Katholieke Tabakbewerkers vierden veertig jarig bestaan R.K. Transport-arbeiders vierden hun jaarfeest 'U MAANDAG 14 FEBRUARI 1»4¥ DE LEIi CvjUKANT EERSTE 14LAD PAGINA 4 presenteerd, zodat het er weer eens ouderwets aan toe ging. We hadden al eerder gehoord, dat sigarenmaker^ feest konden vieren; we hebben het nu gezien! Tenslotte gingen de tafels en stoe len opzij. Wie niet dansen kon, die hoste maar mee: het is maar één keer feest! En toen de stemming op z'n allerbest was, klonk voor de laat ste maal de stem van de voorzitter, waarmede een einde kwam aan deze plechtig, stemmig en uitbundig ge vierde feestdag. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands-Indisch recht: de heer A. W. van Eijk te Gouda; candidaatsexa. men Indonesische taal- letterkunde: de heer B. J. Hoff te Haarlem: can- didaatsexamen Sinologie: de dames Oey Tjoen Ing en Oey Sioe Ing, bei den te Leiden. Een plechtig, stemmig en uitbundig feest Is het toeval dat de Leidse afdeling van de Kath. Tabaksbewerkersbond „St. Willibrordus" zijn veertig jarig bestaan vierde tegen een achtergrond van door de E.V.C. geproclameerde stakingen in de tabaks-industrie te Amsterdam? Natuurlijk is het een toe val. Maar dit toeval mag toch aange grepen worden, om duidelijker dan welke speech ook, aan te tonen wat er hoogst waarschijnlijk gebeurd zou zijn, indien 40 jaar geleden niet en kele pioniers de moed hadden om, te gen het opgroeiend socialisme in een eigen katholieke vakbond te stichten. Het is daarom geen vraag meer of er reden was om gisteren feest te vier en. De katholieke Leidse tabakbe werkers hebben inderdaad feest ge vierd en wel op een wijze, die hen nog lang in het geheugen zal liggen! Terwijl de leden in de dekenale kerk de Vroegmis bijwoonden, droeg de geestelijk adviseur, kapelaan v. d. Vlugt aan het zijaltaar een H. Mis op, tot intentie van de overleden le den. In het R.K. Militaire Tehuis wacht te de leden en hun dames daarna een feestelijk ontbijt, aan het einde waar van kapelaan v. d. Vlugt in een be zielende toespraak er op wees hoe de katholieken thans meer dan ooit in het brandpunt der belangstelling staan. De leden van „St. Willibror dus-' moeten daarom in alle opzich ten een voorbeeld zijn en kunnen dit des te beter doen, omdat zij allen te zamen in één fabriek werken. Zij kunnen zo mooi tezamen een idee ronddragen, dat aan alle anderen moet worden doorgegeven. Ook Paus Leo XIII liep met een idee rond en legde dat vast in zijn encycliek „Re- rum Novarum". Dit idee van recht vaardigheid en liefde moet gepropa geerd worden en als de leden zouden besluiten met elkaar een echte katho lieke kern te vormen, zal dit de mooi ste vrucht zijn van dit achtste lus trumfeest. Namens de K.A.B. feliciteerde de heer J. A. M. van Oyen de jubileren de afdeling en bracht hulde aan de pioniers, die 40 jaar geleden een strijd aan twee kanten hebben gestreden, enerzijds voor rechtvaardige sociale toestanden en anderzijds tegen het lokkende socialisme. Als voorzitter van de feestcommis sie dankte de heer J. van Belkum de voorzitter en het hele bestuur voor hun goede leiding. Een druk bezochte receptie. Om twaalf uur recipieerde het be stuur. van welke gelegenheid, velen gebruik maakten hun gelukwensen aan te biedeu en waarderende woor den te spreken. Namens de directie van de Edel achtbaar Sigarenfabriek, die zeer attent voor een extra sigaar ge zorgd had, sprak de heer W. Beek- wilder en bracht als bedrijfsleider lof aan het bestuur voor de altijd pret tige samenwerking. De