n ONZE WEE K-PU ZZLE 'svtjaait IN INDIE: In Lisse is nog steeds geen zweminrichting Gemeenteraad Voorhout lip inyedtiecuuide ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 GEMEENTERAAD VAN LISSE In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad werd nadat een crediet beschikbaar was gesteld voor de aanschaffing van gaspenningen, de heer J. van Dijk benoemd tot lid van de commissie, als bedoeld in de woonruimtewet. Het afgetreden lid, de heer F. J. van Kesteren, werd dank gebracht voor zijn arbeid als zodanig. B(j de begroting voor sociale zaken merkte de heer Van Leeuwen op, dat sinds enkele jaren de burge meester bij de jaarwisseling een schrijven richtte tot bepaalde inge zetenen om deze dienst of andere kerkelijke instellingen van welda digheid te herdenken. Spr. vroeg naar de resultaten hiervan en waar dit tot uitdrukking werd gebracht. De voorzitter antwoordt, dat het resultaat dit jaar hoger is dan vorig jaar. Het is bedoeld als een ex traatje voor de betrokkenen. KUNSTRIJDEN ALENA VRZANOVA WERELD KAMPIOENE. De Tsjechische Alena Vrzanova be haalde gisteravond te Parijs de we reldtitel kunstrijden dames. Yvonne Sherman Ver. Staten) werd tweede en Jeanette Altweg (Gr. Br.) derde. SCHAATSENRIJDEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Slechte loting van de Nederlanders. Nadat de Noorse IJsbond slapeloze nachten had beleefd, omdat het maar niet wilde vriezen en Noorwegen de warmste winter sedert 50 jaar beleef de, is het thans toch zeker dat de we reldkampioenschappen te Oslo door gang kunnen vinden. Eerst had men een dikke sneeuw laag op het ijs aangebracht, om het dooien en zacht worden te voorko men. En toen zelfs dat niet hielp, wer den de Noorse troepen ingeschakeld, die een rookgordijn over de baan legden, zodat de scherpe zon niet op het ijs kon komen. Minder prettig is het bericht uit Oslo dat de Nederlandse deelnemers over het algemeen slecht geloot heb ben. Van der Voort lootte in de eerste serie met Reidar Liaklev. Jan Lan- gendijk komt ir het achtste paar uit met de Koroaan Hio Tsjau Lie. Kees Broekman is Li het dertiende koppel ingedeeld met Anton Huiskes. Di be tekent dus dat onze grootste troef pas in de voorlaatste serie aan de beurt komt, als het toch niet al te best ijs, reeds danig kapot gereden is. De wed strijden vangen hedenmiddag aan om half drie, dus niet, zoals eerder ge meld, pas tegen de avond. LAWNTENNIS. NEDERLAND—DENEMARKEN. In de eerste partij van de interna tionale tennis-ontmoeting Nederland- Denemarken, welke gisteren op de overdekte baan van Marlot werd ge speeld, heeft Nielsen, de grote man van Stockholm, waar hij Parker, Pat ty en Johansso.i sloeg, alleen al in de eerste set zijn faam bevestigd. Hij speelde prachtig aanvallend tennis met onhoudbare services, schitteren de back-hand volleys en lage back hand drives. Krijt kwam er niet aan te pas. In de tweede partij was van Mee geren te snel en te vast voor Kozeluh. Hij viel meer aan dan gewoonilijk en won onbedreigd met 62, 63, 62. Het dubbel spel werd wegens het late uur nie' meer gespeeld. Vandaag volgt de grote partij van Meegeren Nielsen. Voorts Linck tegen Kozeluh en het dubbel RinkelWilton tegen de beide Denen. BRIDGE V.O-G. De uitslag van de derde ronde voor de paren-bekercompetitie luidt als volgt: le klas: BlomBro- caar 262, Bekerhouders; Bonte Oudshoorn 260; Hr. en mevr. Smit 253; PlanjePlanje 251; Vogelenzang Tjalkens 249. 2e klas: Ouwerkerk v. d. Mey 257M, Bekerhouders; Hr. en mevr. Baarda 257; Schoutenv. d Burg 256 Lj; BouwensOtto 266. Hr. en mevr. Raar 245. 