F Het Heilig Jaar IN HET EEUWIGE ROME In Weesp zijn de vrouwen niet ftang, aaat witten! Dat grote ongeluk in Achilet REDERIK ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ^WENKEND ZWIERT HET SLANKE K.L.M.-VLIEGTUIG door de blau- we, zondoordrenkte lucht, die de Eeuwige Stad overkoepelt. Als een machtige magneet trekt de bruingrijze eeuwenoude stad, sterker nog dan de tienduizend paardenkrachten, die het vliegtuig in weinig uren hierheen voerden. Over Hollandse polders, de Belgische Ardennen, Duitse heuvelen en steile, imposante Zwitserse alpen, die op zes luizend meter hoogte heel nietig leken. Over Povlakte en Middellandse Zee, maar ook over witte wol ken, waarbij het vliegtuig geleek op een reusachtige, comfortabele slee voortgetrokken over eindeloze sneeuwvlakten. Nauwelijks drie uur gele den stond het nog het natte en trieste platform van Schiphol, de luchtha ven van Amsterdam. Nu hangt het blinkend in het zonnelicht boven de parel der steden, het eeuwige, edele Rome 27 EEUWEN IN BEELD. Het vliegtuig ligt in een bocht. Hierdoor heeft men een prachtig uit zicht op de stad beneden. In eer. oog opslag kan men overzien, wat dt se naat en het volk der Romeinen in de loop der eeuwen door noeste arbeid en met edele kunstzin tot stand heb ben gebracht. Die koepel daar, die hoog boven alles uitsteekt, dat moet het werk zijn van de geniale Michel angelo; de Sint Pieter. De twee zui lengangen, ronu het plein ervoor, zijn als twee wijd uitgespreide armen, die de bezoeker een gastvrij welkom toe roepen. Het zijn dt armen van Chris tus. die alle volken in Zijn schaap stal wil verzamelen. Zo bedoelde het de ontwerpe.-, de reus der barok, Ber nini. Daar vlakbij is de Engelenburg, het mausoleum van Keizer Hadrianus, later vesting van Rome, ondergronds met de Vaticaanse paleizen verbon den. Daar het Forum Romanum, met brokstukken van het voorchristelijke Rome, het geweldige Colosseum, waar de eerste Christenen door wilde die ren werden v< rscheurd, déér hei hel dere witblinkende monument van Vittorio Emanuele IL het Te snel gaat alles aan het oog voor bij. Laag vliegt het toestel nu over het land. Not ziet men de resten van de aquaducten, die in vroeger tijden Rome van wa*er voorzagen. Kronkelend dalen zij van de heu vels rondom Rome naar de wallen der stad, waarvan een groot deel nog in tact is. Steeds lager komen we. Nog een ogenblik en het vliegtuig raakt Ita liaanse grond. Snel taxiet het over het vliegvel Ciampino, gelegen tus sen de Eeuwige Stad en Castel Gan- dolfo. Ciampino draagt nog le sporen van.de laatste oorlog. Maar de nieu we betonnen startbanen, de nieuwe gebouwen vooi de diverse diensten en het in aanbouw zijnde stationsge bouw, getuigen ook hier van een snel herstel. Lang duurt het echter niet, voordat de snelle K,L.M.-bus de rei ziger nazr het eindpunt van de reis brengt In sr.elie vaart gaat het langs de Via Appia Nuova. Hier en daar ziet men de reste van oude Romein se bouwvallen, brokstukken van de aquaducten. Wijngaarden omzomen de weg. De buitenwijken der stad komen ia zicht. NIET ZONDER WEEMOED. Wie Rome langs de Via Appia Nuo va voor .iet eei-st binnenkomt, zal ze ker een gevoel van teleurstelling niet kunnen ondtrJrukken. De buitenwij ken zijn grauw en stijlloos. De grote woonkazernes zijl. door de zon bruin geblakerd. Enorme, veelkleurige en schreeuwende reclameborden ontsie ren het geheel nog meer. Maar nau welijks is men onder de poort van San Giovanni in Laterano dooi of Rome neemt bezit van de bezoeker. Het Rome binnen de muren is het werkelijke Rorie, dat men niet zon der weemoed