heer van Oyen wees op de veel verbeterde samenwerking tussen vak- cn standsorganisatie, waarin de Tabaksbewerkers een goed voorbeeld geven. Verder spraken nog de heren A. J. Canbier, R.K. Bouwvakarbeiders, F. Goddijn, R.K. Café en Rest. geëm,- ploieerden, vV. Boon, R.K. Fabrieks arbeiders, I. t j Groot, R.K. Metaal bewerkers, D. Haverkorn, Herwon nen Levenskracht, en J. H. Nijhuis, oud-voorzitter van „St. Willibrordus". Namens het Bondsbestuur sprak de heer W. Evers, die de stuwkracht van de Leidse afdeling in het kader van de landelijke vakbond roemde en hoopte dat de afdeling zou blijven groeien, om in bloei en vrijheid eens het gouden feest te mogen vieren. Ook de heer A. J. van Bers voerde het woord en bracht als oud-lid hul de aan de oprichtex', de heer Nijhuis, die met zijn onblusbare vui'igheid te gen alles in doorgezet; had en thans het resultaat van zijn werk kan aan schouwen. Spr. wees op het belang van een katholieke vakbond, vooi'al ook voor het jonge geslacht, aan wie de huidige leden een krachtige orga nisatie moeten nalaten. Spontaan klonk na di. met Brabantse vurigheid gesproken woord het Bondslied door de zaal. „Christenstx-ijders, broedex-s, makkers, bouwei's aan een maat schappij Onder de aanwezigen merkten we verder op in de hoop niemand te vergeten de heer S. Wijtenburg, directeur van de Edelachtbaar Siga renfabriek, en een der jonge fir manten, de heer Chr. Wijtenburg jr., vertegenwoordigers van de Kath. Ar beidersvrouwen, St. Deus Dedit. de Houtbewerkers, Textiel arbeidei's, Spoor- en Tramwegpersoneel. Kap persbedienden, Bakkers- en Slagers gezellen, Transportai-beiders, de Ka tholieke Werkmeesters en deK. A. E. Symphonie. Voor elke spreker had de voorzitter na afloop een vriende lijk dankvvooi'd. Mevr. Brouwer zorg de voor een keurige bediening. En dat de rook te snijden was behoeft eigenlijk geen mermelding! Een vrolijk besluit. Na dit meer of min officiële deel van de dag, werd het feest des avonds besloten met een gezellige feestavond Waarbij ook de dames weer tegen woordig wai'en. Alvorens te beginnen gaf de voor zitter een kort overzicht van alles wat in de afgelopen 40 jaar in en om de afdeling was voorgevallen, waarna de heer Evers, in dezelfde geest als tijdens de receptie, de leden toesprak. Hierna was het woord en de daad aan het toneelgezelschap „De Rijn landse Rederijkers", dat een afwis selend programma van schetsjes, mu ziek en zang'ten gehore bracht. De stemming bereikte nu een hoog tepunt en telkens als het goi'dijn weer dicht viel, zette het bandje bekende melodietjes in, die dapper werden meegezongen. Plet paarder.hoofdstel. Vissers van Capri. Aan het strand stiil en verlaten (bis, bis!!) en het beroemde sigrenmakerslied: ..Lieve schipper zet ons over", drie. vier of vijfstemmig; de tel zijn we kwijtge raakt! Maar het klonk prachtig! On- dei-tussen werd er rijke'ijk koffie met gebak en natuurlijk een glaasje ge- 2800 GULDEN VAN HAAR PATROON GESTOLEN. De Politie te Leiden heeft dezer dagen aangehouden en ingesloten de 25-jarige kindei'juffi'ouw E. S„ die in de tijd van een half jaar 2800 gulden bij haar patroon stal. Van het bedrag kon nog 1800 gulden woi'den achtex-- haald. Voor de rest haid deze dame kleren gekocht. GEVONDEN VOORWERPEN IN JANUARI Fotofoudraal, handschoenen, wan ten, portemonnaie, vilten hoed, ai*m- bandhorloge, etui met inhoud, arm band, sleutels, distributiebescheiden, ceintuur, sjaal, doo van benzinetank, damesvest, motorwanten, vulpen, dames-regenjas, kindei'cape, alpino- r uts, motorkap (leder), ontbijtkoe ken, das, speelgoed (hondje), hoef ijzer, vosbont, gymschoen, actetas, tabakszak, boodschappentas, gouden ring, rozenkrans, tabakspiio, krui wagen muntbiljetten, hoofddoek, da meshoed, trouwboekje, muts, vul potlood, onderjurk, leren overgooier, broche, martc b'osetdeksel, h^«ket ting, lepeltie, jongensias. bankbiljet, handkap (rijwiel), duimstok. