Congres Europese beweging te Brussel Grootse afscheidshulde van een groot geleerde en voortreffelijk mens Ik! 3 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 CHURCHILL EN SPAAK ERE VOORZITTERS. Gistermiddag is in de grote zaal van het Paleis der Academiën te Brussel de plechtige openingsvergadering ge houden van de Internationale Raad der Europese Beweging. De beide ere-voorzitters der Europe se Unie, Winston Churchill en Paul Henri Spaak namen aan de bestuurs- •tsfel plaats, waaraan ook gezeten waren de Engelse oud-minister Dun can Sandys, voorzitter van het uit voerend comité van de Internationale Raad, de Franse oud-minister Robert Bichet, de Nederlandse vice-voorzit- ter prof. dr. H. Brugmans, sir Harold Butler, ex-directeur van het inter nationale bureau voor de arbeid, de Franse gedelegeerde Marceau Pivert, de Belgische oud-minister Paul van Zeeland, de Poolse schrijver dr. J. H Retinger, die als secretaris-generaal optreedt, de Franse oud-minister An- dré Philip, de Franse ex-staatsminis ter Guy Mollet, die de zieke ere-voor- zitter Leon Blum vervangt, en signor Ruihi. die de Intaliaanse premier Al- cide Gasperi, die door ambtsbezighe den is verhinderd de zitting bü te wo nen, vertegenwoordigt. In de zaal zelf zaten de afgevaar digden van Oostenrijk, België, Dene marken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Griekenland, IJsland, Italië, Luxem burg, Noorwegen, Nederland. Zweden, Zwitserland, Turkije en de Westelijke bezettingszones van Duitsland. Bo vendien waren er twee afgevaardig den aanwezig van elk der Oost- Europese landen, waarvan een rege ring in het buitenland bestaat, n.l. Bulgarije, Hongarije Polen, Roeme nië, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Tevens waren er twee vertegenwoor digers van het republikeinse Spanje. De Belgische premier Paul Henri Spaak opende de vergadering. Hij heette de gedelegeerde welkom en legde in zijn korte openingsrede de nadruk op de absolute noodzaak van een verenigd Europa Vervolgens neemt Winston Chur chill het woord. Hij stelt de snelle re sultaten in het licht, die door de Europese be^veging reeds %ijn be» reikt en schrijf deze *oe aan het ver langen van de Europese volkeren een organisatie te scheppen, die zich bo ven' de gewone partijpolitiek en de parlementaire geschillen verheft. De agenda van het congres omvat do volgende punten: 1. Bestudering van een ontwerp van een Europese c onventie, welke voor ziet in de instelling-van 'n „Europees hof voor de rechten van de mens". De regeringen zal worden verzocht een dergelijk hof te erkennen. 2. Bestudering van de beginselen, waarop een Europese politiek ge grondvest moet zijn. 3. Bespreking van de algemene or ganisatie en propaganda. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V., Nieuw* Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak" kundig Het Amerikaanse proefstation te White Sands (New Mexico) maakt bekend, dat een proefraket is afge schoten tot 400 kilometer boven de aarde. Het projectiel was een sa menstelling van een herbouwde Duitse V 2 en een kleinere raket naar Amerikaans ontwerp, dat weer door de V2 afgevuurd werd. De raket bereikte een maximum snelheid van 8.000 kilometer per uur, eveneens een record. De twee raketten waren tezamen 20 meter lang en wogen 15 ton. Volgens generaal Bladkmore, lei der van het proefstation, kan op het ogenblik geen voorspelling gedaan worden over