Het aftreden van minister Sassen ingesneeuwde MAANDAU 14 füBKUARl 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 WAAROM? Minister Sassen contra 'tf* minister Stikker. De Maasbode concludeert uit de ontslag aanvrage van minister Sas sen: „Het is wel zeker, dat minister Sassen minder geneigd is geweest voor de druk van het buitenland opzij te gaan dan bijv. minister Stikker, die in de Kamer er op gewezen heeft, dat men volgens zijn mening niet al te vasthoudend moest blijven staan op het niveau van het recht, maar men rekening moest houden met de politieke werkelijkheid. Deze laat ste is er blijkbaar in geslaagd de andere ministers voor deze opvatting te winnen." Wij leven in een diepte- punt. De Tijd er op wijzend, dat minis ter Sassen het. vertrouwen had van de Tweéde Kamerfractie der K.V.P. vervolgt: „Men vergete niet, dat de fractie zich niet tot elke prijs met de heer Sassen accoord heeft verklaard, ook al heeft zij eerder in deze week in het licht van de omstandigheden van dat ogenblik hem haar steun gege ven. Het is denkbaar, dat de andere katholieke ministers in dit geestelijk voorbehoud, dat in de fractie aan wezig was, aanleidng hebben gevon den om het standpunt van hun ambt genoot, zo dit hun te extrem of niet doelmatig voorkwam, niet bij te val len, waarbij men dan voorral ook in t oog moet houden de zware druk, die Amerika op ons uitoefent, gepaard aan zodanige betuigingen van eens gezindheid, die de regering, vertrou wen heeft doen opvatten in de moge lijkheid om met de hulp van Ame rika tot een redelijke politiek in In donesië te geraken. Van de andere kant is het dan denkbaar, dat het feit van het trouw blijven van alle andere katholieke ministers aan het Kabinet op zijn beurt de aanleiding kan worden om de gezindheid tot het voeren van een soepeler politiek dan de heer Sassen schijnbaar heeft voor gestaan, in de katholieke fractie ma nifest te doen worden. Hiermede ziin slechts ëhkele moge lijkheden, die zo op het eerste ge zicht in de situatie vallen te onder kennen, aangeduid. Zeker is, dat het aftreden van minister Sassen en nog meer het aanblijven van alle an dere ministers speciaal in de katholie ke fractie groot opzien heeft gebaard. En wat de weerslag in Batavia zal zijn, kan men zich denken. Nadat men daar in alle staten van moede loosheid is geraakt en de Hoge Ver- Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Pianowerkjes. 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.30 Ochtendconcert. 10.15 Promenade-concert.. 11.00 Mu- zik houdt fit! 11.44 Nieuw Londens strijk-ensemble. 12.03 „Johnny Om- bach". 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 13.00 Nieuws. 13.25 Uit Lé- har's operetten. 13.45 Omroep kamer orkest. 14.30 Onder ons. 15.00 School radio. 16.00 Radioziekenbezoek. 17.00 Na schooltijd. 17.45 „Faune en Flo ra van Indonesië". 18.00 Paul "White- man. 13.20 Sportpraatje. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 De Contrabas als concerterend instru ment. 19.45 NIWIN-klanken. 19.50 Wederopbouw. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „Koning Lear" Treurspel van William Shakespeare. 22.30 Het proces Bindszenty. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianorecital. 23.45 Grampl. HILVERSUM II, 414 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws 8.15 Ochtendvaria. 9.0Ö Werken van Jos. Haydn. 9.35 Aubade. 10.50 Kleu tertje. luistert! 11.00 Gramofoonmu- ziek. 11.30 Uitzending voor zieke jon geren. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.40 „Van Wood quartet". 13.44 Nieuws. 13.50 Rina Ketty zingt. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Don Pasquale van Gae- tano Donizetti. 