7 AKKERTJE Het vreemde vonnis van de Twaalf zwarte Rechters „Proces kardinaal Mindszenty" wordt symbool van strijd tussen vrijheid en tyrannie DAGEN ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 STERK VERHAAL f.j De straf luidde: levenslang de kerker in (Het stak speelt zich af: 30 jaar later) feestzaal te zijn. Het is meestal een kond lokaal met witte muren en kille ramen. De rechtszaal, waarin wij ons op 't ogenblik bevinden, maakt daarop geen uitzondering. Het is een wit en kil lokaal en de kille witheid wordt verscherpt door het zwart van de toga's, welke de rechters over hun alledaagse pak nebben aangetrok ken. De ene rechter heeft de toga keurig gesloten met het blanke befje er als een onbeschreven blad papier boven-op geplakt. Een ander draagt het rechterujk gewaad onverschil lig over zijn schouders geworpen, waarbij het befje ergens achter zijn hals omhoog wappert. Een derde is nog bezig zijn toga aan te schieten. Er zijn twaalf rechters, die achter een lange tafel zetelen, welke op een verhoog is opgesteld. In de zaal: het gebruikelijk geroe- zemoest van veel publiek. Kenne ijk staat een bizondere zaak op de rol. Het getal stoelen voor de pers is aan merkelijk vergroot. Vele buitenlandse bladen hebben verslaggevers ge stuurd. Ook hebben vreemde mogend neden gevraagd een auditeur of luisteraar te mogen zenden. Daar is geen bezwaar tegen gemaakt. De zitting is openbaar. De grootste openbaarheid wordt zelfs op prijs gesteld, want de justitie heeft niets te verbergen of geheim te houden. „Laat de bek aagde binnenko men!" roept de president van het gerechtshof, nadat hij met een wenk de zaal tot stilte heeft ge bracht. Alle halzen rekken zlch, als de beklaagde tussen twee be wakers wordt binnengeleid. Het is een reeds bejaard man, met een bleek gezicht, vinnige donkere ogen en uitstaande flap-oren. De griffier leest de dagvaarding voor, op de toonloze en onbewogen dreun, waarop alle griffiers dagvaar dingen voorlezen. Wij vernemen er uit, dat de beklaagde is ten laste ge legd een misdadig vonnis te hebben uitgesproken tegen een bisschop, na deze prelaat op schandelijke wijze en door het tcepassen van geniepige me thodes te hebben gebracht tot ver standsverbijstering en wils-verlam- ming. Tijdens het voorlezen van de dag vaarding loopt er donker gemor door het publiek, maar één blik van de grijze president is welletjes, om een doffe stilte af te bevelen. „Beklaagde!" vraagt de presi dent „erkent ge hetgeen u is ten laste gelegd?" De beschuldigde geeft geen ant woord en laat het hoofd hangen. „Kom, kom!" zegt de rechter „gij, die destijds zo rap ter tong waart en ieder lichtje, dat in de wil van de bisschop opvlamde, onmiddel lijk smoorde gij zoudt uw tong verloren hebben?" „Ik handelde slechts in opdracht van mijn regering" komt er bij de verdachte met moeite uit. „Dat verhaal hebben we nu al zo vaak gehoord! Nietwaar heren?" glimlacht de president en draait zich links en rechts naar de schaar der zwart-getoogden, die met gefronste hoofden voor zich uitkijken. „Gij waart" vervolgt de spreker, „destijds een mens, begaafd met ver stand en vrije wil. Gij zijt dat trou wens nog. We hebben u, omdat we geen duivels zijn, niet gefolterd met onbloedige martelingen. We hebben ii.slechts, en dat overkomt ieder mens op z'n tijd, uit de wereld weggeroe pen, om rekening en verantwoording te geven van uw aardse rentmees terschap." De verdachte klapper TANDT hoorbaar in de gespan nen stilte van de zaal. „Geeft ge de genoemde feiten