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbui'eau van Politie, Zonneveldstraat no. 10 Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de fles! Leidse Reddingsbrigade JAARVERGADERING VAN „ST. BONIFACIUS" ,LJET ECHT PRETTIG onze ti'aditie van elk "jaar een sociale Zon dag te handhaven, 's Morgens met je vrienden verenigd bij het H. Misoffer en daarna aan een gemeenschappelijk ontbijt, voelt men zich weer eens echt katholiek. Dat is belangrijk, vooral nu zie maar naar Kardinaal Mindszenty in het Katholieke kamp zo'n grote spanning heerst. Hartelijk welkom daarom op deze bijeenkomst". Met deze woor den opende de voorzitter, de heer H. Juffermans, gistermorgen in de Kath. H-B.S. de jaarvergadering van de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius afd. Leiden, en tekende daarmede de fijne sfeei', waarin deze sociale Zondag werd gevierd. Voordat het echter zover was, had de geestelijk adviseur, pater E. Spruyt, O.F.M., om negen uur in de kapel een H. Mis opgedragen en er na het Evangelie in een korte toe spraak op gewezen, dat wij als ver loste mensen een aparte plaats inne men in de maatschappij, waarin wij onze beginselen moeten uitdragen. De vele aanwezige leden en de ex'e-voorzitter, de heer J. v. Leeu wen, zaten vervolgens aan een .ge meenschappelijk ontbijt aan, waar bij ook de heren P. Soeel en A. de Kx-uiff namens het K.A.B.-bestuur tegenwoordig waren. Wij- geen schreeuwers. Zijn openingswoord vervolgend, sprak de voorzitter over de goede sa- mewerking met de K.A.B., als stands organisatie. en wees er op, dat de le den van „St.Bonifacius" geen schreeu wers zijn. zoals die anderen (u weet wel wie!), maar principieel georga niseerde katholieke ai'beiders. die ge stadig doorwerken aan de beharti ging van hun belangen. Na het lezen van de notulen door de 2e secretaris, de heer W. H. Steen bergen, behandelde de le secretaris, de, heer W. Breedeveld, de ingeko men stukken en bracht het jaarver slag uit. Op velerlei gebied werden verschillende acties ontplooid en voer 4 groepen kwamen C.A.O.'s tot stand. Het aantal leden bedraagt 84. In ijltempo werden de aftredende bestuursleden, de heren Juffei'mans en K. Mosterd, herkozen, terwijl in de plaats van de heer W. Vreede- veld, die overgeplaatst is xxaar de Kath. Tabakbewerkersbond, de heer P. A. P. Oostdam werd gekozen. De voorzitter dankte de scheidende secretaris, zijn rechterhand, voor het vele werk, dat door hem werd ver richt. en spoox-de de leden aan meer aandacht te besteden aan de ontwik- kelings- en Meer-vreugde-avonden van de K.A.B. Van het financieel veislag, uitge bracht door de heel' J. Ouwerkerk, noteerden we een batig saldo van bijna drie honderd gulden. Wat het Hoofdbestuxxr deed. ROELOFARENDSVEEN Laatste avond toneelconcours. De laatste avond van het toneel-con cours werd verzorgd door de R.K. gemengde toneelver. „Nuf en Genoe gen" uit Lisse Het voerde op de sprankelende comedie in 3e bedr. cn een tussenspel .Op Afbetaling" van Jac. Ballings. Regisseur P. C. J. van Kesteren heeft te Roelofarendsveen met dit stuk eer ingelegd. Het muzi kale gedeelte was bij de