16.25 „Van Palestrina tot Pijper". 17.00 Kinderkoor „Jacob Hamel". 18.00 Nieuws. 18.30 „Ik zou zo graag19.00 Kobus Kwint. 19.30 Vico la Volpe. 20.00 Nieuws. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.30 Zang en samenspel. 23.00 Nieuws. 23.30 Tsjechische muziek (Gr.pl.). tegenwoordiger der Kroon heeft doen weten, dat hij de uitoefening van zijn ambt niet kan voortzetten, wan neer de regering niet onverwijld haar standpunt en directieven bekend maakt; terwijl heden de U.N.C.I. naar Banka vertrokken is om er bespre kingen te voeren mét republikeinen en federalen, heeft men daar heden in plaats van die directieven het be richt gekregen, dat de regering nu ook officieel cadus is. Een dieptepunt als wij thans beleven hadden wij tot dusver wellicht in het hele Indone sische drama nog niet bereikt. De Nieuwe Courant: Uit het feit, dat minister Sassen na de in de ministeraad gehouden be sprekingen en de daar gevallen be slissing zijn ontslag heeft genomen, mag men opmaken, dat in het Kabi net de opvatting gezegevierd heeft dat Nederland niet een uitdrukkelijk afwijzende houding tegenover de door de Veiligheidsraad aangenomen re solutie of onderdelen daarvan zal aannemen. Te verwachten valt dan ook, dat uiterlijk op 15 Februari het nodige contact met de Commissie van de Verenigde Naties zal worden op genomen, dat het verder tot een juiste regeling zal komen mét het oog op de bewegingsvrijheid van de rep. prominenten en dat Nederland als het zijne zal doen om die delen van de resolutie van Lake Success, welke uitvoerbaar zijn, na te komen en om anderzijds te vermijden, dat-er iets zou gebeuren, ingaande tegen enig deel van de resolutie." Minister Sassen, man met grote begaafdheid. Parool, dat evenals het Vrije Volk het heengaan van minister Sassen geenszins betreurt, besluit zijn ar tikel: „Van mr. Sassen zullen wij in de komende jaren zeker meer horen. Zijn krachten mogen nu tekort ge schoten zijn, hij heeft bij herhaling, ook in het parlement, begaafdheden ontplooid, die hem in de gelederen der katholieke politici een belangrij ke plaats verzekeren. „Uitgespeeld" is hij naar onze overtuiging aller minst." TELEGRAM VAN „KATHOLIEKE NATIONALE PARTIJ" AAN HONGAARSE GEZANT. Aan de Hongaarse gezant te den Haag is een telegram verzonden van de volgende inhoud: „In verband met het feit, dat de heer Weiter, voorzitter van de Katho lieke Nationale Partij, met voorbe dachten rade werd uitgesloten de pro- tcstmotie van de heer Serrarens me de te ondertekenen, alhoewel de eer ste in zijn gehouden rede in de Twee de Kamer mededeelde met genoemde motie te sympathiseren en deze te zullen steunen, heeft het centraal be stuur der Katholieke Nationale Par tij op 12 Februari 19 "<9 te den Haag in vergadering bijeen "alsnog besloten krachtig en ondubbelzinnig te pro testeren tegen het gevoerde proces en uitgesproken vonnis tegen de Hon gaarse prins-primaat der Rooms-Ka- tholieke Kerk kardinaal Mindszenty". Het telegram was getekend door de voorzitter, de heer M. L. F. Bajetto en de secretaresse mej. J. E. van Ra- vesteyn. HET AANTAL VOORLICHTINGS- AMBTENAREN. Van officiële zijde wordt er onze aandacht op gevestigd, dat een voor stelling van zakèn, als zouden 410 ambtenaren actief deelnemen aan de voorlichtig van overheidswege, niet in overeenstemming is met de feitelijke stand van zeken. Van de 303 perso nen, die voor het binnenland admini stratief tot de voorlichtingsstaf wor den gerekend, houdt een groot aan tal zich bezifa met documentatiewerk- zaamheden, archief- en bibliotheek werk e.d., terwijl in dit cijfer tevens de administratieve krachten, het bo den-personeel. de typisten e.d. zijn begrepen. Hot noemen van het voor lichtingsbureau van de voedingsraad, in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs nopens hoofdstuk Ha van de rijksbegroting (Eerste Kamer), duidt er overigens ook op, dat bij de opsomming van het totale aantal voorlichtingsambtenaren het begrip voorlichting zeer ruim is geïnterpre teerd. DOODSTRAF VOLTROKKEN. Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van Otto Bauman, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van de Groninger Kamer van het Bijzond »re Gerechtshof te Leeu warden. Het vonnis is Zaterdagmor gen voltrokken. Bauman was gedurende de bezet ting „opperschaarleider" bij de „Landwacht Nederland". Hij was aanwezig bij talrijke arrestaties., Voorts heeft hij met drie S.D.-man nen de caféhouder Heine uit Gronin gen van het leven beroofd. Hij was berucht door zijn mishandeling van arrestanten. Een middel om zijn slachtoffers aan het spreken te krij gen was b.v. de „badkuipkuur". De arrestant werd in een 'ijskoud bad ondergedoppeld tot hij dreigde te stikken; vervolgens boven water ge haald, gesommeerd te spreken en, indien hij dit weigerde, wederom on der gedompeld of met de gummi knuppel geranseld. HAARLEMSE BROODOORLOG. Een steunfonds voor de getroffen bakkers. In Haarlem gaat de broodoorlog voort, aldus het „Vrije Volk". Het eerste salvo, was een prijsverlaging van het witte brood met vier cent door een der grootste Haarlemse bakkers. Daarna volgde het tegen- salvo, waarbij de andere bakkers met die prijsverlaging meegingen. Dit laatste ondanks het feit, dat die nieu we prijs volgehs hen verliesgevend was. Vervolgens gingen de bakkers gezellen tot actie over: zij kondigden aan, dat zij met alle plaatselijke be sturen in Utrecht gaan vergaderen om aan de regering een scherp gecal culeerde minimumprijs voor het wit te brood te vragen. Het jongste feit, dat er plannen in voorbereiding zijn om een steunfonds te vormen, ten einde bakkers die in een broodoorlog gedwongen worden hun prijzen te verlagen te heipen. Vrijdagmorgen heeft het bestuur van de Bakkerij- stichting in Den Haag vergaderd om deze plannen, die overigens nog pas in een eerste stadium van voorberei ding zijn, te bespreken. Het zou in de bedoeling liggen, dat alle Neder landse bakkers aan de vorming van het steunfonds meewerken door stor ting van een bepaald bedrag per baal tje meel, dat zij verwerken. In welin gelichte kringen kon men ons nog geen schatting geven van de verwach te grootte van het fonds. In andere plaatsen dan Haarlem twijfelt men er intussen wel aan, of van de zijde der bakkers in andere steden wel zodanige medewerking aan het steunfonds verleend zal wor den. dat dit groot genoeg zal ziin om een doorslaggevende factor in de Haarlemse oi enige mogenjke a^u^e broodoorlog te worden. STIERENKEURING IN ZUED- HOLLAND. Krachtens het Stierenreglement Zuid-Holland worden de stierenkeu ringen voor 1949 gehouden: 4. Maart Abtswoude bij W. van der Kooy, Kethel bij J. C. T. Olst- hoorn, Zuidbuurt bij P. Hoogendam, Maasdijk Oude Tol, Maasdijk bij M. Noordam, Hoek van Holland, 's-Gra- venzande. Monster, Loosduinen bij M. Vreugdenhil. 7 Maart Wateringen, PoeldijkHon- selersdijk bij Van der Wey, Naard- wijk, De Lier, Nieuwebrug, Schip luiden, De Kapel, 't Woud. 14 Maart Delft, Overslag, Schie- weg 30, Overschie, Schiebroek, Schie- veensebrug, Berkel, Katwijksebuurt bij N. C. van Leeuwen, Pijnacker, Delfgauw. 31 Maart Leidschendam Gemeente huis, Leidschendam bij J. M. Vrij, Voorschoten, De Vink, Stompwijk, Zoetermeer. 4 April Nootdorp, Gelderswoude, Benthuizen. 