3e klas: Hr. en mevr. Wolring 187, Bekerhouders; Hr. en mevr. Brouwer 180; Kooien de Bolster 171H; Nieuwland—Tilborg 167; Hr. en mevr. Grommé 1663^. De zware ondernemers- belasting. Hierna werd de gemeente-begro ting 1949 behandeld. De algemene beschouwingen werden geopend door de heer J- Kortekaas (K.V.P.) die deze begroting beter vond dan het vorig jaar. De ondernemingsbelasting drukt evenwel zeer zwaar op de be drijven en dit is vooral voor de kwe kers zeer funest. Het groot batig saldo is mede veroorzaakt doordat op de kapitaaldienst geen grote wer ken zijn geraamd, hetgeen niet was toegestaan. Wanneer deze met de loop van het jaar op de begroting op df zullen worden gebracht, zal het beeld van de begroting wel wijziging on dergaan. Betreffende de plannen van de omlegging van de verkeersweg, waarbij de brug over de haven het sluitstuk vormt, zegt spr. er bij rijks waterstaat er op aan te dringen om hieraan de voorwaarde te verbinden, dat het bouwen langs de rijksweg in de buurtschap „de Engel" toege staan wordt en uitpad op die weg wordt vereend. Over de bouw van huizen gelooft spr., dat de instanties ons niet kunnen bijhouden en dat daardoor de plannen worden be moeilijkt. Nog steeds geen zwem inrichting De heer Scholte (A.R.) spreekt na mens de prot. raadsfracties. Spr. wijst op de schuldenlast, die hoger wordt, waardoor voorzichtigheid ge boden is. Spr. wijst op de hoge sa larissen der wethouders en dringt op een nieuwe regeling aan. Spr. prijst de brandweer en acht de straatverlichting niet voldoende. Hij spreekt schande er over uit, dat nog steeds geen bad- en zweminrichting aanwezig is in de gemeente. De sub sidies voor het kleuteronderwijs behoren te worden verhoogd, aange zien anders deze scholen gesloten zullen moeten worden wegens ge brek aan financieele onmacht. De ondernemingsbelasting is een der voornaamste bronnen van inkomen der gemeente. Volgens spr. moeten wij er evenwel rekening mede hou den, dat deze belasting voor de be drijven zwaar zijn en dat de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat be drijven hierdoor gedoemd zijn om stil gelegd te worden. De heer B. van Leeuwen (P.v.dA,.) vraagt om de cijfers te verwerken in een meer begrijpelijker vorm. Het verheugt spr. dat B. en W. steeds de lonen en salarissen aanpassen aan de rijksnormen. Spr. waarschuwt evenwel om verhogingen te schep pen in de vorm van bijbaantjes. De bezoldiging der wethouders acht spr. in flagrante strijd met de werkelijk heid en zeer onvoldoende. Reeds herhaalde malen is het georganiseerd overleg ter sprake gebracht, doch nog steeds geen resultaat. Voelen B. en W. hiervoor niets? Of moet de raad met voorstellen komen? Reor ganisatie van het politiewezen acht spr. zeer gewenst De tandheelkun dige verzorging, welke gereorgani seerd zou worden, laat lang op zich wachten. Spr. dringt eveneens aan op een bad- en zweminrichting en vraagt naar de gereed zijnde plan nen. Spr. vraagt B. en W. voorts uit gebreide berekeningen, omtrent de aanleg van de brug over de haven met verschillende mogelijkheden. De toekomstmogelijkheden van de kwe kers zijn minimaal en daarom acht spr. industrie in de gemeente nood zakelijk. De stichting van een grond bedrijf moet volgens spr. spoedig tot stand komen en spr. is nog steeds niet achter de te voeren grondpoli- tiek van de gemeente. Hierin wenst spr. wel eens klaarheid. Spr. besoot zijn betoog met de hoop uit te spreken, dat de begroting op het einde van het jaar even gun stig er uit zou zien dan thans. De voorzitter antwoordt De voorz. beantwoordde hierna de sprekers. Aanvankelijk waren de landbouwbedrijven geen onderne mingsbelasting verschuldigd, doch thans vallen deze bedrijven er wel onder. Hierin kan de raad geen wij ziging brengen. Het