MAGGI' Het proces te Boedapest Komt Bevin naar Berlijn? Oegstgeest protesteert tegen vonnis van Boedapest lóiad^.gowl^êouMn VERMICELLI-SOEP !Éd Mnka. wxrt 2 8 cent STADSNIEUWS lip ingesneeuwde DINSDAG 15 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GEEN GELIJKENIS MET RECHTVAARDIG PROCES. Hector McNeil, Brits minister van Staat, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britse gezant in Hon garije gekomen was tot een „krach tige conclusie'' waarmede Bevin het eens was, namelijk dat de wijze waarop het proces tegen Kardinaal Mindszenty was gevoerd, „geen gelij kenis had met een rechtvaardig pro ces zoals men dat in Groot-Brittan- nië opvat." Dit was in het bijzonder toe te schrijven aan het feit, dat „alle hulp bronnen van de staat gebruikt wa ren, zowel vóór als gedurende de voorlopige hechtenis van de Kardi naal, om vooroordeel tegen hem te kweken''. Sir Henry Morris Jones, nationaal- liberaal, en een arts vroegen, of het gedrag van gevangenen in processen achter het ijzeren gordijn niet deed denken aan het toedienen van een preparaat, dat de wil en het bewust zijn verlamde. McNeil antwoordde hierop, dat de houding van de Kardinaal na zijn arrestatie en voor het Hof voorzeker in zeer verrassende tegenstelling stond met zijn houding van daar voor. Hij zeide nog, in antwoord op een andere vraag, dat de regering de vraag overweegt, of het proces en de veroordeling een inbreuk op het Hongaarse vredesverdrag betekenen. Wat de Kardinaal schreef. Aan de hand van een eenvoudig schriftonderzoek kan gemakkelijk be wezen worden, dat ae door Mgr. Mindszenty aan de Amerikaanse ge zant te Boedapest Chapin, geschre ven brief werd neergepend, toen de Kardinaal onder invloed van een ver dovingsmiddel verkeerde, aldus ver klaarden de heer en mevrouw Sulner, schriftkundigen bij het Hongaarse gerecht, aan een vertegenwoordiger van de „Austria Presse Agentuur" op him doorreis te Wenen na uit Hon garije gevlucht te zijn. Vele voor de Kardinaal bezwaren de documenten, aldus voegden zij er aan toe, zijn samengesteld aan de hand van woorden uit brieven, die hii werkelijk heeft geschreven en die zijn samengebracht om aldus zinnen te vormen, die vervolgens zijn gefo tografeerd. De heer en mevrouw Sulner wezen er op, dat „slechts de foto-copieën der documenten op het proces wer den overgelegd. Scandinavië en het Atlantisch Pact DE BESPREKINGEN VAN LANGE. De Noorse minister van buiten landse zaken, Halvard Lange, heeft gisteren aan een -lunch op de Deen se ambassade te Londen, naar verno men wordt, een verslag gegeven over zijn missie naar Washington ten over slaan van de drie Scandinavische am bassadeurs in de Britse hoofdstad. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zou Lange in Washington met beslistheid tc kennen gegeven zijn, dat prioriteit bij de levering van mi litaire uitrusting slechts verleend zal kunnen worden aan staten, die aange sloten zijn bij het Atlantisch Pact. De V.S. zouden, naar verluidt, genegen zijn in de militaire behoeften van een Scandinavische defensie-alliantie te voorzien doch pas nadat ten volle aan de behoeften van de landen van het Atlantisch Pact is voldaan. Nog geen vrede in China COMMUNISTEN TREKKEN DE JANGTSE OVER. Naar verluidt trekken communisti sche guerilla's de Jangtse ten Zuid westen van Nanking over ten getale van 1000 per dag met het doel de verbindingen der regeringstroepen te storen en bruggehoofden te vestigen voor een massale poging .de rivier over te steken. Militaire waarnemers geloven, dat de hoofdmacht der communistische legers niet klaar zal zijn om een gro te aanval over de rivier te beginnen aleer een maand of misschien twee maanden zijn verlopen. Volgens de laatste berichten uit Nanking ver snellen de regeringsbevelhebbers de mobilisatie van 700.000 man om de driehoek NankingSjanghaiHangt- sjow te verdedigen en laten zij pant serwagens en tanks uit Kanton en andere Zuid-Chinese bases komen. 