Over een vredesverdrag met Oostenrijk Men kan het nog niet eens worden De Marshall-hulp en Nederland !&KKiR:TJES«f Verlichting van belastingen binnenkort te wachten Protestmeeting tegen het vonnis van Kardinaal Mindszenty te 's-Gravenhage ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 f^E PLAATSVERVANGERS van de Grote Vier, die thans te Londen bezig zijn, om te proberen het Oostenrijkse vredesverdrag op te stel len, hebben gisteren niet verder gedebatteerd over de vraag of Zuid-Sla- vië zich op de besprekingen mag laten vertegenwoordigen om zelf zijn aanspraken op Oostenrijks grondgebied te verdedigen. Hoewel daardoor een belangrijk onderwerp voor onenigheid buiten spel bleef, zijn de plaatsvervangers er niet in geslaagd over de andere kwesties tot overeen stemming te komen. Alleen artikel 26 van het verdrag over de bestemming van oorlogs materiaal in Oostenrijk is doorge zonden aan de Commisie, die de tekst moet ontwerpen. Daarover be stond geen verschil van mening. Ar tikel 27 daarentegen, dat gaat over het voorkomen van herbewapening, bleek een bron te zijn van onenig heid. Een der clausules van het artikel heeft betrekking op bet te werk stel len in Oostenrijk van buitenlandse deskundigen op het gebied van lucht vaart. en op productie, ontwerp en behandeling van oorlogsmateriaal. Volgens Zaroebin heeft Oostenrijk geen buitenlandse deskundigen no dig, daar het land aan het eind van NEDERLANDS VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING. Een vliegtuig van het type ,,Beech- craft" van de „Aero-Holland" heeft aan de oever van de Taag in Span ja wegens ber dnegebrek een noodlan ding moeten maken. Het toestel, dat onderweg was van Sevilla naar Ma drid, kon op het vliegveld van Ma drid wegens de dichten mist niet lan den, en zette koers naar Lissabon. De bemanning, de heer Hoekstra, piloot, mej. Hoekstra, stewardess en de heer Rietkerken, radio-telegrafist, en de passagier, de heer L. Carp, kwamen zonder ongelukken uit het toestel, dat licht beschadigd werd. Een hulp-ex peditie, die van een nabije luchtvaart basis werd uitgestuurd, vond de vier Nederlanders spoedig. De berchadi- ging aan h?t toestel zal in enkele da gen hersteld kunnen worden. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.Y., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM L 301 meter. 8.00 Nieuws. 8 15 Concert in C van J. S. Bach. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Nieuws. 9.45 Berlijns PhUharmonisch Orkest. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis in de kaps! van de 'R.K. Kweekschool te Nijmegen. 11.40 Tsjedhisch Philh. Orkest. 12.15 Aoo- logie. 12.40 Lunchconcert door Or kest zonder Naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, daarna Kath. nieuws en boekennieuws. 13.25 Vervolg Lunchconcert. 13.50 Buffalo Bill. 14.05 II ritorno di Ülisse in Patria, opera in drie bedrijven. 14.55 Ge sprekken met kunstenaars. 15.05 Ka mermuziekprogramma. 15.45 Voor vallen uit de gevaren zóne. 15.55 Maastreechter Staar. 16.10 Sportre- portage. 16.25 Vespers. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.30 Nieuws. 19.45 Scalakoor uit Milaan. 19.50 In het boeckhuijs. 20.05 De gewone man 20.12 Het bekende programma „Uit en thuis". 23-00 Nieuws. 23.15 Reger- Bruckner cyclus. HILVERSUM II. 415 meter. 8.00 Nieuws. 8.18 Londens Philh. Orkest. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Bar carole. 9.12 Sportmed. 9.15 Men vraagt.... wij draaien. 12.00 Avro- leans. 12.40 Zanglust. 13.00 Nieuws. 33.15 Med. of gramofoonmuziek. 13.20 Les gars de Paris. 13.50 Even afre kenen. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Concertgebouw orkest. 16.50 Sport- revue. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Wim Ibo's caba ret. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage- dienst. 20.15 Avro's gastenboek. 20.55 Beau geste, hoorspel in 10 episoden. 21.30 Muziek van film en theater. 22.05 Fritsen en fratsen. 