STADSNIEUWS TYPEN - STENO CREDERIK Verteld door Huibért Vet EN DE ZEVEN DIRECTEUREN De rijke gemeente Wassenaar heeft geldzorgen WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 AFSCHEID VAN PROF. BARGE. Op Vrijdag 25 Februari, des namid dags te 3 uur, zal in het Anatomisch Laboratorium van het Boerhaave- kwartier der Rijks-Universiteit een bijeenkomst plaats vinden, waarin prof. dr. J. A. J. Barge gehuldigd zal worden bij zijn afscheid als hoog leraar. Hiertoe heeft zich uit colle gae, medewerkers, leerlingen en oud- leerlingen een comité gevormd, dat deze samenkomst organiseert en uit naam van velen in den lande aan prof. Barge zijn door Charles Eyck gechilderd portret zal aanbieden. In deze bijeenkomst zal eveneens kort worden herdacht het feit, dat het in October j.l. 25 jaar geleden was, dat het Anatomisch Laborato rium, waarin thans drie universi taire instituten zijn gevestigd, als eerste gebouw van het nieuwe Boer- haave-kwartiër in gebruik werd ge nomen. Het is (lus ook 25 jaar gele den, dat Professor Barge het eerste directoraat van het nieuwe instituut op zich nam. Na afloop der bijeen komst zal a.s. Vrijdag in het labo ratorium een receptie worden ge houden, waar allen de gelegenheid hébben, van Professor Bargt ~^heid te nemen. DE SANERING VAN MELKHANDEL Het gaat met de vormng van een steunfonds voor de melkhandel ook in Leiden niet zoals het gaan moest. De hoofdoorzaak is nalatigheid bij de standaardisatie-bedrijven. Het vak- gilde van melkverkopers „St. Pa- schal is". onderafdeling van de R.K. middenstandsvereniging te Leiden, sprak zich gisteravond in de „Ver gulden Turk" bij monde van voor zitter J. P. v. d. Holst echter uit voor een vastberaden doorzeten. De ondervonden tegenwerking achtte spr. juist een symbool voor toekom stige bloei; want in deze druk zal de plant van samenwerking en sociaal besef juist wortel schieten, zodat hij later alle stormen kan weerstaan. Een der leden liet in dit verband nog een waarschuwend woord klin ken tegen storting van grote bedra gen in de kas van het steunfonds door grote bedrijven en conglome raten van bedrijven. Er is geen waar om, of er is een daarom! Voorzitter v. d. Holst deelde ver der mede, dat bij de sanering van de melkhandel in Leiden rekening zal worden gehouden met overheids instanties, de burgerij, de standaar disatie-bedrijven en de melkhandel zelf. Verschillende euvels als b.v. het kopen van melk rechtstreeks bij de boeren zijn rèeds met succes bestre den. Gevraagd werd nog naar een uni forme .egeling van de prijzen van in- en verkoop van room, terwijl ook maatregelen werden verlangd tegen te hoge prijsvorming van de vier Leidse grossie j in eieren. De prijzen, die de detailhandel op die manier moet maker, noemde de betreffende spreker een schandaal. En tenslc werd de wenselijkheid betoogd van het aanleggen van een zwarte lijst van wanbetalers, zodat dezen niet ongestraft van de ene le verancier naar de ander kunnen gaan. De Leidse Middenstandscentrale is trouwens al enige tijd bezig met het doen invoeren van een dergelijke maatregel voor alle middenstandsbe- drijven. Het ophangen van zo'n lijst in winkels en werkplaatsen zal wel op moeilijkheden stuiten, het effect is echter in gemeenten, waar het reeds werd ingevoerd, verbluffend. In deze vergadering, die eigenlijk een jaarvergadering was, werd een gunstig verslag uitgebracht door de secretaris, terwijl de penningmeester een batig slot van f 70.