Vastenavondfeest van K.A.B. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Het buitengewone Consistorie DINSDAG 15 FEBRUARI 1949 1 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA TJET was gisteravond feest in de Stadsgehoorzaal. De zaal was meer dan vol met K.A.B.-leden, die een Vastenavondfeest hebben gevierd, die tot een der meest geslaagde in de geschiedenis v. d. KAB ge rekend kan worden. Jammer was het, dat er in Leiden geen grotere zaal beschikbaar was, want zeer velen moesten teleurgesteld worden. Wij zouden bijna willen zeggen gelukkig dat er zovelen teleurgesteld moes ten worden, want hieruit blijkt, welk een krachtige organisatie de Leidse afd. der K.A.B. is. De voorzitter, de heer J. v. Oyen, was dan ook verheugd in zijn ope ningswoord zovelen welkom te mo gen heten, in het bijzonder de geest, adv. rector Bernefeld. Deze avond rou volgens spr. worden een echt vastenavondfeest, zonder enige pre tentie, een avond geheel verzorgd door de eigen onderafdelingen, een avond om eens echt te kunnen lachen m zijn dagelijkse zorgen en beslom meringen een ogenblik te vergeten. Doch de voorzitter moest ook een verzuchting slaken, want hoe ver- neugd hij ook was met deze over volle zaal het speet hem toch te moeten constateren, dat bij andere avonden waar óok veel te genieten valt. steeds met een kleine zaal vol staan kon worden. Hij spoorde de aanwezigen dan ook aan, om bij eventuele volgende culturele avon den ook eens van hun belangstel ling blijk te geven en hij gaf de ver- Eekering, dat de kennismaking niet eou tegenvallen. Hij verwachtte, dat een ieder zou medewerken, om het elkaar zo prettig mogelijk ie maken, zodat het een ..denderende" K. A. B.-avond zou worden. De verwachting van de voorzit ter is dan ook voor 100 pet. in ver vulling gegaan. Men heeft gelachen 2n gezongen en de stemming was zo danig, dat de Gehoorzaal op zijn grondvesten trilde. Het grootste aan deel van dit succes komt toe aan het K.A.B.-lid de heer Gé Heynen, die de gehele avond in de weer was en onvermoeid de aanwezigen wist be zig te houden. Met een praatje en een grap smeedde hij de diverse num mers aan elkaar en met zijn diverse schlagers bracht hij de stemming op een hoogtepunt. Wij noemen o.a. „Er hangt een waterdruppel aan mijn neus", „Hebt U mijn Fikkie ook gezien" en het grootste succes „Ik heb toch zo'n last van m'n eksteroog". Tevens lanceerde hij het Vastenavondlied van de K.A.B., waarvan de tekst was geschreven door de heer van Oyen en de muziek door de heer J. Gordijn. Alle hulde voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Uit het uitgebreide programma noemen wij allereerst de K.A.B. 'symphonie o.l.v. de heer J. Gordijn, die op geen enkele K.A.B.-avond ontbreekt en ook nu de aanwezigen weer vergastte op diverse verdien stelijk gespeelde nummers, die ge arrangeerd waren door de leider. Ook enkele solisten lieten zich ho ren en de viool-solist bracht oj keurige wijze de „Kanariepolka" ten gehore. Eén muzikale clown toonde zich vaardig in het bespelen van diverse muziekinstrumenten en een mond- Muziekbespreking door Dra. Marie Vcldhuyzen. Een "klein, maar bijzonder belang stellend gehoor woonde de muziekbe spreking bij, welke de musicologe bovengenoemd gaf over de werken, die op 23 Februari a.s. door Eduard Flipse en het Rotterdams orkest ge maakt zullen worden. Belangrijk en interessant is haar inleiding geweest, getuigend van weten, maar dat niet bedoeld in de zin van een dorre op somming van feiten en gegevens, maar een inleiding, sprankelend, le vendig en vlot. Na even een kijk ge geven te hebben op de persoon van Roussel, die zo gaarne de indrukken weergaf van zijn-verre reizen, behan delde zij in 't kort de