S)e £cidóc0oti/fca/nt DE TIJD DRINGT Vervroegde overdracht van souvereiniteit aan Indonesië Ned. verliezen in Indonesië Voortgang voor het Noord- Atlantisch Pact Ook in Sofia wordt „bekend" Directeur: O. M. VAN BAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11629 Officiële verklaring 'van regering inzake Indonesië-politiek Bur. Papengracht 32. Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f032 p. w.f f 1.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 rjE VERWEZENLIJKING van het Atlantisch Pact is deze week plotseling veel nader gekomen. Men zal zich herinneren, dat de grote moeilijkheid, welke onlangs op dook, de oppositie van het Congres was, om in te stemmen met een uit gesproken verplichting tot onmid- delijke militaire steün aan een aan gevallen deelnemer, terwijl de Ame rikaanse grondwet de kwestie van oorlog of geen oorlog uitdrukkelijk aan de volksvertegenwoordiging voor behield. Aan de andere kant mopperden de toekomstige partners aan het Pact, dat zij niets padden aan een ver drag, waarbij de voornaamste partij vrij zou zijn om, als puntje bij paal tje kwam, te beslissen of zij al of niet mee zouden doen. Zulk een ga rantie is geen garantie. Deze week echter schijnt men een formule gevonden te hebben, die aanvaardbaar is voor alle partijen. De ambassadeurs van de deelnemende landen hebben hun fiat er reeds aan gegeven; de vraag nu nog slechts, wat de commissie voor de buiten landse betrekkingen van de Ameri-' kaanse Senaat ervan zegt. Volgende week hoopt minister Acheson de re actie van deze commisie te vernemen. Zodra dit is geschied is de com missie van ambassadeurs in staat de inhoud van dit compromis aan andere regeringen, die mogelijk aan de be sprekingen willen deelnemen, be kend te maken en haar te vragen, of zij tot h( t voeren van besprekingen met de commissie wensen te worden uitgenodigd. Het staat thans vast, dat behalve de oorspronkelijke deelnemers: de Ver. Staten, Canada, Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden, ook Noorwegen, meedoe# Onzeker is de deelname van Italië, dat wel mee wil doen, maar misschien nog niet mee mag doen. Door Italië's deelne ming zou het Atlantisch Pact een uit loper gaan krijgen in een Middel landse Zee-pact, en daaromtrent is men nog niet tot klaarheid gekomen. Ook Denemarkens positie staat nog niet vast. Denemarken wil liever de kaat even uit de boom kijken of schoon de minister-president Hedtoft wel aan ziet komen, dat zijn land tenslotte een keus zal moeten doen. INMIDDELS wordt het wel tijd, dat het Westelijk defensie-systeem rug- gegraat k'rij gt door middel van het At'antisch Pact. De tegenstelling tussen de opvat tingen van het Westen en die van het Oosten spitst zich dermate toe, dat er weinig hoop meer overblijft om een brug te kunnen slaan tussen deze twee statenblokken, zodat er niets anders op zit, dan een hechte muur van zelfverdediging te bouwen. Verschillende recente gebeurtenis sen hebben opnieuw aangetoond, hoezeer onze opvattingen omtrent moraal, recht en internationale be tamelijkheid afwijken van die van Moskou en va# de door Moskou be heerste regeringen. Het proces tegen Kardinaal Minds- zenty heeft opnieuw in het licht ge steld, dat de communistische moraal elke vorm van leugen, bedrog en terreur geoorloofd acht om een te genstander té liquideren. En als te genstander wordt iedereen be schouwd, die zich geen slaafse volge ling van Moskou betoont. Dat hier de hand van Moskou in het spel is, wordt duidelijk door de gelijksoor tige acties in alle satelliet-staten. In Sofia wordt zelfs een volkomen du plicaat opgevoerd van het drama te Boedaoest, met dit éne verschil, dat te Sofia geen kardinael maar pro testantse geestelijke leiders de dupe zijn. Bovendien heeft het optreden van de Franse communistenleider Mauri ce Thorez de laatste sluier ver scheurd, welke voor niet al te helder ziende geesten misschien nog mocht hangen over de mentaliteit van de communisten in 't algemeen. Als de Sovjet-legers de Franse grens zou den overschrijden, verklaarde hij, zouden de Franse communisten .het zelfde doen als de kameraden in Po len, Roemenië en Joego-Slavië heb ben gedaan. Waarin wijkt deze verklaring af van die, welke Mussert indertijd deed, teen hij zei, dat de N.S.