Een nieuw gedeelte Leidschendam staat op stapel NIEUWS UIT DE OMGEVING ZATERDAG 12 MAART 1949 T>E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA HAZERSWOUDE Dankbetuiging. In een vergade ring van de Hoil. Mij van Landbouw heeft de voorz., de heer C. Buiten huis, namens het hoofdbestuur de heer A. v. d. Lelie een oorkonde met medaille en mede namens de pl. afd. een gebedenboek en een kistje siga ren aangeboden met dank voor zijn werkzaamheden in de afdeling tijdens zyn voorzitterschap. LANGERAAR PLECHTIGE UITVAART THEO v. EMMERIK. Nu in onze Parochie voor de twee de maal rouw is gekomen doordat opnieuw een jong leven verloren ging in Indonesië, hebben de parochianen weer grote deelneming getoonde hij die plechtige uitvaart. De kerk was gevuld als op Zondag. Voor in de kerk stand een katafalk, gedekt dooi de Nederlandse vlag, daarnaast het "met rouw omfloerste vaandel van de Kath. Arb. Beweging. De H. Mis werd gecelebreerd door pastoor Halkes, ge assisteerd door kap. P. A. Tweehuy- sen te A'dam, oud-aalmoezenier van Kath. Thuisfront in deze parochie, als diaken en de vlootaalmoezenier Bots, Norbertijn, uit den Haag als sub-dia ken. De beide parochie-kapelaans Buis en Saers hadden op het priester koor plaats genomen. Voor in de kerk de ouders en broers en zusters van de overledene. Ook waren aanwezig de burgemeester en een drietal mari ne-vertegenwoordigers tw. een offi cier, een luitenant en een schepeling. Het zangkoor zong, onder leiding van dir. C. v. Dam, de Gregoriaanse mis van Requiem. Na de H. Mis verricht te de pastoor de absoute met dezelf de assistentie als tijdens de H. Mis. Hierna speelde de organist C. v. Dam het Wilhelmus. Dan volgt een korte toespraak door de pastoor, waarin hij wil troosten de ouders, broers en zusters van deze overledene, aan wie God dit grote of- ter heeft gevraagd. De woorden uit het voorgelezen Epistel en Evangelie zijn geheel gericht op die troost. Zie op naar het kruis, zie op naar uw verrezen Heiland en draag geduldig deze beproeving. Uw zoon en broeder is ons voorgegaan naar de plaats, waar wij allen hopen te komen. Ge denken wij allen hem in onze gebe den. Onder hst zingen van de Mise rere gingen allen naar buiten Naast het kerkhof in het plantsoen was een tweede kruis geplaatst in een bed van palmen en bloemen. Dit kruis werd gewijd en daarna werd gezamenlijk gebeden voor de zielerust van de^ overledene. Onder het zingen van „De Profundis" verlieten allen diep on der de indruk de plaats waar nu twee kruisen naast elkander geplaatst, ons eraan moeten herinneren, dat in dat verre land twee jongemannen uit on ze parochie hun leven hebben gege ven in dienrt van het vaderland. Het kruis draagt als opschrift: Bid voor Theo v. Emmerik, 21 jaar. Overleden 7 Maart 1949 te Karabinangoen. R.I.P. LEIMUIDEN Kath. Thuisfront. Zij die regel matig h:t werk van het plaatselijk comité steunen hebben het mogelijk gemaakt, dat de jongens in. Indone sië omstreeks Pasen weer een pak ketje ontvangen. 25 postpakketten van 3 kilo werden deze week ver zonden met de volgende inhoud: 1 fihm-ol, 1 fl. petraion, 1 fl. ijswater, 1 tube tandpasta, 1 doosje knopen, 1 potlood, 1 rozenkrans, 1 bus jam, 2 p. kauwgom, 2 r. pepermunt, 1 p. scheermesjes, 1 pond koek, 1 rol verbandgaas en 1 fL jodium. Dank baar zullen onze jongens deze ver rassing tegemoet zien, maar steeds meer militairen varen af, en de de mobilisatie laat op zich wachten, zodat het werk van Kath. Thuis front nog steeds warme aanbeveling verdient. NIEUWKOOP 25 Jaar organist De heer N. v. d. Haak alhier herdenkt deze maand het feit dat hij voor' 25 jaar werd aangesteld tot ox-ganist in de paro chiekerk. Van een vaste datum kan eigenlijk niet gesproken worden, want de jubilaris is er