'akkek5UMKISIROORI L.B.A. wenst coördinatie van personenvervoer Met inschakeling van uitgeschakelden het op UwBopst% 'U lenjaait IN IN DIE DE OEKRAINISCHE STUDENTEN IN ONS LAND VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 N.Z.H. VRAAGT OPHEFFING ^BELEMMERENDE BEPALING VAN GEMEENTEBESTUUR LEIDEN In de bezettingsjaren werd de wet- autobusvervoer door de Duitsers bui ten werking gesteld, waardoor ver schillende particuliere ondernemers verplicht waren hun concessies te verkopen aan een of andere streek- vervoermaatschappij. Velen van hen verkregen na de bevrijding rechts herstel, doch zij konden niet dade lijk gaan rijden, daar de streekver- voermaatschappij een tijdelijke con cessie kreeg. De gedupeerden hebben zich ver enigd in de Landelijke Bond van autobusondernemers, die vrijwel allen een nieuwe lijn willen exploiteren naast bestaande van de N.Z.H. en „Maairse en Kroon". Deze kwestie kwam o.a. ter sprake voor de Rijks commissie-vergunning personen-ver voer, die gisteren in het gebouw van de Provinciale Staten te Haarlem zit ting hield ter behandeling van de bij haar ingediende .concessie-aanvragen van de ondernemers. De L.B.A. nam de verdediging op zich van haar leden, die een buslijn willen exploiteren en van de bezwa ren, ingebracht tegen vergunningen als zodanig verleend aan de N.Z.H. Gedeputeerde De Vries had als toe hoorder bij de commissie zitting geno men, die onder voorzitterschap stond van prof. ir. Van Breen. Namens de L.B.A. verklaarde mr. J. W. M. Huynen, dat er bij sommi gen veel wanbegrip aanwezig moest zijn omtrent de plannen van de orga nisatie. Dit bleek volgens hem ten minste uit de inhoud der bezwaar schriften. Daarin wordt gesuggereerd als zou de L.B.A. twee verschillende busondernemingen willen laten wer ken op één iyn. Dit wil de organisa tie niet, maar wel, dat de concessies, die de vervoermaatschappijen on rechtmatig hebben verkregen, wor den ontnomen en aan de rechtmatige eigenaars worden teruggegeven. Samengevat kwam het streven hierop neer. coördinatie van het per sonenvervoer met. inschakeling van de uitgeschakelden. Mr. N. J. Polak, die namens de N. Z.H. en de Naco sprak, bracht naar voren, dat de L.B.A. iedereen in het ongewisse laat er in het geheel geen mededelingen doet omtrent materiaal, personeel enz., waartoe zij wettelijk verplicht is. Van de vele andere kwesties, die ter sprake kwamen, noemen wij nog die van de busdiensten LeidenLei derdorp en LeidenValkenburg, ver zorgd door de N.Z.H. Deze maakte er bezwaar tegen, dat het gemeentebe stuur van Leiden niet toestond, dat de standplaatsen op het stationsplein zouden komen. Het gemeentebestuur was van mening, dat deze standplaat sen niet toegestaan konden worden op grond van verkeersovervvegingen. Mr. Polak kon zich daar moeilijk mee verenigen, daar op Valkenburg een uur-dienst wordt gereden en op Lei derdorp een 40 minuten-dienst (op de spitsuren 20 minuten). Daar komt nog bij afgezien van het feit, dat de N.Z.H. haar bussen op eigen ter rein wil stationneren dat het de Eltax wel is toegestaan om daar een standplaats in te richten. De N.Z.H. blijft aangewezen op het parkeer terrein Beestenmarkt, waardoor de passagiers, die naar het station moe ten, verplicht zijn minstens vijf mi nuten te lopen. Hij verzocht de com missie te bewerken, dat de N.Z.H. bij dg inrichting van haar standplaatsen geen moeilijkheden in de weg gelegd zouden worden. Bij dit betoog sloot zich de burge meester van Leiderdorp volledig aan. Hij sprak de verwachting uit, dat nu de kwestie aanhangig is gemaakt eindelijk de gelegenheid zou zijn aangebroken, waardoor Leiderdorp verlost zou worden van die belemme rende bepaling van het gemeentebe- INTERNATIONAAL FILM INITIATIEF DER KATHOLIEKEN. De in de zomer van 1947 in Brus sel opgerichte „Confederation Inter nationale du Film", een katholiek, po sitief gerichte filmorganisatie, die reeds vertakkingen heeft in verschil lende