— kon mel den. In het bestuur werd in de func tie van penningmeester herkozen de heer L. Leune, terwijl in de vacature J. Kordelaar gekozen werd de heer M. Brouwer. VASTENAVONDFEEST R.K. REIS VERENIGING. In deze carnavalstijd wil men wel eens 'n avondje uit en niemand be ter dan de leden der Kath. Reisver- eniging weten wat het zeggen wil: er eens uit te zijn. En dat waren al degenen, die gis teravond „de Harmonie" vulden, 't Was er vol, te vol, maar ook dat was verheugend, want het wijst erop, dat velen het nut van de Katholieke Reisvereniging inzien. 't Was bovendien een genoeglijke, uitstekend geslaagde avond, waarbij de belangstelling tot het einde be wees zulks genoten is van het ge- bodene. En dat was veelzijdig. Natuurlijk eerst een wpordje van de ijverige voorzitter, de heer C. Schinck, dan het optreden van het bekende Katholiek ensemble ..de Gi- baba's", welks optreden ook de Sin terklaasavond tot een succes maakte. Vervolgens wat muziek en een dansje, een vlot gespeeld en alleraardigst to neelstukje onder regie van de heer G. Brussel, nog een reisje naar Tirol zelfs. De Gibaba's kwamen nog en kele malen voor het voetlicht en de rest.och u kunt het begrijpen, 'n dansje, verschillende attracties.... Het werd onder de goede leiding van de heer Driessen een welgeslaag de avond, waarop de Leidse afdeling met voldoening kan terugzien. 2—3 mnd. klaar Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Oudersavond Gidsen. Onder leiding van de hoofdleidster mej. Lia Ereukel toonden de Gidsen aan ouders en belangstellenden het we zen van de Gidsenbeweging en leer den haar doel kennen. Aalmoezenier, kap. J. W. Poel, sprak een korte in leiding over de avond, schetste de aanvullende, opvoedende taak van de beweging, die naar doel tracht te verwezenlijken door spel, en ontspan ning, door lering en zelfwerkzaam heid. Spr. dankte de leidsters, die het leeuwenaandeel in de werkzaam heden hebben en wees erop, dat het wels.agen van dit werk afhangt van de medewerking der ouders, die het beste doen de kinderen het geleerde in de beweging, thuis in praktijk te laten brengen. De beweging kan node sympathie en steun der ouders mis sen zei spr. die tot slot aller waar dering vroeg voor de primitieve wijze van uitbeelden der bereikte resul taten der afgelopen jaren. Vervolgens sprak de hoofdleidster hartelijke woorden aan het adres van Guido Do van Vliet, die spr. aan al len ten voorbeeld stelde. In haar voetsporen te treden is een verant woordelijke onderneming, zei Guido Breukel, haar opvolgster, wie het, ondanks haar bescheiden aankondi ging van hei programma als zéér pri mitief, blijkens het verloop der avond, naar onze, even bescheiden mening, het leidsterschap heus wel is toever trouwd. De aanwezigen konden heel veel waarderen in de declamaties, voordrachten, schetsjes, zang en reidansen, die werden gegeven, als ook van het door vier leden, op rijm gezongen verslag van het, het vorig jaar te Blaricum gehouden bivak in welk resumé vele aardige belevenis sen op geestige wijze werden ver haald. Tijdens de pauze wachtte allen een verrassing. Géén loterij. Dat vinden 'de Gidsen zo „afgezaagd". Integendeel. Zij tracteerden! De vaders op een rokertje, en allen op thee met koek! Waarlijk aan ge zellige, huiselijke sfeer ontbrak het niet. De waardering hiervoor, in munt uitgedrukt, gedeponeerd bij de uit gang, in een aalmoezeniers en een guido hoed, gaf de j'uiste graad weer, Personalia. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer S. Bootsma, leraar aan de Ohr. Lagere Land bouwschool a'hier, benoemd tot hoofd van een te Beilen in Drente op te richten Chr. Landbouwschool. Motorrijdersveren. „Rijnland". De voorz., de heer J. J. de Grauw, sprak een kort welkomstwoord, 17. „|k sprak er over met mijn zeven gasten", her haalde de herbergier, „en het was vermakelijk om te zien hoe zij schrokken. Vreemd, mijnheer Frede- rik. Wat was er nou te schrikken? Ze zeiden, dat zij in het vervolg hun maaltijd op hun kamers zouden gebruiken, want dat ze met een schild- hond niet in één vertrek wilden eten." De notaris werkte zich met enige moeite weer op "zijn buik. „Kijk eens naar boven", verzocht hij. Frederik en de waard keken om hoog. Vlak boven hun hoofd bevon den zidh zeven gaatjes, en achter elk gat was een oog te zien. "Wat is dat?" riep de herbergier geërgerd. „Ik noem dat vernieling van een andermans eigendom. Schan dalig. .Wie zou dat gedaan hebben?" Toen drong er een straal van be grijpen in de weinig gebruikte her sens van de herbergier. „Natuurlijk!" riep hij uit. „Dat hebben mijn zeven vreemde gasten gedaan! Ik dacht wel, dat er narigheid van zou kómen. Wie zal dat nou betalen? Zeven gaten in mijn mooie zoldering....." Wenend verborg hy zijn gelaat in zijn handen: toen richtte hij zich weer op, zyn hele gezicht vertrokken in een hete woede. „Ik zal jullie wel krijgen!" schreeuwde hij naar boven, maar de zeven ogen waren al ver- dv/enën. Er was het geluid van ge jaagde voetstappen, er sloegen deu ren, ramen werden open en dichtge schoven en toen was het stil. „Kom mee!" riep Frederik tegen de van kwaadheid trillende herbergier. „We moeten zo snel mogelijk na3r boven voordat ze tijd hebben om de vludht te nemen." „Natuurlijk, mynheer Frederik", zei de heibergier schor. .Natuurlijk, ze mogen niet ontsnappen". Hij griste uit de lade een groot broodmes en rende voor Frederik uit de trap op, totdat hij in een gang stond met aan beide zijden een rij deuren. Hier bleef de herbergier even staan vragend zag hij naar Frederik. „Wel ke deur eerst?" fluisterde hij. Frederik wees op de deur naast hem. „Die?" stelde hij voor. De herbergier knikte en probeerde de scherpte van het broodmes op zijn duim. Toen wierp hij met zijn voet de deur open. De kamer was leeg. warna het amateur-revue-gezel sdhap, uit Rotterdam van de motor club „Rotterdam-Zuid', de revue ten tonele bracht „Leg 'm plat". Gezien en gehoord het hartelijke applaus hebben de motor-enthou siastelingen zich met deze revue, die wel wat al te veel uit zangstukjes bestond, uitstekend vermaakt. Geboren: Jacob Jan z. van J. J. Hage en P. Hofman; Johannes Jan Pieter z. van P. Bezemer en J. S. C. Peneman; Hendrika Maria d. van G. C. van Es en J. C. Smits; Jan Wil lem z. van D. de Fijter en D. van Heusden; Gerhardus Francisca Ma ria z. van B. B. Leuverink en J. B. Evertzen; Johanna Cornelia d. van J. C. van Ewijk en A. Reumerman; Petronella d. van F. P. van Beek cn M. Penders; Johanna Maria d. van R. J. de Greef en M. C. van Straa- len; Aart z. van C. Kapteijn en J. Verburg. Ondertrouwd: Cornells Icke 34 j. en Catharina J. van Donk 30 j.; Jetse Spreij 25 j. en Olga van Leeu wen 21 j.; Jan van Heijningen 28 j. en Maria Noorlander 25 j. Getrouwd: Fi'ippus H. Volker 29 j. en Margré Hazebroek 30 j.; En- gelbertus A. van Egmond 27 j. en Alida M. Ekelschot 18 j.; Willem van Schaik 31 j. en Wilhelmina C. Ver- beij 26 j.: Jan P. Slik 30 j. en Maar- tje van Donk 24 j. Overleden: Petrus R. Penders 68 j.; Gerard W. Vis 65 Hendrik P. de Jong 72 j.; Aaltje C. Hoogendoorn echtg. van Van Egmond, 70 j.; Jo hannes Overes 87 j.; Comelis Kra mer 98 j.; Elisabeth van der Zwart 68 j„ echtg. van C. Oudshoorn. HAZERSWOUDE Toneelver. „Onder Ons". De toneelvereniging „Onder Ons" heelt v/ederom lauweren geplukt. Onder leiding van de regisseur Jan Wesse- lingh Sr. werd nl. opgevoerd het mysterieuze toneelwerk „(Het ge heim van de monnikspij." Het merkwaardige feit deed zich hierbij