22.30 Ver geelde partituren. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. 23.45 Pianomuziek. MAANDAG HILVERSUM I, 301 meter 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken. 9.30 Zigeunermuziek. 10.00 Royal Philharmonic Orchestra. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 12.10 Lunchmuziek. 12.30 Med. voor land en tuinbouw. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.45 Peter Kreuder. 14.00 Schoolradio. 14.35 Operafrag menten. 17.00 Het kleuterklokje. 17.15 Bel Canto. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.15 Onder de leeslamp. 19.30 Actueel geluid. 20.00 Europees concert. 21.03 Kerk en Canadese emigranten. 21.23 Jascha Heifetz. 21.30 Populair orgel concert. 22.00 Met band en plaat. 23.00 Nieuws. 23.15 Sweelinck kwar tet. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend concert. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtend varia. 9.00 Boston Pops orkest. 9.35 Een dans liedje deint. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Op de uitkijk. 12.00 Lyra trio. 12.33 In het spionnetje. 12.30 Gerard v. Krevelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Sky masters. 13.50 Trio zang. 14.00 Wat gaat er om in de wereld. 14.15 Om roep Kamerorkest. 15.15 Bonbon- nière. 16.00 Solistenconccrt. 16.45 Musicalender. 18.00 Nieuws. 18.30 Radio Filmkrant. 19.00 Promenade orkest. 19.30 Inleiding tot muziek begrip. 20.00 Nieuws.20.05 Radio- .scoop, een programma ven Jan de Winter. 23.00 Nieuws. de oorlog over 70.000 officieren be schikte en over 46 instellingen voor wetenschappelijk onderzoek. Volgens Marjori Banks (de Britse vertegen woordiger) heeft Oostenrijk toestem ming gekregen tot import van mili taire uitrusting en is het onlogisch om het gebruik maken van buiten iandse technische instructeurs te verbieden. DR. AXEL MUNTHE OVERLEDEN. Dr. Axel Munthe, vroeger arts van koning Gustaaf van Zweden en schrijver aan de bekende roman „De geschiedenis van San Michele", is gisteren te Stockholm overleden. Hij werd 92 jaar. KRAVCHENKO MOET MANUSCRIPT TONEN. Het weekblad „Les Lettres Fran- gaises" meldde gisteren bij deur- waardersexploit Kravchenko te hebben gesommeerd binnen 24 uur het integrale origineel van ziin boek ,.Ik verkoos de vrijheid" in de Rus sische taal over te leggen. WAT DR. VALENTINE ERVAN ZEGT. Dr. Alan Valentine, de leider van de Ecamissie in Nederland, heeft tij dens de „hearings'' over het voor het aanstaand belistingjaar voorgestelde Eca-program door de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden verklaard: „Het bedrag aan Eca-hulp, da. Ne derland, naar verklaard is, het ko mend jaar zal ontvangen, vormt de som van de absolute minima, die on der de gunstigste omstandigheden als essentieel beschouwd worden." Valentine zeide, dat Nederland, wil het de balans van inkomsten en uit gaven weer in evenwicht krijgen, in *952 of later, een oplossing moet vin den wat betreft zijn economische re laties met West-Duitsland, Groot- Brittarmië (een „grotendeels verdwe nen markt" voor de Nederlandse voedselproducten), met de scheep vaartwereld (waaruit Nederland juist weer een inkomen begint te trekken) en met Indonesië. De „opmerkelijke vooruitgang, sedert 1945 door Neder land gemaakt", aldus zeide Valentine, „doet vertrouwen, dat deze proble men op de een of andere wijze opge lost kunnen worden. Doch dit kan niet geschieden zonder onze voordu rende hulp". Valentine zeide, dat de politieke on zekerheid omtrent Indonesië sedert de oorlog het herstel had belemmerd en buitenlandse investeringen had tegen gehouden, de productie had vertraagd en genoodzaakt had tot grote lenin gen van de Nederlandse regering aan Indonesië. Hij voegde er aan toe: „Hoe de politieke regeling ook wordt, wanneer daardoor geen voortdurende toevloed van Indonesische grondstof fen naar Nederland mogelijk wordt, is het zeer moeilijk in te denken hoe Nederland ooit weer tot evenwicht in zijn handelsbalans zal