De 24ste Hukasch CREDERIK Verteld door Huibert Vet^ EN DE ZEVEN DIRECTEUREN Monument voor gevallen Joodse burgers van Leiden De boer regelt de productie MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 5 ALPHEN AAN DEN RIJN Vastenavondviering N.K.J.B. en J.G. In gezellige stemming vierde de N.J.J.B. in samenwerking met de J.G. Zondagavond in de St. Josephzaal vastenavond. Een goede traditie die op gepaste wijze gehandhaafd moet blijven. Het programma werd nage noeg geheel door eigen krachten ver zorgd. Toneelstukjes, schetjes vroeger aller aandacht voor de pauze, een verloting deed beroep op de „finan ciën" en na de pauze gaven K.J.M.- ers met medewerking van „buiten" op succesvolle wijze een operette ten gehore, waarvan zowel de zang als het spel goed geslaagd mogen heten. In dit soort zouden velen gaarne nog meer iets willen genieten, wat meer uitgebreid, b.v. met medewerking van J.G.'ers. Zoals de dames op de L.T.J.- avond optraden zou succes verzekerd zijn De muziek van het trio G. van Mild deed de avond gezellig verlopen. Na het dankwoord van kapelaan Vriesekoop tot slot een gezellig sa menzijn. ZOETERWOUDE THUISFRONTDAG. Schrijf gerust onbenullige dingen. Met zeer grote waardering kan ge tuigd worden, dat met het klimmen van het aantal Zoeterwoudse zonen dat naar Indië gaat, de activiteit van cn de belangstelling voor Thuisfront stijgt. De Zondag van de vroege mor gen tot de late avond stond, in hat teken van dit prijzenswaardig stuk van katholieke actie. Begonnen met een H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn voor onze jongens, werden na de kerk ga ven in natura in hoofdzaak rook artikelen verzameld in de daartoe geplaatste kisten van de kerkpor talen. 's Middags kwamen de ouders en verloofden in het parochiehuis bijeen. Aan de wand was een draperie aangebracht waarop de foto's van bijna 50 Zoeterwoudse militairen ge plaatst waren. De thuisfront ijveraars, pater Ben schop en kapelaan Huiberts, waren mede aanwezig. Ook pastoor Kiaver- weijden toonde belangstelling en me deleven met de parochianen, die in zo grote zorgen verkeerden over hun jongens. Kapelaan Huiberts opende de bijeenkomst en de Oetje-boe's ga ven om de sfeer te verhogen Kront- jong-muziek. Leger-aalmoezenier pa^ ter van Gestel O.S.C. hield een toe spraak, sprekende uit de rijke erva ringen van zijn Indische jaren. Vooral tot de moeders en verloofden sprak de aalmoezenier geruststellende woorden. Maakt u niet te bezorgd; uw jongens een goede godsdien- praatjes. De droombeelden van de bioscoop geven de jongens .geen steun, maar wel het beeld van thuis waar zij naar verlangen en waarin zij thuis moeten zijn als zij terug keren. Schrijf vooral dat ieder in het dorp en ook elders met hen meeleeft. Voor al sportverslagen uit naaste omge ving. Dan richt spr. zich over de hoofden der ouders tot degenen die het voor recht hebben, geen jongéns in Indië te hebben. Als de ouders van de jongens ze ker 100.per jaar kwijt zijn voor him jongens, die zij bovendien jaren lang missen moeten, dae moeten an deren daarvoor in geldelijke steun niet onder willen doen. Na deze zeer bemoedigende rede, kwamen de ouders met verschillen de vragen, sprekende van zorg en kommer, vooral om het langer uit blijven dan verwacht was. De oud-militair Wim Mulder hield daarna een lezing met lichtbeelden, foto's, door hem tijdens zijn verblijf verzameld. Kapelaan Huiberts sprak aan het einde hartelijke dankwoor den. Enige uren later kwamen de ouders weer als genodigden bijeen en was de belangstelling zo groot, dat velen geen plaats meer konden krijgen. „In