S)e CöidóeSoii^aAit Dr. Beel naar Indië terug Met of zonder tanden Finland is er niet gerust op Proeftijd loopt af, nu tijd van beproeving Zwarte Adelaar ging zelf kijken Meerderheid in de Tweede Kamer zegt het vertrouwen in de regering niet op Directeur: C. M- VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11623 Bur. Papeogracht 32. Telel. 20015, Adm. en Advert 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 1032 p. w., 11.40 p. mnd-, 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.; 15 et. p. m m. Teleloontjes 11.50 IJEBBEN WIJ indertijd te vroeg **géjuicht toen wij de plannen om tot een Noord-Atlantisch Pact te ko men begroetten? Of is de teleurstelling van de laat ste dagen misschien voorbarig? Men kent de situatie. Noorwegen werd onlangs voor de keuze geplaatst zich al of niet aan te sluiten bij het Atlantisch Pact. Noor wegen voelde zich terecht al leen niet tegen een eventuele agres sie opgewassen en voelde daarom veel voor aansluiting bij een combinatie, (n.L 't Westelijk verdedigingssysteem) die zich mocht verheugen in de toe gezegde ruggesteun van een militair zo machtig land als de Ver. Staten van Amerika. Het polste de twee an dere Scandinavische landen, waarvan Zweden niet bereid bleek om door aansluiting bij het Atlantisch Pact de toorn te trotseren van Moskou. Want dat Moskou zich niets met het Atlantisch Pact op had, bleek ten overvloede uit de nota, welke het aan Oslo richtte. De Noorse minister Lan ge is daarop naar de Ver. Staten ge trokken om Amerika eens te polsen. Onder meer werd gevraagd of het niet mogelijk was, dat Amerika Scandinavië met wapenleveranties zou helpen, ook al sloot het zich niet formeel bij het Pact aan. „Neen", zei Amerika. Geen wapens voor een land, dat niet met ons mee doet. .Maar dan wordt Stalin kwaad", !*.ei Lange. Waarop de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Aohe- son een balletje opgooide om de be lofte van onmiddellijke militaire hulp uit het verdrag te schrappen. Dan lijkt het op de eerste plaats niet zo agresief, en op de tweede plaats is het Pact dan beter te slikken voor het Amerikaanse Congres. Want het blijkt, dat een formeel vastgelegde belofte van onmiddellij ke militaire bijstand, zodra één der aangesloten landen wordt aangeval len, niet overeen te brengen valt met de form* ering van de Ameri kaanse grondwet die het recht tot oorlog verklaren reserveert aan de Volksvertegenwordiging en in het bijzonder aan de Senaat. Vandaar dat Acheson een wonder lijke eierdans aan het uitvoeren is. A AN DE éNE kant verlangt hij van Noorwegen en wellicht ook van Denemarken dat zij zich zu- len uitspreken vóór aansluiting bij het Atlantisch Pact; dat zij dus open lijk stelling zullen nemen in de tegen stelling tussen het Westen en het Oosten. Maar aan de andere kant kan hij zich nog niet vastleggen om trent de juiste inhoud van het Pact. De bedoeling van deze tweeslach tige houding schijnt te zijn, dat de openbare mening in Amerika wordt gemobiliseerd en het Congres zal steunen, wanneer van de volksverte genwoordigers gevraagd zal worden om zich in grotere mate te binden dan de Grondwet eigenlijk toelaat. Wanneer ook Noorwegen en Dene marken zich dan hebben aangeslo ten, kan dat voor het Congres een sti mulans zijn om zijn goedkeuring aan het Pact te hechten en de constitu tionele bezwaren niet al te zwaar te tel1 en. Noorwegen en Denemarken moeten zich dan in die tussentijd maar tevreden stellen met een gentlemans agreement, dat de rege ring der V.S. doen zal wat zij kan om een zo groot mogelijke garantie te geven. Het pleit is derhalve nog niet be slist In de commissies van het Con gres wordt nog gewikt en gewogen en gedebatteerd over hetgeen Ame rika wel en wat het niet kan garan deren. Misschien is de teleurstelling, wel ke dezer dagen ook in Neder1 and ge veeld werd, toen Acheson zijn nieu we formulering van het Pact voor stelde. voorbarig en zal een zodanige formule kunnen worden gevonden, dat West-Europa's