kunnen ko men." Met betrekking tot de Benelux zei de dr. Valentine, dat zij een van de veelbelovendstc ontwikkelingen in Europa was en wanneer zij slaagde beschouwd zou worden als een voor beeld, dat een geweldige stimulans zou zijn voor de vorming van andere soortgelijke groeperingen in West- Furopa. Dr. Valentine wees er op, dat de economieën van Nederland en België op gelijke hoogte moesten wor den gebracht, hetgeen een snelle ver betering _van de Nederlandse econo mie vereiste. Hij schatte, dat een in vestering van 100 tot 150 millioen dollar in de vorm van leninger of schenkingen of anderszins nodig zou zijn om het evenwicht tussen de Ne derlandse en Belgische economieën te verkrijgen. verloren dagen Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze!Öe moderne vrouw blijft ook in die dagen monter enf'rt:zij neemt eerTAKKERTJEI helpen directf Jr*7 Voorzieningen op het gebied van afschrijvingen en compensatie van verlies de uitgaven tot vijf procent Minister Lieftinck heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat binnenkort het wetsontwerp zal worden ingediend, dat een ver lichting zal geven in de druk van die belastingen, welke de ont plooiing van het bedrijfsleven remmen. Het is voor de minister nog de vraag, of hij die belastin gen zal kunnen verlagen zonder de indirecte belastingen te ver hogen. Bij het bedrijfsleven vloeien de winsten niet zo gemakkelijk meer binnen als enkele jaren geleden. De minister wil zich nog niet vastleg gen op de maatregelen, welke hij wil nemen. Hij beperkt zich nu al leen tot de aankondiging, dat hij voorzieningen wil treffen, welke speciaal betrekking zullen hebben op het gebied van de afschrijvingen en de compensatie van verlies. De voorgenomen verhoging van de omzetbelasting van drie tot drie en een half procent zal vermoede lijk ten gevolge hebben, dat de op brengst bijna met twintig procent zal stijgen. De druk van de omzet belasting zal voor de lagere inkom sten van vier procent van het totaal VOORBEREIDINGEN WERELD CONGRES DER PAX ROMANA IN NEDERLAND Op Woensdag te Tilburg gehou den Raad van Afgevaardigden der Unie van Katholieke Studenten Ver enigingen in Nederland is tot Vice- President van Fax Romana Mouve ment International des Etudiants Ca- tholiques (M.I.E.C.) gekozen de heer C A. Pompe In April 1949 zal te Mexico-city de vtigadering van de bij de Pax Romana MIEC aangesloten organi saties worden gehouden. Twee oe- langrijke benoemingen zullen op de ze vergadering moeten worden be krachtigd. Namelijk de benoeming van de Nederlander B. de Hoog tot secretaris-generaal van Pax Romana MIEC en de benoeming van de hui dige voce-precidcnt C. A. Pomoe tot president van Pax Romana MIEC. Deze benoeming van de Nederlan der C A. Pompe tot President van Pax Romana MIEC is een gevolg van het feit, dat het Wereldcongres van Pax Romana in 1950 in Nederland zai worden gehouden. Dit congres zal hef eerste congres zijn van dc twee afdelingen van Pax Romana gezamelijk, namelijk van de Mouve ment International Etudiants Ca- thnJiques en van de in 1946 opge richte Mouvement International des Intellectueles Catholiques (MIIC) Dit congres zal eind Augustus 1950 te Amsterdam worden gehouden, na afloop zal een bedevaart worden ge organiseerd, vanwege het Heilig Jaar. Het Congres zal een grootse manifestatie worden van alle kat'no- i lieke studenten en afgestudeerden I uit de gehele wereld. van stijgen. Minister Lieftinck heeft tevens enige verlaging van de inkomsten en loonbelasting in het vooruitzicht gesteld. In de Memorie van Antwoord deelt hij hieromtrent o.m. mede: De stijging van het loon- en prijspeil heeft de druk van de inkomstenbe lasting en loonbelasting doen toe nemen en wel relatief het sterkste voor de lagere en middelbare inko mens. Het is dit vaststaand feit, dat tot enige vermindering van druk noopt. Van deze belastingverlaging zul len ook de hogere inkomens, zij het relatief minder, profiteren. TEGEN