WSS BLDHOm VBRBNETTA Nieuwe Aziatische conferentie Er moet evenwicht komen in de betalingsbalans REDERIK Congres voor Christelijke matigheid Medezeggenschap in de onderneming VRIJDAG 4 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 OVER flONDE TAFEL-PLAN. A.N.P.-Aneta meldt uit New York, dat naar verluidt afgevaardigden der 17 landen, die de conferentie te New Delhi hebben bijgewoond, Vrijdag in besloten conferentie te New York zul len bijwonen om de mogelijkheid te bespreken van krachtiger diplomatie ke actie tegen Nederland in verband met de laatste ontwikkelingen in In donesië, in het bijzonder hst Neder landse plan voor een Ronde-Tafelcon ferentie en het Woensdag verschenen rapport van de commissie voor Indo nesië der V. N. Alleen Ceylon en Nepal, die wel uitgenodigd werden, doch niet ver tegenwoordigd zijn in de V.N., zullen de conferentie niet bijwonen. AMERIKA'S MENING. Volgens een Amerikaanse woord voerder te Lake Success is de Ameri kaanse regering van mening, dat de commissie der V.N. voor Indonesië de Nederlandse uitnodiging tot bijwo ning van de Ronde-Tafelconferentie niet moet aanvaarden, tenzij de Indo nesische Republiek deze conferentie uit eigen vrije wil ook bijwoont. Ofschoon nog geen datum is vast gesteld voor de hervatting der be spreking van de Indonesische kwes tie in de Veiligheidsraad, zou men in welingelichte kringen te Lake Suc cess niet verrast zijn, wanneer deze kwestie in het begin van de volgende week, mogelijk Maandag reeds, ter «prake zou komen, zo verneemt Ane- 4a. Wanneer de Veiligheidsraad be sluit, zo verklaart men in genoemde kringen, de V.N.-commissie voor In donesië naar de Ronde-Tafelconfe rentie in Den Haag te zenden dan zal men, met het oog op de begindatum dier conferentie 12 Maart de bespreking der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad niet veel lan ger meer kunnen uitstellen. Noorwegen verwerpt Sovjet-aanbod Noorwegen heeft vandaag het aan bod van de Sovjet-Unie voor een non-agressiepact verworpen. De tekst van het Noorse antwoord op de Rus sische nota, die vandaag werd ge- prb :_,eerd. bevatte een bQleefde ver werping van het Russische aanbod- Verklaard wordt, dat door toe te tre- Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 „Het Nederlands Kamerkoor". 6.00 Nieuws 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Bruno Wal ter dirigeert. 10.00 Klein, klein kleu tertje.... 10.15 „Muziek houdt fit!" 11.00 „De Zonnebloem".. 11.45 School radio. 12.15 Metropole orkest. 12.30 Strijdkr. 13.30 Amusements Orkest. Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 14.20 Engelse les. 14.40 BBC Sym phonic Orkest (gr.pl.). 15.10 „Naar het wonderland der muziek". 15.30 „Maastreechter Staar, Koninklijke Zangvereniging o.l.v. Martin Koe- kelkoren. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 „De Wig wam". 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Kampvuren langs de evenaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.20 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de kfok". 21.45 ,.Wie neemt de hand schoen op?" 22.00 Weekend serenade. 23.00 Nieuws. 23.25 Omroep kamer orkest. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pL 9.00 Boston Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt. promenade orkest. 10.20 Radiofeuil- leton. 10.35 In de continubedrijven. 11.35 Moderne pianomuziek. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 „De kleine man". 13.00 Nieuws. 13.20 The Ramblers. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.30 Marinierskapel. 15.00 Uit de Achterhoek. 15.25 Omroep kamer orkest. 16.25 André Koselanetz en zijn orkest. 16.45 Sportpraatje. 17.00 SchijvensOhouw. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws. 18.15 Popu laire liedjes. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 „Zorgen wij voor onze soldaten?" 