verlangens tot waarborging van zi.in veiligheid kun nen worden bevredigd, zonder dat aan de grondwetteliike bezwaren van de V.S. tekort wordt gedaan. Mocht dat niet het geval blijken, dan zullen wij inderdaad te vroeg hebben gejuicht. Dan zijn wij blij ge maakt met een dode mus, waaraan wij niets hebben. Want als het inder daad aan de Senaat wordt overgela ten om te bepalen, of en wanneer een staat wordt „aangevallen" en wat Amerika in dat geval te doen staat, dan zijn wij weer onder de voet gelopen, voordat de Senaat is uitgepraat. En dan is het inderdaad zó, dat Amerika zal helpen als het hem convenieert, maar niet zal hel pen als het om de één of andere re den niet in zijn kraam te pas komt. Op die basis kan geen afdoend ver dedigingssysteem worden opge bouwd. Aan een Pact zonder tanden heeft Europa geen houvast. CINLAND VOLGT DE POLITIEKE ONTWIKKELING in Scandinavië met gemengde gevoelens. Het negatieve resultaat van de Noordse de fensiebesprekingen heeft aanvanke lijk enige opluchting gebracht, maar het eerste optimisme is al weer getem perd door de houding van Noorwegen tegenover het Atlantische pact Wel is waar heeft de Noorse regering de voorgenomen intiemere samenwerking met het Westen openhartig gepre ciseerd en u- nadruk gelegd op de z uiver defensieve en vredelievende be doelingen, die er achter steken, maar de Finnen zijn er niet van overtuigd, dat Moskou zich daarbij zal neerleggen. Gevreesd wordt, dat de Sovjet- Unie het Fins-Russische bijstandspact voor de dag gaat halen en ziel. zal beroepen op de clausule, waarin over „dreigend gevaar" wordt gesproken. In dat geval zou de Generale Staf van het Rode Leger met de Finse leger leiding contact opnemen over de wijze, waarop „de Amerikaanse agres- siepolitiek" het hoofd moet worden geboden. VLIEGTUIGONGELUK IN NOORD- ARGENTINIë. Een C-7 toebehorend aan de Ame rikaanse ambassade te Buenos-Aires, is in Noord-Argentinië neergestort. Acht personen kwamen hierbij om het leven. Aldus schrijft een correspondent van de „Volkskrant" uit Helsinki. Hij vervolgt; Met enige onrust ziet Finland de komende maanden tegemoet. Op 18 Maart loopt d proeftijd, die bij het sluiten van het vredesverdrag werd bepaald, af. Op die dag zullen de Sovjet-Russische en Britse ministers in Helsinki rapporteren, of Finland zich aan de bepalingen heeft gehou den. De Finse en Russische interpre taties van die bepalingen zijn lang niet altijd gelijk geweest. Verwacht wordt, dat Moskou met een reeks klachten zal komen. o.m. over het op treden tegen communisten, die ge heel van de regering zijn uitgesloten, over de negatieve houding tegenover de communistische ideologie, over het in stand houden van de schutterijen en andere „halfmilitaire" organisaties enz. Voorts zou Finland zich hebben ge- compromiteerd door het vrijlaten van „oorlogsmisdadigers" als een-minister Tanner, Kivimaki e.a. Het is waar, dat deze oud-politici hun straftijd niet hebben uitgezeten, maar volgens een oude Finse wet hoeft dat niet, als de gevangenen zich voorbeeldig heb ben gedrage. En dat hebben de „oor logsmisdadigers", die de tijd hebben gedood met het schrijven van nuttige boeken over natuur, historie en sport. Een voordeel is, dat de Finse com munisten door Moskou niet voor vol worden aangezien. Hun incompetentie is herhaaldelijk aan het licht geko men. Door de taktiek van president Paassikivi en door de zuiver parle mentaire normen, die streng zijn aan gehouden, hebben de communisten zich finaal laten uitrangeren. Er wor den pogingen in het werk gesteld om de Finse communisten opnieuw te groeperen, maar het is niet waar schijnlijk, dat ze met hun „volksde- mocratischehervormingen de grote achterstand op de recente democrati sche ontwikkeling kunnen inlopen. Althans niet zonder Sovjet-Russische interventie. HIJ VOND HET IN INDONESIë ZO KWAAD NOG NIET. De in Amerika nogal wat bekend heid genietende Zwarte Adelaar, is in Indonesië geweest. En zijn oor deel wijkt vrij wat af van