11 April 8 uur Wassenaar viaduct, Wassenaar dorp. In Zoetermeer zullen aan de ver plichte keuringen districts- of pre miekeuringen worden verbonden. Tot de verplichte keuringen wor den uitsluitend toegelaten stieren van het zwart-bont en van het zwart- blaar veeslag. In Zoetermeer wor den alleen toegelaten stieren van het zwart-bont veeslag. Aangifte van stieren voor de verplichte keuringen moet geschieden uiterlijk 2 weken voor de keuringsdag en voor stieren r de districts- of premiekëuringen uiterlijk 5 weken voor de keurings dag bij de secretaris der commissie, de heer A. Louter, Laan van Haag- vliet 23 te Voorburg, op bij hem gra tis verkrijgbaar gestelde formulieren. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Uit geest, de weleerw. heer G. J. Klin kenberg, die kapelaan was te Heer- Hugowaard (H. Hart v. Jezus). In de vacature te Heer-Hugowaard zal worden voorzien door de benoeming van een assistent. Kieskring Leiden K.V.P. Zaterdag heeft de Kieskring Leiden der K.V.P. vergaderd te Gouda on der voorzitterschap van de heer Deerenberg. De voorzitter deelde mede, dat in het bestuur zitting hebben gekregen de heer Bokern (Leiden) voor de Jongeren-afd., Jonkergouw (Gouda) voor de Statenkieskring Gouda en Oosterveer (Lisse) voor de Staten kieskring Leiden. Het als altijd" keurig verzorgde verslag van de secretaris, de heer van Mil, deelde o.m. mede, dat het leden tal in 1948 is geklommen van 25901 op 27954. Gememoreerd werd, dat er in de Kieskring Leiden niet minder dan 119 candidaten voor de Tweede Kamer werden gesteld! Het verslag van de penningmees ter, de heer Hoonhout, wees uit een batig saldo van 3100 gld., dat bestemd werd voor een fonds voor bijzondere uitgaven. Wij willen hier gaarne ver der doorgeven het dringend verzoek van de ijvervolle penningmeester, aan leden der afd., om hun contributie vóór 1 Maart te betalen. De kascom- missie rapporteerde, dat boeken en bescheiden van de penningmeester in orde waren. De begroting voor 1949 sloot aan inkomsten en uitgaven met een be drag van 17.500 gld. De heren Menken en Hoonhout brachten verslag uit van de Partij raadsvergadering op 13 Nov. 1948. Als plaatsverv. van de afgev. naar de Partijraad werden gekozen de he ren Beyersbergen (Hillegom), v. d. Burg (Berkel), Floor (Lisse), Ver stegen (Kaag), v. Leeuwen (Voor burg), v. Leeuwen Noord w ijker hout), Schipper (Alphen a. d. Rijn). Na een bespreking werden aange nomen de voorstellen van het hoofd bestuur der K.V.P. inzake a) het col lege van beraad, b) het ontwerp- program voor de Gemeenteraadsver kiezingen, c) diverse kleine wijzigin gen. Met het voorstel inzake de Pro- pagandaleiding was men het niet eens. Met vond het voorgesteld Partijbu reau log in zijn samenstelling, onhan teerbaar, verlammend werkend op de activiteit van de afdelingen. Deze bezwaren zullen op de Partijvergadei ring naSr voren worden gebracht. Na rondvraag werd de vergadering gesloten, die gedeeltelijk was bij gewoond door het Kamerlid v. d. •Weyden, welke eerste aanwezig was geweest op een bijeenkomst van 'de Tweede Kamerfractie der K.V.P., ge houden naar aanleiding van de crisis in het Kabinet over .welke bijeen komst hij natuurlijk, maar jam mer niets kon mededelen! Wat lezers schrijven „DE MASCOTTA" van Egmond Audran. Zoals bekend, gaf de R.K. Zang- en Opererettekoor „Pulchri Studio" op 23 Jan 1.1. een opvoering van de ope rette „Les Cloches de Corneville". Uit de persverslagen bleek, dat deze op voering in vele opzichten goed is ge slaagd. Nu staat het bestuur weer voor het geval, dat een nieuwe keus gemaakt moet worden. Voor de eerst komende uitvoering, die nog dit jaar, en wel in November zal plaats vin den, is de keuze gevallen op boven genoemde operette „De Mascotta" van E. Audran. Eer. operette, die zeer ze ker in de smaak van het publiek zal vallen. Maar om deze operette