S)e £cidóe6ou/fca/nt Paus Pius XII herinnert aan de tijd van de eerste Romeinse martelaren Protestmeeting van 18000 katholieke jongeren Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11624 Protesten van katholieke jeugd Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 GRANDIOZE MANIFESTATIE OP HET ST. PIETERSPLEIN TE ROME ONTROERENDE BETUIGING VAN HULDE EN TROUW AAN KERK EN PAUS. Het protest van de Romeinse Ka tholieke Actie tegen de behande ling en veroordeling van Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, is tot een grandioze manifestatie ge worden van trouw aan de H. Kerk en van kinderlijke onderwerping aan de H. Vader. Meer dan een kwart millioen leden van de Katho lieke Actie en gelovigen waren Zondagmorgen na tochten door de stad samengestroomd op het St. Pietersplein en de aangrenzende Via della Conciliazione voor de H. Mis, die de Vicegerens van Rome en titulair-aartsbisschop van Cesa- rea in Palestina, Mgr. Traglia op droeg aan een altaar, geplaatst op de trappen voor de St. Pieter. De leden der Katholieke Actie voerden grote borden met zich mee, waarop geschreven stond, dat de Romeinen trouw zijn aan de H. Va der. Andere borden droegen als op schrift: „De martelaar voor het ge loof, Kardinaal Mindszenty, zij ere en glorie!" en „De machten der duisternis zullen.de Kerk niet over weldigen". Tijdens de H. Mis zong de menig te het Kyrië en Credo van de Missa de Angelis en verder het Paree Do- mine, Adoro Te en Ave Regina Coelora. Het volk volgde de H. Mis met een devotie als in een kerk. Precies om twaalf uur werd de komst van Z.H. de Paus aangekon digd. Toen de witte gestalte van de H. vader op de buitenloggia van de St. Pieter verscheen, werd hij be groet met een minuten lang aange houden „Ewiva" en „Viva il Papa", gevolgd door een machtig „Christus vincit, Christus regnat, Christus im- perat!" „Christus overwint, Christus regeert, Christus heerst!" Eerst om 10 minuten over twaalf na een herhaald aangekondigd „At- tenzione, Attenzione!" bedaarden de. toejuichingen en kon de Paus Zijn rede beginnen. REDE VAN Z.H. DE PAUS. Romeinen, Gij zijt hier samengekomen naar de H. Mis van Eerherstel om uiting te geven aan de gevoelens, waarvan Uw ziel vervuld is. De veroordeling, ondanks de afkeuring van de gehele beschaafde wereld uitgesproken aan de oevers van de Donau tegen een kardinaal van de H. Roomse Kerk, heeft aan hen, die wonen aan de oevers van de Tiber een kreet van verontwaardiging in de mond ge legd, die waardig is aan deze stad. Dit heeft ons getroffen, omdat wij weten, dat de Primaat van Honga rije Kardinaal Mindszenty zo hoog in ere staat bij de massa van het Hongaarse volk. De karakteristiek, qigen aan de vervolgers van alle eeuwen is niet alleen, dat zij hun slachtoffers doden, maar ook, dat ze hen verachtelijk trachten te maken bij het volk, het vaderland en de maatschappij. Wie herinnert zich niet de eerste Romeinse martelaren, die eveneens aan de wereld als mis. dadigers werden voorgesteld? De moderne vervolgers zijnopgevoed in de school van dieze vervolgers. Zij hebben hun systeem geïmmiteerd, ja dit nog veel erger gemaakt. Zij tonen een uiterste handigheid om de nieuwe uitvindingen van de mo derne wetenschap te gebruiken ten einde hun wil te doen domineren en van de mensen slaven te maken en zij doen dit met een sluwheid nog groter dan in vroegere tijden. Romeinen! De Kerk volgt met grote ontroering hetgeen thans ge schiedt. Mlaar toch blijft Zij rustig, omdat Zij weet, dat Zij nooit kan ondergaan. Zij bedelt dan ook niet om gunsten. Bedreigingen en ver volgingen jagen Haar geen vrees aan. De Kerk mengt zich niet in kwesties van louter en uitsluitend politieke of economische aard. Zij zoekt voor zover het van Haar af hangt met allen in vrede te leven. Zij geeft aan de Keizer wat aan de Keizer rechtens