19.45 „Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.15 Promenade orkest. 21.15 De winkel van Siljkel. 22.25 Schetsen uit het leven door Willem van Cappelen. 23 00 Nieuws. 23.25 Sfeer en rhythme. 23.45 Robinson Cleaver, orgel en Patrica Rossbo- rough, piano. den tot het Handvest der V.N. de twee landen zich verbonden elkander niet aan te vallen. De Noorse nota zegt, dat de Noorse regering derhal ve „de noodzaak niet inziet om deze belofte door een speciaal non-agres siepact te herhalen". Noorwegen deelde de Sovjet-Unie eveneens me de dat het' voornemens is deel te nemen aan de inleidende besprekin gen over een Atlantisch Pact. De Noorse nota bevat verder de verze kering van goede betrekkingen tus sen Noorwegen en de Sovjet-Unie en drukt de overtuiging uit van de Noorse regering, dat aan het Atlan- tisen pact geen agressieve doeleinden ten grondslag liggen. De nota verzekert de Sovjet-rege ring, dat Noorwegen geen bases voor buitenladse mi itaire strijd krachten op Noors grondgebied zal afstaan, zolang Noorwegen niet aan gevallen of met een aanval bedreigd wordt. Het proces te Sofia De openbare aanklager Dimitri Georgief heeft heden tjjdens dé zi ting van het proces tegen de 15 Bul gaarse predikanten verklaard, dat de beschuldigingen vele protestantse dominé's in Bulgarije bij hun spion- nage-activiteit hebben betrokken. Hij verzocht om een strenge straf voor de eerste vier beklaagden, die „goed werden betaald en bewezen hebben volkomen beginselloos te zijn. Zij moeten boeten op grond van wetsartikel 112". (Dit artikel bepaalt als maximum de doodstraf, maar laat de mogelijkheid open van een minder strenge straf). Georgief vergeleek het proces met dat van Kardinaal Mindszenty. Hij verklaarde, dat geenszins alleen in Bulgarije de Kerk door buitenlandse mogendheden voor eigen belangen werdt gebruikt Evenals de aanklager in het pro ces tegen Kardinaal Mindszenty zei Georgief, dat het huidige proces niets te maken had met de kwestie van godsdienstvrijheid en dat geen en kele keer tijd<?ns het proces veron- derste'd werd, dat de godsdienstvrij heid werd aangevallen! SPECIALE ZITTING DUITSE VOLKSRAAD De onder communistische leiding staande Duitse Volksraad is plotse ling bijeengeroepen voor een specia le zitting van 17 tot 19 Maart. Het secretariaat van de Volksraad gaf geen reden op voor deze plotse linge convocatie. De agenda is nog niet vastgesteld. MINISTER LIEFTINCK: In de Eerste Kamer heeft minister Lieftinck uitvoerig op de beschou wingen van financiële deskundigen geantwoord. Hij begon met er op te wijzen dat thans wel het zwaarte punt is komen te liggen bij pogin gen om tot evenwicht in de betalings balans te geraken. Toch blijft ook de handhaving van het begrotings- en monetair evenwicht een punt van aanhoudende zorg voor de regering. Van grote beteekenis noemde hij het peil waarop laatstgenoemd even wicht tot stand komt. In het bijzon der vanwege het vraagstuk van de economische unie met België en Luxemburg. Een versterking va n ons economisch gebouw, opdat wij na afloop van de hulp van Marshall weer op eigerr benen komen te staan, is de grote taak welke de regering thans wil en moet vervullen. Ver mindering van invoer uit, vergro ting van uitvoer naar het dollarge- bied is verboden. De binnenlandse productie moet worden Verhoogd, het voortbrengend vermogen van Indonesië vergroot en, niet te ver geten, bevordering van kapitaalvor ming is nodig. De minister was het met de heer Teulings eens, dat er geen ernstige inflatorische spanning meer bestaat Tot de V.V.D.