STADSNIEUWS NIEUWS UIT Dl RIJNSTREEK NIEUWS UIT )E OMGEVING WNSDAG 22 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 RIJNLANDSE REDERIJKERS KAMER De toneelgroep „De Eglentier", tweede groep van de Rijnlandse Re derijkerskamer, gaf Zondagavond een uitvoering in het Antonius Clubhuis. Ongevoerd werd „In het witte Paard", een bewerking van de ge lijknamige operette. De groep bestaat uit meestal jonge krachten, die een aardige vertolking van hun rol te zien gaven. Zo viel het onmiddellijk op. dat de rol van Josefa, de waardin van „In het witte Paard" in goede han den was, even als die van Leo Brand- meijer, de ober, Siedler de advocaat, Giesecke de gloeilampenfabrikant, al was deze laatste soms wel wat te vrij moedig met zijn tekst. De bedelaar Bach en de leraar. Hinzeiman brach ten het er eveneens goed af. Het décor, een moeilijke opgave op een bescheiden toeneel, was door de leden zelf vervaardigd en gaf het be wijs dat er met zeer eenvoudige en minder kostbare middelen wat aar digs is te bereiken. Onder de aanwezigen bevonden zich behalve een lid van het Dioce sane Bestuur van het Werkverband Katholieke amateurtoneel, ook de beide moderators van de Kamer. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats- cxamen Wis- en Natuurkunde (I) de heer F. J. J. van Heyst te Oegst- geest. HET GROTE BELANG VAN VAKKUNDIG MELKEN. Een belangrijke bijeenkomst werd hedenmorgen in de Stadsgehoorzaal gehouden door de „VEBO", vereni ging van bedrijfsvoorlichting „Rijn streek West", Bond van Rundveefok- verenigingen in de Rijnstreek. Die belangrijkheid bleek ongetwij feld ook uit de grote belangstelling, welke er van de zijde van de veehou ders uit het gewest Leiden werd ge toond, want in de benedenzaal had den zeker 'n 400 personen 'n plaatsje gezocht- De bijeenkomst werd geopend dooi de heer J. W. Bonda, die erop wees, dat er heel wat komt kijken alvorens de melk er is. Een doelmatige fok kerij en een deskundige bedrijfs voor lichting zijn daarbij onmisbare facto ren. Hierna gaf spr. het woord aan ir. H. J. Huisman, uit 's-Gravenhage, rijks- veeteeltconsulent voor Zuid-Holland> die een causerie gaf over het grote belang van vakkundig melken; waar mede melkopbrengst kan verhoogd worden. Spr. zette uiteen, dat melkvorming en melkafscheiding twee afzonderlij ke processen zijn, welke terdege on der ogen gezien moeten worden. Omtrent de melkvorming heeft men lange tijd de z.g. twee phasen- theorie- aangenomen, welke men thans gevoegelijk kan verlaten, om dat uit verschillende processen is ko men vast te staan, dat alle melk, die men bij een bepahld melkmaal ver krijgt, aanwezig is in de uier op het ALPHËN AAN DEN RIJN Aanbesteding toonkamer. Voor het inrichten van een toonkamer voor de Water- en Lichtbedrijven, in het perceel Pieter Doelmanstraat 7, alhier, was de laagste inschrijver W. van Beijeren voor 2.795, de hoogste waren gebrs. Van Wijk met ƒ3.873. AARLANDERVEEN K.A.J. Voor de ouders werd een gezellige avond gegeven, welke ver zorgd werd door de „Playing Boys" uit Bodegraven. L.T.B. De feestavond was in het eerste gedeelte gewijd aan prijs-jas- sen. Door de heren C. van Veen cn C. J. Kempen werden daarna met assistentie van hun echtgenoten, enige mooie voordrachten gegeven. Voor Thuisfront werd ƒ10.76 opge haald. BOSKOOP Gemeenteraad. De Raad zal op Donderdag 24 Febr. a.s. bijeenkomen. Agenda o.m.: Verlenen van medewer king aan het R.K. schoolbestuur voor de bouw van een rijwielbergplaats; verhuren van een gedeelte van het erfpachtterrein achter het tentoon stellingsgebouw aan Mulders fabriek van rolland materieel <?n landbouw machines N.V. HAZERSWOUDE (H. R.) St. Deusdedit. Door de Landar beidersbond St.Deusdedit