voor, dat „Onder Ons" het verstond niet minder dan drie ach tereenvolgende voorstellingen van hetzelfde stuk te geven. Zeker wel een bewijs, hoe succesvol het „On der Ons-ensemble'" zijn taak neeft vervuld. Het allermerkwaardigste bleek echter de laatste avond, toen, na afloop, cte volijverige en artistieke leider. Jan Wesselingh Sr., voor het voetlicht v/erd geroepen, teneinde hem te huldigen. Deze veelzijdige toneelleider herdacht zijn 25-jarige regisseurs-loopbaan, terwijl hij te vens 40 jaar als toneelspeler op trad. Ontving de jubi aris de eerste avond de zo welverdiende bloemen, de laatste avond werd hem in een toespraak warme hulde gebracht door de toneelspeler Joh» Smidt uit Den Haag. Heel de zaal leefde mede en ten slotte barstte het applaus in een ware ovatie los. Een woord van grote waardering verdienen tevens de heren Twaa'fhoven en Dirk Wes selingh voor de wijze waarop beide heren het décor verzorgden. Menig theater-directie zou trots geweest zijn op deze werkelijk uitzonderlij ke prestatie. Alles bijeen een serie succesvolle avonden, met als mid delpunt de jubilaris Jan Wesse lingh Sr. Busdienst op ReeuwijkGouda. Door dd N.V. „Citosa" is de lijn GoudaReeuwijkDorp thans door getrokken via de Zwarteweg Reijers koop Zijde en Voorweg naar Ha- zerswoude-Porp, alwaar aanslui- wordt gegeven op de naar Leiden en Den Haag vertrekkende bussen. Op Zondagen wordt deze dienst niet gereden. De bewoners van de Loe ten en Voorweg is dit een uitkomst. HAZERSWOUDE (H. R.) 20 jaar IJssportvereniging. Gisteren vierde de IJsspoiitverend- ging „Hazerswoude-Rijnijk" het 20- jarig bestaan in het café Verhaar, waar 20 jaar geleden ook de oprich ting plaats vond. Een korte verga dering ging vooraf, waarin de voor zitter memoreerde dat tegelijk met de vereniging ook een vijftal be stuursleden, nl. de heren M. Scheel, C. van Dam, J. D. de Kort, J. L. van Bennekom en D. van Niekerk, jubileerden en 20 jaar onafgebroken in het bestuur hebben zitting ge had. De heren J. D. de Kort en C. van Dam meenden nu de tijd ge komen, om hun stoei af te staan aan jongeren; en in hun plaatsen werden, gekozen de heren A. van Dorp en W. van Dam Czn. Na deze korte vergadering werden de ju bilarissen toegesproken door de heer J. van Ooijen, voorz. der feest commissie, terwijl de heer J. Bon tenbal jr. de jubilarissen een p a- ouette aanbood. Onder een vrolijk lied en zang werd de avond door gebracht. OUDE-WETERING uitvoering „St. Theodulfus''. Dinsdagavond werd de eerste van de drie toneelavonden gegeven, welke zoals gebruikelijk weer geheel in de Vastenavondstemming gehouden zijn. Vooraf willen wij eerst onze bewon dering uitspreken, dat de toneelver. „St. Theodulfus" met een zo geringe toneel-accomodatie in staat is, een zeer goed verzorgde uitvoering ce geven. De voorz., de heer P. H. v. d. Bosch, sprak een kort openingswoord uit in het bijzonder tot pastoor Sa- raber. In „De Huistyran", van Godfr. Bomans, was de naary van de schrij ver reeds borg, dat dit wel een zeer komisch verhaal zou worden. Het somtijds onbedaarlijke lachen be wees wel, dat deze zeer verkwik kende humor met smaak werd ge nuttigd en op zeer goede wijze werd opgediend. Evenzo met „Als de klok drie heeft geslagen", door Herm. v. d. Veer. Hierin bleek, dat in het „What is in a name" heel veel on heil kan schuilen. Als het gezegde „lachen is gezond" waarheid bevat, dan geloven wij dat de bezoekers van deze avond een grote hoeveel heid gezondheid hebben opgedaan. Het muzikale gedeelte was bij de heer W. van Driel, met piano en ac cordeon, weer in goede handen. Begroting met grote moeite sluitend gemaakt Voor een groot