Weer een ontsporing De behandeling van de Leidse Stokvis ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Min. Lieftinck over de belasiingvraagstukken Wij ontlenen aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer be treffende de begroting van financiën: Met betrekking tot de thans aan hangige belasting-vraagstukken zal de regering zich eerst moeten beraden over het complex van verscheidene met elkander in verband staande en op zeer verschillende wijzen in elkan der grijpende maatregelen, ook in het kader van de loon- en prijspolitiek, van welke maatregelen de voorberei ding noodzakelijkerwijs tijd vergt. Uit dit complex van maatregelen kan worden gelicht de fiscale vast stelling van de bedrijfswinst, waar omtrent binnenkort een wetsontwerp kan worden tegemoet gezien. De minister zet uitvoerig uiteen, dat er geen aanleiding bestaat bij het bepalen van het belastingvrije mini mum of bij het bepalen van samen stellende bestanddelen van het zui ver inkomen rekening te houden met de- beweerde ongunstige sociale po sitie van de kleine zelfstandigen. In de overtuiging dat zijn beleid niet wordt gekenmerkt door het ma ken van gebaren valt het de minis ter niet moeilijk de leden, wier hoop op de aangekondigde belastingverla ging is gevestigd, reeds thans te ver klaren, dat die hoop, indien de van hem te verwachten voorstellen wor den aanvaard, niet ijdel zal blijken te zijn. Naar de mening van do minister is het niet wenselijk thans tot af schaffing van de verplichting tot di vidend-beperking en van de daarme de in verband staande super-divi dendbelasting over te gaan. De gron den, waarop deze zienswijze berust, zullen door hem worden ontvouwd in de memorie van toelichting op het ontwerp van wet op de dividendbe perking, waarvan h(j de spoedige in diening hoopt te bevorderen. Het is zeker niet uitgesloten te ach ten dat de nauwe economische sa menwerking tussen Nederland, Bel gië en Luxemburg ook op het stuk der belastingopbrengst van invloed zal zijn. Hoewel in deze nog geen beslissing is genomen, is het, m ver band met de verschillen in heffing van omzetbelasting tussen de drie landen, zeer wel mogelijk, dat bij be doelde samenwerking de druk van de omzetbelasting in Nederland zal toe nemen. De minister is ook van mening, dat het van de behandeling ten departe- mente afhangt, in hoeverre terzake van de «ia-inlevering van bankbiljet ten van 500 en 1000 in de prac- tijk een bevredigende regeling wordt bereikt. In dit verband moge hij op merken, dat bij deze behandeling steeds voldoende rekening wordt ge houden met het feit, dat het bewijs, dot men op 13 Maart "943 de biljet ten reeds in zijn bezit had, moeilijk is te leveren. Ook worden klachten over gedane afwijzingen zodanig be handeld, dat, indien alsnog gegevens worden verstrekt, op grond waarvan het bezit op 13 Maart 1943 aanneme lijk wordt, de afwijzende beslissing in gunstige zin wordt herzien. Ten deze wordt derhalve zeer zeker de nodige soepelheid betracht. STORING IN HET TREINVERKEER OPGEHEVEN. Van gisteravond tien uur af is de lijn den Haag—Rotterdam Hofplein weer normaal electrisch bediend. De storing in het treinverkeer is daar mede geheel opgeheven. Ook alweer door het te vroeg om zetten van een wissel is hedenmor gen om 6.10 uur op het eerste per ron van het station D.P. de achterste wagen ontspoord van de electrische trein naar Dordrecht. De uit de rails gelopen wagon ramde de seinpaal, die daardoor op de bovenleiding terecht kwam. Het eerste perron werd over een lengte van bijna tien meter be schadigd, terwijl het achterste van de drie treinstellen, waaruit de trein was samengesteld, over