Noorwegen en het Atlantisch Pact Alle partijen vóór aansluiting Geslaagd toneelconcours MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 NADAT ALLE NOORSE PARTIJEN zich hadden uitgesproken voor de voortgang van de besprekingen der Noorse regering over het Atlan tisch pact, heeft ook het congres van de Noorse socialistische partij Zater dagavond met een overtuigende meerderheid zijn goedkeuring gegeven. Slechts de communisten zijn nu uiteraard nog tegen. Op de 330 voorstem mende afgevaardigden van het partijcongres te Oslo waren slechts 35 te genstemmers. Aan een formele Noorse aanvaarding van de uitnodiging om tot het pact toe te treden staat thans niet meer in de weg dan de goed keuring van het parlement aan de politiek van Halvard Lange, de Noor se minister van Buitenlandse Zaken. Het congres nam een resolutie aan waarin wordt uitgesproken, dat de beste keus voor het verkrijgen van veiligheid voor Noordwegen, het Westen was. Volgens de resolutie van Zaterdag moetde samenwerking zijn gebaseerd op het Handvest der Verenigde Na ties en dient zij een zuiver defensief karakter te dragen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de Noorse politiek het denkbeeld van een Scandinavische Unie heeft laten \aren, als onmogelijk onder de hui dige omstandigheden. Algemeen was de tegenkanting, toen het Sowjetrussische voorstel tot een non-agressie-pact aan de orde kwam. Het Atlantisch Pact EEN INFORMELE CONFERENTIE. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heelt Zaterdag een niet aangekondigde en informele conferentie gehouden met de vertegenwoordigers van de lan den, die willen deelnemen aan het Atlantisch pact. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Canada, Belgi Luxemburg en Nederland wilden na afloop slechts mededelen, dat volgen de week deze conferenties worden voortgezet. Te Washington verluidt, dat Ache son tijdens zijn laatste bespreking met de senaatscommissie voor buiten landse zaken een gunstige reactie op het ontwerp pact kreeg te horen. De kans bestaat, dat een clausule opge nomen zal worden voor mogelijke militaire actie door de Verenigde Staten. Acheson zou gepleit hebben voor een dergelijke clausule om het gevoel van veiligheid in Europa te vergroten. De minister is volgens zijn medewerkers zeer ingenomen met de jongste vorderingen. MASKOS GEVANGEN IN MOSKOU Radio-Athene meldt „uit betrouw bare bron'' vernomen te hebben, dat generaal Maskos, de op 8 Februari afgetreden Griekse guerilla-leider, zich thans in de Moskouse „Lublian- ka", een gevangenis, in arrest be- a indt. Volgens de radio werd Maskos naar de Bulgaarse stad Stolnik „ge lokt onder voorwendsel van een con ferentie over partisanen". Daar zou hij door de Bulgaarse politie gegre pen zijn. die hem aan de Sovjet autoriteiten overleverde. DE KNAPPE RUSSEN De Sovjets zijn de laatste, tijd be zig hun volgelingen er van te over tuigen, dat z'j het meest intelligente volk Ier wereld zijn. Alle grote uit vindingen zijn door Russen gedaan. Dat hebben wij vroeger niet zo in gezien, maar het schijnt toch zo te zijn; tenminste als men de Russen geloven wil. Het officiële Sovjet-persbureau Tass heeft nu weer verklaard, dat de Russische uitvinder Alexander Moz- haisky ,,in 1882 het eerste vliegtuig ter wereld ontworpen, gebouwd en beproefd"' heeft. Te Moskou is gis teren een tentoonstelling, gewijd aan deze „merkwaardige Russische uitvinder", geopend. In October j.l- meldde Tass, dat Rusland de ..geboorteplaats van het motorloos vliegen" was en dat de eerste -zweefvlucht in Rusland werd gemaakt in de achttiende eeuw door een boer. genaamd Ostrokof, uit Rya zan in Midden-Rusland. In de afgelopen maanden hebben Tass of officiële Sovjet-publicaties •gemeld, dat de Russen het eeerst duikboten, helicopters, stoommachi nes en een machine