18 Regeringslegers zijn langs de 640 km. lang Zuidelijke oever van de Jangtse uitgestrekt, terwijl ten Noorden van de rivier de regering enige brugge hoofden bezit. De regeringstroepen hebben giste ren na 10 dagen een poging opgege ven om de strategisch belangrijke stad Nantoeng, die de rivier tussen Nan king en Sjanghai beheerst, te herove ren, daar twee colonnes communisti sche versterkingen uit het Noorden zijn aangekomen. Elitetroepen uit president Li Tsoeng Jens geboorte provincie Kwangsi zijn in Nanking gearriveerd om de positie van de president te versterken, zo wordt in gewoonlijk betrouwbare doch onbe vestigde berichten gezegd. Dit zou een aanwijzing te meer zijn. dat ge neraal Li niet van zins is datgene, wat nog van de regering over is, uit Nanking te evaeuëren en nog steeds besloten is pogingen in het werk te stellen om de communisten tot een vredesconferentie te bewegen. NIEUWS UIT IKDIE VEILIGHEIDSRAAD EN INDONESISCHE KWESTIE. Er zijn te Lake Success geen aan wijzingen, dat de Veiligheidsraad de Indonesische kwestie spoedig weer zal opnemen. Het tijdstip daarvan hangt vermoedelijk af van wat de heer Cochran uit Batavia zal rappor teren. Naar Aneta verneemt, wordt in Indonesische republikeinse kringen een telegrafisch rapport van Cochran aan de Veiligheidsraad omstreeks 27 Februari verwacht. AALMOEZENIERS NAAR INDONESlë. Wij ontvingen van Katholiek Thuisfront het bericht, dat met de „Kota Inten" deze week naar Indo nesië zijn vertrokken: Kapitein- Aalmoezenier L. M. v. d. Bol, Ma joor-Aalmoezenier D. W. Blanken en Kapitein-Aalmoezenier J. v. d. Mijl. Het Hoofdbureau van Katho liek Thuisfront verzorgde de uitrus tingen van deze aalmoezeniers. Aan de uitrusting van laatstgenoemde aalmoezenier verleende de afdeling Katholiek Thuisfront Meerveldhoven haar medewerking. IJS TUSSEN LONDEN EN BERLIJN GEBROKEN. Prof. Ernst Reuter, burgemeester van „Westelijk" Berlijn, heeft voor de gemeenteraad verklaard, dat de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Bevin, „over een paar maan den" Berlijn zal bezoeken. Prof. Reu ter bracht verslag uit van zijn be zoek aan Londen. De mededeling werd met gejuich begroet. Ook de burgemeester van Londen, sir Geor ge Aldwen, had de wens te kenrten gegeven Berlijn te bezoeken. Tijdens een „zeer belangwekkend" informeel onderhoud met Bëvin, had deze grote belangstelling getoond in de problemen van Duitsland en Ber lijn. Bevin had hem gemachtigd te verklaren, „dat een concrete beslis sing over de vraag of de Westelijke mark het enige betaalmiddel in de Westelijke sectoren zal zijn. spoedig zal worden bekend gemaakt." Zodra dit progleem was opgelost, zouden de andere problemen zich vanzelf op- Dssen. Weer juichte de vergadering toen ISRAëLS PARLEMENT VERGADERDE. President Chaim Weizmann. heeft gisteren in het gebouw van het Joodse agentschap, in de nieuwe wijk van Jeruzalem, de Israëlische grond wetgevende vergadering, als eerste Joodse parlement sinds 2000 jaar, officieel geopend. Onder de vooraanstaande bezoe kers, die de openingsplechtigheid bij woonden, bevonden zich de diploma tieke vertegenwoordigers der Sow jet- Unie en van andere Oost-Europese staten en voorts consulaire ambtena ren van Nederland en de Scandinavi sche landen. Hoge rabbinale autoriteiten en ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders waren aanwezig, evenals Russische en Armeense patriarchen. Arabische be zoekers en vertegenwoordigers der Durzen. Er waren erewachten, gevormd uit politie- en legereenheden. Een mu ziekkorps van de polite bracht, bij de aankomst van