toe?" herhaalt de president, zonder spoor van medelijden. „Zeker, edelachtbare, maar zie het nu anders in". „Dat zal wel uitkomen" zegt de rechter droogjes. „Ge zijt dood". Daarop worden de getuigen bin nengeroepen en beëedigd: een oude priester in een zwarte soutane, een blozende boerenman op z'n Zondags gekleed en een zwaarlijvige politie agent. „We hadden een tien millioen ge tuigen kunnen oproepen" ver klaarde de rechter „doch kun nen vo'staan met deze drie, als ver- tegf nwoordiging van allen. De zitting zou anders te veel tijd ver gen." De getuigen blijken eenstemmig in hun verklaringen, dat de mishan delde en onrechtvaardig veroordeelde j bisschop een goede herder voor zijn I kudde was geweest, een dapper schild /oor het welzijn van het volk, waaruit hij was ontsproten, een ver storven ziel, die op de enge weg der deugd rechts noch links afweek. Een parig herkennen zij de verdachte als degene, die met harde bruta'i- teit tegen de bisschop optrad. De politie-agent was onwillig ooggetuige geweest van het uitputtend staan- verhoor en geeft een getrouw relaas van het gebeurde. jt en RILLING VAN AFGRIJZEN loopt door de opgepakte zaal. Een paar stoere kerels dringen zich naar voren en verheffen hun vuist tegen de beklaagde. „Judas!" bijten zij hem toe De president hamert om stilte. .Als het publiek zich niet kalm houdt, za! de zaal ontruimd worden. Het recht moet zijn loop hebben, niet door u geveld. Dit is een laat ste waarschuwing." Met een ontevreden gemompel schikken de opgewonden toehoorders zich in de beslissing van de recht bank. De spanning is hoog-geladen, ais de verdediger van zijn stoel op staat, om met breed gewuif van wij de mouwen, bril-op bril-af, het plei dooi te houden. De zeer langdradige en spitsvondige rede komt er ten slotte op neer, dat de verdachte niet geheel toerekenings-vatbaar was, waarom pi. een psychiatrisch onder zoek vraagt en uitstel van de behan deling. De twaalf rechters steken de hoof den bij elkaar. Het is een afwijzend 'en-schudden. „Uit de levensloop van de be schuldigde" verklaart de presi dent, terwijl hij een klap geeft op het voor hem liggend dossier „blijkt in geen enke' opzicht, dat of verzachtende omstandigheden óf psy chische defecten in aanmerking ko en. Het verzoek is afgewezen." De beschuldigde, die, tijdens het pleidooi weer moed had gevat en, op •en stoel gezeten, ijverig aanteke- Vgen maakte, laat van schrik zijn mond openvallen. Het koude zweet parelt hem op 't voorhaafd als de twee bewakers, die tot nu toe hun taak nogal gemakkelijk hadden op gevat, stram in de houding zich aan weerszijden opstellen. F\E TWAALF ZWARTE RECHTERS verheffen zich van hun zete's en zetten hun zwart fluwelen barets op. Met een wenk gebaart de president de beschuldigde op te staan, maar deze is een onmacht zo nabij, dat de beide bewakers hem onder de oksels moeten oprichten. De zaal houdt haar adem in en luistert in klam zwijgen naar het vonnis. De president heeft een meelijdende klank in zijn stem en tranen floersen zijn ogen, als hij het Vonnis velt: „Wegens zijn misdrijf, veroordelen wij de beschuldigde tot levenslange gevangenisstraf in het diepst der hel." De bewakers grijpen de over al zijn leden sidderende man vast. om hem mee ta voeren. Doch de presi- denkt steekt zijn hand op: „Het laat ste woord is aan de veroordeelde. Zo wil het recht." .,Ik teken hoger beroep aan", stamelt de veroordeelde nauw hoor baar. Een golf van verontwaardiging over deze aanmatiging deint door de zaal. De hamer van de president