S)e ftzidaeSoti/fcci/tit KLEUR BEKEND De Republikeinen wensen opheldering over enkele punten Molotof vervangen door Wysjinsky Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 5 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11635 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 QP DE VERKLARING van de ^Franse communistenleider Mau rice 'morez, ctat het Franse volk (oe- doeld is: de 1; ranse communisten) zien tegenover het Sovjet-leger niet anuers zou kunnen gedragen dan de aroeiders en volken van .roten, Roe menie. Joego-slavië en van elders, zijn soortgelijke verklaringen ge volgd van communistenleiaers uit snuere landen. Le Italiaan Togliatti was nog duidelijker dan Thorez toen hij letterlijk zei: „Indien het Sovjet- leger de aanvaller tot op ons eigen grondgebied zou vervolgen, dan zou naar mijn overtuiging het Italiaanse volk verpacht zijn het Sovjetleger op de meest doeltreffende wijze te hulp te komen." Zo spraken ook de leiders uit an dere landen; de één wat handiger dan de ander. Zij aller» verschuiluen zich achter de fictie, dat zij zich zou den keren tegen een aanvaller en dat Sovjet-Rusland nooit die aanval ler zou zijn. Wanneer men de Russische denk wijze kent, weet men, dat de aanval ler reeds bij voorbaat is aangewe zen. Dat is de groep van staten, die zich aansluiten bij het Atlantisch Pact, dat een agressief pact genoemd wordt. Komt het dus ooit tot een trefen, dan is de Sovjet-Unie in elk geval de aangevallene en zullen de communisten dus in elk geval achter de Sovjet-Unie staan. Dat is natuurlijk niets nieuws; wij wisten, het al lang. Maar dat het nu zo openlijk gezegd wordt, is wel iets nieuws. En ook, dat dezelfde verkla ring zo uniform wordt afgelegd na mens alle communistische partijen. Elijkbaar zijn deze verklaringen dus afgegeven op bevel van Moskou,' zo als de kerkvervolgingen in de satel- lietlanden een te uniform beeld ver tonen om niet onmiddellijk te doen denken aan één enkele instantie, waarvan de plannen zijn uitgegaan. Waarom heeft Moskou dat parool uit gegeven? Wat heeft het er mee voor, dat zijn aanhangers zichzelf zo open lijk ontmaskeren? Het kan niet anders zijn dan te trachten van binnen uit het Atlan tisch Pact te saboteren. Men tracht te suggereren, dat het niet de vol keren zijn, die zich in dit Pact aan eensluiten, maar uitsluitend de rege ringen, de daarmee natuurlijk aller lei slech'e bedoeüngen hebben. Waar om ook zouden de volken zich aan eensluiten; de Russen zullen hen nooit aanvallen! En dan speculeert Moskou er nog op, dat de democratische staten wel zó democratisch zullen zijn, dat zij de communisten ongehinderd hun gang zullen laten gaan. Dezelfde volken, die nog zo pas landverraders uit hun midden- hebben gestoten. KET MIDDEL, dat de commuuts- ten thans gekozen hebben om het Atlantisch Pact te saboteren, lijke ens buitengewoon gevaarlijk voor hen zelf. Want thans zijn de volken minder dan ooit geneigd om het oor te lenen aan hun beweringen. De Noren en de Denen zijn er een voorbeeld van. Zo pas hebben zij, inziende, dat het hoog tijd werd zich te dekken tegen de dreiging uit het Oosten, be sloten zich onverwijld aan te slui ten bij het Atlantisch Pact. En dat deden zij, ofschoon zij door hun geo grafische ligging meer dan andere landen bloot gesteld zijn aan de re presaille-maatregelen van de Soviets en ofschoon zij de laatse weken on der directe Sovjet-Russische druk hebben gestaan. De houding van Zweden is nog niet duidelijk. De Zweden grenzen in het Noorden rechtstreeks aan Sovjet- Russisch grondgebied; zij hebben in de jongste wereldoorlog de druk der bezetting niet gevoeld en gelo ven dus nog aan de mogelijkheid om door een neutraliteitspolitiek buiten eventuele conflicten te kunnen blij ven. Maar men verwacht, dat het niet zo heel lang duren zal, of ook Zweden zal inzien, dat het toch vei liger is, om zich aan te sluiten bij het Westen, waartoe het krachtens aard, traditie c-n cultuur behoort. In elk geval of Zweden voorlo pig afzijdig blijft of niet kunnen wij constateren, dat het Moskou niet naar den vleze gaat; dat het zijn vat