pianist, de heer H. van Berkel, weer in goede handen. Volgende week de uitslag van het concours ZOETERMEER Geboren; Jan Cornclis z. van M. Vos en N. Vroedsteijn; Sebastia- nus Theodorus Maria z. van H. L. Smit en M. J. Adegeest. Onderti'ouwd: P. J. van Wissen 25 en J. A. M. van der Burg 24 j„ te Leidschcndam: S. Adegeest 30 j. en C. IC. Vink 22 j., \e Warmond; P. van der Sterre 26 j. en C. J. van den Akker 22 j., te Zoeterwoucle. Overleden: W. Jongenotter 75 j„ echtg. van M. D. de Bxuin. kracht van het Christendom in deze strijd. Die kracht moeten wij ook opbrengen! Maakt U geen illusies, als wij niet anders en beter worden zullen ook wij van dat gevaar niet vrij blijven. Als katholieken moeten we daarom door onze principiële houding een tegenhanger zijn van het Communisme." Een klinkende feestavond Gin acht uur 's-avonds troffen do leden elkaar weei\ thans met hun echtgenoten, in het St. ntonius Club huis, waar de voorzitter met woor den van welkom de feestavond open de en „The Lucky Strikes", o.l.v. de heer C. Langezaal, het programma aanvingen met enkele bekende num mers. Hierna trad het K.A.B.-toneel, onder regie van de heer J. Mank, voor het voetlicht met het blijspel in twee bedrijven „Aardappelen" waar van de toeschouwers konden leren dat zelfs gxote x'ijkdommen te duur betaald wox-d cnmet kleine genoe gens, die men zich daarvoor moet ontzeggen! Met de opvoering van de een-acter „Hij, zij en Peter", wex'd deze gezellige avond besloten. ZOETERWOUDE IN INDONESIë GESNEUVELD Gisteren is bij de familie bex-icht ingekomen, dat korporaal P. van Veen .Cz. op 8 Februari gesneuveld is. De gesneuvelde had zich alleen per x'ijwiel buiten zijn standplaats Solong-Java begeven en is, volgens kampongbewoners, door extremisten aangevallen en door een schot ge dood. Hij had het vaderland sinds Mei 1946 vrijwillig gediend. Donderdagmorgen negen uur zal in de Sint Janskerk een plechtige H. Mis van Requiem voor de zielex-ust van de gevallene worden opgedra gen, waarbij de militaix'e eer zal ge bracht worden. St. Jansfanfare. Zondagavond gaf de Sf. Jansfanfare haar jaarlijks concert in het Patronaatsgebouw. De ken Bont. pasfoor Klaverweyden, ka. pelaan Huiberts en burgemeester Smeets gaven van hun liefde voor de muziek door hun aanwezigheid, blijk. Het programma bevatte een aantal zeer moeilijke composities, af gewisseld door walsen en marsen. Er werd met zorg en toewijding gemu siceerd en het resultaat van langdu rige repetities werd bekroond door een goede uitvoering. „Mondnacht auf der Alster" bleek iets te zwaar te zijn, maar de muzikaliteit en de voordracht in de tweede wals ..Am Frühlingsmorgen" maakte het tekort weer goed. Heel beschaafd, vooral in de melodiepartijen, werd de ouver ture „Oude Toren" uitgevoerd. Me> bewondering zal men ook geluisterd hebben naar de solist-pistonnist in „De Heilige Stad". Directeur van Veen leidde correct en beheerst en het succes van zijn munzikanten is daaraan wel gi'otendeels te danken. Wel jammer was het, dat voor deze muziekavond zo weinig belangstelling was. De voorzitter van de vereniging wees' daarop in zijn slotwoox'd en vroeg met aandrang om meer wer kende leden en meer belangstelling van de zijde der jongeren. De toneelver. „In liefde bloeyen- de" zorgde met het spel: „Meneer Pumps heeft een koe gewonnen" voor een vrolijke noot. Toch zal men met dit spel niet tevreden moeten zijn en zal men terecht van het toneel spel „Thuisfront", dat a.s. Zondag gespeeld wordt, hogere verwachtin gen hebben. Aan