j J{a%te Vele verenigingen met vredige namen rREDERIK Ho. 23087 Secretaresse Welk net R.K Meisje Keukenmeisje VRACHTAUTO 'U Ivcjaait GDAUFFÈ1R Woningruil r MAANDAG 28 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 4 50 JAAR TER AARSE TUINDERIJ Maar de eenheid was verre te zoeken Tenslotte: de Centrale Veiling Een overzicht samen te snellen over „Vijftig jaren Tuindersbond" is een moeilijke taak, want het archief van de diverse verenigingen tot 1920 ont breekt geheel, terwijl juist in dat tijd vak de tuindersorganisaties rijk in aantal waren. Nu heb ik wel de hulp ingeroepen van personen, die meer van nabij de eerste gebeurtenissen rond het veiling-leven hebben mede gemaakt, doch dit ging er somtijds gebrekkig aan toe. Dit is hun niet kwalijk te nemen. Over de „tachtig" raken zo zoetjes aan de scherpe puntjes van het geheugen af. Meer dere malen kregen we slechts te ho ren: „Het was toen zo'n janboel". Terstond na het beëindigen van de campagne, omstreeks September 1897, trommelde men de tuinders bij elkaar, onder leiding van de heer H. Broers. Hier thans aanwezig. Het zaaltje van Piet Kouwenhoven bood amper ruimte om de 153 tuin ders op te nemen. Het niet aanwezig zijn van katheder, betekende voor de heer Broers geen beletsel, hij klom op een tafel en zo overzag hij de me nigte. Zijn begeesterend woord sloeg zo in, dat op één na al de aanwezigen, zo in, dat op één na al de aan contractueel lieten vastleggen, dat hun groenten voortaan aan de Bond ten verkoop zou worden afgestaan. Snel moest gewerkt worden. De Bin- nenmarkters mochten immers geen lont ruiken van deze actie, daar zij anders zouden trachten zo vlug mo gelijk contracten af te sluiten. Ontstaan van „God zij met ons". Het eerste Bestuur vormde de he ien J. v. d. Hoorn, W. van Straaten en W. Verlaan; in de controle-com missie koos men Jac. Vork, C. Hoo- gervorst en KI, van Eijk, als alge meen plaatsvervanger de heer C. T. de Bruijn. Dit is dezelfde C. T. de Bruijn, die bij onze veiling voorzitter is van de controlecommissie. En, vanaf de oprichting in 1897 tot nu aan toe heeft hij in de commissie van de verschillende verenigingen een plaats gehad. Het opmaken van een veiling reglement had heel wat voeten in de aarde; eindeloze besprekingen waren gemoeid om een geschikte naam te vinden. Ten lange leste bracht het randschrift op de gulden uitkomst. Het werd „God zij met ons". In de eerste jaren werd de groen ten op een centraal punt verzameld en vervolgens naar Amsterdam ver voerd, waar als Binnenmarkters door de vereniging waren aangesteld de heren W. van Tol en G. Kesting. Eigen mensen, onder controle staande van de Bond. Men had een eigen schuit genaamd „de Muralt". In 1906 ging men over tot het veilen van de producten. Een wonder-instrument, n.l. een afmijntoestel, was aange schaft, hetgeen stond geplaatst in het gebouw aan het Jaagpad, Toen kwam „De Hoop geleidt ons" erbij. Heerste er in ons dorp algemene vreugde, men was toch uit de greep van een paar handelslieden, toch kraakte het al vroeg in de Bond. Na een jaar samengevoegd te zijn, trad een gedeelte uit de vereniging. Het jaar 1911 bracht de gemoederen op nieuw in beweging, rond de kwestie „Contract-erwten". Een deel van de leden scheidde zich van de „God zij met ons" af, en organiseerde een nieuwe vereniging, genaamd „De hoop geleidt ons". En niet te vergeten „St. Phocas". Vanzelf zijn' er meerdere geschil len geweest in de Bond Hoe kan het anders. O.m. pronkbonen-verkoop, gewicht, het keuren der groenten, enz., kwesties die in 1949 aan de or de zijn en altijd