aantal belangstel lende leden der K.V.P. heeft wet- nouder mr. A. J. M. van Moorsel gis teravond in het R.K. Verenigingsge bouw een toelichting gegeven op de begroting 1949, zoals die de volgen de maand in de gemeenteraad zal worden behandeld. Spr. herinnerde er aan, dat Was senaar altijd de naam heeft gehad en nog wel heeft een rijke ge meente te zijn. Inderdaad, toen de gemeente nog deelde in de op brengst der inkomstenbelasting hield de welvaart van de gemeente gelijke tred met die van haar inge zetenen. Nu is dat niet meer het ge val, omdat de gemeente een ge deelte van de ondernemersbelasting ent vangt, die in Wassenaar van wei nig betekenis is. Bovendien zijn de winsten der bedrijven dusdanig in gekrompen en de uitgaven mede in verband met de groei der ge meente van 18.000 zielen in 1940 tot ruim 23.000 thans zo gestegen, dat de gemeentefinanciën eeri zeer somber beeld te zien geven. De be groting, die in voorontwerp sloot met een tekort van 130.000,kon dan ook slechts door verhoging der gas- en electriciteitstarieven en door drastische bezuinigingen sluitend worden gemaakt. Spr gaf vervolgens enkele cijfers uit de begroting met ter vergelij king soortgelijke cijfers uit het jaar 1940 (die tussen haakjes zijn ge plaatst). De post algemeen beheer vordert 350.000,— 85.000,—); openbare veiligheid f 460.000, 168.000); volksgezondheid 67.000 28.000), onderwijs 421.000, 244.000). Drie millioen. Het totaal der begroting 1949 be loopt ƒ3.188.000 (In 1940 ƒ1.569.000) Daartegenover bedraagt hst bedrag voor onvoorzien nu 50.500 tegen 207.000 in 1940! De bedrijfswinsten liepen terug van 281.000 in 1940 tot 148.000 in 1949. Het beleid van het gemeen tebestuur, en dus ook van de Katho lieke Fractie, wordt door deze som bere cijfers bepaald: de uiterste zui nigheid dient te worden betracht. Van de aanvankelijk voorgenomen afschaffing der reinigingsrechten moest worden afgezien: de gemeen te kan deze inkomstenbron, die 56.000 oplevert niet missen. Spr. stipte vervolgens nog enkele punten uit het beleid der fractie in het afgelopen jaar aan: de huisves ting, die grote zorg baart, de verho ging der subsidie aan de Kruisver enigingen, de ruimere subsidie aan het kleuteronderwijs, de straatver lichting, die thans 90 bedraagt van voor de oorlog en die door Phi lips nader zal worden bestudeerd. Veel plannen staan nog op stapel: verbetering van het wegennet, dat in slechte staat verkeert, aanleg van riolering, van zwembad en sportvel den, enzovoort. De financiële moeilijkheden staan' de uitvoering van al deze plannen, die grote kapitalen eisen, in de weg. NOORDWIJK NOORDWIJKE SPORT VERENIGING N.V. Uitgifte 104.500 aandelen. De Noordwijkse Sportvereniging NV gaat over tot de uitgifte van 104.500 nominaal aandelen op naam tot de koers van 100 pet. Het doel van de uitgifte is o.a. de financiering van de aankoop van het pension „Ozon", dat club-lokaal wordt, en de modernisering van het Casino. Er wordt op gewezen, dat de aan houders geen dividend in geld hoeven te verwachten. Als dividend moeten worden beschouwd de bijzondere voorrechten, welke aan de houder van nominaal 500 aandelen zijn toegekend. Indien van al deze rech ten gebruik wordt gemaakt, kan de geldswaarde hiervan gesteld worden op ruim 30. Revue Reddingsbrigade. De taak van de Noordwijkse Reddingsbrigade it 't dienen van de mensheid, weike in nood verkeert en wij zijn er van overtuigd, dat vooral de werkende leden hiervan diep doordrongen zijn en de goede staat van dienst, welke de N.R.B. achter de rug heeft, be vestigt dit volkomen. Daarom is het des te verheugender, dat deze harde werkers ook nog tijd hebben