ONZE WE EK-PUZZLE NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Dodelijke aanrijding te Noordwijkerhout REDERIK Verteld door Huibert VetJ EN DE ZEVEN DIRECTEUREN Schoolstrijd in Frankrijk ZATERDAG 5 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN J. v. d. BERG WETHOUDER De heer J. v. d. Berg, candidaat- notaris wordt genoemd als wethou der in de vacature J. Sprey Thzn. (Chr. Hist.). 55 jaren huwelijkstrouw. Op 9 Maart hoopt 't echtpaar J. de Groot- J. van Elswijk, in wijk Hoorn zijn 55- jarig huwelijksfeest te vieren. De echtgenoten zijn 77 en 74 jaar oud. Alphensche Bank N.V. In het jaarverslag 1948 van de N.V. Al phensche Bank lezen wij dat de bru to winst te.i opzichte van 1947 geste gen is met f 18.000. De rente-winst steeg met f 27.000 als gevolg van de sterk vermeerderde credietvraag, ter wijl ook de post provisie, dank zij de levendige omzetten op de verschil lende rekeningen, zich zelfs goed heeft kunnen handhaven. Aan onkos ten en salarissen werd f 10.000 meer uitgegeven dan vorig jaar. Voorge steld wordt, na afschrijving van f 13.000 op gebouwen, deelnemingen en inventaris, evenals vorig jaar, uit de winst f 60.000 te bestemmen voor versterking van de debiteurenreserve, welke onder crediteuren in de boe ken voorkomt. Het pensioenfonds zal kunnen worden versterkt met 1 15.000. De netto winst ad f 71.215.43 na af trek van vennootschapsbelasting, ver schaft een dividend uitkering van 8 Het correspondentschap te Ha- zerswoude ontwikkelde zich volgens de verwachting. Het maatschappelijk kapitaal werü verhoogd van f 500.000, tot f 1.000.00,De heer F. Rosingh, directeur van De Twentsche Bank N.V. werd in de vacature, wegens overlijden, van de commissaris, de heer F. G. H. Gerlings tot commissa ris benoemd. Een en ander in verhand met het samengaan vanaf April 1948 der beide bankinstellingen. Ruim de helft der uitstaande aandelen Alphen- se-Bank werd bij de geboden gelegen heid omgeruild tegen aandelen op naam of certificaten van aandelen der Twentse Bank. De heer L. Sprey Jzn. werd als commissaris herkozen. Periodiek aftredend herkiesbaar is de heer J. A. Bos. BOSKOOP WEER EEN BOSKOPER IN INDONESIë GESNEUVELD Gisteren ontving dé familie Van Wilgen, Laag-Boskoop 60, het ont stellende bericht, dat hun enige zoon Leendert geb. 22-8-'28 bij de vervulling van zijn militaire plicht in Indonesië op 1 Maart j.L bij Ke- boemen is gesneuveld. Afscheid pastoor Ouwendyk. Pastoor Ouwendijk zal a.s. Donder dag 10 Maart afscheid nemen van zijn parochie 's avonds in het Verenigins- gebouw. Op deze afscheidsavond zal dan names de gehele parochie de scheidende herder een cadeau wor den aangeboden. Tevens bestaat dan nog gelegenheid een persoonlijk af scheidswoord te spreken. De nieuwe herder, pastoor J. C. de Moei, zal Vrijdagavond om 7 uur wor den ingehaald, waarna dirèct een plechtig Lof zal worden gecelebreert. De gelovigen worden dringend ver zocht, niet buiten te blijven staan, doch in de kerk het welkomstlied op flinke wijze mede te zingen. De plechtige installatie zal op Zon dag 13 Maart door deken J. F. A. Bots, van Gouda, geschieden vóór de aan vang van het Lof om 7 uur. HAZERSWOUDE (H. R.) Stille Omgang. De voorz, Jac. Zuidwijk opende de vergadering. (De heer A. Sahakenbos bood het jaarverslag aan. De reisgelegenheid naar Leiden op Zaterdagavond IR Maart werd besproken. De heer C. Menken heeft zich evenals ieder jaar bereid gesteld naar Leiden