zullen blijven ook. Jarenlang heeft de heer Hoogervorst het praesidium waargenomen, is la ter opgevolgd door de heer Th. Ver laan. In het jaar 1921 organiseerde vele tuinders zich in een Katholieke organisatie „St. Phocas". Opgemerkt zij, dat bijna alle Protestantse kwe kers waren aangesloten bij „De. hoop geleidt ons" Toen bleven er slechts enkele leden meer over en de Bond werd ontbonden. Ter verduidelijking moet ik ver melden, dat de vereniging „God zij met ons" alleen de groenten, peulen, doperwten, snijbonen verveilden, al het andere stond er buiten. Nu dan een vluchtig overzicht van de verenigingen, welke de andere groenten voor haar rekening namen. Vervolgens: „Bid en werk" voor de augurken. De 14e Augustus 1901, in het hartje van de augurken-campagne, kwam het bericht door dat de opkopers van augurken, geen augurken meer wensten af te nemen. En gezien dit de enigste afnemers waren, ontstond er als het ware een panische stem ming. Vlug de tuinders bij elkaar ge roepen en men besloot zelf in te gaan maken. Ging de inmaak vlot, de af zet was daarentegen matig. Ieder jaar onenigheid over de verkoop, dan te vroeg verkocht en dan weer te laat, rumoerige bijeenkomst over het slor dige beheer der administratie. Men kende twee ere-leden, burgemeester de Muralt en kapelaan van Rijn, ter wijl Van Briel Sasse te Nieuwveen juridisch adviseur was En „De Eendracht" voor de komkommers. Als onderafdeling van deze vereni ging, de naam voerende van „Bid en Werk", is nog bekend „De Een dracht", welke zich bezig hield met de verkoop van groenten, als sla, bloemkool, komkommers en peen. Dan bestond de Ter-Aarse Augurken veiling met de afdeling „Nieuw Le ven", op dezelfde leest geschoeid als voorgaande Bond. Beter vereend dan- gescheiden, dacht men eindelijk. In 1918 fusie. Later, gelijk met de Tuin dersbond „God zij met ons", ontbon den. Zoals al eerder behandeld werd in 1921, een Kath. Tuindersvereni ging opgericht met de naam St. Pro- cas, hiernaast kwam een tweede Kath. vereniging, en dan bestond al jaren „De hoop geleidt ons". „Tuindersbelang" speciaal voor het veilen. Men poogde in 1926 tot samen smelting te komen van beide Kath. verenigingen. Aanvankelijk kwam er overeenstemming. Doch toen er geen voldoende waarborgen bleken te zijn, dat beide afdelingen persoonlijk en bloc, goed gescheiden zouden blij ven, spatte de zaak uiteen. „St. Pho cas" bleef, de vereniging „Tuinders- belang", speciaal een veiling waar alle producten persoonlijk geveild werden, aanschouwde het levenslicht. Ten slotte: onder zachte dwang één. Door de slechte uitkomsten van het Tuinbouwbedrijf, ging men crediet aanvragen bij Prov. Starten. Dit kon slechts verstrekt worden, indien er ene veiling zou komen. Betrekkelijk onder dwang, vonden de tuinders el kaar In 1931 werden de drie bestaan de verenigingen geliquideerd en 1 Maart 1931 ontstond de Centrale Vei ling. In het tijdvak 19201930 is er veel afgespeeld in de verschillende ver enigingen, doch het lust mij niet, hierop dieper in te gaan. In het jaar 1926 is men kassen en warenhuizen gaan bouwen, ook kwam er meer platglas. In 1928 werden aan gevoerd 5000 kisten, in 1948, 340.000. De Centrale veiling draait nu al weer achttien jaar. Om het leven gekomen is een 50-jarige arbeider te Amsterdam, die bij het lossen van kolen uit de Ne derlandse kustvaarder Horst, liggen- Verteld door Huibert Vel EN DE ZEVEN DIRECTEUREN 21. De gehele weg naar de stad probeerde Nota ris Zwingeihout zijn plaag geest uit te horen, maar ai zijn pogingen waren te vergeefs. Het enig effect was een