zal verlaten. Dit is trou wens het mooiste souvenir, of zoals de Romeinen het zeggen „Ricordo di Roma", da. men van deze stad mee kan nemen. Verkieselijker bover alle loden Sint Pieterjes, pausjes, wol vinnen met zuigende kindertjes het wapen van Rome en andere producten van een smakeloze souve nir-industrie. Rome heeft meer eretitels, dan de zeven heuvel'" waarop deze beroem de stad is gebouwd. „Rome aeterna, Roma nobilis. Caput Mundi" het eeuwige, edele Rome, hoofdstad der wereld, hart der Christenheid, brand punt van cultuur, stad van kerken, stad van musea enz. Men moet in Ro- „O Roma nobilis, orbis et domi- na, Cunctaram urbium excallen- tissima" (O edel Rome, heerseres der we reld, uitstekend boven alle ste den.) me geweest zyn om ten volle de be tekenis van deze benamingen te kun nen beseffen. Het zijn geen lege woorden, maar evenzovele zwakke pogingen om aan iets onuitsprekelijk moois een naam te geven. Al deze be grippen dragen hun deel bij tot het vormen van dit ene begrip. Rome. Het is een stad, die èn door zijn cul tuur èn door zijn geestelijke invloed sedert eeuwen, zonder weerga is. Ner gens ter wereld zal men zeven heu velen aantreffen, die fraaier door de natuur werden versierd, dan deze, waarop in 27 eeuwen de senaat en het volk der Romeinen hun edelste ge voelens en hun diepste gedachten ln steen hebben uitgedrukt. TUSSEN KERKEN EN PALEIZEN. Om onder de bekoring van deze stad te komen, moet men haar zoveel mogelijk te voet bezichtigen. Er is geen straat binnen haar muren of zij heeft iets bijzonders, iets moois, iets ouds of iets opmerkenswaard. Ker ken, paleizen, musea, ruïnes, stand beelden, obelisken en fraaie fonteinen uit alle tijdperken van haar 2700 ja rig bestaan wisselen elkander af. Op het Forum Romanum vindt ge nog de grafsteen van Romulus, die naar de legende vertelt, in het jaar 75o voor Christus tussen de heuvels Palatinus en Tarpeius Rome stichtte. Vlak daar bij staat nog een klein kerkje, boven de gevangenis, waar naar men zegt, Sint Petrus en Paulus hebben gevan gen gezeten. Uit de dagen der ko ningen, van de Romeinse Republiek, uit de tijd toen Rome geregeerd werd door keizers, uit de eerste periode van het Christendom, de byzantijnse tijd, de renai.sance, de barok treft men er sporen aan. Zelfs de hedendaagse tijd getuigt in het monument van Vit torio Emanuele n en in het prachtige paleis van Justitie langs de Tiber, van de daden- en schoonheidsdrang ook van het tegenwoordige Romeinse volk, dat zulk een diepgaande invloed heeft uitgeoefend op de gehele mo derne bischaving. Rome heeft meer monumenten, dan Amsterdam bruggen, meer juweeltjes van schoonheid, dan New York wol kenkrabbers. Bij elke schrede, die men in Rome zet, valt telkens en tel kens weer de uitbundige kunstzin van dit uitzonderlijk begaafde volk op. Niet alleen in paleizen en kerken, in pleinen en in parken. Overal waar zij de gelegenheid vinden hun kunste naarschap te manifesteren, doen zij dit. Dwalend door een volkswijk, die grauw van armoede is, staat men plotseling voor de prachtigste fontein van Rome, Fontana Trevi. Geen plein is er, of er staat een obelisk, een fon tein, een monument. Er is geen brug of zij is fraai afgewerkt, soms ver sierd met beelden, zoals de Ponte Sant 'Angelo, een van de mooiste en oudste bruggen van Rome, die Ber nini versierde met zijn weelderige engelenfiguren. GEBED IN STEEN. Het is onmogelijk in een paar regels alles op te sommen, wat Rome aan schoonheid en bezienswaardigheid be zit. De prachtige kerken Rome be zit er meer dan 500 waarvan men Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I (301 m). 