toekomt. Zij kan en mag echter aan Haar zending niet ontrouw worden door verraad te plegen aan. hetgeen aan Haar toe komt. Welnu, het is bekend hetgeen een anti-godsdienstige en totalitaire staat eist: dat de Kerk zwijgt, wan neer Zij eigenlijk dient te spreken. Deze anti-godsdienstige staat eist een kerk, die het recht van God verzwakt, door de verlangens van deze staat in te willigen. Deze anti godsdienstige staat wil met een Kerk te doen hébben, die zichzelf losmaakt van de basis, waarop Christus deze Kerk gebouwd heeft. Deze staat wil een kerk, die geen gehoor geeft aan de eisen van het geweten, een kerk, die zich angs' opsluit binnen de muren van het kerkgebouw en Haar rechten en plichten vergeet. Vervolgens richt zich de H. Vader tot de menigte en stelt de volgende vragen: „Is het zo'n Kerk, die gij eert en liefhebt!" (De menigte antwoordt: Neen, Neen!) Is het in zo'n Kerk, waarin gij zult terugvinden de kentekenen van üw moeder! Kunt U zioh voorstellen, dat de opvolger van Petrus zich buigt voor zulke verlangens? (Geestdriftig bar sten de ontkenningen los). De Paus bezit de goddelijke belof te en daarom zal Hij steeds blijven de onverschrokken getuige voor de waarheid en de rechtvaardigheid. De stem van de Paus zal steeds de dwalingen en de verafgoding aan de kaak stellen en hij zal steeds liefhebben de liefde en de recht vaardigheid. Kan de Paus zwijgen, wanneer men in een staat de ker ken losscheurt van het centrum der Christenheid, dat Rome is? Kan Hij zwijgen, wanneer men in de gevan genis werpt alle Grieks-Katholieke bisschoppen, alleen omdat zij niet hebben willen afvallen? Kan hij zwijgen, wanneer een staat de gren zen van zijn bevoegdheid te buiten gaat en zioh de madht aanmatigd om de bisdommen weg te vagen en de bisschoppen uit hun ambt te ont zetten? Kan hij zwijgen, wanneer aan de ouders het recht wordt ont nomen hun eigen kinderen op te voeden, en de kinderen worden los gerukt van hun ouders door een klein aantal mensen van dat be wind, dat de macht in handen heeft? Kan hij zwijgen, wanneer men straft met gevangenis de priester, omdat hij niet heeft willen schen den het heilig geheim van de biecht?" (Hier protesteert het volk) En de H. Vader antwoordt: „Uw luidie uitroepen hebben reeds een voldoende antwoord gegeven op deze vragen en op alle andere, die Wij U nog zouden kunnen stellen. God geve U kracht om vast te hou den aan Uw geloof. Hij schenke u licht, kracht en moed. Moge God u in staat stellen om waakzaam te blijven tegen de vijanden van God, die ook uwe vijanden zijn. En moge God de gewetens verlichten van hen die ver van Hem en van de waar heid verwijderd zijn. Moge God hun de genade schenken, opdat zij i/ volle overtuiging mogen terugkeren tot het Geloof." Na deze toespraak gaf Z.H. de Paus Zijn Apostolische Zegen. „Kardinaal Mindszenty blijft onze voorman pROTESTEERDE VORIGE WEEK geheel Katholiek Nederland in Am sterdam tegen het vonnis overJosef Kardinaal Mindszenty en de duivelse middelen, die daarbij gehanteerd werden, gisteren waren het spe ciaal de Katholieke jongeren, die in de hoofdstad spontaan en met kracht dit protest onderstreepten door massaal in het R.A.I.-gebouw getuigenis af te leggen van hun beginselen en stelling te nemen tegen de rode vloed, die uit het Oosten aangolft. Dat was een merkwaardige tegenstelling: zin gende jongens en meisjes, die per trein naar deze protestmeeting op trokken, maar die tegenstelling was toch niet zo groot, of zij symboliseer de een vrije en blije jeugd, die dankbaar deze gelegenheid aangreep om te laten zien, wat er in haar leeft. En zo kwamen gisteren duizenden jongeren uit alle delen van ons land naar Amsterdam, waar zij door trom geroffel en klaroengeschal werden verwelkomd. Onder de genodigden bevonden zich o.m. de deken van Am sterdam, mgr. G. van der Burg, rec tor E. A. M. Paap, en de voorzitter van de Hongaarse kolonie, de heer Palochek. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer Frans Burmanje, stelde de eerste spreker, mr. Jan Derks, de vraag, wat is het eigen lijk, waardoor het proces van Boe dapest ons zó beweegt, dat wij een neiging tot misselijkheid krijgen? In een uitvoerig betoog gaf spr. ant woord op deze vraag en stelde aller eerst vast, dat de martelaren altijd nog het zaad uitwerpen voor het christendom. Wanneer dit niet zo zou zijn, dan zou er werkelijk reden tot angst zijn. Maar zolang christen-zijn vele kansen in zich houdt tot marte laar-zijn, is het christendom gezond en levend. „Het proces tegen kardinaal Minds zenty is eigenlijk een proces tegen ons allen. En drukt het hem een glo riekroon om de slapen, dan doet het dat indirect ook bij ons. Dit is een onderscheiding, waarmede wij ons verlegen maar ook gelukkig mogen voelen. Na 2000 jaar is de haat tegen de christenen nog even groot en ge lijken wij meer op de eerste christe nen dan wij mochten hopen. Mr. JAN DERKS SPREEKT DE BIJEENKOMST TOE. Spr. wees er op, dat in vroegere tij den de christen gemarteld werd om zyn geloof, doch dat men in Boeda pest tot de perfectie was gekomen om de kardinaal het martelaarschap te ontnemen, iets wat zelfs de fantasie van een Nero hierbij vergeleken slechts een ondeugende jongen te boven ging. Het geloof mag niet in discussie komen en men eist dan ook geen afstand daarvan. Het beste wordt een christen geblameerd door hem b.v. te veroordelen voor land verraad en deviezenzwendel. „Wat wij van het proces weten is voldoen de. Wij kennen nu twee „Mondszen- ty's", de wilskrachtige mens, die weet waar het om gaat, en de man met schrikogen en zelfbeschuldigingen stamelend. Zij hebben hem gemaakt tot een onbloedeige martelaar, ver laagd tot een zwakzinnige profiteur. En met stemverheffing riep mr. Derks uit: „Maar wij willen zonder de minste aarzeling achter zo'n zwak zinnige staan. Hij blijft onze voor man. In de vernederde kardinaal er kennen wij Christus". Een stormach tig applaus was het antwoord op de ze woorden, dat overging tot een jui chend zingen van het „Aan U, o Ko ning der eeuwen". Het wonder. Pater Jelsma M.S.C. vertolkte aller gevoelen, toen hij zich afvroeg: leef de er bij het volgen van het proces door de radio in ons hart niet heel stil, maar werkelijk het geloof aar een wonder? „Maar ik durf met u al len te betwijfelen, of het inderdaad waar is, dat dit wonder niet is ge beurd. Want dit is toch het grote won der, dat een mens, die gezwoegd heeft, dag in dag uit heeft volgehou den tot het einde toe, steunend op een sterk en krachtig geloof". Spr. vergeleek de vervolging van Hongarije's primaat met de Kruis gang van Christus en wees op de vele punten waarop deze overeen komen. De kardinaal leefde in de Hof van Olijven. Hij wist wat er ko men ging. Op het laatste moment stuurde hij bericht naar zijn moeder en zij kwam om afscheid te nemen, een tafereel, waarin men een der Kruiswegstaties herkent. Pater Jelsma braêht naar voren, hoe men herhaaldelijk het verwijt hoort, dat wij alleen protesteren te gen dit onrecht in massaal verband en dat wij niets anders doen. Nu is de zaak nog actueel, maar over en kele maanden of in ieder geval over een jaar gijn wij alles vergeten. Maar in vlammende woorden vroeg spr.: „Hebben wij ooit onze eerste marte laar Stephanus vergeten?" En wij zend op de grote afbeelding van de veroordeelde kardinaal: „Zouden wij, ledematen van Christus' Kerk, ooit kardinaal Mindszenty kunnen verge ten? Hij zal voortleven in onze herin nering als een grote figuur en geïn carneerd in het christendom zelf". Herhaaldelijk werd pater Jelsma door luid applaus onderbroken, dat bijkans niet te bedaren scheen, toen hy besloot met de woorden. „Verwijt de Kerk nooit, dat