Liefde Bloeyende" bracht, ge heel belangeloos, het toneelspel „Thuisfront" van Piet Mossinkoff ten tonele. Het is ons een vreugde nu te kunnen getuigen, dat deze opvoering in alle opzichten geslaagd was, dat het spel zelfs sterker was dan de li teraire waarde van het stuk. Als wij in details zouden treden, zou het zijn om uitblinkers te noemen, maar dan weten we niet wat het meest te prij zen. Zou het zijn om de krachtige fi guur en mooie uitbeelding van Mijn heer Pastoor, dan moeten wij met evenveel recht de sterk gespeelde koppigheid van de boer Meulemans, de typische boerenknecht, Mieke, de fijn-besnaarde dochter, de oprechte sergeant van de Stoottroepen, de vu rige boerenzoon-oorlogsvrijwilliger, de hartelijke Greet en zelfs de voor het eerst op de planken verschenen meid-huishoudster roemen, Na het vierde bedrijf kwam er geen eind aan de ovaties, totdat de ken Bont een dankwoord sprak tot de spelers en de leider, Pater van Beurden, om daaraan te verbinden het werk van het echte Thuisfront, vooral de steun aan dit schone ideaal gegeven. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Kath. Thuisfront. Zaterdag heeft stige opvoed^ genoten hebben Kath. Thuisfront een goede avond suge opvoeaing genoten neuueii, gehad met de organisatle van een feestavond. Naar wij hopen is daar- dreigt hun geen gevaar. Schrijf nooit zó, dat er gjeen vertrouwen tot de jongens uit spreekt. Spr. heeft jongens bij zich gekregen met- tra nen in de ogen om brieven waarin zij wantrouwen lazen. De jongens hebben in Jndië veel mooi werk ge daan. Amerikaanse autoriteiten heb ben getuigd, dat de Nederlandse soldaat hart er beurs open gedaan heeft voor de noodlijdende inlanders zelfs verklaarde hij, dat 't geen ge- vechts- maar Rode Kruis-eoldaten. zijn. Dat er goede voorbeelden gege ven worden bewijst het aantal beke ringen en terugkeer tot de Kerk, van vele soldaten. Toen de Aalmoe zenier zijn 15-jarig priesterfeest be reikt had schonken de 600 jongens, die onder zijn leiding stonden, een monstrans van 1600.en een zil veren sigarettendoos als souvenir. Offerzin bleek telkens o.a. 400. voor een grafsteen van een gesneu velde soldaat. Zeker er wordt vaak gekankerd, maar het is verklaarbaar. Waar wordt niet gekankerd en de soldaat in Indië ontbeert zo veel. Vele nut tige wenken geeft spr. voor het thuisfront. Het voornaamste is: post. Schrijf de in ons oog onbenullige dingen uit eigen omgeving. Vooral geen narigheid, zeker geen roddel- door meer belangstelling gekomen voor onze jongens in Indië en voor het moeilijke werk van Kath. Thuis front. De voorz., de heer van Maarle, was verheugd over de grote belang stelling, waaronder ook de burge meesters Smeets van Zoeterwoude en Van Diepeningen van Leiderdorp, beide met .hun echtgenote. De voorz. was dankbaar voor de steun welke Kath. Thuisfront door de vrijwillige maandelijkse of jaarlijkse bijdragen genoot, toch zijn er nog enkelen, die van deze gemakkelijke manier om iets bij te dragen voor onze jongens in Indië nog geen gebruik maken, hij hoopte dat zij zich spoedig hier voor zouden opgeven. Hij dankte ook de toneelclub van de K.A.B. welke de verzorging van deze avond op zich genomen had. Opgevoerd werd het dramatische spel in drie bedrijven „Een Moeder" van Cor Hei-mus. Wanneer de inhoud, het spel en de rolkennis van het eerste be drijf de maatstaf hadden moeten zijn voor onze beoordeling, dan zou het vernietigend geweest zijn. Het 2e en 3e bedrijf gaf beter spel en meer spanning en het zeer goede spel van Moeder Verhoeven en van „de simpele" Dominicus maakte het tot een succesvolle