een lengte van ongeveer twintig meter aan de GRIEKSE PARTISANEN VER MOORDEN AMERIKAANSE WAARNEMER. De Amerikaanse ambassade te Athene heeft een verklaring uitge geven, waarin Griekse bandieten er van worden beschuldigd, een onge wapende Amerikaanse waarnemer, luitenant-kolonel Selden Edner, te hebben vermoord. Edner heeft met een Grieks vliegtuig op 21 Januari een noodlanding moeten m'aken bij de bergstad Karpenissi, welke door partisanen was bezet. Men heeft, nu de partisanen zijn verdwenen, een onderzoek ingesteld, waarbij is ko men vast te staan, dat Edner en de Griekse piloot de noodlanding heb ben overleefd. In de verklaring wordt gezegd, dat Edner, toen hij uit het vliegtuig stapte, „op zeer brute wijze is vermoord". Men heeft het lichaam in een ravijn gevonden. Het hoofd was door slagen totaal verminkt. Om zijn nek was een touw geknoopt. KEN GEMEENTE MET 20 IN WONERS! By besluit van de departementale raad van de „Seine-et-Mame", is de kleinste gemeente van Frankrijk opgeheven, nl, de gemeente Pierre- lez, gelegen in de streek van Pro- vins ten Zuidoosten van Parijs. De ze gemeente telde slechts 20 inwo ners en had dus niet eens genoeg kiezers om een gemeenteraad te •kunnen vormen. Het gemeen t et je is nu in twee delen verdeeld en elk deel bij een van beide buren ingelijfd. VIERING KOPEREN BRUILOFT KONINGIN EN PRINS. Naar wij vernemen worden plannen beraamd om aan koningin Juliana en Prins Bernhard ter geiegenheid van hun koperen bruiloft a?s geschenk een nieuwe parkaanleg bij Huis ten Bosch aan te bieden. Aan deze aan leg zou ons volk eventueel provincie- gewijs kunnen medewerken. Men is op deze gedachte gekomen, omdat de regering voornamens is Huis ten Bosch te restaureren. Het ligt in het voornemen een ere- comité onder presidium van jhr. rar. F. Beelaerts van Blokland, vice-pre sident van de Raad van State, alsme de een uitvoerend comité onder voor zitterschap van mr. W. A. J. Visser, burgemeester van 's-Gravenhage in het leven te roepen. Twee sub-oomité's, één voor een nationaal geschenk en één voor een défilé respectievelijk onder voorzit terschap van mr. W. A. J. Visser en mr. F. J. van Beeck Calkoen, burge meester van Baam, zouden aan de besproken ideeën nadere vorm kun nen geven. Intussen hebben de Koningin en ds Prins der Nederlanden blijk ge geven van hun instemming met deze plannen. rechterkant werd opengescheurd. De passagiers kwamen met de schrik vrij. Doordat de ontsporing geschied de óp een plaats, waar verscheidene sporen parallel lopen, heeft het -trein verkeer van het gebeurde geen ver traging ondervonden, behalve de ge troffen trein zelf, die pas na afhaking van het beschadigde deel weer kon vertrekken. De materiële schade is aanzienlijk. VIJF PERSONEN ERNSTIG GEWOND DOOR SPRINGEN VAN FLES ZWAVELZUUR. Te Almelo sprong Vrijdag ter hoog te van het algemeen ziekenhuis een fles zwavelzuur tijdens het transport naar het station uit elkaar. De gevol gen warer. ernstig. Het zwavelzuur stroomde over de straat en verschil lende fietsers, die niet onmiddellijk begrepen wat er gebeurd was, reden over de met zwavelzuur bedekte weg. Zy slipten daardoor en kwamen te vallen. Vijf mensen, drie volwassenen en twee kinderen werden hiervai het slachtoffer. Hun kleren verbrandden en zij liep ernstige brandwonden op. Twee van de slachtoffers werden naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht, een jongetje werd opgenomen in het Diaconessenhui en een dame en een knaapje werden verpleegd in het Al gemeen Ziekenhuis. Voorzover thans valt na te gaa.i is er voor de slacht offers geen sprake van levensgevaar maar niettemin zijn de opgelopen ver wondingen zeer ernstig. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De politie was spoedig ter plaatse en heeft het verkeer geruime tijd omgeteic, totdat de arbeiders van gemeentewerken de nodige maatrege len hadden getroffen om het gevaar- lyke zuur van de straat te verwyde- ren. MR. A. N. KUHN, PRESIDENT VAN DE HAAGSE RECHTBANK. In de vacature ontstaan door het overlijden van mr. A. S. Rueb is bij K.B. benoemd tot president van de arrondissements-rechtbank -te 's-Gra venhage, mr. A. N. Kuhn, tot dusver vice-president in genoemde recht bank. Bioscopen Trianon. Een hondenleven over 't algemeen niet zo 'n kwaad le ventje! loopt teneinde, zelfs als het zulke beroemde honden zijn als Rin- Tin-Tin. Rin-tin-tin is dood, maar er is weer een nieuwe film-hond ver schenen, luisterend naar de nam Las sie. In „Trianon" kan men hem deze week zien in een aandoenlijk verhaal. Lassie wordt verkocht, naar Schot land gebracht, maar keert met de on naspeurlijke speurzin, aan honden eigen, over bergen en dalen, rivieren en watervallen naar zijn eerste baasje terug. De film is opgenomen in „tech nicolor" en heeft prachtige gezichten op de wilde natuur van de Schotse hooglanden. Het is echt een film voor hondenliefhebbers, die er toe zullen worden verleid hun honden nog meer te vertroetelen. Lido. „Duistere Wegen" is zowel in letterlijke als in figuurlijke zin, een titel, die bij deze film past. Er ligt te gelijkertijd iets in van de haraheid, die by sommige beroepen in Amerika schijnt te behoren indien men althans iets wil bereiken. Een film, waarin zelfs een opkomend sentimenteel ge voel onmiddellijk wordt verdrongen als niet passent bij de struggle for life. We zien chauffeurs op nachtelij ke tochten, rijdend zolang ze kunnen, werkend tot de slaap hen overmant en hen in het ongeluk stort. Om deze mensen is een drama gesponnen. Het verhaal van een moord, dié begaan werd om een hartstocht te kunnen bevredigen. Niet alleen het onderwerp is hard, ook de uitwerking is in stijl gehou den. De korte scenes wisselen elkaar af met een bijna vermoeiende felheid, die soms zelfs aan de mogelijkheid van het verhaal doet twijfelen. De gebondenheid werd hier een fout, die zich wreekt in onvolkomenheid. Humphrey Bogart, George Raft en Ann Sheridon spelen hun rollen zeer aannemelijk. De KF..C. liet, terecht, deze film slechts toe voor volwassenen. Casino geeft „Schimmenjacht'een Amerikaanse film van een ontsnap ping uit de onderwereld. Een eerlijke jongeman raakt verzeild tussen een stelletje gangsters, die hem als chauf feur in dienst nemen. Hij rijdt in die functie ook de vrouw van de „baas" en deze bekent aan de chauffeur, in wie zij vertrouwen stelt, dat zij ont vluchten wil. Zij maken een plan om naar Havanna uit te wijken, maar dat De gemeenteraad heeft drie mid dagen en vier avonden vergaderd over de begroting 1949. Er is niets in de begroting veranderd. Zoals er in Leiden in de regel niets veran derd na een begrotingsdebat. Is daarom zulk een debat nutte loos? Wij beantwoorden deze vraag ont kennend. Daarom behoeft zulk een debat niet als nutteloos gekwalifi ceerd te worden. Een begrotings debat geeft gelegenheid, om het po litiek beleid desgewenst in het al gemeen en in details te bezien, te beoordelen, te becritiseren, richtlij nen aangevend voor de toekomst. Maar wy willen hier ook consta teren, dat in zulk een debat niet op hun plaats zijn zeker niet in deze tijd beschouwingen over algeme ne beginselen zonder concrete toe passing op de gemeente-politiek hier en nu. Zeker niet in deze tijd, nu er zoveel belangrijke vraagstuk ken zijn, die dringen om een oplos