vorm „Sinfo- nietta", minder groot en streng dan de Symphonie. Oorspronkelijk ii Roussel impressionist, later weer fel ler en contrapuntisch scherper. Uit sluitend voor strijkorkest schrijvend verdeeld hij hier de groepen onder ling. Dan bespreekt zij de delen en thematiek en licht alles toe aan de vleugel. Dan is Lalo aan de beurt met de „Symphonie Espagnole", voor vioolsoio en orkest, aan de rorr tiek is het eigen het volkseigen van vreemde landen te verwerken, 't Is een samenspraak tussen de soliërende viool en orkest. In dit werk toonde zij de stukken aan die boeiend zijn en meeslepend, rijk geornamenteerd, soe pel het rhythme, maar ook de inzin kingen werden aangetoond, i vooral het „Intermezzo" lijdt hieraan, dat waarschijnlijk ook niet gemaakt zal worden .Ten lotte de 6e Symphonie van Burckner, de sluitsteen der groot-romantiek, de ontzaglijke fi guur, wel beïnvloed door Wagner, maar als componist van absolute mu ziek, geen Wagneriaan. Wel ligt over zijn oeuvre de Oostenrijkse volks geest ten grondslag, maar vergeeste lijkt. Modern is zijn opvatting, de meest grootse vorm van romantiek. De 6e Symphonie is kleiner dan de anderen die hij schreef, wel allen lang maar si.uk voor stuk meester werken. waaraan de grote dirigenten en componisten zich door coupures wel hebben bezondigd. Nu zullen wij de prachtige 6e Symphonie binnen kort horen. Voor zijn belangrijke thema's gebruikte Bruckner primaire intervallen, oer motieven in octaaf, kwint en ook wel de kwart. De thematiek is zo uitgebreid, dat er van thematische groepen gesproken wordt. Zo leraarde Marie Veldhuyzen aan 't klavier toelichtend, aantonend wat belangrijk en mooi is. 't Was een voortreffelijke voordracht, waarvoor veel dank toekomt aan haar die deze gaf. Mejuffrouw Veldhuyzen werd enthousiast toegejuicht. L J. Kortmann. harmonica-vituoos toonde zijn kunnc-i: met dit kleine instrument. Over de Gibaba's, nu in fleurige costuums gestoken, behoeven wij weinig meer te zeggen. Reeds meer malen mochten wij waarderende woorden over dit gezelschap schrij ven en ook gisterenavond hebben zij zich van hun beste zijde laten kennen. De toneelafd. bracht de eenacter „Het grote moment" en een korte schets „Hij, zij en Peter" waarmede de aanwezigen op kostelijke wijze werden vermaakt terwijl het duo Mank en v. Oyen, twee oude beken den, de schets „Na het bal masque" ten gehore brachten. Wij geloven dat hiermede het gehele programma door ons is besproken, een progranï- ma dat eigenlijk te uitgebreid was, want het was reeds lang na middérnacht, toen de voorzitter alle medewerkenden dank bracht voor het slagen van deze avond. Hierna werd de aanslustigen nog de gele genheid geboden zich o.l.v. de heer Castelein een uurtje op de dans vloer te vermaken, doch dit deel hebben wij niet meer afgewacht. Dat dit een geslaagd slot geweest zal zijn van deze succesvolle avond, daaraan medewerkende dank bracht. Een gezellig dansje onder leiding van Evert Castelein, besloot deze ge slaagde avond. „BOERENPSALM" Onder auspiciën van „Het Schouw spel" gaf het Zuid-Nederlands To neel gisteravond in de Schouwburg een opvoering van „Boerenpsalm". Albert Welling, die dit toneelstuk bewerkte naar de gelijknamige ro man van Felix Timmermans, heeft een vrij goed resultaat bereikt. Hij heeft kans gezien, om de karakters zodanig te tekenen, dat zij aanvaard baar zijn voor degenen, die het boek gelezen hebben. Deze geschiedenis, die zich af speelt in het gemoedelijke VJaamse land, zou men het épos van de kleine boer kunnen noemen. Want de klei ne boer worstelt er met de koppige grond en met het leven, dat dikwijls bijna ondragelijk schijnt. Op knappe wijze wordt in dit spel de figuur van de dorpspastoor naar