de mogelijkheid, een bepaald doel te raken. PARLEMENTSZETELS VAN COMMUNISTEN IN BRAZILIë VERDEELD. Na een langdurig debat heeft de Braziliaanse Kamer van Afgevaar digden een wet goedgekeurd betref fende de verdeling van de zetels der gekozen communisten onder de andere partijen. Deze maatregel is het gevolg van het besluit van ge recht dd. 7 Mei 1945, waarin de communistische partij onwettig wordt verklaard en krachtens hstwelk het parlement alle gekozenen van de communistische partij als van hun mandaat vervallen beschouwt. Dr. BEEL EN KOETS TE BATAVIA Dr. L J M. Beel, Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, en dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de H.VJC., zijn heden te negen uur te Batavia aangekomen. Zij werden verwelkomd door prof. dr. Husein Djajadiningrat, /secretaris van staat voor onderwijs en opvoe ding, generaal S. H. Spoor, sultan Hairidd de tweede, Hilman Djajadi ningrat, leden van de commissie van de V.N. voor Indonesië en an deren. Van het vliegveld gingen dr. Beel en dr. Koets terstond naar het paleis. BEKRONINGEN OP DE WINTER- FLORA TE HAARLEM. Behalve de op p. 1, 2e blad in dit nummer vermeldt, zijn nog de vol gende bekroningen toegekend: Ppyzen voor afdelings-inzendingen: 1. niet toegekend, 2. Bovenkarspel en Grotbroek, 3. Ana-Paulowna, 4 Langendijk. Collecties één hoofdarti kel: 1. Limmen-Heiloo, 2. Heemstede. Tulpen: 3e pr. N.V. G. P de Vroo- men te Sassenheim. Narcissen: 1. G. Lubbe en Zn. Oegst- geest, 2. G. B. de Vroomen, S'heim, 3. Warnaar en Co., Sassenheim. Hyacinthen: 1. H. de Graaff en Zn. Lisse, 4. G. B. de Vroomen, S'heim. Gemengde bol- en knolgewassen: 1. A. Nyssen, Santpoort, 2. P. Nijssen, Santpoort, 3. C. G. van 'Tubergen, Haarlem, 4. A. C. van der Schoot, Hillegom. Amaryllis: 1. Warmenhoven, Hille gom, 2. G. C. yan Meeuwen, Heem stede. Tulpen in kist: 1. Ver. Bloemb.cul turen, Nöordwijk, 2. C. Soeteman, Noordwij k. Triumphtulpen: 1. J. F. v. d. Berg, Anna-Paulowna, 2. 'C. Soeteman, Noordwij k. Darwin: 2. C. Soeteman. Narcissen: 1. Ver. Bloemb .cult Noord wijk. Nieuwe tulpen* 1. G. B. de Vroo men, S'heim, 2. J. v. d. Berg, Anna- Paulowna ,2. P. Hoek, 's-Graven- zande. Nieuwe narcissen: 1. G. B. de Vroo men, 2. Warnaar en Co., 3. G. Lubbe. Nieuwe hyacinthen: 1. de Graaff, Lisse. Nieuwe crocus: W. J. Eldering en Zn., Sassenheim. Diploma's en gouden medailles voor nieuwe aanwinsten werden toe gekend, voor tulpen: aan G. B. de Vroomen; voor hyacinthen aan War naar, Lubbe, H. P. Zwetsloot, S'heim en G. B. de Vroomen; voor crocus: Eldering. Ereprijzen ontvingen: P. Bakker, Enkhuizen, Ruigrok Hillegom, J. C. Maarse, Aalsmeer. Gouden medailles: M. van - Wave- ren, Hillegom, G. v. d. Mey's Zonen, Lisse, Ant. v. d. Vlugt, Lisse, Soete man, Noofdwijk, D. van Buggenum, Beverwijk, D. W. Lefeber, Lisse, Gebr. Van Zanten. Hillegom Jac. Uitten- boogaard, Oegstgeest, H. P. Zwetsloot S'heim Be'le en Teeuwen, Lisse, Jac. Uittenboogaard, Oegstgeest, M. Bee- len, Lisse, Nic de Bruyn. Voorscho ten, P. Hopeman en Zn. Hillegom, fa. P van Deursen, Sassenheim. Extra prijzen: Lubbe. van Tivber- gen, G. v. d. Mey's Zonen, J. C. Huyg, Breezand en Van der Schoot. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN MOND- EN KLAUWZEER. Tengevolge van het mond- en klauwzeer kwamen in de week van 1320 Februari jl. de volgende sterf gevallen voor: runderen 2, kalveren 7, varkens en biggen 11 en 1 schaap. PROF. DR. J. A. J. BARGE GING HEEN F\E AFSCHEIDSBIJEENKOMST, welke gistermiddag in het Anatomisch Laboratorium van het Boerhaave-kwartier werd gehouden ter ge legenheid van het heengaan van prof. dr. J. A. J. Barge als hoogleraar in de ontleedkunde aan de Leidse universiteit, is uitgegroeid tot een groot se hulde aan de scheidende hoogleraar, waarbij bleek hoe prof. Barge een bijzondere plaats in het leven van de Leidse universiteit, in het leven van tal van hoogleraren en studenten en oud-studenten heeft weten in te nemen. Parijse politie doet huiszoeking IN COMMUNISTISCHE GEBOUWEN De Parijse politie heeft gisteren huiszoeking verricht in de kantoren van het communistische weekblad „Regards". De hoofdredacteur en zes andere personen zijn door de veilig heidsdienst verhoord. Volgens de communistische krant „Ce Soir" heeft de politie eveneens huiszoeking verricht in de kantoren van het com munistische weekblad „France d Abord", in het geboirtv der „Edi tions Sociales" en bij een lid van het personeel der unie van C.G.T.-vak- bonden. Volgens dezelfde krant heeft de regering tenslqtte aan het gerecht het nummer van het officiële com munistische blad „l'Humanité", waar in de verklaring van de algemene secretaris der partij, Maurice Thorez, is verschenen aan het gerecht doen toekomen. Volgens „Le Monde" is het de dienst voor de bewaking van het grondgebied, die is overgegaan tot de huiszoeking in de kantoren van het weekblad „Regards" aan de Rue La- martine te Psrijs. De hoofdredacteur van dit blad Pierre Juin, een redac teur, Jaques Friedland, een typiste en drie andere personen z\jn naar het geLouw van de veiligheidsdienst ge bracht. Steeds volgens „Le Monde" zouden talrijke papieren in besJag genomen zijn, zowel in de kantoren van het blad, als in de woning van sommi ge van zijn medewerkers. Ook het materiaal voor het eerstvolende num mer is in beslag genomen. Het communistische blad „Ce Soir" dat schrijft dat de minister van jus titie heeft besloten het nummer van „l'Humanité" met de verklaring van Maurice Thorez aan het parket over te maken, ziet hierin een teken, dat een onderzoek zal worden ingesteld en voegt er aan toe, dat daarna mis schien de parlementaire onschend baarheid van Thorez in het gedrang zal worden gebracht. OriIEFFING PARLEMENTAIRE ONSCHEHND BAARHEID. De Franse openbare aanklager heeft voorgesteld de parlementaire onschendbaarheid op te hefen van Florimond Bonte, officieel woord voerder der Franse communistische party in de Nationale Vergadering. De grote verdiensten van deze eminente docent en voortreffelijke mens werden wel in het volle licht geplaatst en eindelijk heeft men eens een gelegenheid gekregen om te tonen hoe men over prof. Barge denkt. Immers, wars van alle hulde betoon, eenvoudig zijn weg gaand, zonder opzien, zonder grootspraak, zijn taak slechts als een noodzakelij ke plicht opvattend, heeft prof. Bar ge er ongewild zelf toe bijgedragen de kring zijner vereerders steeds groter te maken. En zo laaide hij gloeiende kolen op hun hoofd, het geen tenslotte zich uitte in een la wine van dankbaarheid voor al het geen prof. Barge als docent en als mens voor zijn leerlingen en colle ga's is geweest en dit groeide tevens uit tot een stroom van hartelijke ge lukwensen voor een welverdiende rustige levensavond. Het feit "dat deze bijeenkomst te vens werd aangegrepen om het feit te herdenken, dat het 25 