avond. Of de nog al wat talrijke grofheden hieraan hebben medegewerkt betwijfelen wij sterk. Kapelaan Loerakker noemde het een goede avond en dankte al len die hieraan hadden medege werkt. Tussen de bedrijven werd een verloting gehouden ten bate van Thuisfront. De talrijke mooie prij zen waren hiervoor gratis beschik baar gesteld. HILLEGOM BRUTALE ROOF VAN HA1M EN SPEK. Op klaarlichte dag! Nadat kortgeleden bij Gebrs. van der Jagt aan de Haven des nachts was ingebroken en vleeswaren uit de rookkast waren meegenomen, heeft men thans midden op de dag een inbraak gepleegd in de onmid dellijke nabijheid van overburen en bij thuis zijn van de inwoners. In de winkel kwamen een tweetal mannen, die enige vleeswaren kochten en de slager aan de praat hielden. In die zelfde tijd werden uit de rookkas! aan de achterzijde van het winkelhuis een paar hammen en een zij spek meegenomen. Enkele uren later kwam een der firmanten en bemerkte, wat er we., was. Hij vroeg z'n broer of deze een en ander had verkocht en toen deze ontkende begreep men wat er gebeurd was. Aangifte bij de politie volgde. In de tuin van de heer Schoonderbeek aan de voorzijde werden een paar vleeshaken gevonden, die door de in brekers over de schutting zijn ge gooid. Een auto was zoals later bleek achteruit rijdende op het erf gereden en daarin is de buit geladen en weg gevoerd. Alles is 't werk geweest van enkele minuten. Kath. Middenstand. De vergade ring fa de voorkeur eraan, dat de winkels op Zaterdagavond tot 9 uur mogen open zijn in plaats van Don derdagavond. Na de zakelijke bespre, kingen vermaakte Mr. Hadé de tal rijke aanwezigen met z'n goocheltoe ren. De heer W. Elstgeest decla meerde. Toneelgroep. De toneelgroep, onderafdeling van „Concordia" voer de op: „De Stier van Californië". De uitvoering verwierf een ovatie der aanwezigen. De vice-voorzitter, de heer Walkers, voerde het woord, daar de heer Van Lierop wegens ziekte verhinderd was. Geboren: z. van J. T. Prins en A. J. Bons; 1. van J. Schrama en M. Muts; d. van J. J. Hageman en S. J. A. Rijnders. Ovefïeden: A. Versloot m. J. NOORD WIJK f „Ik zou graag wat willen eten", zei Frederik, ..en ik (heb een kamer nodig om te slapen. Kunt U mij daaraan helpen?" De herbergier - keek even bedenkelijk. „Ik ben eigen lijk hedemaal vol", zei hij. «Mijn herberg heeft zeven kamers en die zijn alle maal bezet. Maar als U genoegen wilt nemen met een klein kamertje, aan het begin van de gang naast de badkamer, als U begrijpt wat ik bedoel, dan heb ik wel een kamer voor U. Wat wenst U te eten?" „Een eenvoudig maal" bestelde Frederik, terwijl hij binnen ging met Notaris Zwingelhout achter zich aan. „En wat slablaadjes voor mijn schild- hond", „Uw wat?" vroeg de herbergier verbaasd, terwijl hij over Frederiks schouder naar de scnildpad keek. „Wat een raar beest is dat. Ik heb zoiets nog nooit eerder gezien. Het lijkt wel een .schilpad. Om je een on geluk te lachen!" Notaris Zwingelhout Iblies zich op van kwaadheid. „Moet je nou eens kijken!" gierde de herbergier, net alsof dat .gedrocht je verstaat! ha! ha!