de toneelvereniging zelf de verantwoording om die ver wachtingen niet teleur te stellen. NOORD WIJKERHOUT TIJDENS JACHTRIT OVERLEDEN. Tijdens een jachtrit, welke Zater dagnamiddag is gehouden vanaf de Boekhorst onder Noordwij kenhout naar Huize „Vogelenzang" is dc heer G. v. Veelen uit Amsterdam, die deel nam aan de rit op zijn paard over leden, in de Zilk. Een dokter, die bxj het jachtgezelschap behoorde, con stateerde dc doocl, waarschijnlijk door hartverlamming. Het lijk Amsterdam vervoerd. Geboren: Martina Hcndrika Cornelia, d. v. C. Bon en Kok; Huber tha Quirina Maria d. v. E. J. Hoger- \orst en Stokman;! Cunera Anna Maria d. van P. H. Oostdam en de Klerk; Petrus Johannes Maria z. v. G. H. van LeeuwenHulseboch; Margaetha Geertruida Maria d. v. P. K. v. d. Bcx-g en Buschman; Jacobus Johannes Maria z. v. J. C. Rornijn en MeilandJohannes Hendrikus Maria z. v. A. Schouten en Ruiter; Theodo ra Antonia Theresia d. v. J. S. Geer- lxngsde Groot; Nicolaas Franciscus Maria z. v. J. J. van Eeden en van der Ploeg. Overleden: C. Leef lang 59 j. echt genoot van A. Schaap; L. N. Heems kerk 74 j. weduwnaar van G. E. Bruines; C. M. van der Valk 84 j., eduwe van J. J. van Paridon; J. A. v. d. Linden, 1 j.; W. Geurs 87 j.; J. C. Stobbelaar 70 j. weduwnaar van A. van Eijk; G. Dudink 68 j., echt genote van A. N. Verwer. Ondertrouwd: Q. M. Looijestein, 27 j. en J. J. C. van der Putten 26 jaar. Gehuwd: J. C. Hachmang en G. Geerlings; S. G. Nulkes en M. C. v. Klugt. OEGSTGEEST Protest-vergadering. Voor etjaa^t IN INDIE: UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN P. Penders ter aarde besteld. On der gx'ote belangstelling werd heden- mox-gen, na de gezongen Mis van Re quiem, op het R.K. Kerkhof ter aarde besteld het stoffelijk ovex'schot van de heer P. Penders, gepensionneerd chef-brugwachter van de Alphense brug. Behalve door de talrijke fami lieleden, werd de baar gevolgd dooi de eren Sips. uit Gouda, bouwkun dige van de Prov. Waterstaat, en P. S. Wijfje, uit Nieuween, vooi'zitter van de Px*ov. Beambtenver. „Eensge zindheid", voor Zuid-Holland, door vertegenwoordigers van nog enkele andere openbare instanties, alsmede door het bijna voltallig brugpersoneel en door vele bi*ugchefs uit de kring Gouda van de Prov. Waterstaat. lïengelaarsver. „Ons Genoegen" De prijzen werden als volgt, behaald: le prijs S. v. d. Hoek 24 stuks; 2e pr. P. van Veen 9 stuks; 3c pr. Joh. Bloos 8 stuks: 4c pr. W. Lenting 8 stuks; 5e pr. C. Kom 7 stuks en 6e pr. D. van Leeuwen 6 stuks. Namens het Hoofdbestuur- was de heer L. Th. Spanjaard aanwezig, die een kort overzicht gaf van de ver schillende activiteiten van het Hoofdbestuur. Voor het pei'soneel van de nachtveiligheidsdiensteri wa ren nieuwe loon- en arbeidsvoor woorden opgezet, die door de werk gevers echter werden afgewezen. Grote moeilijkheden zijn -hiermede gepaai'd gegaan en nog niet opge lost. Thans is de kwestie aanhangig bij de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. Voor de losse transportarbeiders is een C.A.O. in voorbereiding, doch wegens de ongeregelde werkuren is 'het zeer moeilijk hiervoor een be vredigende oplossing te vinden. Het hoofdbestuur zal echter ook te dien aanzien actief blijven. Pater Spruyt vroeg even aandacht voor een wel zeer ernstig onder werp. „Men hoort,, aldus de geeste lijk adviseur, de mensen zich af vragen of al die protesten tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty wel iets uithalen. We moeten dit Zanguitvoering. De zanguitvoe- probleem echter