werd het 30- jarig bestaan' gevierd in het paro chiehuis St. Joris. Des avonds 7 uur werd de feestvergadering door de oud-voorz., de heer J. M. van Kam pen, met een kort openingswoord over het wel en wee der afgelopen dertig jaren begonnen. De tegenwoor dige voorzitter nam toen de leiding over en vroeg enkele ogenblikken stilte voor de overleden leden. De g. a. hield na deze herdenking een toespraak, feliciteerde de afdeling en sprak over de geestelijke kant en waarde van de landarbeid. De heer Salman, afg. van het hoofdbestuur, liet in zijn rede het verschil blijken van voor 45 jaar en thans. Door ver schillende verenigingen werden bloe men aangeboden. De avond werd ge vuld met voordracht en declamatie van verschillende leden en de heer van Mild zorgde voor de muziek, het geen zeer in de smaak vieL KOUDEKERK GEMEENTERAAD. De voorz. gaf in zijn nieuwjaars rede een overzicht van de loop der bevolking, welke over 1948 met 1 pei'soon is vermeerderd en op 1 Jan. 1949 1856 personen bedroeg. Het "rote aantal huwelijken (83) is een ode hoop voor de toekomst. Wethouder T. Molema (weth. van mond was ongesteld), beant- moment, dat men met het melken be gint. De melkvorming heeft plaats tussen twee melktijden en niet tij dens het melken. De melkvorming is een proces, dat beïnvloed wordt door een bepaald hormoon, dat tezamen met enkele andere een rol gaat spelen zodra het jong.1 dier wordt geboren. Spr. weidde hierna uitvoerig uit over de betekenis der hormonen, waarbij hij in enkele opzichten de theorie van prof. Peterson bestreed op grond van voorbeelden uit de practijk- Ir. Huisman roemde overigens het baanbrekend wetenschappelijk werk door deze geleerde verricht. In het tweede gedeelte van zijn le zing gaf ir. Huisman een uiteenzet ting van de drieërlei methoden van melken, nl. die door het kalf, die met de volle hand en tenslotte die van. de melkmachine, waarbij de grote rol van het vakkundig melken nader werd belich Na een korte pauze volgde de ver toning van de film van prof. Peter son: „No hand stripping", waarop ir. Huisman besloot mef het geven van enkele richtlijnen inzake machinaal melken. LIMBURGIA-CARNAVAL. Onder oorverdovend gehoempa van een gecostumeerd muziekkorps, deed Prins Carnaval, in de persoon van Zijne Doorlustige Hoogheid Prins Huub I Zaterdagavond zijn plechtige intrede in de versierde za len van „De Burcht", vooraf gegaan door zijn raad van elf en gevolgd door de leden van de vereniging „Limburia". In voor ons onverstaanbaar Lim burgs las de Prins, gezeten op het podium, de proclamatie voor, waarin werd aangegeven op welke wijze die avond plezier en jolijt moest worden gemaakt. Daarna begon, onder leiding van de heer W. F. van Wijk het bal masqué, waarbij verschillende zeer aardige en originele costumeringen te bewonderen waren. Doordat het aantal niet zo groot was, kon de leiding zich strak hand haven en verliep allés in de beste orde. Het was dan ook niet zo bui tensporig uitbundig, doch meer een intiem en gezellig bal, waarin mo derne dansen werden afgewisseld met hos-promenades en polonaises. Terwijl de vrolijkheid steeg en de nar met zijn zotternijen de feestgan gers aanvuurde, werd het twaalf uur, op welk tijdstip gedémaskeerd en prijsjes voor de mooiste en origi neelste costuums werden bekend ge maakt. Bij de dames verwierf een groepje van drie „Mimosa", de eerste prijs, gevolgd door een dame met een origineel costuum, dat de nacht voor stelde en een dame die helemaal niets voorstelde, maar er toch potsierlijk uitzag. Met instemming van alle aan wezigen werd bij de heren „Het Kleutertje" tot eerste prijswinnaar uitgeroepen, gevolgd door een heer met het mooiste costuum, voorstel lend een 17e