* „Ha, ha! ha!" lachte Notaris Zwin- Keihout hem na. „Wat een gedrocht! zult Uzelf bedoelen." Toen trok hij zich in zyn schild. De herbergier vouwde irijna dub bel van het lachen. „En nog brutaal ook", brulde hij. Toen bleef hij echter in gebukte houding staan en werd langzaam bleek. „Hij .praat!" stelde hij aarzelénd vast. Frederik was ook even uit zijn evenwicht gebracht door het gebrek aan zelfbeheersing van Notaris Zwin gelhout. „Hij verstaat alles", legde hij de ontzette herbergier uit „Het is een heel bizonder beest". ,,Aih.. juist", mompelde de waard, met een scnuwe blik op de schild pad. „Be zal dan maar even uw eten klaar maken. Wilt U zo lang maar met een 9chuwe blik op de schild- hond zeer wel b'ij U. Is hij gevaarlijk voor mijn zeven andere gasten?" „Nee heer", stelde Frederik hem gerust, en toen: „U sprak Over zeven andere gasten. Wat zijn dat voor mensen?" De herbergier schoot weer in de lach. 24e Hukasch. Telken jare zijn wij vol bewondering over de pres taties van de Noordwijkse jeugd in zake het forceren van bloembollen in huisr kas of schuur en onze be wondering stijgt nog meer, als wij verscheidene vakmensen horen ge tuigen, dat de prestaties ieder jaar beter worden. Een dergelijke uit spraak is wel de beste beloning voor de volijverige Hukasch-commissie, we'.ker doel het is vakkennis en lief de tot het vak bij te brengen bij de jóngeren. Reeds nu zien wij vol be langstelling de 25e Hukasch tege moet! De 24ste werd gehouden in de hiervoor bij uitstek geschikte garage van de fa. Kooijman met een opper vlakte van 330 m2; deze ruimte was geheel belangeloos beschikbaar ge steld Het arrangement van deze ten toonstelling was onder de kundige leiding van de heer Jos de Mooy wederom af. Naast de schitterende bloemenkleuren trok aller bewonde ring een mooie waterpartij bij de ingang en op de achtergrond een aardige bospartij. In-bijzijn van af gevaardigden van diverse corpora ties werd deze tentoonstelling ge opend door burgemeester rar. G. F. W. v. Berckel, die Noordwijk w lukwenste met een jeugd, welke tot zulke prestaties in staat is. Dit geeft moed en vertrouwen voor de toe komst, want al zijn de tijden soms somber, niets weerhoudt hen die in het schone bloemenvak hun heil hebben gezocht, gestaag door te zet ten. Hierop was hij als burgemeester trots, niet alleen voor Noordwijk, doch voor het gehele vaderland. Hierna werden allen in de gelegen heid gesteld de tentoonstelling te be zichtigen. De jury, bestaande uit de heren P. L. Ch. v. d. Meer, W. Bosman en Th. v. Went Jr., had als volgt hun oordeel geveld: Verplichte huisbroei K.J.B.: 1. Ri- no Koeleman 91$ j. wisselbeker Hu kasch, 2. P. v. Dijk Czn. 9 p., f iets lamp, 3. Camille Otto ly2 p. boek, 4. Wim Peschier 6y p. vaas L. C., 5. Koos v. Schie 6 p. boek, 6. P. v. d. Zalm Lzn. 41{, p., 7. Ant. Verka de 4 p.. 8. Ben Zonneveld 4 p., 9. Job de Ridder 31$ p. Verplichte Huisbroei gezellen: 1. Jan Heemskerk 81$ p., wisselbeker zeekant, 2. W. v. d. Zalm Pzn. 7 p. zilv. dasspeld, 3. Theo v. Schie 61$ p. eerv. vermelding. Verplichte Huisbroei Welpen: 1. Kees v. d. Poel 9 p. Welpen boek, 2. Piet Koeleman 6 p. bal, 3. Leo v. Houten 3 p. Verplichte Huisbroei L.T.B.: 1. Jac. Hoogeveen Hzn. 7 p. vulpotlood L. C. Verplichte Huisbroei Volksbond: A. J. v. d. Poel 8 p. wisselbeker DSS. Verplichte Huisbroei scholen en horden: 5B en 6B klassen R.K. jon gens school (afd. W. Braun) 9 p. bilv. tak; 4B klas R.K. Jongens school (hfd. M. Verweij) 81$ p. gr. zilv. med.; 5A klas R.K. Jongens school (hfd. F. de Lincel) 71$ p. kl. zilv. med.; School. G.G.L.O. (hfd. J. d. Weijden) 7 p. gr. br. med.; Dirkie Uijshorde, Akela de Mooij p. kl. br. med.; 6e klas R.K. Jon gensschool (hfd. Sisterman) 5 p.; Willem v. Zijltroep (hopman Siats) p.; Pieter Retief Jr. Horde (Ake la Hoogeveen) 4 p. Verplichte kasbroei K.J.B.: 1. G. J. Steenvoorden 81$ p. sigarettenkoker; 2. Joop Faase 8 p. vaas; 3. Jan da Mooy 61$ p. sigaretten. Verplichte kasbroei gezellèn: 1. G. Caspers 71$ p. vaas; 3. Kees de Mooij 4}$ p. Verplichte schuurbroei: 1. K. en M. Gerlee 7 p. thermometer; 2. Ant. v. d. Meer 