Het Rijnlands scheepvaart verkeer in cijfers Herstel en bouw van rivier-overgangen door oorlog achterop geraakt De ups en downs van Ter Aarse groenteveiling De partijraads-vergadering der K.V.P. te Utrecht ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 INTERESSANTE GEGEVENS. Het zal ongetwijfeld velen interes seren in hoeverre de vfiterwegen, de ^tijn-, Gouwe-, Amstel- en Hei manswetering en andere, die te za- men het hart van Zuid-Holland, in het bijzonder de dichtbevolkte en nij vere Rijn- en Gouwestreek doorsnij den, hun aandeel hebben in de, voor Nederland, zo belangrijke scheep- vaartbe weging. Vergelijkende cijfers Leiden. Teneinde een beeld te kunnen vor men van de grote betekenis van de waterwegen door de Gouwe-, Rijn en Bollenstreek vermelden wij hier enkele vergelijkende cijfers betref fende het verkeer te water door een aantal bruggen in genoemd gebied. Die zijn hoofdzakelijk totaal cijfers en voor het merendeel over de jaren 1939 en 1948. Schrijversbrng Voor wat de stad Leiden betreft bepalen wij ons tot enkele bruggen, welke doorgang verlenen naar en vkn de stad. ,De Schrijversbrug 1939: 25161 sche pen met een tonnenlast van 1.650.330 (1.421.800). In 1948 passeerden 26533 schenen met een tonnenmaat van 1.756.897. Spanjaardsbrug. De Spanjaardsbrug over de Zijl werd in 1939 gepasseerd door 37.936 schepen met een tonnenlast van 1 351.107, 20 kustvaarders met 2372 Brt. en 40 houtvlotten groot 5547 M2.; in 1047 waren het 27.019 schepen met een -tonnenlast van 1.053.101 en 4 houtvlotten, groot 141 M3. Willielminabrug. De Wilhelminabrug over het Rijn en Schiekanaal werd In 1939 gepas seerd door 36.255 schepen met 1.383 269 tonnenlast, 2 kustvaarders met 155 Brt en 28 houtvlotten, groot 2800 M2.; in 1948 passeerden 28.126 schepen met 1.153.582 tonnenlast, 2 kustvaarders met 156 Brt. en 7 hout vlotten, groot 1261 M3. De Mar eb rug binnen de stad, re duceert, vanwege de te nauwe fles senhals, de tonnenmaa.- tot pijn. 500 ton, bij een 5.85 M. breedte van het schip en 1.85 M. diepgang. Deze brug verkeert, evenals nog enkele andere in het gemeld gebied, in een zeer deplorabele toestand. De plannen tot de bouw van een nieuwe brug voor deze zijn door de oorlog, die voor meerdere brugbouwwerke nadelig werkte vertraagd. Vermoedelijk zal echter nu dit jaar me* de vernieu wing kunnen worden begonnen. Dan ral de doorvaartbreedte belangrijk worden vergroot, zodat dan ook de toegangsmogelijkheden ruimer zullen komen te liggen. Het gehele vaarwa ter der Rijn van Leiden tot en met Katwijk Binnen wordt aanmerkeliik uitgediept, door zandzuiging, tot 5 60 min, zodat alsdan ook daarheen sche pen met grotere diepgang dan tot nu toe (250 ton) zullen kunnen varen. Binnen 4 a 5 jaren zullen de bouw plannen van de zeesluis, ten behoeve van de visserij te Katwijk, vermoede lijk wel verwezenlijkt zijn. In laatste instantie moet het Rijk hieromtrent beslissen De gemeente heeft haar standpunt bepaald en wacht nu op het hoogste gezag Lei der dorpse brug. Volgen wij de Rijn, in omgekeerde richting van zijn natuurlijke loop, dan krijgen wij even. buiten de stad Lei den de Leiderdorpse brug. In 1938 hebben 26.818 schepen van allerlei soort, en tonnage (deze brug is geen telpunt ooor de tonnage's) de brug gepasseerd, waarvoor ze 13.149 keer moest worden geopend. In 1947 is de brug 11.226 keer geopend voor 21.065 schepen en in 1948: 12.679 maal voor de doorvaart van 24.192 schepen. Koudekerkse brug. De Koudekerksebrug heeft één klap ofwel, in scheepvaartkringen val ge naamd, heeft bij gesloten toestand 2 meter doorvaarihoogte en is 10 meter breed