voor het kam men van wol uitvonden. De eer werd opgeëischt „voor de ontdekking van Amerika van Azië vit en voor de vroegste navorsingen in de Noordelijke IJszee". Als Neder: and nu maar de uitvin ding van het haring kaken mag be houden! ONLUSTEN TE DURBAN Te Durban hebben 300 negers een aanval gedaan op een Indische bus en deze in brand gestoken. In de bus was een negervrouw ernstig ge wond, toen de bus zich buiten een wijk voor inheemsen bevond. Kort daarna werd een andere Indische bus met stenen bekogeld. De politie greep in en enige inheemsen werden gearresteerd. Drie Indiërs zijn naar •het ziekenhuis vervoerd. H. M. DE KONINGIN MORGEN NAAR OOSTENRIJK. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om morgen naar Oos tenrijk te vertrekken om zich bij haar man en kinderen te voegen. H. M. zal prinses Margriet meenemen opdat ook zij met haar zusjes van de hoge lucht zal kunnen genieten. Tegen het einde van de week zal de koninklijke fami lie zich naar Zwitserland begeven, wear zij de gast zal zijn van de ge meente Zermatt. De duur van de af wezigheid van de Koningin zal geheel afhangen van de ontwikkeling van de politieke toestand. Tijdens de afwezigheid van H.M. zal H.K.H. prinses Wilhalmina de zorg voor haar jongste kleinkind te Soestdijk op zich nemen. APOSTOLISCH VICARIS VAN PURWOKERTO NAAR NEDER LAND TERUG. De Apostolisch Vicaris van Purwo- kerto, mgr. B. J. Visser, vertrekt naar Nederland, waar hij zich zal vestigen in Arnhem. Mgr. Visser be hoort tot de Missionarissen van het H. Hart. Hij werd in 1927 pastoor te Furwokerto Na verblijf in Japanse gevangeniskampen keerde hij in ge noemde plaats terug, doch wegens onrust in dit gebied moest hij naar Batavia vertrekken. In 1947 kon hij zijn missie-arbeid hervatten. PER 1 MAART IETS MEER SIGAREN. Het staat vrijwel vast, dat de pro ductie van sigaren voor binnenlands gebruik, die tot dusverre 36 procent van die van 1939 bedroeg, per 1 Maart op 40 procent van dit kwantum ge bracht zal worden. TELEVISIE-APPARAAT OP DE PEPERBUS. Op de 80 meter hoge Zwolse,,, „pe perbus" worden proeven genomen met een televisie-apparaat. Philips geeft in Eii.hoven af en toe uitzen dingen, welke eigenlijk bestemd zijn voor het experimenterende deel van het Philipspersonee] en dat betekent, dat ze berekend zijn op ontvangst binnen een straal van veertig kilo meter om Eindhoven. Maar men heeft ontdekt, dat in een enkel geval de beelden ock verder weg opgevan gen kunnen worden. Dit is thans ook weer mogelijk gebleken. Op het schermpje van het televisie apparaat, opgesteld boven in de Zwolse toren, dus op ongeveer 100 kilometer van Eindhoven, zijn inderdaad beeldjes verschenen. Weliswaar niet glas- scherp, maar men kon toch onder scheiden wat de Philips televisie-zen der vertoonde. GEEN DOORBRAAK! Van de Partij van de Arbeid be droeg het ledental op 1 Januari 1.1. 117.244 (81.349 mannen en 35.395 vrouwen). De ledentallen van 2126 in Noord-Brabant en 1263 in Lim burg wijzen niet op een „doorbraak" van de P. v. d. A. onder het katho lieke volksdeel. Het hoogtepunt van de viering van het achtste unielustrum der katho lieke studenten werd gevormd door de katholieke studentendag, welke gisteren te Delft werd gehouden. De feestvergadering, die in Stads Doelen werd gehouden, werd o.a. bijgewoond door Mgr. H. P. Giobbe, pauselijk internuntius te 's-Graven- hage, Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, minister mr. J. R. H. van Schaik, deken J. P. J. Kok van Delft, mr. F. Teulings namens de K. V.P. en de heer Suffert, voorzitter van de Federation des Etudants Ca- tholiques. De praeses van het'uniebestuur de heer C. F. J. Lampe, opende de ver gadering en las een schrijven voor, dat ontvangen was van Z.Em. dr. Jo hannes Kardinaal de Jong. Vervol gens sprak hij zijn lustrumrede