proft gebiedend op de tafel. De uitspraak van dit Hof van Twaalf is bindend en onherroepe'ijk, tenzij..". Hier houdt de president oo en kijkt de beklaagde uitnodigend aan. „Het laatste woord is nog steeds aan u, veroordeelde!" De doodsbleke man rukt zich los van zijn bewakers, die hem grimmig aanstaren, als wilden ze hem opvre ten. Hij valt snikkend op zijn knieën neer en barst uit: „Ik doe een beroep op het bloed van mijn Heer en Ver losser Jezus Christus, dat Hij zien mijner ontferme." Er valt een ontzaglijk zwijgen. De veroordeelde ligt lang-uit op de grond te smeken en te bidden. Men hoort hem keer op keer de namen van Jezus en van Diens moeder Ma ria aanroepen. „Het Hof trekt zich in raadkmer terug" kondigt de president aan. Ternauwernood heeft de deur zich •fT* HEILIG JAAR. Radio Vaticana deelt mede, dat de plechtige aankondigng van het H. Jaar zal geschieden op Hemelvaarts dag door de officiële voorlezing van de Pauselijke Bul. De H. Vader zal minstens eenmaal per maand de H. Mis voor de pelgrims opdragen in de Basiliek van St. Pieter. Op 2 Juni 1950 zal de H. Vader de kerk van de H. Eugenius consacreren, die op het ogenblik in aanbouw is. Bovendien zal hij deelnemen aan de Sacra mentsprocessie op 8 Juni van het H. Jaar. De H. Deur zal worden geopend op de vigilie van Kerstmis in 1949 en op dezelfde dag van het jaar 1950 worden gesloten. Een plechtige Heiligverklaring is reeds aangekondigd voor de derde Zondag na Pinksteren in 1950. Zalig verklaringen zullen geschieden op de daarop volgende Zondagen tot 20 October van dat jaar. NOORDPOOLEXPEDITIE in het hart van Europa. Een tocht met de hondenslede over de be sneeuwde vlakten en hellingen van het Jungfraujoch in Zwitserland. DEk achter de rechterschaar gesloten, of zij opent zich weer en het Hof keert terug. STEM VAN DE PRESIDENT klinkt opgelucht en welgemoed, als hij begint te spreken: ,,U wordt gratie verleend van de levenslange gevangenisstraf,' omdat ge u te elfder ure rouwmoedig beroepen hebt op het bloed van Onze Heer, die u deze buitengewone genade bewijst, omdat ge, zelfs in uw. zwartste levensdagen niet nagelaten hebt tot uw moeder Maria te bidden. Dit 'aatste was ons uit de stukken niet bekend. Het is echter passend en billijk, dat ge een voorlopig afsluiting in het tucht huis ondergaat voor de duur van.." Er wordt de president achter zijn rug een briefje toegestoken, dat hij met saamgenepen werkbrauwen door leest. „U wordt gratie verleend, niet slechts van levenslange, helle- doch van iedere andere straf. De bisschop, welke gij in het ongeluk hebt menen te storten, heeft voor u ten beste ge sproken bij de Opperste Rechter, wiens vriend hij is. Gij zijt vrij. De zitting is ges'oten". Hoe onberekenbaar is toch het publiek! Er stijgt een geweldig ge juich op, als het de uitspraak ver neemt en jubelend verdringt het'zich naar de uitgangen. Alleen de beide gevangenbewaarders zijn groen en geel van woede geworden en sissen verwensingen uit. Schoorvoetend ver wijderen zij zich uit de zaal. De rechters dalen met waardige tred van het podium af en de presi dent, die de trekken van Petrus heeft, richt de veroordeelde van de grond op en fluistert hem toe: „Hebt goede moed zoon. Gij zult binnen weinige ogenblikken hem ontmoeten die ge a's uw grootste vijand be handelde en die uw beste vriend was en is. Er wacht u een hemels feest Dismas!, want er is groter vreugde over een zondaar, die boetvaardig heid doet, dan over negen-en-negen tig anderen, die geen boetvaardig heid