-er dr. Bierema zeide hij over de bezuini ging, dat ons ambenarenkorps sinds 1 Januari 1946 met vijf en twintig procent is verminderd. Volgende week zal de minister over'eg plegen met de vaste commis sie voor belastingen uit de Tweede Kamer, daar op de conferentie met België en Luxemburg in Den Haag aan de orde zal komen hoe de belas tingstelsels van de drie landen meer met elkaar in overeenstemming kun nen worden gebracht. Een verzachting van de onderne mingsbelasting stelde de minister in het vooruitzicht Minister Lieftinck is niet van plan om de dividendstop op te heffen. Dat zou zijn inziens op dit ogenblik niet verantwoord zijn. Voordat de Eerste Kamer om half 10 de begroting van financiën zonder hoofdelijke stemming aannam, licht te de minister nog een tipje van de sluier die men tot dusver heeft laten handen over de straks te houden conferentie met België en Luxem burg in Den Haag. De verwachting schijnt te zijn, dat daar ook het vraagsuk van aanpassing van het rentepeil ter sprake zal komen. De minister verklaarde, niet van plan te zijn om het Nederlandse rentepeil zo maai- bp korte termijn te laten op trekken naar het volgens hem uit zonderlijk hoge rentetype in SPITFIRE MAAKTE NOOD LANDING IN DUITSLAND. Gistermiddag heeft een leerling vlieger van de Jachtvliegschool Twente, die een oefenvlucht maak te met de Spitfire H 3, de luchtvaart autoriteiten en politieposten in Ne derland enkele uren van spanning bezorgd. Het toestel kwam namelijk niet terug binnen de voorgeschreven tijd en was nergens meer te beken nen. Het vliegtuig had, zoals later bleek, gistermiddag omstreeks 17.15 uur bij het plaatsje Borken in Du;ts- land een goed geslaagde noodlanding gemaakt- De piloot, een leerling vlieger van de jachtvliegschool Twenthe, heeft direct, zodra hij contact kon krij gen, hetgeen uiteraard "enkele uren in beslag nam, zijn commandant ge beld en van zijn ervaringen melding gemaakt Van het vliegveld Twenthe is daarna een ploeg technici naar de plaats van de noodlanding vertrok ken. Nader wordt gemeld: De piloot, die gisteren in de vooravond de ge slaagde noodlanding maakte bij Bor ken (D.) is de 25-jarige A. J. M. de Mortel uit Tilburg. Hij is twee jaar in het bezit van zijn vliegbrevet. Mo torstoring maakte de noodlanding noodzakelijk. De vlieger is, volko men ongedeerd, vanmorgen half vier in Enschede teruggekeer. Het toestel is, hoewel licht, doch zodanig be schadigd dat daafmee niet kan wor den teruggevlogen. C.P.N. ANTWOORDT HENRI DE GREEVE De Zeereerw. heer H. de Greeve bericht aan de „Maasbode", dat hij op zijn bekende schrijven aan de C.P.N. in verband met het proces te gen Kardinaal Mindszenty het vol gend antwoord ontving van het par tijbestuur: Amsterdam, 24 Februari 1949 Aan de Heer H. de Greeve, pr., Haarlem. Mijnheer, Met belangstelling heeft het Dage lijks Bestuur van ae C.P.N. kennis genomen van Uw schrijven van 15 dezer. U gelieve wel te verontschuldigen dat wij niet spoediger geantwoord hebben; belangrijke werkzaamhe den verhinderden ons eerder de daarvoor nodige tijd te vinden. Het verbaast ons zeer dat u de me dewerking van het Partijbestuur der Communistische Partij inroept om Uw verzoek aan de Hongaarse rege ring inzake Kardinaal Mindszenty te ondersteunen. Wij meenden dat er van officiële katholieke zijde een dringend gebod was uitgevaardigd om met de com munisten en zejter met hun leiding, „geen enkele gemeenschap" (nulla communio) te onderhouden. Intussen b'ijkt dat de „Osservatore Romano", het orgaan van het Vati- caan, zich met een voorstel tot de Hongaarse regering wendt, dat ge heel gelijkluidend is aan het uwe, met dit verschil dat Kardinaal Minds zenty naar Italië zou moeten kunnen reizen. Het heeft er dus veel van weg dat uw tot ons gerichte verzoek niet van uzelf /uitgaat, maar op bevel van Rome is gedaan. U zult zelf wel het beste weten dat dit verzoek door geen verstandig mens ernstig genomen wordt. Het is ook niet ernstig bedoeld en slechts een onderdeel van een pro paganda campagne waarhij door u op onwaardige wijze met de persoon van