president Chaim Weiz mann, het Israëlische volkslied ,.Ha- tikva" ten gehore. Terwijl de presi dent staande het volkslied aanhoorde, werd het door duizenden toeschou wers op 'straat meegezongen Op de in de nabijheid gelegen muren van de oude stad hadden Arabische jon gelingen plaats genomen, die, gewa pend met verrekijkers, het schilder achtige schouwspel in het gebouw van het Joodse agentschap gadesloe gen. Reuter mededeelde, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, hem in Parijs „uit naam van Frankrijk" had gezegd, „dat de Franse regering een verenigd Duits land wil." Reuter spoorde de Duitsers aan, zeer hard te werken om de overeen stemming met andere landen en vooral met Frankrijk te bereiken. Hij voegde er aan toe: „Ik verliet Lon den in de overtuiging, dat nu einde lijk het ijs tussen Londen en Berlijn is gebroken en een atmosfeer is ge- is gebroken en een atmosfeer is ge- onze moeilijkheden niet onopge merkt zullen blijven". Franz Neumann, voorzitter van de sociaal-democratische partij in Ber lijn, noemde de rede van Reuter een „zeer positieve vèrklaring". Kwekers-L.T.B. Nieuwe vakgroep-besturen gekozen Gistermiddag kwam te Haarlem in de grote zaal van hotel De Leeuwe rik de vakgroep kwekers van de L. T. B. in algemene vergadering bij een. In zijn openingswoord zeide de voorzitter de heer J. Elders uit Bo- venkarspel o.a.: Deze vergadering heeft ten doel een geheel nieuw vak groepsbestuur te verkiezen in ver band met de reorganisatie van de sectie bloembollen en de sectie bloe misterij. Het uitvoerige jaarverslag werd uitgebracht door de algemeen secre taris mr. G. J. Vermeulen. Hierin werd de nadruk gelegd op de nood zaak tot reorganisatie van de vak groep en de ontevredenheid in de bollenstreek ten opzichte van de L.T.B. De toestand in de bloemisterij werd verre van rooskleurig genoemd. Dit hoofdzakelijk door de overheids maatregel (vergroting van het teelt- recht), door de verminderde koop kracht en door het onbreken van voldoende exportmogelijkheden, om dat men in het buitenland thans lie ver onafgewerkte producten ont vangt zoals bloembollen, boomkwe kerijproducten, niet bloeiende kas planten e.d. Bij eerste stemming werden met volstrekte meerderheid tot bestuurs leden van de vakgroep sectie bloem kollen gekozen dc heren J. Elders uit Bovenkarspel, V. Koomen uit Wervershoof, G. Timmer uit Bree- zand, Ant. J. van der Meer uit Noord- wijk en P. Oosterveer uit Lisse. Bij enkele candiaaatstelling wer den gekozen tot bestuursleden van de vakgroep sectie bloemisterij de heren Th. G. Helsloot uit Aalsmeer, A. M. Verdel uit Roelofarendsveen, P. G. Damen uit Honselersdijk, G. H. Slootjes uit Boskoop en C. J. G. Suykerbuijk uit Den Haag. Tot leden van het hoofdbestuur van de L.T.B. werden aangewezen de heren Th. G. Helsloot uit Aals meer en G. H. Slootjes uit Boskoop. Tot voorzitter van de vakgroep kwekers werd met overgrote meer derheid gekozen de heer J. Elders uit Bovenkarspel. Tijdens de rondvraag antwoordde de heer M. P. van der Weijden op vele belastingvragen. Over de ondernemingsbelasting zeide hij o.m.: Dit is een onzuivere tweede inkomstenbelasting, die geen rekening houdt met het aantal kin deren van de ondernemer en zelfs wordt geheven, indien deze helemaal geen inkomen meer heeft, door de koninklijke mannenzangver- cniging „Sint Pancratius" en door een strijkensemble. Hoofdaalmoezenier K. Roncken deelde aan het slot van de avond mede, dat de plannen tot oprichting van een monument voor dr. Poels vaste vormen beginnen aan te nemen. Dezer dagen zal een co mité worden samengesteld, dat spoe dig aan het werk zal gaan. Het mo nument wordt opgericht in Heerlen. DR. POELS HERDACHT. In de Stadsschouwburg te Heerlen werd gisteren de grote dr, Poels-her- denking