nodig hebben." En alle twaalf strenge rechters kwamen en gaven een voor een aan de schurk de kus des vredes. Zo zij het. Amen. v. p. Practisch alle vrije landen komen in verzet Zijne Eminentie Jozeph Kardinaal Mindszenty, aartsbisschop van Eszter- gom en Primaat van Hongarije is we derom verdwenen in de stilte en de duisternis van een communistische gevangenis, waaruit hij even te voorschijn kwam tijdens het schijn proces. Maar in de vrije wereld heerste geen stilte noch duisternis. De ver oordeling van de leider van de Ka tholieke Kerk in Hongarije heeft een werkelijk ongekende golf van protes ten en een storm van verontwaardi ging veroorzaakt. De spontane kracht moet zelfs de lieden hebben ver baasd, die van mening waren, dat zij alles zo zorgvuldig hadden geënsce neerd en dat zij de publieke mening konden bedriegen. En de onheilspellende duisternis van een communistsiche gevangenis staat in een ontstellende contrast tot het licht, dat aan de gehele wereld de methoden van de communistische „rechtspraak" openbaarde in al zijn wreedheid en sluwheid. De „zaak- Mindszenty" is ook 'buiten de katho lieke wereld een zaak van grote be tekenis geworden. Het is het sym bool van de wereldstrijd tussen vrij heid en tyrannie. Het is een zaak van het grootste belang geworden zowel voor de mi nisteries van Buitenlandse Zaken als voor de Kerk. Het heeft niet alleen gevoelens opgewekt van vrees en af schuw, maar gaat nog wel verder en heeft de vrije landen vastbesloten gemaakt om de duivelse krachten, die in de Katholieke Kerk en in de gehele Christenheid hun grootste vijand zien, te bestrijden en de ver nietigen. Kardinalen en Bisschoppen van elk continent; personen van verschil lende godsdienstige en politieke overtuiging in tal van landen; rege ringen, staatslieden en parlementen; pers en radio; katholieken en niet- katholieken organisaties allen hebben zich verenigd in een machtig koor van protest. Er was een gedwongen stilte in de landen achter het IJzeren Gordijn, maar de communistische regeringen in verschillende landen, zoals Tsje- cho-Slowakije, Polen en Bulgarije, schijnen klaar te staan om naar Hon gaars voorbeeld hun beslissende en alles omvattende aanval te richten op het Christendom. Maar niemand twijfelt er aan, of de overgrote meerderheid van de tot zwijgen gedoemde volkeren in dit EEN WEEK HEEFT Moeilijke taak. De rechters hebben het op deze wereld nooit erg gemakkelijk gehad. Om tot deze conclusie te ko men, behoeft men werke lijk niet het proces Krac- chenko te volgen, want ook de politierechters staan dagelijks voor problemen. Het komt eigenlijk, om dat ze altijd met mensen te maken hebben. En mensen zijn veranderlijk! Dat bleek van de week weer eens duidelijk, toen een 47-jarige monteur ver antwoording moest afleg gen van zijn wangedrag. Hij had een jongeman met een combinatie-tang op de mond geslagen met het gevolg, dat het slachtoffer drie van zijn parelwitte voortanden van de straat kon oprapen en er een in de consternatie had ingeslikt. Deze laatste was als bewijsstuk zoek ge raakt tijdens een ingewik keld verbrandingsproces in het menselijk lichaam. Uit de stukken bleek dat een huwelijksaanzoek de oor zaak van het gebeurde was Nu is het erg dom; vol gens de oolitierechter. om - in dergelijke kwesties met combinatie-tangen te wer ken, want zelfs koevoeten en andere domme krachten waren in de practijk ontoe reikend, om het gestelde doel te bereiken. De verdachte bromde iets van: „Het is toch in orde gekomen" en „We moeten er