dieper zien. Het ring van het dameskoor Gloria Dei gaat hier tussen het Chi'istendom I kan a.s. Woensdagavond niet door- en het Communisme. Dc kaï'dinaal gaan wegens ziekte van haar direc- moge dan nu een gebx-oken man teur. De uitvoering is uitgesteld tot zijn, zijn houding echter tekent deZondag 27 Maart. HAZERSWOUDE Geboren: Jacob Bastiaan z. van L. van Gorkurn en N. van Wieringe; Max'garetha Elisabeth Adriana d. van A. H. van 5t Oever en W. van Vliet. Ondertrouwd: Arnoldus H. Hilhorst 24 j. cn Alida C. Verdegaal 25 j.; Haijtc Wouda 25 j. en Willemina I. Lindhout 26 j.; Jacob Vervloet 38 j. en Gorarda M. de Vogel 33 j. Getrouwd: P. A. Kersseboom en M. E. van der Bex-g. Overleden: Johannes J. de Kooter 15 j.; Gijsbertus Peters 58 j. LEIMUIDEN Alg. Ziekenfonds. Als vertegen woordiger der verzekerden werd herkozen de heer H. A. J. Heuzen te Leimuiden; pl.verv. mevr., M. Bergs- hoefvan Wieringen te Rijnsater- woude. UIT DE OMGEVING HAAGSE SCHOUW Rectificatie Door een misver stand is in een deel van onze editie van Zatei-dag 1.1. veimeld dat de fancy fair gisteren zou worden ge houden. Dit moest echter zijn Zon dag 20 Februari. Mochten er dus mensen buiten de parochie geweest zijn, die gisteren de vergeefse reis naar Rijndijk 154 gemaakt hebben, dan weten zij nu de weg waar zij a s. Zondag de prachtigs.te prijzen kunnen wegslepen! HILLEGOM Geboren: d. van N. J. van der Vliet en P. Broekhof; z. van P. van Vu ren en P. M. Vink; d. van A. van Heukelom en M. Gabel; d. van C. P. van Rooden en C. M. van der Steen; d. van J. Tjoelker en A. C. Weijers. Getrouwd: J. G. van der Vossen, en C. M. Spierings, Overleden. G. Broekhof-Weijers vr. 59 j.; W. Naber m. 13 j.; M. F. Ha merslag vh. 84 j. KATWIJK AAN DEN RIJN ZILVEREN JUBILEUM ST. JOSEPH-SCHOOL Het hoofd der school eveneens in 't zilver Bij al dc jubilea, die de laatste tijd geviei-d zijn, is er nog één op komst en nog wel een heel bijzonder. Op 1 Maart a.s. zal het n.l. 25 jaar ge leden zijn, dat de St. Jozefschool door wijlen pastoor H. J. Maas ge opend werd. Daarbij komt, dat ook het hoofd der school de heer P. H. Castenmiller 25 jaar aan de school verbonden is. NOORD WIJK Geboren: Elisabeth W. d. van H. v. DuinTimmer; Petronella P. C. d. van H. Schipperv. Egmond; Wilhelmina L. M. d. van S. C. Lan ge veld—v. Schie; Maria D. F. d. van C. TeunisseVink; Maria C. d. van L. DubbelaarSloof: Mechtcldes G. A. M. cf. van A. J. J. v. d. Burg Ruigrok; Albert J. z. van C. Pas- scheii'Terpstra. Ondertrouwd: M. H. v. d. Linden en H. J. Bakker; A. Koekebakker en A. Plug; A. Duyndam en G. de Jong. Geti'ouwd: J. P. Mulder en M. A. Slats. Overleden: Johannes C. Kramer 75 jaar. o...w de protest-vex'gadering in het St. Willi- bx-ordusgebouw tegen de veroorde ling van Kardinaal Mindszenty zijn geen plaatsen meer beschikbaar. Wel zal er gelegenheid zijn in het St. Jo- seph-zaaltjc de spreker door middel van een geluidsversterkings-installa- tie te volgen. SASSEN HEIM DAT KWAM BIJ DE TRAM NIET VOOR Vrijdagavond bemerkten de passa giers. die met een bus uit Leiden vertrokken waren, toen het zeer mistig was, dat de bus eensklaps stopte. De chauffeur wenkte de con ducteur cn na een kort gesprek kwam deze weer in de wagen, infor meerde ol' een der passagiers soms kon mededelen, waar zij zich bevon den, daar men volgens de tijd het viaduct bij Klinkenberg reeds ge passeerd moest zijn. Een „deskundige"' stapte uit en daar het zicht enigszins verbeterd was, constateex'de hij dat men onge veer bij „de Kooi" was. Er