voor de dcorvaart.Enkele cij fers. Tussen haakjes het aantal ma len, dat de brug werd geopend. In 1939 passeerde 30.990 (12.399), in 1948 35.125 (11039) schepen. Alphensc brug. De Alphense brug. met de minder vererende, doch voor haar toestand typerende, bijnaam „De Brug der zuchten", ongeveer 45 jaren oud, is, bij uitzondering in deze streek, een twee klaps brug, wordt met de hand bediend, is in dg oorlogsdagen der mate door een Duits ccnvooi aange varen, dat de oostelijke klap onge veer 10 cm. uit de Ujn is geslagen ten opzichte van de westelijke helft en dientengevolge de voor het drukke autoverkeer toch al te smalle over gang (slechts éénrichtingsverkeer mogelijk) nog aanmerkelijk werd versmald. Voorts zijn de klappen en kele malen onder het zware auto- vraohtverkeer doorgezakt en werd ze voor beiderlei verkeer onbruikbaar. Provisorisch is een en ander hersteld, doch de algehéle vernieuwing der brug is dermate urgent dat de Pro vinciale Waterstaat elke nieuwe dag met angst en beven tegemoet gaat. De vernieuwing echter van deze brug zal, zoals wij in een aantal artike len enkele weken geleden mededeel den, op zich laten wachten tot de nieuwe bascule brug over de Rijn, op -een afstand van ongeveer 700 meter Noordwaarts van de oude, door de gemeente zal zijn gebouwd. In 1939 werd de Alphense brug 20.205 malen geopend voor 53.999 schepen; in 1945 9072 maal voor 22.322 schepen; in 1946 15.650 maal voor 30.615 schepeav, in 1947 13.562 maal voor het doorlaten van 36.628 schepen; in 1948 16.819 maal geopend voor het doorlaten van 36.668 sche pen. Bodegraafse brug. De Bodegraafse brug met schut sluis, is in beheer bij Grootwaterschap Woerden. Is voorzien van één klap, welke dit jaar zal worden vernieuwd. Met de werkzaamheden kan elk ogen blik worden begonnen. De klap biedt gelegenheid voor een één-richting verkeer. De doorvaartwijdte bedraagt 5.57 meter en vormt, evenals de Al phense cn Zwammerdamse bruggen een belemmering voor schepen van grote tonnage en hogere diepgang. Het streven der betreffende instanties is al sedert jaren voor de oorlog erop gericht om de doorvaartwiidte etc. van de bruggen aan te passen aan de grotere schepen. De oorlog heeft evenwel over het algemeen een lelij ke streep door de berekeningen ge trokken en zelfs nu nog liggen de plannen in dossiers of ze zijn, door gewijzigde omstandigheden van we gen en kanalen bouw, alsook van ge meentelijke uitbreidingsplannen en nieuwe industriële eisen, dyin ate in hun principes getroffen, dat ze geheel herzien moeten worden enmede door de materiaal-schaarste en voor al door de ongunstige monetaire po sitie van 's rijks financiën, dus ge noemd zij te worden uitgesteld Ook de bruggenbouw-techniek maakt in kleine onderdelen een periode van verbeteringen door, die dan in de oude nlannen dienen te worden aange bracht. In 1939 passeerden deze brug en werden geschut 5559 schepen met 223.187 ton en in 1947 Ï834 schepen met 82.526 ton. De 's Molenaarsbrug. De 's Molenaarsbrug te Alphen aan den Rijn is van ouds een draai brug, heeft bij gesloten toestand een doorvaarthoogte van 2.60 M. en haar doorvaartbreedte bedragf 7.80 M Ze is in beheer bij Rijnland. In de maand September 1944 werd ze door de Duitsers opgeblazen, gelukkig was de vernieling niet grondig, het brugdek viel gedeeltelijk omlaag. In de maand Juli van het daaropvolgend jaar was ze evenwel reeds weer hersteld. Ook voor deze brug lagen bouwplannen voor de oorlog gereed. Het scheep vaartverkeer bedroeg in het jaar 1939 (voor zover de brug moest wor den geopend) 7635. 