indertijd „in gegroeid". Al vroeg toonde de orga nist muzikale begaafdheid en nog jeugdig verving hij de bekende mu sicus Jac. v. Berkenstein. En nu, 25 jaar vervult hij trouw zijn plicht. Op dat „trouw'' legde ook pastoor Vloot- •huis vooral de nadruk, toen hij de jubilaris toesprak op een vergadering van het par. zangkoor. Bij alle ge legenheden is de organist in de kerk present, op welk uur van de dag zijn diensten ook worden gèivraagd. On ze parochiekerk wordt elke Zondag gevuld met de schoonheid van zijn spel, zelf ook op ons onafgebouvvd orgel. Straks als dat orgel compleet zal zijn (wij hopen van zeer spoe dig) dan zal de jubilaris weer vol komen op kunnen gaan in de volheid van prachtige kerkmuziek. De jubilaris is een arbeidzaam mens. Do ganse dag wijdt hij zich aan zijn ambacht. Daarvoor, daartus sen door en daarna leeft hij zich uit in de schone kunst. Is het niet in de kerk, dan is het thuis of elders. Dan geeft hij lessen aan vele leerlingen, die trachten de toonkunst machtig te worden. Zodoende vormt de heer Van de Haak het middelpunt, het hart van het muzikale leven in onze parochie, maar ook daarbuiten weet men van ziin talenten mee te spreken Het jubileum dr"aagt vooral een speciaal karakter, omdat de jubilaris heeft getoond dat hij 25 iaar lang zijn Vunst op de allereerste plaats heeft gegeven aan God, van Wien hy ook de talenten kreeg. Geboren: Petronella Adriana d: v. P. v. Lameren en M. Fransen. Overleden: Arie Kwakernaak 68 jr. OUD-ADE K. V. P. Vrijdagavond traden bestuur en leden van de K. V. P. aan voor de jaarvergade. ing. Deze verga dering genoot flinke De.angsteLing van de zijde der leden. De voorz. liet in zijn openingsrede liet wereldgebeu ren de revue passé.en. Voor het jaar verslag kreeg de secretaris een wel verdiend applaus. De penniagm. kon roemen op een prachtig batig saldo. Het verslag de.- kringvergadering werd waarderend aanhoord. De heer Jac. v. d. Hu st en J. v. d. Wereld zagen bij aoc.amatie hun mandaat hernieuwd. De hoofdschotel der ver gadering werd gevormd door een giashelaere uiteenzetting door ae se cretaris over het reglement der Cen trale Alkemade. Vervolgens werd een lid van het Centraal Bestuur ter voorbereiding van de gemeenteraads verkiezing aangewezen. Als candida- ten voor de gemeenteraad werden naar voren gebracht ae heden J. A. v. d. Geest en Jac. Pennings, welke laatste echter meende geen candida- tuur te moeten aanvaarden. Na een 15-jarige ambtsperiode a s zodanig meende hij ruim baan te moeten la ten voor jongere krachten. De rondvraag b.acht de verdeling der kwaliteitszetels van de Tweede Kamer ter sprake. Het bestuur zegde toe in een volgende vergadering de leden daaromt.ent eens uitv-ierig voor te laten lichten. Ziekenverpiegingsfonds „St. Marti- nus". De penn. van „St. Martinus"' hield een uitvoerig pleidooi voor de financiën. Immers in het afgelopen jaar is tweemaal zoveel uitgegeven als aan contributie is ontvangen. Ge lukkig is er nog een goede reserve, die moet het nu ontgelden. Toch gaat de penn., die zich bij acclama tie herkozen zag, voj optimisme het nieuwe jaar in. Bij het agendapunt: vervoer naar het ziekenhuis bracht het bestuur een zeer belangrijk voor- steld ter tafel, waar de vergadering ten volle mee instemde. De inhoud kunnen we als volgt samenvatten: vervoer naar het ziekenhuis geschiedt voortaan per Ven-tax (G. Plas- meyer). Is deze verhinderd, dan wende men zich tot een andere on derneming; behoudens natuurlijk die gevallen, waarin ziekenvervosr perse per ziekenauto dient te ge schieden. RIJNSATERWOUDE Kind in emmer heet water Vrij dagmorgen had op de boerderij van D. v. Os aan de Vriezeweg-e^n ern stig ongeval plaats. Het driejarig zoontje van de veehouder liep in de stal