-B.'ers een Duitse inval ,met gekruiste ar men" zouden afwachten? Zij gaat zelfs nog iets verder dan die van Mussert en is een openlijke stelling- name vóór Rusland en tegen het eigen vaderland. Geen gedraai met woorden zoals: Rusland zal ons nooit aanvallen, maar het zijn de kapitalistische regeringen die ons te gen onze wil in een oorlog met Rus land willen betrekken, enz. geen dergelijk 'gedraai kan ons op een dwaalspoor brengen omtrent de wer kelijke betekenis van deze „beken tenis". Rusland heeft zijn hulptroepen van de „vijfde colonne" in alle lan den en zij geven zich nauwelijks meer moeite om zich te verhullen. Het wordt inderdaad ,hoog tijd een muur op te werpen tegen elke aanvalsmogelij kheid. Moskou moge dat een agressief pact noemen, wij weten, dat het giet zo is. HUIS TEN BOSCH WORDT GE RESTAUREERD. Het voorlopig Comité ter Voorbereiding van de viering van het Koninklijk koperen huwelijksfeest heeft het voornemen om naast het geschek van het Neder landse volk in de vorm van een nieu we tuinaanleg, het Koninklijk Paar een restauratie van het Paleis Huis ten Bosch aan te bieden. Het betreft hier het weder bewoonbaar maken van de rechtervleugel van het paleis, waar centrale verwarming zal wor den aangelegd, een badkamer zal worden ingericht en een passende stoffering zal worden aangebracht. Een luchtfoto van het Huis ten Bosch. Ronde-Tafel-Conferentie in Den Haag op 12 Maart Officieel wordt het volgende bekend gemaakt: |N HET REGERINGSCOMMUNTQUE van Woensdag 23 dezer is medege- deeld dat bij het overleg tussen de Nederlandse regering en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon gewichtige besluiten zijn genomen ten aanzien van de gedragslijn, welke terzake van het Indonesisch vraagstuk zal worden gevolgd. De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat voor een bevredigen de oplossing van de hangende vraagstukken een vervroegde overdracht harer souvereiniteit over Indonesië aan een representatieve federale re-, gering de aangewezen weg vormt. Zjj heeft daarom het besluit geno men te trachten deze overdrach, welke overeenkomstig haar vroegere plannen in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l. als een op uiterlijk 1 Juli 1950 te bereiken doel is gesteld, te doen plaats vinden op een aartmerkelijk vroeger tijdstip. lijk namelijk reeds op 12 Maart a.s. te 's-Gravenliage zal aanvan gen. Op deze conferentie zal over- Totstandkoming Ned.- Indonesische Unie Uiteraard vereist de meest ge wenste uitvoering van dit plan de oprechte en voortvarende samenwer king var\ alle partijen; de regering meent dat het door allen begeerde doel het vertrouwen wettigt, dat voor een dergelijke samenwerking ook bij allen bereidheid zal worden gevon den. In verband met de wenselijkheid onverwijld eén .aanvang te kunnen maken met een overleg voor een spoedige totstandkoming van de souvereine Verenigde Staten van In donesië, en teneinde uitvoering te kunnen geven aan het ten aanzien van de vrijlating in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 gestelde, heeft de Nederlandse regering besloten om de beperkin gen van de bewegingsvrijheid van de republikeinse leiders, voor zover zulks nog niet is geschied, op te hef fen. Nader overleg met de betrok kenen zal worden gepleegd over de plaats, waar zij zich zullen wensen te vestigen en over de voorbereidin gen, welke alsdan voor hun vestiging aldaar nog moeten worden getrof fen. Om tot een daadwerkelijk overleg te geraken heeft de regering beslo ten het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een Ronde Tafel conferentie, welke zo spoedig moge leg zijn te plegen over de voorwaar den en modaliteiten, waarop een zo veel mogelijk vervroegde 6ouverei- niteitsoverdracht in de zin als hier boven aangeg<flren, zou kunnen plaats vinden, over de gelijktijdige totstandkoming van de Nederlands- Indonesische Unie, alsmede over voorzieningen voor de tussenliggende periode, waaronder de instelling van een federale interim regering, zulks mede in het licht van deze vervroeg de souvereiniteitsoverdracht. De Nederlandse regering is bereid in gemeen overleg met de betrokken partijen elk door een dezer partijen ter conferentie voorgestelde oplos sing °P haar merites te onderzoe ken en na te gaan in hoeverre deze met haar verantwoordelijkheid over een is te brengen. In deze geest zijn uitnodigingen gericht tot- alle betrokken partijen om deel te nemen aan bovengenoem de conferentie. Aan de Unci is medegedeeld, dat de Nederlandse regering haar aan wezigheid bij deze conferentie op prijs zal stellen, teneinde deze com missie in staat te stellen haar bij stand te verlenen. Vonnis over