te rijden voor hen die zich tijdig op geven bij het bestuur. De kaarten- verkoop zal zoals gewoonlijk plaats vinden op 6 Maart na de vroege en late Mis bij de heer A- J. Boers. De (heer J. Th. Helling werd bij acclamatie herkozen. De voorzitter stelde voor een vriendenkring van het H. Sacrament op te richten. Daar zal later op terug worden ge- ikomen. Na een kort woord van de heer Schreider sloot pastoor Boin de vergadering met gebed. Het leden-aantal is op deze vergadering gestegen van 93 leden tot 102. HAZERSWOUDE (Gr.) Stille Omgang. Zondag 6 Maart na de Hoogmis houdt het bestuur in het parochiehuis zitting en wel tot 12.30 voor het afgeven van spoorkaar tjes. Ook niet-leden kunnen zich nog opgeven. Nadien worden er nog kaartjes afgegeven bij de heren H. J. Borst A 124 tot en met Donderdag avond 10 Kaart; nadien worden er geen kaartjes meer afgegeven. LEIDERDORP „Steun Wettig Gezag'' De bur gemeester heeft een plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" ge- installeerd, waarin zitting hebben ge nomen de heren M. Splinter MPzn, vice-voorzitter, J N. R. v. Maarle secretaris, J. B. Grotenhuis penning meester, J. Peerenboom. C. de Graaf Wzn D. P. Weyers en Th. J. Verkleij De burgemeester, die het presi dium aanvaardde zette het doel nog eens duidelijk uiteen. Het wettig ge zag moet zoveel mogelijk veilig ge steld worden. Daartoe is nodig een reserve-politie, een nationale reser ve en een reserve-grensbewaking. Geboren: Robert z. van H. Dui ker en B. v. Kuilenburg; Cornelis S P. z. van P. J. Groen en C. Meijer; Willemijntje J. d. van P. de Jong en P. Stalenburg; Jeannette B. J. d. van C. W.- v. Es en A. B. Kniinenburg; Maria S. E. A. d. van M. Booms en G. E- v. d. Krogt; Antonius S. H. M. z. van M. Booms en G. E. v. d. Krogt. Overleden: Jacobus Keereweer, ecbtg. van W. K. Müller, 50 j.; Jo hanna W. Slingerland, d. van J. Slingerland en M. A. v. Veen. LEIMUJDEN VERKEERSSTAGNATIE. Gisteren weigerde door verzakking onverwachts het raderwerk van de brug over de Ringvaart. Het lichte verkeer werd door middel van een vlot overgezet. Het zware verkeer en de autobusdienst werd geleid via Aalsmeer, en ondervond hierdoor be langrijke vertraging. Voor kerk en armen. Ruim 80 kerk- en armen-schapen werden ver kocht voor de gemiddelde prijs van f 86.90. RIJNSATERWOUDE GEMEENTERAAD. In behandeling komt het contract inzake de verhuring van de gemeen tewoningen- De Raad kan zich met dit contract verenigingen. B. en W. hebben naar de mening van de heer Jansen aan alles gedacht. Hij vindt een vooruitbetaling van 13 weken huur wel wat heel erg, al kan hij de motivering van het college heel goed begrijpen. De woningen worden voor drie jaar verhuurd aan de heren M. Kerkvliet, G. van Bekkum en W. van Schagen voor resp. 5.75, f 6.50 en 6.50 per week. De waterleiding- gelden zijn niet in de huur begre pen. De heer Compeer zou gaarne zien dat er schuurtjes by de wonin gen kwamen. De voorz. zegt, dat de mogelijkheid bestaat, maar dat de huur wel weer met 1 per week om hoog zal moeten. Ged. Staten hebben de thans vastgestelde huren verlangd cm de exploitatie te laten sluiten. Gezorgd zal worden, dat er ook ver lichting zal komen bij deze nieuwe woningen. De straatverlichting zal dienen te worden uitgebreid. De voorz. deelt mede, dat uit een ingesteld onderzoek gebleken is, dat de openbare begraafplaats voorlopig nog ruimte biedt. De voorz. stelt namens B. en W. voor om