overleg met rijkswaterstaat, omtrent de omleg ging van de verkeersweg is in volle gang, doch spr. verwacht geen spoe dige opleving omdat de rijkswerken sober worden uitgevoerd en plaatse lijke plannen hiervan de weerslag on dervinden. De huisvestingsmoeilijk heden zijn legio. De bouwmogelijk- heid acht spr. zeer miniem. Plannen zijn er voldoende, dooh het bouwvo lume van 1949 is nog niet bekend en zal klein zijn. Spr. erkent, dat de aanleg van een bad- en zweminrich ting nodig is, doch de plannen kun nen niet worden uitgevoerd omdat hiervoor geen toestemming wordt verkregen. Het bouwen van flat- of öuplexwoningen gaat wel, doch niet te veel, omdat rekening gehouden moet worden met het uitbreidings plan en aesthetische bezwaren. Bij nadere overweging hebben B. en W. besloten de raad voor te stel len om het subsidie voor de kleuter scholen te bepalen op f 15.per leerling en de vergoeding voor het U.L.O.-onderwijs op 30.per leer ling. Verder menen B. en W. niet te mogen gaan, omdat de gegeven ver goedingen h.i. zeer goed zijn. De heer Van Leeuwen geeft spr. een pluimpje voor zijn opbouwende critiek. Bij een volgende begroting zal getracht worden een grafische voorstelling te géven van de cijfers. Van het creëeren van bijbaantjes is geen sprake. De lonen en salarissen worden steeds aangepast. De wet houderssalarissen zijn inderdaad laag en nog steeds wordt gewacht op de voorstellen dienaangaande van GecL Staten. Het georganiseerd overleg zal tegelijk met de invoering van een nieuw ambtenarenreglement platas hebben. De tandheelkundige verzor ging zal, naar spr's mening, spoedig gereorganiseerd zijn. De stichting van een grondbedrijf achten B. en W. nog niet noodzakelijk momenteel. Wethouder Lefeber licht de plan nen van wegaanleg, bouwen van huizen eng. nog nader toe en vertelt het verloop van de totstandkoming er van. Spr. is optimistisch in deze en zal steeds blijven aandringen om de plannen verwezenlijkt te krijgen in de loop der jaren. Hierna werd overgegaan tot de behandeling artikelsgewijze. Waarom hij bedankte De heer Van Kesteren wenst wo ningverbetering en niet te veel toe geven aan de rechten van de eige naren der woningen bij leegkomen. Spr. heeft ontslag genomen als lid der commissie, omdat hij zich niet kan verenigen met de gang van za ken en vooral omdat de Kamer van Koophandel verklaringen afgeeft, die z.i. ongegrond zijn, waardoor deze woonruimte aan de verdeling ont glipt. De burgers moesten meer plichtsgevoel hebben op dit gebied. De voorz. zegt dat wij gehouden zijn aan de wettelijke bepalingen. Meer medewerking kon evenwel ver leend worden. Verschi lende opmerkingen en in lichtingen worden nog gemaakt, waarna met alg. st de begroting wordt vastgesteld. De raad der gemeente Voorhout kwam in openbare vergadering bij een. Afwezig waren weth. Lindeboom en de leden P. v. d. Nouland en J. Koomen. De voorz. gaf een overzicht over de gebeurtenissen in het afge lopen jaar. Het kleine kweekerspro bleem blijft zorgen baren. Er zijn echter verstrekkende besprekingen gevoerd, die in 1949 nog wel resul taten zullen afwerpen in samenwer king met het departement van Land bouw. De loop der bevolking was gunstig. Het "totaal aantal inwoners bedraagt 4037. Er hadden 39 toewij zingen voor woonruimte plaats, waar onder 15 gevallen van inwoning. Het aantal op 1 Januari 1949 in Indone sië verblijvende militairen uit Voor hout bedraagt 61. Alleen de ingekomen stukken had den wel een complete vergadering uit kunnen maken. Eerst om 10 uur wa ren deze behandeld, doordat er vele schriftelijke vragen waren gesteld. De heer v. d. Ploeg vroeg, wat de motieven waren van B. en W. om het voorstel