uit, welke was gewijd aan de na de be vrijding ontstane doorbraakgedachte en de sociale bewustwording. Hierna werden geïnstalleerd als leden van verdienste mej. Ch. van Berokel en de heer A. K. M. Schmut- zer cn tot avunculi de heren P. Tool en A. A. M. Leesberg. Nadat Mgr. Huibers een korte toe spraak had gehouden en de aanwe zigen zijn bisschoppelijke zegen had gegeven, hield prof. J. Madaule, uit Parijs, een voordracht over het on derwerp „l'Eglise et la Liberte de I 'Esprit". Besloten werd een telegram te stu ren aan Z.H. de Paus. Na deze bijeenkomst werd er re ceptie gehouden en de dag werd be sloten met een avondfeest. STUDIETOELAGE VOOR LEER LINGEN VAN KWEEKSCHOLEN. Leerlingen met goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten voor de cursus 19491950 aan een kweek school voor onderwijzers en onder wijzeressen te betalen zullen in aan merking kunnen komen voor een rijksstudietoelage. Zij dienen daar toe voor 1 Maart 1949 een zegeld re quest te richten aan het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen, bureau voor rijksstudietoe lagen, Prinsessegracht te 's-Graven- hage. DE 25.000 ER UIT. Op nummer 12698 van de Staats loterij is een prijs van 25.000 .geval len. ARTS UIT KOLLUM BETROK KEN BIJ MOORD OP VERPLEEGSTER. De geneesheer Dr. J. uit Kollum heeft Verklaard, dat de verpleeg ster R. V., wier lijk een paar jaren geleden aldaar werd gevonden, in dertijd is verïVioord en dat hij hierbij betrokken was. Aanvankelijk werd er niet aan misdrijf gedacht, maar later kreeg men verdenking toen de arts zijn practijk verkocht en als militair arts naar Indonesië ging. Hij werd onder arrest naar Nederland teruggevoerd en te Leeu worden ingesloten. Na vele verhoren heeft hij thans het bovenstaande be kend. BINNENLAND. Te 's Gravenhage is opgericht het District Zuid-Holland van de Kath. Bond van E. H. B. O. Secreta ris is de heer P. Willemse, Stations weg 95, Den Haag. Bij werkzaamheden aan het Ca- rolus ziekenhuis te 's Hertogenbosch is de 62-jarige J. H. van een steiger- gevallen en ter plaatse overleden. Een arbeider werd zwaar, een ander licht gewond. Door uitstromend gas is de 49- jarige arbeider B. V. uit Beverwijk bij werkzaamheden aan een afsluiter van een gasoven gestikt. Een collega raakte buiten bewustzijn. Beiden droegen gasmaskers. Een brand heeft de boerderij van M. v. d. E. te Someren geheel vernield. Oorzaak is onbekend. ROELOFARENDSVEEN Wassenaar ging met de prijs naar huis In het verenigingsleven te Roelof- arendsveen neemt de Toneelver. St. Pancratius een zeer belangrijxe plaats in. Dit betuigen wel de meer dan 1000 donateurs, waarop zij kan bogen. Het is niet aan alle amateur-toneelvereni gingen gegeven van een 40-jarig be staan te kunnen spreken, en minder nog om al die jaren lang zo eer. gro te en warme belangstelling te mogen genieten. Terecht heeft men het daar om nodig geacht, dit feit eens feeste lijk te gedenken. Zondagmorgen 9 uur werd de dag ingezet met een H. Mis. opgedragen door de g. a. kap. G. J. Groen, waaronder gemeenschappe lijke H. Communie. Het hotel „De Vier Heemskinderen", fungeerde als feestzaal. Er was een stemmige ver siering aangebracht, waarbij de tal rijke bloemstukken, o.a. van alle deelnemende verenigingen aan het concours, de plaatselijke toneelver. der K.A.B., de gem. Zangvereniging „Vox Laeta", het vooi-bereidend co mité, zeer goed aanpasten. Na het ge zamenlijk ontbijt, waarbij mede aan- zeten de g. a. en ook de eerste g. a, bij de oprichting der toneelclub, pas toor J. M. Vermeulen uit. Assen delft. Als eerste van een rij van sprekers sprak de voorz. van het uitvoerend comité, de heer Jac. van Berker. Spr. memoreerde de oprichting, de groei en bloei welke vooral in het gemeng de toneel een meer natuurlijke ver tolking vonJ. Spr. wenste de toneel ver., naast