eeuwse edelman. Voor de winnaars waren kleine prijsjes van aardewerk besch'kbaar gesteld. In "een uitbundige stemming en in goede orde ging het feest vol zotte klap voort tot diep in de nacht. woordde deze toespraak. Besloten werd tot aankoop van een perceel bouwterrein ten Oosten van de begraafplaats, in eigendom van mevr. C. M. J. de Graaff-Oppe- laar. Dit perceel is groot 68 a., 40 c.a. en de goedgekeurde koop som bedraagt 6840, In verband hiermede werd beslo ten een lening aan te gaan, groot 168.000,tegen 3% 'sjaars ten •behoeve van de woningbouw, in gaande per 1 Mei 1949. De Vuilnis-dienst. De behandeling van punt 7: Vast stelling aanbestedingsvoorwaarden voor het ophalen enz. van haardas en huisvuilnis nam een groot ge deelte van de vergadering in beslag. Uit de voorlezing en bespreking van het voorstel distilleerden wij het volgende: Vrijdags na 8 uur 's morgens zal huisafval worden opgehaald bij de volgende percelen: Spoordijk 16 tot en met 34, Dorpsstr. 1 tot en met 76, Hogewaard 1 tot en mèt 207 en Lage waard 1 tot en met 15. Het vuilvcrvoer dient te geschieden per overdekt voertuig, dat niet door trekhonden mag worden getrokken. De aannemer^ dient te zorgen voor een stortplaats en moet alle kosten die het ophalen van huisvuil met zich brengt, betalen. De aanneming geschiedt voor de tijd van 1 jaar en de gunning is aan de Raad. Ook is er een strafbepaling, dat, wanneer naar het oordeel van B. en W. niet aan de overeenkomst wordt vol-, daah, B. en W. het recht hebben de overeenkomst te beëindigen. Besloten wordt, dat de particulie re putten (o.a. bij W. v. d. Meyden) niet voor rekening der gemeente zullen worden geleegd en schoonge maakt. Tenslotte wordt het voorstel met alg. st. aangenomen. Als nieuw punt werd op de agen da geplaatst voorstel tot aankoop van een film-projectie-apparaat, ten dienste van het onderwijs op de scholen. Over deze vorm van onder wijs geeft de voorz. een toelichting. Met alg. st. wordt besloten een ap paraat ad 750,aan te schaffen. De heer Wille vraagt of het ap paraat ook aan derden kan worden verhuurd, waarop de voorz. bevesti gend antwoordt. De heer Heems kerk suggereerde nog een samen gaan met de Rijndijk, doch de voor zitter wilde het apparaat liever in eigen gemeente houden. Bij de rondvraag yroeg de heer Van Vegten of de uitbreiding van de begraafplaats geschiedt in eigen beheer of bij aanbesteding. De voor zitter antwoordde, dat de werk zaamheden geschieden in eigen be heer, doch de zandüeverantie zal bij openbare aanbesteding geschieden. De laatste interpellant was de heer Heemskerk, die verzocht de bestrating goed te onderhouden, waarvoor de voorz. zijn medewer king toezegde. Hierna werden besprekingen ach ter gesloten deuren voortgezet. NIEUWVEEN 30-Jarig bestaan K.A.B. Ter vie ring van het 30-jarig bestaan der K. A.B. te Nieuwveen werd opgevoerd door de toneelclub „De Dilettant" uit Nieuwkoop het spel „Het begon zo", waarin de ontwikkeling en opbloei en de krachtige invloed van de K.A.B. wordt geschetst. De regie was in han den van de heer G. van Hecke. Het stuk werd goed gespeeld en verwierf veel bijval. Na een toespraak door de G. Adv., kapelaan van Adrichem, werden on derscheidingen uitgereikt aan de le den welke met de vereniging hun dertig of vijf en twintig-jarig lid maatschap herdachten. De gebruikelijke verloting ontbrak ook nu niet en nadat de trekking had plaats gehad, werd besloten met een dans onder leiding van „De Vrolijke Hollanders"-accordeonband. Tenslotte werd nog een collecte gehouden voor de jonfens over zee. ROELOFARENDSVEEN Rectificatie. In het verslag van gisteren over het toneelconcours te Roelofarendsveen is een fout geslo pen. De le prijs voor