achteruit in een emmer heet wa ter. Doordat de emmer omviel kreeg het kind op verschillende plaatsen van het lichaam ernstige brandwon den. Het werd naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. TER AAR Geboren: 'Petrus M. J., z. van 3". H. Hölscher en A, M. U. v. Dam; Jo hanna M. J., d. van H. P. de Groot en O. C. v. Smoorenburg. Ondertrouwd: C. Boer 27 j. en J. J. W. Voordouw 23 j. Overleden: W. Moerkerk 77 j., wed, v. W. Touw; G. J. Klijn 76 j., echtg. v. Th. de Boer. Reeds jaren bestaat het plan van af de Damlaan achter de Damstraat om, een brede doorbraak te maken naar de huizen over de Vliet en van daar langs de N. H. kerk naar de Achterweg. Dit saneringsplan beoogt: 1. het afmaken van de gemeente aan dfc Zuidzijde der sluizen tussen Venestraat, Delftschekade en Ach terweg; 2. het opruimen van de daar staan de krotwoningen; 3 het leggen van een behoorlijke toegangsweg van de Vliet (rich ting Delft) tot de gemeente. Het doel onder 1. en 3. genoemd, wordt bereikt door 'de Achterweg te verbreden tot een rijweg vah 9 M. breedte met ter weerszijden een trot toir van 3 M. en deze Achterweg bij de gasfabriek en de kaashandelaar Ammerlaan door wegbreking van drie onbewoonbaar verklaarde woningen ter plaatse en terugbrenging van de erf scheiding aldaar en wegneming van de voortuin bij het kantoor der bedrijven, een goede aansluiting te geven aan de Vlietweg. Op deze Vliet- weg komt een paar honderd meter verder een afrit van de Nieuwe Rijksweg RotterdamSchiphol. Voorts krijgt de Achterweg een even brede verbinding langs ds N. H. kerk met de sluizen over de Vliet. Het verkeer, dat nu nog over de smalle Delftschekade de gemeente moet inkomen kan dus in de naaste toekomst langs een brede rijweg op gemakkelijke en snelle wiize Leid schendam binnenkomen. Ook de las tige bocht bij de brug over de Vliet vervalt, daar genoemde weg in het verlengde van de meest Westelijk ge legen brug ligt. De smalle Delftsche kade kan zodoende van het verkeer ontlast worden. Langs het voormalige raadhuis komt een tweede doorbraakstraat naar de Achterweg. Deze twee door- braakstraten worden door een weg evenwijdig aan de Achterweg en lo pende achter de tuin van café „De Zwaan" verbonden. Deze twee stx'a- ten zijn normale woonstraten. Voorts komt er een verbindingsstraat van de doorbraakstraat langs de N. H. kerk met de Venestraat, die hierin uitkomt recht tegenover de zaak van J. Car- ree. Aan genoemde straten kunnen to taal een honderdtal woningen ge bouwd worden waarmede dan de drie hoek tussen de onder 1. genoemde straten is volgebouwd en tevens aan de Delftschekade en Venestraat een achterland van bewoners is verzekerd, hetgeen de daar gevestigde midden stand zeer ten goede zal komen. Zijn deze woningen tot stand ge komen dan*kan tevens het 2e doel worden bereikt daar de woningen aan Achterom en langs het laatste gedeelte van de Achterweg worden gesloopt en vexwangen door 25 nieuwe woningen. Door aankoop van het gehele ter rein van de Groot langs de Achter weg, is aldaar gelegenheid ontstaan voor het vestigen van kleine bedrij ven en ambachten, terwijl door aan koop van een gedeelte der terreinen, eigendom van reeds eerder genoemde Ammerlaan, gelegenheid ontstaat het veel te kleine terrein van de ge- meentebedrijven uit te breiden en daar tevens de gesmeentewerf onder te brengexi. Hierdoor woxdt tevens een goede afsluiting van'de gemeente verkre gen. Om dit plan te verwezenlijken moet de gemeente de beschikking krijgen over totaal ongeveer 58000 vierk. meter grond. Door onteigening volgens de procedure F. 67 en door ondershandse aankopen, beschikt de gemeente thans over ongeveer 37000 vierk. meter grond. Daardoor is het mogelijk met de omvangrijke werkzaamheden een aanvang te