op de massa gaat verliezen en dat de mogelijkheden om gewapender hand zich van de macht meester te maken met de dag gaan inkrimpen. Wanneer Moskou's volgelingen in het Westen zich nu openlijk tegen het vaderland verklaren, kan dat geen ander gevolg hebben dan de verwezenlijking van het gezegde: een gewaarschuwd man geldt voor twee. HET WERD TE WARM AAN DE NOORDPOOL. De oefeningen van de Britse Ma rine aan de Noordpool zijn gister avond, een week vóór de vastgestel de tijd, beëindigd als gevolg van warme Zuidelijke winden, die ver dere proefnemingen onmogelijk maakten, zo meldt Reuters corres pondent. Kapitein John Terry, die de lei ding van de expeditie heeft, ver klaarde, dat de expeditie over het algemeen een succes is geweest. HET INDONESISCHE PROBLEEM r\E REPUBLIKEINSE vertegenwoordiger in de Engelse hoofdstad, de heer Soebandrio, heeft gisteren een verklaring afgelegd, waarin hij zijn instemming betuigde met het door Nederland voorgestelde plan tot een ver snelde overdracht van de souvereiniteit, het vrijlaten van de Republikein se leiders en het houden van een Ronde-Tafelconferentie. De Indonesiërs zullen echter voordat zij de uitnodiging van Nederland aanvaarden, op drie punten op heldering vragen. Wat verstaat Nederland onder de restricties welke aan de vrijheid van de Indonesische leiders zijn gesteld? Voorts stelt de Republiek predimi- nair, dat een versnelde overdracht van de souvereiniteit niet afhankelijk wordt gesteld aan de gelijktijdige tot standkoming van de Nederlands-In donesische Unie. Ten slotte dient, voordat de onderhandelingen een aan vang nemen te worden vastgesteld, dat de Nederlands-Indonesische Unie op basis van vrijwilligheid wordt aan gegaan en dat dientengevolge de Unie-bepalingen uit de Nederlandse grondwet niet als bindend schema bij de onderhandelingen kunnen gelden. De heer Soebrandio keert zich in zijn verklaring in het bijzonder tegen art. 208, lid vier van de Ned. Grond wet, waarin staat, dat de Unie door eigen organen de samenwerking tus sen de deelnemende staten zal verwe zenlijken in zake de buitenlandse betrekkingen, defensie en voorzover nodig de financiën, alsmede nopens onderwerpen van economische en culturele aard en dat zfj rechtszeker heid, de fundamentele rechten en vrijheden en deugdelijk bestuur zal waarborgen. INDONESIë MAANDAG IN VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad zal op Maandag 7 Maart bijeenkomen om opnieuw het Indonesische probleem te bespreken. Onder meer komt dan aan bod de vraag van de Commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië, of zij de uitnodiging om deel te nemen aan de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag moet aannemen. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is de re gering der Verenigde Staten van me ning, dat de commissie de uitnodi ging niet moet aanvaarden, tenzij de Republiek uit eigen vrije wil verte genwoordigers naar de Ronde-Tafel conferentie zendt. TOENEMENDE GEVECHTEN OP JAVA. Het Nederlandse militaire hoofd kwartier maakte gisteren melding van hevige gevechten in het Westelijk deel van Java en bericht dat tijdens deze actie „een republikeins bataljon uiteengeslagen en practisch geliqui deerd" is. Volgens deze aankondiging, aldus Un Press, werd de Indonesi sche legercommandant Djallani ge vangen genomen en „vielen bijna alle wapens van dit bataljon in Neder landse handen." Verder wordt medegedeeld, dat tij dens het Nederlandse offensief tegen republikeinse eenheden, die zich ge nesteld hadden rondom Siliredjo, 35 kilometer ten Noordwesten van de haven Tjilatjap, vijftig Indonesiërs zijn gesneuveld. Bij de toenemende Nederlandse pa trouille-activiteit over geheel Java, zo deelt het Nederlandse militaire hoofdkwartier mede, zijn guerilla- eenheden, die tussen Soerakarta en Djokjakarta opereerden, „vernie tigd". Tijdens hevige gevechten rondom de berg Wilis op Oost-Ja va maakten de Nederlandse troepen zich meester van vier stukken republikeins veld geschut en zestig ton munitie. Van Nederlandse verliezen wordt geen melding gemaakt. Het hoofdkwartier bericht verder, dat