het kapwerk is gewonnen door de fa. P. v. d. Pijl en Coos Benning. RIJP WETERING LUISTERRIJK SPEL VAN DE MARIA-CONGREGATIE. Donderdag en Zondag 11. vertoon den de meisjes van de Maria-congre- KATWIJK Gemeenterad. De Raad komt Woensdag 23 Febr. n.m. half acht in openbare vergadering bijeen. Agen da o.a.: voorstel tot het verkopen, resp. ruilen van enige perceeltjes grond aan de Baron Sweerts de Lan- das Wyborghstraat. Idem aan het Westpad. Idem langs de Comman deurslaan. Wijziging van de ge meentebegroting 1949 in verband met de bouw van de montagewonin gen en het bouwrijp maken van de terreinen langs de Provinciale weg Wassenaarse weg te Katwijk a. d. Rijn. Praeadvies met betrekking tot de indeling van het strand en be spreking van het rapport van de des betreffende commissie. Geboren: Aaltje d. v. C. Barn- hoorn en A. Ouwehand. Jacoba d. v. P. Smit en P. Klok. Wilhelmina d. v. W. Guyt en J. v. d. Pias. Rina d. v. J. Guyt en P .Rijdam. Agatha d. v. H. Lugthart en L. Kapteijn. Janny d. v. L. Berkheij en J. M. v. Haele- wijn. Willem z. v. L. v. Velzen en P. v. d. Oever Cornelis z. v. C. van Dijk en G. v. Duyn. Willem z. v. W. van Delft en A. Star. Ondertrouwd. C. Wassenaar cn A. v. d. Zwan. L. Schaap en H. M. Kuyt. Y. Dubbelman en P. G. Boerboom. Getrouwd: KI. v. d. Pals en M. H. ten Bruggecate. J. Guyt en J. Bone faas. Overleden: M. v. Duyn 73 j. J. T. Kavelaar 77 p. H. J. de Mooy 1 jaar. W. J. L. Luyke 70 j. J. de Mooi 43 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Thuisfront. Mogen wij even de aandacht vragen voor een adverten tie in dit blad, waarin aangekondigd wordt de komst van de Friese Fa kir. Dat is voor Katwijk a. d. Rijn niet alleen iets nieuws, maar tevens iets om te brullen van het lachen. En dat kunnen we zo in de laatste vas tenavondtij d net nog hebben. Men le ze dus vooral de advertentie. U mocht er later eens spijt van hebben. LISSE AjFSCHEÏD c. V. fl. BERG. 40 jaar bestuurslid Landarbeiders- bond. Bescheidenheid siert de mens. De heer C. van der Berg is zulk een ge sierd mens. Eerst heden vernamen wij, dat Zondag in de K.A.B. een af scheidsavond is geweest van deze werker, die 40 jaren lang, waarvan 38 jaar als penningmeester, zitting heeft gehad in het bestuur van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" afd. Lisse. Bij dit afscheid waren o.m. aanwe zig het hoofdbestuur van de Landar beidersbond; de oud-hoofdbestuurs leden A. J. Loerakker en B. N. Loerakker, de heer J. W. A. Lefeber, namens Burg. en Weth., de heer Maas, directeur van het Rijksarbeidsbureau en afgevaardigden van de L.T.B., K. A.B. en K.A.J. De voorziter, de heer L. C. Elfe- ring, sprak de scheidende penn. toe. Hij schetste hem als een harde wer ker, Nimmer was hem iets te veel en zijn rustige natuur was zijn kracht om massa's werk te kunnen verzet ten. Immers, tijdens zijn penning meesterschap heeft Van der Berg zeer zware jaren gehad en de grote werkloosheid tijdens de crisisjaren vóór de laatste wereldoorlog zijn voor hem extra zwaar geweest. Zijn ver antwoordelijkheid was zeer groot, doch deze man, die zijn plichten ken de, schrok hiervoor niet terug en volvoerde deze op onvolprezen wijze. Buiten deze zware taak vervulde hij gedurende 19 jaren het bestuurslid maatschap van de bestuursraad van de K.A.B. Even accuraat als altijd is de heer van den Berg niet heenge gaan alvorens zijn jeugdige opvolger, de heer C. Elfering, in zijn werk zaamheden in te wijden. De heer C. van der Ploeg. alg. voorz. van de R.K. Landarbeiders- bond, stelde de heer van der Berg ten voorbeeld van de jongeren. Hij is aldus spr. een der pioniers van onze bond, die ondanks tegensla gen of strijd nimmer versaagde en rustig