1943: 3382, 1944: (brug gedeelte van het jaar vcrr.ield) 1843, 1945: (idem) 3033, 1946: 12926. 1947: 12276 en in 1948 moert ze 14954 maal worden geopend. Woubrugse brug. De Woubrugse brug ligt midden in een provinciale weg, de kom der gemeente en is in beheer bij de ge meente. In 1939 passeerde de brug 27.840 schepen met 1.388.267 ton. 22 kustvaarders met 1953 Brt. en 85 houtvlotten. 1947 vermeldt 9542 sche pen met 806.805 tonnenlast, 8 kust vaarders 390 Brt. en 36 houtvlotten. Tolhuissluis Leimuiden. De Tolhuissluis te Leimuiden, in de Drecht, die de verbinding vormt tus sen de Drecht en Amstel oostelijk en de Wijd^ Aa en Ringvaart westelijk, verwertcte de volgende cijfers bij een doorvaartbreedte der sluis van 4.60 meter (de vrije doorvaarthoogte der brug is 1 meter): in 1939 passeerden 21.847 schepen mei 1 135.552 tonnen last, 22 kustvaarders met 3 045 Brt. en 17 houtvlotten, bestaande uit 1746 halken, palen of juffers, in 1947 17.157 schepen met 659.307 tonnen last, evenmin kustvaardèrs of hout vlotten. J Rijnzaterwoudse brug. Ook deze brug behoeft dringend verbetering. Het ligt wel in de be doeling van Rijnland hier dit jaar nog een geheel nieuwe brug te doen bouwen, volgens de nieuwste con structie, en electrische bediening, maar naar het evenbeeld van het oude type-brug. De doorvaartwijdte wordt dan hoogstwaarschijnlijk 5.50 M. Er passeerde in 1948: 1401 schepen. L&ngeraarse brug. De brug te Langeraar staat even eens op de nominatie dit jaar te wor den vernieuwd, geheel volgens het principe van de Rijnzaterwoudse brug. De doorvaartwijdte staat mo menteel volgens plan op 4.50 meter, echter wordt sterke druk (geoefend op de betreffende instanties. Rijn land staat het namelijk sterk voor, om de breedte op 5.50 meter te bren gen. Ook het rij dek van deze brug zal worden verbreed alsmede van zelfsprekend het landhoofd. In 1948 een passage van 1455 schepen. Hefbrug Boskoop. De hefbrug te BoSkoop werd in 1939 geopend 23.600 maal voor 52 000 schepen; in 1948 20.500 maal voor 37.000 schepen. Hefbrug Gouwsluis, Alphen a. d. Rijn. De hefbrug te Alphen aan den Rijn-, Gouwsluis kan 30.70 meter omhoog, zodat praktisch de hoogste kraan er onder door kan. De opritten voor het wegverkeer maken aan beide zijden ongeveer 4 meter klim. Het is wel heel gevaarlijk, dat deze opritten nog steed3 niet zijn voorzien van ver lichting. De hefbrug is voorzien van een electro-motor, aangesloten aan het gemeentelijk electriciteitsnet, een draaistroommotor als reserve en evenzo een benzine-motor. Alleen de aandrijving van de draaistroommotor geschiedt op electriciteit van de ge meente en vervolgens gaat de rest per gelijkstroommotor. De brug gaat dan 50 cm. per seconde omhoog, per draaistroommotor 10 cm. per sec. en per benzinemotor eveneens 10 cm. per seconde. Per keer gebruikt de brug plm. 1 KW electrisch. In 1939 werd de brug ongeveer 6000 maal geopend voor 40.000 schepen; in 1948 werd de brug 4467 maal ge opend voor 7315 vaartuigen, terwijl er in hetzelfde jaar 30.111 schepen de brug passeerden, waarvoor ze niet ge opend behoefde te worden. Adviesbureaux der KAB De Katholieke Arbeidersbeweging in het Bisdom Haarlem besloot in Mei 1948 tot oprichting van een Ad viesbureau voor Opvoedings-, On derwijs- en Beroepsvraagstukken waarvan de zetel in Den Haag werd gevestigd en waarvan de leiding werd gelegd in de bekwame'handen van de Eerw. Broeder Carolus van het Instituut St. Louis te Ouden bosch. De omvang, welke dit bureau se dert dien heeft gekregen en gezien de talrijke wensen om aan dit werk uitbreiding te geven, hebben het K A.B.