kunnen vinden om de grote schare van bri gade-leden een aangename avond te verschaffen in de vorm van een ca baret-revue, waarvan de eerste avond gisteren plaats vond. De voorz., de heer Wassing, opende deze bijeen komst, waarbij hij verschillende cor poraties verwelkomde. Van de revue hebben allen volop genoten. Zij werd in een vlot tempo gespeeld. Alleen was de aankondi ging van de voorz., dat de Brigade revue weer in ere hersteld zou wor den, niet volkomen juist, omdat het gezelschap uitsluitend met cabaret- stukjes op de proppen kwam, welke echter bij de aanwezigen goed insloe gen. Bijzonde- op prijs ste'den wij het pianostukje van mej. Roskam, het optreden van het danspaar Moene, de Brigade-zanger Kees Luit en The Intspetters. Alles bijeen was het een geslaagde avond. NOORD WIJKERHOUT „Steun aan wettig gezag". Alhier is opgericht een comité „steun aan wettig gezag". Voorzitter is de bur gemeester. In dit comité hebben vorts zitting genomen pastoor v. d. Waarden, pastoor Hansen, ds. Spa- ling, kapelaan de Graaff, wethou der van der .Voet, opperwachtmees ter Been en A. Meijer. Het doel van dit comité is het oprichten van een nationale reserve van oud-militairen. Uitvoering „Meer Vreugde." De toneelclub van de K.A.B. speelde voor de 2e maal in dit toneelseizoen ditmaal waren de baten voor de K. A.B.-instelling „Herwonnen Levens kracht". De heer G. v. d. Zwet open de de avond en zette in het kort de grote betekenis uiteen van Herwon-* nen Levenskracht met zijn prachtig sanatorium „Berg en Bos". Hierna voerde „Meer Vreugde" het toneel spel „Achter de wolken schijnt toch do zon" op. De spelers oogstten bij het publiek een dankbaar applaus. De verloting werd een groot succes. De prijzen waren door de Noord wij- kerhoutse middenstand beschikbaar gesteld. Uitvoeringen voor het Klokken- fonds. Zondag- en Maandagavond speelde de toneelvereniging „Oud en Jong" voor het Klokkenfonds van de St. Victorparochie. Voor een stampvolle patronaatszaal sprak pas toor Brink een kort openingswoord, waarin hij mededeelde, dat de klok ken binnenkort zullen worden gele verd. Op 29 Maart a.s. zullen zij met grote plechtigheid worden ingeze gend. Op het kerkplein zal bij die gelegenheid een toepasselijk open luchtspel worden opgevoerd. Hierna ging het doek open voor de dolle klucht „Het geld, dat stom is". Reeds in h®t^ eerste bedryf was de onzin niet van de lucht en moesten de spelers en speelsters herhaaldelijk wachten, om het publiek tot bedaren te laten komen. Het was dan ook een buitengewoon vermakelijke ge schiedenis van de eenvoudige knecht van wie wordt verondersteld, dat hij de honderdduizend heeft gewonnen Uit dit misverstand, dat door de be trokkene voorlopig onopgehelderd wordt gelaten, volgen de meest do'le verwikkelingen om ten slotte uit te lopen op een zeer gelukkige onkno- ping. De vermakelijke nonsens werd met veel vaart op het toneel ge bracht, zodat tenslotte ook de meest sereuze toeschouwer zien gewonnen moest geven. Tussen de bedrijven door droeg de regisseur een geestig liedje voor, waarin de nodige steken en pluimen werden uitgedeeld. Ook dit intermezzo ontving natuurlyk een sul onthaal evenals de verloting. Zeer terecht dankte dan ook aan het einde van de avond kapelaan de Graaf de regisseur en de spelers maar ook het goedgeefse publiek, dat met z'n allen had gezorgd dat het Klokkenfonds weer een stevige sprong omhoog kon maken. De avon den werden opgeluisterd door het trio „De Wilea's" en dit trio ver dien zeker een pluim voor de wijze, waarop het zich van zijn taak heeft gekweten. Het had een goed pro gramma in elkaar gezet, zodat ver schillende