gehouden, welke was georga niseerd door de katholieke centrale „Heerlen". Naast vertegenwoordigers uit heel Limburg van katholieke vak- en standsorganisaties waren deze avond o.a. de bisschop van Roermond, mgr. Gerard G. Lemmens en de commissa ris van de koningin in Limburg, mr. dr. E. J. M. A. H. Houben, aanwezig, Ook het gemeentebestuur van Heer len en de mijnen waren vertegen- WEERS VERWACHTING (Van Dinsdagavond tot Woens dagavond): ZACHT Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Aanhoudend zacht woordigd. De avond werd geopend door het Tweede Kamerlid Dassen, voorzitter van de katholieek centrale „Heerlen". Daarna voerden twee oude vrienden van dr. Poels het woord, het Tweede Kamerlid Jos. Maenen en dr. Frans van Couwelaert, voorzitter van de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers. De heer Maenen schetste in grote lijnen de idealen en het werk van dr. Poels, Dr. van Cou welaert wees er op. dat ook andere laden met name Vlaanderen, grote verplichtingen hebben aan dr. Poels. Dat het in snel tempo geïndustriali seerde Belgisch Limburg katholiek gebleven is, is vooral daaraan te dan ken, dat een landbouwgebied ook zonder zijn geloof te verliezen ge ïndustrialiseerd kan worden. Spreker hoopte, dat spoedig aan dr. Poels door een van diens tijdgenoten een gedegen boek zou worden gewijd. EEN VLIEGTUIG VERKOOS DE VRIJHEID. Op het militaire vliegveld van Fort Lewis (Washington) heeft een zon derling ongeval plaats gehad. Een tweedekker van het leger be gon zich voort te bewegen, toen de piloot, luitenant Winters, die de schroef had aangedraaid, zich nog buiten het toestel bevond. Het vlieg tuig startte, waarbij korporaal Wil liam Keiser, die in het toestel had plaatsgenomen, uit de cockpit werd geslingerd. Het vliegtuig trok spoedig op en vloog gedurende, twee uren over Ta- coma. Hierbij verrichte het allerlei acrobatische toeren op een hoogte van meer dan duizend meter. Daarna ver dween het en men denkt, dat het, na dat de benzinevoorraad was opge bruikt, te pletter is gevlogen tegen een der dunbevolkte heuvels in de omstreken van Fort-Lewis, of in een rivier is terecht gekomen. VLIEGTUIG NEERGESTORT Zondagavond is een brandend vliegtuig neergestort op een boerde rij bij Maxville in Ontario. Zeven personen vader, moeder en vijf kin deren kwamen hierbij om het leven. De omgekomenen behoorden tot een vooraanstaande familie uit Mon treal. Het waren de heer Siple, pre sident van dc Siple Aircraft Com pany, zijn vrouw en vijf kinderen. De heer Siple bestuurde het vlieg tuig zelf en was op weg van Ottawa naar Montreal. KJET PAROCHIEHUIS te Oegstgeest was tot in alle hoeken en gaten bezet ruim 600 mensen hadden er een plaats gevonden toen pater Gilbertus Lohuis o.f.m. gisteravond zijn rede over het proces te gen Kardinaal Mindszenty begon. Onder de aanwezigen zagen wij bur gemeester Baumann, de voltallige p arodhie-geestelijkheid en verscheide ne paters, waaronder ook pater Sanctss Molenkamp. (Weth. Dysselbloem was verhinderd). De bijeenkomst werd geopend door de wnd. voorzitter van het Comité Kath. Actie, de heer J. G. Bergmeijer. Pater Lohuis deelde zijn betoog in tweeën: In het eerste gedeelte bracht hij de aanwezigen in kennis met de feiten van het proces, voor zóver deze bekend zijn; het tweede gedeelte behandelde de strijd tegen het communisme met de wapenen van gebed en naastenliefde. Opgesprongen van verontwaar diging. Het proces Mindszenty, aldus spr., heeft de wereld van verontwaardi ging doen opspringen. De ganse we reld is verontwaardigd over de wij ze waarop men hier te werk is ge gaan en een Prins-Primaat heeft durven veroordelen, een man die zich geheel gaf voor zijn volk, die sober en teruggetrokken leefde, straatarm was en naast