8.00 Nieuws, 8 25 Inleiding Hoog mis, 8.30 Hoogmis in de kapel van het Augustijnerklooster te Nijmegen 9.30 Nieuws, 11.30 Gran?. muziek, 12.15 Apologie, 12.35 Tibor Varga, viool, 12.40 Lunchconcert door Or kest Zonder Naam, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nieuws, aansluitend Kath. nieuws en boekennieuws, 13.25 Lunchconcert, vervolg, 13.50 Buffalo Bill, 14.05 Gooise Krmg, 14.45 Een heid in de vak- en standsbewegine, 15.30 Reger-Bruekner cyclus, 18.10 Voetbalreportage, 16.25 Vespers, 18.30 Progr. Ned. Strijdkr., 19.00 Staats- en Domkoor van Berlijn, 19i60 In het boeckhuijs, 20.05 De ge wone man, 20.12 Uit en thuis, 22.37 Actualiteiten. 23.00 Nieuws, 23.15 Concertgebouw-orkest. HILVERSUM H (415 m.) 8.00 Nieuws, 8.30 Voor het platte land, 8.40 Boston Promenade-orkest, 9.12 Sportmed., 9.15 Men vraagt wij draaien. 10.00 Meester-trio, 10.30 Briefgeheim. 10.50 Jonge Fliereflui ters, 11.15 Triangel, 12.00 Musicorda, 12.40 De speeldoos, 12.55 Reportage wereldkampioenschappen sohaatsen, 13.00 Nieuws, 13.15 Gram.muziek, 13.50 Even afrekenen, 14.05 Boeken halfuur, 14.30 Concertgebouw or kest, 16.30 Sportrevue. 17.00 De Me rels, 17.30 Ome Keesje, 17.50 We reldkamp. schaatsen, 18.00 Nieuws, 20.00 Nieuws, 20.05 Reportagedienst, 20.15 Waltztime, 20.40 Beau geste, hoorspel, 21.15 ,.La Navarraise", tenacter-opera, 22.00 Hersencymnas- liék, 23.00 Nieuws, 23.15 Operette loncert. MAANDAG HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Reveille, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 9.15 Ochtendbez. bij jonge zieken,, 9.30 Muziek b(j het werk, 10.00 Pianoconcert, 11.00 Kamermuziek, 11.20 Oude en nieu we schrijvers, 11.40 Zangrecital door Nel de Boer, 12.10 Boston Pops Or kest, 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Dolf v. d. Linden, 13.00 Nieuws, 13.25 Mandolinata, 14.00 Schoolra dio, 14.35 NCRV koor, 17.00 Kleuter- klokje, 18.15 Sportrubriek, 19.00 Nieuws, 19.15 NCRV leeslamp, 20.00 Nieuws, 20.15 NCRV kwartet, 20.30 Een liefde in de 18e eeuw, 21.05 Met band en plaat, 22.00 Hollands strijkorkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Po pulair avondconcert HILVERSUM n (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek bij het ontbijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Gram. mu ziek, 9.00 Franse kamermuziek, 10.20 Pianosoli van Rachmaninof, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Regenboog, 12.00 Accordeola, 12.30 Land- en tuinbouw, 13.00 Nieuws, 13.15 Ka lender, 13.20 Ramblers, 14.00 Joseph Haydn, 14.30 Tussen hemel en aar de, 16.30 Populair progr., 17.00 School is uit, 17.40 Pianoduo Joop de Leur en Tonny Schifferstein, 18.00 Nieuws, 18.45 Parlementair overz., 19.00 Mensen uit miin va- cantie, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Pennies from heaven, 20.50 Ducdalf, 21.10 Finan ciële politiek, 22.25 De nieuwe no tenkraker, 23.00 Nieuws, 23.15 Dans muziek. er soms vi op een kruispunt aan treft De St. Jan van Lateranen, de moeder van allo kerken in de stad en in de wereld. Zij werd gebouwd op de grondvesten van het huls van Plautius Lateranus, terstond nadat keizer Constatijn door het Edict van Milaan in 313 de christenen vrijheid van eredienst schonk. Het keizerlijke paleis ernaast werd pauselijke resi dentie. Dit bleef zo tot aan de Baby lonische gevangenschap der Pausen te Avignon in de 14e eeuw. De Santa Maria Maggiore, die dateert uit de tweede helt van de vierde eeuw en die het ontstaan dankt aan een pro fetische droom van Paus Liberius en de patriciër Giovanni in de