tlÈx Het befaamde Oranje-kwartiertje in ere hersteld HOLLAND-BELGIË-VARIA Ned. ploeg haalde 2-0 achterstand in SCHOOLREISJES Oude liefde roest niet MAANDAG 14 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i Lenstra zorgde voor de leiding, strafschop bracht de gelijkmaker QAAR LAG EEN NEDEDLAAG IN 'T VERSCHIET, 't leek een over winning te zullen worden en 't werd een gelijk spel, wederom een gelijk spel, het vijfde na de oorlog. Zietdaar de gisteren gespeelde wed strijd OranjeÏRode Duivels in drie grote phasen getekend. Het feit, dat de twee laatste factoren eerst kort tegen het einde kwamen na een moeizaam inlopen van een 20 achterstand, wijst er reeds op, dat de tweede helft het meest spannend is geweest, terwijl het slot zelfs een sensatie op zich vormde. Het lijkt wel of de Belgen niet meer mogen winnen van Oranje, niet meer kunnen winnen. En dit is veel erger. De achtste na-oórlogse wed strijd eindigde na aanvankelijk 3 overwinningen wederom in !n genjk spel en daarméle schijnt ook Ne derland niet meer tot een overwin ning in staat te zijn. Maar dat is niet zo wonderlijk, omdat de Belgen na de oorlog technisch superieur aan Oranje zijn geweest. Dat Oranje voor de zevende maal gelijk speelde wijst er op, dat onze voetballers men sen zijn van taai volhouden ondanks technische minderheid. Op de vraag of de Belgen een over winning verdiend hadden, geven we daarom weer hetzelfde antwoord als bij vorige wedstrijden: wat hun veld spel betreft: „ja", wat hun schotvaar- digheid aangaat; „neen", absoluut neen. Immers de Oranje-verdediging deed de Belgische voorhoed drie doel punten cadeau, waarvan Steenbergen er twee zomaar offreerde. De 2O-voorsprong der Belgen bij de rust was geen gevolg van hun su perieur- voornoedespel, doch veeleer een gevolg van het absoluut falen der Hollandse verdediging. En daar mede komen we al direct op het grondchapiter van deze wedstrijd: de Oranje-verdediging was voor de rust zwak, bepaald zwak, maar dat was geen eigen fout alleen. Immers, de Oranje-voorhoede stelde eigen verdediging al onmddellijk voor een zware, zo niet hopeloze taak. De lin kervleugel was nergens, van de rechtervleugel ging evenmin enige kracht uit en zo komen we aan het oude, reeds zo dikwijls bezongen liedje: „een elftal speelt zo sterk als de tegenpartij zulks toelaat. De Hol landers lieten de Belgen maar spe len, de Oranje-verdediging werd overbelast en de Belgen wisten, twee kansen handig uit te buiten. Het eerste doelpunt trouwens zetten we nog liever op rekening van Steenber gen, die uit een corner 'n gevaarlijke luchtkogel afvuurde, waarbij de bal het doel inwaaide, waar Möring te vergeefs trachtte het leer te keren en het verder het doel injoeg. Het tweede doelpunt kwam uit een fou tieve verdediging van de Oranje achterhoede, waarbij twee of drie spelers elkaar in de weg en tegen de grond liepen, terwijl Mermans op en kele meters voor doel maar voor het intrappen had. En het derde doel punt ontstond uit een penalty al of niet noodzakelijk veroorzaakt door Steenbergen, want we konden van onze plaats het zuidelijk doel niet zien of de van rechts door Lemberechts voorgezette bal in het doel zou zijn beland dan wel voor <het doel langs zou zijn gegaan. Dat waren de drie Belgische doel punten; ongetwijfeld verdiend, om dat het afstraffingen waren van le lijke fouten der Oranje-verdediging, maar daartegenover stonden tal van opgelegde kansen, waarbij Govard en HET TWEEDE BELGISCHE DOEL PUNT Het ging de Nederlanders in de eerste helft van de achtste in terlandwedstrijd na de oorlog te gen de Belgen niet voor dé wind. Na vier minuten was het al 1-0 en niet lang daarna had Kraak (op de grond liggend) opnieuw het nakijken. Links de Nederlandse aanvoerder Schijve- naar, rechts zijn collega-hack Steen- hergen. Coppens alleen voor doelman Kraak kwamen te staan en die zeker benut hadden moeten worden. We mogen trouwens van