waren twee oplossingen: doorrijden en de Prov. weg volgen naar Sassem- Noord of terugrijden. Men koos het laatste, daar niet van de voorge schreven weg mocht worden afgewe ken. Daar het niet mogelijk was de bus te keren, werd, voorafgegaan door conducteur en enkele passagiers achteruit gereden naar Klinkenberg waar nu de afrit wel gevonden werd. VOORHOUT Gemeentex-aacl. De raad komt Vrijdag 18 Febr. te 7.30 u. bijeen. Agenda o.a.: verkoop van pl.rh. 300 m2 grond gelegen naast perceel Mgr. Eroerestraat 2: wijziging van de al gemene legesvei'ordening: voorstel om bij de Kroon in beroep te gaan tegen de beschikking van de Minister van O. K. en W. inzake het vei'zoek van de St. Aloysius Stichting alhier in gevolge artikel 101 der Lager On derwijswet 1920. Muziekvex-eniging St. Cecilia. Bovenstaande vereniging gaf de jaar lijkse welbekende uitvoering en ge zellige avond. De zaal was geheel ge vuld toen directeur W. F. de Zwart het sein gaf voor de mai's „Telefun- ken" van E. A. P. Moolenaai'. Verder werd ten gehroe gebracht „Zampa" van Gustave Comez. „Gemaskex-d Bal" van J, Beekhoven en „Suite Romantique" in 5 delen van F. Popy en enkele andere stukken. Een spon taan, zeer verdiend applaus, was de reactie op deze op hoog peil staand muzikale prestatie. Na de pauze bi-acht de toneelvereniging „Nut en Vermaak", onderafd. van de K.A.B. te Wai'mond, ten tonele een spel uit het vissei-sleven, getiteld „Mensen in Nood" door Will Brakenberg. onder regie van J. van Vliet, wat door allen met de gi*ootste aandacht werd ge volgd. De K.A.B. van Wai-mond mag trots zijn op zo'n amateurgezelschap. De burgemeester sprak tot slot een zeer waardex*end woord. Personalia. Dc heer Th. v. d. Hulst is geslaagd voor het praktijk diploma boekhouden associatie. VOORSCHOTEN Feestavond R.K. Vrouwenbeweging. Zondagavond had de Kath. Vrou wenbeweging het traditionele jaar feest georganiseerd. De opkomst van de leden en hun echtgenoten was flink. De presidente, mevrouw Van Gent, heette aan het begin van de avond allen hartelijk welkom, waar na staande gezongen werd „Roomse Blijdschap". Het jaarfeest werd bij gewoond door pastoor Jos. Bonsel, pa ter Crispinianus en nog enkele pa ters Capucijnen en Montfortanen. Bij deze feestelijke gelegeheid voerde het R.K. Toneelgezelschap „St. Ge- nesius" op het blijspel „Zand of klei" van de schrijver Henri 't Sas. Dit spel in 3 bedrijven behandelt een delicate kwestie betreffende man er vrouw, geld, liefde, huwelijkse voor waarden, maar na al de verwikkelin gen, die zich in dit spel voordoen, komt toch alles weer goed. Het spel is geschreven in dialect en speelt in de „Bax-onie" tussen de zandboeren en de kleiboeren. Het spel werd door de spelers van „St. Genesius" vrij goed vertolkt, maar door slechte tekst kennis van enige speleers stokte het spel hier en daar nogal eens. De smeuïge taal en diverse kernachtige uitdrukkingen gaven aan dit stuk LOEK STROBBE Dorpsstraat 474 Leimuiden. viex't 15 Febi-uari zijn 22ste verjaar dag, te Surabaia. (Foto's van- in Indonesië Vex'blijven- de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor dc verjaardag. Foto's, welke latep worden ingezonden wor den niet opgenomen). een bijzonder effect. Het geheel is bij het publiek goed in de smaak ge vallen en daarmee is deze feestavond geslaagd. Aan het decor was veel aandacht besteed; het voldeed goed. In de pauze had een verloting plaats van enkele taarten, sigaretten en huishoudelijke artikelen. Na het feest dankte mevr. Van Gent het to neelgezelschap