Plannen voor een rêcreatie-oord op het terrein van de L.D.M. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA i Rumoer over de Katwijkse duinen GERUCHTEN, als zouden de duinen tussen Katwijk en het Wassenaarse Slag door de Leidse Duinwater Maatschappij worden afgesloten voor het publiek, met de bedoeling er herten, in te jagen en het terrein tot jachtveld te degraderen, hebben vele tongen in beweging gebracht. Ook nu bleek echter weer, dat de soep nooit zo heet gegeten wordt, als ze wordt opgediend, want tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie bleek ons, dat noch het feit, noch de bedoeling als boven omschreven juist zijn. Overigens' is er natuurlijk wel iets aan de hand, maar de ver anderingen zullen geenszins de vrees rechtvaardigen, waaruit deze ge ruchten zijn voortgekomen. Een verbetering voor goedwillenden Op het eerste gezicht lijken hier twee verschillende belangen in bot sing te komen. Enerzijds is er voor Katwijk als badplaats veel aan gele gen vrije duinen te hebben voor de badgasten. (Al was er officieel een toegangskaart vereist; de onvoldoende controle deed hier niet streng de hand aan houden). Aan de andere kant staat de Leidse Duinwater Maat schappij, die haar waterwinning in deze duinen heeft en voor wie de volksgezondheid van primair belang is. Doordat het westen van ons land zeer dicht bevolkt is en over weinig recreatieruimte beschikt, wordt heel veel gebruik gemaakt van de duinen, helaas echter niet altijd zo, dat de L.D.M. er vrede mee kan hebben. Feiten dat er in verschillende putten vaak faecaliën aangetroffen worden, dat er veel geiten grazen en dat het aanwezige materiaal niet veilig blijkt te zijn voor stropers, gaan alle per ken te buiten en vormen een directe bedreiging voor de gezondheid van tienduizenden mensen. De L.D.M. heeft daarom moeten besluiten, wat andere Duinwater-maatschappijen reeds lang deden, de duinen af te zetten en te sluiten. Wel begrijpend, dat hiermede de belangen van Katwijk geschaad zou den worden, heeft de L.D.M., in over leg met andere instanties, pogingen in het werk gesteld in deze duinen een groot recratie-oord tot stand te brengen. Het ligt in de bedoeling al lerlei vee te weren en een passende duinbeplanting aan te brengen op een terrein van 600 hectare, daf voorlo pig met gecreosoteerde palen en prik keldraad zal worden afgesloten. Voor iedereen zijn echter, tegen lage prijs, toegangskaarten verkrijgbaar, wan neer men zich slechts aan de gegeven voorschriften houdt. Voorlopig komen er drie ingangen voor dit terrein, n.l. bij Duinoord (Wassenaarse Slag), in de buurt van de watertoren en bij het Zeehospi tium. Voor de verre toekomst bestaan er plannen bij deze drie ingangen woningen te bouwen voor de aan te stellen toezichthouders, die 'eveneens met de kaartverkoop belast zullen worden. Slechts enkele kleine gedeelten in dit terrein, n.l. de directe omgeving van de waterwinmiddelen, zullen voor iedereen ontoegankelijk zijn. De beplanting zal door het Staatsbosbe heer worden aangebracht. Wat betreft het fabeltje van de hertenjacht, zij er op gewezen, dat JAARVERGADERING VAN „ST. AUGUSTINUS" In de Jacobazaal van „De Burcht" hield de afdeling Leiden en Omstre ken van de St. Augustinus Vereni ging voor R.K. Onderwijzers haar jaarvergadering, onder praesidium van de heer N. B. M. Vreeburg, die wegens ziekte van de voorzitter als zodanig optrad. In zijn openings woord sprak de heer Vreeburg ver late Nieuw jars wensen uit en dankte de geestelijk adviseur, rector H. Son- daal, voor zijn steun en adviezen in het afgelopen jaar. Spr wees er op, dat ook 1949 een