sing. Vanzelfsprekend is het, dat zij, die aan deze oplossing meewerken, dat moeten doen in overeenstem ming met hun principen, hun le vensbeginsel. Welk nut Iheeft het, in de ge meenteraad te debatteren over marxisme, antithese, kapitalistische en socialistische economie e.d., zo als nu wéér lustig is geschied? Der gelijke onderwerpen behoren in een gemeenteraad niet thuis, tenzij in verband met de direct-practische concrete gemeente-politiek. Zo hield de heer D. J. v. Dijk (P. v. d. A.) een mooi betoog over het vraagstuk van de gemeentelijke autonomie. Daarnaar met belang stelling luisterend, wachtten wij af, welke conclusie (s) daaruit door de spreker zouden worden getrokken voor de gem'eente-politiek hic et nunc (hier en nu). Maar er kwam niets! Een dergelijk betoog op déze wijze gevoerd is o.i. in een gemeen teraadsvergadering niet op de juiste plaats. Alle leden van de fractie der K. V.P. hebben zich beperkt tot de be spreking van aan de orde zijnde kwesties in de gemeente-politiek van Leiden. Natuurlijk op de basis van hun beginselen. En over vele der naar voren gebrachte wensen heeft de discussie tot een nuttig re sultaat geleid hetzij door bereik te verheldering, hetzij door verkre gen toezegging. Verheldering is er b.v. gekomen in het inzicht, hoe de P. v. d. A staat tegenover de financiële gelijk stelling en openbaar en bijzonder voorbereidend lager onderwijs (be waarschool-onderwerp). Van de zij de der K.V.P. is n.L aan de P. v. d. A gevraagd, of zy vóór die finan-r ciële gelijkstelling is, en zich niet zal beroepen op de stand der ge- meente-financiën, om zich tegen fi nanciële gelijkstelling te verzetten. De voorzitter dier fractie, de heer D. J. v. Dijk, heeft daarop geant woord, dat hij daarop nodh bevesti gend noch ontkennend wilde ant woorden. En, naar onze overtuiging, is hier in het geding de verdelende rechtvaardigheid, welke er toe ver- olioht, om aan de burgers, die ge lijke rechten hebben, ook gelijke rechten toe te kennen. Indien men dus op het standpunt staat (en de P. v. d. A. verklaart, op dit stand- nrnt te staan), dat zij, die bijzon der onderwijs verlangen, dezelfde rchVn h^bcn a's zij, die neutraal onderdijs in openbare scholen wen sen, dan mogen we niet aan de eersten 100 (financiële) rechten verlenen en aan de tweede een deel van deze 100 Deze redenering moge zekere voorstanders van de financiële gelijkstelling hard klin ken, de logica er van is bij de dis cussie in de gemeenteraad niet ont zenuwd en kón ook niet worden ontzenuwd. De hoofdschotel in het débat is geweest: de woningbouw. En te recht. In Leiden is een achterstand in de woningbouw. In Leiden is rela tief minder gebouwd dan elders. Hoe bedroevend deze realiteit is, verheugend althans mogen wij het noemen, dat deze werkelijkheid nu volmondig, zonder enige restrictie, werd erkend door de wethouder van valt niet mee; boeven zijn op hun hoede. Om de spanning nog wat op te voeren krijgt de chauffeur een geheu genstoring, tengevolge van een shock opgelopen in de oorlog. Men ziet nu hoe het zou kunnen zijn gegaan en hoe het werkelijk gaat. Het is een spannende film, welke wegens de sfeer uit de Amerikaanse onderwe reld moet blijven voorbehouden voor volwassenen. Rex. Degenen, die een voorlief de hebben voor films, waarin John Wayne de hoofdrol vervult, kunnen deze week hun hart ophalen in het Rex-theater. „Vliegende tijgers" is een wilde geschiedenis uit de oorlog tussen China en Japan. Amerikaanse vrijwilligers strijden als vliegeniers aan de zijde van China en hoewel hun aantal gering is, zijn om hun presta ties alom bekend. Deze film is geen historisch docu ment, maar een