nummers volledig de aan dacht van dc zaal kregen. OEGSTGEEST Uitvoering „Rapiditas". Vrijdag a.s. is zeer zeker een bijzondere dag voor Oegstgeest; en niet alleen voor Ocgstgeest, maar «ok voor sportief Leiden. Do damesgymnastiekvereni ging „Rapiditas" geeft dan haar eer ste uitvoering in het St. Willibror- dusgebouw en de herenkcurgroep „St. Raphaël" Den Haag zal mede werking verlenen. Ook Leo van Vel- zen, die deel uitmaakt van de Natio nale Keurgroep, komt. Dit is een grote eer voor „Rapiditas". Komt u kijken? VOORSCHOTEN Gecombineerde vergadering L. T. B.—K. A. B.—N. R. K. M. De vergadering werd geopend door de heer G. Schrama. Voor deze avond witen twee sprekers uitgenodigd. De heer Th. van Mierwijk van het Kath. Eimigratiebureau uit 's-Gra- venhage besprak de mogelijkheden van emigratie, zowel voor boeren en tuinders, a's voor de handeldrij vende en industriële middenstand en de vakarbeiders. Hoewel emigra tie een noodzaak is voor het Neder landse volk, maakte spreker geen optimistische reclame. Spr. was zeer bezadigd maar gaf er blijk van ter zake kundig te zijn. Bij het beant woorden van de vragen gaf de heer van Mierwijk de uiterste voorzich- tighëid te kennen. Spr. is er zich van bewust, dat hij een zware ver antwoordelijkheid voelde bij het geven van voorlichting, daar elk ge val op zichzelf staand is. Een ieder, die bij emigratie verongelukt, draagt echter ze'f de 'verantwoordig. Pa ter Engelbcrtus O.F.M. Cap. hield een redevoering over het onderwerp „Sociale Vrede". De rede, gloedvol uitgesproken was gericht op de sameng-oeiing van de diverse stan den. „Elkander waarderen en een ieder in liefde het leven gunnen. Dan kan er vrede zijn onder de mensen". Het zangkoortje van de Jonge Vrouwen Gemeenschap o. 1. van mej. A. Doeswijk zong ernsti ge en vrolijke liedjes en deed dit zeer verdienstelijk en verhoogde de stemming op deze leerzame avond. WARMOND Toneeluitvoering „Nut en Ver maak." 't Was vol, toen de wnd. voorzitter, de heer S. van Rijn, de aanwezigen met een vlotte korte speech welkom heette, om de presta ties van „Nut en Vermaak" te beoor delen. Hoewel „Nut en Vermaak" een zeer drukke period achter de rug heeft, (zij voerden in Voorhout, Lisse en te Roelofarendsveen het stuk op: „Men sen in Nood"), toch hadden zij een nieuw stuk op hun repertoire geno men en wel „Kinderen van ons Volk" een spel van het land in vijf bedrij ven, doc. Anton Coolen, onder leiding van haar regisseur, de heer J. van WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond). AFNEMENDE WIND Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of mot regen cn later voornamelijk in het Noorden van het land op klaringen. Krachtige tot matige Westelijke wind. Iets minder zacht. Vliet. De invloed van de ingespannen arbeid die een dergelijke toui-nee nu eenmaal vergt, deed zich in deze op voering wel gevoelen. Een woora van lof voor het zeer goede spel komt toe aan de heer van Vliet, die als vertol ker van de rol van pastoor Vogels, drager van het stuk genoemd moet worden. Trouwens aan nagenoeg alle rollen moesten eisen worden gesteld, die van ue vertolkers een langdurige studie vereisten. De pauzes werden opgevuld doo de vrolijke klanken van het gezelschap van de dames Meskers, terwijl in een der pauzes de verloting, t. i bate van Hulp in Nood en Herw. Levenskracht gehouden werd. Aan het eind van de opvoering maakte dc voorzitter van de K.A.B. de heer J. Koogeboom, de uitslag be kend van het toneelconcours, waar aan Nut en Vermaak had deelgeno men. Een derde prijs werd toegekend, terwijl voor de beste persoonlijke prestatie aar de heer van Vliet een le prijs werd