Kardinaal Mindszenty wordt ge sold. Het is u natuur"ijk wel bekend, dat de Communistische Partij van Nederland generlei invloed kan uit oefenen op de Hongaarse regering, evenmin als deze regering of welke andere regering, invloed kan uit oefenen op onze partij. Wij kunnen u dus hiermede niet van dienst zijh. Maar nu u zich tot ons om hulo hebt gewend, wilten wij u een goede raad geven, die uw streven zou kunnen vergemakkelij ken. Het zal u namelijk moeilijk vallen aannemelijk te maken datii te goeder trouw van de „veranderde inzich ten" van Kardinaal Mindszenty ken nis zoudt wil'en nemen. Om die goede trouw te bewijzen, stellen wij u voor het volgende te doen: Verteld door Huibert Vet j EN DE ZEVEN DIRECTEUREN „Wacht even!" verzocht Frederik ongerust. „U zoudt mij nog vertel len ^jaar die zeven heren met noge hoeden zich op hielden!" „O ja?" vroeg de krui denier met strijdlustig vooruitgeschoven onder kaak. „O ja? Heb ik dai werkelijk gezegd? En w(anneer heb ik dat dan wel gezegd, hè? Je bent een grappenmaker, jochie." Frede:ik rende naar de deur en plaatste zich tegenover de kruidenier met dezelfde moed, die David be zeten moet hebben toen hij de strijd aanbond met Goliath. e Nu raakte de kruidenier toen wel een beetje van zijn zekerheid kwijt. „Huh!"' lachte hij ongelovig. „Moet je dat nou eens zien! Zo'n kriel- haan!" Maar Frederik stond pal. „Wat was nu eigenlijk Uw bedoeling?" vroeg hij bars. „Ha, ha! Zo'n grapjas", lachte de kruidenier weer, maar in zijn om walde oogjes bespeurde Frederik de angst: kennelijk voelde hij zich ach ter zijn toonbank meer op zijn ge mak tegenover jongetjes als Frederik „Nou... eh... hume tja, kijk eens", begon hy aarzelend. Je hoort tegenwoo.dig zoveel van die rar^ dingen en voordat ik me inspande om die zeven heren met hoge hoe den te vinden' wilde ik toch eerst zekerheid hebben of het geld er wel werke.ijk was. Stel je nou eens voor, dat ik ging uitkijken naar die zeven heren en ik zou ze zien en zé gevangen nemen en misschien wel gewond worden cn als er dan geen geld wasdat zou verschrikkelijk zijn, niet waar? Al 'die moeite voor niets en dan nog „Bedoelt U, dat U niets weet van die zeven heren?" vroeg Frederik woedend. „Scheer je weg!" en hij gooide de deur wijd open voor de onthutste kruidenier. „Ach, wat een verschrikkelijke man", zei Frederik moedeloos tegen Nota'ris Zwingelhout, toen de kruide- rieur zenuwachtig zijn stompje pot lood, bek'uiver.d, ve:dwenien was. „Ik was al zo blij om een aanwijzing te krijgen en nu blijkt, dat al mijn moeite vergeefs geweest is." Notaris Zwingelhout keek Krede- rik schildpadachtig aan. „Ja, jong", zei hij medelevend, en toen werd er voor de tweede maal geklopt. Was morgen 1II Uw haar met het fVi' IA PRODUCT 1. Al uw invloed op de katholieke ministers in het Kabinet-Drees, op professor Romme en dr. Beel uit te oefenen om de politieke gevangenen in Indonesië vrij te laten, die zon der vorm van proces zijn opgesloten; 2. Al uw invloed uit te oefenen op de-Vlaardingse Ka.i otter A. J. Schrey, thans militair in Indonesië, om zich menselijk tegenover de Indonesiërs te gedragen en ten minste zich niet in brieven aan zijn ouders op de door hem begane wreedheid te beroemen. 3. Al uw invloed uit te oefenen op de katho'ieke ministers, professor Romme en dr. Beel om te bereiken dat personen als Kapitein Westerling (genaamd De Turk) niet langer offi cieel bewierookt worden, maar in verband met hun 'gedrag uit het Ne derlandse leger worden verwijderd en gestraft; 4. Al uw invloed op de katholieke onderwijskrachten uit te oefenen op dat zij niet langer kleine kinderen in haat tegen mensen van commu nistische overtuiging zouden opvoe den en op zijn minst, dat kinderen beneden de tien jaar van „voorlich ting" over het proces-Mindszenty irsohoond blijven; 5. Al uw invloed op de