-bestuur doen besluiten meer dere dergelijke bureaux te openen. De grondige besprekingen met ver schillende deskundigen is besloten ingaande heden bureaux te openen in de volgende plaatéen: Alkmaar, Amsterdam, Goes. Gouda, Haarlem, Hoorn, Leiden, Zaandam, waarbij dan nog komt het reeds bestaande bureau in Den Haag, zodat er dus negen bureaux gevestigd zijn. Het is dus niet meer nodig, dat men uit het gehele Bisdom naar het Bureau in Den Haag komt. met alle bezwaren daaraan verbonden, doch thans kunnen alle plaatsen worden bediend en kan men zich tot het dichtsbij zijnde bureau wenden. Men wende zich voor gebruik van de bureaux ot de plaatselijke bestu ren van de K.A.B., welke terzake volledige gegevens bezitten. De leiding van deze bureaux be rust in bekwame handen, zodat dit zeer voorname punt afdoende is ge regeld. Overleg wordt thans gepleegd met de andere standsorganisaties n.L R.K. Middenstandsvereniging De Hanze de R.K. Werkeeversver- eniging de L.T.B. en St. Adel- bertsvereniging, zodat ook haar le den van deze bureaux gebruik kun nen maken en deze bureaux gedra gen zullen worden door de gezame- lijke R.K. Standsorganisaties. Ongetwijfeld is met deze nieuwe stichting van de K.A.B. weer een zeer 'nuttige en noodzakelijke instel ling aan de vele reeds bestaande ac tiviteiten van de K.A.B, toegevoegd. PRINS BERNHARD FONDS. Besturen Anjerfonds geformeerd. De districtsbesturen van de Anjer fondsen zijn samengesteld. In het dis- trictsbestuur voor Zuid-Holland heb ben zitting: mr. L. A. Kesper, com missaris der koningin, yoorzitter; mevr. M. James-van der Hoop, mevr. A. E. M. Sleen-Bosma, mr. F Borde- wijk, N. van der Brugge, pater A. J. A. M. Duynstee, ds. H. van Ewijck, prof. ir. J. H. Froger, B, Groeneveld de Kater, dr. E. D. Kraan, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, mr. A. A. Rijksen, L. van Tulder, prof. L. O. Wenckebach, M. Nolet, contactlid so ciale zaten, mr. E. Heringa, secr., be stuurslid P. B. F. moet nog worden aangewezen. AGENT SCHOOT ARRESTANT NEER. Eis 1 y, jaar. De officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank eis te gisteren anderhalf jaar gevange nisstraf tegen de 30-jarige Haagse po litieagent G. de Graaf, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in de nacht van 23 op 24 Juni 1947 bij het over brengen van een arrestant naar het politiebureau „deze opzettelijk met een pistool een dodelijke schotwond had toegebracht". In die nacht had'hij op het Jozef Israëlsplein te 's-Gravenhage een jongeman aangehouden, die zich niet kon legitimeren. Later bleek hij de 21-jarige Delftse student J. H. van Varick te zijn. Toen de agent hem wilde overbrengen naar het politie bureau zou Van V. een dolkmes heb ben getrokken. De agent loste een waarschuwingsschot, doch toen dit geen effect had schoot hij op de aan valler, die korte tijd later ter plaatse overleed. Uit de sectie bleek dat Van V. door vier kogels was getroffen en dat uit de dienstpistool zes schoten waren gelost Twee nachtwakers, die op het tu mult waren toegeschoten hadden het dolkmes dat van V. had weggewbr- VERZEKERINGSZAKEN VERTROU WENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTENKORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, IEL. 23010 pen teruggevonden en een frais, die in een wollen handschoen was ge wikkeld, zo verklaarden zij ter zit ting. Zij zeiden dat de agent erg ze nuwachtig was geweest Na het horen van nog drie andere getuigen erkende verdachte, vijf schoten te hebben gelost, maar om trent het laatste wist hij zich niets te herinneren. De bfficier merkte in zijn requisitoir op, dat uit het onderzoek en uit de stukken was gebleken, dat het laatste schot, tot het lossen waar van niet voldoende aanleiding had bestaan, dodelijk was geweest. VIJFTIEN JAAR GEëlST TEGEN DE VOORM. SECR.