maken. De riolering van de wegen bovengenoemd, is voor zo ver de gronden eigendom zijn van de gemeente, gereed terwijl de Achter weg voor een groot deel op breedte gebracht gebracht wordt. Binnen kort kan ook deze weg weder voor het verkeer worden opengesteld Thans is het grote ogenblik geko men waarop met de bouw van de eerste 24 woningen een begin gemaakt wordt. Binnenkort wordt de eerste van de ruim 300 ongeveer 14 M. lange heipalen geslagen. Zoals wij reeds schreven is een tweede saneringsplan, n.l. dat van de veel te nauwe Damstraat, in een ver gevorderd stadium van voorberei ding. Dit plan sluit geheel op het eerste aan. Immers, de nieuwe toe gangsweg tot de gemeente dient van af de sluisbrug* zijn oplossing te vin den naar de Damlaan. Dit is gezocht in een doorbraak achter de Damstraat om naar het pand van Dunselman in de Damlaan. Deze doorbraak wordt alleen aan de westelijke zijde be bouwd, zodat bij sloping van de pan den langs de Damstraat (ook aan de Westzijde) tussen de nieuwe bebou wing en de bestaande scholen met klooster,, een ruim dorpsplein ont staat, dat iets groter afmeting heeft dan de bekende markt te Delft Op dit plein monden dan tevens uit die verlengde Plaspoelstraat en Plaspoelkade, zodat na gereedkoming van dit plan, de gronden achter de Damlaan tot de Zandsloot, geheel be bouwd zullen zijn met ongeveer 80 woningen en de Damlaan hierdoor ook achterland gekregen zal hebben. Voorts is in dit plan een gedeelte grond gereseiweerd voor het stich ten van woningen voor ouden van da gen, waaromtrent wij de plannen j.l. Vrijdag reeds bekend 'maakten. In Leidschendam staat dus veel te ge beuren. Geboren. Maria, d. van H. Mulder en P. Schouten. Hendrikur Johannes, z. van J. M. de Konink en C. J. Vo gelaar; Geertruida Cornelia Maria, d. van J. F. Blokland en P. M. v. d. Meer; Marinus Anthonie Cornells. z. van H. B. A. Lindhout en C. J. Her- kes. Ondexixouwd: C. W, Fray en M. D'haeyer. vergaderingen wees nu uit, dat bij staken van stemmen het voorstel, dus het voorgestelde artikel, verwor pen was. Het woord was nu de ver gadering. De voorzitter zeide echter eerst het niet eens te zijn met de uit slag en stelde de „portefeuille-kwes tie". De heer v. d. Voet kwam met een voorstel, dat echter tegen het re glement bleek te zyn. Het werd niet voldoende ondersteund en ingetrok ken. I Het lid Blauw kwam tenslotte met een voorstel om uit de impasse te geraken Hij stelde voor nog eens over artikel 2 te stemmen. Het werd aangenomen met 28 stemmen voor, 24 tegen en 3 blanco. Deze stemming wekte echter mis noegen bij veel leden, maar maakte gelukkig een einde aan deze vrij ver warde vergadering. Hierna sluiting. V.V.V. De penn. deelde in zijn verslag mede, dat als het subsidie van de gemeente afkomt, er geld in kas zal zijn, waarmede de voorgenomen acties kunnen worden gefinancierd. De voorz. leidde hierna de bespreking over de plannen voor de komende bloeitijd van de bollen in met een korte beschouwing, waarin hij aller eerst releveerde, dat in het afgelopen voorjaar door de V.V.V. een vrij gro te activiteit is ontplooid, vooral bij het aanbrengen van mozaieken. Deze activiteit is voor de bestuursleden van V.V.V., die zich hiermede speciaal hebben belast, niet vol te houden. Men moet echter deze activiteit zien als een s'.imulans voor de inwoners om hen te laten zien wat er mebloe men is te bereiken. Vervolgens ko mend tot de plannen van dit jaar zegt de voorzitter, dat iedereen in zijn tuin of op zijn erf een mozaïek moet gaan leggen. Er zal een wedstrijd voor worden georganiseerd. Pastoor Brink sprak na de beschou wing van de voorz. nog een propa- gandawoord. Ter sprake komt de contributie. Men is het er over eens, dat deze nooit de hoofdbron van inkomsten