van bouwrijp maken van gronden niet op deze agenda te plaat sen. Omdat de kostprijs van dit bouw rijp maken nog niet bekend is, ant woordde de voorz. De heer v. d. Ploeg had gelezen over de twijfel achtige houding van B. en W. tegen over de beide thuisfronten inzake de vermakelijkheidsbelasting. Volgens de voorz. was dit in het geheel niet twijfelachtig, want er is precies uit gevoerd, wat de raad als verordening heeft aangenomen. Zeer lange discus sies ontsponnen zich hierover. De vraagsteller kon zich met de uiteen zetting van de voorz. in het geheel niet verenigen, evenmin als het lid Spierenburg. Ook het lid v. d. Lans kon de mening van de voorzitter niet delen en wenst een veel grotere soe pelheid. Soepelheid bestaat niet vooruit, aldus de voorz. Deze komt pas als de aanvragen om ontheffing volgens artikel 4 binnen komen. Het lid Jansze deelde het standpunt van de voorz. Een schrijven van de Oranje vereniging. Een binnengekomen schrijven van de Oranje-vereniging vond de' voorz. geheel misplaatst. De voorz. dezer vereniging zou wel eens komen pra ten, omdat hy zich met de aanslag van de vermakelijkheidsbelasting niet kon verenigen, omdat deze aanslag niet rechtmatig is. Het blijkt, dat B. en W. niet erkentelijk zijn voor hun werk. De voorz. vindt dit schrijvén beneden peil. De voorzitter der O.V. is persoonlijk gewaarschuwd. Als men denkt gelijk te hebben, moet men be ter de verordening in acht nemen. Dit schrijven wordt in de dossiers opgeborgen. Zij moeten betalen, aldus de voorzitter. Het lid Spierenburg kan zich hiermede niet verenigen, want dan zouden ook bruiloften hier onder vallen. Inderdaad, aldus de voorzitter. Het lid Spierenburg be strijdt de rechtsgeldigheid der veror dening. De leden hebben een ander exemplaar dan de voorzitter. Nu we ten de leden noch de voorzitter hoe het in elkaar zit en moeten de notu len van 7 Mei 1948 er aan te pas ko men. Het bleek, dat er toen wijzigingen gemaakt zijn, maar deze nog nooit aan de leden zijn toegezonden. Het lid Spierenburg wil vrijstelling van deze belasting voor de gehouden feestavond van de Oranjevereniging omdat de leden aanspraak maken op onze waardering. De leden worden getroffen en niet de O.V. De voorz. wil hier echter niets van weten. Het lid v .d. Nouland had schrif telijk gevraagd wat het motief was van B. en W. om het vuilnis ophalen niet aan de laagste inschrijver te gun nen. De voorz. antwoordde, dat de inspectie van de volksgezondheid aanmerking gemaakt had. Het moet gebeuren met een wagen met zeil omspannen. Tot 3 maal is de betref fende persoon daarover onderhouden, maar hij trok zich daar niets van aan. Dit is een zeer onbehoorlijke houding Daarom waren bij de nieuwe gunning gegadigden opgeroepen, om met hun wagens voor te komen. De betrok kene is toen ook niet geweest. Toen if het gegund aan de laagste inschrij ver, die wel aan deze eisen voldeed. Het lid v. d. Ploeg was het volkomen men eens met de houding van B. en W. ën kon niet begrijpen, dat B en W, niet eerder hadden ingegrepen. Te 10 uur werd aan de agenda begonnen. Het is inmiddels 10 uur geworden en nu wordt pas met de agenda be gonnen. Naar aanleiding van een voorstel tot verkoop van 350 M2. grond gele gen naast perceel Mgr. Broerestraat 2 werd besloten deze grond pas in eigendom te doen overgaan als gega digden voldoende bouwvolume heb ben en aan de eisen die B. en W. stellen voldoen. Er zijn 3 gegadigden. Een wil bouwen een dubbel woon huis, een ander een winkelpand met woonhuis en een derde een woon huis met werkplaats. Het lid Spierenburg doet het voor stel, om er een winkel met woonhuis te laten bouwen. Dit werd met alg. st. aangenomen. Een