zeer belangrijk jaar zal worden en noemde daarbij o.a. de kwestie van de gelijkstelling met ambtenaren t.a.v. de salaris-rege ling. Van het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris, de heer L. van Veldhoven, noteeerden we, dat het ledenaantal thans 345 bedraagt, waarmede de afdeling nog niet te vreden mag zijn, omdat er nog onge veer 60 niet-aangesloten katholieke onderwijzers(essen) in Leiden en om geving zijn. Aan de leden dus de taak krachtige propaganda te voe ren. Mej. H. .J. Doove bracht als pen- ningmeesteresse het finantieel ver slag uit, dat ƒ4.159.70 aan contribu tie-ontvangsten, ƒ4.007.46 aan uitga ven en 152.24 als batig saldo ver meldde, met dien verstande, dat* er nog een contributie-vordering van on geveer 80.op de leden is. Na de bespreking van de voorstel len voor de alg. vergadering en de K.O.V.-vergadering, sprak rector Son- daal een kort woord, waarin hij er op wees, dat het kleine aantal aanwe zigen een vruchtbare gedachtenwis- seling niet belette. Spr. spoorde de leden aan hun taak bij het onderwijs vooral apostolisch te zien en wees in dit verband op een goede samenwer king tussen parochie-geestelijkheid en onderwijzend personeel. B.ii de bestuursverkiezing werd, in plaats van de periodiek aftredende heer A. Witteman uit Noord wijk, de heer J. H. Ponsioen, hoofd van de R.K. school in Oud Ade gekozen. Met een dankwoord aan de heer Witteman, die door examens thans zeer druk bezet is, aanvaardde de heer Ponsioen de bestuursfunctie. Na de rondvraag werden de aan wezigen verrast met een muzikaal optreden van de heer M. L. Opdam, uit Leiden, die op waarlijk virtuose wijze enkele pianonummers speelde van Lizt von Weber. Debussy en Chopin. Vooral met „Liebestraum" van Liszt oogstte de heer Opdam eel succes. Na een dankwoord voor deze muzikale omlijsting, sloot de voorzitter deze geanimeerde verga dering. aan de grens van dit terrein mogelijk een hertenkamp verrijzen zal, om het recreatie-oord te verfraaien, wat dus uiteraard niet voor de jacht bestemd kan zijn. Integendeel. Zelfs het groot ste gedeelte van de aanwezige ko nijnen zal moeten verdwijnen, om een hygiënische waterwinning te be vorderen. Resumerend komen we dus tot de volgende conclusie: Ten behoeve van de volksgezondheid is een hygiëni sche waterwinning noodzakelijk. Bij de thans bestaande toestand kan dit niet langer gegarandeerd worden, dus moeten er veranderingen komen. Deze zullen bestaan uit het ver wij- déren van vee, het ontoegankelijk verklaren van enkele stukjes en het regelen van het bezoek, door uitgifte van kaarten aan goedwillende men sen, en een verscherpte controle. Voor Katwijk betekent dit de aan winst van een mooi aangelegd en onderhouden duincomplex, waarvan de mensen volop kunnen genieten en waarbij uitwassen die zeer vaak voorkomen kunnen worden be streden. Met dit laatste wordt ook de geestelijke volksgezondheid belang rijk gediend! VER. VOOR EXPERLMENTEEL RADIO-ONDERZOEK. Op de maandelijkse bijeenkomst van de afd. Leiden der Veren, voor experimenteel radio-onderzoek, be sprak gisteravond de heer S. den Hol lander het Decca navigatie-systeem voor de plaatsbepaling van schepen. jVerder werd de werking van ra dar. in gebruik bij de koopvaardij, belicht en de eisen, welke daaraan worden gesteld. Een uitvoerige ge dachten wisseling volgde op deze in leiding. FILMAVOND „NUT EN VERMAAK." In de Jacobazaal van „De Burcht", waar het met de plaatsruimte woeke ren was. Ijad de Muziek- en Toneel vereniging „Nut en Vermaak" giste ren een filmavond belegd, welke ge heel werd verzorgd door de Biscuit en Chocoladefabriek „Victoria", uit