de gelukwens met deze heugelijke dag, een nog groter bloei, tot heil en nuttig vermaak van de Veense toneelliefhebber. Dc voorz. van de tooneelclub, de heer P. Hoo- genboom, sprak woorden van felici tatie tot de leden, maar vooral aan de aanwezige oprichters, de heren Jac. van Berkel en de gebr. B.. C. en Joh. v. d. Meer Corz., waarvan B. v. d. Meer als le secr. en Jac. van Berkel als le penningmeester. Spr. eindigde met een speciaal woord van dank aan de heer Th. Wesselman voor zijn werkzaam aandeel als regisseus. De g. a. kap. Groen, sprak de wens uit, dat de toneel ver. nog vele jaren haar beste krachten aan het toneel zal kunnen wijden, en in staat zal zijn steeds mooie toneelavonden te geven. Pastoor Vermeulen had dank baar gehoor gegeven aan de uitnodi ging. Nog steeds is een stuk van zijn hart bij de Veen als een der mooiste parochies in het bisdom. Spr. haalde nog weer eens enkele oude herinne ringen op. en noemde daarbij nog en kele spelers met hun typische bij naam, zoals Jan van Dirk van Ley pen en'een zekere „Leen" die nooit rol vast, maar toch onverbeterlijk zijn rol speelde. In de vorm van telegrammen, brie ven e.a. kwamen vele felicitaties bin nen. Van half drie tot half vier wer den tijdens de receptie ook vele per soonlijke gelukwensen aangeboden. Uitslag concours: Des avonds te 7 uur was de zaal van „De Vier Heems kinderen" geheel met genodigden ge vuld. waarbij de leden der deelne mende toneelverenigingen. Aanwe zig waren ook pastoor S. Ligthart, de kapelaans G. J. Groen' en A. J. Har- tog, ere-leden der vereniging e.a. Al lereerst werd het woord gegeven aan de jury, bestaande uit de heren Alb. Welling en Ja.. Muller. De heer Mul ler bracht het algemeen overzicht uit. en luchtte de teleurstelling van de jury aangaande de keuze der stukken. Zijn critiek was scherp, voor 'n ama teur-toneelvereniging veelal te scherp, maar getuigde van deskundig inzicht cn een zakelijke motivering voor de beoordeling, hetgeen een stimulans moet zijn voor de verenigingen, om te trachten in nog meerdere mate tot een juiste toneel-opvoering te gera ken. Door de heer Alb. Welling werden de prijswinnaars bekend gemaakt. Voor de totale opvoering (max. 100 pnt.) behaalde „Amicitia" uit Wasse naar met 73 punten de eerste prijs. 2e pr. O.K.C. uit Leiden met 68 p., 3e pr. „Nut en Vermaak"' te Warmond 66 pnt. Regie (max. 40 pnt.) le pr. H. C. Quint, Wassenaar 29 pnt., 2e pr. F. J. v. d. Meyden uit Leiden 27 pnt. Beste spel heren: (max. 100 pnt.): le pr. J. van Vliet. Warmond 89 p.; 2e pr. Joh. Bosker, Wassenaar. 81 pnt. 3e pr. Th. Groen in 't Woud, War mond 79 p.; 4e pr. A. v. d. Poel, 73 pnt., Leiden. Beste spel dames: le pr. Jeanne de Jong, Wassenaar 88 pnt.; 2e pr. Ton Brouwers, Leiden, 83 pnt.; 3e pr. Quirina Zonneveld-de Jong, Wasse naar 82 pnt.; 4e pr. Kitty Beuk, Was senaar, 81 pnt. Beste uitspraak: le pr. de heer John Postker, Wassenaar; 2e pr. mej. Willy Hilders, Lisse. Beste samenspel: le pr. „Amicitia". Wassenaar, 2e prijs O.K.C., Leiden. Kap werk le pr. fa. P. v. d. Pijl en Koos Rammink uit Leiden. De voorz. van het uitvoerend comi té, de heer Jac. van Berkel, sprak het openingswoord van de gala-uitvoering van de jubilerende vereniging. Deze voerde (biuten mededinging) op het 3e deel der „Marjatta" trilogie ge naamd Marjatta's Offer. Dit zeer zware stuk, waaraan hoge eisen ge steld worden, werd door de toneel ver. St. Pancratius op goede wijze ten tonele gebracht, en verhaalt ons een offer, dat alleen de grote liefde der ouders voor het geluk van hun kind kan brengeiEen woord van bewon dering voo.