voren gebracht. Hij is de herder, die zijn parochianen, met hun driften en bijgeloof, door en door kent. Telkens als er moeilijkheden zijn, duikt hij eensklaps op, om de rust te doen wederkeren. Hij is de grote steun van Wortel, de stoere boer, wiens gehele wezen één is geworden met de grond en die zich door het groot ste leed worstelt met een volkomen overgave aan Gods voorzienigheid. Het Zuid-Nederlands Toneel heeft van dit spel, dat voor ons gevoel een beetje geforceerd is, een goede op voering gegeven. Pier. e Bailedux gaf een prachtige vertolking van Wor tel, maar liet zich af en toe verlei den te veel op de zaal te spelen. Wij denken vooral aan het eerste be drijf, waarin het stuk smijnen van de borden veel weg had van een re- vueschets. Erna Bailedux als zijn vrouw was 'n bêhoorlijke tegen speelster, Cees Pijpers wist een goe de dorpspastoor te spelen, terwijl Bernard Droog tens'otte een aardige vertolking gaf van Ossekop. ALPHEN AAN DEN RIJN GOUDEN JUBILEUM W. KOPPE Voor de heer W. Koppe was het Zaterdag 12 Februari 1949 wel een zeer bijzondere dag. Immers, op die dag herdacht de nog krasse én vita le heer Koppe de dag, dat hij een halve eeuw geleden als 12-jarige knaap in dienst trad bij de dakpan- nenfabriek der fa. D. van Oordt en Co. N.V. alhier. Dit heugelijke feit werd Maandag morgen op waardige wijze herdacht Te midden der machtige ovens stond daar de jubilaris met zijn echtge note, omringd door zijn talrijke kin deren en de hem zeer toegenegen medearbeiders van het bedrijf. Voor deze uitzonderlijke gelegenheid werden klokslag half twaalf de in drukwekkende machine's stil gezet en de voor de wederoobouw van ons vaderland zo belangrijke arbeid een moment gestaakt. Ook het buiten- personeel was voor deze gelegenheid in zijn geheel naar de fabriek ver zocht en ook in groten getale aan wezig. Op uitnodiging van de dir. de heer D. van Oordt sprak de burgemeester de jubilaris toe in zeer waarderende woorden en reikte de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. De dir. de heer D. van Oordt, bracht daarna in een hartelijke toe spraak hulde aan de heer Koppe, en stelde de steeds goed geluimde heei Koppe tot voorbeeld van vele jon geren. Vooral ook bij de toepassing van de nieuwe werkmethode heeft de th'ans 62 jarige Koppe zich uit stekend weten aan te passen. Als dank "hievoor overhandigde de dir. namens de directie een gouden hor loge. Baas C. v. d. Meent sprak na mens het fabriekspersoneel en roem de vooral de kameraadschappelijke wijze waarop de jubilaris met zijn medearbeiders wist om te gaan. Een van de oudste kameraden van de jubilaris, de heer P. Borst bracht daarna namens het gehele zoals het door spr genoemd werd „dienst plichtige personeel" de gelukwensen op rijm over. Vanzelfsprekend ont brak hierbij de vrolijke noot niet en werden ook de materiën voordelen verbonden aan een jubileum niet vergeten. Een urachtige huiskamer lamp een tafelkleed en een stel gor dijnen, waren een prachtige uiting van het personeel, hoe men de heer Koppe weet te waarderen. Aan me vrouw Koppe werden bloemen aan geboden. De heer Koppe sprak een dank woord. Bij mil. acties in Indië gewond De heer A. J. van - Gils, die Maan dag -zijn derde tropische verjaardag op Java vierde, werd enkele dagen tevoren bij militaire acties door een schot in zijn rechterarm getroffen. Het slachtoffer is opgenomen in het mil. hospitaal te Garoet, plm. 65 km ten Zuid. Oosten van Bandoeng. Zijn toestand is bevredigend. Voorturn-cursus Aan 25 van de 28 cursisten is uitgereikt het diplo ma van de voorturncursus; welke cursus uitging van de Kath. Rijnl. Turnkring. Geslaagd zijn o.a. de dames J. Versteeg, C. Goedemond, R. Frankfoort, A. Frankfoort, de