zij haar grote fi guren vergeet; verwijt haar nooit de onvruchtbaarheid van onze protes ten. De offers van alles wat geleden wordt vormen de grootheid van het christendom. Dit geloof alleen zal de wereld overwinnen: ons geloof". West-Europa is front! Het triomfantelijk en machtige „Christus vincit" vormde de grootse inzet van de rede van Michel Debats uit Maastricht, die verklaarde zijn be schuldiging „In Hongarije werd een ziel verkracht" niet te zullen intrek ken, voordat de Hongaarse regering naar aanleiding van pater de Gree- ve's voorstel de gevangen primaat naar Nederland had laten komen. Met nadruk maakte spr. de jonge ren er op attent, dat al die protesten tevens voornemens mcesten zijn, die tot daden rijpen. Dat moet het werk zijn in onze godsdienstige, sociale en politieke organisaties. West-Europa moet één stevig blok worden, want de volkeren achter het IJzeren Gor dijn werden verbitterd, omdat West- Europa ohen in de steek liet. Spr. sprak dan ook zijn sterke veroorde ling uit tegen al degenen, die apa thisch staan tegenover alles wat er aan onrecht in de wereld gebeurt. „In plaats van de vredesduif op te vangen zou ik Stalin willen vra gen, of het acht of veertien millioen mensen waren, die in de Oeralkampen werden doodgemarteld. De commu nisten denken zich een heilstaat daar in het Oosten. Laat de mensen van de C.P.N. daarheen trekken! Wij wil len de treinkaartjes wel betalen. Maar wij zouden medelijden met hen krijgen, wgnt ze zouden omkomen van heimwee naar het goede Neder land!" Toen het daverende en instem mende applaus verklonken was, ver volgde Michel Debats: „Ik tart ieder lid van de C.P.N., dat hier aanwezig is, te loochenen, wat ik zelf gezien heb aan ellende achter het ijzeren gordijn". Hij kwam tenslotte tot. de conclu sie: West-Europa is front. Dit is geen prettige gedachte, maar wel realiteit. Hierin moet de jeugd van Nederlan.d leven. Onze daden moeten zijn als die van een frontsoldaat. Wie zich afzij dig houdt, is een deserteur! Hoe hartelijk, spontaan en welge meend het applaus deze middag door 't R.A.I.-gebouw klonk, prachtiger en tintelend van leven was het ant woord, dat in een waarachtig Credo werd uitgezongen. Telegram aan de Paus en kardinaal de Jong. Met aller instemming las de voor zitter twee telegrammen voor, die na mens Katholiek-Jong-Nederland aan de Paus en Kardinaal de Jong wer den gezonden. Het telegram aan de Paus luidde: „Achttien duizend katholieke jonge mensen zijn heden in Amsterdam bij een. Zij kwamen van alle steden en dorpen in ons dierbaar vaderland om aan de wereld te doen weten, dat de katholieke jeugd van Nederland diep verontwaardigd is- over de smaad aan Josef Kardinaal Mindszenty aange daan en dat zij diep bedroefd is over de pijn, welke Uw vaderhart moet lijden nu Uw kinderen in Oost-Euro pa zo vervolgd worden omwille van het Geloof. Zij beloven U met behulp van Gods Genade, zich steeds meer en beter voor te Ipereiden op het ogen blik, dat voor ieder mens kan komen en dat een antwoord verlangt op de vraag: „Voor of tegen Christus". Zij willen daartoe de middelen aan wenden, welke door U heilige Vader aan de gehele Christenheid werden aanbevolen in Uw profest tegen het mensonterend onrecht van heden. Zij bidden God, dat Hij U sterken mag en beloven trouw en aanhanke lijkheid aan Christus en aan U, zijn Plaatsbekleder op aarde". De inhoud van het telegram aan Kardinaal de Jong was: „Achttien duizend jongeren in Am sterdam bijeen protesteren krachtig en vastberaden tegen het onrecht Jo sef Kardinaal Mindszenty aangedaan. Als lidmaten van het Mystieke lichaam van Christus treft de schen nis aan Hem gepleegd ook ons en wij willen de belediging welke daarin voor God gelegen is voor zover on ze zwakke krachten dit toelaten, goedmaken. Wij willen dit bereiken door het Christendom opnieuw