Dordrecht, die behalve een filmre portage van haar bedrijf ook enkele amusementsfilmpjes vertoonde. Ook Victorientje kwam deze avond nog even kijken en deelde versnaperin gen uit. De avond, welke werd be sloten met een dansje, waarbij het Nuvé-orkest zijn medewerking ver leende, /stond onder leiding van de tweede voorzitter, de heer J. van Stralen, die een openings- en slot woord sprak. Nut en Vermaak, dat haar 75-jarig bestaan tegemoet gaat kan op een zeer geslaafde avond terugzien. BRIDGE PARENCOMPETITIE DISTRICT LEIDEN. In de 3de ronde waren de voor naamste uitslagen: Hoofdklasse, grorp Groen: 1. Van der StarRoem 42p.; 2. Van Eg- mondVan Helvert 40 p.; 3. Eps- kampVogelenzang 38 p. Idem, groep Rood: 1. Oudshoorn Smelt 53 p.; 2. heer en mevrouw Van "Wingen 48 p.: 3. LeeuwinVan Egm'ond Jr. 46 p. Totaal: 1. Van EgmondVan Hel vert 180,36 p.; 2. Van der Star Roem 177,97 p.; 3. LeeuwinVan Egmond Sr 172,62 p.; 4. heer en me vrouw Van Wingen 158,34 p.; 5. KuytMeester 157,15 p. Eerste klasse, zwart: 1. mevr. DiebenHuys 49 p.; 2. Heemskerk Verberg 46 p.; 3. VerboogKroon 45 p. Idem, wit: 1. heer en mevr. Ja cobs 32P-; 2. Van Delft—Sohöl- vinck 26p.; 3. heer en mevrouw Den Os 24% p. Totaal: 1. heer en mevrouw Ja cobs 173,07 p.; 2. mevrouw Dieben Huys 170.82 p.; 3. VerboogKroon 159,53 p.; 4. ScheffersPlouvier 156,55 p.; 5- mevrouw Scheffers Siem 153,72 p. Tweede klasse, groep Grijs: 1. me vrouw TielkemeyerVan der Ende 37 p.; 2. heer en mevr. Horree 35 p.; 3. heer en mevr. Kukler 34% p. Idem, Oranje: 1. Slieker—Mekel 25% p.; 2. heer en mevrouw Brou wer 20% p.; 3. dames SierVan Zijl-20 p. Totaal: 1. dames SchoutenVan der Star 172,72 p.; 2. mevrouw Tiel kemeyer—Van der Ende 164.56 p.; 3. heer en mevrouw Den Dekker 162,50 p.; 4. dames SierVan Zijl 161,82 p.; 5. heer en mevrouw Kuk ler 160,63 p. DOUWE EGBERTS RICHT SIGARETTEN-MAATSCHAPPIJ OP. Met een maatschappelijk kapitaal van 100.000.—, verdeeld in 100 aan delen a 1000.is opgericht de N.V. „Sunborn" Sigaretten-Maatschappij (Sunborn Cigarette Company) te Utrecht, ten doel hebbend de fabri cage van sigaretten en sigaren, het be- en verwerken van kerftabak, als mede het drijven van handel in si garetten, sigaren en kerftabak enz. In het kapitaal wordt deelgenomen door mr. H. Nauta voor vijf aandelen en door de Douwe Egberts tabaksfa briek-, koffiebranderijen, theehandel n.v. voor 45 aandelen. Directeur is E. D. de Jong. commissarissen zijn C. J. en J. H. de Jong. ALPHEN AAN DEN RIJN GOUDEN JUBILEUM. De heer B. van Leeuwen, die 28 Febr. zijn gouden jubileum viert in de Jam-fabricage. P. R. PENDERS Gistermorgen is op 68-jarige leef tijd te zijnen huize onverwacht overleden de heer P. R. Penders, gepensionneerd chef brugwachter van de Alphense brug. Wijlen de heer Penders is 25 Mei 1890 te Vinkeveen en Waverveen (Z.H.) geboren en ving in Januari 1903 zijn werkzaamheden te Alphen aan den Rijn aan, eerst op een pont, in de periode waarin de oude door ^e nieuwe (hui^We) brug in de 'Brugstraat moest worden vervangen en kwam spoedig da^tna op de nieuwe kleine klapbrug, die hij te- zam'en met zijn echtgenote bedien de, tot hij in 1945. kort na zijn veertig jarig dienstjubfeum. zonder gedurende die jaren één dag ziek te zijn geweest, de dienst met pen sioen verliet. BODEGRAVEN K.A.B. De K.A.B. gaf haar vastenavonduitvoeringen. De heer J. Stolwijk voorzitter sprak het ope ningswoord. De zaal was heide avon den goed be^et. Het spel, dat deze maal vertoond werd. was een Zigeu nersstuk, spelend rond 1900 on de Hongaarse poeszta. We maakte ken nis met de eigen ^gebruiken en ge woonten van dit anarte volk. hun