doorwerkte. Onze dank is gatie in de zaal van café Bakker, het mooie spel van de heer Frans Heg- gelman: „Maria's macht te Lourdes". Wat uit 'n samenwerking van auteur en regisseur groeien kan, heb ben we aanschouwd. Deze uitvoering is geworden tot een van de allerbes te, ooit in Rijpwetering vertoond. On danks de veel te kleine toneelruim te en de gebrekkige inrichting daar van, kon, dank zij de inspanning van de auteur en Th. Hillebrand, de op bouw van een en ander de toets van de critiek glansrijk doorstaan. Hoe de heer Heggelman, die behalve toneel schrijver ook ,en knap electricien blijkt te zijn, zo'n betoverend licht effect wist te verkrijgen, is eenvou dig een raadsel. De gehele appara tuur daartoe werd door hem gratis ter beschikking gesteld en bediend. De grote stilte in de zaal moet hem een heerlijke beloning zijn geweest. In zijn dankwoordje braeht pastoor hem de hoogste lof als schrijver, door ei op te wijzen, dat hier een stuk werd vertoond met een zeer hoog staande inhoud. En wij weten wat het zeggen wil als pastoor Kwakman zoiets zegt. Hieraan hebben wij dan ook niets toe te voegen. Wel zouden wij de heer Heggelman nog eens spe ciaal namens het enthousiaste publiek wiljen bedanken voor zijn werk ach ter de schermen, waarover zo weinig wordt gedacht en waarvan zoveel van afhangt. Wij spreken dan ook de wens uit, deze zo gulle auteur hier nog eens te ontmoeten. Over de regie van de heer Sie- ringh behoeven wij niets te zeggen. Die was als van ouds: prima! Mej. Wagenaar.... werkelijk fijn gezongen. Wij feliciteren pater Van den Akker en zijn congregatie en ho pen nog vaak de vreugde van zo'n avond tc beleven. groot, doch valt niet onder woorden te brengen. Als een klein blijk van waardering bood spr. een boekwerk aan. De heer A. J. Loerakker schetste de heer van der Berg als een pionier, waarmede hij veelvuldig heeft samen- gewarkt. De heer J. W. A. Lefeber sprak na mens de gemeente en prees de grote ge ïeenschapszin van de heer van der Berg, waardoor hij ongemerkt veel heeft verricht in het belang der ge meenschap. Als patroon van van dei- Berg prees spr. hem als kundig vak man en plichtgetrouwe medewerker, die hy gaarne vrij gaf om de vergade ringen te kunnen bijwonen. De L.T.B. bij monde van de heer Mesman en nog vele anderen voer de het woord. Declamaties van de K.A.J., onder aanbieding van cadeaux voor het vele werk, volgden, waarna de verdere avond werd gevuld door het duo H Steenvoorden. De R.K. Landarbeidersbond verliest een zeer goed bestuurder, doch be houdt een even goed adviseur. Met welgekozen woorden dankte de heer van der Berg voor het afscheid hem bereid. STOMPWIJK PRIESTER-JUBILEUM PATER A. EMMEN. Pater A. Emmen O.S.C. die tijde lijk als assistent geplaatst is in de Sint Laurentiusparochie te Stomp- wijk, zulks wegens langdurige ziek te van kap. Kamerbeek, vierde Zon dag zijn koperen priester-jubileum. Stompwijk heeft deze gelegenheid weer eens aangegrepen om openlijk en van harte zijn priesters te eren. De dag begon met een plechtige H. Mis, gecelebreerd door de jubilaris, geassisteerd door pater Bakker O.S.C. prior van het Kruisherenklooster te Zoeterwoude en pater Wester O.S.C., waarbij o.a. aanwezig waren vele fa milieleden van pater Emmen en bur gemeester Banning. Na de H. Mis- zong het versterkte koor de meer stemmige priesrtercantate van 1J. Hoogh. Om half twaalf hield de jubilaris receptie in een lokaal van de be waarschool, waar een grote stroom van parochianen persoonlijk hun fe licitaties kwamen aanbieden, waarbij ook stoffelijke blijken van waarde ring werden overhandigd. Een plechtig danklof waarbij de jubilaris werd geassisteerd door kap. Hegge als diaken en pater Wester O.S.C. als