raadselachtige glimlach van de tovenaars leerling en de verzekering, dat hij alles zou weten, a's het avontuur afgelo pen zou zijn. Een schrale troost voor de nieuwsgierige notaris! Na een fikse wandeling bereik ten Frederik en de schildpad de stad en stevenden recht o>p het raadhuis aan. Voor het bordes had zich al een kleine schaar burgers verzameld, die zich er over ver baasde, dat het zo stil 'bleef in het gemeentehuis. Zelfs de torenklotc stond stil. en dit meest volgens en kelen van de snuggerste burgers toch ook een oorzaak hebben, om dat hier bentden alles een oorzaak heeft. De torenwachter is ook een visje gpworden," lichtte de notaris Fre derik in. „Het was die goudvis met die rode randjes om zijn ogen. Dat komt van de zo gen vermoed ik." Toen zag hij aan het gezicht van Frederik. dat hij zich niet duidelijk uitgedrukt nad. „Die rode randjes komen van de zorgen, vermoed ik", vulde hij aan, terwijl hij met moeite achter Frederik aan de treden van het bordes beklom. Toen waren ze boven, Frederik stelde zich met bet gezicht naar de menigte en hief zijn hand op om sti te. „Hoera!" riep de menigte uit ge woonte en toen begon Frederik: „Beste burgers!" Weer hoera-geroep. „Best burgers het spijt mij U te moeten mededelen, dat Uw gewaar deerde burgemeester. Notaris Zwin- gelhout, door een zeer bijzondere ziekte enige tijd verhinderd zal zijn. zijn zware taak waar te nemen." Hoera-geroep. Notaris Zwingel- hout bloosde van kwaadheid, maar toen nij bedacht, dat burgers op bij eenkomsten en bij toespraken altijd hoera riepen, kalmeerde hij weer een beetje. Nijdig kauwend op een sia-blaadje trok'hij zich terug in zijn schuld en liet zich gedurende de he'e toespraak van Frederik niet meer zien. De rede van Frederik had inmid dels een hoogtepunt bereikt. Tot onze grote dankbaar heid en vreugde werden wij heden verblijd met de geboorte van een Zoon en Broertje JOS Bii het H. Doopsel ont ving hij de namen JOSEPHUS FLORENTIUS MARIA G. C. J. van der Wiel E. F. M. van der Wiel Bresser J acques Leiden. 26 Febr. 1949. Nieuwe Rijn 78 2320 t Voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden over leed na een kortston dig lijden, geheel over gegeven aan Gods H. Wil. ornze innig gelief de Echtgenoot, Valer. Zoon. Behuwdzoon. Broer, Benuwdbroer en Oom. JURIANUS CHRISTIAAN STKFHANUS VREEBURG Echtgenoot van CORNELIA THEO'DOPuA MöLLERS in de ieefü:d van 41 j. Uit aller naam, C. Th. Vreeburg Möllers Leiden, 27 Febr. 1949. Heerengracht 22. 1584 De HaH. Uitvaartdien sten zullen gehouden worden a.s. Donderdag 3 Maart in de Paro chiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jo seph te 7.30 en 8.15 uur waarvan de gezongen Requiem te kwart over acht uur. waarna de beg-afenis van uit de kerk te kwart voor tien op de R-.K. Be graafplaats „Zijlpoort' Rozenkransgebed: Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond te 7.30 uur in de rouwkape' van het St. Elisabeth Ziekenhuis, alwaar de overledene is opge baard. Vooj de zeer vele bewijzen van deelneming ons be toond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder ELISABETH CATHARINA VAN DER BLOM geb. DE FEIJ betuigen wii hiermede onze oprechte dank. 1581 P. van der Blom ALi Leiden, Febr. 1949. Hoogi. Kerkkoorsteeg 13. Mevrouw M.J. H. v. Rij-Zitman TANDARTS PRAKTIJK HERVAT Telefonisch onder aangesloten Boekhoudkundig Bureau JAC. LAMAN H. RIJNDIJK 44, Z0ETERW0ÜDE R. K. Jongedame v. .g. h„ 24 j., met eindexamens Gymn. B., Secretaresse- examen Schroevers en practijk als zodanig, zag. zich gaarne geplaatst per 1 April. Br. M. Vinke, Duinweg 4. Wassenaar. is genegen om de huis vrouw te helpen in een gezin van 5 kinderen, waarvan 3 schoolgaand, voor d. of d. en n. Liefst zo spoedig mogelijk. Br. onder no. 1591 bureau van dit blad. Gevraagd te Wassenaar (bij tramh. Kieviet) flink zelfstandig of kookster in R. K. gez. waar 2e meisje en dagel. hulp ruw werk aanw. is. Goed salaris. Br. Mevr. Vinke, Duinweg 4, Was senaar. 