kan zijn en het meer zal moeten ko men van vrijwillige bijdragen. Tot bestuursleden werden herkozen mej. Padding, en de heren Wösten en Al- gera. In de vacature v. d. Sleet werd gekozen de heer J. Broekhof Bij de bespreking van de plannen voor het a.s. seizoen bracht de voorz. ook nog ter sprake, dat de hier ter plaatse ge vestigde bridge-club een grote brid ge-drive op 2e Paasdag organiseert. KATWIJK AAN DEN RIJN Veilingsuitbreiding:. De groen- tenveiling heeft gx'ootse plannen. Vanwege de steeds groter wordende aanvoer is de veiling genoodzaakt ge worden tot uitbreiding over te gaan, waarvoor de Vereniging zelf terrein beschikbaar heeft. Bedoeling is de bestaande vaste brug te vei*vangen door een hefbrug, de naast het ge- bc w gelegen tuingrond tot veiling- terrein te gaan benutten en boven dien om de kistenloodsen aanmerke lijk te vergroten. Een en ander komt deze week in behandeling in een ledenvergadering. KATWIJK AAN ZEE Montagebouw. Met haastige spoed wordt er gewerkt aan de voor bereidingen voor de montagewonin gen langs de Wassenaarse weg. En wanneer het grondwerk gereed is zullen in ongekend korte tijd de wo ningen geplaatst kunnen worden; de ze woningen, die als 't ware als kaar tenhuizen in elkaar gezet worden, worden in alle mogelijke onderdelen opgeborgen in de verschillende apar- tementen van het St. Willibrorduscol- lege aan het Overrijn. Daar zullen dus vrij spoedig 130 gezinnen geluk kig gemaakt worden. Volgens de te keningen zijn het zeer mooie en bui tengewoon practisch ingerichte wo ningen. EEN ZAKENSTADION IN WORDING. Vrijdag 18 Maart a.s. wordt te Lisse de grote Middenstands-beurs voor handel, industrie en ambacht „Hol lands-Glorie" geopend. In een om het Hobaho-gebouw aan de haven, waar de beurs gehouden wordt, heerst momenteel grote bedrijvigheid. De beurs zal gepaard gaan met een lichtreclame. Deze illuminatie begint op het vierkant te Lisse, waar alle busdiensten af en aankomen, hier wordt allereerst een originele blik vanger opgesteld, die reeds direct de richting van het beursgebouw aan geeft. Een moderne automatische let- terband geeft daar tevens alle in lichtingen en de laatste berichten van de show. Hiervanaf loopt een feeste lijk versierde lichtketen die bij het beurs-gebouw uitloopt op een fagade van ruim 8 M. hoog, welke toegang tot het gebouw verschaft. Om in de sfeer van de bollenstreek te blijven is deze ex-epoort opgebouwd met on geveer 3200 bollenmaandén van de Hobaho. De beurs zelf is een der meest mo derne shows die het zakenleven ooit heeft opgeleverd. 63 standhouders hebben voor deelneming ingeschre ven, waaronder vele middenstands zaken uit Lisse en voorts vele be kende en vooraanstaande fabrikanten uit alle delen van ons land.^Een reeks van attracties zal aan het publiek ge boden worden, veel waardevolle sur prises zullen dagelijks aan het publiek worden aangeboden, tex*wijl zelfs een aparte Hollands-Glorie cinema aan de expositie verbonden is, waar het publiek gratis in kan wippen om even van een vermoeiende tocht door het beursgebouw uit te rusten. Vrijdag voor de opening zullen he rauten te'paard een rondgang maken door de bollenstreek, verschillende muziekkorpsen zullen hun medewer- king verlenen, de Hab|pha-marsch van Peter Wit zal ditmaal favoriet zijn en meermalen door de beurshal schallen. De opening geschiedt Vrij dagmiddag om drie uur door de bur gemeester van Lisse. Stille Omgang. Uit de jaarver slagen van secr. en penn. bleek, dat •het aantal leden steeds groeiende is en dat thans de afdeling ruim 550 leden telt. De financiële toestand van de vereniging is goed. De aftr. bestuursleden de hser Jac. Hage- man, 2e voorzitter N. Mens, 2e penn. en F. J. van Rooyen, secr. werden allen herbenoem'd. Prof. A. Hammerstein