Wie vond de gevoelige plaat uil? TELEFOON BLEYS SPUIT ALLES 1929 - IJSSPORTVER. - 1949 „Sursum Corda" UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING „HAAR LAATSTE WIL" „Als Schoonmama komt logeren...." TATERDAG 19 FEBRUARI 1949 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD - PAQINA „ST. CHRIS TO FFEL". De afd. Leiden der Ned. R.K. Ver. van Handelsreizigers en Handels agenten „St. Ohristoffel" heeft een ledenvergadering gehouden. De voorz. sprak een protest uit tegen de geloofsvervolging in Hon garije. Het speet spr. dat in Leiden nog geen massale protestvergade ring was gehouden. De g.a. bad hierop voor de Hongaarse primaat en zijn medevervolgden. Hierna werd de agenda vlot afgewerkt: verslag kascommissie, bespreking Stille omgang, waaraan door een aantal leden zal worden deelgeno men, de a.s. feestavond op Zondag 27 Februari in de Harmonie. De hr Wijsman hield een causerie „Ik ben psychologisch getest". Een leerzaam en actueel gegeven, dat door spre ker helder en vaak geestig werd be licht. Bij de rondvraag kwamen Herwonnen Levenskracht en het Retraitefonds ter sprake; beide in stellingen werden warm aanbevolen. SPEELTUINVERENIGING „ONS EILAND". Onder leiding van mevr. Kaak- Hartendorp studeerde het toneel clubje „De vrolijke kabouters" een toneelstukje in, getiteld „De kabou terprins" en mevr. Sieval-Hooidonk leerde het dansclubje „Door rhyth- me leniCT" entee dansjes en een lin- tenspel. Donderdagavond waren vele Eilandbewoners naar de Schouw burg gekomen, om de uitvoering bij te wonen. De voorzitter, de heer B. Broers, heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de hoofden van scholen van de Ooster- en Mun- nikenstraat, de heer H. J. de Koster, beschermheer van de verenigin1?, de heer Coerts, ambtenaar voor Licha melijke opvoeding en de vertegen woordigers van de Nuso, de Leid se Bond van Speeltuinen en zusterver enigingen. De presidente van het damescomité, mevr. G. Broers-Sleff- tenhorst, bood namens het comité een vaandel aan. Het tone °ls tuk je werd heel leuk gespeeld. Jammer was het, dat er zoveel over bommen, kogels en ka nonnen werd gesproken. Het be stuur had dit ook als een bezwaar gevoeld, maar was er toch overheen gestant. Ook de daisies zaten er goed in. vooral het lintensnel oogst te veel biival. Het orkestje ,.Nin- pho" o.l.v. Nico Verhoeven, soeelde tussen de verschillende nummers pittige muziek. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendricus Pieter, z. van G. H. Bosker en A. Havinga; Elsje Catharina, d. van W. F. Stouten en E. C. Kriek; Maria Cornelia, d. van H. van Weizen en C. Stravers; Alfred, z. van J- J- Stouten en J. H. M. Kaapaan: Laurens, z. van L. Verhoe ven en G. M. Kramp, BOSKOOP Kath. Thuisfront. Het R.A.O.-va- riëté-gezelschap, bestaande uit actief dienende militairen van Land- en Zeemacht gaf Donderdagavond in het R.IL Ver.-gebouw op uitnodiging van Katholiek Thuisfront een zeer ge slaagde voorstelling ten bate van zie ke militairen in hospitalen en Sana toria. In zijn openingswoord sprak pastoor Ouwendijk er zijn teleurstel ling over uit, dat zo weinig parochia nen blijk van medeleven gaven voor deze voorstelling, die toch zeker ook in het belang van onze parochie is, aangezien velen van ons hun mili taire dienstplicht in het leger vervul len. Spr. st 1de het zeer op prijs, dat dit gezelschap, geheel belangeloos zijn vrije tijd en moeite geeft om de be langstelling voo.' de zieke militairen levendig te houden terwijl de burgers zo weinig doordrongen zijn van het belang van Kath. Thuisfront. Vervol gens sprak kapitein -van Ewijk een korte inleiding, waarin hij tevens ver zocht enige