heren W. Vreeswijk, J. Krumpeman, C. Rademaker, A. Hoogduin en G. v. d. Hoorn allen uit Alphen. Mej. T. Beuk mej. J. Wolke en de heer S. de Graaf uit Leimuiden. Mej. J. Regt- voort, mej. D. Walraven, de heer P. Walraven allen uit Bodegraven, de dames P. v. Eik, M. Brandse, G. v. Wigge, C. Buijs en de heren A. Stol wijk M. v, d.' Bos, P. v. d. Bos allen uit woerden. Geboren: Evelien d. van F. P. Bos en W. J. Swart; Cornel is z. van J. van Roon en C. H. Groeneveld; Karei z. van B. Vergeer en A. Boon; Johanna Geertrui d. van W. Wille en T. van Ingen Schenau; Pieter z. van P. G. Pannevis en B. II. van den Boom: Cornelis z. van K. D. van Randeraat en C. C. Zandbergen; Jeanette Irene d. van J. Mooij en E. J. Hoogeveen; Berta Theresia d. van W. J. Yark en L. de Lange; Pieter- nella Klazina d. van P. van Teijlin- gen en E. K. van Klaveren; Jan z. an A. F. van der Bijl en T. van Mourik; Beatrix Adriana Johanna d. van R. Grobben en B. S. van Mook; Hillegonda d. van C. Oppelaar M. C. Janszen; Minke Pictertje van C. T. Zwaan en P. Messchen- aorp; Emilie Carolina Maria Johan na. d. van J. Koumans en M. Cloodt; Gerrit z. van G. de Vries en I. S. Q. A. Veenendaal; Cornelis Arie z. van C. Goedhart en P. Vis; Martha d. van J. Meijer en C. van Niedek; Willem Hendrik z. van D. van Harskamp en M. van den Berg; Jan Johan z. van P. W. van der Hei den en J. van Boven. Ondertrouwd: Cornelis Jozef van Leeuwen 20 j. en Maria A. Slootjes 22 j.Johannes F. A. van Vliet 28 j. en Ida J. Vester 28 j.: Jan Wijfje 26 j. en Jacoba G. S. Kruit 22 j.; Joannes C. Klerks 27 j. en Mathilde Emmerich 30 j. Getrouwd: Martinus J. Vergeer 28 j. en Clazina C. M. Oosterman 33 j.; Simon C. Noordermeer 21 j. en Ma thilda van Roon 18 j.; Jacobus A. van Rijn 23 j. en Theodora P. Jan sen 24 j.: Thomas P. Pijper 26 j. en Dirkje de Jong 24 j.; Marinus Belt 28 j. en Neeltje Huisman 23 j. AARLANDERVEEN L.T.B. Voorzitter J. C. Vemooy opende met chr. groet en heette al len welkom. De secr., de heer G. J. v. Veen, gaf een keurig verzorgd jaarverslag. Het ledental was 37. De penningm., de heer G. v. Steijn, sloot zijn boek met een saldo van f 108. Boeken en bescheiden werden ge controleerd door de heren J. Dobbe en C. G. v. Veen. Dasr de stand van de kas niet erg rooskleurig is wordt met alg. st. besloten om bij de con tributiebetaling twee gulden extra te betalen voor de plaatselijke kas. Aansluiting bij het t.b.c.-fonds vond bij de leden geen instemming. De aftr. voorz., de heer J. C. Vernooy werd met bijna alg. st. herkozen. De jaarlijkse feestverg. werd bepaald op Vrijdag 18 Febr. a.s. BOSKOOP Toneel. Met het vrolijk spel „Wie kust de mummie" is de R.K. Toneelvereniging St. Genesius er Zondagavond in geslaagd de stamp volle zaal van het R.K. Verenigings gebouw te aoen rillen en schater lachen. Het eerste bedrijf was inder daad om te rillen, toen de Egypti sche mummie door de behandeling van Prof. W'ageman tot het leven terug keerde. Dat het talrijke pu bliek in spanning met de prof. mee leefde, was op het gewichtige mo ment, toen de mummie uit de kist kwam, zelfs hoorbaar, vooral bij het vrouwelijke publiek. Er is in de an dere bedrijven geschaterd van het lachen over de komische verwikke lingen. Tenslotte had Amenhotep toch een „zwak momentje" en werd hij weer mummie. Over de spelers niets dan lof, met uitzondering van Prat, de dief en oplichter, die zwak was, en een extra pluim voor Her- m.'an de huisknecht. Sport. Aan het door de Rijn landse Turnkring gehouden examen voor voorturner 3e graad, werd ook deelgenomen door zes leden van G.D.S. Hiervan slaagden er vijf n.l. de dames Agnes Brand, Beb Reune- ker en Corry Vermeulen en de he ren G. v. d. Erf en Jan v. Halteren. HAZERSWOUDE (H. R.) K.A.J. De K.A.J. afd. Hazers- woude-Rijndijk mocht het genoegen smaken zijn tweede verjaardag te vieren. Na het openingswoord van de voorz. Spaak Shaver, kwam pater De Vries aan het woord met een uiteen zetting van zijn belevenissen in Ca nada. Tegelijk met deze jaarvergade ring werd het afscheidsfeest gevierd van hen, die uit onze afdeling het va derland moeten gaan dienen. Onder hen is tevens de voorzitter, aan wie wij zeer veel te danken hebben. Een foto-toestel in étui was het aanden ken van zijn voorzitterschap der af deling. Als nieuwe voorzitter werd met alg. st. gekozen Nico ten Brink. De voorzitter van de K.A.B., de heer Th. Hoppenbrouwer, was hij dit af scheidsfeest aanwezig; afgevaardigde van het hoofdbestuur was Frans Kie kens. NIEUWKOOP „ST. DEUS DEDIT" BESTAAT 30 JAAR. De R.K. Landarbeidersbond vier de in café Kelder haar 30-jarig be- staansfeest. Behalve de leden met hun echtgenoten en verloofden, wa ren ook aanwezig de g.a., pastoor Vloothuis, de heer v. d. Ploeg, voor zitter van de bond in het bisdom Haarlem en dc heer Markman als vertegenwoordiger van dc L.T.B. en van de Stichting v. d. Landbouw. De voorzitter C. P. P. Eijs opende de avond en memoreerde in 'het kort alles wat in en om de bond is ge passeerd. Onder de koffie nam dc heer v. d. Ploeg het woord en sprak zeer waarderende woorden t.a.v. de klei ne, maar zeer actieve afd. Nieuw koop. Spr. drukte de leden, maar ook hun vrouwen op het hart toch vooral mede te werken en als één man te staan, nu vooral in deze tijd van het zich opdringend communis me. De heer Marknvan wenste de leden geluk met hun jubileum en prees het werk van de Landarbei dersbond. Spreker zeide van nabij te weten dat hun vertegenwoordigers een goed inzicht "hebben in het or ganisatieleven. Daardoor hebben ze ook weten te bereiken dat zij zit ting en medezeggenschap hebben in algemene organen. Pastoor belichtte de geestelijke kant van de bond en gaf een over zicht hoe de arbeiders zich in de be zetting zeer waardig hebben ge toond. Zijn eerw. wees op de moei lijkheden, die ons wellicht nog te wachten staan in verband met groeiende ongeloof. Voorzitter Eijs dankte de sprekers voor hun woor den. In geaslligheid werd de avond verder doorgebracht, onder het op treden van het duo van Veen uit De Kwakel, dat het gezelschap tot laat in de avond wist te vermaken. Paard op hol. Toen de heer Molenaar zich met zijn wagen en paard op de Middelweg bevond, sloeg het paard plotseling op hol. De voerman, die naast de wagen de teugels vastgreep, kon het spart" niet meer houden en was genoodzaakt het te laten gaan. Op de bok zat echter nog een kind, dat in groot gevaar verkeerde. Door kordaat optreden van de heer van der Weyden, kon het kind in veiligheid worden gebracht; het paard rende door en kwam tenslotte met de wagen in hét water terecht, toen het een erf op wilde gaan. Het paard zat onder de wagen, waar door het al spoedig verdronk. TER AAR Veiling contra Rijk, Provincie en Gemeente. Het mag onwaar schijnlijk klinken, maar de Veiling bleef de meerdere van Rijk, Prov. en Gem. 't Is gebeurd in een vriend schappelijke voetbalmatch. Op het groene veld liggen de verhoudingen nu eenmaal anders dan in het da gelijkse leven. De politie geeft geen bekeuring bij een wetsovertreding, de ambtenaar van de zo „gewaar deerde" vermakelijkheidsbelasting toont nu geen belangstelling bij ge boden amusement, en dc commies bracht geen dwangbevel mee. Toen de scheidsrechter beide elftallen in het veld blies was het nog een open vraag, wie de beste kansen had. Maar spoedig geleek het, of de ge meente-werkman de weg geplaveid had voor de doelpuntjes. Met de re gelmaat waarmede de Veilingnien- sen de