dat van zijn landgenoten. In een artikel in de New York Times heeft hij daar van blijk gegeven. De Black Eagle heeft zijn bijnaam verworven tijdens de Abessijnse oorlog, toen hij, een neger, als piloot zijn diensten aan de Negus aanbood. In zijn artikel begint hij met te ver tellen, dat het hem vrij wat moeite heeft gekost om. naar Indonesië te gaan. De Nederlandse autoriteiten hadden de nodige bezwaren ge maakt. Men zou dus verwachten, dat hij niet al te welwillend tegen over ons zou staan. Het tegendeel blijkt het geval te zijn. Tot zijn verrassing zegt hij U hebben ervaren, dat het Amerikaan se volk onjuist over de situatie in Indonesië wordt voorgelicht. Hij is niet alleen in de grote steden ge weest. Ook het binnenland heeft hij bezocht. Zowel de bevolking als de bestuursambtenaren met welke hij had gesproken, hadden hem verteld, dat zij een federale regering onder Nederlandse bescherming wensen. De Zwarte Adelaar kenschetste de Nederlandse acties niet als een aan val, maar als een interventie. Hii is voorts van mening, dat als de Ne derlanders niet in Indonesië waren teruggekomen, het land zonder enige twijfel in communistische handen zou zijn gevallen. TREINONGELUK IN FRANKRIJK. Als gevolg van eén botsing te Port d'Atelier, in het Franse departement Haute Saone, tussen de expresse-trein Nancy-Dijan en een locomotief, zijn, naar gemeld wordt, 12 personen ge dood en vele anderen gewond. Reddingsploegen waren bezig de lijken der slachtoffers los te zagen uit de wrakstukken van twee wa gons. die uit de baan waren geslin gerd. MAG DAT NIET IN OOSTENRIJK? Sowjet-Russische autoriteiten in Oostenrijk hebben een Oostenrijkse vrachtauto in beslag genomen, die 250.000 verkiezingspamfletten van de rechtervleugel der Volkspartij naar Boven-Oostenrijk bracht. Op de spot prenten ziet men een serie kegels met de namen van de landen Roeme nië, Hongarije, Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije er opj, die om geworpen zijn door een bal met het embleem hamer en sikkel. Slechts één kegel in de Oostenrijkse kleuren rood-wit-rood blijft overeind. Naar gisteravond bericht werd vat de Oostenrijkse regering dit in be slag nemen „zeer ernstig" op. Men verwacht, dat bij de geallieerde be stuursraad een klacht zal worden in gediend over de Sowjet-Russische in menging in binnenlandse politieke aangelegenheden. Volgens partijfunctionarissen zijn de inzittenden van de vrachtauto de gebtle Donderdag op het Sowjet- hoofdkwartier ondervraagd. De men sen zijn vrijgelaten, doch de auto en de biljetten zijn ingehouden. ZES OF ZEVEN PRIESTERS IN DE SOVJET-UNIE. Volgens mededeling van Pater Laberge A.A., die onlangs voor fa miliebezoek van Moskou naar Ame rika vloog, bevinden zich in de Sovjet-Unie thans nog zes of zeven priesters, hemzelf daarbij medege- rekend, aan wie het officieel is toe gestaan hun priesterlijk ambt uit te oefenen. De priesters zijn werkzaam in de volgende plaatsen: Moskou, Lenin grad, Odessa, Shitomir en nog in een andere stad in de Oekraine. De beide priesters van de Katholieke Kerk in Moskou, die slechts vijf minuten van het Kremlin verwij derd ligt, lezen elke Woensdag twee H. Missen en 's Zondags drie maal. De Kerk is 's Zondags altijd over vol. De predikaties worden gehou den in het Russisch, Engels en Frans. De Sovjet-instanties hinderen hen niet bij de toediening van de Sacramenten. VERPLICHTE CURSUSSEN VOOR TSJECHISCHE JOURNALISTEN. Het Katholiek Nederlands Pers bureau verneemt uit Praag, dat daar een cursus is geopend voor alle Tsjechoslowaakse journalisten. De journalisten zijn verplicht om via deze cursus het werk de „Le ninistische vraagstukken" geschre ven door Stalin te bestuderen, even als de „Korte geschiedenis van de Communistische Partij in de Sovjet- Unie" en andere Sovjet-werken, die samen de catechismus van de Kom- inform vorrrfen. Driehonderd jour nalisten zijn 28 Januari mist deze cursus, die een maand zal duren, begonnen. Aan het einde van de cursus worden