propaganda te maken, aangezien het voornemen bestaat in de omgeving nog enkele voorstellin gen te geven, waarvan de gehele op brengst tengoede komt van de zieke militairen. bijzonderheid deelde spr. nog mede, dat dit de 75e opvoe ring was en alle met vrijwel even groot succes. Het eerste nummer was het optreden van Pierre Sambrink accordeonist. Op virtuoze wijze bracht hij enkele bekende muziekstukken ten gehore, o.a. Circus Rens, Post hoorngalop terwijl ook de imitatie van een draaiorgel zeer in de smaak viel. Joe Andy deed de aanwezigen ver baasd staan door zijn jongleren met ballen, ringen, knotsen en na de pau ze door zijn komische tapdansen, ter wijl Eddy Schayer als goochelaar een bewonderenswaardige vingervlugheid demonstreerde en als telepaath enige zeer sterke staaltjes gedachtenlezen ten beste gaf, terwijl 't geblinddoekt schijfschieten, met aanduiding van het schot meesterlijk was. De Ben- dicks melody-rhythme, Tip de Boer, conference en Bert Bos piano, waren zeker niet de minderen. Het geheel vormde een programma wat op hoog peil stond, en men zou er aan gaan twijfelen of dit werkelijk zuiver ama teurs zfjn, zoals toch nadrukkelijk werd verklaard. In de pauze sprak kapelaan de Jonge als leider van Kath. Thuisfront een opwekkend woord om toch vooral te steunen met geld. Voor andere doeleinden wordt zo vaak geld uitgeven, doe het nu ook eens voor Thuisfront. Dit is niet een zaakje voor enkele mensen, doch voor de gehele parochie. Het slotwoord werd gesproken door pastoor Ouwen- dijk. GJXS. In verband met het 40 urengebed in onze parochiekerk zijn voor G.D.S. geen voetbalwedstrij den vastgesteld. Géboren: Hendriks Maria The- aresia, d. van T. L. van der Laan en C. J. vam Leeuwen; Eduard, z, van A. Vuijk en N. Booij; Cornells Jo hannes, z. van T. J. Toor en J. Ko mijn; Trijntje, d. van G. Gelder- blom en J. C. van Eijk; Harm en Hendrik, z. van P. van der Wilt en C. F. A. Hulsman; Petrus Francis- cus, z. van J. Vermeulen en M. J. de Jong. Getrouwd: Hendrik Glazenborg, 41 j. en Maria Hendrina Hagen, 35 jaar. Overleden: Geertje Schouten, echtgen. van: van Heiningen, 65 j.; Gerrigje Kromhout, wed. van J. Akerboom, 88 j.; Batavus Bernardus Cornelis Felix, 81 j. HAZERSWOUDE (Dorp) K.A.B. De Jas-prijswinners wa ren: le pr. H. Loomans en H. van der Aar, P. Fase en B. van der Meurs, P. C. Olierook en L. Luiten. Toneelvereniging „Ontwikkeling en Vreugd". Blijkbaar geïnspi reerd door het succes, dat deze ver eniging Met Kerstmis mocht boeken met de opvoering van het even be kende als mooie toneelstuk „Leon- tientje", komt O. en V. dit seizoen nogmaals voor het voetlicht, ditmaal met het blijspel „Haar laatste wil" en na de pauze met de klucht „Als schoonmama komt logeren". Het is aan geen twijfel onderhe vig, dat O. en V. ook met deze uit voering haar successenreeks zal ver volgen, dat bewijst de keuze der stukken, welke voor de vasten avondtij d bijzonder op prijs wordt gesteld; dat bewijzen ook de achter ons liggende vastenavonduitvoerin gen, waarbij wij constateerden, dat blijspelen etc een kolfje naar de hand zijn van haar spelers èn pu bliek. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. KOUDEKERK Gemeenteraad. De agenda van de vergadering van de gemeente raad op Maandagavond a.s. te 8 uur vermeldt o.a.: vaststelling aanbeste dingsvoorwaarden voor het ophalen enz. van haardas en huisvuilnis. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert Donderdag 24 Febr. des nam. te 7.30 uur. Agenda o.m.: een vuilnisophaaldienst in eigen be heer, het aanstellen van een tweede gemeente-werkman in samenwerking met de gemeente Rijnzaterwoude en het aanschafen van een 2 tons vrachtauto; uitbreiding van de be staande of stichting van een nieuwe begraafplaats. RIJNSATERWOUDE Kath. Thuisfront. De kaartwed- strijden eindigden in een overwin ning voor: P. v. d. Hoorn, A. v. Vel- zen, J. Visser en mj. J. v. Rijn. Ver der had een knikkerspel en sjoelbak veel aftrek. Hiervan waren de geluk kige K. v. d. Drift, L. de Rijk en C. v. Velzen en P. Kuipers. Nieuwe klok. De nieuwe luid- klok voor de gemeentetoren is ge arriveerd. Het is de bedoeling haar in de toren te plaatsen, zodra de spits is vernieuwd. ZOETERWOUDE Katholiek Thuisfront, Deze ac tieve organisatie vraagt dezer dagen voor de beide parochies bijzondere belangstelling. Zondagmiddag zullen de ouders en verloofden van onze jongens in Indië bijeenkomen in een z.g. contact-bijeenkomst, waarop le geraalmoezenier van Gestel O.S.C. zal spreken en een dorpsgenoot een lezing met lichtbeelden over Indone sië zal houden. Zondag- en Dinsdag avond voert „In Liefde Bloeyende" het toneelspel „Thuisfront" op. Er wordt veel, zeer veel voor onze jon gens over zee gedaan en ieder is ver plicht het werk van de actieve Thuisfront-organisatie te steunen, 't Zal overbodig zijn hiervoor een aanbeveling te schrijven. De zaal is zeker eivol. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. SELDEN CHAPIN OP WEG NAAR WASHINGTON. Selden Chapin, de voor het uit brengen van advies naar Washing ton terugeroepen Amerikaanse ge zant te Boedapest, heeft op zijn reis naar Washington te Parijs tegenover journalisten verklaard, dat de waar heid over het leven in Hongarije „niet in te denken is en alle be schrijvingen tart". Hij wenste niet in te gaan op het proces tegen Kardi naal Mindszenty. Acheson, de minis ter van Buitenlandse Zaken, had hierover reeds een verklaring afge legd. WAARDEDALING VAN OOST- DUITSE MARK. De Deutsche Mark voor de Sow- j et-zóne heeft gisteren voor de twee de maal in twee dagen tijds een scherpe waardedaling ondergaan. Wisselkantoren te Berlijn kochten gisteravond West-Duitse marken voor 4.30 Oost-Duitse Marken. Woensdag was de koers nog 3.70, en vier dagen geleden 3.30. Men schrijft de waardedaling toe aan de berichten in de West-Duitse pers, volgens welke in de Sow jet- zóne voorbereidingen zouden worden getroffen voor een nieuwe geldher- vorming. Deze berichten zijn tegen gesproken door de Russische bezet- tingsautoriteiten. Anderen door lawaai niet hinderen, Resultaat: risico's verminderen. HILLEGOM Gemeenteraad. Deze houdt een openbare vergadering op Woensdag 23 Fébr. des nam. 2 uur. Aenda o.a.: Verhoging van de gas- prtjs. K. V. P. Het jaarverslag ver meldt, dat het aantal leden ruim 1500 bedraagt, welk getal nog verdubbeld kan worden. Geroemd werd de pro- pagandaclub en de arbeid daarvan. Ze is 40 man sterk, dodh te eenzijdig georiënteerd. De penningm. deelde mede, dat de uitgaven in 1948 400 meer waren dan de ontvangsten; dit werd opgevangen doo: het overschot van 1947. Kas 342.69 per 31 Dec. 1948. De begroting 1949 werd op 3050.geschat. Tot kas-controle- commissie werden benoemd de he ren Duinhoven en Lamers. Hierop volgde bespreking a.s.s Gemeente raadsverkiezingen. Het bestuur re kent op 8 kath. leden, maar er Is hoop en kans op 9. Ingediend is een lijst van 20 candidaten. Kath. Gezinszorg. Een plaatse lijke afdeling van de Kath. Gezins zorg en Gezinshulp in ons Bisdom is alhier opgericht. De jonge meis jes, die aan dit mooie apostolaat willen medewerken, kunnen zich opgeven bij mej. A. Pijnakker, Sta tionsweg 52 alhier. Het bestuur is als volgt samengesteld: C. B. v. d. Klugt voorz., mevr. Chr. W. Witte- man-Meskers, 2e voorz., P. E. Oude- jans, secretaris, G. B. Kroon, pen