Nederlandse patrouilles de ach tervolging hebben ingezet van repu blikeinse strijdkrachten, die waren geïnfiltreerd in het gebied, dat de Nederlanders voor de actie van De cember hadden bezet. In de Brantas- delta ten Zuiden van Soerabaja blie zen de Nederlandse troepen een In donesische dump met tien ton muni tie op. Het hoofdkwartier kondigt verdere actie aan tegen de guerilla-eenheden, die opereren bij de voormalige repu blikeinse steden Keboemen en Poer- woredjo op Midden-Java. Op Sumatra werden de zuiverings acties voortgezet tegen republikein se eenheden, waarvan gezegd wordt, dat zij nauwelijks te onderscheiden zijn van roversbenden. TOESTAND IN DJOGJA. Aneta's speciale correspondent in Djogja meldt, dat bij zuiveringsac ties in en rondom de stad de beken de communisten leider Moh. Jusuf is gearresteerd. Mevr. Sukarno en mevr. Hatta hebben thans op militair ver zoek het paleis van Sukarno, waar zij geheel vrijwillig verbleven, ver laten. De beide dames genoten alge hele bewegingsvrijheid. Mevr. Su karno verklaarde tegenover Aneta, dat zij geen plannen had om naar Banka te vertrekken. Zij zeide, dat zij goed was behandeld en geen en kele klacht had. Zij wacht thans op bericht van haar echtgenoot met wie zij geregeld contact onderhout. Israël lid van de U.N.O. De Veiligheidsraad heeft zich van nacht uitgesproken voor toelating van Israël tot de Uno. Negen leden stemden voor. Egypte stemde tegen en Groot-Brittannië onthield zich. Als Sovjet-minister van buitenl. zaken VANNACHT HEEFT RADIO MOSKOU meegedeeld, dat het 'presidium van de opperste Sovjet Molotof heeft ontheven van zijn functie van minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie. Andrei Wysjinsky is in zijn plaats benoemd. Mikoyan is al6 minister van handel vervangen door Mensjikof DE GAANDE EN KOMENDE MAN Molotof, geboren in 1890, is sinds 1939 minister van buitenlandse zaken geweest. Hij heeft talrijke hoge func ties bekleed in de partij en is lid ge weest van de redactie van twee com munistische bladen, de Zwezda en de Prawda. Hij is in de laatste jaren vooral be kend geworden door de op zijn order uitgesproken veto's. Het is niet onmogelijk dat Molotof, aanhanger van de „oorlogspartij", het veld heeft moeten ruimen voor Wysjinsky, omdat de Russische di plomaten in de laatste tijd weinig succesrijk zijn geweest. Wysjinsky, van wie gemeld werd, dat hij de laatste tijd is opgeborgen geweest in een sanatorium te Karls bad, omdat hij zo nerveus en ver moeid was, is drie jaar jonger dan Molotof en heeft zich sinds 1902 be zig gehouden met revolutionnaire ac tiviteit. Hij is eigenlijk een jurist en heeft jaren lang de hoogste functies bij de Russische rechtspraak vervuld. Zijn naam is groot geworden in tal van beruchte politeke processen. In de tijd onmiddellijk na de wapenstil stand van 1945 was hij Molotofs rechterhand op de conferentie van de Grote Drie. EEN STRAFFERE KOERS? In Lake Success is men van oor deel, dat Molotofs vervanging door Wysjinsky een aanwijzing is voor een „hardere" Russische politiek tegen- DE BRUG BIJ RAMSPOL. Het verkeer tussen de Noord-Oostpolder en de vaste wal van Overijssel wordt op het ogenblik nog onderhouden door twee punten, die heel wat op- onthoudt en tijdverlies veroorzaken. Deze situatie zal weldra tot het ver leden behoren. Een vaste brug, die in het begin van de zomer gereed zal ziin, zal de polder bij Ramspol met het vaste land verbinden. En kel? bruggedeelten passeren op weg naar de plaats hunner bestemming de IJssel ter hoogte van Kampen. over het Westen. Dat Molotof zijn positie als eerste minister behoudt, vat men op als een aanwijzing, dat hij meer werk van Stalin zal over nemen. TREINBOTSING IN SOWJET- ZONE VAN DUITSLAND. Negen passagiers vonden gisteren de dood en vijftien werden gewond bij een botsing tussen een passa giers- en een goederentrein tussen Meiningen en Eisenach in Thurin- gen in de Sowjet-zone van Duits land, zo wordt door het hoofdkwar tier van de spoorwegen in de Sow- jet-zone medegedeeld. Een signaal kon door de hevige sneeuwval niet worden waargeno- HET NOORD ATLANTISCHE PACT BINNEN TIEN DAGEN GEREED? De diplomatieke correspondent van de „Times" verklaart, dat er redelijke hoop bestaat, dat het Noord-Atlan tische Pact binnen tien dagen voor ondertekening gereed zal komen. De tekst van het verdrag zou dan enkele dagen later gepubliceerd worden. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 3 Maart: tdl. serg. majoor der mar. H. J. Sanders, Maastricht. Koninklijke landmacht: Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 20 Februari 1949: sold. J. T. van Brienen, Loos duinen. Gesneuveld 20 Februari: sold. C. A. de Groot, Amsterdam; sold. C. J. R. Schlingmann, Reeu- wijk; serg. K. Severe, Amster dam. Gesneuveld 21 Februari: korp. R. H. Bakker, Haarlem; sold. C. Beets, Langedijk; sold, A. C. de 'Jong, 's-Gravenhage; sold. D. de Jong, Hendrik Ido Ambacht; serg. W. Meijer, Rijswijk (Z.H.); korp. G. J. Salemink, Terborg; sold. J. van Zomeren, Rotter dam. Gesneuveld 23 Februari: sold. G. Bodde, Assen; serg. J. J. A. Houben, ValkenburgHouthem (Limb.). Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 25 Februari 1949: sold. A. J. van Agthoven, Rot terdam. Gesneuveld 27 Februari: sold, le kl. M. Baay, 's-Gravenhage; sold, le kl. J. Lemstra, Zwolle; sold, le kl. J. van der Wansem, 's-Gravenhage. Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Gesneuveld 28 Februari: sold. 2 kl. mil. bur. pers. C. Buntua uit Indonesië. CADEAUTJE VAN DE ZEE. Toen de storm was uitgewoed en het strand weer begaanbaar werd, ont dekte men in de buurt van Wijk aan Zee deze grote mijn, die snel dvw de Mijnen Opruimings Dienst on schadelijk werd gemaakt. Tsjiang verzocht heen te gaan HU STAAT DE VREDESONDER HANDELINGEN IN DE WEG. Van gewoonlijk betrouwbare zij de werd gisteren vernomen, dat twee leden van de Chinese rege ringscommissie, die belast is met met ontwerpen van de voorwaarden voor het sluiten van de vrede met de communistische leiders, per vliegtuig naar Fenghoea zijn ver trokken. Zij hadden een „beleefd ultimatum" bij zich, bestemd voor generalissimus Tsjiang Kai-Sjek, die zich aldaar heeft teruggetrok ken. In dit „ultimatum" wordt Tsjiang Kai-Sjek verzocht: 1. Zijn bevoegdheden volledig over te dragen aan de waarnemen de president Li Tsoeng Jen. 2. „Op te houden met ingrijpen in de vredesonderhandelingen". 3. Naar het buitenland te ver trekken. Waarnemers te Nanking verklaar den, dat generalissimus Tsjiang Kai Sjek deze voorwaarden zou moeten aanvaarden, alvorens met kans van slagen vredesonderhandelingen met de communistische leiders zouden kunnen worden geopend. Men was te Nanking algemeen van mening, dat het sluiten van vrede thans in hoofdzaak neerkomt op het vinden van een formule, waarbij „het gezicht kan worden gered". Gemeend wordt, dat de voornaam ste hinderpalen voor het sluiten van vrede moetenworden gezocht m tegenwerking door extremisten aan beide zijden en in de commu nistische eis tot bestraffing van hen, die zij „oorlogsmisdadigers" noemen en waaronder zich ook Tsjiang Kai-Sjek bevindt. R.K. GEESTELIJKEN TER DOOD VEROORDEELD IN POLEN. Wegens hulpverlening aan een „ondergrondse bende" die beschul digd wordt van het vermoorden van 55 leden van de veiligheidspolitie en plaatselijke communistische par tijfunctionarissen tijdens de afgelo pen twee jaar, zijn dóór een mili taire rechtbank te Lodz gisteren twee Rooms Katholieke geestelijken ter dood veroordeeld. De „ondergrondse" leider Jan Malolepszy, die naar verklaard werd de bevolking van verscheidene pro vincies had geterroriseerd, is ook ter dood veroordeeld. Een derde geestelijke kreeg acht jaar gevangenisstraf. Rasmussen naar Washington De Deense minister van buiten landse zaken, Gustav Rasmussen, zal binnenkort naar Washington ver trekken om met de Amerikaanse re gering te spreken over Denemarkens definitieve besluit omtrent deelne ming aan het Atlantische Pact, zo werd gisteren te Kopenhagen offi- cieal medegedeeld. Deze mededeling werd gedaan na een bijeenkomst van de Deense com missie voor buitenlande aangelegen heden, welke drie dagen heeft ge duurd. VLIEGENDE TANKER VERMIST. De Amerikaanse