rechtsnraak, hun heftigheid, hun kleurrijke kleding maar bovenal hun vrijheidszin. Hier was wat van te ma'-en. Fn de regisseur, komt al le lof toe, vdat hij het gros der spe lers heeft weten op te voeren tot een aannemelijke uitbeelding van hun rol, al konden de contrasten door hun ternoer am ent nog wel wat sterker zijn. Fen pluim verdienden zeker de hoofdrolseeler, de waar zegster. de zigeunersvrouwen en de halfidiote zoon van de oude Katin- ka. Wat mat waren de blonde boer en de adjudant van de hoofdman. n/raar v.et geheel heeft zeker voldaan. Toneelaankleding en costuums ver hoogden het effect, nog versterkt door de goede grime, na afloop ble ven de jongelui nog wat gezellig bijeen. LANGERAAR Katli. Thuisfront. Iedereen die meeleeft met de jongens overzee, komt naar de film en brengt nog iemand mee! Onder dit motto heeft Kath. thuisfront afd. Langeraar een filmavond georganiseerd ter verkrij ging van de nodige middelen om haar zegenrijk werk beter nog te kunnen voortzetten. Helaas was de belangstelling niet zo groot als we hadden mogen verwachten, gezien het verdienstelijk werken dezer in stelling. Hoezeer dit gewaardeerd wordt door de jongens in Indonesië bleek wel uit een brief van een sol daat, die hartelijk dankte voor -de arbeid van Kath. Thuisfront. De avond is goed geslaagd en de ver wachtingen, waarvan kap. Saers sprak aan het begin, zijn niet be schaamd. In verschillende filmpjes kregen wij iets to zien en te horen van Indonesië, dat mooie land, en van het leven der soldaten. Ook wat van hen gevraagd wordt bij het brengen van vrede, recht en vrijheid zagen wij. Het filmprogramma werd gecompleteerd door een amusant tekenfilmpje en de mooie kleuren film, vervaardigd door Henk Alsem bij de blijde intocht der Koninklijke familie in de Residentie en de ope ning der Staten-Generaal. Een ver rassing was de vertoning van een filmpje uit eigen parochie n.l. de in tocht van pater Otto bij gelegenheid van zijn eerste H. Mis. Tweehonderd luchtpostbladen werden aan de aan wezigen uitgereikt. Mogen zij allen gebruikt worden om de band tussen on? en hen, die zo ver weg hun plicht vervullen te versterken. TER AARè De Veiling tegen Rijk, prov. en gemeente. Al ziet het boven staande er kwaad voor de veiUng uit, toch is het nog lang niet zeker dat ze verliezer wordt. Het verloop en de uitslag van de strijd kunt u Zaterdag 12 Febr. a.s. bekijken en vernemen, als rijks-, prov.- en ge- meentepersoneel teger. dat van de veiling een partijtje voetbal hooot te spelen. Aanvang 3.15 uur. Wie dit sportevenement niet missen wil ieder is welkom delen we mede d't de toegang vrij is nadat men iets gedokt heeft v. de plaatselijke thuisfronten. Goedkeuring van het veld en afkeuring van niet-deskun- üig personeel voorbehouden. ROELOFARENDSVEEN Uitvoering D.O.S.R. Ook dit jaar heeft het DOSR-bestuur de oude traditie van haar leden en donateurs in de vastenavond een gezellige avond aan te bieden, gehandhaafd. Dit jaar is men weeer eens overge gaan om deze avond door eigen krachten te laten verzorgen. Hier voor had men het blijspel „De loeo- Burgemeester" van Herrn. Burger gekozen. F<- is gezond gelachen! Te recht hoorden we zeggen; „het was weer een echte ouderwetgg DOSR- avond!" In zijn openingswoord bracht voorz. C. Eöcker dank aan de dona teurs voor hun op peil blijvende medewerking, hetgeen niet van de voetbalprestaties gezegd kan worden maar cok deze zullen weer beter worden. In zijn slotwoord bracht hij de aanwezige leden van het eerste elftal, de ernstige positie waarin zij in de 4e klasse verkeren, nog eens onder het oog, en wekte hen op alle pogingen in het werk te stellen om hun huidige positie te behouden. „De Vrijbuiters" verzorgden de slot- phase van deze avond en met nog vier avonden voor de boeg, kan DOSR nu zijn feestavonden reeds rustig als geslaagd beschouwen. NIEUWS UIT DE OMGEVING HILLEGOM 25 jaar onderwijzeres. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat mej. N. Deveer in dienst trad als onderwijze res' a. d. St Josephmeisje.sschool al hier. Steeds waren de jongste leer lingen onder haar beproefde leiding. In de kapel van Huize Theresia werd een H. Mis van dankbaarheid opge dragen. De leerlingen en oud-leerlin gen en talrijke ouders hebben blijk gegeven van hun grote waardering en dankbaarheid. Gouden bruiloft. Gisteren vierde het echtpaar N. Verhaar, wonende aan de Leidse^fraat zijn 50-jarige echtvereniging. Ofschoon de heer Verhaar reeds jaren invalide is, heeft men hem niet vergeten: zeer vele ja ren heeft hij bij 't politecorps zijn diensten bewezen Hij was de eerste Katholieke agent in de gemeente Hil- legom. KATWIJK WeètwaL Bij de Buitensluis brug staat nog een overblijfsel van d beruchte „Westwal". Dit laatste gedeelte zal ook nu opgeruimd wor den, waardoor men, zoals vroeger, vanaf de Sluisbrug, langs de Uit watering, op het strand kan komen. LISSE Jubileum. De heer C. S. de Back, procuratiehouder van de Twentse Bank alhier, herdacht zijn 40-jarig jubileum. Namens de directie werd de heer de Back toegesproken door de heer Schippers, die hem prees om zijn vele werkzaamheden en die hem namens de directie een enveloppe met inhoud overhandigde. De mede-pro curatiehouder, de heer Joh. Nieuwen- huis, overhandigde hem namens het gehele personeel in hartelijke be woordingen een bureaulamp met por tefeuille. De heer de Back dankte voor de vele ingekomen felicitaties en bloemstukken, waarna men nog enkele uren gezellig samenbleef, met het personeel. NOORD WIJKERHOUT L.T.B. Jaarvergadering. De secr., en de penn., brachten eèn zeer kort verslag uit over 1948. Wij noteerden, dat de afdaling thans 128 leden telt en er f 423,in kas is. Nadat het voorstel van het bestuur om het'aan tal bestuursleden van 9 op 7 te bren gen was aangenomen trad het hele bestuur af doch stelde zich weer her kiesbaar. Er erd nog één candidaat gesteld nl. Jac. Warmerdam Jz. Ge kozen werden de heren: Jac. War merdam c j, P. S. van Leenwen, A. J. Blauw. T. R. Zonneveld, M. C. Braun en H. Ilogervorst. De heer P. J. War merdam behield als landbouwer zijn zetel, daar geen tegen candidaat was gesteld. De heer van der Weijden wil er op de vakgroep-vergadering op aan la ten dringen, dat er actie woFdt ont plooid om te bereiken, dat iedere kweker vrij is om binnen de opper vlakte van zijn teeltvergunning te te len, wat hij wil. Hierover ontspint zich een uitvoerige gedachtenwisse- ling. Men wordt liet er tenslotte over eens. dat dit vechten voor een hope loze zaak zou zijn. Vervolgens wordt tot voorzitter van de afdeling geko zen de heer P. S. van Leeuwen, huidige voorzitter kreeg 16 stemmen. De voorz. neemt afscheid van de niet h' kozen bestuursleden en feliciteert het nieuwe bestuur. Hij prijst de scheidende penn.ster de heer P. van Eeden voor zijn accuraat beheer en dankt de 2e secretaris J. v. d. Slot voor alles wat hij in een lange reeks van jaren voor de LTB deed. Ook 1 heer Koomen wordt door de voorz. bedankt en deze laatste spreekt zijn verwondering er over uit, d?n on danks zijn bij de aanvang der ver gadering gegeven advies, deze verte genwoordiger van de kleine kwekers niet is herkozen. De heer Braun prees hierna de scheidende voorz. en wees er op dat de heer Zonneveld steeds vast