hield hier na een rede over de historie van de Katholieke Kerk, welke met buiten gewone aandacht werd gevolgd. Betreffende de bedevaart, welke voor Lisse zal plaats hebben in de nacht van 19 op 20 Maart, werd medegedeeld, dat ditmaal de reis zal plaats hebben met de autobus. Om 11 uur in de avond zal op Zaterdag 19 Maart een Lof plaats hebben in de parochiekerk van St. Agatha, waarna de reis naar de bedevaartstede zal aanvangen. In tegenstelling met andere jaren zal na afloop der H. Mis in Amster dam, onmiddellijk de terugreis naar Lisse woi-den aanvaard. In Amster dam zal dus geen gelegenheid wor den gegeven tot ontnuchtering. De plaatsbewijzen enz. zijn uit sluitend verkrijgbaar: Zaterdag 12 Maart en Donderdag 17 Maart des avonds van 89.30 uur in het KAB °ebouw, Schoolstraat 11 en oto Zon dag 13 Ma=rt na de laatste H. Mis van de R.K. Jongensschool aan de Beekbrug. De kosten bedragen 1,90. De deelnemers, woonachtig in „de Engel" e.o. wordèn per autobus ge haald vanaf café Juffermans des avonds te 10.30 uur en na de bede- vaart weer teruggebracht. NOORDWIJKERHOUT K.V.P. Een vergadering van de K.V.P., afdeling Noordwijkerhout, welke om 8 uur begon en half twaalf na eindeloze en niet vruchtdragende discussies eindigde. In zijn openings woord liet de voorzitter klachten horen over de geringe politieke be langstelling der leden. Hij zeide ver volgens dat de financiële toestand van de vereniging slecht te noe men is. In zijn jaarverslag veroordeelde de secretaris de regering, parlement en Katholieke Volkspartij die htm medewerking vex'lenen om weer met ondei scheids des persoons, een uni versiteit, middelbare schooi en land bouwschool als mazen in te stellen, om zodoende de mi itaire plichten in Indië te ontlopen. Hierna kwam de clou van de avond aan de orde! Behandeling reglement voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing. Tot en met artikel 11 ging de behandeling vrij vlot, maar een groot obstakel bleek artikel 12 te zijn lui dende- ,De definitieve candidatenlijst moet zodanig zijn samengesteld, dat 3 candidates voortkomen uit de land en tu:nhouwende( 3 uit de werkne- mende en 2 uit minden- of overige standen. Verschillende leden vroegen hier over het woord. "Alleerst Kwam de heer J. v. d. Voet aan tod. Hij vroeg de voorzit ter, welk,e motieven er toe geleid hadden on: het aantal arbeiders te vermindexen van 4 op 3? De arbei ders toch maken 60 a 70 pet. uit van de bevolking. Spreker achtte deze wijziging niet ge ukkig gekozen Hij liet goed tui komen, dat een arbe^ dersraadsiid er z±ch van bewust is, dat hij in de Raad zit voor het alge meen oelarg ook als hij door de ar beiders is afgevaardigd. Het lid van Noort sloot zich bij de woorden ven de heer v. d. Voet aan. Ook de neer J. Duivenvoorde, de voorz. van c!e K.A B zeide het mei de heer v .d Voet vo' komen eens te zijn. Dit lid vroeg de voorz. eens na te gaan wcatfcm de fubeiders zo wri- nig lid zijn en stelde ie vraag, of het niet nocxg was een soepelere contri butie in te meren. De voorzitter beantwoordde het lid van der Voet Het motief, dat er toe ge'.eid heeft, aldus de voorz., om het aantal arbeiderscandidaten te ver minderen, is, dat veel meer arbei ders lid van de K.V.P. konden zijn. Artikel 12 geeft goed weer de ver houding van de verschillende leden. Wat de~contributie betreft, vervolgde de voorz., is zo: dat deze niet ineens betaald behoeft te worden. De bode wil heus wel in termijnen de contri butie iynen. Over deze kwestie werd allereerst eindeloos geredeneerd, maar de slot- s im was wel, dat het de meeste le den niet bekend was, dat in termij nen betaald kon worden, zodoende hebben velen bedankt. Hierna ontsponnen zich eindloze discussies over artikel 12 van het