geluk spreken, dat Kraak zo goed in vorm was, want niet alleen, dat hij deze kansen mede om zeep bracht, ook bij tal van ander aanvallen bewees hij, dat we op hem nog vertrouwen mo gen. Een eerste helft om gauw te vergeten. Het was overigens een eerste helft om gauw te vergeten. Voor de rust was het Nederlands elftal nergens het was een hopeloze boel, om geen sterkere uitdrukking te bezigen, doch na de rust kwam een als het ware herboren elftal tussen de lijnen. De Oranje-mannen speelden weer hun befaamde kwartiertje na dc rust, dat reeds zo .menigmaal van beslissende invloed op dcTeinduitslag is geweest. De 20 achterstand werd ingelopen door Clavan 12 en het fraaiste doel punt van de hele wedstrijd van mid- voor Brandcs bracht dc partijen op gelijke voet. Er was toen juist een kwartier gespeeld. Toen kwam er weer wat evenwicht tussen beide partijen en we hielden ons hart vast, want hadden de Bel- KRAAK BRENGT REDDING Met een vliegende uitval weet de Nederlandse doelman Kraak een Belgische aanval in de tweede helft van de interland wedstrijd Neder landBelgië onschadelijk te maken De Nederlandse rechtshalf van Schijndel brengt zijn hoofd in de strijd, Kraak en onze rechtsback Steenbergen (v.l.nx) Doelman KRAAK die de wedstrijd van zijn leven speelde. gen hun kansen benut, en de lei ding hernomen, we vrezen, dat zulké een zware inzinking bij Oranje ten gevolge zou hebben gehad en de ne derlaag ware onvermijdelijk ge worden. Nu hield Oranje moedig vol en na een goede combinatie van Wil kes die in de tweede helft bergen werk heeft verzet met Abe Len stra, slaagde deze er in Oranje zelfs de leiding te geven. Dat was een krachttoer, als we slechts zelden van de Oranpjeploeg zagen: een 20 achterstand omgezet in een 32 voorsprong. De Belgen werden er heel be grijpelijk stil van. Zou dan toch 't aanvankelijk zo mooie vooruitzicht op een gunstig resultaat teniet ge daan zijn? Maar, zoals reeds hierbo ven gememoreerd, Steenbergen had blijkbaar medelijden met de Belgen en door de veroorzaakte penalty werd de stand tenslotte toch weer gelijk. De tweede helft vergoedde veel van het slechte spel in de eerste helft en doordat de Oranje-voorhoe de toen beter speelde, kreeg onze verdediging tijd en gelegenheid zich te herstellen en toen vlotte het heel aardig in de Oranje-ploeg, terwijl Schijvenaar en Kraak alle Belgische -aanvallen wisten te weerstaan. Zo is de balans tussen Oranje en de Rode Duivels nog steeds 3 over winningen en 5 gelijk spelen. HOOFDEN VAN SCHOLEN pleegt tijdig overleg met ons voor het huren van Touringcars voor het as. seizoen. STATIONSWEB 45, TEL. 22444 (2 lijnen) denhandsbeentje van Kraak en gewond zette de doelman het spel voort. side enz. De Belgen moch ten 9 maal een vrije trap ---- - nemen. Denk nu niet, dat Sportieve aanvoerder. Een foto zal moeten aanto- de Belgen ruw hebben ge- -A» -i- "inÜggSa speeld. Het ging zeer vriendschappelijk in het veld, menig handje werd tijdens de wedstrijd ge drukt. een klap op de schouder, een lachje. Tien hoekschoppen werden ge nomen op het doel van Kraak en vier op dat van Meert. O'ver cijfers ge sproken. directeur Bessem zei. dat 64.G00 toeschou wers. een record, weiile- tjes waren. Het stadion is op 50.000 gebouwd en de uitgangen zijn voor meer Een uur voor de wed strijd kwamen de spelers van het Nederlands elftal, alvorens naar de kleedka mer te gaan. een kijkje in het stadion nemen. „Heb je nog last van de knie vroegen wij Arie de Vroet, de aanvoerder van het Nederlands elftal? En de Feyenoorder, die er trots op is. dat Neder land nog nooit van België heeft verloren als hij me- despeelde, antwoordde met een tikje weemoed in de stem: met het lopen heb ik er geen last van, maar bij het starten, het snel vertrekken voel ik pijn. En ik vond het te riskant om toch mee te spelen en zo heb ik zelf maar be slist. zonder dokter, dat ik mijn plaats afsta. De sportieve de Vroet