gezamenlijk met de ge- VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTENHORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, IEL. 23010 meente Leimuiden over te gaan tot de aanstelling van een gemeente-, werkman. Iedere gemeente zal dan een halve week over deze kracht kunnen beschikken. Voor de ge meente Rijnsaterwoude is deze rege ling een uitkomst, omdat deze ge meente niet genoeg werk heeft voor 'n gemeentewerkman. De Raad kan zich met dit voorstel verenigen. De heer Disseldorp zou het zeer op prijs stellen, indien het een inwoner der gemeente Rijnssaterwoude was die benoemd zal worden. De voorz. vindt dit vorstel zeer redelijk, en zal zijn steun er aan verlenen. De aanstel-- ling zal plaats hebben op arbeids contract, voorlopig voor de tijd van twee jaren. De heer Compeer vraagt, wanneer begonnen wordt met de verbetering van de Dorpsstraat. De voorzitter deelt mede, dat eerst gewacht moet worden op de P.T.T., die nog een kabel moet leggen. Met de kabelleg ging zal in Mei a.s. worden aange vangen. B. en W. zullen echter reeds eerder met de riolering een aanvang maken. *De heer Disseldorp vraagt, of er reeds een toewijzing voor woningen is verkregen. De voorz. antwoordt ontkennend. Hij deelt mede, dat de plannen reeds in een ver gevorderd stadium verkeren. De plannen lig gen ter beoordeling bij het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Hol land. TER AAR Groene Kruis. De voorz-, de heer H. Bos, gaf een jaaroverzicht. Het kwam tot aan de aanstelling van een wijkzuster en de instelling cons, bureau. Dr. Quartel achtte zich ge noodzaakt te bedanken. Spr. is dr. Q. dankbaar en hoopt in de toekomst op medewerking. Uit het jaarverslag van de secr. noteerden we o.a.: 121 maal materiaal uitgereikt; kinder arts aangesteld; ruim materiaal aan wezig. Uit het verslag van de penn.: ever 1948 een batig slot van f 18 46. Een tekort in de begroting 1949 van f 570.hoopt men met subs, aan te kunnen zuiveren. De heren H. Bos en C. van Vliet werden in het be stuur herkozen. In de vacature dr. Quartel koos men de heer M. Ten- sen. In de vacature A. Cats: N. van Eijk. Een oude controle-commissie kwam gereed en een nieuwe werd tot boeken nazien aangewezen. HILLEGOM CandidaalstelLing K.V.P. De volgorde is volgens het politiek ad vies: 1. W. F van Dam; 2. F. J. v. d. Kolk; 3. Th. Bakker; 4. dr. A. v. Straaten; 5. C. P. A. Beyersbergen; 6. J. H. Versieege; 7. B. N. Loerak ker; 8. J. G. Stokman; 9. F. R. Out; 10. F. C. v. Lierop; 11. G. P. Lom- merse; 12. C. v. Rooden; 13. A. M. J. v. Lith; 14. H. v. Kampen; 15. J. A- Topper; 16. J. v. <L Aar; 17. J. J. Kok Jr.; 18. P. v Roeden; 19. J. H. Verbrugge. 0 Op 3 April zal de z.g. groslijst KATWIJK Distributie. Van Maandag 7 Maart lot en met Vrijdag 11 Maart vindt uitreiking plaats van bonkaar ten 905 en textielkaarten 905, te Kawijk. Medenemen: stamkaarten, inwisselingsbonnen van de thans lo pende bonkaart en datumkaartje. Men raadplege het datumkaartje. Geboren: Gijsbertus, z. van P. v. d. Perk en M. Bestebr:er; Neeltje, d. van F. Haasnoot en J. v. d. Plas; Gerrit, z. van P. v, d. Plas en M. v. d. Oever; Teunisje d. van A. van Dyk en L. v d. Plas; Arina Jacoba, d. van J. Par- steking "worden "gehouden jen j levliet enPoot; Dirk z. van J Guyt einde de volgorde der officiële lijst te bepalen. KATWIJK AAN DEN RIJN Candidaatstelling gemeenteraad. Als candidaten voor de gemeente raadsverkiezing werden voor de