jaar geleden was, dat het Anatomisch Laborato rium als eerste gebouw van het Boerhaave-kwartier in gebruik werd genomen, deed het ongewone ver schijnsel zien, dat prof. Barge zelf als eerste woordvoerder op deze bij eenkomst optrad. Immers, wie beter dan prof. Barge zelf, de hoogleraar- directeur. zou hier een overzicht hebben kunnen geven van al het geen zich in die afgelopen 25 jaar had afgespeeld? Het was dus niet te verwonderen, dat voor deze bijzondere gebeurte nis overgrote belangstelling werd betoond. Uit het gehele land waren de oud-leerlingen opgekomen en de Leidse universitaire gemeenschap liet zich natuurlijk evenmin onbe tuigd. Zo waren van het curatorium der universiteit o.m. aanwezig de he ren Visser van IJzendoorn, ds. Kleyn, dr. Kortenhorst en jhr. mr. van Kinschot, voorts de rector magnifi cus, prof. dr. C. C. Berg, de decaan der Medische Faculteit, prof. dr. S. T. Bok, de leden van het huldigings comité, tal van collega's hooglera ren, de wetenschappelijke staf van medewerkers en tal van studenten, Prof. Barge over zijn werk en dat van zijn Laboratorium Nadat prof. dr. J. Dankmeyer in een kort woord allen had welkom geheten, verkreeg prof. Barge het woord. Spr. begon zijn rede met een uit voerig overzicht van zijn Leidse tijd en wat daaraan onmiddellijk is voor afgegaan en herinnerde allereerst aan de leermeesters, die hem in het wetenschappelijk leven hebben in gewijd, speciaal noemend de hoog leraar Bolk, van wie hij een merk waardige karakterbeschrijving gaf, een leermeester overigens, die altijd werkte en die bij een hem gebrach te hulde volstond met te zeggen, dat er voor mensen van zijn natuur maar twee plaatsen zijn op de wereld: „in de woestyn of aan de universiteit!" Toen prof. Barge in 1918 naar Lei den werd geroepen, aarzelde hij het hoogleraarsambt te aanvaarden, doch zijn leermeester Bolk zeide hem, dat hij deze benoeming niet mocht af slaan. Voor dit advies is hij hem steeds dankbaar gebleven, want hoe zeer geboren en getogen Amster dammer, spr. zou voor niets ter we reld zijn Leidse tijd hebben willen missen. Spr. gaf dan een overzicht van de Leidse Anatomie, zoals deze zich sindsdien heeft ontwikkeld. Intussen was zijn eerste bezoek aan het Leid se „Anatomisch Kabinet", zoals het gebouw toen nog heette, een grote deceptie, want in vergelijking met het betrekkelijk nieuwe, goed ge outilleerde en verlichte laboratorium te Amserüam, was het Leidse wel heel gebrekkig, zowel materieel als personeel. Het enige lichtpunt was de toezegging van de bouw van het nieuwe, op het terrein van het Aca demisch Ziekenhuis geprojecteerde Anatomisch Laboratorium, maar ook dit bood aanvankelijk een teleurstel ling, want het zou nog vijf jaar duren alvorens de opening kon plaats heb ben. Intussen bestond de personeelsbe zetting van het oude laboratorium uit slechts 12 personen, doch na de ingebruikneming van. het nieuwe la- boratoriujn breidde het aantal mede werkers zich langzamerhand uit, zo dat het in 19471948 tot 27 was ge segen. In het jaar 1929 werd de Histolo gie van de Anatomie afgesplitst en zodoende tot een afzonderlijke afde ling in het gebouw ontwikkeld. Bo vendien werd in het jaar 1947 dr. Gaillard benoemd tot hoogleraar in de histologie, hetgeen de instelling van een derde laboratorium in het gebouw der Anatomie met zich me debracht De vele moeilijkheden in de be- zettings- en oorlogsjaren bleven evenmin onvermeld