea 2-1, Bolton Wand.Middles- borough 4-1 Derby CountvEverton 3-2, Huddersfield TownBurnley 1-0 LiverpoolBirmingham City 1-0, Manchester UnitedStoke City 3-0 Sheffield UnitedCharlton Athletic 2-0, Sunderland-Portsmouth 1-4, Wolverhampton Wand-Newcastle United 3-0. x Tweede Divisie: BurnsleyCoun try City 1-1, Blackburn RoversBu ry 1-2. BradfordLeicester City 3-3 Cardiff—West Ham 44-0, Fulham Chesterfield 2-1, Grimsby Town Sheffield Wednesday 2-0 Luton TownBrentford 2-1, Nottingham ForestLincoln City 1-1, Plymouth ArgyleWest Bromwich Albion 1-2, Queens Park RangersTottenham Hotspur 0-0, SouthamptonLeeks United 2-1. 25.000 pond neer te leggen. Bij „in koop" neeft Morris slechts tien pond gekost, immers hij ging naar Man chester United over toen hij 15 jaar oud was. Hy is nu 23 jaar, de stijl van Morris lijkt veel op die van Mortensen van Blackpool. Nader wordt bekend gemaakt, dat Dei-by County 24.000 -pond voor Morris op tafel heeft gelegd. DEAN Jr. IN HET VOETSPOOR VAN „DIXIE", Het is niet onmogelijk dat de kreet „Give it to Dixie", die bijna een kwart eeuw geleden altijd in Goodison Park te Liverpool gehoord werd wanneer „Dixie" Dean de Everton-aanval leidde, binnen en kele jaren wederom rond een voet balveld zal weerklinken. Geoffrey Dean, een zoon van de beroemde in ternationale midvoor, toont namelyk buitengewoon veel talent in een schoolelftal te Chester, waar zijn vader thans caféhouder is. De jonge Dean schittert op de linksbuiten plaats en hij pleegt de bal zo accu raat voor doel te plaatsen, dat zijn vader, de beste „kopper", die ooit op een Brits veld is vei-schenen, er van onder dc indruk is. „Hij geeft net zulke ballen als ik ze graag had in mijn tijd," zei Dean Sr. „en hij moet alleen nog maar leren zijn rechterbeen even goed te gebruiken als zyn linker." Dixie Dean maakte tussen 1923 en 1939, veelal met kopballen 379 doel punten in League-wedstrijden, een Engels recoi'd. Voorts scoorde hij in het seizoen 192728 60 goals in 39 League-wedstrijden, wat eveneens een record is. Zijn totaal voor dat seizoen, internationale-, beker- interleague matches meegerekend, was 82. Deze cijfers werden slechts over troffen door Janves McGrory van de Glasgow Celtic, die lang geleden, in wedstrijden van de Schotse League 410 maal raak schoot, en wiens to taal voor alle eerste klasse matches steeg tot 550. Weense IJsrevue op de Hoky Volmaakte kunstrijtechriiek op ruisende walsen Een spel van gratie en kunst. Het Weense IJsrevue-ballet, dat Za terdagavond voor het eerst op de Ho- key te Den Haag werd gegeven, heeft de rond 3400 belangstellenden, die de tribunes vulden, enige uren v?.n groot kunstgenot verschaft. Inderdaad, hetgeen de dames en hei-en van deze Weense IJsrevue te zien geven, is kunst van de hoogste orde. Van de acteurs en actrices, die hier onder de vele schijnwerpers en onder het hex-haaldelijk opklaterend applaus van hun kunnen blijk geven, wordt absolute beheersing bij het kunstrijden geëist, maar daarnaast moeten zij de gave der toneelspeel kunst bezitten. Deze tezamen zorgen voor een perfecte combinatie die het gebodene tot een fantastisch sprookje maken, waarvoor eigenlyk geen woorden te vinden zijn. De schaats- rykunst en de balletdansen vloeien hier ineen tot een kunstuiting van zeldzaam raffinement, waarby de toeschouwer sprakeloos zit toe te ky- ken hoe het mogelijk is dergelijke kunst zo tot in de perfectie uit te voe ren De acteui's en actrices zijn