-GENERAAL DER N.S.B. „Zijn activiteit in de N.S.B. laat zich verklaren uit een zekere jjdel- heid en uit het feit, dat hij, maat schappelijk gesproken, tot de mis lukten behoorde; dat hij zich zolang in de N.S.B. kon handhaven was te danken aan zijn onvoorwaardelijke trouw aan Mussert. Die trouw com penseerde, wat hij aan kwaliteiten miste". Aldus kenschetste de procureur-fis caal bij de Amsterdamse Kamer vap bet Amsterdams Bijzonder Gerechts hof, mr. Drabbe, de voormalige se cretaris-generaal der N.S.B., ing. C. J. Huygcn, die gnteren voor dit Hof terecht stond. De eis tegen deze N.S.B.-functio- naris luidde vijftien jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit de reenten voor de duur van het leven. Na de openingsrede van de voor zitter, de heer Andriessen uitge sproken op de Vrijdagavond te Utrecht gehouden partijraadsverga dering der K.V.P., werd o.m. voorle zing gegeven aan een motie van de kring Den Helder, waarin veront waardiging en aischuw worden uit gesproken over de arrestatie en ver- oordenng van kardinaal Mindszenty en gevraagd wordt een constructieve sociale politiek te voeren. Deze mo tie zal worden doorgezonden aan de Kamerfractie. Van de Kring Overijssel was er een motie, waarir^ gevraagd wordt te streven naar de spoedige totstand koming van een wet regelende de kinderuijslag voor zelfstandigen. Aan gezien een commissie zich thans be zint over een voorontwerp ter zake werd op Voorstel van de voorzitter besloten het resultaat daarvan af te wachten. Voorts werd mededeling gedaan van een motie van de kring Overijs sel, waarin de machtspolitiek der Sowjet-Unie wordt veroordeeld en waarin wordt aangedrongen op maat regelen tot beperking en uitschake ling van de invloed der Sow jet-re gering. Deze motie werd voor kennis geving aangenomen, omdat ze al aan de Kamerfractie is ter kennis ge bracht Tweede voorzitter. Als tweede ondervoorzitter in de vacature -mr. E. Sassen werd bij enkele candidaatstelling gekozen prof. dr. Jos. Gielen, die met enige vriendelijke woorden door de voor zitter in het bestuur' verwelkomd werd. Zonder beraadslaging aanvaardde de vergadering de resoluties van het partijcongres 1948. Vervolgens werd een aantal voor stellen der kringen in behandeling genomen. Kostwinnersvergoeding. O.m. was er een voorstel van de kring 's-Hertogenbosch vragende te bevorderen, dat de kostwinnersver goeding worde omgezet in gedeelte lijke schadeloosstelling voor het verlies van het inkomen van de dienstplichtigen. Het partijbestuur bleek in het algemeen van oordee', dat de zware offers, welke de hui dige omstandigheden vragen, aan vaard moeten worden. Uit de verga dering werd de wenselijkheid be pleit de offers door de gemeenschap te doen dragen, omdat de offers voor de gemeenschap worden gebracht. De voorzitter merkte nog op, dat bij de begrotingsdebatten de rege ring zich bereid heeft verklaard voor gezinnen, waar de toestand meer dan normaal zwaar is een afwijkende, gunstige, regeling te treffen. Spreker meende, dat een gewijzigde regeling in voorbereiding is. Het voorstel- 's-Hertogenboscb werd tenslotte bij zitten en opstaan aangenomen. In verband met een motie van de afdeling Amersfoort, overgenomen door de kring Utrecht werd besloten het vraagstuk van hulp in de grote gezinnen nader van alle zijden te doen bezien. Materiële oorlogsschade. In verband met de behandeling van de wet op de materiële oorlogsscha de bepleitte de heer Koops (Venlo) de