katholieke geestelijkheid uit te oefenen opdat zij niet 1 anger verhindert dat in Ne derland Nederlanders van commu nistische overtuiging vrij en onge hinderd kunnen spreken, door zaal afdrijving e.d.; Al uw invloed op de katholieke minister van Justitie e.a. (zie boven) uit te oefenen opdat stakende schoon- maaksers, tevens moeders van kleine kinderen, te Amsterdam niet dagen lang wederrechtelijk en zonder vorm van proces in een ooUtiecel worden opgesloten, omdat zij voor hun brood strijden. Als voorzitter van de Bond Zonder Naam zult u het met ons eens zijn, dat het billijk is, wanneer u de we reld verbeteren wil, in uw eigen land en met uzelf te beginnen. Inmiddels verblijven wij, met verschuldigde gevoelens, Communistische Partij Nederland (De Waarheid), voor het Dagelijks Bestuur: N. BRANDENBURG, p.o. (P. de Groot). Aan de zeereerw. heer Henri de Greeve worde overgelaten, of en hoe hij op dit schrijven wil reageren. Maar spontaan willen wij toch hierbij enkele opmerkingen maken, die uitdrukking geven aan de ge dachten, welke bij het lezen van het bovenstaande ongetwijfeld bij onze lezers zullen zijn gerezen. Hoe kan men in ernst de dwaas heid neerschrijven, dat Henri de Greeve ingaat tegen een „dringend gebod", als hij aan de C. P. een brief schrijft. zoars hij er een heeft ge schreven; en hoe komt men tot de dwaze veronderstelling, datRo me hier achter zit?! Hoe durft men de grenzenloze brutaliteit aan, om te beweren, dat met Z. Em. Kardinaal Mindszenty wordt „gesold", hier, in Nederland, door de zeereerw. heer H. de Greeve en diens geestverwanten, terwijl heel de niet-communistische wereld fel verontwaardigd is over wat de Kardinaal door het corpw'mtsti'-'>h regiem in Hongarije wordt aange daan?! En welk een dosis brutaliteit wordt1 er vereist, om met een onbewogen gezicht te verklaren ,dat de C. P. ender generlei invloed staat van enige règering; en om te klagen over de vrijheidsbeperking van de Com- muntètische Partij in Nederland! Op wat beweerd wordt onder 1 tot en met 6 gaan wij hier nu niet in. Wat heeft dat alles, al zou er waar heid in liggen, te maken met de brief die Henri de Greeve tot de C. P. heeft g^-icht? Al zou er waarheid in liggen. Een korte opmerking over wat beweerd wordt sub 4. Als „de katholieke onderwijzers" kleine (of grote) kinderen opvoeden in „haat tegen mensen van communistische overuiging", dan zouden er op onze katholieke scholen onderwijzers zijn, die handelen lijnrecht in strijd met de elementaire beginselen van de katholieke geloofs- en zedeleer! Ter gelegenheid van het gouden jubileum van „Sobrietas" wordt op Zondag 24 April a.s. in het jaar beursgebouw te Utrecht een natio naal katholiek congres voor de chris telijke matigheid gehouden, georga niseerd door de Katholieke Federa tie voor Matigheid. Het congres wordt geopend door minister mr J. H. van Maarseveen. drie sprekers zullen het algemeen onderwerp „de zedenverwildering" van verschillende zijden belichten. Mgr. prof. dr F. Feron, vicaris-gene raal van het bisdom Roermond zal spreken over „de matigheid in de christelijke levensstijl" De Belgische minister van volksgezondheid F. X. baron van der Straten-Waillet over „zedenverwildering en volksgezond heid" en prof dr Gerard Brom, hoog leraar te Nijniegen, over „werke lijkheid." Z. Em. Kardinaal de Jong is ere voorzitter van het congres. Het Christelijk Nationaal Vakver bond bespral; deze week in een een daagse studieconferentie het wetson twerp omtrent ondernemingsraden. Referent hierover was. de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van de Ne derlandse vereniging van christelijke kantoor- en handelsbedienden. Van de ondernemer moet worden gevraagd, aldus spr., dat hij de arbei der erkent als een volwaardig aede- werker en gedrijfsgenoot en hem daarom de sociale en economische