te beleven, door de genademiddelen van Onze Moeder de Heilige Kerk veel- vuldiger aan fe wenden dan voor heen, door onze organisaties te ver sterken en door veel te bidden. Wij beloven U in dit ernstige uur trouw en zullen met Gods kracht niet van U wijken, ook niet indien de krach ten van de duivel in ons Vaderland het Christendom zouden trachten te schaden. COMMUNISTISCH BLAD ACHT. FOTO VAN KARDINAAL MINDSZENTY VERVALST Fout van Hongaarse censuur! Het is wel zeer merkwaardig en tekenend, dat het Franse communis tische blad „Humanité" van mening is, dat de foto van Kardinaal Minds zenty gedurende de rechtszitting is vervalst. In elk geval blijkt hieruit wel dat de Hongaarse censuur een grote fout heeft gemaakt door een dergelijke foto vrij te geven. Deze foto van de Kardinaal toont immers een gebro ken, angstige en van zijn vrije wil beroofde, man, en is een caricatuur van de krachtige persoonlijkheid, die de Prins-Primaat van Hongarije voor zijn gevangenneming was. De Hongaarse regering heeft door deze foto te publiceren aan de vrije wereld het bewijsstuk verschaft voor een krachtige en luide beschuldi ging- MOSKOU ONTEVREDEN OVER PROCES TEGEN KARDINAAL MINDSZENTY Daarom nieuwe zuivering der Hongaarse Communistische Partij Volgens^ betrouwbare inlichtingen die het K.N.P. heeft\ontvangen uit zeer betrouwbare bron wordt in Hongaarse communistische kringen druk gesproken over de ontevreden heid van Moskou over het verloop van het proces tegen Kardinaal Mindszenty. De reden van deze on tevredenheid van het Kremlin ligt in het feit, dat het proces zulk een geweldige reactie en verontwaardi ging heeft gewekt in alle Westerse landen. Onder dit motief is thans een nieuwe en srenge zuivering be volen in de rijen van de Communis tische Partij van Hongarije. Ook in Bulgarije «bekent» men PROTESTANTSE GEESTELIJKEN BEKENNEN SPIONNAGE. Radio-Sofia riep gisteren om, dat Wassil Zjapkow, hoofd van de Bul gaarse „Congressionele kerk" bekend heeft ten behoeve der V.S. te hebben gespionneerd. De Bulgaarse pers maakt melding van een bekentenis van ds. Janko Iwanow, hoofd van de „Methodistische kerk". Hij zou Cyril Blake, secretaris van de vroegere politieke missie der V.S. in Sofia, hebben aangewezen als de leider van de spionnage en Melany Turner, voormalig directrice van het Amerikaanse methodistische genoot schap, als spionne. Beide geestelijken behoren tot de vijftien vooraanstaande protestantse leiders, die beschuldigd worden van spionnage, hoogverraad en zwarte valutahandel. Ds. Iwanow zou grote geldsommen ontvangen hebben voor het voeren van politieke activiteit door de evangelische kerken en voor inlichtingen over Sowjet-troepen, economie, concentratiekampen en on tevredenheid jegens het vaderlandse front. BULGAARSEN WET OP BETREKKINGEN TUSSEN KERK EN STAAT. BUITENLANDSE ORDEN EN CONGREGATIES VERBODEN. De Bulgaarse regering heeft een wet uitgevaardigd op de betrekkingen tussen Kerk en Staat. Alle priesters moeten de eed van trouw op de Republiek afleggen. Priesters en kloosterlingen, die tot een orde behoren, die haar zetel in het buitenland heeft, moeten een bij zondere machtiging hebben van de Minister van Buitenlandse Zaken, voordat zij hun ambt mogen uitoefe nen. Alle buitenlandse orden en congre gaties zijn verboden en hun eigen dommen geconfisceerd, terwijl alleen aan in Bulgarije geboren priesters on der velerlei beperkende bepalingen is- toegestaan hun ambt uit te oefenen Een nieuwe truc EEN BRIEF VAN DE KARDINAAL. Bij de veroordeling van kardinaal Mindszenty tot levenslange gevange nisstraf hebben wij indertijd ge schreven, dat de communisten hun slachtoffer nu zouden uitbuiten zo lang hij leefde. Het eerste staaltje daarvan wordt thans reeds gemeld. De kardinaal zou n.l. vanuit de ge vangenis een brief aan het Hongaar se Episcopaat hebben