voorstel tot het aanschaffen van watermeters voor het waterbe drijf en- wijziging van het reglement voor waterlevering werd na enige discussies' aangenomen. Het lid v. d. Lans zag gaarne een bepaling opge nomen, dat een kind beneden 3 jaar 2 M3. per kwartaal kreeg. Dit vond geen ondersteuning. Wel een voorstel van het lid Spierenburg, om het wa ter wat meer verbruikt wordt boven de overeengekomen hoeveelheid van 20 op 25 cents te stellen. Dit werd met alg. st. aangenomen. Een tweede voorstel van het zelfde lid om de so ciale paragraaf te schrappen vond al leen ondersteuning bij het lid Jansze en kwam dus niet in stemming. Een voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van leges voor inlichtingen uit het bevol- kings- en verblijfregister en een voorstel tot wijziging van de algeme ne legesverordening had aller goed keuring. Hoewel het lid v. d. Lans bang was dat de gemeente aandeel houder wordt in een speculatieve on derneming als de N.V. KIWA, werd het voorstel tot deelname aan deze I II I II Horizontaal: 1. gegraven water weg, 4. diefstal plegen, 7. telwoord, 9 maal, 10. lusthof, 12. vrucht, 13. slot, 14. broedplaats van vogels, 15. zuiver gewicht, 18. waterdoorlatend, 20. meubelstuk, 23. ontvangkamer, 25. klein verscheurend zoogdier, 26. op de uitkijk staan, 27. lengtemaat, 29. strijdperk, 31. zot, 32. een zeker aantal mensen bijeen, 37. landbouw- vork, 39. geestelijke, 40. turfland, 41. uitbraaksel van een vulkaan, 42. een weinig, 43. ommegang. 44. plaats op W. Java, 45. onderaardse bergruimte. Verticaal: 1. stadje in Overijsel, 2. bloedhuis, 3. onderwijzen, 4. sten gel, 5. voedsel, 6. veter, 8. soldaten- rugtas, 9. loods, 11. familielid, 16. j vat met een hengsel, 17. hoog bouw werk, 18. gem. in N. H. in Het Gooi, 19. metaalsoort, 21. bloem, 22. slot, 23. een der zonen van Noaéh, 24. ge vangenis, 28. tergen, 29. lief, mooi, 30. insectenetend zoogdier, 33. niet gesloten, 34. roofdier in Azië en Afrika, 35. afzonderlijk, 36. leerrede, 38. bootje, 40. telwoord. Oplossingen worden tot en met Woensdag 23 Febr. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede in zenders zullen worden verloot: een verzilverde asbak, een portémonnaie en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. geest, 4. negen, 7. els, 8. beu, 9. roet, 11. mist, 12. norm, 14. maat, 15. na, 17. al, 19. si. 20. el, 21. ra, 23. ont, 24. os, 25. rif, 27. arm, 30. ons, 32. kip, 35. eb, 36. ooi, 37. om, 39. sa, 40. ik, 41. no, 43. Ir., 45. tien, 46. pand, 48. huis, 49. drek, 50. ido, 51. adé, 53. malen, 54. regel. Verticaal: 1. garen, 2. eden, 3. te, 4. nu, 5. geit, 6. netel, 10. toer, 11. mars, 13. ma, 14. mi, 16. aak, 18. lof, 19. sta, 20. elk, 22. ar, 24. om, 26. Inn, 28. rei, 29. dra, 30. Ob, 31. sok, 32. kin, 33. Po, 34. aai, 35. Elis, 38. mand, 39. schim, 40. in, 42. op, 44. rekel, 45. Tiel, 47. dreg, 50. in, 52. er. Onder de vele binnengekomen op lossingen waren er maar zeer wei- N.V. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om bij de Kroon in beroep te gaan tegen de beschikking van de Minister van O. K. en W. inzake het verzoek van de St. Aloysiusstichting ingevolge art. lOlter der Lageronder- wijswet 1920 vond in het lid Spieren burg een heftige bestrijder en lokte een langdurig dispuut uit tussen hem en de voorzitter. Tijdens dit dispuut bleek, volgens mededeling van de se cretaris, dat de St. Aloysiusstichting zelf al in beroep gaat, juist wat meer dere leden ook wensten. Toen trok de voorz. het voorstel in. Met alg. st. werd goedgekeurd de in het uitbreidingsplan geprojecteer de weg vanaf het perceel Ruigrok tot aan de Boerhaavestraat te handhaven, omdat dit voor