zij aan een examen onderworoen en ontvangen zij een diploma. Dit diploma betekent voor hen hun brood en de betrekkelijke veiligheid van een „progressieve' ioumalist in een volks-democratisoh land. SOVJFT-D^CR17*"»' OP ROEMEENS STAATSBESTUUR. Door een decreet van de hoogste Sovjet-autoriteit is de grondwet van het onder Russische opperheer schappij staande Roemenië waarde loos gemaakt. Dit decreet voorziet in de „reor ganisatie" van het bestuursapparaat, van de staatseconomie en van de coöperatieven en tevens in het ont slag van overbodige ambtenaren per 15 Februari. Volgens artikel 3 van dit decreet kunnen daarentegen wel buitenlan ders in Roemeense staatsdienst tre den op basis van persoonlijke over eenkomst. Dit artikel slaat in het bijzonder op bewoners van de Sov jet-Unie. MAüKOS ZOTJ OPVANGEN ZITTEN IN MOSKOU. Het doorgaans goed ingelichte Zwitserse blad „Die Weltwoche" meldt, dat de afgezette Griekse re bellenleider Markos wordt vastge houden in de Loebjanka-gevangenis te Moskou. Het Russische Politbu reau had besloten hem te arresteren in verband met de pogingen van Tito, om de Griekse partisanen over te halen naar het Joegoslavische kamp. EEN BEELD VAN DE PRACHTIGE besneeuwde berghellingen om Sankt Anton am Arlberg het wintersport plaatsje in Tirol waar sedert 6 Fe bruari de twee oudste Prinsesjes Bea trix en Irene vacantie doorbrengen in gezelschap van Z.K.H. Prins Bern- hard en haar verzorgster mevr. Pen ning. Dr. BEEL DINSDAGAVOND NAAR BATAVIA? Naar het A.N.P. verneemt ligt het in het voornemen van dr. Beel, indien mogelijk, Dinsdagavond de terugreis naar Indonesië te aanvaarden. Tweede Kamer Chr. Hist, sluiten zich niet aan bij A. R. De Tweede Kamer heeft gistermor gen de behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen voortge zet. De heer van Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen ad inte rim, legde, zoals reeds vermeld, voor- een korte verklaring af. De heer Romme (K.V.P.) kwam daarna aan het woord. Van zijn rede hebben wij gisteren een samenvatting gegeven. In de middagvergadering zeide de heer Tilanus (C.H.) het aftreden van minister Sassen te betreuren. Hij ver trouwde, dat de regering nader zal ingaan op de redenen van dit ontslag. De overeenstemming tussen het ka binet en dr. Beel verheugde spr., z.i. moet men de regering blijven steu nen in de zeer grote nationale en in ternationale moeilijkheden. Daarom betreurde hij het, dat er een breuk is gekomen in het kabinet en daar mede in het vertrouwen in het kabi net. Wij willen dit kabinet blijven steunen, zeide spr., maar de rege ring moet dit mogelijk maken door haar daden. De voorlichting in het buitenland kon spr. nog steeds niet bewonderen. Z.i. is de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk van mening, dat de Veiligheids raad geen recht heeft zich met Indo nesië te bemoeien. Eveneens is het grootste deel van ons volk tegen ver der overleg met personen als Sukar no en Hatta. Door het positief afwij zen van bepaalde punten van de re solutie van de Veiligheidsraad door de minister van Overzeese Gebieds delen ad interim is spr. bevredigd en ook het afwijzen van de terugvoe ring der -republikeinen naar Djocja vond hij bevredigend. Het totstandkomen van het Unie- statuut vóór de overdracht der sou- vereiniteit is voor spr. conditio sine qua non. De heer van der Goes van Naters (Arb.) verklaarde, dat het critische element in de houding van zijn par tij tegen over de regering iets ver minderd is, mede door het aftreden van de heer Sassen. De heer van de Wetering (C.H.) bepleitte een actieve politiek voor de exploitatie van Nieuw Guinea. De heer Weiter zeide het aftreden van de heer Sassen te betreuren. Het is z.i. een schade voor het kabinet. Een man van zijn karakter creedt al leen af om uitermate gewichtige re denen, welke de regering echter niet heeft genoemd. Hij hoopte, dat de regering alsnog opening van zaken zal geven. Dat de heer Beel de zijde der regering koos, zal wel