en deze werden nogmaals groter, toen na de Bevrij ding in 1945 het aantal studenten zo groot werd, dat in allerlei gebouwen college moest worden gegeven. Een belangrijke wijziging kwam tot stand door het invoeren van anatomische demonstraties 'en het geven van res ponsiecolleges door dr. Dankmeyer en zyn medewerkers, waardoor de belangstelling der studenten in aan zienlijke mate is verhoogd. Dr. Dank meyer werd tot buitengewoon hoog leraar benoemd, terwijl daarnaast nog 3 prosectors en 4 assistentsplaat sen werden aangesteld. Door deze aanzienlijke uitbreiding werd eindelijk een toestand gescha pen, die aan de zo rijk geschakeer de vakken van Anatomie en Embry ologie een volle ontplooiing mogelijk maakte, zowel in het onderwijs als in het wetenschappelijk onderzoek. In verband hiermede richtte spr. een woord van oprechte dank tot het college van curatoren, dat door het aanvaarden van deze initiatieven op zo duidelijke wijze blijk heeft gege ven de betekenis van zijn universi taire taak te beseffen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de wetenschappelijke arbeid in deze periode verricht en wijdde dan een korte beschouwing aan de rich ting, waarin zich het anatomisch en cmbryologisch'onderzoek heeft ont wikkeld. Prof. Barge verwijlde dan in de geest een ogenblik bij de zo voor treffelijke collegae, medewerkers en vrienden, die spr. in de achter hem liggende periode mocht leren ken nen en waarderen, zowel in de Fa culteit als daarbuiten. Spr. noemde met name collega Meyers, die hij op de dag Aa zijn oratie bij de, ook toen natuurlijk gesloten barrière van de ever weg ontmoette. Verder de voor treffelijke oculist, Jan v. d. Hoeve, die hem op een zekere morgen mee troonde naar Allemansgeest, waar zij samen sindsdien prompt iedere Za terdagmorgen de belangen der facul teit bespraken, tot aan de oorlogs jaren toe. Na een hartelijk woord van dank aan zijn betrouwbare en bekwame medewerkers, die hem zijn weten schappelijke arbeid in belangrijke mate hebben verlicht en die hij vervolgens bij name noemde, wydde spr. nog een enkel woord aan de Leidse Alma Mater, het geestelijk lichaam, dat allen draagt en aller liefde heeft. Spr. heeft zich steeds verdiept in haar wording en gelei delijke ontwikkeling, Spr. hoopte, dat allen, die in haar geestelijk lichaam worden opgenomen, mogen beseffen van hoe onschatbare waarde de ken nisneming van haar historie is. Al leen dan toch, wanneer men de wor dingsgang van dit eerbiedwaardig lichaam grondig in zich heeft opge nomen, kan men zich in haar geeste lijk lichaam geïncorporeerd achten en haar zedelijke betekenis beseffen en waarderen als zelfstandig Academie burger. Met de wetenschap behoort ook de religie tot de meest edele uitingen van de menselijke geest, aldus ver volgde prof. Barge dan. Zij is steeds een bron van verheven overdenking, VOOR LEUKE KINDER OPNAME AAN HUIS: "ofol- Prof. dr. J. A. Barge en zijn echtgen ote staande voor het hem geschonken portret. Foto '£i. v. d. Horst. hetzij met betrekking tot de raad selen des levens, hezij met betrek king tot de raadselen van het heelal. Deze raadselen stemmen tot nede- righeidd en gelijk Ruskin getuigt, vindt slechts de zwakke, hovaardige mens hierin ergernis, waarna spr. besloot met te zeggen, dat allen bij het vervullen van hun wetenschap pelijke arbeid in het bijzonder in dachtig mogen zijn, dat de weten schap geen opgeblazenheid