medezeggenschap verleent, die over eenkomst met de verantwoordelijk heid, welke ieder lid van de onderne mingsgemeenschap heeft. Spr. waar schuwde tegen overschatting van de betekenis dor medezeggenschap in de onderneming en anderzijds tegen de gradatie daarvan tot een vorm van behartiging van personeelsbelangen in de onderneming. Ook wake men tegen een bevordering van het egoïsme in de onderneming en het verliezen van contact met de bedrijfs tak. Spreker betreurde, dat de regeling van de ondernemingsraden gelicht is uit de wettelijke regeling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De voorzitter, de heer M. Ruppert, zeide aan het eind van deze bespre king. dat er op dit punt in de christe lijke vakbeweging grote eenstemmig heid is en dat van het grootste be lang voor het slag. van ondernemings raden is de omzetting der geesten in waarachtig christelijk-sociale zin. MGR. DR. J. O. SMIT WEER NAAR ROME VERTROKKEN. Mgr. dr. Jan Olaf Smit, die enige tijd hier in Nederland heeft ver toeft, om de laatste hand te leggen aan de voorbereiding voor de uitga ve van zijn werk over het leven van Z.H. de Paus, is weer naar Rome ver trokken. STAKING AMSTERDAMSE GEMEENTESCHOONMAAKSTERS OPGEHEVEN. Na een staking van bijna acht we ken hebben de schoonmaaksters van de gemeente Amsterdam gistermor gen besloten, de staking op te hef fen en Maandag 7 Maart het werk te hervatten. Zij hebben de overtuiging, dat de maatregelen, welke tegen de staak- sters zijn genomen, ongedaan zullen worden gemaakt en hun eisen o.a. verhoging van het uurloon van 60 tot 86 cent in de eerstvolgende vergadering van de centrale commis sie voor georganiseerd overleg ter sprake zullen komen. (Waarop deze overtuiging is gegrond, wordt niet gezegd). ititye&neeuiude f SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 18) „Daar heb ik een bijzondere reden voor. Mijn vader was de Officier van Justitie die de zaak behandelde, manheer Poirot- Ik het^ mrs. Arm strong meer dan eens ontmoet. Ze was een goede vrouw. Zo zacht en wanhopig. Zijn gezicht versomberde. „Als ooit een man verdiend wat hij kreeg dan is dat Ratchett of Cassetti."' „U voelt het haast alsof u de daad zelf wel had willen doen?" „Ja. Ik Hij zweeg, kleurde toen enigszins schuldig. „Het lijkt wel of ik mezelf verdacht maak." ,Ik zou meer geneigd zijn u te ver denken, mijnheer MacQueen, wan neer u buitensporig verdriet had ge- .toond, om het overlijden van uw patroon." „Ik geloof, dat ik dat niet zou kunnen, al was het om mezelf te redden van de elctrische stoel," zei MacQueen grimmig. Toen voegde hij er bij; ..Als het niet ongepast nieuws gierig is, hoe hebt u dit dan.) uitge vist? Gassetti's identiteit, bedoel ik." „Door een stukje brief, gevonden in de coupé." „Maar dan.... ik bedoeldat was nogal nonchalant van de oude baas?" „Dat hangt er van af," zei Poirot. De jonge man scheen deze opmer king nogal mysterieus te vinden. Hij staarde Poirot aan alsof hij trachtte hem te doorgronden. „Mijn taak," zei Poirot, „is me te vergewissen van de gedragingen van alle personen in de trein. Niemand heeft het kwalijk te nemen, begrijpt u. Het is maar een kwestie van formaliteiten." „Zeker. Dat begrijp ik. Begint u maar en laat ik mijn onschuld be wijzen, als ik kan." „Ik hoef u niet het nummer van uw coupé te vragen," zei Poirot glimlachend, „daar ik hem een nacht met u gedeeld heb. Het is de twee de klas coupé nos. 6 en 7, en na mijn vertrek had u hem alleen." „Dat is zo." „Nu, mynheer MacQueen, verlang ik een beschrijving van uw doen en laten gisternacht, van het ogenblik af dat u de restauratie-wagen hebt verlaten." „Dat is heel gemakkelijk. Ik ging terug naar mijn coupé las een beetje ging in Belgrado op het perron, vond dat het te koud was en ging weer naar binnen. Ik praatte een poosje met een Engelse jongedame, die