concept-reglement, waar de arbei- ders-feden het niet mee eens wa ren. Tenslotte werd gestemd. Vóór het artikel waren 30 leden en tegen 30, terwijl één blanco stem was uit gebracht. Het reglement voor de VALKENBURG DE VOLKSTELLING. Voor 'wat deze gemeente betreft publiceren wij het volgend uittrek sel van de gegevens der volkstelling 19-47. Valkenburg 560 m, 529 v, verspreid 18 m, 20 v, woonschepen 1 m. 1 vr.. totaal 579 m, 550 v., totaal generaal 1129. R.K. 27 m, 21 v,. Ned. Herv. 361 m, 328 v., Geref. Kerken 115 m., 135 v., Geref. kerken (art. 31) 47 m. 34 v., Chr. Geref. kerken 14 m. 15 v.. Geref. Gem. 3 m. 4 v., Doopsgez. 1 v., Rem. 1 v., Vrije Evang Gem. 2 m. 2 v., geen kerlcgen. 5 m. 2 v. Geboren in de woongemeente 346 m, 280 v., Oost- of West Indië 1 m. to taal buitenl. 1 m. 5 v. In Nijverheid 88 m, 9 v., landb. 182 m, 19 v., handel en verkeer 4'. m, 13 v., cred.-, bank- en verz. wezen 1 m, 2 v., overh.d. 13 m, 9 v., huisel.d. 23 v., tijdel. niet werkz. (mil.d. enz.) 17 m., dagonderw. gen. (14 j. e. o.) 6 m, 6 v., zonder bar. 225 m. 478 v. Zelfst. bsdie hoofden 115 m, 4 v„ kl. zelfst. 6 m. 1 v.. medewerk, echtgen. 13 v.. bedr.l. 9 m., arb. 165* m, 32 v., medew. kind. 21 m. 4 v., employe's 15 m, 12 v, totaal werkenden 331 m. 66 v., wachtgelders en werkzoeken den 1 m., mil. d. 16 m. 16 m. Werkzaam in de woongem. 268 m 49 v., forensen 63 m. 17 v. Werkz. t/m 15 j. 6 m. 5 v., (in landb. 3 m, in huisel. d. 4 v.), bov n .65 j. 12 m„ bov. 70 j. 10 m. (in landb. respect. 8 en 3.). VOORHOUT Woningbouwvereniging. Er had een zeer druk bezochte vergadering plaats van de woningbouwvereni ging. De voorz. heette met een ze kere voldoening allen hartelijk wel kom op deze eerste officiële vergade ring, omdat gehoor is gegeven aan de oproep. Er zijn nu 47 leden en 7 belangstellende leden. Hoewel de gemeente dit jaar in het geheel geen bouwvolume meer krijg, moeien de plannen toch zo gauw mogelijk op stapel gezet worden. Medegedeeld werd, dat de contributie met 10 ct. par week betaald kan worden ca het aandeel met 50 ct. per week, tot het volgerort is. Dit kan voor niemand een bezwaar zijn, en de hele verga dering ging er dan ook mede ac- coord. De statuten, verzorgd door de Nationale Woningraad, hadden ter inzage gelegen bij de secretaris, dcch niemand had inzage genomen, zodat aangenomen werd, dat alle leden er mede accoord gingen. Als de ko ninklijke goedkeuring afkomt, krijgt ieder lid een exemplaar. Hierna volgde loting voor de ranglijstf Vóór de loting moest bet inschrijfgeld ad f 1 voldaan worden. Die moest niet gezien worden als een wantrouwen, maar zuiver zakelyk, aldus de voor zitter. Het voorlopige bestutxr en de raad van commissarissen werd met bestuur gekozen en wel als volgt: ovei-gx-ote meerderheid tot definitief W. v. d. Ploeg, voorzitter; J. W. Jan sen, secretaris-penningmeester; A. C. de Bekker, C. v. Werkhoven, C. J. Bakker. Commissarissen: C. v. d. Tang, W. D. v. Werkhoven, J. v. d. Gaag, J. Floor en aangezocht zal worden een lid van het college van B. en W. Bij de rondvraag kwam nog naar voren, dat iemand die niet in Voorhout woont, en ook niet daar werkt, geen lid van de vereniging kan worden. Boekhorstpolder De voorz., de heer H. v. d. Hulst verwelkomt sor- ciaal de burgemeester. De rekening over 1948 gaf een batig saldo voor f 2418,73, doordat de ontvangsten f 5241.16 en de uitgaven f 2418,73 waren. Namens de financiële commissie werd bij monde van de burgemeester medegedeeld dat de bescheiden in orde waren bevonden. De begroting over 1949 werd vastgesteld op een bedrag van f 5395.13 In de financiële commissie werden benoemd burgemeester drs C. N. de Graaf en de heren C. Boere en G. v. Leeuwen. VOORSCHOTEN Jongeren K. V. P. In de jongeren K, V. P. werd