God ook zijn volk ljefhad. Arrestatie, metho de van verhoor en berechting zijn in de ogen van ieder weldenkend mens een aanfluiting van het be grip „recht" en een met voeten tre den van de primaire rechten van de mens. En ook de wezensveran dering van de Kardinaal is niet nor maal te noemen; daarvoor is het verschil met zijn vroegere wezen te groot. Het proces is gelijk, aan zo vele zuiveringsprocessen, die de laatste decennia in Rusland of. in door haar gecontroleerde gebieden hebben plaatsgevonden. De Kardi naal heeft zich hier echter toch een grote figuur getoond, die zelfs bad voor zijn aanklagers. En nog 12 andere MAGGI6 SOEPENop merA e\i]k goed! j Welke stelling innemen? Wat moet echter onze reactie op dit alles zijn? Grote groepen van mensen hebben hiertegenover reeds een stelling ingenomen, namelijk die van het gebed; en dat is ook de enig juiste stelling. Bidden is: het opheffen van de ziel tot God. En ons levensdoel is: voor elkander le ven, elkander helpen en voor elkan der werken, dus zeker ook voor el kander bidden. Het gezamenlijk bid den zal de Satan terugdrijven. De Stille Omgang, die weer aanstaande is, zal wederorrr een krachtige ma nifestatie van ons geloof moeten worden; wij moeten dan gezamen lijk voor elkander en voor de ver volgers bidden. Deze vervolgers leg gen het er op toe, het Lijdensdrama van Christus zich in velerlei vormen te doen herhalen in onze tijd. Des ondanks moeten wij hen toch met liefde tegemoet treden, en wel in de ware betekenis van dit woord, na melijk: de innerlijke aandrang om een ander gelukkig te maken. Daar om moeten we ook niet met de communisten aanpappen, maar trach ten hen van de verkeerde weg te rug te brengen. En dit kunnen we enkel doen door het beleven van het ware Christendom, dus door het stellen van daden die overeenkomen met en een uiting zijn van een waarachtig en beleefd Christendom, dat geheel met onze handelingen verweven moet zijn. Spr. verzocht aan het einde geen applaus, doch een vurig gebed, en schilderde ten slotte Christus in Zijn Lijden, ge huld in een rode soldatenmantel, ge kroond met de doornenkroon en be spot door de soldaten, en vóór Hem knielend 'n stille martelaar: Minds zenty. Spontaan werd door alle aanwe zigen het „Aan U, o Koning der Eeuwen" aangeheven, waarna nog werd meegedeeld, dat naar de pro testbijeenkomst in het Concertge bouw te Amsterdam een adhaesie- telegram was verzonden. De avond was belegd door het „Collegium artium". Albert Vogel Co Hageman Verhagen, Voor leden en introducé's werd door de K. N. T, V. een declamatie- avond georganiseerd met Albert Vo gel en Co Hageman als voordrachts kunstenaars en Iskar Aribo aan de vleugel. Leo Mens, als voorzitter der afdeling Leiden, sprak een kort woord van welkom en ter inleiding. Juichen wij het gebruik van de mooie zaal in de Lakenhal toe voor instru mentaal en vocaal-concerten, voor declamatie komt deze ons minder ge schikt voor, omdat "Üe spreekstem (al thans zoals de opstelling Zaterdag avond vóór de pauze was) niet vol doende door de ruimte draagt. Na de pauze, toen 't klavier enigszins naar voren was geschoven en dc declama- trice op een kleine verhoging stond, was alles beter. Wat dit betreft heeft mevrouw Hageman het beter getrof fen dan Albert Vogel. Laatstgenoem de droeg voor De Ballade van de oude Zeeman (Rime of an ancient man) van Coleridge in een vertaling van Anthonie Donker. Zonder twij fel is Vogel iemand van talent. Zijn vermogen om te beschrijven is klaar en duidelijk en heel aanvaardbaar. Maar de dramatische beelden, daarin bereikt hij niet, wat hij mogelijk wel aanvoelt, maar niet volkomen benut. Vogel (of was hij om een of andere reden minder gedisponeerd) beleef de te weinig de emoties van angst, strijd, voortvarendheid