sensationeel verhaal, dat geweven werd rond enkele vast staande feiten. Zij bestaat hoofdzake lijk uit luchtgevechten en bombarde menten. welke men vanuit ?ijn ge makkelijke stoel kan gadeslaan met de hoop, dat de wereld spoedig voor goed van dergelijke rampen verlost zal zijn. Volgens het gangbare recept is er ook een liefdesgeschiedenis in verwerkt, die wat variatie moet bren gen. Een ovi - het algemeen onder houdende film voor personen boven 18 jaar. Luxor prolongeert de Deense film „Ditte, een menzenkind". Voor vol wassenen. openbare werken, de heer Jonge- leen, namens B. en W. In antwoord op het verlangen van de fractie der K.V.P. gaf hij een over zicht van feiten, waarvan de Raad klaarblijkelijk onder de indruk kwam! Tevoren was er al door de heer v. Iterson een statistiek gege ven, welke de bedroevende figuur van Leiden wat betreft de woning bouw demonstreert: Leiden na 1945 gebouwd 83 woningen in aanbouw 103 woningen, in Schiedam 430 wonin gen, Dordrecht 378, Deift 246, Gouda 259! Wat is de oorzaak van deze voor de bevolking wel zéér droeve gang van zaken. Wij hebben veel moeilijkheden met de instanties in Den Haag, aldus de wethouder, die telkens veranderde, nieuwe bepalin gen uitvaardigen. Maar: waarom heeft de gemeente méér hinder van het optreden dezer instanties den an dere gemeenten?Er is hier iets niet in de haak. En geconstateerd werd door leden van de K.V.P. en van de Prot. Chr. fractie, dat de Raad zich bij deze toestand niet mag neer leggen, er niet in mag berusten. Wat moet er gebeuren? Het gehele colle ge moet zich actief voor de woning- bouw-politiek interesseren aldus de woordveorder der K.V.P. De bur gemeester deelde hierop mede, dat het gehele college moeilijk in actie kan gaan, maar dat hij, als voorzit ter, reeds veel besprekingen, met en ook zonder de wethouder van open bare werken, heeft gevoerd inzake de woningbouw in Leiden. Na een uitvoerig debat werd na mens het college medegedeeld, dat het gevolg zal geven aan een drie tal suggesteis uit de fractie der K. V.P. Het college van B. en W. zal zich in verbinding stellen met de minister. (Dit schijnt dus tot op he den nog niet gebeurd te zijn). Het college van B. en W. zal met een de- kan keus smakelijk zijn Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad deelt ons het volgende mede: Stokvis kent u allen wel van naam en aanzien maar heeft u ze ook wel eens gegeten? Misschien heeft u zich laten af- afschrikken door het wat eigenaar dige uiterlijk van dit artikel. Maar de kans is groot, dat u daarvan spijt zult hebben, wanneer u ze maar eenmaal, goed toebereid, geproefd heeft. Stokvis is gedroogde, niet gezou ten vis, die vooral uit Noorwegen wordt ingevoerd. Het drogen is een conserveringsmethode, die op kabel jauw, maar ook op schelvis, leng en koolvis wordt toegepast. Men kan de stokvis geweekt of ongeweekt kopen: de ongeweekte is goedkoper, maar bij het zelf weken krijgt men deze niet zo blank als de vishandelaar ze leveren kan. De ongeweekte stokvis moet men tenminste 2 X 24 uur in koud water leggen en in die tijd het water eens verversen. Bij het weken neemt de stokvis echter niet meer zoveel water op als ze by het drogen heeft verloren. En daardoor is een portie stokvis voed zamer dan een even grote portie verse vis. Ze bevat dezelfde stoffen als verse vis: eiwitten, voedingszouten en vitamine B, maar alle in een wat grotere hoeveelheid, omdat er min der water in voorkomt dan in verse vis. Men neemt van ongeweekte stok vis gewoonlijk 75 gr. per persoon; is ze weekt, dan kan men 150 gr. reke nen. (Er is dan natuurlijk geen afval bij). Recept: kg. stokvis, water, zout. Wanneer de stokvis nog niet is ge weekt, ze tenminste 48 uur in koud, scroon water weken. Ze vervolgens schoonmaken en wassen. Koopt men ze week, dan kan men de stukken zo koken. De stokvis in ruim water, met 10 gr. zout per liter, leggen en ze zachtjes gaar laten wor den; het water moet tegen de kook aanblijven, doch mag niet koken. De kooktijd is VA uur. Als de vis gaar is, ze uit het water halen en opdienen met mosterdsaus, aardappelen, ge hakte uien en gort (of rijst). Stokvis-schotel. 