goed uit te voeren moeten bestuur en di recteur ook over voldoenden krachten beschikken, vooral wat 't herenkoor betreft, waarvoor versterking gewenst is, terwijl daméS, die over een goede stem beschikken, ook niet afgewezen zullen worden. Dames en heren, die in een gezellige sfeer wensen te repe teren, stelt uw stem eens ter beschik king voor deze operette, U zult er heus geen spijt van hebben. O ja, nu moet u nog weten, waar u zich als lid kunt aanmelden, dat is iederen Dins dagavond van 810 uur in het ge bouw „Toonkunst", Rapenburg 22 en dagelijks ten huize van de directeur, de heer W. G. J. Verburg, Heeren straat 2. Stelt u deze keer nu eens niet uit, want a.s. Dinsdagavond be ginnen de repetitie s van „De Mas cotta", operette in drie bedrijven. Het Bestuur van „Pulchri Studio" te Leiden. r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE „Zie hier," De conducteur ont hulde Poirot met een dramatisch gebaar de schoonheid van zijn slaapcoupé en zijn keurig gerang schikte bagage. ..Het kleine valies van meneer heb ik hier gezet." Zijn uitgestrekte hand was sug gestief. Heriule Poirot legde er een opgevouwen bankbiljet in. „Dank u meneer." De conducteur werd kwiek en zakelijk. „Ik heb de biljetten van meneer. Ik zal ook de pas nemen, als u wilt. Meneer onder breekt zijn reis in Stamboel, meen ik?" Poirot bevestigde dit. ..Er zijn niet veel reizigers zeker?" ze hij. „Neen, meneer. Ik heb maar twee andere passagiers, allebei Engelsen. Een kolonel uit Indië en een jonge Engelse dame uit Bagdad. Heeft me neer .nog iets nodig?" Poirot vroeg om een flesje Perrier. Vijf uur 's-morgens is een lasti ge tijd om te reizen. Het duurde nog twee uur, voor het dag zou worden. Zich bewust van een onvoldoende nachtrust en van een met succes volbrachte kiese zending nestelde Poirot zich in een hoek en viel in slaap. Toen hij wakker werd, was het half tien en hfj stevende naar de res tauratie-wagen op zoek naar warme koffie. Er was maar één passagier op het ogenblik blijkbaar de jon ge Engelse dame waarover de con ducteur gesproken had. Ze was lang slank en donker misschien a-cht- en-twintig jaar. Er was iets koel-zakelijks in de j wijze waarop ze zat te ontbijten en kellner riep om haar meer koffie te brengen, hetgeen ondervinding van de wereld en van reizen ver ried. Ze droeg een donkere reis japon van dunne stof, uitstekend geschikt voor de verhitte atmosfeer van de trein. Meneer Poii'ot, die niets beter te doen had, vermaakte er zich mee, haar te bestuderen zonder het te laten blijken. Ze was, oordeelde hij, het slag dei- jonge vrouw, dat uitstekend voor zichzelf kan zorgen, waar ze ook was. Ze had evenwicht en practische zin. Hij mocht de strenge regelmaat van haar trekken en haar fijne bleekheid wel. Evenzo het glanzend- donker hoofd met zijn ordelijke gol ven en haar grijze ogen koel en onpersoonlijk. Maar zij was-, besloot hij, een bee je te competent om te zijn wat hij een „charmante vrouw" noemde. Even later kwam iemand anders de restauratie-wagen binnen. Dit was een lange man van tussen de veertig en de vijftig, mager van ge stalte bruin van huid, met haar, dat aan de sjapen licht grijsde. „De kolonel uit Indië," dacht Poi- i rot. Hij maakte een buiging voor het meisje. „Morgen, miss Debenham." „Goedenmorgen kolonel Arbuth- not." De kolonel legde een hand op de stoel tegenover haar. „Geen bezwaar?" vroeg hij. „Natuurlijk niet. Ga zitten." „Wel ziet u. niet iedereen houdt van conversatie aan het ontbijt." „Dat is zo. Maar ik ontbijt niet." De kolonel ging zitten. ..Kellner," riep hij gebiedend. Hij bestelde eieren en koffie. Zijn ogen rustten een ogenblik op Hercule Poirot, maar dwaalden on verschillig