nacht van 4 Augustus 352 en aan 't pak sneeuw, dat de volgende morgen op de top van de Esquilinus werd aangetroffen. De prachtige byzantijnse basiliek van St. Paulus buiter de muren, welks fraaie mozfiken de ogen van de be zoeker pijn doen door hun schittering. De San Pietro in Vincoli, die werd ge bouwd door keizerin Eudoxia. De kerk steunt nog op de albasten zuilen van de oude heidense tempels. In een hoek vooraan vindt men er de prach tige Mozes v Michelangelo. St. Lau- rentius buiten de muren. St Maria in Cosmedin, Trinita dei Monti, de kerk van Jesus, St. Maria in Ara Coeli enz. Tientallen kerken, die getuigenis af leggen van het diepgewortelde en diee doorleefde geloof van eer door en door Christelijk volk: Soms zal men eer. kerk aantreffen, waarvan de mu ren door zon en ouderdom zijn ver weerd, achteloos wil men ^pborlopen, maar men mist wellicht een der meest typische of schoonste kerken van de stad. Door zijn kerken alleen als is Rome een.gebed in steen. DE SINT PIETER De schoonste, grootste en meest be roemde kerk van Rome en ook van de wereld is ongetwijfeld de St. Pie ter op de Vaticaanse heuvel. Haar trotse koepel - meer dein 145 meter hoog steekt boven allés uit. Dit is de Kerk der Christenheid, gebouwd boven het raf van St. Pieter, de Prins der Apostelen. Jaarlijks komen hier ontelbare pelgrims aan het graf van de eerste Paus bidden, aan de Confessio onder het hoge gewelf van de reusachtige koepel, die steunt op pilaren van 80 meter dik. De eerste indruk vai. de kerk mag enigszins vreemd aandoen en wekt niet die stemming, die men van een kerk ge woon is. Alles s er groots, kolossaal er geweldig. Honderdduizend mensen kan zij bev-tt Uit marmer en mo- zaiek lijkt zy opgetrokken. Klein voelt ode mens zich in deze begrens de onmetelijkheid. Meer dai een eeuw lang hebben de meest beroemde architecten als Bramente, Raphaël, Sangallo. Michel angelo, die de koepel ontwierp naar het voorbeeld van het Pantheon, de enige intact gebleven heidense tem pel in Rom aan de bouw van deze basiliek gewerkt. Zij telt niet minder dan 597 pilaren, 44 altaren, 131 ma- zazieken en 432 beelden. De opper vlakte de zijkapellen en de sacris tie inbegrepen meet ongeveer vier hectaren. Niet minder geweldig is het uitge strekte pleii ervoor, dat ingesloten wordt door de twee prachtige zuilen gangen van Bernini. Versierd met honderdveertig beelden van drie en een halve meter hoog. Elke zuilen gang bestaat uit 284 zuilen van 20 meter lengte. Midden op het plein staat een veertig meter hoge, geheel marmeren obelisk, die keizer Caligula in het jaar 39 uit Heliopolis liet ko men en die stond in het Circus van Nero, waar de Apostel Petrus de marteldood stierf. Hij weegt niet minder dan 312.000 k.g. en met grote moeite liet Paulus Sixtus V hem in 1586 daar plaatsen. Op de top staat een kruis met een reliek van het H. Kruis. Aan weerszijden van deze geweldige monolith staan twee fraaie fonteinen, de linkse is van Bernini, de rechtse van Maderno waarvan hec hoog opspuitende water als wijde waaiers over het plein neer valt. STAD VAN MUSEA. Achter de rechtse zuilengang rijzen de Vaticaanse paleizen omhoog. Ruim 1400 kamers, zalen en kapellen be vatten zij. Het merendeel wordt in beslag genomer door de Vaticaanse musea, die als geen andere in de we reld als het ware een opeenstapeling zyn van de rijkste, schoonste en merkwaardigste producten van men selijke beschaving. Het duizelt de be zoeker voor ogen, wanneer hij er voor de eerste maal binnenkomt. Voor, achter, boven en naast hem ziet hij de meest bijzondere dingen. Uren, da gen