6 p. kl. zilv. med. Vrije schuurbroei; 1. K. en M. Ger lee 7)$ p. kl. zilv. med. Vrije kasbroei: 1. P. Hoogervorst 91$ p. med. gemeente Noordwijk: 2. Ant. v. d. Meer Pzn. 9 p. portefeuille; 3. G. J. Steenvoorden 71$ p. kl. zilv. med. Vrije huisbroei: 1. A. J. v. d. Poel 9 p. taart; 2. W. Hoogervorst 81$ p. couvert; 3. mevr. Heemskerk 8 p. taart; 4. M. Verweij 7j$ p. vulpoot- lood; 5. A. Hoek 71$ p. vaas; 6. Piet v. d. Poel 61$ p.; 7. A. v. Beelen 5% punt. Verplichte kasbroei Welpen: 2. Jan Duindam 61$ p. bal. KATWIJK D. BLANSJAAR f. In de ouderdom van 52 jaar is over leden de heer D. Blansjaar, hoofd van de Baron v. Wassenaar van Catwijck- school. De overledene was geduren de 20 jaar hoofd van deze school en daarvoor 9 jaar onderwijzer aan die school. QUICK BOYS-BONDSELFTAL 3-0. Wie Zaterdagmiddag deze wed strijd heeft gezien, zal het zeer ze ker met ons eens zijn, dat het bonds- team wel heel erg is tegengevallen. Wanneer deze ploeg een interland wedstrijd moet gaan spelen, zal er nog veel en veel geoefend moeten worden en dan in teamverband. Over de gehele linie was Quick Boys hen de baas. Er zal nog veel en zeer veel moeten veranderen, willen we in de Z.M.C. behoorlijk voor de dag ko men. De wedstrijd zelf was mooi. Het gevecht werd echter voornamelijk uitgestreden op het middenveld. De verdedigingen kwamen er matig aan te pas. En daar de verdediging van het bondselftal een lelijke breuk vertoonde in de persoon van de linksback Marijt, moest keeper Vrijenhoek er nogal eens dikwijls aan te pas komen. Zijn werk was niet onverdienstelijk, hoewel hij zich driemaal liet passeren. Quick Boys was de meerdere, vooral in de tweede speelhelft. Na een periode van verkennen kwamen de elftallen wat op dreef. Het was Q.B., die al spoedig in de persoon van Vis trachtte te scoren, maar de lat bracht uitkomst. Na een 12-tal minuten spelen, een hernieuw de Q.B.-aanval. De bal kwam dicht bij de doelmond en passeerde zelfs Vrijenhoek. Linksbinnen L. Schaap moest echter no^ een extra stootje ge ven om de bal in het net te doen hup pelen (10). Geen minuut later was het dezeflde speler, die een aanval be kroonde, ditmaal met een schitterend sti-ak schot (20). Een korte offen sieve periode van het bondselftal kon geen succes opleveren en de rust kwam met deze stand. Het spel in de tweede helft was van niet zo'n hoogte als in de eerste. De gasten kwamen opzetten; het was echter van korte duur. Q.B. nam het initiatief voor goed over en in de 14e minuut was het nogmaals Schaap die er 30 van maakte. In de tweede helft zagen we Vrijenhoek meermalen uitstekende reddingen verrichten. Zonder verdere evenementen kwam het einde; teleur stellend wat betreft het bondselftal. Gisteren te Katwijk onthuld Onder grote belangstelling had Zondagmiddag op de Joodse Be graafplaats te Katwijk de onthulling plaats van het monument voor de in de jaren 19401945 door de vijand vermoorde leden der Joodse gemeen te te Leiden. Op de aangegeven tijd verzamel den allen zich rond het monument, dat geplaatst is midden op het kerk hof. Het eerst werd het woord ge voerd door de heer M. E. Hertz, voor zitter van het Joods Kerkbestuur. Spr. zeide het op prijs te stelen, dat er èn van geestelijke én van wereld lijke zijde zoveel belangstelling was. De burgemeester van Leiden kon tot zijn spijt niet aanwezig zijn en wethouder Jongeleen was plotseling ongesteld geworden doch vroeg zijn medeleven te willen overbrengen. Uitvoerig herdacht spr. de ex-po litieke gevangenen en vooral dege nen, die zijn heengegaan, doch niet terugkeerden. Spr. geeft dan uitleg van de