Protestvergadering te Oegstgeest QM&duó JCafiuió VRIJDAG 11 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 in strijd met de grondwet? Hoogleraren tegen het wetsontw op de leesbibliotheken Plet wetsontwerp op de leesbiblio theken heeft geen genade kunnen vinden in de ogen van vele hoog leraren in het staats- en/of admi nistratief recht aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen. De ze hebben een verzoekschrift tot de Tweede Kamer gericht, waarin ";i verklaren dat het wetsontwerp naar hun oordeel op fundamentele pun ten in strijd is met art. 7 der grond wet ("„Niemand heeft voorafgaand verlof nodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren behoudens ieders verantwoordelijk heid volgens de wet"). Zij verzoeken de Kamer geen mede werking te verlenen aan de totstand koming ener wet, die „op een voor ons staatsrecht zo centraal en ge voelig punt als de drukpersvrijheid tegen de grondwet indruist." De adressanten wijzen er op. dat het ontwerp en aanzien van de lees- bibliothekjn de beslissing, welke ge schriften aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid, in handen van een ad ministratief orgaan legt, „en dat nog wel van een voor deze beslissing in het algemeen zo weinig geschikt college als B en W der gemeente." Volgens het systeem der grondwet echter staat het uitsluitend aan de (straf-) rechter, om feitelijk te be slissen welke geschriften tot de ver boden categorieën behoren tc wor den gerekend. Aldus is artikel 7 der grondwet in een vaste jurisorudentie en door de op dit punt onmerkelijk eenstemmige wetenschap steeds ver staan, zo betogen adressanten. Het stelsel van het ontwerp is in wezen niet anders dan de censuur die de grondwet uitdrukkeliik uitsluit. Het verzoekschrift is ondertekend door de hoogleraren Donner, Jnse- rohus Jitta. Kernkamp. Van der Pot, Rijpoerda Wierdsma, Vegting, C. W. de Vries en Wiarda. unielustrum katholieke studenten te delft. Het achtste lustrum van de Unie van Katholieke Studentenverenigin gen in Nederland zal in de laatste helft van de volgende week in Delft worden gevierd. Daartoe is een uit gebreid programma samengesteld. Teneinde nadere inlichtingen over deze lustrumviering te verstrekken werd door de lustrumcommissie op de sociëteit „Alcuin" een persconfe rentie gehouden. In deze bespreking Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gvmn. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Graag gehoorde werken. 10.00 Klein, klein kleutertje! 11.00 De Zon nebloem. 11.45 Schoolradio, 12.15 Muzikale melange door Arie Snoek, piano. 12.30 Land- en tuinbouw- rsieuws. 13.00 Strijdkr. 13.30 Amuse mentsorkest 14.10 Adagio en Rondo K.V. 617 W. A. Mozart. 14.20 Engel se les. 15.10 Naar het Wonderland der muziek. 16.00 De Vliegende Hol lander. 16.10 Gr.pl. 17.00 De Wig wam. 18.00 Volksliederenkwartet. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 38.30 Strijdkr. 19.15 Te vuur en te zwaard? 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 La damnation de Faust. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Gr.pl. 21.00 Negen heit de klok. 21.45 Wie neemt de handschoen op? 22.00 Weekendserenade. 22.30 x Actualitei ten. 23.00 Nieuws. 23.25 Handel-pro- gramma. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram.pl. 9.35 Het Philadelphia-orkest. 10.00 Morgen wijding ds. D. G. van Vreumingen te Bussum. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 In de continubedrijven. 11.35 W. A. Mozart. 12.00 Lunchmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 Ac cordeonorkest. 13.0Ü Nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. 14.00 Als een bonte vogelvlucht. 14.20 Viool en piano. 14.30 Kon. Militaire Kapel. 15.00 Voorjaar. 15.25 Zaterdagmiddag concert. 16.10 Komt u binnen. 16.25 Musette-muziek. 17.00 U.S.A.-caba ret. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws. 18.15 Liedjes en melo dietjes. 19.10 Artistieke staalkaart. 19.30 Hei-man van den Bogaard, kunstschilder. 