kan hy er in ronddwalen, voor dat hij alles slechts vluchtig heeft ge zien. Vraag hem dan niet wat hij er heeft gezien, want hij weet het niet rneer. Hij kan niets vertellen. Hy kan alleen maar enthousiast zyn. De Bibliotheek van Sixtus V is al leen al door haar versiering zeer fraai. Zestig duizend codexen bergt zij, on gerekend de honderdduizenden ge drukte boeken. De Pinacoteek met haar zeldzame schilderijen van be kende schilders en haar prachtige Vlaamse wandtapijten naar werken van Raphael. Egyptische. Griekse, Etrurische. Romeinse, Italiaanse en moderne kunstschatten treft mer er aan. De Sixtijnse kapel met de over weldigende zolderschildering van Michelangelo en de „Stanze" en de Logge" van Raphael zijn er te bewon deren. De Apollo van Belvedere, de Aphrodite va.i Knidos, de Artemis van Ephesos, de slapende Ariadne, de Laokoon-groep, dit alles en nog veel meer treft men in de Vaticaanse Mu sea aan. Ma:r daarmee zijn de mu seumschatten van Rome niet uitge put. Niet voor niets wordt Rome de Stad der Musea genoemd. Tientallen collecties geven een prachtig beeld van de ontwikkelingsgang van het oude^n roemrijke volk der Romeinen. Zo zachtjes aan ben ik van de schrik bekomen. En vele lezers van de courant zijn het allang weer ver geten. „Zielig hè, van die brand van die kerk en school van die Father bij de negers van Achilet". „Nou zeg...' En toen was alles afgelopen. Waar zou die Father nu zijn? Ja beste vriend of vriendin, als u dit leest, loopt misschien die oude man ergens binnen, om te kijken of er nog iets voor hem is, om daarmee een nieuw kerkje en schooltje te bouwen. Dat droge en hete seizoen ook bij ons in Afrika op de Equator. In de maanden December, Januari, Fe bruari, Maart is het bij ons droog en heet. Mijn Bisschop schreef me, dat het op 16 Jan., toen dat vreselijke on geluk gebeurde, ontzettend heet was, en dat het al in geen weken gere gend had. De negers hebben de ge woonte om in die maanden het gras, dat één a twee meter hoog groeit, en door dit droogte dor neerhangt, in brand ts steken. Dat doen ze gewoon lijk des middags tegen een uur of vijf, dan is het windstil. Doch op die jammerlijke middag kwam er, tegen alle gewoonte in, juist wel een wind opzetten, en het vuur liep snel voort door het droge gras. Als een prairie- brand moesten ook mijn gebouwen het ontgelden. Wie zich pas veilig voelt als hij getoeterd heeft, Is geen volleerd rijder. Het laboratorium Phi lip®Van Houten is dank zy de bereiding van griep- vaccin de laatste tija nog al „in net nieuws" ge weest. maar wat daarbij is verzwegen is de aanwe zigheid van witte ratten. In Weesp is er waarlijk een rattenparadijs en een aantal dames gaat op hui selijke wijze met deze die ren om. Ze grijpen het knaaggedierte rustig in de nekvel, laten het op hun schouders lopen en trotse ren desnoods de beet van een nijdas. Werkelijk het doet de burger eens goed in Weesp vrouwen te zien, die niet gillend op stoelen vliegen, zoals dat in hui selijke kring zo vaak voor komt. Waarom deze ratten. Wat is het nut van deze farm? PhilipsVan Hou ten zoeken naar een stof, die de Engelse ziekte be strijdt zowel bij mens als dier. Men weet dat ze stof voorkomt in devertraan, doch hoopt synthetisch een soortgelijk product te vinden. Men vond deze stof onlangs door uit mos selen een vet-extract te winnen, dat na bestraling met ultra-violet licht de gezochte vitamine D be vat. Later heeft men deze vitamine geheel synte- tisch kunnen bereiden. Maar voordat men zover was moest men aan de hand van proeven vast stellen wat de resultaten zouden zijn, wanneer