Christ. Hist, partij te Katwijk a. d Rijn gesteld de heren C. van Bpelen, G. Vooys Gz., H. Abbink en D. de Koning. Botsing. Wanneer de bestuurder van de tram vooraan staat, zit de stroombeugel veelal geheel achteraan de wagen. Dit heeft tot gevolg, dat in zo'n geval het sein in de v. Egmond- straat in werking gaat als de tram reeds aan de gevaarlijke plaats ge naderd is. Zo ook weer eens gister middag toen de chauffeur v. Delft uit Rijnsburg met z'n auto uit de v. Eg- mondstraat kwam en het sein pas aansloeg toen hij enkele meters voor de tram was. Een botsing was daar door onvermijdelijk. De auto had nogal materiële schade en de be stuurder was verwond, hoewel niet ernstig. Of in zulke gevallen de schuld hij de autobestuurder is, zal een grote vraag zijn. en M. v. Dijk; Jacobus J. M. z. van J. Th. M. van Niekerk en R. M. v. TSl; Cornelia d. van H. J. de Haan en R. J. Haasnoot; Gerrie d. van M. van den Oever en J. H. Zorg. Ondertrouwd: M. van der Plas en A. v. d. Oever; J. Houwaard en A. van Dijk; S. Vos en A. Jonker. Getrouwd J. van Duyn en L. v. d. Plas; C. Wassenaar en A. v. d. Zwan. Overleden: K. Ros 76 j. D. Blans- jaar 52 j. gehuwd met A. Baalbergen. NOORD WIJK Eerste Hulp Brigade. De opkomst was goed terwijl mede tegenwoordig waren de dokters Niemeyer en Postel, afgevaardigden van de N.R.B. en van deed Dr. Niemeijer de toezegging als medische leider voor de Brigade op te treden; de oproep voor de te hou den cursus werd onvoldoende beant woord. Alhoewel de cursus toch door ging, is het noodzakelijk dat de be langstelling groter wordt om de bri gade op een goed peil te houden Het verslag van de penn. wees aan een kasbezit van f 560.78. De jaarlijkse uitgave overtroffen echter verre de inkomsten, zodat de gevormde reser ve iets achteruit liep. De kascommis- sie bracht bij monde van de heer V&r- kevisser een gunstig verslag yit. In het bestuur werden herkozen de he ren J. Boros en Joh. W. Kragt. Bij de rondvraag werd nog aangedrongen op aanvulling der uitgezette hulppos ten met enkele eerste hulpmiddelen en een betere verdeling, zodat deze op alle belangrijke punten in Noord- wijk voorkomen. De heer E. de Groot deelde mede, dat de N.R.B. voorne mens is een gecombineerde vergade ring te doen uitschrijven, om de sa menwerking tussen de beide brigades nog intenzer te maken. Hieraan :.al gaarne worden medegewerkt. Hierna hield dr. Postel een interessante cau serie over de uitvinding van de mi croscoop. Geboren: Johannes W., z. van E. J. Vink-Slats; Jannie K. d. van W. de Jong-Slijkhuis; Wilhelmina M. J., d. van J. M. Krol'Schalks; Cornelia A. J. C., d. van Ph. van Velzen-Groene- woud; Neeltje, K. Th., d. van L. M. van Roon-Colijn; Gerardus z. van G. van Schie-v. Bohemen; Herman, F. z. van S. J. Hoogervorst-Noppe, Mar tha M. d. van J. van Bohemen-Hoo- gervorst; Ina, d. van J. Speek-Y. Jong; Florentius W. M., z. van P. Ph. Alders-Alkemade; Theresia P. J. d. van M. C. J. Sedelaar-Mathot. Ondertrouwd: H. P. Groenewoud S. C. de Haas; W. Lindhout en J. Vink; J. G. H. Caspers en M. M. v. d. Putten; G. J. A. v. d. Weijden en J. C. Smit. Getrouwd: H. Binksma en G. den Rijk; M. H. v. d. Linden en J. H. Bak ker. Overleden: Maria Waasdorp 49 jaar geh. met H. Plug; Jacob Zwanenburg 42 j., Petronella Koeman 82 j., wed. van W. v. d. Zalm; George H. Als- bach 73 j. LEIDENAAR HET SLACHTOFFER Op het kruispunt Kerkstraat 's-GravendamsewegLeeweg heeft Vrijdagmiddag om half vier een