hield aan het principe van katholieken in hun eigen katholieke organisatie. Ook pastoor van der Waarden sprak woorden van Lof tst de scheidende voorzitter. Bij de rondvraag kwam het telen van aardappelen nog ter sprake. De heer van Eeden deelt tenslotte mede, dat de aftrek voor hyacinten is vast gesteld op 15 pet., voor vroege tulpen 27 pet, late tulpen en narcissen 30 Vooral dit laatste wekte grote teleur stelling in de vergadering. OEGSTGEEST Distributie. Zaterdag 12 Febr. van half 9 tot half 11 na-uitreiking van bonkaarten 903 te Oegstgeest. Thuisfront. Het Katholiek Thuisfront is er in geslaagd, voor Oegstgeest beslag te leggen op de „Friese Fakir", niet alleen zeer be kend doch zelfs zeer beroemd. Het evenement van zijn optreden, waar naar velen reeds reikhalzend uit zien. zal plaats grijpen op Dinsdag 15 Februari a.s. in het parochiehuis. NOORDWIJK Gunning Het egaliseren van een terrein ten behoeve van sportvelden en het leggen "van een draineerlei- ding met bijbehoende en bijkomen de werken, een en ander gelegen op een terrein nabij de van Panhuys- stxaat, voor rekening van de ge meente Noordwijk, is gegund aan de laagste inschrijver de fa. M. Gortemulder te Diemen voor f 14100 Schietvereniging Deze week werden de wisselmedailles gewon nen door J. Goudriaan 94 p. Ie klasse M. A. v. d. Berg 98 p. 2e klasse, II. Haasnoot 88. p. 3e klasse;. Bij de dames behaalde mevr. Zwitser na een beslissingskamp het hoogste aantal punten van 88. VOORSCHOTEN Oprichting „Hier Voorschoten". Door onderling overleg van de Ni- win, "Band NederlandIndonesië, het Interkerkelijk en Kath. Thuis front zal per 1 Maart 1949 het eer ste nummer gaan verschijnen van een gestencild periodiek voor de Voorschotensc soldaten in Indonesië. Het is de bedoeling, dat iedere mi litair dit blad kosteloos ontvangt. Dank zij de ontvangen subsidies is men in staat dit te doen geschieden, mits ook zoveel mogelijk ingezetenen dit periodiek met een bijdrage wil len steunen. Het periodiek zal de nafem dragen van „Hier Voorscho ten". De redactie en de administra tie is gevestigd: Leidseweg 136. Het eerste nummer zal te Voorschoten huis aan huis worden verspreid, zo dat iedere ingezetene van het perio diek kennis zal kunnen nemen. De ouders of familieleden van de mili tairen in Indonesië worden verzocht om het laatste adres op te geven aan de adnvnistratie. Paarden op hol. Donderdagoch tend omstreeks half elf sloegen op de Papelaan ter hoogte van de wo ning van de heer B. Hoogwerf twee paarden, gespannen voor een mest wagen, op hol De berijder van de wagen, de boerenarbeider J. F. H. Hulst, van de Donklaan. werd van de wagen geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Snoezig was na waar schuwing de E.H.B.O. aanwezig om hulp te verlenen. Het slachtoffer had fnkc'° bloede*1 do hoofdwonden en klaagde óver pijn in zijn rug. WASSENAAR OPGEGRAVEN BOT WAS WALVISKAAK Professor dr I. M. v. d. Vlerk van het Geologisch Museum te Leiden heeft het aan de Katwijkse weg op gegraven been onderzocht. Zijn con clusie was enigszins teleurstellend voor hen, die geloofden aan een overblijfsel van een voorwereldlijk monster. Het blijkt nl. te zijn het achterste gedeelte van de rechter- onderkaak van een Groenlandse walvis. Omdat het museum reeds een complete kaak van deze walvissoort bezit, zal het gevonden voorwerp ter plaatse bij het café De Schulp- wei in de vitrine worden bewaard als curiositeit. De Groenlandse walvis is in 1860 voor het laatst door een Neder landse walvisvaarder buitgemaakt. Aan onze stranden is dit dier nooit aangespoeld. De skeletdelen, die wij er van irv ons