- de keurige decors, welke ook deze avond, evenals alle toneel avonden van het concours, door de heer Th. Wesselman waren vervaar digd. Het critisch verslag der jury, hetgeen in opbouwende stijl gesteld was, maar geen oog dicht deed voor de gemaakte fouten, bracht ee^ ver rassing voor de toneelver. St. Pan cratius, maar meer nog voor de ver tolkster van „Ingrid", mej. Jo Riet broek, aan wie in de persoonlijke pre statie zeer zeker een prijs zou zijn WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). IETS MEER WIND. Tijdelijk veel bewolking met Voornamelijk in het Noorden en midden van het land hier en daar enige lichte regen of mot regen. Meest matige, langs de Wadden kust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets minder zacht dan vandaag. LISSE 11.600 BEZOEKERS OP DE BLOEMENTENTOONSTELLING. De 3e Bloemlusttentoonstelling is een groot succes geworden. De 11.000ste bezoekster, mevr. Reurling uit Arnhem, ontving bloemen. Desondanks deelde de voorzitter ons mede, dart de commissie tot de conclusie was gekomen, dat over heidssubsidie of een jaarlijkse bij drage van het Rijk noodzakelijk bleek, om in de toekomst deze ten toonstellingen te kunnen volhouden. ten deel gevallen en voor het kap- werk (max 8 pnt.), waarvoor aan de heer J. Póuw en rpej. Lucie v. Rhoon een eervolle 6 pnt. werden toege kend. In zijn slotwoord kon voorz. Jac. van Berkel van een alleszins ge slaagd concours spreken. Het dank woord der jubilerende vereniging werd uitgesproken door haar voorz., de heer P. Hoogenboom, in 't bijzon der voor de gastvrijheid genoten in „De Vier Heemskinderen". v;, LANGERAAR 12% jarig Priesterfeest Na een veeljarige arbeid in de missie op Noord-Celebes is pater P. Akerboom M.S.C. tegen het eind van het vorig jaar in het vaderland te ruggekeerd. Nadat hij veel missie- arbeid had verricht, ook nadat hij on beschrijfelijke ellende en grenze loos leed had doorstaan in het con centratiekamp, v/as zijn terugkomst voor zijn oude moeder en geheel zijn familie een feest waarnaar tussen hoop en vrees was uitgezien. Een bijzonderheid is echter wel, dat juist het 12.'Harig priesterjubilé nu mocht vallen in de tijd, waarin hij in ons midden verblijft. Geen wonder, dat dit feit gaarne door geheel de paro- chis is meegevierd. Reeds in de vroe ge morgen werden de parochianen opgeroepen naar de kerk om. in een plechtig dankoffer deel te nemen aan dit feest. Drie klokken zongen in de toren, en hun bronzen klanken dwarrelden door dc grijze lucht, om als met een speelse melodie de feest genoten op te roepen. In de kerk speelde reeds het orgel en bracht ieder in de vereiste stem ming. Het hoogaltaar wachtte in eenvoudige, doch mooie versiering met witte anjers en seringen, over- kuif d door groene palmen de jubila ris, die hier zijn dankoffer ging bren gen. De jubilaris werd bij de H. Mis geassiteerd door pater Hoebing M. S.C., diaken, en kap. A. Buis, sub-dia ken. Toen wij de jubilaris de lntroi- tus „Exsurge" hoorden bidden, kon den wij de gedachten niet van ons zetten, dat dit gebed uit de 43e psalm in het tijdvak van dit pries terleven is afgesloten het gebed van deze jubilaris is geweest. Na het Evangelie hield pastoor Halkes de feestpredicatie. Spr. had tot tekst gekozen de woorden uit het Lucas-evangelie: „En zij herkenden Hem aan het breken des broods". Naar aanleiding van het verhaal der Emmaus-gangei's vergeleek de predikant de gelovigen, die als ande re Emmaüsgangers op reis zijn naar het eeuwig leven. De leidsman op die reis is de priester, die evenals de Goddelijke Meester te herkennen is. aan het breken des broods. Spreker schildert de waardigheid van het priesterschap en het geluk van de gezinnen waaruit de priesters voort komen. God kiest zijn priesters uit het volk. Geen hoge stand is hiervoor nodig maar een diep godsdienstig le ven. Bid veel en vurig om priester roepingen en om waardige priesters. Met een gelukwens aan de hoog bejaarde moeder en de familie be sloot pastoor zijn predicatie. Tijdens de Hoogmis zong het zang koor „Soli Deo"' onder leiding van PATER P. AKERBOOM de heer C. v. Dam, directeur, de wis selende gezangen van de Zondag Sexagesima, en de vaste gezangen van de Missa in honorem Sancti Fre- de rici" van Jos. Grüber, voor 4 stem mig mannenkoor. Na de H. Mis de cantate „De Priester" van Elb. J. Fransen. Het orgel werd bespeeld door de heer C. van Dam Jr. 