luchtmacht maak te te Manilla (Philippijnen) bekend, dat een der superforten, die de .Lucky Lady Second" op haar non stop vlucht rond de wereld van ben zine heeft voorzien, vermist wordt en vermoedelijk met de bemanning van negen koppen verloren is ge gaan. Na het tanken, dat volkomen slaag de is het toestel op terugweg naar zijn basis verdwenen. Het anti-papisme IN de „Nieuwe Leidsche Courant" schrijft een lezer een typisch anti papistisch artikeltje. Het is niet de gewoonte, dat een blad ingaat op wat in een ander blad buiten verantwoordelijkheid der re dactie (zoals in dit geval) is geschre ven. Maar het bedoelde artikeltje is zulk een typische uiting van een anti papistische geest, welke we de laatste tijd ook bij anderen hebben gecon stateerd, dat het ons zeer gewenst lijkt, deze even te signaleren. (Ter voorkoming van eventueel misver stand, zij er op gewezen, dat de re dactie van het Prot. Chr. orgaan voor wat haar lezer schrijft geen ver antwoordelijkheid treft). De Protestantse schrijver consta teert, „dat er de laatste tijd in onze (de Protestantse) bladen zoveel ge schreven wordt over het proces-Minds zenty". En dan vervolgt hij: „maar wanneer wordt er eens gewezen op de voor ieder waarneembare geva ren, waarmede Rome het Protestan tisme bedreigt?" Hier worden de gevaren" van wat de schrijver noemt de „anti-godsdien stige geest, die ons van uit Moskou „toewaait" op één lijn gesteld met de gevaren, waarmede Rome het Pro testantisme bedreigd"! De schrijver meent en terecht! dat hem om deze ve.gelijking anti-papisme zal worden verweten: „Men moge ons dan kwalificeren als anti-papisten, maar sedert wanneer is Rome pro-reformatorisch gewor den." Het gemis aan logisch denken, tengevolge van 'n zekere verblinding, het anti-papisme vaak eigen, springt hier wel héél sterk in het oog. Pro- reformatorisch staat niet tegenover anti-papistisch, maar tegenover pro- Rooms! Men kan van „Rome" na tuurlijk niet verwachten, dat het pro- reformatórisch is, evenmin als men even natuurlijk van de Protes tantse Kerken kan verlangen, dat zij pro-Rooms zouden zijn! Wat is nu verder het typisch anti papisme in de mentaliteit van de schrijver? Eén van de typische trekken van het anti-papisme is, dat het feiten verdraait of opblaast, in ieder geval- niet, in absolute en relatieve zin, in de juiste proporties ziet, om daaruit conclusies te trekken, waarmede men de katholieken tracht te h ameren, neer te halen in de waardering van hun meden ensen, achteruit te drin gen in de samenleving.* Zó ook hier. De schrijver wijst op wat er bijv. in Spanje gebeurt ten opzichte van de Protestanten. Zoals men weet, wordt de laatste tijd aan het regiem Franco vervreten, dat onder dat re giem door katholieken in Madrid, Protestanten zijn gemolesteerd en ruiten van een Protestantse kerk zijn ingegooid. Bij dergelijke voorvallen zijn onder het Spaanse volk ongetwij feld meer politieke dan godsdienstige drijfveren in beweging. Maar wij keuren deze dingen natuurlijk on voorwaardelijk af, zoals wij b.v. ook afkeuren de achterstelling, welke de katholieken in Ulster van protestant se zijde moeten verdragen. Maar zelfs al zou alles, wat de Pro testantse schrijver uit Spanje heeft gelezen of horen vertellen over daar heersende onverdraagzaamheid, waar zijn, dan zelfs nóg zou het in hoge mate onredelijk zijn, een zin te schrij ven als deze: „Wij achten verzet tegen het Communisme nodig, maar ook tegen het Rooms-Katholicisme." Waarbij hij wat in een Christen werkelijk schandelijk moet heterj het godloze communisme in één adem noemt met het Rooms-Katholicisme. Ieder onbevooroordeelde zal dit met ons betreuren en er zich over ergeren. Eén groep kan er zich over ver blijden en zeer terecht de Communisten! 104-JARIGE De heer Pieter Kooy, wonende Nieuwe Meerdijk in Badhoevedorp, hoopt Maandag 7 Maart a.s. zijn •104-de verjaardag te vieren. Hij is vermoedelijk de oudste inwoner van Nederland. €en koJiAettfe... „Als ruzie ontstaat, is het hek van de dam; Bind dus in voor de twist los barst. Spreuken 17, 14.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1