maar niet meer doch het vonnis wordt door ons en 0ver praten". „Zo is dat", vond de aanklager. „Alles is nou achter de rug en we benne erg gelukkig". Bij de güim- iach, waarmee hu deize woorden onderstreepte, liet hfj een keurig rijtje kunsttanden zien. De rechter adviseerde de monteur, om voor het geval hij nog meer doch ters had in de toekomst een andere, goedkopere gedragslijn te volgen. Zijn laatste woorden waren: 20.en twee weken voorwaardelijk. Niet zo erg! In een achtertuintje te Ottersum stonden twee buurvrouwen een echt ge moedelijk Limburgs praat je te maken. Eensklaps klonk er vanuit het hu-is een daverepde slag. „Grote hemel", riep de bewoonster, „ik geloof, dat mijn man van de trap valt." En zij snelde naar binnen. Een minuut later was ze alweer terug. .Het is niet zo erg hoor!" zei ze tegen baar buur vrouw. Een automobilist was zijn stuur kwijt ge raakt en is per onge.uk mijn voorkamer binnenge reden. Vrouwen. „Mijn vtouw heeft gis teren een briefje van vijf en twintig verloren", mop- perde een heer tegen zijn vriend. „Begrijp je. hoe iemand zoiets kan verlie zen?" „Ach man", antwoord de de vriend, r.iet druk ovei nigheid! Ik maak wel an der staaltjes mee. Toen ik gisteravond thuis kwam, was het eerste dat mijn vtouw zei: „Oh Henk. d'r litie presenteren als re chercheur. „Ach beste jongen", zei de commissaris, „alle jon gelui willen detectieve worden tegenwoordig, maar de meeste mensen hebben er geen aanleg voor." „Probeert U het toch eens?" vroeg de jongeman. „Goed", zei de commis- aris, „Vertel me dan eens, wat je op het ogenblik van me weet!" Zonder een ogenblik na te denken, begon de jon geman: „U was veertien is zo'n reuze aardige man dagen geleden 30 jaar ge- hier geweest! Hij kwam trouwd. Van uw collega s naar je inkomen informe- 1S alleen mijnheer Pieter- ren-'" se geweest. De sigaren, die Een beer in de van uw zwager gehad gemeenteraad. hebt< z«n bar siecht. In de voorkamer heeft U een B. en W. van 's-Graven- nieuw tapijt nodig. U hebt hage deden gisteren een een verschrikkelijke hekel voorstel aan de gemeente- aan erwtensoep, maar bent raad, om 975.te vote- dol op zuurkool. Van mid- ren voor de aankoop van dag eet U konijn met ap- een nlieuwe mannetjes beer oelmoes Bij het 700-jarig bestaan „Genoeg", schreeuwde van de stad heeft de ge- de commissaris. „Het is meente namelijk een be- frappant", renechtpaar ten ges-chen- „Niets bijzonders hoor", ke gekregen v-an de stad antwoordde de detectieve. Bern. Het mannetje is in- „Ik meende, dat U thuis tussen aan een ingewand- was en heb daardoor even ziekte overleden en B. en m&t Uw vrouw gespro- W. zijn nu van oordeel, ken." „dat het uit_ het oogpunt Op school, van internationale hoffe lijkheid wenselijk is" om Juffrouw: Kinderen, jul- de achtergebleven wedu- üe moet door je neus ade- we in de ge. egenheid te men. want dan wordt de stellen een tweede huwe- lucht eerst verwarmd voor iijk aan te gaan. Na veel ze in jullie longen komt. zoeken is men er achter- stem uit de klas: Als we gekomen, dat zich in het dan maar niet zo'n rooie OuwehandS Dierenpark te neus krijgen als U. juf- Rhenen een geschikte frouw. echtgenoot bevindt. De'di- In'de bonen, rectie van genoemd dieren park is bereid de beer in „Mijnheer, wilt Uf zo kwestie voor 975.aan goed zijn uw voeten te de gemeente 's Gravenha- vegen", vroeg de portier ge af te staan. van een stadscafé aan een Geslaagd, aangeschoten bezoeker". „Komt in orde. mijn- Een jongeman kwam zich heer", antwoordde deze. bij de commiaris