1599 Dinsdagmiddag vanaf 2 uur in Zaal Leenders te De Kwakel Medewerking „The Wesopaband" Te koop Chevrolet 1943, 5 ton, Frontbesturing, in Dec. gereviseerd, met op gebouwde nieuwe cabine en open laadbak. Prijs bil lijk. K. Moot. Rijndijk 178, Voorschoten, tel. 24885, Leiden. 1686 de aan de Eerstkade, aldaar, de ko- lengrijper op het lichaam kreeg. Het broodconflict te Haarlem zal waarschijnlijk spoedig opgelost zijn. De bakkerspatroons zijn na een bespreking van de toestand tot over eenstemming gekomen. Wanneer nu de Nederlandse Bakkerij-stichting de broodprijs voor Haarlem zal heb ben bepaald, zullen de verschillende instanties nogmaals bijeen komen. De veldmuizenplaag, welke in de Noordoostpolder en elders in den lande is geconstateerd, noopt de plantenziektekundige dienst te Wage- ningen de bestrijding met ingang van 1 Maart krachtig ter hand te ne men. Bestrijdingsmiddelen zijn be schikbaar om dit uiterst schadelijke knaagdier op grote schaal te verdel gen. De Regering sluit thans over eenkomsten af met gras- en cichorei- drogers voor het drogen van aard appelen. Het gedroogde product zal tot meel worden verwerkt en in kleine hoevee,lheden met krachtvoe der Worden vermengd. Op de onbewaakte overweg aan de Ringvaartsweg te Rotterdam is een vrachtauto door een locomotief gegrepen. De bestuurder was bijtijds uit de wagen gesprongen. Te Rotterdam heeft een aanrij ding plaats gehad tussen een autobiui en een locomotief van de Rotte™ damse Tramwegmaatschappij op een kruispunt bij de Boergoensestraat. Zeven passagiers van de autobus werden licht gewond. Een 1)4-jarig kind uit de Fa zantstraat te Rotterdam is uit net raam gevallen en de volgende overleden. De directeur van het telegraaf kantoor te Den Haag, de heer J. A. Risseeuw, zal de P.T.T.-dienst verla ten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Aethe**,-,*r>,.-en DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocehtendgymn. 7.30 Moments Musicaux, Schubert. 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Morgenconcert 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.15 Opera-allerlei. 10.40 Schoolradio. 11.00 „Muziek houdt fit". 11.40 Le Carna val des Animaxux, 12.03 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 Metropolo Orkest. 13.00 Nieuws. 13.25 „Om en omêê. 13.45 Het Calvet- kwartet. 15.00 Schoolradio. 16.00 „De Zonnebloem". 17.00 Na schooltijd. 17.45 „Het karakter van de maat schappij in Suriname". 18.20 Sport- praatje. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 De contrabas als concerterend instrument. 19.45 Niwin-klanken. 19.50 Wederopbouw. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Vasten- avondparada. 23.00 Nieuws. 23.15 Een uitgeleide aan Prins Carnaval. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtend- varia. 8.55 „Lieve tante, ik ga trou- IN INDIE: W. J. VAN DER GEEST, Warmond, viert 1 Maart zijn 3e Indische ver jaardag te Batavia. ARIE VAN KINTS Langeraar. geboren 1 Maart 1926, viert zijn 2e verjaardag te Kota Pinang bij Me- dan. wen" 9.00 Symphonie no. 3 Brahms. 9.35 Aubade". 10.15 Arbeidsvitami nen. 10.50 Kleutertje luister! 11.00 Dinu Lipatti, piano. 11.30 „De Wek ker". 