toegekend en aan de heer Th. Groen in 't Woud een 3e prijs. Voor dc beoordeling uitspraak waren 3 prijzen beschikbaar gesteld voor <Ie o deelnemende verenigingen. Daar er verschillende verenigingen hetzelfde aantal punten hadder. be haald, moest er worden geloot, met resultaat, dat „Nut en Vermaak" „er uit" geloot werd. Onder de klanken van het muziekgezelschap, die tot een dansje noodden, bleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen. „St. Matthias" op tournee. Maan dagavond speelde de afd. toneel van „St. Matthias" i Bodegraven voor de leden van de R.K. Middenstandsver eniging. Het blijspel ,,'n Huis vol Her rie" bleek een echt vastenavondstuk te zijn, waarvan de toeschouwers ten zeerste hebben genoten. Nadat er woorden van lof werden gi^proken. werd het verzoek gedaan, om in het najaar nogeens in Bodegraven op te treden. LAATSTE BERICHTEN TREIN OP JAVA OP MIJN GELOPEN. De trein MalangSurabaja is Maandag nabij de brug tussen Sen- gon en Lawang op een mijn gelopen. Doordat de trein wegens verdere be schadiging aan het baanvak langzaam reed stortten geen wagons in d*_ ra vijn doch de locomotief, het bagage rijtuig en twee wagons werden zwaar beschadigd. Drie personen werden ge dood en twee gewond. SCHEEPSBERICHTEN ALMKERK 19 Febr. van Brisbane te Sydney. AMSTELSTAD. 10 Febr. van Batavia te Macassar. ANTONIA 18 Febr. van Hongkong te Balik Pa pan. DRENTE 10' Febr. te Macassar van Menado. JACOB CATS 21 Febr. van Nirvak naar R'dam. MELIS- KERK 22 Febr. van Singapore. MO- LENKERK 22 Febr. van Genua. RA KI 20 Febr. van Semarang naar Soe- rabaja. ROTTI 21 Febr. van Batavia te Singapore. RIJNHAVEN 10 Febr. van Gibraltar TJIBADAK 19 Febr. van Macassar naar Soerabaja. VAN RIEMSDIJK 19 Febr. van Penang te Belawan. WOENSDRECHT 19 Febr. van Rio de Janeiro te Santos. ARENDSKERK 23 Febr. te Fre- mantle verwacht. ARKELDIJK pass. 22 Febr. Azoren. BALI 22 Febr. van Suez. BENGKALIS 22 Febr. van Singapore naar Batavia. CONGO- STROOM 22 Febr. van Hamburg naar Amsterdam. CISTULA pass. 22 Febr Penang. FRIESLAND 22 Febr. van Port Said. GORDIAS 21 Febr. van Alexandria naar Istanbul. HE CUBA 23 Febr. tc Antwerpen ver wacht. JAVA 23 Febr. te Genua. LA- wak 22 Febr. van Singapore naar Bombay. MADOERA 22 Febr. van Soerabaya naar Panaroekan. MEER KERK 22 Febr. te Colombo. MER- WEDE 23 Febr. te Antwerpen. MUI- DERKERK pass. 22 Febr. Canari- sche eilanden. NIEUW AMSTERDAM 22 Febr. van Christobai naar King ston. NIJKERK 22 Febr. te Port Said. PERICLES, AmsterdamCu racao 22 Febr. van Madeira. WA TERMAN pass. 22 Febr. 5 u. Malta. WELTEVREDEN pass. 22 Febr. 23 uur Oucssant. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 Febr. Vee. Aanvoer: 1031 stuks gebruiksvee, 230 vette koeien en ossen, 103 gra~- kalveren. 753 nuchtere kalveren, 520 biggen, 6*6 schapen en lammeren, 333 paarden. Prijzen: Kalfkoeien 870 730625; melkkoeien 870730 625; varekoeien 490—390300; vaarzen 600—450—350, pinken 450375275, graskalveren f 270 170100, bigeen 706040; hitten f 600500300; werkpaar den f 800600—425, slachtpaardcn f 1.40—1.20—1.10 per kg. Kalf- en melkkoeien handel traag, prijzen als vorige week. Varekoeien handel stroef, vooral niet hoger in prijs. Vaarzen en pinken handel ka'm, prijzen iets hoger. Graskalveren han del matig, beste iets stijver in prijs, verder onveranderd. Biggen handel zeer lui, prijzen van vorige week bleven met moeite gehandhaafd. Paarden handel tamelijk, slacht- en werkpaarden iets hoger in prijs, hit ten onveranderd. WOERDEN, 23 Febr Kaas. Aan gevoerd 11 partijen. Prijzen: 1ste soort 1.701.73 en 2de soort 1.67 1.60 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3