subdiaken, besloot de ker kelijke viering van deze feestdag. Als sluitstuk en als feestgave werd door de parochie in de zaal van Café j.Het Blesse Paard" een feestavond aangeboden, welke voor de jubilaris een volkomen verrassing was. Onder de eminente leiding van de heer H. Zoutendijk uit den Haag werd het spel „Gastmaal der Kinderen" van de bekende auteur H. Ghéon, opge voerd. Ter ere van de jubilaris wa ren de in dit spel voorkomende pa ter en broeder in de kleding van de Kruisheren gestoken. Een geheel be zette zaal heeft met aandacht dit mooie spel gevqlgd. Vooral de onge kunstelde wijze waarop door 3 klei ne jongens de rollen van het Jezus- kindje en 2 jongens werden uitge beeld, heeft bij velen een diepe ont roering gewekt. Na de pauze gaf de heer Zoutendijk een poppenkastvoorstelling, waarin enige herinneringen van de jubilaris waren verwerkt onder de titel „Vlucht van de Dood". Aan het einde van de avond dank te pastoor Sistermans alle medewer kers en de parochianen, die door hun gaven het mogelijk hadden gemaakt, dat deze feestdag kon worden aange boden aan de jubilaris en zijn fami lie. Het laatste woord was aan pater Emmen, die zyn grote dankbaarheid uitsprak voor alles wat hem deze dag geboden was. De feestavond was voor hem een grote verrassing, daar hem hiervan niets bekend was. Het was weer eens gebleken, aldus spr., dat in Stompwijk de gelovigen hun pries ters wisten te eren. Het werken in Stompwijk is een genoegen, omdat de parochianen volgzaam zijn aan hun geestelijke leiders. Het mooiste ca deau, wat u mij gegeven hebt, is het grote aantal H. Communies onder de H. Mis door u vanmorgen ontvangen, waaruit het grote geloofsleven van Stompwijk blijkt. Morgen onder de H. Mis bij het Memento zal ik u al len gedenken en vragen, dat wij sa men nog lang mogen leven en veel geluk mogen hebben, aldus besloot spreker. Pastoor Sistermgns sloot hierna de avond met de Chr. groet. Ook de schoolkinderen deelden mee in de feestvreugde en trokken Maandagmiddag naar „Het Blesse Paard", waar zij werden getracteerd en de heer Zoutendijk met zijn pop penkast een voorstelling gaf. IJsclub „Nut en Vermaak". In plaats van schaatsenrijden een jas- wedstrijd. Na uren strijd kwamen als prijswinnaars te voorschijn: 1. C. v. d Bosch Czn.A. v. d. Poel, 2. M. VerhagenL. Waayer, 3. F. Dissel dorpMaarten Verhagen, 4. A. Lui tenJoh. Wensveen. Troostprijzen: 1. A. WelpJoh. Wilting. 2. Joh. Kleij- wegNie. Stynman, 3. Nic. Dissel dorpW. Wensveen, 4. Adr. v. d. HelmJoh. Belt. VOORHOUT Thuisfront. Ten bate van het R.K. Thuisfront gaf de toneelvereni ging J.A.J.A. uit Noordwijkerhout een uitvoering in het Parochiehuis. Het was een stuk van ernst en luim, getiteld „De Tyran" naar het En gels door Bob Bertem. Het wasi voor de spelers jammer, dat er van de groten zo weinig belangstelling was. Het was hoofdzakelijk de jeugd die present was. Niettemin was het ge- bodene voortreffelijk. Een gehouden verloting tijdens de pauze was voor versterking der kas. VOORSCHOTEN Diefstal. Ten nadele van mej. R. S. werd een portemonnaie met ƒ20. gestolen. Na de aangifte kon al spoe dig worden aangehouden J. v. d. W.. die bekende de portemonnaie bij mej. S. uit de woning ontvreemd te hebben. Het geld was nog aanwezig. Een avonturier. Op de Rijndijk alhier werd in overspannen toestand aangehoudeji een 11-jarig jongetje uti Loosduinen, dat er met de fiets van zijn vader op uitgetrokken was. Knaapje en fiets zijn weer aan de ouderlijke woning bezorgd. ZOETERMEER Gemeenteraad. De Raad verga derde op Maandag 28 Februari n.m. 2 u. Agenda o.a.: Verzoek R.K. Schoolbestuur tot beschikbaarstelling van gelden voor de stichting van een Meisjesschool, als bedoeld