deze stof niee of wel werd toe gediend en in welke doses. IJken. Om hat product dus een juiste toepassing te doen vinden moest het „geijkt" worden zoals het heet en er is geen beter dier dan de rat om erop te experi menteren. In korte tijd werd er een farmpje opge richt van witte ratten, aie ze'f hunl taak begrepen en voor aanvulling van het ratten-arsenaal - zorgden. In een kamer zijn er al lemaal kooien opgesteld, m een tweede kamer, die men de kraamkamers zou kunnen noemen, brengen de moederratten hun jon gen ter wereld Voordat deze blijde gebeurtenissen plaats hebben doen de dap pere assistenten een pa pierwol in de kooi. waar van de a.s. rattenmoeders een nestje bouwen. Vroe ger zette men er hooi in, maar dit bleek soms vi taminen te bevatten, waar door de proeven ongunstig werden beinvloed. Papier is smaakloos en zonder vi taminen. terwijl de ratten- mama er best mee in haar schik is. Soms echter me nen de ratten vrouwtjes, dat ze niet genoeg papier wol hebber, gekregen en als dan alle laboranten naar huis zijn maken de beesten 's nachts de kooien open. slepen de registratie- kaarten van het traliewerk en verpluizen het tot wol. zodat ze dan om zo te zeggen hun eigen persoons bewijs ..opvreten' en het personeel van Philips-Van Houten voor problemen p'aatsen. Van jong tot oud. Dan komen de kleine garnaal-rose ratjes ter we reld en begint het yken. Men laat de jonge ratjes nog even bij de moeder die dan vaak niet te ge naken Is en soms uit pure nyd haar eigen kinderen oppeuzelt om daarna met de nauwelijk behaarde tel gen te gaan experimente ren. Men bezorgt ze En gelse ziekte (rachitis) en fotografeert de pootjes. Op Röntgenfoto's blijkt dan de uitwerking. Dan zet men de ratten óp diëet en dient vitamine D toe. Elke dag worden ze weer gefo tografeerd en zo kan men zien wat voor uitwerking een bepaalde dosis heeft. Zo worden de doses van medicamenten bepaald, waarmee mens en dier him voordeel doen. Maar het he'e proces wordt door meisjes-labo ranten uitgevoerd onder leiding van chemici en me dici. Maar zij zijn het toch, die de beestjes verhokken, verschonen, fotograferen, wegen en noem het maar rustig zo vertroe telen. Heus in Nederland zijn er vijf vrfouwen. die niet meer bang voor een muis zijn. In Weesp zijn ze te bewonderen. In het woonhuis van slechts vier kamers heeft mijn kapelaan een ver trek ingericht als een kapelletje om het Allerheiigste onder te brengen, echter zonder tabernakel, Zondags wordt er een altaar opgeslagen voor het huis, zodat myn zwarte Chris tenen toch de H. Mis kunnen ho ren en de H. Communie kunnen ontvangen. En myn 350 schooljongens? Die hebben vacantie. totdat er wat af dakjes gemaakt zijn en wat leien en schoolbenodigdheden bij elkaar ge zocht zijn in andere Missie-staties. Denk niet dat die jongens het leuk vinden, zo zijn mijn kinderen niet en zij zullen wel aan het werk zijn met mijn zwarte onderwijzer om er nog van te maken wat er van te maken valt. Maar mijn mooie parochie mag niet verlopen Jongens, jongens, wat een arre- moe.... Wat zielig. Moeder, vindt u nietEn die man zo maar laten zitten? Lezer, als ik maar eens een paar goeie suikertantes had, maar he laasLezer vouw nu die courant niet zo maar dicht zonder iets te doen. Father C. W. van Graven, Achterweg 25, Lisse. Giro 521293. Wat lezers schrijven Overpeinzing nu een Vastenavond- bering. We zijn naar een Vastenavondvie ring geweest! De avond was georga niseerd door de K.A.B., afdeling Lei den en het programma werd ver zorgd door eigen leden. De avond was in twee gedeelten verdeeld; van 812 uur: cabaretlEn