delen der wereld, begint meer en meer vast vormen aan te nemen. Na een oriënterende voorbereiden de taak heeft de president der Con federation, een Nederlander, zoals wij reeds meldden, een reis gemaakt door Canada en de Verenigde Staten. Het resultaat is geweest, dat in deze lan den een daadwerkelijke belangstel ling voor dit internationaal afgestem de filmwerk is ontplooid. Vooral in Canada werd van hoge kerkelijke zij de instemming betoond. Mgr. Georges Leon Pelletier, bisschop van Troiw Rivieres, stelde de organisatie onmid dellijk een gebouw ter beschikking. De werkzaamheden zullen thans, behalve van Parijs en Rome, ook van Montreal uit worden gedirigeerd. De renaissance films te Montreal, een aan de Confederation gelieerde productiemaatschappij, heeft in haar programma van 1949 vijf films gepro jecteerd. Hiervan zullen er drie in Europa worden gemaakt. De titels zijn „Sacrifice" (in technicolor), „Le docteur Louise" en „Roncon". Naar verder medegedeeld werd, zou voor eerstgenoemde films, die men in het heilig jaar qan Z. H. de Paus wil aanbieden, de kans bestaan, om voor een groot deel in Nederland te worden gemaakt. Hier zou dan, naar van de zijde der Confederation werd opgemerkt, een prachtige kans ge boden kunnen worden aan de Neder landse filmindustrie, mits van offi ciële zijde een zekere vorm van me dewerking zou kunnen worden gega randeerd. litH„tP0w?h?uik bereikt een diente- gers) per Periode van 4 weken, net VerorUlK DeieiKl een Oiepie waarhH mnsumnlip in fif» -rnrner- punt in de laatste maanden van 1947 en de eerste maand van 1948, toen de lage melkproductie als gevolg van de grote droogte in de zomer en herfst vin 1947 - een verlaging der ™lk het meikrantsoenen neodzakieijk^akte. I tweede fcüftaar vanW^ (dus na op- Na Januari 1948 geeft het totale ver stuur van Leiden, waardoor de in woners van zijn gemeente ernstig werden gedupeerd, Ook hij kon de bezwaren van Leiden niet begrijpen. Dan was er nog een brief, die te elfder ure was binnengekomen van de gemeente Heemstede omtrent de aansprakelijkheid bij vernieling van het stratendek door autobussen op de dienst HaarlemLeiden en op de sladslijnen. Het gemeentebestuur was de mening toegedaan, dat de extra- kosten voor herstel ten laste moeten komen van de N.Z.H. Mr. Polak verklaarde met grote ogen deze brief gelezen te hebben. Want behalve dat deze extra-kosten moeilijk te bepalen zijn, is de ge meente wettelijk verplicht het onder houd van de wegen voor haar reke ning te nemen. De Wegenwet ver plicht bovendien zorg te dragen, dat de wegen in goede staat verkeren. Daar kwam volgens mr. Polak nog bij, dat de commissie geen bevoegd heid heeft in deze voorwaarden op te leggen. Als Heemstede tot dit on derhoud niet bereid is, zou het de bussen moeten weren, zeer ten onge rieve van zijn bewoners. De commissie deed in deze en an dere kwesties geen uitspraak, daar zij eerst de richtlijnen van de minis ter moet afwachten. Voor de partijen bestaat nog altijd gelegenheid tot ho ger beroep, wanneer zij met een uit spraak eventueel niet accoord kun nen gaan. HET MELK VERBRUIK NA OPHEFFING DER RANT SOENERING. In 1947 bedroeg het verbruik van volle- en gestandaardiseerde melk in Nederland met uitzondering van het gebruik op de boerderij onge- 1.000 ton. Het verbruik door zelfverzorgers wordt geschat op ca. 400.000 ton per jaar, terwijl hier naast in de z.g. volle melkgebieden ongeveer 20.000 ton per jaar wordt geconsumeerd- Het totale verbruik in 1947 kan dus worden geraamd op rond 1.800.000 ton per jaar of ca. 5000 ton per dag, cLw.z. ongeveer 0.5 liter per hoofd der bevolking. Ter vergelijking diene, dat het vooroor- verbruik wordt geschat op 0.4 TEGEN DE JEUK Voor de be strijding van schurft en ongedierte ■bij hun paarden en runderen ma ken vele landbouwers tegenwoordig gebruik van een zgn gasstal. Dit is een gemakkelijk verplaatsbaar hou ten gebouwtje, waarin drie paarden of koeien