of overgave, ook wat gebaar en mimiek betreft. Alles kwam ons wat mat en bleek voor en toch zeggen wij dat Vogel een kunstenaar met talent is*, die éénmaal de ontroering van eigen gewaarwor ding tot de onze zal weten te maken. De componist Roest Crollius schreef bij de Baliade welluidende en als schildering bijzonder geslaagde mu ziek, die door Aribo heel expressief, mooi van toon en in juiste Klankver houding werd gespeeld. Na de pauze gaf mevrouw Hageman een voor dracht van het innemende sprookje (dat zo rijk aan gedachte en inhoud is,) „De Nachtegaal" van Andersen. Een innemende instelling op de din gen en het vermogen tot een gave, hoewel niet altijd geheel verdiepte uitbeelding. Dit is de indruk die men krijgt, wanneer men Co Hageman haar verdienstelijke voordracht hoort geven. Hooii; men haar ironisch hu moristische toon, dan slaagt zij per fect en beter dan in zo'n innig mo mentje. Op eerstgenoemd terrein zijn dan ook gegevens voldoende aanwe zig om haar dit plan in de rumite te laten bestrijken. Arnold Winternitz schreef bij dit sprookje romantische muziek, aanvullend en ook wel gees tig hier en daar, en Ai'ibo gaf er een vertolking van,even exact als effect vol, in gesloten samenwerking met de declanxatrice. Leo Mens sprak hier na een dankwoord tot de executan ten en de componist (of componiste) van de Ballade, in de zaal aanwezig, en bood aan mevrouw Hageman een mooie tuil sneeuwklokjes aan. Deze bloemenhulde ging gepaard met ova ties en veel applaus zowel voor Albert Vogel als voor mevrouw Hageman en Iskar Aribo. J. Kortmann. UC f SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 3) Hij liep tot voorbij de locomotief. De stemmen deden hem de twee va ge gestalten, staande in de schaduw van een goederenwagen opmerken. Arbuthnot sprak. „Mary Het meisje viel hem in de rede. „Nu niet. Nu niet. Als alles voor bij is. Als het achter ons ligt dan Discreet wendde meneer Poii'ot zich af. Hij verbaasde zich. Hij zou nauwelijks de koele, zelfverzekerde stem van miss Debenham herkend hebben. „Eigenaardig." dacht hij- De volgende dag vroeg hij zich af of ze misschien getwist hadden. Ze spraken weinig met elkaax\ Het meisje, vond hij. zag er zorgelijk uit. Ze had kringen onder haar ogen. Het- was zowat drie uur 's-mid- dags toen de trein stil hield. Hoof den werden uit dc ramen gestoken. Een groepje mannen dromde sa- ivopzij van dc lijn, kijkend en wijzend naar iets onder de restau ratie-wagen. Poïrot boog zich naar buiten en riep de conducteur aan, die voorbij- holde. De man antwoordde en Poi- rot trok zijn hoofd terug en botste daarbij bijna tegen Mary Debenham, die achter hem stond. „Wat is er?" vroeg ze ademloos in het Frans „Waarom houden we stil? „Het is niets, mademoiselle. Er is iets in brand geraakt onder de res tauratie-wagen. Niets ernstigs. Het is geblxfst. Ze herstellen nu de scha de. Er is geen gevaar, werkelijk niet." Ze maakte een nonchalant gebaar tje, alsof ze het idee van gevaar af wees als iets volkomen onbelang rijks. „Ja, ja, dat begrijp ik, maar de tijd!" „De tijd?" „Ja dit zal ons ophouden," „Ja, dat is mogelijk," stemde Poi- rot toe. „Maar dat kunnen we niet hebben! Deze ti'ein moet om 6.55 aankomen en je moet de Bosporus oversteken en aan de andere kant de Simplon Orient Express halen om negen uur. Als er een paar uur vertraging is missen we de aansluiting.' „Het is mogelijk ja," gaf hij toe. Hij keek haar nieuwsgierig aan. De hand, die op het raampje lag, was niet geheel vast; haar lippen beef den. „Komt het er erg voor u op aan, mademoiselle?" vroeg hij. „Ja, o j?. Ik ik moet die trein halen." Ze keerde zich van hem af en ging de gang door naar kolonel Arbuth not Haar ongerustheid was echter no deloos Tien minuten later ging de trein