van po- Ik veeg ze alle vier!" landen, voegt zich althans in de geest bij het vaste besluit, dat de H. Vader neerlegde in Zijn brief van 2 Januari aan de Hongaarse Bis schoppen, „Thans voorwaarts, gewapend met een macht die komt van de Hemel en gesteund door de Goddelijke Ge nade. Laat u zelf niet misleiden uw voorvaderen zullen u op schitte rende wijze leren, dat de Christelij ke Godsdienst wel kan worden belas terd en bestrden, doch nooit ten on der gaat. Smeekt licht af voor hen, wier ver stand verduisterd wordt door dwa ling; en eendracht en samenwerking voor hen, die zijn verdeeld door haat en wrok". President Truman noemde het pro ces tegen de Kardinaal schandelijk en herhaalde de verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Dean Acheson, die zeide, dat al le vrijheidslievende volken met af schuw v/aren vervuld over de ge beurtenissen in Hongarije. En hij gaf zijn voile steun aan de resolutie van het I-Iuis van Afgevaardigden, waar in aan de V.N. verzocht werd, deze zaak te onderzoeken. De Britse regering bevestigde in een nota aan de Hongaarse rege ring, dat zij het recht had om „iede re handeling" te onderzoeken, die een schending zou kunnen zijn van de bepaling in het vredesverdrag met Hongarije over de rechten van de mens. Bevin verklaarde, dat het proces tc Boedapest een „symbool was van de bittere strijd, die op het ogen blik in geheel Oost-Europa wordt gevoerd tussen hen, die geloven in de vrijheid van de geest en de voor standers van de grove materialisti sche leer". Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken sprak in zijn verkla ring van „die diepe gevoelns, die zonder onderscheid naar geloof, de openbare mening in Frankrijk ken merkten en die waren opgewekt door het proces, dat onder zulke verwar rende omstandigheden werd ge voerd, en de veroordeling van Kar dinaal Mindszenty". De ontslagname van 9 diplomaten van het Hongaarse gezantschap in de V.S., omdat zij niet langer een com munistische regering wilden dienen, werd gezien als een welsprekende demonstratie van de diep gekrenkte gevoelens van de ware Hongaren. De verslechtering van de betrek kingen tussen de V.S. en Hongarije kwam duidelijk aan het licht, toen de Amerikaanse regering in antwoord op de uitwijzing van 2 Amerikanen in dienst van de Amerikaanse lega tie in Boedapest, de eerste secretaris van het Hongaarse gezantschap te Washington, J. G. Florian, beval Amerika te verlaten. Zowel uit deze verklaring als uit de kranten blijkt, dat practisch de ge hele wereld een is in haar beschuldi ging, dat de kardinaal onderworpen moet. zijn geweest aan een of andere geestelijke of lichamelijke marte ling, die zijn wilskracht verlamde en hem deed toegeven aan beschuldigin gen, die met de waarheid niets ge meen hadden. De overtuiging, dat de Kardinaal het slachtoffer is ge worden van, wat Acheson noemde „de gebruikelijke methoden van een poli tiestaat", werd versterkt door een analyse van de heruitzending via Radio Budapest. Deze uitzending ont hulde de afstotelijke methode van de „rechter", die in zijn vragen zeer sterk suggereerde en de beschuldig de amper tijd gaf tot antwoorden. O „Met gekruiste armen" ,NDER bovenstaande titel schrijft de Linie in het jongste nummer. Met de objectiviteit van iemand die rustig de feiten registreert, constateert Elseviers Weekblad in het nummer van 5 Februari 1.1. „De arrestatie van de Hongaarse kardi naal-primaat Mindszenty verscherpt ongetwijfeld de al onvriendelijke verhouding tussen de Sovjet-Unie en het