niemand verwonderen. Spr. vond het een be leidsfout van minister Sassen, dat hij minister Stikker alleen near Indië liet gaan. Ook minister Drees had deze reis niet moeten maken. Het contact met Indonesië moet uitsluitend ge schieden door de minister van Over zeese Gebiedsdelen. Spr. was van oordeel, dat de resolutie van de Vei ligheidsraad inbreuk op onze souve- reinteit maakt, waaruit minister Sas sen de noodzakelijke consequentie wilde trekken. Spr. achtte verzet te gen de aantasting van onze rechten door de Veiligheidsraad geboden. De inmenging van de Veiligheidsraad moet worden afgewezen. Indien de republikeinse leiders worden vrij gelaten, dan is de federatie van de baan, dan is de Unie van de baan en dan is de chaos niet te stuiten, zo betoogde de heer Weiter. De heer Schermerhorn (Arb.) lei- de algehele klaarheid in de rede van minister van Maarseveen te missen. De oorzaak daarvan ligt z.i. in de verdeeldheid van inzicht, welke in ons land heerst. De regering zoekt een middenweg en die is niet te vin den. De houding ten opzichte van de Commissie van Goede Diensten aan genomen is dubbelzinnig. Spr. gaf te kennen, dat het een publiek geheim is, dat de hoge vertegenwoordiger van de Kroon in zeer slechte verhouding staat tot een der voornaafhste com missieleden. Een conferentie in den Haag jui chen wij toe, aldus spr. Indien men hierop de republikeinse ministers kunnen overtuigen van de wezenlijke voordelen ener federatie dan zou een oplossing gevonden zijn. Spr. deed een ernstig beroep op alles wat repu blikein is om deze laatste kans aan te grijpen. De Nederlandse regering moet z.i. de voorwaarden scheppen om deze onderhandelingen te doen slagen. Hiertoe zal in ieder geval vrij lating van de republikeinse promi nenten nodig zijn. De heer Oud (V.V.D.) merkte o.m. op, dat ook wij rekening hebben te houden met de samenwerking tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika. Deze dreigt verstoord te geraken door de Indonesische kwestie. Een motie. In de avondvergadering gaf de heer Goedhart (Arb.) zijn ontstem ming te kennen over het optreden in sommige gevallen der Nederland se troepen tegen republikeinse ge vangenen. Hij diende een motie in, waarin de regering wordt uitgeno digd op korte termijn een onafhan kelijk onderzoek te doen instellen naar desbetreffende verontrustende berichten. Het optreden van de hoge vertegenwoordigr van de Kroon is volgens sprekers mening in sommi ge gevallen aller ongelukkigst ge weest en hij betreurde het als dr. Beel in zijn functie gehandhaafd zou blijven. De heer Schouten (A R.) zeide het meningsverschil tussen mr. Sassen en het kabinet nog steeds duister te achten en hij vond volledige ophel dering gewenst. De heer Schouten zeide van oor deel te zijn, dat de regering de re solutie van de Veiligheidsraad volle dig moet afwijzen. Z.i. is de republiek als partij in het geschil verdwenen. Als de Veiligheidsraad er anders over denkt moet Nederland zich hiertegen met alle kracht verzetten. Een ver vroegde overdracht der souvereiniteit achtte spr. onmogelijk. Hij betoogde, dat er nog steeds diepgaande tegen stellingen in het kabinet bestaan en grote principiële meningsverschillen tussen de Partij van de Arbeid en de K.V.P., welke de zwakheid van de regering veroorzaken. Nog een motie. De heer Schouten diende een motie in mede ondertekend o.a. door de heren Weiter en Zandt waarin de Kamer uitspreekt, dat zij in het be leid van het kabinet geen vertrou wen heeft. De heer de Groot (C.P.N.) betoog de, dat de Nederlanders nog steeds terreur uitoefenen in grote gebieden van Indonesië. Z.i. zal het aftreden van de heer Sassen spoedig gevolgd worden door dat van de overige mi nisters. De heer Gerbrandy (A.R.) noemde de politiek der vorige kabinetten af braak-politiek. Dit kabinet heeft de consequenties uit de militaire actie NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (21 doden): Koninklijke Marine: Gesneuveld 14 Febr.: mar. III z.m. B. van Steveninck uit Rot terdam. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 4 Febr.: sold. G. N. Buren, uit Oude Niedorp (N. H.); gesneuveld 9 Febr.: sold. A. L. Bax, uit Amsterdam (Z.); overleden ten gevolge vai. oor logsverwonding op 10 Febr.: sold. G. L. Jansen uit Arnhem; gesneu veld 13 Febr.: sold. W. van der Spoel uit Bolsward; gesneuveld 14 Febr.: korp. H. G. Wijnands uit Soest; sold. L. A. Wijsbeek, uit Hengelo (O.). Kon. Ned. ImL Leger: Gesneuveld 31 Januari sold. 2e kl. inf. Sangar, uit Indonesië, gesneuveld 2 Febr.: Soend. korp. inf. Atma, uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. Slamet, uit Indonesië; Man. sold. 2e kl. Kasan, uit Indo nesië; Tim. sold. 2e kl. inf. J. Lo- bo, uit Indonesië; overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 3 Febr.: Man. sold. Ie kl. inf. N. T. Poli, uit Indonesië; gesneu- yeld 4 Febr.: Man. sold. 2e kl. inf. J. Augiger, uit Indonesië; MiL sold, genie Kasmin, uit In donesië; Mil. sold, genie Sirat, uit Indonesië; tijdens patroille overleden op 5 Febr.: luitenant kolonel E. Pesch. uit Indonesië; gesneuveld 5 Febr.: Man. sold. Ie kl. int H. P. Mait, uit Indonesië; Amb. sold. Ie kl. M. Siahaija, uit Indonesië; overleden ten gevol ge van oorlogsverwonding op 5 Febr.: Mal sold. Ie kl. inf. Pai; gesneuveld 8 Febr.: sold. Ie kl. K. Deuten, uit Indonesië. van December 1.1. niet getrokken. Het aftreden van minister Sassen is niet verklaard. De regering heeft schijn baar iets te verbergen. Het parlement heeft er z.i. recht op alles te weten. Spr. betoogde, dat de resolutie van de Veiligheidsraad moet worden af gewezen. Z.i. mogen de leiders der republiek niet meer geaccepteerd worden. Zij zijn schuldig aan de dood van honderdduizenden. De heer van Dis (S.G.) becritiseer- de de houding der regering jegens de republikeinen. De heer Gortzak (C.P.N.) eiste een uitvoerig onderzoek naar de gedra gingen van sommige Nederlandse troepenonderdelen in Indonesië. De minister-president, de heer Drees, zeide, het niet juist te achten uitvoerige mededelingen te doen over het aftreden van de heer Sassen. Er waren al enige tijd spanningen, waar over spr. niet wenste te spreken. Ten slotte betrof het de vraag, hoe met Amerika zou moeten worden onder handeld. Spr. zeide dit in 's lands belang niet nader te kunnen aan duiden. In een artikel van „de Linie" wordt wel het standpunt van minister Sassen juist weergegeven, niet ech ter dat der regering. Spr. had geen bezwaren tegen de voorstellen van de heer Sassen betreffende de poli tiek tegenover Amrika. Wij hadden alleen niet diezelfde verwachtingen hiervan, zeide dr. Drees. En hij voeg de eraan toe, dat op dit punt het ver schil lag. Spr. protesteerde echter te gen de voorstelling alsof minister Sassen het sterke standpunt zou ver tegenwoordigen en de regering het zwakke. De minister van Overzeeese Ge biedsdelen ad interim, de heer van Maarseveen, verklaarde, dat de re gering een federale interimregering zal pogen te vormen. Zou geen repu blikein willen toetreden, dan kunnen wij hem niet dwingen. Ook kunnen wij het werk niet stopzetten vanwe ge de onwil van een der groeperin gen. Het vraagstuk der vrijlating van de republikeinse gevangenen is nog niet geheel met dr. Beel doorgespro ken. De motie-Goedhart zou z.i. een verkeerde indruk kunnen maken. Als men met duidelijke feitelijke gege vens komt, zal de regering alles on derzoeken. De h$er Goedhart (Arb.) trok daarop zijn motie in. De motie-Schouten werd daarna verworpen met 76 tegen 15 stemmen. (Voor A.R., Staatk. Geref. en Wei ter). De begroting werd tenslotte aange nomen zonder hoofdelijke stemming met aantekening, dat de C.P.N. ge acht wilde worden te hebben tegen gestemd. De vergadering is daarna gesloten. Het ligt in de bedoeling de Kamer niet voor 15 Maart bijeen te roepen. Sen torffje... Als alles vergeten is, blijft ons nog de voldoening van in trouwe plichts vervulling verrichte arbeid.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1