's Middags is in het parochiehuis receptie gehouden. De R.K. muziek- ver. „Arti" zorgde er voor, dat jubi laris en familie onder blijde tonen de zaal betraden. De pastoor felici teerde pater Akerboom namens de parochie met dit blijde feest. Op geestige wijze gebruikte hij de naam Akerboom als thema voor deze feli citatie-speech. Namens de familie bood pastoor een feestgeschenk aan, een koorkap, canonborden, en nog een boekwerk; als geschenk van de parochianen een bedrag van 225, voor het aanschaffen van studieboe ken. Het meisjeszangkoor „Con Amore" zong achtereenvolgens een tweetal liederen n.L Lof der weldadigheid van Mozart en Russisch Vesperkoor van Bortnianski. Het R.K. zangkoor zong „Klapt in de handen", van H. - Clemens S.M.M. „Arti" speelde nog tot slot van haar vrolijke mrsen. De jubilaris dankte voor de mooie wijze, waarop dit feest gevierd is. Voor ieder wqs er gelegenheid per soonlijk de pater te feliciteren. De dag is besloten met een plech tig danklof. De jubilaris werd hier bij geassisteerd door kap. A. Saers en pater Zeijerveld, Kruisheer, neef v. de jubilaris. Tijdens dit lof heeft pa ter Akerboom naar aanleiding van de woorden „Wat zal ik de Heer we dergeven voor alles wat Hij mij ge schonken heeft", een woord van dank gesproken. TER AAR Aanbesteding. Bij de aanbeste ding bestrating Aardam-Nieuwbouw was de laagste inschrijving Fa. Ver sluis Hol, Oudewater f 7875. ittgzóiieeumde f SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE De twee mannen liepen voorbij en gingen naar MacQueen's coupé. Mrs. Hubbard zei Poirot goede nacht. „Ik zal maar direct naar bed gaan en nog wat lezen," zei ze. „Goede nacht." „Goede nacht, madame.'' Poirot ging naar zijn eigen coupé, die volgde op die van Ratchett. Hij ontkleedde zich en ging in bed, las zowat een 'half uur en deed toen hot licht uit. Hij werd een paar uur later wak ker en met een schok. Hij wist wat het was, dat hem gewekt had een luid gekreun, bijna een kreet, ergens dichtbij. C^> hetzelfde ogenblik klonk scherp eèn bel. Poirot ging overeind zitten cn draaide het licht aan. Hij merkte dat de trein stil stond, zeker bij een station. De kreet had hem op- ge-- hr^kt. Hij herinnerde zich, dat Ratchett de coupé naast hem had. Hij ging uit bed en deed de deur open, juist toen de slaapwagen- conducteur aan kwam hollen en op Ratchett's deur klopte. Poirot hield zijn deur op een kier en lette op. De conducteur klopte een tweede keer. Een bel ging en een licht ver toonde zich boven een andere deur verder op. De conducteur keek over zijn schouder. Op hetzelfde ogenblik kwam een stem uit de coupé er naast, die in het. Frans riep: „Het is niets, ik heb me vergist." „Bien, monsieur." De conducteur draafde weer weg om te kloppen aan de deur waar het lidht scheen. Poirot ging weer naar bed met een verlicht hart. Hij keek op zijn horloge. Het was juist drie en twintig minuien voor eenen. Daarna draaide hij het lioht uit. HOOFDSTUK V. Hij vond het moeilijk weer direct in slaap te koir/en. Allereerst miste hij de beweging van de trein. Als het een buiten-station was. was het eigenaardig rustig. Door het con trast leken de geluiden in de trein buitengewoon luid. Hij hoorde Rat chett naast zich scharrelen - een tik bij het neertrekken van de was kom, het geluid van de lopende kraan, een spattend geluid, £an weer een tik, toen de kom weer dicht ging. Stappen gingen door de gang de sloffende stappen van iemand op pantoffels. Poirot