ningmeester. DE ZILK K.A.B. De afd. Zilk hield een propaganda-bij eenkomst. De belang stelling was groot. De voorz., de hr Markman, sprak zijn blijdschap uit over de toename van het ledental. Hierna sprak de heer A. v. d. Veld, districtsbestuurder over „de beteke nis der standsorganisatie in deze Ujd". LEIDSCHENDAM EEN OUDE MANNENHUIS? Verleden week is overleden de 79- jarige mej. van Velzen, die haar con- fortabele villa „Carolinehof" heeft nagelaten aan het kerkbestuur van de parochie. Overwogen wordt in de ze villa een tehuis te vestigen voor oude mannen mits voor de twee ge zinnen, welke thans in deze villa zijn ondergebracht een andere woning kan worden aangeboden. K.V.P. Protest tegen proces Kardinaal Mindszenty. De Kath. Volkspartij heeft gister avond met algemene stemmen een waardig protest opgesteld tegen het proces tegen Kardinaal Mindszenty, welk protest is vastgelegd in de vol gende motie, ingediend door de heer H. v .d. Plas. De K.V.P. afdeling Leidschendam, in vergadering bijeen op Vrijdag 18 Febr. 1949, nog onder de indruk van het schijnproces, dat de Kardinaal- Primaat van Hongarije en andere Katholieke hoogwaardigheidsbekle ders, zowel priesters als leken, is aangedaan door een communistisch tereur-regiem onder invloed van de Sovjet-machthebbers in Moskou, dringt er bij het Partijbestuur van de K.V.P. en bij de K.V.P.-fracties in de Eerste en Tweede Kamer op aan, op korte termijn zover enigs zins mogelijk, die middelen te bera men en voor te bereiden, die er toe kunnen leiden en nodig zijn om de communistische partijleden het actief en passief kiesrecht te ontzeggen en alle betrekkingen van welke aard ook, met de Sovjet-Unie of haar sa- telietstaten te verbreken. Tot de agenda overgaande brach ten de secretaris en penningmeester him verslagen uit. Hieruit bleek, dat de afdeling Leidschendam 1545 leden telt. By het belangrijke agenda-punt „meningspeiling in de K.V.P." wer den vrijwel alle onderwerpen van po litieke strekking besproken. Speciaal van uit middenstandskringen werd scherpe critiek uitgebracht over de slechte resultaten van de midden- standspolitek. Resumerende kwam de vergadering tot de conclusie, dat het alleszins nijpende woningvraag stuk het meest urgente onderwerp is, dat aan het partijbestuur zal worden voorgelegd als voornaamste doel van de gezinspolitek. Daarna werd beslo ten aan het partijbestuur voor te leg gen als dringende vraagstukken te behandelen: 1. de loon- en prijspoli tiek; 2. de land- en tuinbouwpolitiek: 3. het middenstandsvraagstuk in al zijn onderdelen; 4. het onderwijspro bleem. Naar Tietjerksteradeel. De heer B. Bieleveld, sinds lange tijd chef van de afdelingen financiën, onder wijs en algemene zaken ter gemeente secretaris en tevens waarnemend ge meente-secretaris is benoemd tot ge meente-secretaris van Tietjerkstera deel (Fr.). De heer Bieleveld was voorzitter van het Roode Kruis en secretaris van het Groene Kruis. Nog een benoeming. De heer B. van Veen, voorheen directeur van St. Cecilia alhier, thans directeur van het fanfarecorps te Zoeterwoude, is benoemd tot directeur van de Rys- wijkse haronie-vereniging. - Geboren: Helena Cornelia Wil- helmina Maria d. van J. W. Caspers en B. J. de Groot; Petrus Geradus Maria z. van H. P. van der Meer en M. C, J. van Rijn; Antonius Hendri cus Theodorus z. van A. N. vpn Gaa ien en M. H. Harteveld; Conradus Jo hannes Maria z. van C. G. van Schie en W. J. Stijnman; Cornelia Jacoba Maria d. van C. G. van Schie en W. J. Stijnman. Overleden: Pieter Zwaan 60 jaar echtgenoot van J. Verheul. Getrouwd: Johannes Stikvoort en Maria A. G. Jerphanion. Dertig jaar later. Toch waren beide