noodzakelijkheid, dat onder geen enkele voorwaarde afgeweken zal worden van de 13 punten der des betreffende resolutie van de K.V.P. en dat T.en geen slag om de arm zal houden. De voorz. zeide, dat de fractie ze ker rekening zal moeten houden met de resolutie van het partijcongres. Spr. kan als partij-voorzitter de frac tie niet binden. Op het ogenblik kan hij zijn oordeel over de memorie van antwoord nog niet geven. Z.i. zou het verkeerd zijn als hij of de vergade ring nu reeds een uitspraak zouden doen. De fractie moet zich rustig en met ernst op deze aangelegenheid kunnen bezinnen. Aan de fractie zal niet voorbijgaan hoe over deze zaak hier wordt gedacht en spr. hoopte, dat dit ook niet aan de regering zal voorbijgaan. Classificatie. Een voorsfel van de kring Tilburg om tie contributie te verlagen werd overeenkomstig het praeadvies van het partijbestuur afgewezen. Een an der voorste.-Ti'burg bepleitte af schaffing der classifiactie. Het partijbestuur herinnerde aan de indeling dooi de regering van de commissie-Kruyt, die tot taak heeft het classieficatie-vraagstuk te bestu deren. Het acht het ongewenst op dit ogenblik weer op dit vraagstuk in te gaan nu duidelijk genoeg is te kennen gegeven, welk belang de K.V.P. aan de oplossing van dit vraagstuk hecht De voorzitter ver dedigde het standpunt van het be stuur uitvoerig; de Tilburgse af ge vaar digce verklaarde echter een uitspraak van de partijraad te ver langen. Bij zitten en opstaan werd liet voorstel-Tnburg verworpen. Reglementswijziging. Vervolgens kwamen aan de orde enige voorstellen tot reglementswij ziging. Bij de voorstellen tot wijziging van het algemeen reglement der partij was er een nopens het college van beraad, in welk college vraagstuk ken voor de partij en'of voor het practisch politiek beleid van grote betekenis, aan beraad kunnen wor den onderworpen. Het college bestaat volgens het voorstel uit net dagelijks bestuur der partij, waarnaast als leden worden uitgenodigd: de voorzitter en secre taris van dc Eerste en Tweede Ka merfractie, drie leden van het cen trum voor staatkundige vorming en een zodanig aantal personen als het dageljj ics bestuur telkens voor de bereiking van het doel van het col lege noodzakelijk acht. Van enige zijden kwam er bestrij ding van het voorstel, o.m. op gron den van organisatorische aard. De voorzitter verdedigde het uitvoerig. Te middernacht werden de beraad slagingen geschorst tot hedenochtend tien uur. DE MIDDACHTER ALLEE. Naar wij vernemen heeft de rege ring machtiging verleend aan de hoofdingenieur-directeur van de ♦rijkswaterstaat in de directie Gel derland om een contract te sluiten met graaf Bentinck van Middachter tot aankoop door het Rijk van de be roemde nog overgebleven bomenrijen in de Middachter Allee. Deze door de gehele wereld bekende laan is 1400 meter lang, maar over een lengte van 700 meter is zij gedurende de bezet ting door de Duitsers vernield. Reeds eer was met graaf Bentinck, die eige naar was van de grond en de bomen overeengekomen, dat het Rijk de be schikking kreeg over het vernielde gedeelte, waarna de herinplant met jonge bomen is geschied, terwijl ach ter de bomenrijen nieuwe rijwielpa den werden aangelegd. Thans zul len ook achter de oude bomen rij wielpaden komen. Naar schatting van de deskundi gen gaan de oude bomen, die over gebleven zijn, nog ongeveer vijf en twintig jaren mee. Ze zullen dan uit geleefd zijn en vervangen moeten worden. (Vervcig van gisteren). De „Veense" "cultuur breidt zich uit. Het schijnt dat de typische „Veen- se cultuur" van lieverlede een groter oppervlakte gaat innemen, want