weer op weg. Hij kwam maar vijf minuten te laat in Haydepassar, daar hij onderweg had ingehaald. De Bospoi-us was ruw en monsieur Poirot genoot niet van de overtocht Hij werd van zijn reisgenoten ge scheiden op de boo t en zag hen niet weer. Bij him aankomst aan de Ga- lata Brug x-eed hij onmiddellijk naar het Tokatlian Hotel. HOOFDSTUK II In het hotel vroeg Poirot om een kamer met bad. Toen ging hij naar het bureau van de congierge en vroeg naar brieven. Er lagen er drie voor hem en een telegram. Zijn wenkbrauwen gin gen omhoog bij het zien van het te legram. Het kwam onverwacht. Hij opende het op zijn gewone niet gehaaste manier. De gedrukte woor den stonden er duidelijk. Voorspelde ontwikkeling Kassner- zaak onverwachts gekomen kom on middellijk terug. „Dat is beroerd." mompelde Poi rot geërgerd. Hij keek op de klok. „Ik moet vanavond doorgaan," zei hij tegen de congiei'gc. „Hoe laat gaat de Simplon Oriënt?" „Om negen uur, mijnheer." „Kunt u een slaapcoupé voor me reserveren?" „Zeker mijnheer. Dat is niet moei lijk om deze tijd van het jaar. De treinen zijn bijna leeg. Eerste klas of tweede?" „Eerste." „Uitstekend meneer. Hoe ver gaat u?" „Naar Londen." „Goed meneer. Ik zal een biljet voor u nemen naar Londen en een slaapcoupé bespreken in de Stam boelCalais wagen." Poirot keek weer op de klok. Het was tien minuten voor achten. „Heb ik tijd om te dineren?" „Welzeker meneer." De kleine Belg knikte. Hij ging zijn kamer af bestellen en liep <le' hall naar het restaurant door. Toen hij zijn order aan de kellner gaf, werd een hand op zijn schouder ge legd. „Ah, mijn oude, maar dit is 'n onverwacht genoegen." zei een stem i achter hem. De spreker was een korte, dikke, bejaarde man zijn haar en brosse ge knipt. Hij glimlachte verrukt. Poirot sprong op. „Mijnheer Bouc." „Mijnheer Poirot." Mijnheer Bouc was een Belg, di recteur van de Compagnie Interna tionale des Wagons-Lits, en zijn vriendschap met de vroegere ster van de Belgische politie dateerde van vele jaren terug. „Je bent ver van huis mijn beste," zei mijnheer Bous. „Een zaakje in Syrië." „Ah! En wanneer ga je naar huis" „Vanavond." „Prachtig! Ik ook. Dat wil zeg gen, ik ga naar Lausanne, waar ik zaken heb. Je reist zeker met de Sim plon Orient?" „Ja. Ik heb juist gevi-aagd, een slaapcoupé voor me te bespreken. Het was mijn bedoeling hier een paar dagen te blijven, maar üc heb een telegram ontvangen, dat me voor belangrijke zaken naar Engeland te rugroept." „Ah!" zuchtte mijnheer de Bouc. De affaires al die zaken! Maar jij, jfj staat op de bovenste sport tegen wo or dig, iiion vieux!" „Een beetje succes heb ik gehad, misschien." Poirot trachtte bescheiden te kijken maar faalde glansrijk. De heer Bouc lachte. „We zien elkaar later nog wel." zei hij. Poirot wijdde zich aan de taak, zijn snijr uit de soep te houden. Die moeilijk taak volbracht heb bende. keek hij om zich heen, ter wijl hij wgchtte op de volgende gang. Er waren maar een stuk of zes mensen in het restaurant, en bij die zes waren er maar twee, die Poirot interesseerden. Die twee zaten aan een tafel niet ver van de zijne. De jongste was een innemende jonge man van dertig, klaarblijkelijk een Amei'ikaan. Het was echter met zijn metgezel, niet hij, die de aandacht van de kleine detective had getrokken. Het was een man van misschien tussen de zestig en de zeventig. Op een afstand had hij het welwillend uiterlijk van een filantroop. Zijn lichtelijk kaal hoofd, zijn gewelfd voorhoofd, de. glimlachende mond. die een erg wit vals gebit liet zien alles scheen te wijzen op een vrien delijke persoonlijkheid. Alleen de ogen waren daarmede in strijd. Zc waren klein, diepliggend en listig. Niet alleen dat. (Wordt vêrvolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2