lag wakker naar het plafond, te kijken. Waarom was het station zo stil? Zijn keel was droog. Hij had vergeten zijn gewone fles mineraalwater te bestellen. Hij keek weer op zijn horloge. Goed kwart over een. Hij zou de conducteur bellen en om mineraal water vragen. Zijn vinger ging naar de bel, maar hij wachtte, daar hij in de stilte een tingel hoorde. De man kon niet iedere bel tegelijk bedienen. Ting. Ting. Ting. Het klonk telkens weer. Waar was de man? Iemand werd onge duldig. - Ting. Wie er dan ook schelde, hij hield stevig een vinger op de bel. Plotseling, in één ren, zijn voet stappen luid weergalmend', kwam de man. Hij klopte aan een deur, niet ver van die van Poirot. Toen kwamen er stemmen die van de conducteur, eerbiedig, verontschul digend; en een vrouwenstem, drin gend en bespraakt. Mrs. Hubbard! Poirot glimlachte. De onderhandelingen duurden een poosje. Ten slotte scheen de zaak in orde te komen. Poirot hoorde dui delijk Bonne nuit, madame", en een deur die dicht ging. Hij belde zelf. De conducteur kwam prompt. Hij zag er warm en zorgelijk uit. „Mineraalwater, alstublieft."' „Bien, monsieur." Misschien leid de een tinteling in Poirot's ogen hem er toe, zijn hart uit te storten. „La dame Américaine „Ja?" „Denk u eens in, wat ik met haar heb te stellen gehad! Ze houdt vol houdt vol dat er een man in haar coupé is. Verbeeld u, mon sieur. In zó'n ruimte!" Hij zwaaide een hand rond. „W'aar zou die zich verbergen? Ik redeneer met haar. Ik leg uit dat het onmogelijk is. Ze houdt vol. Ze werd watoker en er was een man. En hoe, vraag ik, kwam hij er uit, met de deur achter zich gegrendeld? 4 Maar ze wil niet naar rede luisteren? Alsof er al niet genoeg zorgen zijn. Die sneeuw „Sneeuw?" „Jawel, monsieur. Heeft monsieur het niet gemerkt? De trein staat stil. We zitten vast in een sneeuw hoop. De hemel weet hoe lang we hier zullen staan. Ik herinner me, dat we eens zeven dagen inge sneeuwd zijn geweest.'' „Waar zijn we?" „Tussen Vinkovci en Brod." „La-la," zei Poirot ontstemd. De man ging heen en kwam terug met het water. „Bonsoir, monsieur." Poirot dronk een glas water en bereidde zich tot slapen. Hij dutte in juist toen iets hem andermaal wekte. Dit keer was het of iets zwaars met een bons tegen de deur was gevallen. Hij sprong op. deed de deur open en keek naar buiten. Niets. Maar aan zijn rechterkant, een eindje verder, liep een vrouw in een rode kimono van hem af. Aan de andere kant, zittend op een bankje, schreef de conducteur getallen op grote vel len papier. Alles was doodstil. „Ik heb bepaald last van zenu wen," zei Poirot en ging weer naar bed. Dit keer sliep hij tof de morgen. Toen hij wakker werd, stond de trein nog stil. Hij haalde een gor dijntje op en keek uil Zware sneeuwhcuveis omringden de trein. Hij keek op zijn horloge en zag dat het over negen was. Om kwart voor tienen stapte hij, keurig, zwierig en gesoigneerd als altijd, naar de restauratie-wagen, waaruit een koor van weeklachten Het gereserveerde, dat er nog ge weest mocht zijn tussen de passa giers, was nu geheel verdwenen. Al len waren verbroederd door de ge- meensCTiappelijke tegenspoed. Mrs. Hubbard was het luidruchtigst in haar klachten. „Mijn dochter zei, dat 't de com fortabelste reis van de weredd zou zijn. Gewoon maar in de trein zitten tot ik in Parijs kwam. En nu kun nen we hier dagen plakken," jam merde ze. „En mijn boot gaat over morgen weg. Hoe moet ik die ae halen? Wel, ik kan zelfs niet «ene seinen om mijn passage af te gen. Ik ben te nijdig om er over te spreken." De Italiaan zei, dat hij dringende zaken had in Milaan. De brede Amerikaan zei dat het „beroemd was, mevrouw", en sprak kefaro rend de verwachting uit, dat de trein de vectoren tijd nog ba m heien. CWooét

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2