van 122 uur bal!! We mogen gerust zeggen, dat er van het cabaret genoten is. Er waren vele geede momenten en er is gelachen en dat is een groot ding. Er is gelachen om moppen uit de oude doos en er is gelachen om die conferencier, die toch zulks „leuke" moppen wist te vertellen van het „Bonte Dindsg-avond-trein" gehalte. Och ja waai om lacht men tegen woordig niet? We moeten immers met de tijd meegaan? Dus lachen maar goed of niet goed! „We moe ten immers niet zo nauw kijken!" zegt men dan. Welja, waarom ook niet!! En vooral was het prettig dat rumoer achter in de zaal. Ja, jonge lui je hebt je weer fijn gedragen daar achter in de die grote zaal, daar toch niemand je ziet! Maar zand er over. Het was half één; dus tijd voor het bal. Dit vond plaats in de foyer. Een prachtige dan.-vloer, jammer alleen, dat, al willen we dat nu wel. er nog de helft niet kon dansen van het aantal, dat m de grote zaal aanwe zig was! Wellicht niet, want deze was vol, dus pl.m. 1100 personen. Maar het was Vastenavond, dus kijken we daar niet naari Het was bal, dus dan sen! En we mi gen gerust zeggen, dat dank zij de voortreffelijke leiding van de heer Castelein er toch nog iets van gemaakt kon worden. Maar natuurlijk miste men er de sfeer, die wij er juist zo graag hadden gezien!! Er dan daarbij een borrel op zijn tijd. och, die doet ie immers alles weer eens van een andere kant zien. Je hebt immers plezier, lol!! Wellicht is het mogelijk, dat na overleg de sterke drank op dergelijke avonden niet geschonken wordt! Het zou de sfeer Werkelijk ten goede komen! Maar och, het is immers Vastenavond en dan kijkt men niet zo nauw! Las tig is het eigenlijk, als je niet met de tijd mee Kunt gaan, al ben je dan ook nog jong! Quirien ter Haar. Uit het bovenstaande mag niet worden geconcludeerd, dat bedoelde K.A.B.-avond niet geslaagd zou zijn. Deze conclusie ligt ook, naar wij menen, niet in de bedoeling van in zender. Hij heeft willen wijzen op enkele vlekken, welke die avond ont sierden. Red.). VESTIGINGSEISEN BROOD- EN BANKETBEDRIJVEN. Bij algemt ae maatregel van bestuur zijn de eisen t.a.v. de vestiging van brood-, banket- en brood-banketbe- drijven geregeld. Vastgelegd is, dat, zoals tot nu telkens voor één jaar werd bepaald, voor de vestiging van verkoopbedrijven de eisen voor han delskennis lager zijn dan die, welke gelden voor het algemeen midden standsdiploma. GEEN BOUWVERBOD VOOR KERKEN. Voorlopig geen goedkeuring voor herbouw. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt mede, dat teneinde bij de kerkbouw meer even wicht te brengen tussen het bedrag van de goedkeuringen en hetgeen in 1949 verwerkt mag worden, voorlo pig geen rijksgoedkeuringen voor herbouw worden verleend. Dit bete kent niet, dat er een bouw ver bod is; met de in uitvoering zijnde werken kan rustig worden voortgegaan. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal over enige maanden de kwestie van het goed- keuringsbeleid opnieuw bezien. Een belangrijke wijziging in de te volgen gedragslijn voor kerken kan even wel niet worden verwacht. De fruitbedrijven beslaan in Nederland in totaal 60.000 HA. Hiervan zijn o.a. 47.000 voor de ap pels en peren en 8000 voor de ker sen. 40 kg. fruit wordt in Nederland per inwoner jaarlijks geconsumeerd (in Amerika 98 kg.). DE GRIEP NEEMT AF. Van bevoegc zijde wordt medege deeld, dat de griepepidemie deze week over hrt gehele land een dalen de lijn vertoonde. De teruggang, die een aanhoudend karakter heeft, be gon ln het Zuiden en is thans in alle provincies waarneembaar. Wel komt het nog voor, dat er in enkele gemeenten een stijging van het aantal patiënten is, maar het be treft hier meestal plaatsen, waar tot nutoe geen of heel weinig griepgeval len werden geconstateerd. GEVAL VAN NEKKRAMP. In Stieltjeskanaal (Dr.) is by het 11-jarig zoontje van het hoofc der openbare lagere school aldaar, nek kramp geconstateerd. De school is voorlopig gesloten. K.A.B.