verder. Poirot. die zijn gedachten las, wist dat hij in zich zelf gezegd: „Maar zo'n rare vreem deling." BENOEMING BISDOM HAARLEM. Hun nationaliteit getrouw waren de twee Engelsen niet spraakzaam. Ze wisselde een paar korte opmer kingen en kort daarna stond het meisje op en ging terug naar haar coupé. Bij de lunch deelden de twee weï.r een tafel en negeerden ze beiden vol komen de derde passagier. Het ge sprek was meer geanimeerd dan bij het ontbijt. Kolonel Arbuthnot praatte over de Punjab en deed het meisje af en toe een paar vragen over Bagdad, waar ze. naar het bleek, een betrekking als gouver nante had gehad. In de loop van het gesprek ont dekten ze wederzijdse kennissen, wat het onmiddellijk effect had, hun conversatie vriendschappelijker en minder stijf te maken. Ze spraken over oude Tommy. Die-en-die en over iemand anders. De kolonel in formeerde of ze direct doorging naar Engeland of dat ze in Stamboel bleef. „Neen, ik ga direct door." „Is dat eigenlijk geen zonde?" „Ik maakte twee jaar geleden deze zelfde route en was toen drie dagen in Stamboel." „O juist. Wel ik kan zeggen dat ik heel blij ben dat u direct doorgaat, omdat dit met mij ook het geval is." Hij maakte een onhandig bui LEIDEN ZILVEREN JUBILEUM Vrijdag vierde de heer P. van Eg- mond zijn 25-jarig dienstjubileum bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Giofsmederij. Ter gelegenheid hier van werd hij die morgen met zijn c-chtgenote door de directie ontvan gen. Ir. de Jong feliciteerde de jubi laris en sprak de hoop uit, dat deze nog lang zijn beste krachten aan net bedrijf zou mogen geven. Spr. me moreerde, dat de wereld een moei lijke tijd doormaakt en dat alleen werken de oplossing kan brengen. Ir de Jong stelde het volle vertrou wen in de oude garde, waartoe ook de jubilaris behoort. Als blijk van waardering overhandigde spr. het diploma van de Mij voor Nijverheid en Handel voor 25 jaar trouwe dienst en een enveloppe met inhoud. Na afloop van deze huldiging werd de jubilaris, die de rest van de dag in de familiekring zou doorbrengen, met zijn echtgenote per auto naar huis gebracht. 47STE JAARFEEST VAN „WERKMANS WILSKRACHT" 5 parade-trommels aangeboden. De harmonie-kapel „Werkmans Wilskracht", die enkele dagen gele den reeds een muzikale uitvoering gaf, vierde Zaterdagavond in de grote Stadszaal het 47ste jaarfeest. Het bestuur had zich verzekerd van de medewerking van Fred Fagel, die zijn vrolijke non-stop Cabaret- Variété-Revue „Zonneschijn" pre senteerde, onder algehele leiding van Dick Binnendijk. In een vlot tempo werden de ver schillende nummers voor het voet licht gebracht, waarbij vooral de jonge Rotterdamse komiek Henk Buckman opviel in zijn komische creaties, zoals o.a. de sportheld. Naast hem moet genoemd worden Ted Valerio, de bekende accordeo nist en de acrobatische clown Char les Ray. Tijdens de pauze huldigde de voorzitter, de heer J. Bij. een jubi laris uit de rijen van „W.W.", n.ll de heer J. Brouwer, die al vijf en veertig jaar meeloopt en nu tot ere-lid benoemd werd. Het jongste lid, Piet Gorthuis, bood mevr. Brou wer bloemen aan. De kapelmeester, de heer G. Dik, kreeg ook 'n pluim, vergezeld van een kistje sigaren. Dit bleken echter niet de enige verrassingen te zijn, want toen de secretaris, de heer Chr. Rietkerken, even de aandacht vroeg en het gor dijn openschoof, stond op het po dium het corps tamboers in de hou ding en toonde trots de nieuwste aanwinst: vijf parade-trommels. De heer Rietkerken sprak over een vu rige wens, die met de aanbieding van deze trommels in vervulling was gegaan, en wees op de bijzon dere omstandigheden, waardoor dit geschenk reeds nu werd aangebo den, in plaats van bij het gouden feest, zoals aanvankelijk de bedoe ling is geweest. Dank zij enkele goede vrienden is „W.W." in staat geweest tot een dergelijke grote aankoop over te gaan. Tevens werd ook een signaalhoorn aangeboden voor de tamboer-maitre. Na een dankwoord van de voor zitter en de pauze, werd het pro gramma voortgezet, waarna de heer W. van Wijk, met medewerking van „The Melody Makers" het jeugdige deel van de aanwezigen, die de zaal geheel vulden, nog een poosje ge zellig bezig hield. OPENING B.L.O.