land bezitten, danken wij aan onze walvisvaarders, van wie Wil lem Earmdtsz (f 1597) de eerste was. Na het winnen van de been- dertraan werden en worden zelfs nu nog (speciaal op de Noordzee- eilanden) de skeletdelen voor al lerlei doeleinden gebruikt. De onderkaakshelften deden en doen dienst als schuurpalen voor het vee, als hekken, als grafpalen. enz. Het schouderblad deed en doet nog dienst als stoepsteen, terwijl de wervels als stoelen gebruikt werden. Zo kan men in het studeer vertrek van Luther op de Wastburg zien, hoe hij de bijbelvertaling ge schreven heeft, zittend op een der gelijke zetel. Ziekcnfondsproblemen De be stuursleden van de K.A.B. en van de Kath. Middenstandsbond in deze ge meente \yerden de laatste tijd over stelpt met vragen, betreffende de rechten en de plichten van een zie kenfondslid naar aanleiding van in deze gemeente gerezen moeilijkhe den. Vandaar dat gisteravond beide organisaties een gezamenlijke bij eenkomst had belegd, waarop over dit onderwero werd gesoroken door de heer W. Koelemij, directeur van het Alg. Kath. Ziekenfonds „St. Joannes de Deo." Op heldere wijze gaf spr. een over zicht, die voortspruiten uit het lid maatschap van een ziekenfonds: ver goeding van kosten voor geneeskun dige hulp, specialistenhulp, tandheel kundige behandelins, verloskuncbge hulp, ziekenhuisopname, sanatorium- verpleging, verstrekking van medi cijnen en verbandmiddelen, bestra lingen, kunstmiddelen, ziekenver- voer en uitkering bij overlijden, din gen die ieder ziekenfondslid behoort te weten, maar waarover in de prac- tijk vele misverstanden bestaan. De uiteenzetting werd met grote aandacht beluisterd. En dat er voor dit onderwerp belangstelling bestaat bleek uit het grote aantal vragen, dat aan de spreker werd gesteld. Bij de beantwoording dezer vragen wer den veel moe'lijkheden en misvat tingen uit de weg geruimd. De voor lichtingsavond heeft dan ook veel nut afgeworpen. Jammer is daarom, dat niet no? een groter aantal leden deze avond heeft bijgewoond. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. ENGELAND EN HET PROCES- MINDSZENTY. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, de Hon gaarse gezant in Londen, Janos Eros, heeft verzocht hem vanmiddag een bezoek te brengen in verband met het proces tegen kardinaal Minds- zenty. Naar men gelooft, zal Bevin de gezant Engelands antwoord over handigen op de Hongaarse nota van LAATSTE BERICHTEN Een D-trein ontspoord GEEN DODEN TE BETREUREN De D-trein nr. 255, komende uit Praag, is op het traject VenloEind hoven ter hoogte van Horst Seve- num en Heyershoeve bij een onbe waakte overweg in botsing gekomen met een vrachtauto en ontspoord. Het ongeluk gebeurde hedenochtend om half tien. De D-trein was vertrokken uit Praag en was via Wenen en Keulen naar Nederland gereden, om 9 uur vertrok de express uit Venlo naar Amsterdam. Er zijn geen doden te betreuren. De bestuurder van de vrachtauto werd gewond. Van de trein ontspoor de alleen de locomotief. Deze werd naar Bleiick teruggesleept. Om on geveer 11 uur werd de reis voortge zet, waarbij de wagons door een an dere locomotief werden getrokken. Het treinverkeer op het baanvak VenloHorst Sevenum is door het ongeluk versperd, hetgeen, temeer omdat het baanvak hier slechts en- kelsporig is, een aanzienlijke vertra ging met zich mede brengt. Deze dienst wordt voorlopig met bussen onderhouden. EEN AANRIJDING, DIE GOED AFLIEP Hedenmorgen is in alle vroegte tijdens de ter plaatse dikke mist op de door flikker-lichten bewaakte spooroverweg in de rijksweg Steen- wijkMeppel te Havelterberg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat dank zij een wakkere Haveltenaar nog vrij goed is afgelopen. Omstreeks 6.09 uur kruisten elkander op voor noemde overweg twee trucs met op legger. De ene, die richting Leeu warden reed, was geladen met vee voor de Leeuwarder veemarkt, ter wijl de tegenligger, een viertons ge laden truc van Douwe Egberts was, die uit de richting Steen wijk kwam. Door de dikke mist zag men elkander te laat, waardoor juist op de over weg een botsing onvermijdelijk bleek. Beide vrachtauto's kwamen op de rails tot stilstand. Door direct handelen van de buurt bewoner J. Spin, die met een stal lantaarn en een rode zakdoek de uit de richting van Meppel naderende goederentrein tegemoet rende, kon een botsing tussen de trein en de vrachtwagens op het allerlaatste ogenblik worden voorkomen. LAATSTE THEETOEWIJZING Voor de laatste maal is gisteren een kwantum door de regering aan gekochte thee te Amsterdam in toe wijzing aangeboden. Het betrof een hoeveelheid van 2718 hele en 164 halve kisten Noord-India thee, 2483 hele' en 30 halve kisten Ceylon thee en 12 kisten gemengde India-Ceylon thee. 7 Februari, waarin het Britse protest tegen de weigering Britse waarne mers tot het proces tegen de kardi naal toe te laten, wordt verworpen. Bevin en zijn adviseurs hebben vandaag een meer omvattend protest inzake de kwestie-Mindszenty over wogen. Naar vernomen wordt, heeft men nog geen, beslissing genomen. Diplomatieke Waarnemers geloven, dat een dergelijk protest eerder via de Ver. Staten zou worden inge diend dan rechtstreeks bij de Hon gaarse regering. GASVERSTIKKING. 0 Twee doden. Gisteravond zijn in een zomer huisje achter de jachthaven Wolfrat te Oud-Loosdrecht de lijken gevon den van een 42-jarige koopman uit Rotterdam en een 44-jarige vrouw uit Amsterdam, die daar sinds enige tijd woonden. In het huisje hing gaslucht. afkom stig van een kookstel, waarvan een der pitten vermoedelijk was uitge waaid. Aangenomen wordt, dat beiden in de nacht van Zondag op Maandag door gasverstikking om het leven ge komen zijn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Febr. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, l slachtdier, 89 kalf- en melkkoeien, 67 varekoeien e. a., 75 vette koeien 19 pinken, 260 nuchtere kalveren, li vette schapen, 89 weide- schacen, 3 zeugen, 116 mestvarkens. 250 biggen, 12 paarden. 2 veulens. 12 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 450850 varekoeien e^. f 350575. pinken f 240400, weideschapen 6080. mestvarkens 6585, biggen 4565. Handel al les matig. Kaas. Aanvoer 22 partijen Goudse kaas en 4 partijen Leidse. Totaal 26 partijen. P.ijzen: Goudse kaas le soort 1.661.71 en Leidse kaas le soort 1.57 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 10 Febr. Bloemen. v, d. Eerden f 0.34 0.41, Nansen f 0.390.50, Copland f o 37—0.5.3. E. Eddy f 0.44—0.62. Harvest f 0.460.57, Prins Carnaval f 0.44—0.50, Krater f 0.36—0.42, Sun burst f 0.380.41, Crown Imperial f 0.28—0.37. Zenober f 0 27—0.35, Gen. de Wet f 0.33—0.42, White Sail f 0.60—0.95, Delicate f 0.30—0.39, Dubb. Tulpen f 0.360.52, L. Koster f 0.230.28, Rembrand f 0.400.42, Helios f 0.29—0.31, BI Druifjes f0.18 —0.20. DELFT, 10 Febr: Vee. Aanvoer: 1 paard, 80 runderen, 161 nuchtere kalveren, 222 biggen, 12 schapen, 22 geiten of bokken. Bestemd voor de ieveringsmarkt: 68 runderen en 161 nuchtere kalveren. Dc prijzen voor biggen van 4070, de prijzen voor runderen van 600750, de biggen- handel was redelijk. ALKMAAR, 11 Febr. Kaas. Aan voer 766 kg. 2 stapels boerenkaas ƒ72.50 per 50 kg. Handel vlue.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3