ern stig ongeluk met dodelijke afloop plaats gehad. De motorrijder A. Fa- vier, wonende aan de Pesthuislaan 2 te Leiden, kwam uit de Kerkstraat gereden. Bij bovengenoemd kruis punt gekomen keek hij eerst naar rechts en tegelijk werd hy door een vrachtauto gegrepen welke bestuurd werd door een chauffeur van de fir ma v. d. Laan uit Voorhout, welke uit de richting Piet Gij zen brugje wam aangereden. Met een schedelbasis- fractuur en andere verwondingen lag de motorrijder op de weg. Pastoor Brink verleende geestelijke bijstand. De doktoren Wösten en van Praag verleenden geneeskundige hulp. Het slachtoffer is vervoerd naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden. In de loop van de avond is hij aldaar over leden De Rijkspolitie, die direct ter plaatse was, onderzocht de schuld vraag. Het lijk is door de Justitie in beslag genomen. Het slachtoffer was 20 jaar. Voetbal. WSB IV gaat morgen op bezoek bij „St. Bemardus" II. Aanvang 2.40. WSB A krijgt BSM A op bezoek. Aanvang 2 uur. WSB de E.H.B. uit Noordwijkerhout. In B krijgt KRV A op bezoek. Aanvang zijn openingswoord moest de voorz., 12 uur. WSB C krijgt Weter. Boys de heer P. Schenkelveld, tot zijn soijt B. Aanvang 2 uur. constateren, dat de belangstelling .-De indeling van^de voor-competi- voor het E.H.B.O.-werk nog niet zo is als voorheen. Het 18e jaarverslag van de secr. wees op de grote moeilijk heid, waarin de Brigade verkeerde aan het begin van het jaar, doordat men geen medische leider had, tcch zette de Brigade door en een onder linge cursus leverde toch nog 9 ge diplomeerden op. In October 1948, Frederik zette zich gauw in een mooie houding achter zijn bureau en riep toen met een lage stem: „Binnen!" De deur ging open en een klein mannetje met het gezicht van een ge schrokken rat en omhan gen met een witte jas trad met montere dribbelpas jes naar binnen. „Goen dag!'' zei het man netje met een griezelig soort opgewektheid tegen Frederik. „Biyft U maar even zitten.... zóóóó mond open houden, het is direct gebeurd.... ziet U wel? Heeft het nou pijn gedaan? Nee, dat dacht ik weL" Toen werd het mannetje vuurrood. „Oh....", stamelde hij. „Ik was even in gedachten. Neemt U het mij maar niet kwalijk; liet gebeurt me wel meer. Zou ik U even mogen spre ken?" Met een handgebaar bood Frederik zijn nieuwe gast een stoel aan hij vroeg zich met gerechtvaardigde verbazing af of alle mensen uit deze stad een beetje vreemd waren. „Gaat U zitten", nodigde hij, het mannetje met belangstelling opne mend. Het rat-achtige mannetje nam plaats op het voorste randje van de stoel en nam een lorgnet van zyn neus. „Ziet U mijnheer ehbegon hjj. „Frederik", zei Frederik. „Ah juist, Frederik. Ziet U mijn heer Frederik, ik 'ben tandarts en..." Opeens onderbrak hij zyn woor den. „Waar is mijn bril?" vroeg hij zenuwachtig. „Mijn bril ben ik kwijt! Zonde- bril ben ik geen mens, mijn heer eh „Frederik", zei Frederik weer ge duldig. (Hij verbaasde eich zelfs niet meer). „Uw bril ligt op mijn bu reau vlak by Uw rechterhand." „Oh, dank U!" fluisterde het man netje dankbaar. „Ziet U, ik word altijd nerveus als ik mijn bril niet vinden kan. Ik kan daar gewoon niet tegen. Mijn vrouw zegt... Wat, kwam Frederik nooit te we ten Opeens miste het mannetje op nieuw zyn bril, en nog voor dat Fre derik iets had kunnen zeggen kroop de tanda-ts op handen en voeten over het tapijt. „Mijn briL...." steunde hij vertwy feld. Horizontaal: 