MINDERWAARDIGE BEELDROMANS. Commissie benoemd in Ned. J eugdgemeeiischap. De gezamenlijke Nedernandse jeugdorganisaties, welke verenigd zijn in de Nederlands Jeugdgemeen schap, zullen een actie ondernemen, welke vooral gericht is op de bestrij ding van minderwaardige beeldro mans. Overwogen wordt deze bestrij ding positief te voeren door het be vorderen van de uitgave van goede beeldromans en de uitgave van een verantwoord jeugdblad. Met dit doel is door de Raad an Afgevaardigden een commissie benoemd, welke als volgt is samengesteld: de dames Oos- terlee en Stam, de heren Carel En kelaar, dr. Han Fortmann, Cock Pels, N. Schouten en H. Verhaar. OJIL IN BEROEP IN DE ZAAK-SCHREIEDER. Nu het Hof te Leeuwarden Scheie der deels buiten vervolging ïxeeft gesteld en anderdeels vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, is de procureur-fiscaal, mr. J. Lasonder, in hoger beroep gegaan van deze sententie. KINDERSTERFTE DALENDE. De kindersterfte is sinds 1937 in vele landen sterk gedaald. In 1947 was de sterfte van kinderen bene den het jaar het laagst in Zweden en Nieuw-Zeeland, namelijk 25 per dui zend. Australië kwam op de derde plaats met 29 per duizend. In de Verenigde Staten, Nederland en Zwitserland bedroeg de kindersterf te in 1947 45 per duizend of minder. Andere landen met een laag sterfte cijfer waren Denemarken, Engeland en Canada. Het aantal kinderen, dat vóór de leeftijd van één jaar overlijdt, houdt rechtstreeks verband met de levens standaard, de algemene economische toestand en de stand der volksge zondheid in de betrokken landen. De cijfers zijn medegedeeld door het bureau voor de statistiek van de Verenigde Naties. Gehoor gevend aan de oproep van „Comité Katholiek 's-Gravenhage" hebben gisteravond vele duizenden uit de Kesidexitiestad met de verte genwoordiger van de H. Stoel aan het hoofd hun schreden gericht naar de dekenale kerk aan de Parkstraat, om daar in massa, neergeknield voor he-t Allerheiligst Sacrament, te ge tuigen en te bidden voor Zijne Emi nentie Kardinaal Josef Mindszenty, martelaar voor het Recht, de Vrijheid en de Vrede, de grote leider van het verzet in Hongarije. Reeds lang voor er toegang tot het kerkgebouw kon worden verleend, verdrongen zich de Haagse Katho lieken in dichte rijen voor de hoofd ingang. Al spoedig echter bleek, da-t het Godshuis de steeds aangroeiende menigte niet zou kunnen bevatten. Via enkele luidsprekers werd toen vanaf het voorplein bekend gemaakt, dat ook de St. Teresiakerk in het Westeinde tot dit doel zou worden opengesteld, met gevolg dat vele hon derden zich derwaarts spoedden. In het overvolle kerkgebouw, waar zelfs in de gangpaden geen staan plaats te bemachtigen viel, celebreer de de H.E. heer Kan. Deken W. J. Pompe met assistentie van de pa rochiekapelaans C. v. d. Sman en dr. G. Neefjes, een kort Sacramentslof. Behalve Mgr. Paolo Giobbe en diens secretaris waren binnen het pries terkoor aanwezig mgr. Th. Verhoeven dir. Centr. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, alsmede een aantal leden van de Haagse Katholieke geestelijk heid In de kerk waren oud-minister Deckers, enkele Katholieke Kamer-, Staten- en Gemeenteraadsleden en vele andere autoriteiten aanwezig. De Augustijner pater Eusebius Pe ters, die op deze grootse protestbij eenkomst het woord namens Katho liek Den Haag voerde, herinnerde in de aanvang aan de avond van Twee de Kerstdag j.l., toen een stel over valwagens voor het paleis van de prelaat Jozef Mindszenty stil hield. Toen is het verschrikkelijke gebeurd, het afscheid van de moeder, die hij reeds voorspeld had, wat komen zou, toen hij heirinnerde aan de overlede ne vader, die eens had gesproken over het bijzondere voorrecht van de ster ke mens, die mag lijdenEn toen is hij medegevoerd, en, wat er na dien met Jozef Mindszenty is voor gevallen, dat weten we maar half. Aan dokters is het onderzoek en aan journalisten de toegang geweigerd. Zekerheid zullen we