kard. Mindszenty voor V.N De gedelegeerden van Noord-Ame- rika bij de Verenigde Naties hebben in een vergadering besloten een of ficieel protest tegen de veroordeling van Kardinaal Mindszenty in te die nen bij de Verenigde Naties, en dit niet slechts bij de Veiligheidsraad, doch eveneens bij de Algemene Ver gadering. PATER LOMBARDI SPRAK TE ROME. De bekende Italiaanse Jezuit en kanselredenaar, Pater Lombardi, heeft Donderdag in een kerken van Rome een predikatie gehouden, waar in hij sprak over het moderne atheïs me. Reeds geruimen tijd, voordat de preek begon, was de kerk tot in de uiterste hoeken gevuld. Op het plein voor de kerk en in de nabijgelegen straten verdrongen zich de mensei^" zodat daar het verkeer volkomen werd stilgelegd. Pater Lombardi zeide o.m. dat in die landen, waar de communisten hun hegemonie hebben gevestigd, elke ge wetensvrijheid wordt onderdrukt. Kardinaal Mindszenty, zo zeide hij, is een slachtoffer van het moderne atheïme. Het onrecht hem aangedaan is een samenvatting van alle misda den, die in die landen ongestraft wor den bedreven. De regeringen der Rus sische satellietstaten doen het voor komen alsof zij sociale rechtvaardig heid brengen, doch in werkelijkheid brengen zij dictatuur en slavernij. Tenslotte waarschuwde Pater Lom bardi zijn toehoorders voor de valse vrienden, die doen alsof zij voor de goede zaak strijden, doch in werke lijkheid slechts hun eigen persoonlij ke belangen voor ogen houden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 10 Febr.: Serg. B. Groeneveld, afkomstig uit Vlaar- dingen. Gesneuveld 15 Februari: Sold. Ie kl. K. W. van den Berg, af komstig uit Amsterdam-O. Serg. D. Hiemstra, afkomstig uit Leeuwarden. Sold. L. Koning, afkomstig uit Leens (Gr.). Gesneuveld 16 Februari: Sold. Ie kl. J. Bosmann. afkomstig uit Arnhem. Gesneuveld 17 Februari: Sold. Ie kl. H. Dekker, afkomstig uit Amsterdam. Huzaar le kl. A. T. G. Haring, afkomstig uit Schipluiden. Korp. G. van Zwieten, afkom stig uit Amsterdam TN.). Gesneuveld 18 Februari: Sold. J. M. Versteeg, afkomstig uit Utrecht. Sold. B. J. H. Wassink, afkom stig ui Bathem (O.) Gesneuveld 19 Februari: Sold. W. F. Dernison, afkomstig uit Haarlem. Sold. H. Kroes, afkomstig uit Blija 143 (Fr.) Sold. M. J. Zuurhout, afkom stig uit Vreeswijk. Gesneuveld 20 Februari: Sold. P. M. Ver straten, afkomstig uit Badhoevedorp (Gem. Haarlem mermeer). Koninklijk Ned. Ind. Leger: Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 6 Februari. Man. sold. 2e kl. inf. L. Kabelatoe, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 7 Februari: Man. korp. cav. L. Pongilatatan, af komstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kL inf. T. Gala- ki, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kL inf. Rario, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 8 Februari: Man. sold. 2e kl. inf. H. W. Wawo, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 9 Februari: Man. sold. 1kL inf. L. Kawulusan, af komstig uit Indonesië. Jav. korp. inf. Sarman, afkom stig uiv Indonesië. Amb. korp. inf. Assatumalay, afkomstig uit Indonesië. Jav. serg. art. Slamet. afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 10 Februari: Man. sold, le kl. infie J. Kasek, af komstig uit Indonesië. Amb. sold, le kl. inf. D. Tu- manserj', afkomstig uit Indone sië. Man. sold, le kl. inf. D. H. Wo- kas, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 11 Februari: Jav. sold, le kl. inf. Miskoen, afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 12 Februari: Jav. sold. 2e kl. Keri, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Slamet, afkom stig uit'Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Soewanto, af- komstk* uit Indonesië, Man. serg. inf. J. F.*Wuisan, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 17 Februari Serg. pantsertroepen D. J. Udink, af komstig uit Deventer. Senatoren zijn nog wat kopschuw JAEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zeide gisteren tijdens- zün wekelijkse persconferentie, dat de onder handelingen over het Noordatlantisch pact schitterende vorderingen maken en dat hij hoopte, dat de onderhandelaars het verdrag voor het eind van de volgende week in een vorm zouden hebben, welke geschikt was om ter goedkeuring voorgelegd te worden aan de regeringen, wier verte genwoordigers het verdrag bespreken.Hij zeide, dat een aanvullend wets ontwerp zou worden ingediend, onafhankelijk van het pact, waarin mach tiging zou worden