1. eerste maand v. d. Rep. kalender, 8. slede, 9. de lezer heil (afk. Lat.), 10. maanstand (afk.), 12. doornachtige plant, 15. voorzetsel, 16, vlug, 18. vlaktemaat, 19. slang vormige vis, 20. voorvoegsel, 22 boom, 24 kleur, 25 kunstgreep, 26. tijdreke ning, 28. streling, 29. bijwoord, 31. voertuig," 33. jong schaap, 35. muziek noot, 36. smidshamer, 38. lidwoord, 39. water in Friesland, 40. spil van een wiel, 42. vindingrijkheid. Verticaal: 1. met vier kleuren, 2. voorzetsel, 3. spoedig, 4. voegwoord, 5. zangstem, 6. vervoeging van het hulpwerkw. zijn, 7. standplaats vóór een station, 11. dam langs een water, 13. huisdier, 14. ontkenning (spreek taal), 15. onder andere (afk.), 17. kaatsplankje, 19. maand van het jaar, 21. zot, 23. gebod, 27. courantenjon gen, 28. als 18 hor., 30. dat is (afk. Lat,). 32. foefje (O.I.), 34. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 36. maand van het jaar, 37. knaagdier, 39. voeg woord, 41. afkortig voor selenium. Oplossingen worden tot en met Woensdag 9 Maart a.s. op ons bureau verwacht Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede inzen ders zullen worden verloot: een boek, een verzilverde asbak en een porte- monnaie. U/EIMUVeM. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. pins ter week; 9. aai; 10. oer, 11. ik; 13. stilet, 16. Ot, 17. kom. 19. snot, 20. bok, 21 klok, 23. al, 24 Bern, 25. roe, 27. aas, 28. ter, 29. rat, 30. deel, 32. as, 34. reep, 36. rel, 37. hals, 39. koe, 40. ar, 41. basalt, 43. s.L, 44. cel, 45. oom, 47. documente ren. Verticaal: 1. prikkeldraad, 2. na, 3. kas, 4. sits, 5 roet, 6. wet, 7. er, 8. katknuppelen, 12. kol, 14. Ina, 15. lol, 16. oor, 18. mortel, 20 bestek, 22 koel, 24. baar, 26. er, 27. ar, 31. eer. 32. aas, 33. sla, 35. Eos, 37. halm, 38. slot, 41. beu, 42. toe, 44. C.C., 46. Mr. Vele puzzelaars vonden de ant woorden van deze niet moeilijke puzzle. Onder de goede inzenders werden de volgende prijzen verloot: le prijs, een stel zilveren manchet knopen: Mevr. E. Verplancke-Hak- kaart, Donkersteeg 7, Leiden. 2e prijs, een verzilverde sigaretten- dover: Mej. C. v. d. Meijs, Bilderdam 629, Leimuiden. 3e prijs, een vulpotlood: A. H. v. d. Hulst, Ammonslaan 19, Wassenaar. De prijzen zullen worden toegezon den. de afd. mogelyk hadden gemaakt. Het speet hem, dat de medeoprich ters de heer Schölvink door drukke bezigheden en de heer J. Klaasen door zieke verhinderd waren te komen. De heer Jac Weyers, gaf een uitvoerig overzicht van de werk zaamheden en groei in de afgelopen 25 jaren. De omgang zal dit jaar plaats hebben in de nacht van 12 op 13 Maart a.s. Het vertrek is be paald op 10.39 uur. Vooraf zal om 10 uur een kort Lof in de kerk worden gehouden. De spoor- en kerkkaarten worden alleen op Zon dag 6 Maart a.s. na de Hoogmis tot 1 uur, in de Burcht verkocht, waar bij de contributiekaart moet worden overlegd. De aftr. bestuursleden J. L. Weyers en B. W. M. Moerkerx werden herkozen. Onder leiding van de heer Q. v. d. Kerkhof, voerde het R.K. Zangkoor enkele gezangen uit. Mej. M. Machen, declameerde „Stille Omgang" van een onbekende dich ter en „Ad Completorium" van Jac Schreurs M.S.C., hetgeen door de aanwezigen ten zeerste op prijs werd gesteld, getuige het dankbaar ap plaus. De spreker pater Sixtus de Bruin O.F.M. uit Leiden, had tot ti tel van zijn lering gekozen: „De Eucharistie, de band van de een heid." Deze hooggestemde lezing vergde een gespannen aandacht van de toe