in artikel 72, Lager-Onderwijswet 1920. Eervol ontslag aan H. A. Niersman als amb tenaar van de Burgerlyke Stand. Op de aanvullingsagende staat nog vermeld de subsidiëring van de pl. afd. van „Het Groene Kruis en „Het Wit-Gele Kruis". B. en W hebben voorgesteld, onder intrekking van vorige subsidies, de thans gevraagde subsidies te verlenen, Ook wordt Ovoorgesteld aan het Consultatiebu reau van het Groene Kruis evenals vorige jaren een subsidie van 200. te verstrekken. Voetbal. Zaterdagmiddag-compe titie. DSO ACeleritas 23; Semper Altius—DSO B 2—0; DSO CBMT 02. Zondagmiddag-competitie: Wil- helmuslDSO 1 01; DSO 2Din- digt 11; DSO 3Full speed 3 32; Esdo 4—DSO 4 8—1. Zoals uit het bovenstaande blijkt, werd de wedstrijd van Wilhelmus 1 gewonnen, welke overwinning werd veroorzaakt door een vrije doelschop van de heer C. Dontje. Door deze overwinning blijven de kansen voor het kampioenschap van DSO 1 be staan. A.s. Zondag wordt op het DSO- terrein een wedstrijd gespeeld van DSO 1 tegen Vogel uit Den Haag, welke wedstrijd door Zoetermeer moet worden gewonnen om opnieuw tegen Wilhelmus te kunnen uitko men. Schaakclub. De Zoetermeerse schaakclub groeit langzaam maar ze ker. Deze week mochten zij weder een nieuw lid inschrijven. A.s. Don derdagavond komt de groepen-inde- ling ter sprake. Nu door de tot nog toe gespeelde partijen enig overzicht te zien is wie uiteindelijk in groep 1 of groep 2 zullen komen is het mis schien beter deze groepen nu vast te stellen. Ook een voorstel van kap. Wortel om voor de aanvang der wed strijden eerst uur theorie te geven, wat voor beginnende, doch ook voor ervaren spelers, zijn nut kan hebben, moet besproken worden. Alle leden en ook zij, die van plan zijn lid te wor den, waarvoor nu een mooie gele genheid bestaat, worden Donderdag avond half acht bij de heer Ant. v. Well verwacht. De uitslag der laat ste wedstrijd is nu. gesp,gw.rem.verl.pnt N. v d. Bosch 13 12 0 1 12 P. Westbroek 12 10 0 2 10 G. de Vree 16 10 0 6 10 A. de Vree 11 9 0 2 9 Th. v, d. Meer 11 8 1 2 8M H. Houtman 14 8 1 5 8V2 A. Nühn 9 6 1 2 6l< J. v. d. Arend 9 5 1 3 5'A H. Comijn 6 5 0 1 5 J. Rijneveen 10 3 1 6 3*4 H. van Well 10 3 1 6 314 P. Westerman 17 3 1 13 3'A Tli. Van Galen 7 3 0 4 3 G. v. d. Broek 11 3 0 8 3 A. v. d. Broek 10 1 2 7 2 J. Vaneman 9 1 0 8 1 A. Domburg 10 0 1 9 yA P. G. Scholten 5 0 0 5 o Geboren: Leonardus Clements Wil- helpius, z. van C. W. van Haastert en M. C. M, Droogh; Alida Adriana Ma ria, d. van J. Th. Vollebregt en H. F. van den Berg. Gehuwd: A. Alberts 25 j. te Bent huizen en A. M. den Hertog 21 j. te Zoetermeer; L. J. de Rooy 27 j. te Zuid-Beijerland cn P. J. Janse 26 j. te Zoetermeer. Overleden. M. J. van der (Joes, ongeh. 43 j. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond). MORGEN ZACHTER. Spoedig toenemende bewol king met vannacht of morgen ochtend bijna overal lichte re gen en later enkele opklaringen. Matige tot krachtige, langs de Wadden-eilanden mogelijk nu en dan harde Zuid-Westelijke wind. Iets koudere avond cn nacht, maar morgen hogere temperatu ren dan vandaag. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Woensdag en Donderdag vindt te Warmond uitreiking plaats van bon kaarten 905. Men raadplege het da tumkaartje. Medenemen: stamkaart en inwisselingsbonncn van de thans lopende bonkaart. Woensdag 23e Donderdag 24, Vrij dag 25 en Maandag 28 Februarin e.k. vindt te Rijnsburg uitreiking plaats van bonkaarten 905. Men raadplege voor de datum van afhalen het da- tumkaartje. Medenemen: stamkaar ten en inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. EINDELIJK KOMT HET BEFAAM DE SPOORLIJNTJE IN GEBRUIK! Het miilioenenlijntje. Zoals bekend zal het „miilioenen