de peulen kwamen al een derde meer ter verkoop dan vorig seizoen, met een middenprijs van 50 ct. per kg. Maar ook de doperwten kwamen in ruimer hoeveelheid. Totaal 17.000 zak passeerden de k ok, met een doorslag van 36 ct. per kg gelijk aan die van 1947. De oogst van dit pro-" duet verliep te snel, de erwt werd te gauw rijp. Door de conservenfa- brieken is ruim 5000 zak afgenomen. Nu met de nieuwe dors-methode al de velderwten op het land fabrieks- klaar worden afgewerkt, zal in den vervolge deze landbouwerwt niet meer op de veiling verschijnen. Dit zal ongetwijfeld een voordeel be- kenën voor onze rijserwt, er is im mers een concurrent minder. Vooral op die veilingen van be-' ang, waar weleer beide soorten werden aange boden. De tuinbonen-aanvoer was dit jaar iets minder, wat waarschijn* lijk gezocht moet worden in de om standigheid, dat de prijs aanvanke lijk constant hoog bleef, hetgeen de tuinder aanspoorde, de boon er vlug af te nemen. Het prijsverloop was bijzonder interessant, eerst teruglo pen tot 13 ct. dit betekende de minimumprijs vervolgens oplopen tot 25 ct. en uiteindelijk terug naar 12 ct. Het niveau lag hier op 19 cent per kg. De snijbonen Waren we de laatste jaren ge woon, het grootste kwantum snijbo nen in de maand Juli te verwerken, thans een uitzondering. Op de 2e Augustus de hoogste aanvoer, n.l. 8000 zak. Omtrent het verloop van deze campagne het blijft verre weg het hoofdproduct aan onze vei- ing, immers een totale omzet van een half millioen gulden is men evreden. De storm op Zondag 8 Augustus hield helaas goed huis on der het gewas, veel jonge vruchten er af en een massa bonen tot stek gewaaid. Met de verkoop gaven de conservenfabrieken de toon aan, uit sluitend prima kwaliteit werd door hen afgenomen. De afwijkende kwa liteit, plus het stek kon naar Duits land. Een enkel bedrijf had te kam pen met het gevreesde „grauw", wat vooral in dit jaar een flinke strop betekende. Gemiddeld bracht de snij boon 50 ct. per kg op. Witte pronkers een matige oogst en prijs, 15000 zak tegen 16 ct. per kg. Augurken gaven een boven ver wachting goede uitkomst. In de be ginne kwam een behoorlijk kwantum fijne augurken, doch toen er nader hand meer be angstelling bestond voor de grovere sortering ging men aan het grof plukken. Ruim 25 ct. per kg. Waspeen is er ruim twee millioen kg geleverd, gemiddeld 11 ct per kg. Het witlof had in het voorjaar met een verliespost t'è werken, want een opbrengst van 15 tot 20 ct. per kg zal ongeveer op de helft liggen van de kostprijs. Veilingomzet 35 hoger Andere groenten, in het najaar geoogst, inzonder andijvie en kroten en diverse koolsoorten, gingen traag of in het geheel niet van de hand. De conclusie mag getrokken wor den, dat wij over de bedrijfsuitkom- sten tevreden kunnen zijn. Dit komt wel tot uiting in de verhoogde vei lingomzet van ruim 400.000 gulden. 35 Een verb'ijdend teken, doch dit wordt even geremd door de bi zonder hoge bedrijfsuitgaven en de belastingen, met name de vermo- gensaanwas en de ondernemingsbe lasting. Aan conserve^ gezouten, diep vries en drogerijen, is een totaal bedrag geleverd van 433.387,37, ruim twee ton meer dan vorig jaar. Geëxporteerd: naar België 6500 kg snijbonen. Tsjecho-Slowakije 25 ton waspeen, Engeland 31000 kg to maten, bezettingslegers 107 ton peen, 33000 kg snijbonen, 6000 kg pronk- bonen en 30.000 kg tuinbonen, naar Duitsland 200.000 stuks sla, 1.380.000 kg peen, 20.000 zak snijbonen, 41.000 kg tomaten, 25.000 uien, 30.000 kg kroten, 4700 zak pelen, en verder kleine hoeveelheden kool, andijvie*" en andere groenten. Er zijn dit jaar 150 veilingen ge houden. Totaal is er aan fust afgegeven en ingenomen 680.000 kisten, 57000 ba len en 470.000 zakken. Het ledental is momenteel 385. Het glas wat in 1945 verplicht ge leverd is voor de geteisterde gebieden is aan de rechthebbende tuinders te rug gegeven. Precies 1200 eenruiters. De totaal-omzet bedr. 1.691.511.31. Een verhoging van i 439.333.04. Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws 8.15 Nieuw Londens Strijkork o.l.v. Maurice Miles. 9.30 Nieuws. 9.45 Notenkrakersuite, Tsjai- kofski. 10.00 Hoogmis, 11.30 Suite no. 10 in d kL t., Handel. 11.40 Piano concerten van Mozart. (XX). 12.00 Apologie. 12.35 Jeronimo Villarino, gitaar. 12.40 „Het orkest zonder naam". 13.00 Nieuws. 13.50 „Buffalo Bill". 14.05 Kamermuziek-program- ma. 15.40 Amusementsorkest. 16.25 Vespers. 18.30 Strijdkr. 19.00 N. C. R. V.-koor; 19.30 Nieuws. 19.50 In 't Boeckhuys. 20.05 De gewone man. 20.12 „Uit en thuis". 22.37 Actualitei ten. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondcon cert. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.platen. 8.30 Voor de tuin „Voorjaarsbloemen". 8.40 „Barcarole". 9.15 Men vraagt. en wij draaien. 12.40 De piano ro- mantique. 13.00 Nieuws. 13.20 „Mimo sa". 14.00 Meditation uit „Thaïs". 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Het Sne- ker Cantate-koor. 15.05 Het Radio- Philharm. Orkest (MengelbergDie- penbrock). 1,6.10 „The Skymasters". 17.30 Ome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.15 „De Camera Obscura". 19.30 Godwin en Silberman. 20.00 Nieuws. 20.15 „Die lustige Witwe". 21.15 „Beau Geste, hoorspel. 21.50 „De Speel doos". 22.05 „Inspecteur Vlijmscherp en de brand in de Breestraat", hoor spel. 22.30 In stijgende lijn (6e con cert) Sextet in Bes, Joh. Brams. 23.00 Nieuws. 233.15 Boston Pops Orkest. MAANDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Révei le. 8.00 Nieuws. 8.45 Kamermu ziek. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 rrans Schuoert Concert. 11.00 Peter Pears, tenor. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Ina Over- kamp, piano. 12.10 Lunchmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12:33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 „Mandolinata". 13.45 Gr.pl.. 14.00 Schoolradio. 14.35 Richard Wagner concert. 15.00 „Aanleg en onderhoud van gazons". 15.30 „Trio's uit alle landen". 16.45 prof. Vignanelli, orgel. 17.00 „Het kleuterklokje klingelt". 17 45 „De pers in Indonesië". 18.00 Piano. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Onder de N. C. R. V.-leeslamp. 19.45 „De bedrijfsvoering op onze zandbedrijven". 20.00 Nieuws. 20.15 Omrcep-orkest. 21.00 Een liefde in de i8e eeuw Hoorspel. 21.45 Dat ons loflied vrolijk rijze. 23.00 Nieuws. #3.15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendvaria. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Gram.pl. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Op de Uitkijk. 11.15 Orgelconcert uit de West. rkerk te Amsterdam. 12.00 Trio Jan Hofmeester. 12.30 Land- en tuin bouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.2C Het Promenade-orkest. 13.50 Tino Rossi zing. 14 )5 Operette-concert. 15.00 Bonbonnière" 16.00 Sopraan en piano. 16.30 Musicalender. 17.30 „Hoort, zegt het voort". 17.45 „Jhe Skymasters''. 18.00 Nieuws. 19.00 Mu- sicorda het strijkorkest van Hugo de Groot, 19 ?0 Inleiding tot muziekbe grip. 19.45 Nationaal Instituut „Steun wettig g"-ag'. 19.50 Gr.pl. 20.00 Nieuwst 20.05 Radioscoopprogram- ma. 22 20 E'.iane Richepin, pianp. 23.00 Nieuws. 23.30 Gr.pl.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6