eex-st hebben op de Laatste Oordeelsdag. Jozef Mindszenty, die er niet tegen op zag vijf maal daags te preken met een bronzen stem en met een geest kracht, zoals maar zelden kan wor den geconstateerd, is een menselijk wrak geworden. Hij legt bekentenis sen af en spreekt zich zelf tegen. Maar er is één grote troost, dat al les hier voorbij gaat. Hij zelf heeft het voorspeld: laat u niet overrom pelen, ook al zal ik straks andere dingen zeggen dan ik nu verklaar. Moeilijk had men zich in Moskou en Boedapest kunnen voorstellen, dat zulk een orkaan van protest over heel de wereld zou losbreken, als thans het geval is. Waar gaat het om, waar tegen te kenen wij protest aan? Tegen een on menselijke behandeling? Zeker, maar er is iets meer, iets anders. Het gaat er om, dat men ons het recht wil ont nemen, Jezus Christus te belijden. In vele plaatsen des lands is dit protest reeds opgegaan. Is dat niet een ma nifestatie van de machteloosheid? Neen! Als de wereld zou hebben ge zwegen en als in ons vaderland de Katholieken hun stem niet hadden verheven, wat zou dit aan de com- Enorme belangstelling voor protestmeeting te Amsterdam De belangstelling voor de protest meeting in het Concertgebouw te Amsterdam in verband met het pro ces tegen kardinaal Mindszenty, is zo overweldigend groot, dat de orga nisatoren der Kath. Garde alle mid delen meenden te moeten berarAen om alsnog aan de aanvragen van duizenden te voldoen. Dat de mede werking zeer groot is, bleek b.v. uit het feit, dat een volledige luidspre ker-installatie werd aangeboden om te trachten het Museumplein als openluchtterrein te kunnen inschake- len. Deze inderdaad prachtige oplos sing stuitte echter op zoveel techni sche moeilijkheden, dat na rijp beraad hiervan helaas moest worden afge zien. Andere wegen bleven echter over en zo is het niet uitgesloten dat toch nog duizenden deze meeting zullen kunnen bijwonen. Met toestemming zowel van de Deken van Amsterdam als van pas toor D. Vis van de St. Willibrord bui ten de Veste,, is nu het plan in be werking deze grote kerk telefonisch te verbinden met het Concertgebouw. Besprekingen in die richting met de P.T.T.-autoriteiten zijn gaande en zelfs wordt in o-erweging genomen nog meer kerken, wij denken aan de „Chasséstraat" in West, in dit plan te betrekken. In verband met de aanwezigheid van Z. Em. Kard. de Jong en ande re bisschoppen in het Concertgebouw, zal op tijd worden begonnen en gaan de deuren om acht uur dicht. Men moet dus op tijd aanwezig zijn. In dien soms personen door ziekte of andere redenen plotseling verhih- derd zijn, verzoekt het secretariaat van de Kath. Garde (Krammerstraat 12, tel. 25853) hun, de toegangskaar ten aan haar terug te zenden, opdat het daarmee andere personen kan ge rieven. munisten gezegd hebben? God zij dank, het is anders. Mogen toch onze ogen openge spalkt worden, opdat wij weten, waar het in de wex-eld om gaat. Wij protesteren tegen het kwaad. Het kwaad zegt Augustinus draagt de kiem van ontbinding in zich. Weest dus niet moedeloos! Henri de Greeve zeide Zaterdag j.l. voor de radio: „wat nu begonnen is, betekent het begin van het einde". Wij allen staan schuldig aan het feit, de het communisme is geboren. Wij hebben allen te zamen als ge meenschap schuld, de werkgever zo goed als de middenstander, ook de arbeider, al is hij de minst schuldige. Wij allen hebben gezondigd tegen de naaste op velerlei wijze, omdat wij het grote gebod der liefde hebben overtreden. Straks voor het Oordeel zal het er op aan komen, of we Je zus hebben erkend, niet alleen onder de broodsgedaante, maar ook in de arme. Protesteren we dan deze avond tegen alle kwaad tegen Gods Maje steit en de Zoon Gods bedreven, maar voornamelijk tegen het kwaad, dat we zelf bedreven. In Hongarije zijn de kerken stamp vol: het offer van de Kardinaal en ons gebed moge de eindoverwinning brengen. Er komt een andere tijd. In vijf jaren tijd hebben we Hitier weg gebeden; wij