laat er nog op volgen: Als dat record, nu ik niet speel, maar niet gebroken wordt, dan ben ik best te vreden. En aldus geschiedde. Een kraakje. Het was in de tweede helft toen Torke Lembe rechts een kogel afvuurde, zo scherp en hard, dat Kraak de bal slechts tot hoekschop kon verwerken. r.en of de verwonding ern stig is. Het is nog niet ze ker, aldus dr. Jan Thomee, dat het beentje gebroken is. Maar of Piet Kraak Zondag tegen het Gooi in de competitie zal kunnen uitkomen voor de beslis sing, welke club degrada tiewedstrijden zal moeten spe'en, is nog zeer de vraag. Reflex. De blonde reus Steen bergen dronk na afloop de kleedkamer uit een» dan 65.000 niét geschikt, flesje limonade. De bonds- T;jdens de wedstrijd vond morzitter Karei Lotsy vroeg hem: ..kon je niet andei's of ging het per on geluk?'' En met weinig woorden en met meer ge baren legde de S. V. V.'er uit. hoe dat in die laatste minuut was gebeurd. Ik schrok van die Belg. die plotseling bij mij opdook (Mermans) en mijn hand schoot toen uit vóór ik het wist. Misschien had ik het leer kunnen wegkopnen, maar ja, dat kan ik achter af nu we1 zeggen. Ik vind het vervelend voor de jongens. Cijfers. Niet minder dan 23 maal hebben de Belgen een vrije schop tegen zich gekregen, voor ..hands", Maar ..krak", zei een mid- voor ruw spel, voor off- één van de tijdelijke tribu nes, vlak voor de Mara thontribune, het ook welle tjes en met een k-ak" be gaf het ding zich. Het liep allemaal nog al goed af, enkele licht gewonden. Abe. Abe Lenstra stond in de kleedkamer zijn zwarte pruik te kammen. „Einde lijk een doe'punt van jou" zeiden wij- Hij knikte, hij is geen man van veel woorden, maar zijn ge zicht drukte voldoening uit. Hij was op het veld uitgelaten van blijheid ge weest. toen hij gescoord had. Hier aangekleed en wel, was hij weer de rus tige Fries. Toch zegt hij enkele woorden, welke wij hier herhalen, maar mis schien meer voor de offi cials zijn bestemd. „Op een binnenplaats presteer ik meer dan op de vleugel", zegt Abe. „ik moet me vrijer kunnen bewegen, niet aan een lijn vastzit ten en ik moet ook op een plaats staan, waar je be tere scoringskansen krijgt." Nilsson. We troffen de vriendelij ke Zweed Nilsson onder de douche. Onze eerste vraag betrof het spelpeil, maar daarover wilde hij zich in geen geval uitla ten. Hij zei dit op een hof felijke manier. De Zweed was kennelijk bang ons met de waarheid te kwet sen. Wat hij wel wiMe ver tellen was, dat het een erg prettige wedstrijd was geweest om te leiden. De sfeer. waarin gespeeld werd. was voorbeeldig, uiterst sportief. „Dat is in Zweden nogal eens an ders". klonk het. Wat de uitslag betreft, vond de heer Nilsson dat het 33 gelijke spel de verhouding het beste weer gaf. Uitblinkers? was onze vraag. ..Die zou ik ook lie ver niet willen noemen, maar de Nederlandse goa lie was wel zeer goed" en daarmee verdween de Zweed weer in zijn stoom wolk. IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO Prof. I. Snapper, eer tijds een der bekendste Nederlandse internisten, verbonden aan het Wilhel- minagasthuis te Amster dam en 20 jaar lang hoog leraar in de interne ge neeskunde aan de Amster damse universiteit, thans hoofd van de tweede inter ne afdeling van het grote Mount Sinai Hospital te New-York en clinical pro fessor of medicine aan de Columbia University te New-York, is Vrijdag, per vliegtuig uit Amerika in Nederland aangekomen, teneinde gistermiddag de voetbalwedstrijd Neder- land-België bij te wonen. Prof. Snapper is nl. de uitzondering, die de regel bevestigt: Neerlands groot ste medici konden nimmer bogen op eenzelfde grote naam in de sportwereld, maar prof. Snapper was vroeger internationaal voet bal-scheidsrechter. 