experi menten een bescheiden stap in de richting van de trote ontdekking, waarvan e wereld later zoveel ple zier zou beleven. Die stap werd gedaan door de Fran sen Niepce een officier en Daguerre, een de corschilder. In het jaar, dat de lucht- Charles of Wedgwood, Niepce ot Daguerre De foto is 150 jaar oud. Men zou niet denken, als men de vele tijdschriften opslaat, de plaatjes in de krant ziet, langs talrijke portretfotografen loopt, in de bioscoopstoel zit, dat èr aan de eerste foto zo lang en door zo velen is gewerkt. Het leven zonder „prent jes" is ondenkbaar geworden en toch moest de eerste foto eerst ontdekt worden; 150 jaar geleden gebeur de dat! Wanneer men het jubi leum van de uitvinding der fotografie eigenlijk moet vieren is een raadsel, want zoals het meer uitvindin gen gaat, is er jaren aan gewerkt en door verschil lende mensen. Men kan eigenlijk ook niet zeggen, dat er één bepaalde uit vinder is. De fotografie is langzaamaan ontwikkeld door een viertal uitvinders, die elk stukje bij beetje hun bijdrage hebben gele verd. Frankrijk bakermat. De gevoeligheid van een chemisch geprepareerde plaai werd eigenlijk ont dekt door Jacques Alexan dre Charles, die al meer de wereld had verrast door in 1785 als eerste met een stofballon de lucht in te gaan. Deze ondernemende luchtschipper toonde in het voorjaar van 1799 zijn toe hoorders een plaat, die hij verkregen had door licht stralen op bepaalde zou ten te laten inwerken. Om dit beeld te krijgen had hij een in chloor-zilver ge drenkt papier in de donke re Kamer gebracht. Het beeld bleef enige minuten zichtbaar en de toeschou wers stonden er verbaasd van. Toen werd de plaat door inwerking van dag licht zwart en verdween de uitbeelding. In Enge land kwam tezelfder tijd het bericht, dat de zoon van de stichter der Engel se porcelein industrie, Tho mas Wedgwood een zelfde experiment had uitgehaald, zodat beide landen nog steeds elkaar de eer van de uitvinding betwisten. zelfde eigenschappen ver toonde. HU ontwikkelde angstvallig zijn geheim. Met een chloor-zilveroplos- sing bereikte hij opzien barende resultaten en toen hij .iog verstelbare lensen ontwierp en zijn camera vervolmaakte, gelukte het hem een houdbaar beeld te krijgen. Door 'n toeval kwam Niep ce met Daguerre in con tact en uit hun gesprek bleek, dat beide met het zelfde experiment bezig waren. Diorama's. Daguerre had als theater schilder het publiek met zijn diorama's verblijd. Daarbij liet hij een schil dering, een tafereel door beweegbaar licht beschij nen en op deze wijze was hij op het idee van de „fo tografie" gekomen, hoewel hij nog niet wist op welke vaartpionier Charles stierf, 1823, gelukte het een ge pensioneerd officier Niep ce een „fotografische plaat te maken, zoals Charles er een had verkregen. Tesa- men met zijn broer knut selde hij in zijn renteniers- tijd de meest wonderlijke machines: een soort explo sie-motor en een mecha niek om schepen voort te bewegen. Ook bouwde hij donkere kamers, waarin hij door lenzen licht op chemisch geprepareerde stenen liet vallen, die het beeld van buiten een ogenblik vast hielden. Later ontdekte hij, dat lichtgevoelig papier de- wijze hy het probleem moest aanvatten. Later, toen hij de decor's schil derde, kwam hij op het denkbeeld, dat het om slachtige schilderwerk wel eens te vereenvoudigen zou zijn door op het lin nen een plaats te projec teren. In 1828 kwam het tot een accoord tussei Da guerre en Niepce, waarbij de laatste zijn vinding en de eerste zU'n talenten meebracht. Vier jaar later stierf Niepce plotseling en Da guerre zag zich voor de taak geplaatst beider werk te voltooien. De grootste