hoorders. De pastoor feliciteerde het bestuur met dit jubileum en lichtte in het kort de werkzaamhe den toe. Hij achtte het bestaan van deze vereniging voor de parochie een groot belang en hij wenste het bestuur toe, dat het aantal leden zou groeien, totdat alle mannelijke pa rochianen als lid waren toegetreden, voor de KNVB-beker is voor Nadat met medewerking van het WSB zeer gunstig uitgevallen, wat zangkoor het jubellied was ^ezon- betreft de kans om als nummer 1 te gen, was de viering van dit jubileum eindigen; wat de wedstrijden betreft heeft WSB een zeer interessante indelin?. 20 Maart beginnen deze wedstrijden. Jkvr. Aletta Josine Cornelia Quin- tus, wed. van C. A. van Fenema, 72 j.; Louista Johanna Philippina Hen van Rijnberg, echtg. van A. C. Mees, 75 j.; Admana Catharina van Nes, 42 j., ongeb.; Everharda Hermana Antonia Maria Dicker, echtg. van A. J. Gantevoort, 48 j.; Petrus Groen veld, echtg. van G. Schouten, 27 j.; Jan Pieter de Jong 17 j., ongeh. OEGSTGEEST Stille Omgang. De afdeling Oegstgeest gaat ter bedevaart in de nacht van 12 op 13 Maart a.s. De reiskosten bedragen 2,Zij, die gebruik van het ontbijt in Krasna- polsky willen maken, betalen ƒ4,25. De tocht wordt gemaakt per auto bus. De laatste gelegenheid om kaarten af te halen vindt plaats na alle H. Missen op 6 Maart a.s. in het St. Willibrordusgebouw. VOORHOUT Welkom Patei B. Pruis. Zondag a.s. 6 Maart zal pater B. Prins, die Vrijdagmiddag na een verblyf van 10 jaar in Brazilië in Voorhout is teruggekeerd, in zijn parochiekerk om 9 uur een plechtige Hoogmis op dragen. 's Middags om 3 uur zal hij officieel in het Parochiehuis welkom worden geheten. De parochianen, in het bijzonder de besturen der paro chiële organisaties, worden uitgeno digd bij deze officiële ontvangst aan wezig te zijn. Geboren: Adriana Wilh. d. v. J. B. v. Deursen en J. W. v. Dijk. Theodorus Corn. z. v. Th. J. Korte- kaas en J. E. v. Dam. Franciscus z. v. J. v. Doorn en A. Strijker. Gehuwd: C. W. Baak 75 j. en C. H. Duivenvoorden 19 j. Overleden: Franciscus M. Ange- vare 76 j. Stephanus P. Maas 76 j. Cornelia v. Steyn wed. van J. v. d. Berg 75 j. WARMOND Stille Omgang Onder voorz. van de heer Burcksen werd het 25-jarig bestaan, herdacht. In zyn welkoms woord richte hij er.keJe woorden, tot de oprichters van de afd. Warmond, de heren Chr. de Winter en Th. Beugelsdiik, die door hun ijveren, de oprichting van WASSENAAR Nieuwe Vrouwenvereniging. In Wassenaar is opgericht een afd. Wassenaar, Voorschoten en om streken van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Tot presidente van het afdelingsbestuur werd gekozen mevrouw H. G. v. d. Stoel-Otto. Secretaresse is mevr. v. Oostrom, Veurseweg te Voorschoten, penning- meesteresse mej. Dijkman. Verder hebben in het bestuur zitting de da mes de Jong en Rodenburg. Medische Dienst. Dr. J. Baart de la Faille, tel. 3018 en dr. A. Doelman, tel. 9510. Apotheek de Burcht, Joh. de Witt- straat 9, heeft Zondags- en Nacht dienst. Geboren: Lasca Cora Inez d. van A. A. L. van DoornenT. K. Volker; Leonardus Johannes Bartholomeus Herman us z. van J. G. RomijnH. H. van den Berg; Berncdette Maria d. van P. T. Bruan—C. M. van Hou ten; Lucia Rosa Maria d. van A. J. G. StreepH. P. Peelen; René Jo hannes Adrianus Petrus z. van J. A. J. SirreJ. F. Metten; Johanna Ma ria Dorothea d. van A. J. Komen A. M. Ruijgrok; Wilhelmina Marghe- rita Maria Elisabeth d. van C. G. W. van der PlasP. J. van