zullen in de tijd, die komt, ook Stalin wèg bidden. Mij is opgedragen, aldus besloot spr., met u te bidden, kniel dan neer. Uit de vele duizenden monden golf den hierop de antwoorden omhoog op de aanroepingen uit de litanie van Alleheiligen, door pater Peters aan het slot zijner predicatie voorgebe den. Nadat alle aanwezigen het drk maal herhaald Paree Domine hadden gezongen werd het Lof voortgezet, dat met het zingen van: .Wees ge groet o Sterre" werd besloten. AVONDWAKE DER VROUWELIJKE JEUGD VAN HET BISDOM HAARLEM Tijdens de protestvergadering in Amsterdam voor Kardinaal Mindszenty Wanneer Maandag in Amsterdam de grote pirotestmeeting tegen de restatie en veroordeling van Kar dinaal Mindszenty wordt gehouden, zal de vrouwelijke Jeugd van het Bisdom Haarlem zich daarmede in gebed verenigen om Gods bijstand af te smeken over Kardinaal Minds zenty en alle Christenen, d;e omwil le van hun geloof vervolgd worden. Het Vrouwelijke Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem roept namelijk door middel van deze publicatie alle jeugdleidsters op om Maandagavond 14 Februari een avondwake te hou den en zich daarbij te bezinnen op de nood der Christenen vooral in Oost-Eurona, hen door het gebed te steunen, en het besluit te nemen de Christelijke beginselen ook in een overtuigde levenshouding tot uiting te brengen. Op Zondag 20 Februarie zal in de hoofdstad in het RAI-gebouw door de diverse katholieke jeugdorgani saties een nationale protest-meeting worden gehouden tegen het proces Mindszenty. SCHIP MET RUST AANGEKOMEN Het s.s. „Stuyvesant" van de KNS M, met aan boord de 500.00 kg. rijst, die met 1 per kg. toeslag voor de tbc-bestrijding in Suriname onder auspiciën van het Wilhelminafonds in ons land zal worden gedistri bueerd, is in de Amsterdamse haven aangekomen. Binnenkort zal 'de rijst worden toe gezonden aan de personeelsorganisa ties van 'diverse bedrijven en aan particulieren, die deze hebben be steld. UNILEVER LEGT DIEP-VRIES- BEDRIJF STIL. De in Rotterdam gevestigde diep vriesonderneming „Birts Eye", een dochtermaatschappij van de Unile ver zal haar bedrijf stilleggen. Dit was voorlopig ondergebracht bij één van de Unilever-fabrieken - in Oss (Noord-Brabant) en men stond nu voor de beslissing om een eigen fa briek voor de diepvriesproductie te bouwen. Deze beslissing' is niet geno men; dè productie wofdt in het ko mende seizoen niet voortgezet. De leiding van de Nederlandse „Birds Eye" staat nl. op het standpunt, dat de totale diep-vriescapaciteit in Ne derland voorlopig te groot is voor de binnenlandse vraag. Anderzijds zijn ook de exportmogelijkheden be perkt, omdat .Birds Eye" in Enge land en Duitsland eigen diepvriesbe- drijven heeft, welke reeds langer be staan. DOODSTRAF VOLTROKKEN. Bij koninklijk besluit is afwijzend beschikt op het gratie verzoek van M. Jansen, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het bijzon der gerechtshof te Arnhem. Het vonnis is inmiddels voltrokken. De doodstraf bij sdntentie van het bijzonder gerechtshof te Leeuwar den opgelegd aan M. Vonk is bij wijze van gratie veranderd in een levenslange gevangenisstraf. OVER EEN NALATENSCHAP. Het bericht van de New Yorkse correspondent van „The Times" moet op een misverstand berusten, zoo ver nemen wij. Er zijn familieleden van Anthony Fokker, die als erfgenamen behoren te worden beschouwd. Kettingbrieven-Zotternij. Er'is. weer een kettiixtébrief in om loop nu een van. de allervroomste aoortf Het is een novene van Onze Vaders en Wees-Gegroe^ies voor de wereldvrede, waarvan irten de aan kondiging aan een aant;# adressen moet doorzenden. Doet mëri het niet (en dat is-erg verstandig!), dian wordt men verzocht de kaart terug te zen den naar &e Kleine Bloemzüs^ers van St. Franciscus te Boston U.S.A. wat indien ge het dort hoogst onver standig zou ziin, want ge kunt he£ wel op vijf vingers natellen: deze ket ting-novene is getikte apekool. Toch blijkt een waarschuwing