groente via de klok verko pen wisten ze zes goals te maken. Het R.P.G. elftal beschikt over veel minder routine en is verreweg dè mindere. Na opstelling van een an dere keeper mochten zij voor de rust toch de eer nog redden 61. Na de rust wisten zij zelfs de stand te brengen op 63. Dan sprak ech ter het veilingoverwicht weer en het werd 103. Ondanks de kracht- verschillen was het toch een gezel lig partijtje geweest, en gaarne zien we nog eens een herhaling in iets gelijker krachtsverhouding. HILLEGOM Kath. Fabrieksarbeiders. Het jaarverslag wees op de afgesloten C. A.O.'s en op de verleende medewer king voor de oprichting ener afd. te Sassenheim. Ofchoon we hierdoor leden verloren, steeg het totaal toch met 12. De financiële positie der ver. is gezond. De heren J. Spreeuwen, J. A. v. d. Hulst werden herkozen, in vacature-B. v. Ruiten kwam de heer G. Prins. Hierna hield het hoofdbestuurslid Nooy een toe spraak. Ook de g.a., kap. Hamman, voerde het woord. OUD-ADE V.V.O.A. Voor de rust was ZLC 2 sterk in de meerderheid en met veel moeite wist de achterhoede stand te houden. Geheel tegen de verwachting in scoorde de rechtsbuiten vlak voor de rus-t het eerste doelpunt voor VVO A (10). Na de hervatting was het VVOA die de toon aangaf. Ver scheidene malen moest de paal en lat bij ZLC redding brengen. Het net werd echter niet gevonden. In de laatste minuut maakt ZLC nog gelijk, door te profiteren van een klein mis verstand in de achterhoede (1—1), VOORSCHOTEN DE EERSTE „FINSE" SCHOOL Naar wij nader vernemen zal op 24 Februari des morgens om half elf de eerste z.g. Finse school van ons land in Voorschoten worden ge opend. Dc opening zal geschieden door de burgemeester. Clandestiene slachters. Vorige week is de Rijkspolitie te Voorscho ten een clandestiene slachting van 'n koe op het spoor gekomen. Ter zake van deze slachting heeft de Rijkspo litie in totaal vier personen aange houden een veehouder, en een drie tal verkopers n.l. A. van S.. en J. de V. uit Voorschoten en C. den E. en J. H. uit Leidschendam. Zij zijn thans voorgeleid bij de officier van justitie te 's-Gravenhage en aldaar ingeslo ten. Al deze personen stonden reeds enige tijd onder verdenking en ge zamenlijk hebben zij ook reeds enige veroordelingen terzake van dezelfde feiten moeten ondergaan. Paard op hol. Op de Voorstraat sloeg een paard, gespannen voor een disselwagen bestuurd door M. v. B. op hol, waardoor v. B. van de bok geslingerd werd en enige kneuzingen opliep. De wagen werd geheel ontzet; het paard dat tegen een lantaarnpaal tot stilstand kwam mankeerde niets. WARMOND Personalia. De heer C. A. van Schagen slaagde voor het examen Associatie practijk boekhouden. WASSENAAR GEMEENTERAAD De korte raadsvergadering van gistermorgen begon met de installa tie van mevrouw L. H. A. J. M. Tim mermanSistermans' (K.V.P.) die tot raadslid werd benoemd na het heengaan van mr. dr. C. C. A. van Haren. De in de vorige vergadering voor gestelde wijziging van het reglement van orde met betrekking tot de wijze van behandeling der begroting werd •geaccepteerd na het prae-advies van een daartoe benoemde commissie. De- begroting zal dus voortaan eerst wor den behandeld in afdelingen, die verslag uitbrengen bij het college van B. en W., dat de rapporten zal voorzien van een memorie van ant woord. Daarna wordt de begroting in de raadsvergadering behandeld. Het aanvankelijke voorstel van B. en W. hield o.m. in, dat bij de openbare behandeling van de begroting in de raad alleen het woord zou mogen worden gevoerd over onderwerpen, aio eerst in de afdelingen ter sprake zijn gebracht. De adviescommissie was echter eensluidend van oordeel, dat deze bepaling niet aanvaard kan worden. Want