zo voor beeldig op elkaar ingesteld als men in een toneelrevue slechts zelden ziet; er ontbreekt nu letterlijk niets aan de afwerking. Vol bewondering ziet men het ene toneel in het andere ver vloeien en men vraagt zich in stom me verbazing slechts af wat voor schoons een volgende scene nog weer kan brengen. Het programma bestond uit drie de len. Eerst werd het Casanova-spel uitgevoerd, de legende van: Er is, er was en er zal altijd een Casanova zyn. Gerd Bjöx-nstad, de drievoudige Noor se kampioene in het kunstrijden, Em my Puzinger, de viervoudige Ooste- rykse kampioene, Alex Balisch, twee voudig Europees kampioen en vele anderen werkten hieraan mede. En alles werd gegeven in een schittering van prachtige costuums onder het licht slechs van de schijnwex-pers, die de executanten voortdurend volgden. Na enkele nummers kunstrijden waarby bewondex-enswaardige staal tjes van behendigheid aan de dag werden gelegd, volgde tenslotte het spel van Marietta, het bloemenmeis je, dat door een beroemd danser werd ontdekt en tot danseres wordt opge leid, om daarna met haar de gehele wereld door te trekken, zodat men tonelen ziet in Spaanse en Hongaarse costuums, Japanners en een negertje, Indische danseressen en een pagode, een zwaarddanser en een sluierdan seres. En daarnaast steeds ook fleux- en levendigheid het Weense ijsbalkt, een lust voor het oog door de grote kunstvaardigheid, waarmede zij op traden. De toeschouwers waren opgetogen en herhaaldelijk klaterde het applaus over de tribunes. Eén ding was jammer: de muziek via- de loudspeakers met- tal van wer ken van beroemde componisten, Strauss, Liszt e.a. was wat romme lig. Als daarin nog verandering kan worden gebracht, zal dit het geheel zeker ten goede komen. De regie was in bekwame handen van Will Petter. QUICK BOYS WEER KAMPIOEN. Gelijk spel tegen S.S.S.K. In een forse, wel eens harde, maar toch sportieve wedstrijd is gelijk ge speeld tegen de gasten uit Klaaswaal. S.S.S.K. was bijna voortdurend in de aanval. De verdediging van Quick Boys was hen echter meester. Het laatste kwartier voor de rust kwam Quick Boys er beter in. De rust kwam met 00. Na de rust was het weer S.S.S.K., die het initiatief had. Dit resulteerde na een vkwartier in een eerste doelpunt, door de midvoor Vol- lard gemaakt. Het tempo werd opge voerd en daar Quick Boys nu weer meer tot aanvallen toe kwam. hing de gelijkmaker in de lucht. Deze kwam ook, maar werd afgekeurd we gens hands. Het einde naderde reeds. Met deze stand betekende dit het ver liezen van het kampioenschap. Im mers Zaterdagmorgen was bericht binnengekomen, dat Quick Boys twee punten in mindering waren gebracht. Om het kampioenschap te behouden was een gelijk spel voldoende. Het zag er naar uit dat dit mislukken zou. Echter een of twee minuten voor het einde werd een corner genomen tegen SSSK. Alle Quick Boys-spelers stelden zich voor de vijandelijke ves ting op. De voor het doel geplaatste bal werd eerst weggewerkt, maar toen kreeg linkshalf A. de Lange de bal voor de voet en onhoudbaar maakte deze de gelijkmaker. In de laatste minuut van de competitie zorgde deze speler voor het kam pioenschap voor de 3de klas K.N.V.B. Het was een mooie en interessante wedstrijd. V.V.S.B. De asp. a wannen van Teylingen a met 3—1 en komen nu op de tweede pjpats. De c-asp. verlo ren met 120 van Docos d. HOLLAND MAAKT GELIJK EN NEEMT DE LEIDING

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6