der Hulst; Fric Wilhe^us z. van J. A. Beek C. M. E. Heijnen; Teunis Johannes z. van J. W. SleekingA. M. van Rooijen. Ondertrouwd: H. Bunschoten, te Velsen, en M. J. F. Gusseklo; J. H. van Dorp, te 's-Gravenhage, en C. E. Warnsinck; L. A. Zonneveld en E. W. Stuivenwold. Getrouwd: J. W. KootM. A. L. Ogg; A. G. M. ZumpolleA. S. Bur- mann: C. van DijkM. de Graaf; J. J. AbbenhuisA. P. Overgauw; A. J. DofferhoffJ. Remmerswaal; A. J. Schoorl—P. H. Kouwenhoven; J. KnaapJ. M. Lemmens; J. Parwui C. M. Boortman. Overleden: Francina de Boer 72 j.; NOODOPLOSSING GEVONDEN? Tijdens zijn verblijf in Zwitser land heeft Robert Schumann, de hui dige minister van buitenlandse za ken en de vroegere eerste minister van Frankrijk, in een interview met een bijzondere correspondent van het K.N.P. een uiteenzetting gegeven over de huidige schoolstrijd m Frankrijk. „Met uitzondering van Elzas-Lo- tharingen, waarvoor een bijzondëre regeling is getroffen", aldus ver klaarde de minister, „kent Frankrijk sedert 69 jaar de neutrale staatsscho len, hetgeen evenwel geen onder- wijsmonopolie betekent: de ouders hebben het recht zeK te kiezen op wat voor scholen, meestal bijzondere scholen met een godsdienstig karak ter, zij hun kinderen wensen te la ten onderrichten. Deze vrije scholen genieten noch van staats- noch van gemeentwege subsidie, daar de wet dit uitdrukkelijk verbiedt. Deze „vry'e" scholen, vooral de katholie ke scholen, die in vele gebieden van Frankrijk zich in een buitengewone toeloop verheugen en b.v. in de Ven- dée en in Bretagne de helft van alle leerplichtige kinderen tot zich trek ken, worden op het ogenblik door de algemene verarming in Frankrijk en in het bijzonder van de middenstand getroffen. Zy worden ten koste van de grootste offers van katholiek Frankrijk in stand gehouden, daar het onderhoud van deze scholen, on danks de bijna ongelooflijk beschei den salarissen der leerkrachten, elk jaar een bedrag vereist van 6 tot 9 milliard francs. De katholieke scho len van Frankrijk worden door on geveer een millioen kinderen be zocht. De Franse katholieken nu bekla gen er zich bitter over, dat zij door hun belastingen de staatsscholen mede onderhouden en bovendien door hun eigen offers de vrije scho len betalen, zodat zij feitelijk ge noodzaakt zijn tweemaal te betalen voor het onderwijs en daardoor ten opzichte van hun medeburgers ach tergesteld worden. De laïcistisch ingestelde Fransen houden hunnerzijds vast aan de wet en verklaren, dat de instandhouding van vrije scholen een particuliere aangelegenheid is van die medebur gers, die voor zichzelf dergelijke scholen wensen. Wanneer het geld gebrek tegenwoordig niet zo druk kend was, dan zouden de tegenstel lingen aan scherpte verliezen. Een noodoplossing van het vraag stuk, op welke wijze de katholieken legaal geholpen kunnen worden om het offer voor hun scholen niet al leen behoeven te dragen, is onder weg. Er zullen „associations familia les" worden opgericht, die met be hulp van openbare gelden aan die behoeftige gezinnen ondersteuning zullen dienen te verlenen, die ge ïnteresseerd zijn in het voortbestaan van de katholieke scholen. Met hulp in deze indirecte vorm zal het hope lijk gelukken om een begin te ma ken met de oplossing van dit pro bleem en toch daarbij de geldmidde len te verschaffen, die voor de in standhouding van de vrije scholen noodzakelijk zijn.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8