verleend tot het leveren van wapens aan buitenland se mogendheden, die het verdrag niet ondertekenen. THOREZ GOOIT ROET IN T ETEN. echter tegelijk aangenomen krijgen en het zal Acheson weer een extra Inmiddels is een nieuw gevaar op gedoken, doordat sommige senatoren kopschuw zijn geworden door de houding van Maurice Thorez in de Franse Kamer. Zij vrezen, dat het Thorez nog eens gelukken zal, een staatsgreep uit te voeren en dan zou den de Amerikaanse wapenen in communistische handen kunnen val len. Deze senatoren worden geleid door senator Taft, die zei dat hü vóór het pact, maar tegen de levering van wapens was. De regering wil 'beide voorstellen Het proces tegen de Bulgaarse predikanten UET PROCES TEGEN DE VIJFTI EN BULGAARSE PREDIKANTEN, een waardige tegenhanger van het proces-Mindszenty In Hongarije, is gisteren te Sofia begonnen met het verhoor van da beschuldigden. Meer dan honderd getuigen zijn er gedagvaard. De eerste geestelijke die werd verhoord dominé Nikola Mihailof Naoemof, de 49-jarige president van de opperste raad der Verenigde evangelische kerken verklaarde met luide en vaste stem: „Ik ben schuldig" en gaf uiting aan zijn berouw. Meer dan drie uren lang bleef Naoemof aan het woord en gaf een gedétailleerd overzicht van zijn be drijvigheid. Hij beschreef zijn con tact met de andere beklaagden en met buitenlanders. Onder deze laatste DE VERENIGDE STATEN VAN INDONESIË IN WORDING Daenah grenzen h~ri Niet federaal gebied F~"l Federaal gebied 1= KOTA WAR1NGJN neemt Cyril Black, een lid van het Amerikaanse gezantschap, een be langrijke plaats in. Hij zou Naoemof herhaaldelijk hebben gevraagd om inlichtingen op militair, economisch en politiek gebied. Naoemof had voor zijn inlichtingen echter nooit enige beloning aanvaard. Hij had zo onbaat zuchtig gehandeld, omdat hij meende, dat wat hij deed, het enige middel was om het communisme te bestrij den. De president van het hof zei, dat hij ervan overtuigd was, dat de ver dachte bij zijn verdediging de waar heid zou zeggen. „Indien het hof van uw oprechtheid onder de indruk komt, zal dat bij het vonnis in aan merking worden genomen." De volgende beschuldigde, die werd verhoord, was dominé Ivanof, die eveneens bekende en uiting, gaf aan zijn berouw. Ook hij had onder Ame rikaanse invloed gestaan en had ge handeld in de overtuiging, dat hij het communisme kon bestrijden. Zijn ver klaringen duurden vier uur. Op de zitting waren Amerikaanse en Britse waarnemers aanwezig. De publieke tribune was overvol en er waren vele verslaggevers in de zaal. Fotografen werden er niet toegelaten. dosis geduld kosten om ook op dit punt de senatoren te overreden. De ambassadeurs zullen nu eerst bepaalde voorstellen van Acheson met hun regeringen bespreken en dan de volgende week weer bijeen komen, Het zal wel ongeveer drie we ken duren voor de definitieve tekst .gereed is. Toch is er veel vertrouwen in Acheson. Hij doet zoals Roosevelt deed in het begin van de oorlog, hü wil dat geheel Amerika achter hem staat wanneer hü de laatste stap doet. OVERVAL IN NOORD-VIKTNAM. De gouverneur van Noord-Viet- nam heeft medegedeeld dat tüdens een overval door Vietminn-elemen- ten op het katholieke dorp Laite (provincie Haidoeong) 29 personen werden gedood, van wie 13 vrou wen, 2 oude mannen en 6 kinderen. Hij voegde er aan toe, dat twee kloosterzusters en de pastoor van het dorp werden ontvoerd. APOSTOLISCHE DELEGATIE TE SOFIA GESLOTEN De wnd. Minister-President van Bulgarije, Koelarov, heeft verklaard, dat aan de kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders niet meer is toege staan een anti-communistische actie te voeren. Hij deelde eveneens mede dat de Apostolische Delegatie in Bul garije zou worden gesloten. De plomatieke betrekkingen tussen Bul- garü'e en het Vaticaan, zo zeide hij. zün altüd tijdelijk geweest. In de parlementsdebaten over de nieuwe wet op de eredienst, ver klaarden de Minister-President en de Minister van Buitenlandse Za ken van Bulgarije, dat het in de toe komst niet meer zou zijn toegestaan, dat de Katholieke bisschoppen in hun correspondentie met het Vati caan andere dan godsdienstige be richten zouden doorgeven. Zij zou- den dan agenten zijn van buiten landse mogendheden. Minister Koe larov verklaarde nog, dat het school wezen en de opvoeding der jeugd niet op de weg lag van de Kerk. Een koJVvefi\t... Alleen de liefde kan alles vernieu wen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1