het woord gevoerd docfr de heer Oosterveer, voorz. van de afd. Lisse van de K.V.P. Hij had tot onderwerp de verhouding tussen, werkgever en werknemer, waarbij o.ra. de bezitsspreiding ter sprake kwam. Er volgde een interessante gedachtenwiseling. waa-^bij men via de beloning Van de werknemer in de loon- en prijspolitiek terecht kwam. Tot slot werd nog een korte bespre king gehouden over de gemeenteraads verkiezingen. Reserve-Rijkspolitic Gisteren avond werden op het raadhuis een 10-tal leden van de reserve-rykspo- litie ontvangen. Nadat zij door de burgemeester waren toegesproken, die Ven wess op het belang van hun taal:, werd hun door de districts commandant der RijksooHtie te 's-Gravenhage majoor Wolters, de verbandacte uitgereikt. WASSENAAR K.A.B. Voor een zeer groot ge hoor sprak Donderdagavond de heer J. Kuyper over „De p^ats van de arbeider in de nieuwe samenleving" Spr wees oo de plichten van de Ka tholieke arbeider, zoals die zijn neergelegd in de beroemde Pause lijke encyclieken en in de Vasten brief van de Eisschoppen. Alleen wanneer een ieder on zijn eigen Dlaats die plichten vervult kan een halt worden toegeroepen aan het godloze communisme, dat in vele landen reeds zoveel chaos bracht. Er bestond voor deze boeiende rede intense belangstelling. MA^KTB^fCHTEN ROELOFARENDSVEEN, 11 Maart. Bloemen. Albino 5478 cent, Cor- dell Huil 50—61 cent, Cranduc 40— 46 cent, Weber 33—42 cent Olympia de 37—46 cent. Le Notre 48—55 cent, Bartigon 3152 cent, W. Pitt 3764 cent, E. Eddy 3244 cent. Rijzende Zon 42—52 cent, Piccadilly 38—49 cent, Crown Imperial 32—45 cent. The Rose 4460 cent, Golden Har vest 38—66 cent, Couleur Cardinal 3347 cent, Bandoenng 3650 cent, Zenobsr 38—37 cent 'Nansen 3650 cent. Copland 39—68 cent, Sonja 26 38 cent. v. d. Eerden 3557 cent. White Sail 44—53 cent. Carhofleurer 3240 cent, Moederdag 4973 cent, Dubb. Tuloen 30—51 cent, Magnifi- cense 20—28 cent Cheerfulness 30— 36 cent, Alfred 23—37 cent. Bicolor 3034 cent. Fivetail 27—30 cent. He'ios 20—24 cent, Freesia's 3285 cent. Anemonen 3349 cent. KATWIJK a. d. RIJN. 11 Maart. Groente. Waspeen f 10—17.75, idem II f 2 755.50, Breekoeen f 3.807. Witlof f33—57.—Soruiten 120— 63.Boerenkool f 2534.Uien f 2—3.70, Knolselderie f 1112. Kroten f 66.50, Gele kool f 13.90 16.50, Rode kool f 12 60—13.10, Gx-oe- ne kool f 1832. TER A(\R. 11 Maart. Groente. Wiltlof I f 0.42—0 54. idem II f 0.24— 0.38, idem stek f 0.050.13. Sla I f 0.080.13, idem afw. f 0.030.06, Soruiten I f 0.65—0.70. idem afw. f0.40 alles per kg Peen IA f8. idem IB f6.—. idem 2A f2 50, idem stek f2.—, alles per 100 Kg. Prei f 0 11—0.12, iedem stek f0.07, Uien f 0.03, Waspeen I f 0.11, Knolrapen f 0.05, alles per Kg. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde Moeder, Be huwd-. Groot- en Ovex- grootmoeder SÏMONIA VAN DIEMEN Weduwe van JOHANNES VAN DER KROGT in de ouderdom van 73 jaar. Delft: J. van Rut Jeanne van Rijt de Roode en kinderen Amsterdam: G. Heme.rijk van der Krogt Th. Hemelrijk Zoeterwoude: Jac. Pieterse van der Krogt M. Pieterse. en kinderen A. Th. v. d. Hoeven- van der Krogt A. W. v. d. Hoeven Joh. van der Krogt Fr. v. d. Krogt— Pieterse en kinde-en Wed. Th. Vaneman— van Diemen Leiden: M. A. Vreeburg— v. d. Krogt J. Vreeburg en kinderen Deventer: Jac. v. d. Krogt Tj. van der Krogt Pietsma en kind Z'woude. 11 Maart '49. Vrouwen weg 51. De H.II. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Maandag 14 Maart a.s. des morgens te 9 uur in de Par.kcrk v. d. H. Kruisverheffing, te Zoeterwoude. waar na de begrafenis op het R. K. Kerkhof in de Zuidbuurt aldaar. De Rozenkrans zal ge beden worden op Zater dag en Zondag, des avonds te 8 uur aan het sterfhuis. 296

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3