-BEDEVAARTEN. De Centrale Reiskas van de K.A.B. te Utrecht deelt ons mede, dat de jaarlijkse K.A.B.-Lourdesbede vaart dit jaar zal plaats hebben van 23 Juni t/m 2 Juli a.s. In 1950 (Heilig Jaar) zal een Rome bedevaart worden georganiseerd, ter wijl voor 1951 een grote Verbondsbe- devaart naar Rome op stapel staat ter herdenking van de uitvaardiging van de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. De nodige voorbereidingen voor de ze reizen zijn reeds getroffen waarbij o.a. een zegel-spaarsysteem is uitge werkt, wat dezer dagen aan de afde lingen zal worden verzonden. Binnenkort zal verder de jaarlijkse Reisgids verschijnen voor het touris me en de vacantiebesteding in bin nen- en buitenland. JUWELENDIEVEN GEARRESTEERD. De Haagse politie heeft een goede slag geslagen met de aanhouding van de 22-jarige G. E. en de 24-jarige L. S., beiden uit Amsterdam. Deze he ren hebben verleden jaar in verschil lende juwelierszaken in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Breda, Roozendeal en Alkmaar gouden en briljanten rin gen, armbanden, broches en andere sieraden gestolen. Ook is aangehou den de 60-jarige Amsterdammer E. S. wegens heling. Allen hebben be kend. Van de gestolen sieraden kon den reeds 36 stuks worden achter haald. EN DE ZEVE 14. KTotaris Zwingelhout knikte. „Ja, dat moeten de zeven directeuren zijn geweest", bevestigde hij. ..Meestal 's avonds sluipen ze rond door het stadhuis. Wat ze daar doen weet ik niet Beiden zwegen een poos je. toen vroeg de notaris: „Wat ga je ^jen?" Frederik tuurde naar beneden. „Ik zoek een goed hotel, een eindje buiten de stad", zei hij. „We moeten eerst eens rustig slapen, morgen zullen we wel zien, wat we aan deze zaak doen." Na nog een poosje zachtjes door gevlogen te hebben, bemerkte Fre derik een paar verlicnte vensters beneden hem, tegelijk drong de lucht van gebraden kip en appelmoes in zyn neusgaten. Snel begon hy te da len en een wijle later landde hij vlak voor de deur van een herberg. .Laten we nu eerst even onze maat regelen nemen om niet op te vallen", bedacht Frederik. „Ik zal U een blauw zijden lint om de hals binden en dan vertel ik de mensen, dat U wel een zeer bijzonder soort hord bent: een schildhond of iets derge lijks" „Móét dat beslist?" vroeg Notaris Zwingelhout met een pijnlijk gezicht. „Staat dat niet gek, een notaris met een Wauw tint om ziin hal*?" Verleid door Huibert Vel N DIRECTEUREN „Voor de gasten bent U geen no taris; U bent voor hen eenvoudig een raar beest", zei Frederik. Het gezicht van de notaris werd hoe langer hoe donkerder, maar eindelijk zag hy de redelijkheid van Frederik's woorden in. „Vooruit dan maar", zei hy somber. „Wel ja, No taris Zwin ge1 hout, burgemeester van een behoorlijke stad, een raar beest. Wel ja.." en toen liet nij zich door Frederik gewillig een lichtblauw zij den lint om de hals binden. Frederik en Notaris Zwingelhout begaven zich naar de deur van de herberg, die versierd was met in krullende letters „Herberg t Ge- vleckt Koebeest". Op Frederiks klop pen werd de deur geopend en een herbergier in hemdsmouwen trad naar buiten. „Wel, meneertje, wat is er van uw dienst?" vroeg hy vriendelijk.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6