gedenksteen, een driehoekige hardsteen waarop (in het Grieks) de woorden „Israël Levi Priester, een gedenksteen, welke een herinne ring opwekt aan de 145 weggevoerde gemeenteleden met nog een 50-tal kinderen uit het Israëlitsch door gangshuis. Spr. brengt daarna dank aan al len. die meegewerkt hebben aan de totstandkoming van dit gedenkte ken. Daarna sprak Opperrabbijn D. Y. Schoochet, die in gevoelvolle woorden het vreselijk gebeuren uit de oorlogsjaren herdacht, en over ging tot de onthulling van het monu ment. Dan sprak de heer M. Seijffers, secretaris van het Joods Kerkbestuur. Na een uitleg van de betekenis van het monument en de inscriptie wordt Ps. 16 gezongen, om hierna een gebed uit te spreken voor de zielerust der gevallenen. Nog voer de het woord de voorzitter van het ressort 's Gravenhage, d'ie ailen opwekte tot Godsvertrouwen. Spr. bracht extra woorden van dank aan het goede deel van het Nederlandse voik, waarvan net Joodse deel zo veel steun en hulp en troost heeft mogen ondervinden, maar vooral ook woorden van dank aan God, die de overgeblevenen voor het wrede lot heeft bewaard. Hiermede was deze plechtigheid beëindigd. Door velen werden bloemen gelegd om het monument. Op het monument, dat een ontwerp is van de heer M. Hertz Jr., staan de woorden inge- grift: Deze steen zij een gedenkteken ter herinnering onze gevallen leden die in dc jaren 19421945 door de vijanden van ons volk - wreedaardig werden omgebracht. Moge zy rusten in de schaduw van dc Almachtige. Maar wie regelt de afzet SASSENHEIM St. Caecilia". Zondag bracht St. Caecilia weer eens een van zijn echt gezellige avonden, waaraan deze keer, naast de afdeling toneel, ook medewerkte de afdeling zang. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer Zwetsloot, die allen een hartelijk welkom toeriep. Het gemengde zangkoor o.l.v. de heer Mizee, opende het programma met „Domine salvam fac" van Gie- sen, verder „De Uil" van Diepen- brock en enige walsen van Brahms. Men kan niet anders zeggen dan dat de heer Mizee eer van zijn werk hieeft gehad. Jammer is, dat er in Sassenheim zo weinig tenors zijn, want een aanvulling van deze partij zal het gemengde zangkoor zeker ten goede komen. Na het zangkoor volgde het optreden van de door de K.R.O. bekende imitator Peter Pie- kos, die enige zeer geslaagde imita ties bracht en daardoor een gewel dig applaus oogstte. Daarna kwa men de tonelisten aan de beurt met de dolle klucht „De huistyran" van Godfried Bomans. Na slechts drie weken repeteren brachten zij deze klucht, onder de wel zeer goede re gie van de heer Bemelman uit Lisse die dit stuk in deze korte tijd tot een succes maakte. Vooral de zware rol van de tyran, de oud-kolonel, die zijn dochter niet aan het eerste het beste paplam af wilde staan, maar door allerlei ingewikkelde situaties, toch gedwongen werd, zijn toestem ming tc geven. Ook de rol van de butler werd op zeer komische wij ze vertolkt. Over het gèheel geno men kan het bestuur van „St. Cae cilia" weer een zeer geslaagde avond boeken en wij twijfelen er niet aan, of deze cn morgenavond zullen de volle zalen eveneens da veren van het applaus, dat de ama- teur-artisten met recht toekomt. VOORSCHOTEN St. Laurentius-Harmonie. Op Zaterdag 19 en Zondag 20 Febr. gaf de Harmonievereniging „St. Lauren- tius" een uitvoering. De voorz., de heer M. Lakeman, deelde in het ope ningswoord mede. dat in het bestuur gekozen waren, de heer Chr. Moer kerk, secr. en de heer J. P. v. d. As sem, penn, Voor de pauze speelde het harmoniegezelschap o.l.v. dirigent L'. Th. Jansen, muziekstukken: ouvertu