Vaticaan. Toch geloven wij niet, dat deze arrestatie op directe aanwijzing van Moskou is ge schied". En de „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" van dezelfde datum komt aan het eind van haar verslag over het monsterproces tot de volgende „ge ruststellende" conclusie: „Waarne mers zijn van gevoelen, dat het ge drag van de kardinaal tijdens het proces, de rust, waarmede hij sprak, en het feit, dat hij Donder dagavond niet vermoeid scheen na een verhoor van vijf uur, ruim schoots iedere suggestie, dat hy zou kunnen zijn „gefolterd" of „be dwelmd", weerleggen". En nu moge men het ons euvel duiden of niet, maar na het lezen van deze kille objecties was het ons onmogelijk niet te denken aan dat interview dat een journaliste Mus- sert kort voor de tiende Mei 1940 afnam, en waarin ze hem vroeg wat hij zou doen', wanneer de Duitsers Nederland binnen zouden valUen. De daaropvolgende verklaring van Mussert is toen gekenschetst als „de politiek van de gekruiste armen", Mussert zou geen partij kiezen maar het onrecht met kille onaandoenlijkheid zijn loop laten gaan. We noemden dat toen en met recht landverraad. Verraad aan de mensheid zouden wij het willen noemen, wanneer wij het hoogste menselijke goed: de vrijheid, in zijn hoogste vertegen woordigers zien geschonden en ver trapt en daarbij wederom het „lais ser aller" der gekruiste armen moe ten constateren. Wij citeren deze beschouwing van de Linie, om daarmede te onderstre pen de waarschuwing, dat we niet al te gerust mogen zijn op de stem ming van protesterende verontwaar diging, die zich internationaal in alle leringen der bevolking, bij regeerders en onderdanen, heeft gemanifesteerd, zoals ook in een artikel van het Katholiek Nederlands Persbureau op deze pagina wordt geconstateerd. Zeker wij moeten daar dank baar voor zijn. Dankbaar, omdat wij mogen waar nemen een diep in veler overtuiging levend rechtsbesef; omdat wij in diè overtuiging' een allerkostbaarst goed voor de menselijke samenleving waar deren. Dat de diplomatieke vertegenwoor digers bij het Vaticaan aan de Paus hun teleurstelling hebben betuigd over het in de veroordeling van Kar dinaal Mindszenty gepleegde on recht is een feit, enig in de ge schiedenis. Dat alles mag en moét ons verheu gen. Doch wij mogen ons ook niet verblinden voor het feit, dat een „Nieuwe Rotterdammer" e.d. niet op zichzelf slaande, van de gemeenschap geïsoleerde opinie-bladen zijn! Wat daar geschreven wordt, leeft ook in de hoofden van anderen. Een der belangrijkste opdrachten van ieder onzer is. in eigen kring, en voorzover zijn invloed reikt daarbui ten, in theorie en in practijk te bele ven en te propageren oen levendige eerbied voor ware vrijheid en voor recht, ons verzettend tegen aanran ding van die vrijheid cn van het recht, waar en ten opzichte van wie dat ook moge geschieden. En in deze plicht schieten wij vaak maar al te veel tekort. Wij mogen daarbij niet staan „met gekruiste armen"! HYPOTHEKEN on voor allo andere zaken op liet gebied van on roerende goederen 3ouw-enMakelaarsbedrijf v.d.Hrift Oude Vest 29 - Leiden Telet. 20513 In één der kapot gebombardeerde wijken van de havenstad Bremen is men bezig met de bouw van de groot ste fabriek voor de verwerking van puin in Duitsland. M. heeft een pro cédé uitgedacht, dat de kolossale puinmassa's van West-Duistland weer geschikt kan maken voor de woning bouw. De dagelijkse productie van deze fabriek zal ongeveer 500 M3 be dragen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5