moeilUkheid daarbij was om een soort vernis te vinden, waarmee de platen lichtgevoelig ge maakt konden worden. Op een gegeven dag kwam hy op de gedachte de platen met kwikzilver te bestrij ken, nadat hy het al gepro beerd had met een Jodium- praeparaat, dat echter urenlang belicht moest worden. Bij kwikzilver ging het vlugger en nu nog was er het probleem de beelden houdbaar te maken. Dit kreeg hij door de platen in bepaalde zouten te leg gen. Zo was de uitvinding voltooid en de Academie voor Wetenschappen was er beetje verlegen mee. Op 19 Augustus 1839 werd de ontdekking een „geschenk aan de wereld" genoemd en plechtig en feestelijk be krachtigd. Daguerre werd ir de bloemetjes gezet en 't nieuws van de Daguerré otypie joeg om de wereld. Daguerre werd tot officier in net legioen van Eer be noemd, hij ontving 100.000 francs voor zijn uitvinding en tot in het derde ge slacht werd hem een pen sioen verzekerd van 6000 francs 'sjaars. De namen van Niepce en Charles werden vergeten. Even poseren. Men kocht de foto's tegen prU'zen, waarvoor men thans camera's kan kopen, ma".r in 1840 waren er al camera's aan de markt, die 400 a 500 francs kostten, eenvoudige houten kastjes met eenvoudig gekitte len sen. Toen begon ook de zege tocht van de foto, het por tret en de snapshot. Ver halen uit die tijd spreken van tien tot twaalf uur po seren! Maar het resultaat was dan ook geweldig, zo zeer, dat de kunstschilders aan hun bestaan gingen twijfelen. Later is men er anders over gaan denken en heeft men ingezien, dat de foto een aparte plaats in het culturele leven zou inne men. Agfa, Kodac, Leica hebben de kunst practiach vervolmaakt. LISSE Ondertrouwd: Petrus Maria van Dijk, 34 jaar met Elisabeth Maria Trompert, 25 j. te Haarlemmermeer; Gijsbert van Loenen, 31 j. met Ari- da van der Velden, 28 j.; Cornelis in t Veld, 29 j. met Aagje Petro- nella de Graaf, 29 j. te Haarlem mermeer; Theodorus Adrianus Be- melman, 31 j. met Helena Johanna Wassenaar, 22 jaar. Overleden: Cornelis Onderwater, 75 j. echtg. van A- van Seggelen; Arendina Nieuwenhuis, 82 j. echtg. van C. van der Zaal; Jacobus van der Zwet, 83 j., wed. van M. van Rooden. NOORD WIJK Loop der bevolking. Geboren 418, gevestigd 1447, overleden 134, vertrokken 1436, totale toename 295 Stand op 1 Januari 1949, 15487, en wel 7294 mannen en 8193 vrouwen. Hu- we! y ken 110. Echtscheidingen 5. Geboren: Frans D., D., z. van J. W. Meusmghde Vroede Alber- tus A. F. A., z. van F. CaspersSteen voorden Cornelia M. A., d. van M. F. KoemanVerhoeven; Bernard, z. van W. KapteinGrootegoed; Jan, z van W. PasschierLeeflang; Catha rina J. C. M., d. van P. C. Broekhof- Spreeuw; Cornelia M., d. van N. J. van Bohemenvan 't Hart; Petronel- la M.. E., d. van J. C. van Kampen— Geerlings; Elisabeth, d. van N. Pas schierHou waart. Getrouwd: J. Bakker en M. v. d. Plas. Overleden: P. Aiders 89 jaar; F. v. d. Berg 84 jaar. NOORD WIJKERHOUT L.T.B. Donderdagavond had een ontwikkelingsavond plaats van de L. T.B. en de L.T.J. Als spreker trad op de heer J. G. Teil met het onder werp: „De publiekrechtelijke be drijfsorganisatie". Voor het eerst hanteerde de heer P. S. v. Leeuwen de voorzittershamer. Hij drukte er zijn spijt over uit dat de opkomst zo gering was voor zo'n belangrijk onderwerp als de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Hij dankte de af getreden bestuursleden, in het bij zonder zijn voorganger, de heer Zon neveld, aan wien het te danken is, dat de afd. Noordwijkerhout zo'n groot aantal leden heeft. Hij besprak hierna in het kort de ontwikkeling van de L.T.B. en herinnerde aan de reorganisatie van het vakgroepsbe stuur. Hierna gaf hij het