-SCHOOL PIETERSKERKHOF. Het mag een verheugend verschijn sel warden genoemd, dat aan het on derwijs voor zwakzinnigen de laatste tientallen jaren meer en meer aan dacht wordt besteed. Eigenlijk is niets logischer dan dat, want is men er algemeen van doordrongen dat het kind nu eenmaal moet leren, hoeveel te meer moet zulks dan gezegd wor den van het zwakzinnige kind. Daarom is de oprichting van de buitengewone scholen voor Lager On derwijs te. beschouwen als een grote zegen: voor de kinderen natuurlijk in de eerste plaats, omdat zij - de on dervinding is daar om dit dagelijks te bewijzen hierdoor een kans krij gen later toch in meerdere of minde re mate in de maatschappij iets te presteren, maar een zege ook voor de ouders, die meer dan ooit de lasten ondervinden, welke aan de opvoeding van deze kinderen zijn verbonden. Het is daarom ook zo zeer toe te juichen, dat er zovelen gevonden worden, die zich het lot der moeilijke ginkje, een beetje kleurend toen hij dat deed. „Hij is. licht ontvlambaar, onze kolonel," dacht Poirot, vermaakt. „De trein is even gevaarlijk als een zeereis." Miss Debenham zei effen dat dat heel aardig zou zijn. Haar toon was vrij gereserveerd. De kolonel, merkte Poirot op, bracht haar terug naar haar coupé. Later kwamen ze door het seint - terende landschap van de Taurus. Toen keken ze naar de Cilicische Poort, naast elkaar staand in de corridor, zuchtte het meisje plotse ling: „Het is zo mooi! Ik wou ik wou" „Ja?" „Ik wou dat ik er van kon ge nieten!" Aibuthnot antwoordde niet. De vierkante lijn van zijn kaak scheen een beetje strenger en grimmiger. „Ik wou in 's hemelsnaam dat u hier niets mee te maken bad,"' zei htf. „Sst, alstublieft. Ssst." „O dat is niets." Hij wierp een licht geïrriteerde blik in Poirot's richting. Toen ging hij door: „Maar ik vind het niet prettig dat u gou vernante is de slavin van tyran- nieke moeders en hun lastigewur men." WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond) AANHOUDEND ZACHT Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend zacht. kinderen aantrekken, die dag in dag uit zich opofferen, om hun verheven taak met liefde en offervaardigheid te vervullen. Daarom ook is het toe te juichen, dat onder de goede zorgen van de heer M. G. H. den Haan in de school Pieterskerkhof 4a een B-afdeling van de school aan de Caeciliastraat kon worden ingericht. De opening daar van vond Zaterdagmiddag in tegen woordigheid van vele genodigden op officiële wijze plaats door de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Het hoofd der school, de heer M. G. H. den Haan, heette de burgemeester hartelijk welkom en uitte er zijn ver wondering over, dat hij ondanks zijn drukke werkzaamheden steeds maar weer gelegenheid vond. ook de kleine re dingen na te lopen en af te doen. Spr. heette voorts welkom de vele aanwezige ouders en wees er op van hoeveel belang een goede samenwer king met de ouders is. Ook de dames en heren van de Zazorg dankte hij voor hun aanwezigheid, de hoofden van scholen en de heren Voorbach en Trouwee van Gemeentewerken, wien het inrichten der school veel hoofdbrekens heeft gekost. Spr. degl- de tenslotte nog mede. dat weth. van Schaik