tege'ijk geplaatst kunnen worden. Uit een grote stalen cylin der wordt zwaveldioxyde( S02) in de gasstal gevoerd. Na een half uur is de behandeling ten einde en komen de dieren weer naar buiten. Zwaveldioxyde is een giftig gas, zodat de dieren met de koppen bui ten de stal moeten blijven. Om ech ter de ontsnapping van het gas te voorkomen, worden de halzen met zei'doek omwonden. ROOIVERBOD VROEGE AARDAPPELEN INGETROKKEN. Krachtens de „rooiverorderring vroege aardappelen" van het bedrijf schap voor groenten en fruit werd telkenjare van overheidswege be paald op welke datum in het voor jaar het rooien van vroege aardappe len kon aanvangen. Nu echter op het gebied van de aardappelteeJt en de handel in aardappelen normale toe standen heersen, zo deelt het minis terie van Landbouw- Visserij en Voedselvoorziening mee, kan voort aan de teler zelf weer de aanvang van het rooien bepalen. Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en benauwdheid 1 veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens I grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop I ring van melk (1 Juli 1948) was er een record-verbruik van ca. 120.000 ton (exclusief zelfverzorgers), het geen mogelijk was door een verho ging der rantsoenen voor volwasse nen. Aan deze vraag naar melk kon worden voldaan, hetgeen mede heeft geleid tot een opheffing der rant soenering. Over geheel 1948 bedroeg de consumptie van volle- en gestan daardiseerde melk ca. 1.957.000 ton of ca. 5.360 ton per dag, cLw.z. onge veer 0.53 liter per persoon. Na de opheffing van de melkdistri- butie bleek het verbruik zich te be wegen op een peil van ca. 126.000 (eveneens exclusief zelfverzor- waarbij de consumptie in de zomer maanden iets hoger ligt dan in de wintermaanden. Het totale verbruik (inclusief zelfverzorgers) van volle- bruik geleidelijk een stijging te zien. Deze stijging zette zich gedurende het eerste halfjaar van 1948 binnen het kader van de melkdistributie •t. Dit was mogelijk, omdat niet alle aangewezen bonnen altijd wer den gehonoreerd. In de laatste periode van 4 weken vóór de ophefing van de rantsoene heffing der melkdistributie) was on geveer 1.05.000 ton, dus ca 5.770 ton per dag of ca. 0.57 liter per hoofd van de bevolking. Het verbruik van tapte- en karne melk bedroeg in 1947 in totaal 118.000 ton en over 1948: 143.000 ton. Ook dit verbruik geeft dus na de ophef fing der melkdistributie een stijging te zien. BINNENKORT MEER EN DUURDERE TABAK? De tabaksrantsoenering zal waar schijnlijk niet zoals aanvanke lijk werd aangenomen op. 1 Ja nuari 1950 worden opgeheven, maar reeds in de loop van de komende zo mer, of het begin van de herfst In verband met dit plan wordt er naar gestreefd het tabaksrantsoen over en kele maanden te verhogen, zo ver neemt het „Vrije Volk". Voor de verhoging van de pro ductie, die daarvoor*" nodig is, zal ge bruik gemaakt worden van Oriënt VIERHONDERDDUIZEND OUDEN VAN DAGEN TROKKEN 136 M1LLIOEN GULDEN. Op 1 Januari j.l. ontvingen 103.495 echtparen, 126.341 alleehstaande vrouwen en 67.636 alleenstaande mannen, in totaal 400.967 ouden van dagen een uitkering ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening tot een gezamenlijk jaarbedrag van 136.653.945. Op 1 April 1948, de eerste datum waarop, sedert het inwerkingtreden van de „noodwet" (op 1 October 1947), een volledig overzicht kon worden samengesteld, waren het 384.402 ouden van dagen, te weten 98.915 echtparen, 121.147 alleen staande vrouwen en 65.425 alleen staande mannen, aan wie een jaar bedrag van 130.188.420.was toe gekend. Het aantal ouden van dagen, dat onder de ..noodwet" valt is derhalve •toegenomen met 16.565, het bedrag der uitkeringen met ƒ6.465.525. BEZOLDIGING ADMINISTRATIEF GEMEENTE-PERSONEEL. De minister van Binnenlandse Za ken heeft in verband met de aan vaarding van de richtlijnen, vervat in het rapport der commissie inzake de bezoldiging van het gemeenteper- soneel (de commissie-Ubink), een uit voerig schrijven gericht aan de col leges van Gedeputeerde Staten en zijn standpunt nopens deze materie uiteengezet. De gemeentebesturen zullen op korte termijn hierover door Gedeputeerde Staten worden in gelicht. De gemeenten zijn bevoegd de salarissen van het geraeenteper- soneel vast te stellen, maar hebben de verplichting, zich aan de te ge ven richtlijnen te houden. Het rapport van de commissie- Ubink betreft hoofdzakelijk de bezol digingen van het administratief per soneel van de gemeente-secretarieën. Uit deze bezoldigingen zijn bepaalde normen voor andere groepen afge leid. DE BEURS EN HET INDONESISCHE PROBLEEM. Op de effectenbeurs te Amsterdam was de stemming gisteren aanvan kelijk nog niet verbeterd. Nadat de bekende toonaangevende aandelen bij de opening werden ingezet op on geveer het peil van de vorige slot- noteringen, kon weldra een inzin king worden waargenomen. In het tweede gedeelte van de beurstijd trad ■echter een verbetering in, tenge volge waarvan de koersen van ge noemde aandelen terugkeerden tot ongeveer het punt van uitgang. Des- WIM VAN BERKEL Oude Vest 97, Leiden. viert 12 Febr. zijn 2e tropische ver jaardag te Purwokarto (Java). tabakken, omdat voor de invoer van niettemin had de markt over het ge meer Amerikaanse tabak geen de vie- I heel genomen een ongeanimeerd zen beschikbaar gesteld kunnen wor- voorkomen. Koninklijken gaven een den. De Oriënt-tabak is zestig tot ze ventig procent duurder dan de dol- "artabak, zodat de prijzen vermoe delijk opnieuw verhoogd zouden moe ten worden. VRIJE PRIJS VOOR ElEREN. Blijkens een publicatie in het voedselvoorzieningsblad no. 10 van heden worden met ingang van 11 Fe bruari 1949 de maximumprijs-regelin gen voor kippen- en eendeneieren, alsmede eiproducten opgeheven. eldere weerspiegeling van het koersverloop. Beginbeurs werd ge handeld op ongeveer het peil van de vorige slotkoers. doch daarna kon een daling worden waargenomen tot be neden 300. Het daarna intredende herstel deed de koers tenslotte nog iets stijgen boven het vorige slot De ongeanimeerde marktstemming moest klaarblijkelijk worden toege schreven aan de onzekerheid om trent het Indonesische prob'eem. De beleggingsmarkt was kalm. De Nederlandse staatspapieren waren ongeveer prijshoudend. HET OUDE ASYLRECHT (Van een speciale verslaggever) Culemborg, 8 Febr. Sedert een maand of tien verblijven hier in het klooster van de paters Augustijnen een veertig-tal verplaat ste studenten uit Galicië en de West-Oekraïne die zich allen op het priesterschap voorberei den. Straks, wanneer zij de tonsuur dragen, staat hun een grote apostolische taak te wach ten: Zij zullen als wereldpriester uitzwermen naar alle delen 'van West-Europa en de Ver. Stkten, waar zich tienduizenden Oekraïners bevinden, die in zware, geestelijke nood ver keren. Cijfers? In Engeland werken momenteel 20.000 emigranten uit de Oekraïne aan een nieuw bestaan. Allen tesamen beschikken zij slechts over 15 priesters. Eenzelfde aantal geestelijken (Redemptoristen) waakt in Bel gië over het geestelijk heil van 15.000 Oekraïners. In Duitsland leven nog 100.000 Oekrainse D.P.'s, aantal priesters onbekend. In Engeland is de nood onder hen, die gis teren nog „verplaatste personen" waren in een of ander Duits kamp, het grootst en drin gendst. Geen wonder, dat de eerste twee can- didaten, die een maand geleden (7 Jan.) in Culemborg tot priester werden gewijd, bin nenkort in Harwich aan land zullen gaan. Westerse types De Oekrainse studenten hebben in de klei ne, oude stad Culemborg (Kuilenburg) aan de Lek nu eindelijk de rust en bezinning gevon den, die hun studie vraagt. Ver van vader land en familie, op de grens van het Neder- Betuwse en het Utrechtse wijden zij zich op het ogenblik aan het jaar theologie, dat zij nog nodig hebben. De meeste studenten zien ei", nog half in burger gekleed, als weinig opvallende Wes- ters-intellektuele