ver draagt, noch in de natuur- noch ook in de geesteswetenschappen. De afscheidshulde Prof. Berg: „Dat is Barge!" Na deze laatste les van de gftte leermeester viel het niet te verwon deren, dat de hierna volgende hul diging in een nog fijner getinte sfeer kon plaats vinden. Daarvan gaf reeds de eerste spre ker, prof. dr. C. C. Berg, rector mag nificus der Leidse universiteit, op ondubbelzinnige wijze blijk. Spr. wees er op, dat een periode van der tig jaar geschiedenis zich geheel an ders voordoet naarmate men er zelf bij betrokken is. Spr. noemde b.v. een periode van dertig jaar, als van 17851815. Dertig jaar geschiedenis: vijf uur les op school, vijf minuten bij het eindexamen. Zet mep die dertig jaren uit in eigen leven, hoe geheel anders zien zij er uit. Na een reeds tienjarige practijk, op 5 Mei 1919 in Leiden gekomen, maakte prof. Barge reeds spoedig naam. Spr. was- toen zelf nog student en toen hij met een vriend, medisch student, in die dagen eens op de Breestraat wan delde, zeide deze, toen hij prof. Bar ge zag naderen, op veelbetekenende fluistertoon: „Dat is BargeDat te kende Barge toen reeds. Dertig jaar hebt gij in het hoogte punt gestaan van uw carrière, voor de staat, voor de wetenschap, voor de maatschappij. Voor de staat, door vertegenwoordiging in de hoogste colleges, voor de wetenschap door uw werk ook als decaan der facul teit, voor de maatschappij doordat enkele duizenden artsen een groot deel van hun kunnen danken aan u. Prof. Bok: Barge, de Rem brandt van het woord! De decaan der Medische faculteit, prof. dr. S. T. Bok, herinnerde aan zijn eigen komst in Leiden, 20 jaar geleden. Als decaan en tevens als collega 'proximus kwam prof. Barge hem tegemoet. Nu staat spr. in de zelfde twee functies tegenover B°r- ge, die afscheid neemt van zijn werk. Prof. Bok wees er op, dat de facul teit zeer veel te danken heeft aan prof. Barge. Met zijn zeer welge vormde adviezen is hij de faculeit steeds tot dienst geweest en hij deed dit zodanig, dat spr. hem zonder aarzelen„de Rembrandt van het woord" durfde noemen. Maar die adviezen waren niet het enige, waar voor de faculteit hem dank verschul digd is. Prof. Barge heeft steeds een voorbeeld gegeven door hoge pUchts- betrachting en door zijn^ehele per soonlijkheid. Heeft men daarvoor veel aan prof Barge te danken, niet minder is zulks het geval met zijn echtgenote, die in ruime mate haar deel hiertoe heeft bijgedragen. Jonggekomenen heeft prof. Barge met hulo. tact en wijsheid bijge staan. Vak en persoon waren bij zijn onderwijs één. zijn vormgeving was kort en zakelijk, krachtig zijn betoog. Spr. constateerde met voldoening, dat gedurende zijn gehele directo raat geen wanklank inzake zijn be leid werd gehoord en de Faculteit getuigt daarvan met buitengewone hartelijkheidd en dankbaarheid. Spr. besloot met de wens, dat prof. Barge nog vele jaren van het otium cum dignitate zal mogen genieten met echtgenote en familie. Dr. H. J. Lammers sprak vervol gens namens de wetenschappelijke staf van medewerkers en hij getuig de, dat prof. Barge een van de eer sten was, die de nieuwe organisatie van de wetenschappelijke staf er kend had en hiervoor in de Eerste Kamer recht had weten te verkrij gen. Spr. bracht hem - dank voor het voorbeeld in en guiten het labora torium, waarbij hij steeds blijk gaf van oprechtheid, eerlijkheid en on kreukbaarheid. Dr. Goedfcloed over Barge als docent en