de heer Ruigrok een te groot bedrijfsbelang is, en hij daar nu 2 nieuwe kassen kan bouwen. Een voorstel tot het geven van een 2de hypotheek aan diverse personen volgens de financieringsregeling Wo ningbouw 1947 en tot het aanvragen van een gelijk bedrag als voorschot van het Rijk voor dit doel werd in comité-generaal behandeld, zodat wij om. middernacht huiswaarts gingen.] nig foutieve. Wel werden voor 49. hor. en 44 vert. „drab" en „rebel" gebruikt, in plaats van „drek" en „rekel". Dit is echter niet als fout aangerekend. Het lpt besliste onder de goede inzenders als volgt: le prijs, een stel zilveren manchet knopen: H. G. v. d. Willigen, War- mundastraat 18, Warmond. 2e prijs, een verzilverde kanda- laar: B. J. Broxterman, Dorpsstraat 7, Zoeterwoude. 3e prijs, een verzilverde sigaret- tendover; W. F. van Ulden, Jan Lie- vensstraat 34, Leiden. De prijzen zullen worden toege zonden. JAAP HOFLAND Prins Hendriklaan 2, Leidschendam, viert op 22 Februari zijn 2e Indische er jaardag te Padang. De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood van uw mede mensen zijn. Leidse Reddingsbrigade JOOP ZWETSLOOT v. Limburg Stirumstraat 12, Noordwijk, van het regiment der Garde Jagers, viert zijn 22ste verjaardag op 22 Fe bruari te Makassar (Celebes). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). ||(j r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 7) „Mjjn leven wordt bedreigd, mon sieur Poirot. Nu ben ik een man die vrij goed op ziah zelf kan pas sen." Even liet hij een kleine revol ver uit zijn jaszak flitsen. Hij ging grimmig door: „Ik ben geen man die in de dut raakt. Maar ik ben van opinie, dat ik de zekerheid wel dubbel zeker mag maken. Ik geloof dat u de man bent voor mijn geld, monsieur Poirot. En denk erom, groot geld." Poirot keek hem een ogenblik nadenkend aan. Zijn ge zicht was volkomen uitdrukkingloos. De ander kon niet vermoeden wat voor gedachten in hem omgingen. „Het spijt me, monsieur," zei hij ten laatste. „Ik kan u niet van dienst zijn." De ander keek hem sluw aan. „Noem dan uw bedrag," zei hij. Poirot schudde het hoofd. „U begrijpt me niet, monsieur. Ik heb veel succes gehad in mijn be roep. Ik heb geld genoeg verdiend, om te voldoen aan mijn behoeften en caprices beide. Ik neem' nu al leen die gevallen, die me interes seren." ,,U durft," zei Ratchett. „Brengen twintig duizend dollar u niet in ver leiding?" „Neen." „Als 't u om meer te doen is, dan krjjgt u 't niet. Ik weet wat iets me waard is." „Ik ook, monsieur Ratdhett" „Wat mankeert er aan mijn voor stel?" Poirot stond op. „Als u me niet kwalijk neemt, dat ik persoonlijk word: uw gezicht be valt me niet. monsieur Ratchett," zei hij. En daarmee verliet hij de restau ratie-wagen. HOOFDSTUK IV. De Simplon Orient Express kwam die avond om kwart voor negen in Belgrado. Hij zou eerst om 9.15 uur vertrekken, dus stapte Poirot op het perron. Hij bleef er echter niet lang. De koude was bijtend, en hoewel het perron zelf beschermd was, viel de sneeuw buiten zwaar. Hij ging terug naar zijn coupé. De conduc teur, die op het perron met zijn voeten stond te stampen en met zijn armen te zwaaien om warm te blijven, sprak hem aan: „Uw valiezen zijn verhuisd, mon sieur. Naar coupé no. 1 de coupé van monsieur Bouc." „Maar waar is monsieur Bouc dan?" „Hij is verhuisd naar de Atheen- se wagen, die juist aangekoppeld is." Poirot ging zijn vriend opzoeken. Maar monsieur Bouc wuifde zijn protesten weg. „Het is niets. Het is niets. Het is gemakkelijker zo. Jij gaat door naar Engeland, dus is het beter dat je in de doorgaande wa gen voor Calais blijft. Ik heb 't hier heel best. Hst is erg rustig. De wa gen is leeg, op