types uit, ware het niet, dat hun. onverstaanbaar Oekraïns taaltje hen toch verraadt als Oost-Europeanen. Maar ook buiten hun taal konden zij Tsjech of Hon gaar zijn. Slechts een enkeling heeft iets van een Dostojewsky-uiterlijk. De enige Westerse taal, die zij spreken, is het Duits. Frans, Engels of Nederlands zijn zij nog niet machtig, al verwachten zij daar binnenkort lessen in. Hun nationaliteit is niet opgehelderd. De professoren zijn Oostenrijker geweest nl. vóór 1918, daarna zelfs nog een tijdje Pool. De Sovjet-Unie beschouwt hen als „ontrou we" burgers en Radio Moskou heeft hen reeds verschillende malen tijdens furieuze commen taren als „verraders" bestempeld. De Russische ambassade in Den Haag heeft hen tot nu toe met rust gelaten. Regelmatig onderhouden de Oekrainse stu denten contact met Nederlandse priester-stu denten en gezinnen in Warmond en Roermond, waar zij hulp ontvangen met hun boeken en 'hun studie. Voor de rest hebben de studenten van Culemborg weinig afwisseling. Hun enige sport is korfbal, met een beetje tuin-voetbal. Zoals reeds gemeld zal Katholiek Ne derland op Maandag 14 Febr. in het Concertgebouw te Amsterdam een gro te meeting houden uit protest tegen het grove onrecht, dat de prins-primaat van Hongarije, Zijne Eminentie Josef Kar dinaal Mindszenty, momenteel in Boe dapest wordt aangedaan. De Oekrain se priester-studenten uit Culemborg zullen deze betoging een bijzonder ca chet verlenen door een aantal volks liederen ten gehore te brengen uit een grensland van het ge-sovjetiseerde Hongarije. Wie deze gevluchte burgers uit de Sov- jet-Oekraïne zijn, hoe zij hier in ons land terecht zijn gekomen, wat het doel van hun studie is, vertelt een ver slaggever in neven (onder)staand, spe ciaal artikel, waar ondermeer uit blijkt dat ons land het oude asyl-recht juist tegenover deze uitgewekenen van Oost en Midden-Europa het schoonst heeft laten gelden. Klimaat Het klimaat in Nederland valt hen niet mee. Oekraïners zijn een continentaal kli maat gewend en dit hier' is hun te zacht en te vochtig. Zij zouden gaarne wat sneeuw en ijs zien. De meeste studenten z(jn zeer goede schaatsenrijders, hetgeen zij overigens met hun Nederlandse priester-collega's gemeen hebben. Om eerlijk te zijn ook geestelijk zijn zij niet helemaal geacclimatiseerd. De studenten uit de Oekraïne voelen zich nog erg verbonden met het verre vaderland. Zij hebben angst en zorg voor hun familie, met wie zij zich niet meer kunnen verenigen. Het heimwee welt op stille uren sterk op en dan zien zij zich als ontwortelden. Koor Een heel verzet betekent voor velen het vierstemmig mannenkoor. Een zwaargebouw de, joviale Oekraïner, de muziekleraar en leek Antonowytsch heeft hier in Culemborg een groep van 22 zangers bij elkaar weten te krij gen, die zich in verschillende plaatsen van ons land o.a. in Eindhoven. Den Bosch, Nij megen (Nebo), Venlo en Hilversum (radio) reeds vele vrienden heeft verworven. Ret Oekraïns studentenkoor brengt religieuze en volksliederen ten gehore op bijeenkomsten, die een charitatief -of ander, niet commer cieel karakter dragen. Alleen de koorleider Antonowytsch, die vroeger aan de opera van Lemberg verbonden is geweest, treedt af en toe individueel op met Oekrainse liederen en opera-aria's (o.a. voor de K.R.O. in Hilvrsum) Schlosz Hirschberg Hoe zij hier terecht zijn gekomen? De oor log Dracht de meeste studenten in '42-'43 naar Duitsland, precies als hun collega's van on ze eigen universiteiten: als dwangarbeiders in de oorlogsindustrie of direct als tijdelijk gast in een concentratie-kamp. Begin '46 kwamen zij op Schlosz Hirschberg in Duitsland bijeen om daar hun studie in geordend verband, d.w.z. onder leiding van eigen Oekrainse professoren en leraren te hervatten. Aposto lisch visitator werd pater Wojakowsky. Op bevel van Monseigneur Jan Bucko in Rome, met welwillende goedkeuring van mi nister van Maarseveen in Den Haag en