500 gram stokvis, 1 kg. aardappelen, 1 kg. uien, 400 gr. (3 lA kopje) gort, mosterd, wat margarine of vet, wat melk. Ongeweekte stokvis tenminste 48 uur in koud water weken, schoonma ken en wassen. De stokvis in ruim kokend water met zout (10 gr. per liter water) zachtjes gaar laten wor den. De vis uit zout water nemen en in stukken verdelen. De gort was sen, weken in pl.m. 1 liter water en ze gaar en droog kokenbv. met be hulp van de hooikist). De aardappe len schillen en gaar koken. De uien snipperen en in margarine of vet fruiten. Stokvis, aardappelen, uien en gort dooreenmengen en naar smaak mosterd en zout toevoegen. Het geheel in een schotel overdoen. Naar verkiezing deze met wat pa neermeel bestrooien, hier en daar een klontje boter of margarine er op. leggen en in de oven 'n bruin korstje op laten komen. Stokvis in tomaten-puree: 1 kg. gekookte stokvis, 1 gehakte ai, 2 le pels tomatenpuree, margarine, 1 dl. water, fijngehakte peterselie, zout. De stokvis schoonmaken en in stuk jes verdelen. Ongeveer 2 eetlepels margarine in een pan smelten. De vis en de overige bestanddelen, be- gen en alles tezamen 15 minuten la ten stoven. Het gerecht met peterse lie bestrooien en warm opdienen. putatie van de gemeenteraad con tact houden, om de Raad voortdu rend op de hoogte te stellen van de gang van zaken by de woningbouw. Tenslotte is ook toegezegd een spoedige mededeling van het colle ge, hoe het oordeelt over een con tact-commissie uit de burgerij, die zal adviseren inzake volkshuisvesting en stadsuitbreiding. Na de algemene beschouwingen kwamen de voorstellen aan de orde. Over twee werd er gestemd; de an deren gingen op praeadvies. De heer v. Oyen zag zijn vorstel (een mo tie, waarin een verzoek werd ge richt aan B. en W.), om op 1ste Kerst dag, 1ste Paasdag en 1ste Pinkster dag de bioscopen, schouwburg e.d. gesloten te houden, aangenomen. Heel de „rechterzijde" stemde voor, plus twee leden uit de P. v. d. A. Bij de stemming over zijn voorstel om ook op Goede Vrijdag bioscopen enz. te sluiten was de „antithese" volkomen: met links tegen rechts werd dit voor stel verworpen De heer Frohwein (WD) had verklaard, tegen beide voorstellen te zyn: vanwege de ver draagzaamheid Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat niet-christe- nen 't als een onverdraagzaamheid zul len voelen, als op die enkele genoem de uitzonderlijke dagen de publieke vermakelijkheden niet open zijn; ook dezen weten toch Zondagsrust en huiselijkheid en verkeer in huiselij ke kring te waarderen. (Een bericht in de „Volkskrant" als zou verzocht zijn, bioscopen e.d. op alle Zondagen te sluiten, is on juist). Vermelden wij nog, dat over een voorstel van de heer v. Dijk (P. v. d. A.), om te proberen voor de wethou ders de kindertoeslag ingevoerd te krijgen de stemmen staakten. Vol gende vergadering herstemming. Wethouder v. Schaik was wegens ongesteldheid afwezig. Zijn afdeling „onderwijs" werd waargenomen door wethouder Menken, die de gemaakte opmerkingen en gestelde vragen tot tevredenheid der betrokkenen beant woordde, wat des te meer te waarde ren viel, daar hij deze taak moest voegen bij zijn toch al omvangrijke taak als wethouder van Sociale Za ken, onder wie o.m. ressorteren per soneelszaken en Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst. Deze laatste tak van dienst had nog al wat critiek te doorstaan (waarbij echter al'e waar dering werd gebracht aan de direc teur), welke critiek door de wethou der o.i. op zakelijk-juiste wijze kon worden ontzenuwd, waarbij hij de medicus van de K.V.P.