gezonden, waarin hij op de bisschoppen een be roep zou hebben gedaan te trachten met de regering tot overeenstemming te komen, daar de huidige verhou ding tussen Kerk en Staat „pijnlijk en gevaarlijk" zou zijn. In gewoonlijk welingelichte krin gen verklaarde men, dat het Hon gaarse Episcopaat enige dagen gele den de brief van de kardinaal ontvan gen heeft. De Hongaarse bisschoppen zouden Vrijdag bijeengekomen zyn om de brief te bespreken en besloten hebben, dat een nieuwe vergadering nodig zou zijn. LENTE ALOM! De natuur is door de lente achtige winter 19481949 helemaal in de was geraakt. Vogels beginnen te nestplen, lammeren worden geboren en in Halfweg kwam dit veulen ter wereld, dat ook meteen met zijn moeder in de wei kon ronddartelen. ACHT DODEN BIJ VALLEN IN HINDERLAAG Van militaire zijde te Batavia wordt medegedeeld, dat acht per sonen werden gedood 5 burgers en 3 militairen toen een herstel- ploeg van de waterleiding nabij Poerwokerto in een hinderlaag viel. Onder de gedode burgers is het hoofd van de waterleiding te Poerwokerto. Treinramp kost 50 mensenlevens Een ernstig spoorwegongeluk is Zaterdag op de lijn NancyDijon te Port d'Atelier in Oost-Frankrijk ge beurd, en heeft tot nu toe het leven gekost aan vijftig mensen. De be stuurder van de locomotief is giste ren gearreseerd, daar hij door een waarschuwingssignaal en een onvei lig signaal zou zijn gereden. Naar aanleiding van het ongeluk verklaarde de politie, dat het grote aantal slachtoffers mede het gevolg is van het feit, dat de exprestrein een aantal zeer oude houten rijtuigen had, die nog dateerden uit de eerste wereldoorlog. Drie van deze rijtui gen werden geheel vernield. Naar men zegt is de stoker van de trein, die ernstig aan het hoofd was ge wond, 500 meter verder gerend om een baanwachter te waarschuwen voor het ontsteken van waarschu- wingslichtcn. Na deze afstand te heb ben afgelegd, stierf hij. TWEE VLIEGTUIGEN IN BOTSING Veertien pexsonen kwamen Za terdag om het leven bij een botsing nabij Conventry in Engeland tussen een Dakota van de „British European Airways" en een Anson-oefenbom- menwerper van de R.A.F. Het toestel van de G.E.A. was met zes passagiers en een bemanning van vier koppen aan boord op weg naar Schotland. In het R.A.F.-vlieg- tuig zaten vier Britse vliegers. Bei de machines stortten brandend neer en de wrakstukken werden over een afstand van acht kilometer ver spreid. Er waren geen overleven den. Toen het ongeluk gebeurde, speel den vele kinderen op de plaats van de ramp. Een meisje werd bijna be dolven onder een vallende schoor steen, die door een stuk vleugel werd weggerukt, doch geen hunner be kwam letsel van betekenis. OLIEBRAND IN OOSTENRIJKSE SOVJET-ZONE Gemeld wordt, dat zich in het on der Sovjet-bestuur staande oliege- bied van Zisterdorf (Oostenrijk) ge weldige branden en hevige ontplof fingen voordien. Naar men gelooft staan de voorraden natuurlijke gas sen in brand en is de schade aanzien lijk, zo verklaart het Oostenrijkse persagentschap. Zisterdorf lig onge veer 30 mijl ten Noorden van We nen. OVEREENSTEMMING BEREIKT OP RHODOS Joden eh Egyptenaren zijn ten slotte tot overeenstemming geko men. Gistermiddag heeft de Ralph Bunche, de bemiddelaar van de Uno, aan de Joodse en Egyptische delega ties het ontwerp voorgelezen van een wapenstilstandsovereenkomst. Beide delegaties hebben het ont werp aanvaard, doch me enig voor behoud 't.a.v. één punt. Dat punt schijnt betrekking te hebben op de stad Beersjeba, die de Joden niet willen prijsgeven. De komst met het voorbehoud is doorgegeven naar Tel Aviv en Kairo. Van de zijde van de Uno wilde men slechts zeggen, dat er nog geen volledige overeenstemming is be reikt. Sen kcMe£tje... Hij kan goed sterven, die geleerd heeft, goed te kunnen leven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1