'wmws a CORNER! Kraak stompt een Belgisch schot in de tweede helft van de ontmoeting NederlandBel gië tot corner, ondanks het kluwen spelers in zijn doel. V.l.n.r. v. Schijn del, Steenbergen (half zichtbaar); aanvoerder Schijvenaar( die zich aan de doelpaal vastklampt), doelman Kraak, Möring (gedeeltelijk zicht baar) cn de Belg Govard. £en Moe.mp.jz voor de K.R.CL Het is niet onze gewoonte op deze wijze'hulde te betuigen aan de Katholieke Radio Omroep. Maar voor deze gelegenheid moe ten wij een uitzondering maken. Want vele duizenden landgeno ten, hier en overzee, zullen mét ons genoten hebben van de voet balwedstrijd NederlandBelgië, en vooral van de voortreffelijke entourage, die om deze uitzen ding was gemonteerd. Dat begon al Zaterdagavond, toen het wekelijkse programma van „Negen heit de klok" geheel in de voetbalsfeer werd uitge zonden, waarna, voor het eerst in Nederland, een elftal oud-in ternationals tegen een elftal sport-journalisten in het strijd perk trad, in een wedstrijd van spelregelkenn is. Voor ons persoonlijk was het natuurlijk een groot genoegen te horen, dat onze collega's supe rieur waren en met 10,5 tegen 7 wonnen van Leo Halle, Kick Smit, Leen Vente, c.s.! Doch daar naast is deze wedstrijd voor zeer vele voetballiefhebbers nuttig geweest, omdat zij hebben kun nen constateren, dat er aan de kennis van de juiste spelregels, en de toepassing daarvan, nog wel het een en ander ontbreekt. Zondagmiddag bracht het K.R. O.-Amusementsorkest, onder lei- dinig van Klaas van Beeck, de duizenden radioluisteraars met een vrolijk voorspel in de juiste stemming, die uiteraard in de loop van de eerste helft van dc wedstrijd wel wat zakte, door de 02 achterstand, maar die door het enthousiaste en levendige ooggetuige-verslag van Leo Pa- gano in de tweede helft weer aan- merkelijlf steeg. We behoeven niet te herinneren aan de bijna Nederland een 32 voorsprong alsmaar voor het doel kwam en eindelijk succes had, waarmede Nederland een 32 voorsprong verkreeg. Nog minder aan de adembeklemmende spanning toen de debutant Steenbergen hands maakte en Mermans zich voor de penalty achter de bal plaatste. „Zal Piet Kraajf, die vandaag DE wedstrijd van z'n leven keept, ook dit schot kunnen keren?", vroeg Pagano zich af. Helaas be- IIET INTERNATIONAAL JEUGD- ^TOERNOOI. f Naar wij vernemen zullen zeven landen met 'hun jeugdploegen deel nemen aan het internationaal tour- nooi, dat op Tweede Paasdag (18 April) en volgende dagen in ons land wordt georganiseerd. De uit nodiging van K.N.V.B.-zijde, is aan genomen door Engeland, Noord Ier land, Schotland. België, Frankrijk en Oostenrijk, terwijl Zweden heeft afgezegd. Naar men weet betreft het hier spelers die 16, 17 of 18 jaar oud zijn. WILKES EN LENSTRA, MOTOREN VAN DE AANVAL. nutte België z'n laatste kans en verkreeg daardoor het verdiende gelijke spel. Een aardige gedachte was het van de K.R.O., om na afloop de Belgische reporter Hubert van der Vijver even voor de micro foon te halen, die in sappig Vlaams Abe de grote man van het Nederlands elftal noemde en hem schaarde onder de beste spelers, die Europa momenteel heeft. Ook voor Piet Kraak had hij alle lof. Möring viel hem hard tegen; Mermans was hem verre dc baas. Ook Rijvers had hem niet zo kunnen bekoren als enke le jaren geleden. De kleine Kees vond hij deze keer de minste man uit de Ned. voorhoede. Van de Belgen noemde hij allereerst midvoor Mei-mans en in één adem de aanvoerder Henriët, die de zware taak had Wilkes tg scha duwen. Tenslotte kwamen Jan de Cler en Dico van der Meer voor de microfoon met een reportage in dichtvorm, die in allerhaast even in elkaar gedraaid was en op zeer geestige wijze de wedstrijd in het kort weergaf. Inderdaad, en we zijn er van overtuigd namens vele duizenden te spreken: in gedachte een bou quet voor de K.R.O.! MÖRING GRIJPT IN Een span nend moment in de eerste helft van de wedstrijd Nederland-België voor het Nederlandse doel. V.l.n.r.: Wilkes Rik Coppens, Mermans, Schijvenaar, rechtshalf van Schijndel en onze spil Möring (koppend).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5