woord aan de heer Teil ter behandeling van zijn onderwerp. VOORSCHOTEN Geboren: Leonardus Petrus, z. van P. Th. v. d. Lans en G. van Dijk; Jo- han Adrianus, z. van H. P. v. d. Berg en H. J. Mosseveld; Martinus Maria, z. van J. A. Zuidhoek en M. v. Steijn. Qndertrouwd: C. W. Baak, 25 j. en C. A. Duivenvoorden 19 j. Getrouwd: J. Hogenes, 26 j. en P. W. M. Hermans 24 j.; Q. J. Augusti- nus 25 j. en Chr. C. Bierman 26 j.; G. de Haas 31 j. en C. M. v. Beek 24 jaar. WASSENAAR Geboren: Johanna Maria Adriana, d. van J. A. Overdevest en M. Ver- wer; Cornelia Wilhelmina Maria, d. van J. A. Overdevest en M. Verwer; Adrianus Johannes, z. van C. N. J. Looijestijn ei J. C. Remmerswaal; Antoinette Hendrika, d. van J. J. W. S. van Berkesteijn en M. T. Parle- vliet; Martina, d. van M. J. Hagoort en F. M. de Bie; Marinus Bart, z. van W. C. van Beekum en C. B. de Wit, Charlotte Elizabeth, d. van T. Huite- ma en E. C. de Jong; Jozef, z. van D. van Egmond en A. J. Langerak; Cor nelia Gertruda, d. van P. A. Knij- nenburg en G. Schonewele. Overleden Louisa Mathiïde Polis, 90 j., wed. van J. J. Jesse; Carolina Helena Elisabeth van Zijll de Jong, 83 j., wed. van G. C. Vonck; Maria van den Bosch, 76 j.. wed. van J. A. N. Munnik; Willem Gerlings Jager. 73 j., e. v. M. J. S. A. Lützow. Ondertrouwd: J. T. B. van der Wey- den en J. C. Lenders; J. G. N. de Hoop Scheffer en C. Furnee: A. Hen- driksen en J. S. Bakker; P. H. Aker boom en M. A. Bellekom. Getrouwd: F. P. van der Meulen en H. J. Rietveld; G. Koenen en R. H. Dieben; G. J. Westgeest en M. P. On derwater. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RUN, 18 Febr. Groente. Waspeen I 8.50—16.50, id. H 57, breekpeen H 5.807.90. irem II 5.606.50, groenekool 10 29, spruiten 1045, prei 8.90 9.10, rodekool 10.6013.—, boeren kool 20—27, gelekool 12.50—13.90. kroten 6.006.25, knolselderle 8 —9, uien 2.302.40. TER AAR, 18 Febr. Groente. Wit lof I 350 cent, idem II 2431 cent, idem stek 1121 cent, spruiten 37 59 cent, idem los 722 cent, groene kool 18 cent, idem afw. 7 cent per kg.; boerenkool 1.45 per kist; was peen I 712 cent idem afw. 3 cent, prei 13 cent, schorseneren 8 cent, sjalotten 7 cent per kg. ROELOFARENDSVEEN, 18 Febr. Bloemen. v. d. Eerden 3748 cent Zenober 2839 cent, Nansen 3952 cent, E. Eddy 0—53 cent, White Sail 4670 cent, Bartigon 4047 cent. A'benio 3958 cent, Komlforus 36 42 cent, Gen. de Wet 30—42 cent, Crown Imperial 28—39 cent, Weber 3142 cent, Copland 4064 cent, Harvest 46—52 cent, Albino 7075 cent, Ellen Moore 3844 cent, Ban doeng 4557 cent, Carara 4754 cent, Olympiade 3951 cent, Rijzen de Zon 4048 cent, Dubb. Tulpen 35 —54 cent, Magndficense 2634 cent; Early Glory 2432 cent, WhrestJer 2633 cent, Victoria 2731 cent, Alfred 26—38 cent, Koster 1632 cent, Freesia's 45100 cent. R.K. Toneelveren. „Ontwikkeling en Vreugd" HAZERSWOUDE-DORP. Bezoekt de uitvoering op 23 en 24 Februari a.s. van het blijspel in 3 bedrijven en de klucht (één-acter) Na afloop met accordeon en piano gezellig samenzijn. Aanvang 7.30 uur. Kaartenverkoop op Zondag a.s. dus 20 Februari in de Oude School, na afloop der beide kerkdiensten des morgens. Levendaal 83-85, Leiden - Tel. 21078 Voor direct overname gevraagd van een tele foonaansluiting tussen Grote Vink, Voorscho ten en grens Valkenburg tot Augustus 1949, tegen overeen te komen flinke vergoeding. Brieven onder no. 1346 bureau van dit blad. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Grote Feestvergadering bij de Wed. VERHAAR op Maandag 21 F«br. te 7.30 uur De avond zal opgevrolijkt wordendoor enige HUMORISTEN. Komt allen. Abonneert U op

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3