-fractie de heer Kortmann aan zijn zijde vond. De heer Lombert (K.V.P.) kon ook wegens ziekte de vergaderingen niet bijwonen. Wij sluiten ons van harte aan bij de woorden van de voorzitter en wensen beide heren een spoedig her stel toe. AANWINSTEN VOOR „DE LAKENHAL". Onlangs heeft een ingezetene van Leiden een antieke pianoforte aan het stedelijk museum geschonken. Dit buitengewoon fraaie Lodewijk' XVI meubel is een welkome aanwinst voor de stijlkamers van „De Lakenhal." Dezelfde museumvriend voegde aan deze schenking nog een aantal, ten dele tot de romantische school beho rende schilderijen toe, welke echter voorlopig nog niet te bezichtigen zijn. Een andere stadgenoot gaf twee prachtige werkjes van de bekende Leidse schilder Bakker Korff in bruikleen, waardoor de Bakker Korff- afdeling, welke het vorige jaar werd ingericht, aanzienlijk aan waarde heeft gewonnen. FILM EN LEZING OVER HET MELKEN. Door de „Vebo", de vereniging van bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek West" en de Bond van Rundveefok- vsrenigingen in de Rijnstreek wordt Dinsdag 22 Febr. a.s. des morgens om tien uur in de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst belegd, waarop de Amerikaanse film van prof. Peter son „No hand Stripping" zal wor den vertoond. Deze gedocumenteer de film is zeer belangrijk voor al len, die bij het melken betrokken zijn. In aansluiting hierop zal ir. H. J. Huisman uit 's-Gravenhage een le zing houden over „Het grote belang van vakkundig melken". VOLKSTUIN „HET NOORDEN". Gisteren heeft op het tuinen-com- plex van de Volkstuindersvereniging „Het Noorden" een boomplantdag plaats gehad. De voorzitter der ver., de heer J. Boom, nodigde de heer C. Gerritsen, hoofd-assistent bij de di rectie van de tuinbouw, uit, om de eerste boom te planten. De heer Ger ritsen wenste de vereniging geluk met haar jubileum en wekte de volks, tuinders op tot het kweken van fruit en planten. LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.S." In de club-viertallencompetitie werden de volgende uitslagen ver kregen: team De la Court wint van team Aalbersberg met 24 p.; team mevrouw Van Tuyn wint van team Hemerik met 37 p.; team Verboog wint van team Van Heusden met 31 p.; team Eichhom wint van team Van Ommen met 19 p.; team Waas dorp wint van team Parmentier met" 13 p.; team Söheffers gelijk met team Siem (2 p. voor Söheffers). Inhaalwedstrijd: team Waasdorp wint van team De la Court met 30 p. De besturen van DDS en VOG zijn overeengekomen om tweemaal per jaar om een wisselbeker te spe len. De eerste ontmoeting zal op Maandag, 14 Maart plaats vinden en wel met twee zestientallen. Op Zondag 20 Maart gaat DDS te gast bij de Hilvensumse Bridge club. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). VEEL BEWOLKING. Over het algemeen vsel bewol king met plaatselijk enige lichte regen of motregen en hier an daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid, Morgen vrij zacht voor de tijd van het jaar. spaart het beddings- mat eria al In een uitvoerig schrijven ver zoekt de Leidse Reddingsbrigade ons aandacht to willen besteden aan het vandalisme van de jeugd (en ook ouderen!) die m zich niet onitziet het materiaal van de L.R.B., zoals stokken, kastjes en plankjes, te vernielen. Na de oorlog was practisch al het materiaal verdwenen en met zeer veel moeite is de L.R.B. er in ge slaagd althans weer een gedeelte van het materiaal op de bruggen enz. aan te brengen. Helaas wex*d reeds verschillende malen geconsta teerd dat reddingsstokken geheel verdwenen waren. In andere geval len werd zo'n stok gebruikt om een hoed uit het water op te vissen (wat uiteraard geoorloofd is), waar na de stok zo maar in het water ge gooid werd. Hst gaat niet op te zeggen „Ik kan zwemmen; ik heb het niet no dig". Er blijven altijd^ensen, voor al oude van dagen en kinderen, die dat niet kunnen en wier leven, bij het te water geraken in onze water rijke stad, in gevaar komt. Niet zel den is het voorgekomen dat een passant, die hulp wilde verlenen, machteloos was, omdat hii zelf niet kon zwemmen. De L.R.B. voorziet hier in, door het aanbrengen van reddingsmateriaal. Dit werk ver dient een andere waardering dan hierboven is geconstateerd. Nog eenmaal zal al het ontbre kende materiaal vervangen worden; blijft het vandalisme aanhouden, dan houdt de L.R.B. er mse op. Wij onderstrepen daarom deze dringende bede en wijzen er op dat ook de ouders en onderwijzers dit aan de kinderen moeten voorhou den Van de „volwassen kinderen" hopen we dat zij meer begrip tonen voor dit werk en het materiaal zul len sparen!- Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lalden ▼oor Ge' oorteaankondiginpn LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: oandidaatsexamen Psy chologie: de heer ir. J. van Ierland te Rotterdam. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Maandag en Dinsdag vindt te Zoe- terwoude (dorp) uitreiking plaats van bonkaarten 905. Men raadplege voor de datum van afhalen het da- tumkaartje. Medenemen: stamkaar ten en inwisselingsbonnen van de lo pende bonkaart. Maandag en Dinsdag voortzetting van uitreiking van bonkaarten 905 te Oegstgeest. Men raadplege het da tumkaartje. Medenemen: stamkaarten en inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart. Maandag na-uitreiking van toeslag- kaarten bijz. arbeid te Katwijk. K.L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden" Jan Lievensstr. 2, tel. 22761. Zondag 20 Februari 20 uur „Den Burcht" - Vastenavondviering Kath. Jonge Middenstands Ver. (KJMV) de Gibaba's (Krontjongband) „Een huis vol commensaals", klucht in een bedrijf opgevoerd door „De Blauwe Schuyte" Bal o.l.v. Evert Castelein m.m.v. The Lucky Stars nog enkele kaarten aan de zaal verkrijgbaar. 20 uur „St. An toni us Club huis" De Rijnlandse Rederijkers kamer de toneelgroep „De Eglan- tier" speelt „In het Witte Paard" belangstellende leden van „Katho liek-Leiden" kunnen 's avonds aan de zaal kaarten bekomen. Maandag 21 Februari 20 uur „De Harmonie" Vastenavondviering Ned. Kath. Reisver. afd. Leiden muziek, toneel, attracties en stoelen aan de kant. Gratis voor leden. Dinsdag 22 Februari 20 uur „De Vrolijke Ark" - Contactavond Kafch. Centrale voor Gezinszorg De Zeereerw. Frater-Dirscteur van Huize „de Ia Salle" in Boxtel (de biele jongens) spreekt over zijn werk. Woensdag 23 Februari 20 uur „In den Vergulden Turk" Vergade ring Sociaal-Economische Sectie Ver. „Katholiek-Leiden". Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den zal worden waargenomen door de doktoren Hartman, Van Leeuwen en Simons. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 Februari 13 uur tot Zaterdag 26 Februari 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Kok, Ra penburg 9, Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooi gracht 48, Tel- 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2