de coupé op één na naast de mijne heeft. Toen kwam ik in gesprek met die Engelsman, kolonel Arbuthnot; ik geloof dat u ons passeerde, terwijl we stonden te praten. Toen ging ik naar Ratchett en zoals ik u zei, nam ik een paar brieven op, die hij ge schreven wou hebben. Ik wenste hem goedennacht en verliet hem. „Kolonel Arbuthnot stond nog in de gang. Zijn coupé was al klaar ge maakt voor de nacht, dus stelde ik voor, dat hij mee zou gaan naar de mijne. Ik bestelde een paar whisky's en we.zet'vi een boom op. We be spraken de wereldpolitiek en de re gering van Indië, de opheffing van het drankverbod en de Wall Street- crisis. Ik bemoei me gewoonlijk nief met Engelsen, stijve lui, maar deze mocht ik wel." „Weet u ook hoe laat het was, toen hij u verliet?" „Tamelijk laat. Tegen tweeën, denk' ik." „Merkte u dat de trein stil stond?" „O ja. We schrokken even, keken uit en zagen de sneeuw heel dik lig gen, maar we dachten niet /dat het ernstig was." „Wat gebeurde er, toen kolonel Ar buthnot u tenslotte verliet?" „Hij ging n^ar zijn coupé en ik riep de conducteur om mijn bed op te maken." „Ik stond voor de deur in de gang een cigaret te roken." „En toen?" „En toen ging ik naar bed en sliep tot de morgen." „Bent u gedurende de avond nog ■de trein uit geweest?" „Arbuthnot en ik dachten nog uit te stappen in hoe heet het ook weer *rinkovci, om onze benen een beetje te strekken. Maar het was bitter koud, een sneeuwstorm. We kropen er gauw weer in." „Door welke deur ging u uit de trein?" „Door die het dichts bij onze cou- pé." „Naast de restauratie-wagen?" J a. „Weet u nog of die gegrendeld was?" MacQueen dacht na. „Ja, ik geloof van wel. Tenminste, er was een soort staaf, die door het handvat ging. Bedoelt u dat?" „Ja. Toen u weer in de trein ging hebt u toen de staaf er weer vóór gedaan?" „Welneen, ik geloof het niet. Ik ging er het laatst in. Neen, ik her inner me niet, dat ik dat gedaan heb." Hij voegde er plotseling bij: „Is dat een belangrijk punt?" „Het kan zijn. Nu neem ik aan, mi,inheer, dat, terwijl u en kolonel Arbuthnot zaten te praten de deur van uw coupé ooen was?" MacQueen knikte. *„Nu zou ik willen, dat u me ver telde, als u kunt of er iemand door de gang ging, nadat de trein Vinkov- ci verliet, tot het tijdstip dat u van de kolonel afscheid nam." MacQueen fronste zijn wenkbrau wen. „Ik geloof, dat de conducteur eens voorbij is gekomen," zei hij, „ko mende van de kant van de restau ratiewagen. En een dame ging de andere kant op, er naar toe." „Welke dame?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen. Ik merkte het niet echt op. Ziet u, ik discussieerde juist met Arbuthnot. Ik meen me alleen een glimp te her kennen van een rood satijn geval, dat de deur passeerde. Ik keek niet en in ieder geval zou ik het gezicht van die persoon niet gezien hebben. Zoals u weet, ligt mijn coupé naar de kant van de restauratiewagen, zodat iemand die de gang door ging in die richting, zijn rug naar me toe zou keren, zodra hij voorbij was." Poirot knikte. „Ze ging naar het toilet, zeker?" „Dat denk ik." „En zag u haar terugkomen?" „Wel, nu u het zegt, neep. Ik heb het niet opgemerkt, maar ze zal het wel gedaan hebben." „Nog een vraag. Rookt u een pijp, mijnheer MacQueen?" „Neen, mijnheer." „Ik geloof, dat dit alles is op het ogenblik. Ik zou nu de knecht van Ratchett willen spreken, tussen twee haakies, reisden u en hij altijd twee de klas?" „Hij wel. Maar ik gewoonlijk eer ste zo mogelijk in de coupé naast die van Ratchett. Dan had hij het nieren deel van zijn bagage in mijn coupé en kon mij en zijn boel ge makkelijk bereiken wanneer hij ver koos. Maar bij deze gelegenheid wa ren alle eerste-klas coupé's bespro ken .behalve' die, welke hij kreeg." „Ik begrijp het. Dank.u, mijnheer MacQueen." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2