paedagoog. Nadat de heer Koch van Leeuwen als voorzitter van de Medische Fa culteit van Leidse studenten had gesproken, was het woord aan dr. J. Goedbloed uit Den Haag, die na mens het huldigingscomité het woord voerde. Spr. wees er op, dat prof. Barge acht jaar geleden reeds ont slag had genomen, doch dat was een ontslag waarover ieder zich ver heugde, omdat prof. Barge met zijn collega's overtuigd was, dat de uni versiteit, geschenk vanfeen heroïsche inzet, niet meer in staat zou zijn haar taak te vervullen. Spr. betreurde het, dat gezond heidsredenen prof. Barge noodzaak ten zijn taak neer te leggen, maar hij uitte ook zijn waardering voor de scheidende hoogleraar, omdat hij er altijd naar gestreefd had de be langen der universiteit na te komen met terzijdestelling van persoonlijke belangen. Had prof. Bok hem de Rembrandt van het woord genoemd, spr. wilde nog wijzen op zijn kunst van voor dragen, zijn zin v.oor humor, zijn zeer sterke literaire ontwikkeling, alle ingrediënten om de door hem te verwerken stof zo gekruid mogelijk voor te zetten. Geen wonder dus was het, dat prof. Barge zich steeds in een zo groot auditorium mocht ver heugen. Spr. herdacht hem voorts als paedagoog. Zelf een man van principiële levensopvatting, grote mensenkennis en diep psychologisch inzicht, wist hij zijn studenten naar best vermogen bij te staan en voor to lichten, zodat de oud-leerlingen grote vriendschap voor hem gevoe len. Namens vele bewonderaars bood spr. vervolgens prof. Barge een door Charles Eyck geschilderd portret aan, in de hflon, dat dit nog vele ja ren een waardige plaats in zjjn huis zou mogen vinden. Dankwoord van prof. Barge. Prof. Barge uitte hierna zijn diep gevoelde dank tot al degenen, die dit uur voor hem onvergetelijk hebben gemaakt en vooral het feit, dat zo vele oud-leerlingen hem niet verge ten hebben deed deze dag een hoog tijdag voor hem zjjn. Hierna nam prof. Bok nogmaals het woord om aan het curatorium der Leidse universiteit aan te bieden een tweede portret van prof. Barge, eveneens door Charles Eyck ver vaardigd, met het verzoek dit te wil len aanvaarden om het een plaats te geven in het Anatomisch Laborato rium, opdat daardoor de thans schei dende geleerde voorgoed in dit ge bouw een plaats zou mogen verkrij gen. Namens curatoren aanvaardde dr. Visser van IJzendoorn dit geschenk, daaraan de toezegging' vastknopend, dat het verzoek nauurlijk zou wor den ingewilligd, doch hij greep de gelegenheid tevens aan om prof. Barge, die het curatorium had dank gezegd, wederkerig dank te betuigen voor zijn vele verdiensten voor de universiteit- Tevens dankte hij het huldigingscomité, dat men prof. Barge op deze wijze had willen eren. Tot slot vond in een der beneden lokalen van het laboratorium een druk bezochte afscheidsreceptie plaats. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor doctoraal examen Geneeskunde: de heren J. W. M. Bour te Heerlen en J. L. Engelen burg te Den Haag. Geslaagd arts-examen le gedeelte: de heven C. D. La vos te Den Haag Geslaagd arts-examen 2e gedeel- en B. Hofman te Goor. te: de heer L. J. Karreman te Over- sohie. Geslaagd candidaatsexamen Ne- derlands-Indisoh recht: de dam-es P. J. Tussenbroek te Den Haag; I. Djie te Oegstgeest en Lie Kim Lian Nio te Leiden en de heren W. H. Wal ling te Nijmegen; C. J. Wackwitz te Heemstede; J. L. Schuld te Den Haag en W. K. Kisman te Leiden. Geslaagd taalkundig