een Grieks doktertje en mezelf na. Jongen, vriend, wat een nacht! Ze zeggen dat er in ja ren niet zoveel sneeuw is gevallen. Laten we hopen dat we niet in sneeuwen. Daar ben ik niet op ge steld, kan ik je zeggen." Om 9.15 precies reed de trein het station uit. Poirot stond op, zei zijn vriend goedennacht en zocht zijn weg terug door de corridor naar zijn eigen coupé, die vooraan was, naast de restauratie-wagen. Op de tweede dag van de reis was het ijs gebroken, kolonel Arbuthnot stond aan de deur van zijn coupé met MacQueen te praten. MacQueen brak iets wat hij zei, plotseling af, toen hij Poirot zag. Hij keek erg verbaasd. „Wel," riep hij, „ik dadht dat u ons had verlaten. U zei dat u uit stapte in Belgrado." „U begreep me verkeerd," zei Poirot glimlachend. „Ik herinner me nu, de trein ging net Stamboel uit, toen we er over praatten." „Maar man, je bagage. Waar is die?" „Ze is verhuisd naar een andere couné, dat is alles." „O juist." Hij hervatte zijn gesprek met Ar buthnot en Poirot ging verder. Twee deuren van zijn eigen coupé stond de bejaarde Amerikaanse, mrs. Hubbard, te praten n?et de schaapachtige dame, die een Zweed se was. Mrs. Hubbard drong haar een tijdschrift op. „Neen, neem het toch, beste," zei ze. „Ik heb nog een overvloed om te lezen. Nee maar, is de kou niet bar?" Ze knikte amicaal tegen Poirot. „U is heel vriendelijk," zei de Zweedse dame. „Volstrekt niet. Ik hoop dat u goed zult slapen en dat uw hoofd morgen beter zal zijn." „Het is alleen de kou. Ik zet nu een kopje thee." „Hebt u aspirine? Weet u 't ze ker? Ik heb genoegNu goeden nacht, beste." Ze keerde zich spraakzaam tot Poirot toen de ander verdween. „Stakker, ze is een Zweedse. Zo ver ik heb kunnen begrijpen een soort zendelinge. Een die les geeft, 'n Aardig mens, maar ze spreekt niet veel Engels. Ze interesseerde zich erg voor wat ik haar over mijn dochter vertelde." Poirot wist op dit ogenblik alles van mrs. Hubbard's dochter. Ieder in de trein, die Engels verstond, evenzo. Hoe zij en haar man behoor den tot het personeel van een grote Amerikaanse school in Smyrna, en dat dit mrs. Hubbard's eerste reis naar het Oosten was en wat ze dacht van de Turken en hun sloffe gewoonten en de toestand van Kun wegen. De deur naast hen ging open en de magere, bleke bediende kwam ei uit. Poirot zag een glimp van de heer Ratchett, zittend op het bed Hij zag Poirot en zijn gezicht ver anderde verdonkerde van woede. Toen ging de deur dicht. „Weet u, ik ben doodsbang voor die man. O, niet de bediende, de ander. Zijn meester. Meester, nota bene! Er is iets niet pluis met die man. Mijn dochter zegt altijd, dat ik erg veel intuïties heb. Als m'a zo'n idee krijgt, heeft ze zeker gelijk," zegt mijn dochter. En ik héb zo'n gevoel in verband met die man. Hij is naast mij en ik vind 't niet prettig. Ik heb mijn koffers te gen de tussendeur gezet gisteren nacht. Ik dacht dat ik hem aan de kruk hoorde prutsen. „Weet u, het zou me niets verba zen als die man een moordenaar bleek te zijn zo'n treindief, waar je over leest, 't Is misschien gek van me, maar zo voel ik 't. Ik ben echt bang voor die man. Mijn dochter zei, dat ik een makkelijke reis zou hebben, maar ik ben niet in mijn schik. Het kan echt mal zijn, maar ik voel dat er van alles zou kunnen gebeuren. Van alles. En hoe die aardige jonge baas het uithoudt, zijn secretaris te zijn, dat begrijp ik niet." Kolonel Arbuthnot en MacQueen kwamen naar hen toe door de gang. „Kom in mijn coupé," zei Mac Queen. „Het bed is nog niet opge maakt. Wat ik wel eens zou willen weten van jullie politiek in Inddë is dit. (Wordt vervolgd*

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8