aldus de commissie het is princioieel onjuist, dat het daardoor de leden van de Raad, die verhinderd zijn het afdelingsonder- zoek bij te wonen onmogelijk wordt gemaakt bij de openbare be handeling bepaalde onderwerpen te bespreken die zij van belang ac ten. De heer Boender (P.v.d.A.) zei het enigszins anders. Hij legd^- ver band tussen deze bepaling en de „steeds kleiner wordende bevoegd heid" van de gemeenteraad. Wet houder van Moorsel tekende protest aan tegen deze suggestie. Weliswaar is verleden jaar een klein aantal on belangrijke bevoegdheden uit handen van de Raad in die van het college van B. en W. overgegaan, maar het is onjuist te zeggen, dat de Raad be perkt is in zijn bevoegdheden en dat alles tevoren in de B. en W.-verga- deringen wordt „bekokstoofd". Zonder verdere discussie werd bet reglement van orde gewijzigd over eenkomstig het advies van de com missie, dus zonder de beperkende bepaling. Daarna kwam aan de orde de aan bieding der begrotingen. Er werden drie afdelingen van elk vijf raadsle den bij loting vastgesteld en hun werd verzocht zoveel mogelijk spoed te betrachten bij de uitoefening van hun taak. Tegen de tijdelijke uitke ringsregeling ten behoeve van tij delijke ambtenaren en arbeidscon tractanten bij de gemeente had de Raad geen bezwaren. Het kerkbestuur van de St. Willi- brordusparochie had verzocht gelden beschikbaar te stellen voor verschil lende herstelwerkzaamheden aan het gebouw cn de speelplaats van de R.K. Meisjesscholen in de Kerk straat. B. en W. stelden voor de gel- 'den' slechts beschikbaar te stellen voor zover het herstel van bezettings schade betrof. De speelplaats bijvoor beeld was aldus B. en W. in 1945 geheel herlegd en vernieuwd. Dit werd door de heer v. Bemmelen (K.V.P.) in twijfel getrokken. Bij in formatie was hem gebleken, dat on geveer een 2000-tal tegels bescha digd is en dat het herstel aan de speelplaats in 1945 slechts gedeelte lijk is geweest. Het voorstel werd daarna teruggenomen. De leden van de commissie tot wering van het schoolverzuim wer den herkozen behalve de heer W. J. Hoogeveen, die zijn ontslag als zo danig had aangeboden. In zijn plaats kwam de heer M. L, N. Laurey. Do jaarlijkse subsidie ad 75. ten behoeve van de cursuscommissie der drie plataselijke tuinbouwver- enigingen werd goedgekeurd. De subsidie aan de verenigingen, die zich bezighouden met de kinder uitzending werd verhoogd van 0.25 tot /0.40 per kind per verpleégdag. Er werd een nieuwe voorschotrege ling voor de R.K. Bouwvereniging ,.St. Willibrordus" goedgekeurd. Ten slotte werd besloten ten behoeve van het comité voor jeugd- en volks concerten aan te kopen een concert vleugel van de zangeres mevrouw Willy Willemse voor een bedrag van 2300.Deze kosten kunnen nage noeg worden bestreden uit het be drag. dat de Wassenaarsc kring na voltooide liquidatie aan de gemeen te zal schenken. LAATSTE BERICHTEN HET VERTREK VAN H. M. DE KONINGIN. Naar het A. N. P. verneemt, zal H. M. de Koningin zich in geen ge val voor het einde van deze week naar Sankt Anton begeven, waar Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene nu sinds 6 Febr. vertoeven. Obligatielening van 5.000.00 dollar. In de bu:tengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken op Don derdag 24 Febr. a.s. zal goedkeuring worden gevraagd van het voorstel van commissarissen en de raad van bestuur tot het aangaan van een obligatielening ten laste der ven nootschap groot 5 millioen dollar. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Z.H. DE PAUS OVER HET BOEDAPESTER PROCES. In het Buitengewoon Geheim Con sistorie, dat vandaag geopend is, heeft Z.H. de Paus o.m. het volgende gezegd omtrent het te Boedapest ge houden proces tegen kardinaal Mindszenty: ,We weten, dat het volle licht der publiciteit niet heeft geschenen over het proces tegen deze prelaat, die zich zo verdienstelijk maakte bij de verdediging van de Godsdienst zijner voorvaderen en het herstel van de christelijke moraal". „In feite, van het begin af veroor zaakte het nieuws, dat verscheen, wantrouwen. Personen buiten Hon garije, die vergunning verzochten om bij het proces tegenwoordig te zijn, werd. deze geweigerd, als van hen verwacht kon worden, dat zij onpartijdig zouden oordelen of een oprecht verslag zouden geven." „Dit heeft hen en alle eerlijke men sen er toe gebracht te geloven, dat degenen, die het proces leidden, be vreesd schenen te zijn alles, wat plaats greep, te laten zien." „In het bijzonder beschouwen Wij het als Onze plicht, de tijdens het proces gedane bewering, als volko men vals tc brandmerken, dat de -.aak waar het om ging was, dat deze Apostolische Stoel ten einde een plan voor politieke overheei-sing van de natiën te bevorderen, instructie heeft gegeven om zich tegen de Hongaarse republiek en haar regeerders te ver zetten." „Aldus zou alle verantwoordelijk heid op deze zelfde Apostolische Stoel vallen." „Zo vaak de Kerk wordt geteisterd door stormen, die niet door mense lijke middelen kunnen worden be dwongen, moet men met vertrouwen de goddelijke Verlosser aanroepen, die alleen de rijzende golven tot rust kan brengen", zo zeide de Paus. „Laten wij allen door dc machtige bemiddeling van Gods Maagdelijke Moeder tot God bidden, dat degenen, die vervolging lijden, mogen worden getroost door de nodige hulp der goddelijke genade en gesterkt met de kracht der christelijke deugd en dat zij, die in onbezonnenheid dur ven treden op de vrijheid der Kerk en de rechten van het menselijke ge weten, tenslotte mogen begrijpen, dat geen burgerlijke gemeenschap kan voortbestaan, wanneer de godsdienst onderdrukt is en God. als het ware, in ballingschap is gedreven." „Laten allen, aan wie de regerings- taak is toevertrouwd, deze waarheid inzien, en moge overal de ware vrij heid aan de Kerk worden terugge geven, opdat zij in staat zij onge stoord de geest der mensen met haar heilsleer te verlichten, de jeugd te onderwijzen, aan de gezinnen hun heilige zin te hergeven cn met haar invloed het gehele leven van de mens te doordringen. De staat heeft van haar activiteit niets te vrezen, doch zal er de grootste voordelen van oogsten". „Dan zullen, eer.waarde broeders, de sociale vraagstukken worden op gelost op basis van rechtvaardigheid en gelijkheid, de positie der armen worden verbeterd, zoals ook recht vaardig is, en onenigheid worden bij gelegd. Broederlijke liefdadigheid zal aan dc menselijke geest vrede brengen en betere dagen zullen, zo als Wij vurig hopen en waarvoor Wij nederig bidden, aanbreken voor alle volken en rassen." Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 15 Febr. Kaas. Aangevoerd 18 partijen. Ie soort van f 1.70—1.73, 2c soort van f 1.65—1.68. Handel vlug. ROELOFAREN DSVEEïJ^ff^S. Bloemen. Golden Harvest f 0.46 0.62, v, d. Eerden f 0.360.50, Zeno ber f Ó.250.36, Nansen f 0.400.49, E. Eddy f 0.41—0.57. Vopland f 0.39— 0.54, Ellen Moore f 0.330.49, White Sail f 0»580.78, Gen. de Wet f0.38— 0.50, Crown Imperial f 0.280 37, Wcber f 0.40—0.44, W. Pitt f0.56— 0.61, Bandoeng f 0.520.58, Amido- nette f 0.380.41, Kornlforus f 0.37 0.44, Mad. Lefebcr f 0.600.85. Krater f 0.460.54, Crown d'or f 0.470.54, Dubb. Tulpen f0.280.52, L. Koster f 0.22—0.34, King Alfred f 0.36—0.44, Whrestler f 0.320.42, Magnificense f 0.30—0.38. Jupiter f 0.23—0.27, Cro- cussen f 0.140.19, B!, Druifjes f 0.18 0.20, Freesia's f 0.750.90.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3