voor het geboden spel, alsook mej. N. van Geest, de oud presidente. die ook op deze avond van haar belangstelling blijk had gege ven. WASSENAAR SLUITENDE BEGROTING 1949. Vergaande bezuinigingen. Het heeft wel wat moeite gekost de gemeentebegroting 1949 sluitend te krijgen aldus blijkt uit de toe lichting van B. en W. Het vooront werp wees een tekoxt aan van 130.000. Slechts ten koste van vrij vérgaande bezuinigingen en van 'n verhoging der gas- cn electriciteits- tarieven is het gelukt dit tekort weg te -vyei'ken. De winsten der be drijven worden geraamd als volgt: electriciteitsbedrijf 111.000,(v.j. 85.000), gasbedrijf nihil (v.j. 2.000). waterbedrijf 37.000 (v.j. 70.000). De totaalwinst blijft dus de tariefsverhogingen ten spijt 9.000.beneden de x-aming van verleden jaar. De oorzaak daarvan moet in hoofdzaak worden gezocht in de verhoging van de z.g. kolen- clausule. De gemeentebegroting" sluit nu met een bedrag van 50.000 voor onvoox-zienc uitgaven. Dit be drag achten B. en W. zeker niet te hocg, gezien de eiwaringen in de af gelopen jaren. Het zal noodzakelijk zijn aldus B. en W. het beheer der gemeentefinanciën met grote voorzichtigheid te voeren. Het is ook bijvoorbeeld onmogelijk de zo zeer gewraakte „reinigingsrechten" af te schaffen. De financiële moeilijkheden der gemeente Wassenaar vloeien o.a. voort uit het bijzondere karakter der gemeente. Wassenaar telt slechts weinig betekenende indu strieën. Dat is een financiële strop, want een gedeelte van dc opbrengst der ondernemingsbelasting komt rechtstreeks aan de gemeente ten goede. Vandaar, dat dc gemeente Wassenaar meer eigen bi'onnen van inkomsten zal moeten aanboren om het evenwicht tussen de sterk ge stegen uitgaven en de inkomsten te behouden. K.A.B.-fcestavonden. Dinsdag en Woensdagavo'nd is e'r voor de leden van de K.A.B. een vrolijke feestavond in het R.K. Verenigings gebouw. Er zal een gevarieerd pro gramma worden afgewerkt door John Kelly en zijn medewerkers. Na afloop is er een gezellig samen zijn. WARMOND „St. Matthias" op tournee. Op uitnodiging van de Maria-Congrega- tio te Volendanx speelde dc afdeling toneel van „St. Matthias" Vrijdag j'. in het beroemde vissersdorp voor 500 Volendanxmers het stuk „Onder één dak" van Jan Fabricius. Ook thans wei'd weer een uitstekende vertol king gegeven van dit mooie, doch moeilijke karakterstuk. Aan het eind van de avond prees kapelaan Vlaar het Warmondse gezelschap en haar regisseur en constateex'de, dat het spel van deze groep een grote hoog te had bereikt. Spr. hoopte dat War- monders nog meerdere keren in Vo- lendam te zien optreden. Na afloop bleef men nog even te midden van het congregatiebestuur bijeen en werd de liartewens van een enthou siaste Volendamse, die zo graag naast „die enige ouwe vader" wilde zit ten, vervuld. Voorzitter H. Derriks sprak kap. Vlaar nog even toe en hoopte, dat dit het begin zou zijn van een hechte vriendschap tussen Vo lendanx en Warmond. Daarna dankte hij heel in 't bijzonder mej. R. van Cassel van de zuster-vereniging uit Zoeterwoude, die te elfder ure inge vallen was voor een ziek geworden Warmondse toneliste, niet alleen om- Kat zij deze rol zo goed vertolkte, doch ook omdat zij ,,St. Matthias" met haar invallen uit een grote moeilijkheid redde. Als herinnering aan deze avond, werd haar een sou venir aangeboden. Maandag a.s. (21 Februari) zal de afd. toneel in Bodegraven een op voering geven van het stuk: ,,"n Hui- vol herrie".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3