res, wals-selecties, populaire en mars. muziek, die by het publiek een goed onthaal vonden. Na de pauze trad het gezelschap „Harrison" op. De conferencier had direct de zaal op handen, toen hij het kampioenschap Minister Mansholt laat de boer vrij om te telen wat hij wil. En ook het prijsrisico komt voor een groot deel ten laste van de boeren. Er zijn geen teeltregelingen en de boer moet dus zelf maar uitmaken, wat hij moet verbouwen en hoeveel vee hij wil houden. Daarmee is de verantwoor delijkheid voor de productie van de minister overgegaan op de boeren cn deze dragen deze last liever dan de overlast van de ambtenarij. Maar het is duidelijk, dat zij daarmee ook een groot risico op zich genomen hebben: ten eerste het risico van de opbrengst en ten tweede het risico van de prijs. Het risico van de oogst kunnen zij natuurlijk nooit uitschakelen. Als we alleen maar de jaren 1947 cn 1948 met elkander vergelijken, blijkt dui delijk, dat het klimaat ons steeds weer voor verrassingen stelt, waarte gen betrekkelijk weinig te doen valt. Toch moeten we in dit opzicht nooit vergeten, dat een intensief bedrijf minder gpvoelig voor ongunstig weer is dan de ruwe vorm van landbouw, waarbij zich in geval van droogte bijv. dadelijk de onvoldoende bemes ting en de onvoldoende bewerking van de bodem wreken. Dat is de oor zaak, dat in ons land de oogst-schom- melingen tengevolge van weersin vloeden, behoudens uitzonderingen, van beperkte omvang blijven. Dit is echter het normale risico van de boer dat hij aanvaardt als iets, dat bij zijn bedrijf behoort. Anders is het gesteld met het risico van de afzet. Men kan de boeren nu wel laten produceren maar wie geeft hen de zekerheid, dat hun producten ook tegen lonende prijzen zullen worden verkocht? De individuele boer kan onmogelijk na gaan hoe groot de behoefte aan de voortbrengselen van zijn bedrijf is. En zelfs de regering, die over onbe perkte inlichtingen beschikt, gelukt het niet nauwkeurig te schatten hoe veel van ieder landbouwproduct in de komende twaalf maanden ver kocht kan worden. Voor de boeren zelf is dit dus helemaal een onmoge lijkheid en daardoor werkt dc boer op het gevoel af, d.w.z. dat hij aan de hand van de ervaringen van de laatste jaren en van de geldende prij zen op goed geluk te werk gaat. Dat is een tamelijk wankele basis, waarvan alleen gezegd kan worden, dat bij een vrije markt een kleine productie zal worden goedgemaakt door stijgende prijzen, terwijl een ruime oogst in rentabiliteit wordt ge temperd door dalende prijzen. De er varing heeft echter geleerd, d dit risico voor de boeren te groot is, voor al omdat een overproductie elders de markt in ons land kan ontwrichten. Vandaar dat de boeren, hun organi saties en de regering steeds op zoek zijn naar middelen, die zowel de kool als de geit sparen en die dus een ze kere prijsgarantie bieden zonder de bedrijfsvrijheid al te veel aan te tas ten. Aangezien deze beide doeleinden met elkander in tegenspraak zijn, zal het nooit gelukken beide tegelijker tijd en ten volle te verwezenlijken. Marktonderzoek nodig. Er blijft dus een onvermijdelijk ri sico bestaan, dat thans grotendeels ten laste van de boeren komt en het is dus zaak dit risico zoveel mogelijk indivudiele boer kan onmogelijk na- zowel in binnen- als buitenland na te gaan hoe aanbod en vraag zich ont wikkelen. Hoe beter men deze gege vens kept, des te gemakkelijker wordt het de boeren te adviseren welke producten zij moeten voortbrengen. Dat het reeds die kant uitgaat, be wijst de instelling van de Melkbe- stemmingscommissie, die moet na gaan, welke