met medewerking van de International Refugee Organisation (de IRO) in Duitsland en pater van de Maele in Roermond, kwam Ce groep 50 man studenten en priesters-orofessoren (Redemptoristen) naar Culemborg. Vier studenten zijn op 7 Jan. j.l. reeds tot diaken gewijd (één rang beneden priester). Waarom niet terug? Nog een laatste vraag: waarom gaan zij niet naar de Oekraïne terug, waar nog altijd een 4 millioen Katholieken wonen onder de 20 millioen Oekraïners (volgens een statistiek van '39)? Het antwoord is heel gemakkelijk. De priester-studenten van Culemborg storen zich niet aan de leiding van de Russische kerk De Grieks-Kathoheke kerk, waartoe zij be horen, is in de Oekraïne geliquideerd. Alle Grieks-Katholieke bisschoopen zijn geinter- neerd. Twee van hen werken onder moeilijke omstandigheden in Workula, aan deze zijde van de Oeral, waar zich een groot concentra tie-kamp bevindt. De een in een smidse, de ander in een spinnerij. Concentratie-kloosters Ook een illegale terugkeer biedt weinig aan lokkelijke vooruitzichten. Wie gegrepen wordt gaat naar speciale concentratie-kampen voor priesters, de z.g. concentratie-kloosters in de bossen van Galicië. Vlak voor Kerstmis '48 is een Redemptorist uit een dergelijk klooster via Praag per vliegtuig in Brussel aangeko men. De Sowjets hebben hem laten gaan, om dat hij de Belgische nationaliteit bezat (gaan wil hier zeggen: binnen zoveel uren aan de grens, zonder geld of goed). Hij heeft zijn orde-broeders in West-Europa voldoende ge waarschuwd voor de concentratie-kloosters, waar de bewoners onder meer louter wille keurig ondervraagd worden en hun priester schap bespot wordt. Hoe sterk het verlangen naar een weerzien met ouders of familie soms ook is, niemand van de studenten in Culemborg heeft op dit ogenblik het voorno^rm om vrijwillig naar de Oekraïne te repatriëren. J.Vente. BART VAN VELZEN Zuidbuurt 59, Zoeterwoude, viert 12 Februari zijn 3e Indische verjaardag te Bandjar bij Bandoeng. STEEF WITTEMAN Kerkstraat 73, Noordwijkerhout. korporaal, viert 12 Februari zijn 3e Indische verjaardag te Palembang. (Foto's véyi in Indonesië verblijven de militairen moeten één week voor de verjaardag aan de redactie wor den gezonden. Foto's welke later worden ontvangen worden niet op genomen). NED. PAARDENSTAPEL GAAT IN GALOP ACHTERUIT Onze paardenstapel, die behoudens enkele oorlogsjaren sinds 1934 voort durend groeide, toont sedert 1947 een aanzienlijke daling. Bij de inventarisatie in 1947 be droeg het aantal paarden 363.000 stuks en in de daarna volgende ja ren is het met resp. 33.000 en 44.000 verminderd. Dit komt omdat tenge volge van de zeer lage prijzen der paarden de animo voor de fokkerij zeer sterk is gedaa'd. Het gevaar dreigt nu, dat Nederland weldra geen overschot meer heeft, doch zelfs een tekort aan deze edele viervoeters krijgt. Het gebruik van tractoren, kan dit tekort slechts ten dele op vangen, want de maximum-import van tractoren per jaar bedraagt pl.m. 3000 stuks en deze vervangen pl.m. 9000 paarden, hetgeen de achteruit gang van 30.000 tot 40.000 lang niet benadert. Een goed geleid fruitbedrijf op grond van gemiddelde kwa'iteit kan dooreengenomen een oogst opleve ren van 14.000 kg per ha, aldus drs C. D. Scheer in het Landbouwkundig Tijdschrift. Het is gebleken, zo ver volgt hij, dat eerste klasse bedrijven, die onder de gunstigste omstandig heden werken, gemakkelijk 20.000 kg per ha voortbrengen. De kostprijs is daardoor op deze extra goede bedrij ven 25% lager dan die van de fruit- kwekerijen van gemiddelde kwali teit. Er ligt in Neder'and nog veel grond, die uitermate geschikt zou zijn voor de fruitteelt, evenals voor le tuinbouw. Door deze mogelijkhe den aan te grijpen kan de platte landsbevolking zijn welvaart dus verhogen. En hoe beter men de fruitteelt of de tuinbouw aanpakt des te lager zullen de productiekosten uitvallen

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5