niet ovter- bodig te zijn. KONINGIN DIT WEEKEND NIET NAAR SANKT ANTON Naar wij van de algemeen secre taris van het Koninklijk Huis ver nemen is het bericht, als zou H. M. de Koningin dit weekend in Sankt Anton doorbrengen, niet juist. STAKINGSACTIE VAN DE E.V.C. TE ROTTERDAM VIEL IN DUIGEN. De E.V.C. te Rotterdam heeft gis termorgen onder de havenarbeiders een oproep tot een proteststaking van één uur verspreid. De staking zou na de middagschaft worden gehouden. De oproep hield een eis tot algemene loonsverhoging in. Van de ruim 9000 arbeiders hebben er slechts 76 man gevolg aan gegeven. Toen bleek, dat de actie geheel was mislukt, gingen ook de enkelingen weer aan de slag, zodat er om 2 uur weer normaal werkt gewerkt. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Te Doorienburg in de Betuwe, zijn gisteren twee broers resp. negen en vijftien jaar door het ijs gezakt en verdronken. De oudste jongen zag hoe zijn broertje door het ijs viel en snelde te hulp, maar ook hij raakte te water. Enige dagen geleden is ook onder de gemeente Bemmel een elfjarig jongetje bij het schaatsenrijden door het zwakke ijs gezakt en verdron ken. ZAKKENROLLER OP STATION H.S. TE s'-GRAVENHAFE GEARRESTEERD. Hij opereerde voor de „bijverdienste" Rechercheurs hebben op het Hol landse Spoor te Den Haag, na obser vatie, een zakkenroller aangehouden, die uit een damestas een portemon- naie en een bril had gestolen. Het was de 41-jarige schilder P. J. V., uit Den Haag, die dit soort werk, volgens zijn eigen woorden be schouwde als bijverdienste, omdat de zwarte handel niet genoeg meer op bracht. In zijn woning werden nog verschillende voorwerpen aangetrof fen, nl.: een donkerblauwe bankbil- jettenportefeuille, 2 oorbelen, een gouden ringetje, een hangertje met rood steentje, een los steentje, le vensmiddelenkaarten en een dames- tabakskaart. Zij, die iets van deze voorwerpen weten, gelieven zich aan te meldeti bij het bureau Districts recherche in het Huygenspark. GEDEPRIMEERDE BEURS. Hoewel zich gistex-en in enkele aandelensoorten op de Amsterdam se effectenbeurs enige handel ontwik kelde, was de affaire door elkaar ge nomen, toch van bescheiden om vang. De algemene stemming was weer gedeprimeerd, hetgeen voorna melijk moest worden toegeschreven aan de talrijke moeilijkheden, welke het Indonesische probleem oolevert en aan het feit, dat zich in Wallstreet wederom een reactie had voltrokken. ATHLETIEK. DE LAATSTE WEDSTRIJD VAN FANNY BLANKERS-KOEN IN AUSTRALIë. Fanny Elankers-Koen maakte haar laatste starts in Australië tijdens de athletiek-kampioenschappen van Nieuw Zuid-Wales, welke vandaag te Sydney werden gehouden. Op de 80 M. horden eindigde zij met bijna 4 meter voorsprong op Shirley Strick land als eerste in 11.4 sec. Ongetwijfeld zou zij ook de 100 yards voor haar rekening hebben ge nomen, was zij tijdens de finals niet op ongeveer driekwart van de afstand op een door de hevige regens spiegel glad geworden stukje van de baan uitgegleden. Op dat moment had zij een ruime voorsprong op Majorie Jackson, die haar vorige week Zater dag op de 100 m. had geslagen. Ma jorie Jackson werd nu eerste in 11.0 sec., waarmede zij het Australische record evenaarde. Shirley Strickland en June Ilaston werden respectieve lijk tweede en derde. Berichten van gisteren HAAGSE SCHOUW AANRIJDING IN DE MIST. Chauffeur zwaar gewond. Hedenmorgen is op de Rijksstraat weg tussen de Haagse Schoftw en de Maalfdrift een personenauto, komen de uit de richting Amsterdam, ge botst tegen een zware vrachtauto, ko mende uit Den Haag. De chauffeur van de personen-auto kreeg het stuur in de borst gedrukt. Hij liep zware inwendige kneuzingen op. Zijn toe stand is levensgevaai'lijijk. Door een juist passerende Roode Kruis-auto is hij naar het Diaconessenhuis te Lei den overgebracht. De pex'sonen-auto werd aan de voorzijde ingedx-ukt. De vrachtauto liep geen schade op.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2