lijntje", de spoorlijn van Sclia sberg over Kerkrade naar Simpelveld, 15 Mei als proef weer in gebruik worden genomen. Nadat de Nederlandse Spoorwe gen aanvankelijk besloten hadden de dienst met stoomtractie uit te voeren, hebben zij thans, op aan dringen van het gemeentebestuur van Kerkrade, de mogelijkheid van electrificatie opnieuw in studie ge nomen. Het stationsgebouw te Kerkrade, dat thans dient als magazijn van een bouwmatcrialenhandel, zal nog niet in gebruik worden genome omdat men eerst wil afwachten, hoe de exploitatie van de lijn ver loopt. Voorlopig zal men daar van e<?n noodstationnetje gebruik ma ken. WORDT A'DAMSE HAVEN STAKING OPGEHEVEN? De stakingsleiding van de Amster damse havenarbeiders die morgen zes weken in staking zijn en het bestuur van de Algemene Bedrijfs- bond Transport (E.V.Chebben in overleg met hét hoofdbestuur der E.V.C. hedenmorgen op een vergade ring in Bellevue een voorstel gedaan om hedenmiddag een schrijven aan d-e scheepvaart vereniging Noord te doen sturen, waarin de arbeiders zich bereid verklaren het werk Woensdag morgen te hervatton, mits een schrif telijk bevredigend antwoord op de volgende voorwaarden wordt ontvan gen: 1. Geen enkele rancune maatregel zal worden toegepast: (dus het werk wordt hervat op de basis van 11 Ja nuari). 2. Na het hervatten der werkzaam heden wordt aan het Amsterdamse havenbedrijf een nieuwe kern be noemd, welke met de directie bespre king opent over ploegensterkte en lonen. 3. Na het hervatten der werkzaam heden zal de commissie, welke reeds voor het uitbreken van de staking werkzaam was om voor do S.H.B. arbeiders een betere vergoeding voor nachtwerk tot stand te brengen met spoed haar werkzaamheden voortzet ten. Dit voorstel werd met overgrote meerderheid aangenomen. DAT WAS IETS GEWEEST VOOR DE „EIGEN KWEEK". Een bekende Amsterdamse tabaks handelaar heeft Nederlands octrooi aangevraagd op een uitvinding be treffende het praepareren van ruwe tabak, die door onaangename geur en door slecht, en zwart branden voor de sigarenindustrie nagenoeg on bruikbaar moet worden geacht. Na de (chemische) bewerking wordt een onberispelijke brand verkregen, de as wordt krijtwit Zo wordt de brand van bijv. Mexico- en Havannadek, Domingo-, Hongaars- en Belgisch omblad uitstekend. Voor de export var sigaren kan deze vinding van belang worden om dat van de tabak in allo prijsklassen, onafhankelijk van haar natuurlijke gesteldheid, een volstrekt wit en goed brandend product kan worden gemaakt. In de kostprijs speelt de praeparatuur practisch geen rol. Niet alleen maken verscheidene Neder landse fabrikanten, doch ook velen van hun Belgische collega's reeds van de vinding gebruik. De Nederlandse tabak zowel als de geïmporteerde, dus exotische tabak ken, zijn voor de bedoelde bewerking gevoelig. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 22 Ftbr. Kaas. Aanvoer 18 partijen, prijs le soort 1.71—1.75, 2e soort 1.67—1.69 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 21 Febr. Bloemen. Albino 6075 cent, Sum- burst 2733 cent, v. d. Eerden 28 44 cent. Zenober 2231 cent. Gol den Harvest 4061 cent. Rijzende Zon 4045 cent, Olympiade 3039 cent, Vera 2436 cent, Krelage 22 28 cent, Robino 2429 cent. Crown Imperial 2231 cent, Copland 3157 cent, White Sail 4761 cent, E. Eddy 3143 cent. Nansen 26—35 cent. El len Moore 2838 cent, Piccadilly 39 44 cent, Bandoeng 4060 cent, Oos tenrijk 2432 cent, Glory of Noord- wijk 40—47 cent, W. Pitt 4759 cent, Son ja 2329 cent. Dubb. Tulpen 22 44 cent, Magnificence 1625 cent, Koster 1424 cent, King Alfred 21— 28 cent, Whrestler 2026 cent. Free- sia's 51—64 cent, Katjes 1319 cent

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3