afzetmogelijkheden er in dc toekomst voor onze melk cn voor de zuivelproducten te vinden zijn. Doch ten nauwste daarmee ver bonden is de bestemming van het rundvlees, van het fokvec, van het vet, van de ondermelk en daarmee ook van de varkenshouderij. Ook de kwestie van he 9 zelf verbouwde vee voeder komt hierbij in geding, zodat uitgaande var de bestemming van de melk de bestemming van bijna onze gehele agrarische productie aan de orde komt. Juist dit onderzoek wordt daarom de taak van de toekomst. Meer dan een productie-regelend or gaan en meer dan een prijsbeheer - singsinstituut heeft de landbouw thans een goed toegeruste dienst no dig voor nationaal en internationaal markt onderzoek. Alleen hij, die de markt kent, weet wat hij met een redelyke kans op succes kan telen. HUISAFVALVERWERKING IN HET GROOT. De noodzaak om tc besparen op veevoeder is in Engeland aanleiding geworden tot het nemen van een proef met zorgvuldige verwerking van huisafvallen tot varkensvoer. Daartoe is aan enkele duizenden ge zinnen in Kensington een goed slui tende afvalemmer uitgereikt, die driemaal per week wordt geleegd. Deze voedselresten worden nauwkeu rig gecontroleerd op „scherp" en ver volgens in stoomkokers gaar ge stoomd. De gehele stoomkoker wordt na afkoeling op oen transportwagen tje gezet en zo tussen de rijen var kenshokken gebracht. Het gekookte voer wordt vermengd met maalderij- afvallen, waardoor een voedzame slobber ontstaat. Hiervan krijgen de varkens twee keer per dag hun por tie. Daarnaast kunnen dc varkens uit een afzonderlijke bak droogvoer op nemen, zoveel ze lusten. Deze wijze van voeren is niet geschikt voor ba- convarkens, maar uitstekend voor de zwaardere typen. Het resultaat is heel goed en d# kosten, inclusief het op halen van dc afvallen, zijn niet hoger dan van de normale wijze van voe ren. Men is nu voornemens om de ophaaldienst belangrijk uit tc brei den, omdat op deze- wijze "belangrijk kan worden bespaard op deviezen. De proef, die thans gaande is, wordt ge heel gefinancierd door een particu liere varkenshouder, die steeds 200 varkens in de hokken heeft liggen. Subsidie van de overheid bleek niet nodig te zijn. van VVLV memoreerde. Spontaan begon de zaal te zingen: „WLV gaat nooit verloren". Achtereenvolgens verschenen op het podium: Verdi Zeppelin, Beethoven, Wagner, Napo leon, Paul Krüger en Johann Strausz, keurig geïmiteerd. Het optreden van de muzikale clown oogstte heel veel succes. Het nummer met de le ren banden, waaraan bellen waren bevestigd, was buitengewoon. Harri son als jongleur en equilibrist, lever de verrassende en kunstige presta ties. LAATSTE BERICHTEN DOOD IN BAD GEVONDEN Zaterdagavond werd dc 15-jarige Jan van Mastrigt wonende in de Ak- kerwindestraat, door zijn moeder be wusteloos in bad aangetroffen. Het bleek, dat het water onder stroom stond, tengevolge van het feit, dat een lampje in dc badkuip was ge vallen. Gedurende een uur werd op de jongen kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen echter niet meer mocht baten. STAKING OPENBARE VERVOER DIENSTEN IN ITALIë In geheel Italië is te middernacht èen staking begonnen van het perso neel van openbare vervoerdiensten, die 24 uur zal duren. Naar AFP ver neemt, is deze staking het gevolg van de mislukking van onderhande lingen met de overheid over een her ziening van de lonen. In Rome staak ten alle bussen, trams en trolleybus sen de dienst. Enkele particuliere vrachtauto's onderhielden een dienst langs de voornaamste routes. Gewa pende politiemannen reden mee. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3