candidaats examen Indologie: de heer R. J. L. Kloppenburg te Leiden. C.H.U. EN A R. KOMEN WAARSCHIJNLIJK WEER MET ééN LIJST UIT. In de gisteravond in „In den Ver gulden Turk" gehouden vergadering van de Leidse afdeling van de C.H.U., besprak de voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak, de^verhoudihg tussen de C.H.U. en de A.R. en merkte daarbij op dat in de afgelopen 3 jaar zich geen openbare tegenstellingen had den voorgedaan, zodat het bestuur van gedachte is ook dit jaar weer met een gemeenschappelijke lijst uit te komen, voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen. Met de A.R. is overeen gekomen. dat de oneven plaatsen door de C.H.U. bezet zullen worden, met dien verstande, dat de z.g. ne gende „wisselplaats" nu ook perma nent door een vertegenwoordiger van de C.H.U. zal worden bezet. Na deze uiteenzetting werd dit bestuurs voorstel aangenomen en een uitvoe rige groslijst opge?teld. NEDERLANDSCH GELEIDE- HONDENFONDS. Gistervond werd in het Leidse Volkshuis een propagapda-avond ge houden van het „Nederlandsch Ge leidehonden-fonds". De burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, opende de vergadering met een korte propaganda-speech. Voor dat mevrouw dr. Joh.a W. de Stop pelaar met haar causerie, getiteld: „Het oog van de blinde", begon, zong de sopraan J. Stallinga enige zigeu- nerlieaje van A. üvovak en speelde Giliam Rietveld het eerste vioolcon cert in D-dur van L. van Beethoven. Mevrouw dr. de Stoppelaar, secre taresse van de propaganda-commissie van het Nederl. Geleidehondenfonds, vertelde met vuur van het mooie werk van de opleiding van „het oog van de blinde". In de combinatie hond-mens is de laatste toch wel het belangrijkste. De mens is in hoofd zaak de geleider, al moge dit wat vreemd klinken. De blinde moet de weg weten. Daar de hond bij iedere zijstraat stilstaat kan de blinde af telen, waar hij zich bevindt. Slechts bij het oversteken met de hond de blinde leiden, het dier moet uitkij ken of er geen gevaar dreigt. De school van het fonds is geves tigd in Amsterdam. Daar vindt de opleiding plaats. Het pioeilijkste werk doet de in structeur. Immers hij, zelf beschik kend over het gezichtsvermogen, moet zich ind enken wat de b'inde kan doen. Hij moet zich net eender gedragen als de blinde. De vele aanvragen voor een hond kunnen helaas niet allen worden in gewilligd. Zij, die reeds eerder een bo-^d r^b'-i gehad en oorlogsslacht offers hebben voorrang. Geld speelt hierbij nu eens geen rol, want kan een bünde niet betalen, dan worden de kosten bestreden uit het fonds. „Het is burgerplicht dit fonds te steu nen", aldus eindigde mevr. dr. de Stoopelaar haar causerie. Na de pauze, waarin speldjes en briefkaarten voor het fonds werden verkocht en men zich op kon geven als lid, werd een film over de gelei dehond vertoond. Tot slot van deze zeer interessaite avond speelde de heer C. J. H. Verhoef nog enige com posities van Bach, Chopin, Brahms en Fiocco. R.K. Kruideniersbond, Kring Lei den. De aangekondiede ledenver gadering, op Maandag 28 Febr. a.s.. des avonds om acht uur, in „Het Gul den Vlies", is verzet naar Maandag 7 Maart a s., zelfde plaats en uur, wegens het Vastenavondfeest van de N.R.K.M., afd. Leiden. Onze stadgenoot, de heer C. van Groeningen, behaalde te Utrecht het diploma Mr. schilder der Nationale Schilderschool

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2