12.00 Het Lyra-trio. 12.30 Land- sn tuinbouwnieuws. 12.40 Zigeuner- muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 „The Skymasters". 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Orphée et Eurydice, opera van von Gluck". 16.25 „Van Palestrina tot Pijper". 16.40 „De Schoolbel". 17.00 Kinderkoor „Jacob Hamel". 17.50 Sportreportage. 18.15 Piano. 19.15 „"^hotter Frans leren spreken". 19.30 Henriëtte Bosmans, piano. 20.00 Nieuws. 21.45 Buiten lands overzicht. 22.00 Pierre Palla's populaire parade. 22.30 Chailley- kwintet. 23.00 Nieuws. 23.15 Carnaval. btaL.5 hoorzaal - Dondercag 3 b.aart - b uur ZEVENDE ABONNEMENTSCONCERT Dirigent: JAN OUT SolisteELIANE RiCHEPIN, 7e Symph. L. van Beethoven; Rapsodie espagnole v. Ravell; Pianoconcert van Tsjaikowsky Krt. ad t. 3.(a.i.j bij de Fa. C. C. Bender, Hoge woerd 90, Tel. 20097 en 's avonds aan de kassa. gevraagd, moet tevens enige verkoopkracht be zitten. Fa. Gebr. Edelaar, Oude Singel 66. Leiden. ROTTERDAM—LEIDEN Aangeboden grote eerste etage, bev. 3 grote kamers keuken en rolder voor wo- rmg in Leiden. R. W. Nicken, v. d. Tasstraat 12b Rotterdam. 1587 AANB0D ADVERTEERT IN DE LEIDSE COURANT Te koop aangeboden 500 beste droge takkenbos sen en 500 groene takken bossen. J. C. van Wissen, Achterweg 8, Wassenaar, tel. 2301. 1585 2* Te koop een Radio. Te vervoegen <bij L. Vitscher, Zuidbuurtseweg 60a, Zoe- terwoude. 1583 2* Naaimachine defect? Wij repareren bij U aan buis. klaar terwiil u wacht. Dat betekent voor u geen vervoc - geen weken wacn- ten en geringe kosten. J. B. H. Schoots, Rijnsburger- weg 29B Leiden, Tele foon 26664 2" Groentezaden en Bloemzaden. Nieuwe oogst voorhanden. Graszaden. Kunstmeststoffen Vlie- land's Zaadhandel, Nieu we Rijn 50, tel. 20824a Riet matten in diverse maten. Spaden. Schoffels en Har ken. Vraagt onze gratis prijscourant voor tuinza den. 2316 2* Wasteilen, wasketels, emmers enz.; roestig of de fecte bodem worden op nieuw gegalvaniseerd. Vooraf prijsopgaaf, Ook vertinnen van melkgereed- schap. Vakkundig adres. Bezorging gratis. A. J. Hartwijk. Landbouwadres Nieuwe Beestenmarkt 7-9. Tel. 2662724013. 2 Dagen nog Vanavond en morgen is Uw laats e kans om eens echt te profiteren van de vreugde welke de deelname aan een der avonden van E» C. U biedt. Vat deze laatste kans! Kom vanavond ot morgen mee doen. Een danstestijn om niet meer te vergeten is dan voor U een waardig en gezellig besluit. Leiden B Heden 8 uur en Dinsdag 4 - 6 en 8 uur, H. Kerk- gracht 48. I Hazerswoude D, Heden 8 uur Gymzaal I Hillegom H Heden 8 uur zaal Van Dril B Zoetermeer B Morgen Dinsdag 7.30 uur B Wassenaar B Morgen Dinsdag 7 uur B In de vasten B Alle clubs staan stil. Met speciale toestemming alleen oefenen op Zondag 4 en 8.30 uur en Privél Wij hebben nog een beperkt aantal van het bekende boekwerk „DST SS LESDEN" door L. C; J. ROOZEN Prijs gebrocheerd f 3.75. Gebonden f 4.50 „DE HEGLBGE PASTOOR VAR ARS" Een boeiende levensschets van «Henri Ghéon Uit het Frans vertaald door Tanulo Prijs gebrocheerd f2.25 Franco per post f 2.40 UITGAVE N.V. DE LEIDSCHE COURANT PAPENGRACHT. LEIDEN PERSONEEL Net Meisje gevraagd' van half negen tot 5 uur, Zon- en Feestdagen vrij en wekelijks een vrije mid dag, Rijnsburgerweg 29©, Mevr. Schoots, Leiden. 2" Een werkster gevraagd voor de sonoonmaak. Dorpsstraat no. 2 Zoeter- woude. I'58i2 DIVERSEN (g Vermist sedert Vrijdag, Cyperse kater, borst en pootjes wit: was enigszins ziek. Terugbezorging te gen goede be oning. of eventuele inlichtingen? Plantsoen 9© ^'^7.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 4