en de heren H. Wagemans, voorzitter der commissie, en H. Vriend, Gem. inspecteur bij het L.O., door ziekte verhinderd waren. Burgemeester van Kinschot, hierna het woord verkrijgend, wees op de noodzakelijkheid, dat het moeilijk le rende kind ruimte, rust en een geheel eigen omgeving bezit om het voor hem. geëigende onderwijs tot zijn recht te doen komen. Spr. deelde me de, dat hij reeds van 1929 af met het B.L.O. verbonden is, eerst in Zuid laren, daarna ook in Alkmaar, zodat hij de behoeften van dit onderwijs duidelijk aanvoelt en hij verheugde zich erover ook hier mensen te heb ben gevonden, die zich tot dit onder wijs bijzonder aangetrokken gevoelen. Spr. dankte daarvoor ook de heer den Haan, wiens verrichtingen in de toe komst met belangstelling zal blijven vo1 en. Namens de oudercommissie werd het woord gevoerd door de Fré Smit, die wees op dit onderwijs in verleden, heden en toekomst en als dank voor het hier verrichte werk een klok voor de school aanbood. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door mej. mr. A. P. Schilthuis namens de Commissie voor Zwakzin nigenzorg, door de heer M. Israel, als hoofd van de B.L.O.-school Voorgeest en deszelfs-kinderen, die als geschenk een gebruiksvoorwerp voor de huis- houdafdeling aanbood en door de heer O. Hettinga, hoofd van de St. Pancra- tiusschool aan de Pelikaanstraat, me de namens Zr. Accursia, hoofd van de St. Liduina-school, die door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Na pen slotwoord van de heer Den Haan, begaf men zich naar de gang. waar de burgemeester het lint, dat toegang gaf tot de bovengelegen lo kalen doorknipte, waarna de aanwe zigen met veel belangstelling de lo kalen bezichtigde. Er zullen hier 25 a 30 leerlingen onderdak kunnen vin dén onder le bekwame leiding van twee leerkrachten. De inrichting dei- school is uitstekend verzorgd en de kinderen zullen hier best op hun plaats zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ivonne d. van P. A. Dool en A. van Schoonderwoerd den Be- zemer; Michaël Travis z. van P. J. Leedekerken en D. M. Cocker; Jo hanna Engelina d. van W. J. Diede- riks en E. E. Corton; Adriaan Cor nells Maria z. van A. L. van Giezen en M. E. van der Veer; Wilhelmina Johanna Aleida d. van H Steen- voorden en W. Lingen; Diotima Cor nelia Johanna d. van W. G. J. van der Vlipt en A. B. J. de Vries; Fran- ciscus Theodorus Antonius z. van H. J. Hoogervorst en A. C. van dei- Voort; Willemina d. van A. de Moor en G. EikelenboomHermanus Jo hannes z. van H. Vermeulen en J. van Breen; Daniël Edward Jacobus z. van D. E. Molloy en M. van Rijn. Overleden: W. C. Sweep m. 52 j.; G. Veelo huisvr. van H. van dei- Hoek, 76 j. Ze lachte met een tikje onbe heerstheid in de klank. „O, dat moet u niet denken. De vertrapte gouvernante is een afge dane mythe. Ik kan u verzekeren dat de ouders bang zijn, door mij te worden getyranniseerd." Ze zeiden niets meer. Arbuthnot schaamde zich misschien over zjjn uitbarsting. „Een grappig comedietje dat ik hier bijwoon." dacht Poirot. Hij zou zich die gedachte later herin neren. Ze kwamen die avond om zo wat half twaalf in Konya. De twee Engelse reizigers stapten uit om hun benen te strekken en liepen het besneeuwde perron op en neer. Meneer Poirot stelde zich er mee tevreden de activiteit van het sta tion door het raam aan te zien. Na een minuut of tien besloot hij echter dat een beetje frisse lucht misschien toch niet zo kwaad zou zijn. Hij maakte zorgvuldige toebereidselen, wikkelde zich in verscheidene jas sen en hulde zijn keurige laarzen in overschoenen. Hij stapte omzichtig op het perron en begon op en neer te lopen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2