20.00 Nieuws. 20.15 The Ramblers. 21.15 De Bonte Bal. 22.25 De mens en zijn liefhebberijen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.pl. 410 voorlichters! Het is toch een droevig feit: blij kens een memorie van antwoord van de minister van Algemene Za ken houden bij de departementen van algemeen bestuur in totaal vierhonderdtien ambtenaren zich met voorlichten onledig! Regeringsvoorlichtingsdienst 74; Buitenlandse Voorlichtingsdienst (departement) 18; idem in bureaux buitenland 107; Financiën 9; Leger- voorlichtingsdienst 2 burgers, 32 militairen; Marine voorlichtings dienst Indonesië 16 burgers, 25 mi litairen; idem Nederland 10 burgers 12 militairen; Verkeer en Water staat 2; Wederopbouw en Volks huisvesting 12; persdienst Economi sche Zaken 20; directeur-generaal voor de prijzen (voorl. dienst) 1; Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening 24; Voorlichtingsbureau Voedingsraad 22; Sociale Voorlich tingsdienst 13; Publiek Contact (min. van Overzeese Gebiedsdelen) 8; Oorlog 3. Een Voorlichtingsraad verzekert de eenheid onder deze veelheid. En: zou de voorlichting niet met veel minder mensen enbetere gegevens kunnen werken? Natuurlijk wèl. deelde de praeses van de commissie, de heer P. Tool, o.a. mede, dat de Unie op 26 October 1908 te Delft werd opgericht. De katholieke stu dentenverenigingen uit andere uni versiteitssteden sloten zich, de een vroeger, de ander later, hierbij aan, zodat de Unie thans negen vereni gingen omvat. Het secretariaat van de Unie is in Leiden gevestigd. De eerste moderator van de Unie was prof. Groenen, die zeer veel werk heeft verricht. Hij was o.a. de stich ter van het inlichtingenbureau (1917), dat zich ten doel stelde de afgestu deerden te helpen bij het zoeken naar een functie. De Unie heeft contact met ver scheidene katholieke organisaties in het buitenland en is ook lid van „Pax Romanade wereldorganisatie van katholieke studenten. Zij bespreekt verscheidene kwesties, die in 't be lang zijn van de studenten en tracht in de bij haar aangesloten verenigin gen de ideën van „Pax Romana" in gang te doen vinden en middelen te vinden om deze te verwezenlijken. Nadat op Donderdag 17 Februari sportwedstrijden zullen zijn gehou den, zal op Vrijdag 18 Februari, des middags om twee uur, in detiula der Technische Hogeschool het lustrum worden geopend door de Unie-prae- ses de heer C. F. J. Lampe. Daarna zal de heer A. H. Bredero spreken over het onderwerp „De universitaire vrijheid", 's Avonds om half acht wordt in hotel „Central" een verga dering gehouden van de katholieke meisjes-studenten-interacademiale, waarin prof. dr. B. De'.fgaauw zal spreken over „het litteraire werk van Sartre en Marcel". Om half twaalf wordt tenslotte een filmvoorstelling gegeven in het City-theater onder auspiciën- van het muziek- en to neelgezelschap Banzaai". Zaterdag 19 Februari om elf uur wordt in de aula der T. H. door dr. ir. A. F. van Leeuwen S.J. een voor dracht gehouden over het onder werp „De vrijheid der wetenschap". In de namiddag vertrekt men per bus naar „Meyendel", waar 's avonds een culturele avond wordt gehouden door „Banzaai". Zondag 20 Februari begint met een H. Mis in de kapel van het congrega tiegebouw. 's Middags om half drie wordt in Stads Doelen de feestver- gadering gehouden, waarin de Unie- praeses de lustrumrede zal uitspre ken. Prof. J. Madaule zal vervolgens spreken over; „L'eglise et la liberté de l'esprit". Na afloop van de feest- vergadering- wordt een receptie ge houden voor gasten en genodigden. Na het feestdiner en een concert wordt het lustrum met een gala-bal besloten. De postzegelautomaten van de P. T. T.. die voor de tweede wereldoor log in Nederland reeds vrij algemeen waren ingeburgerd, zullen weer in ere worden hex-steld, zodra het nieu we geld in voldoende mate ,in circu latie is gebracht. Successievelijk zul len alle automaten, die thans nog in de verschillende kantoren liggen op geslagen aan de nieuwe muntvor- men worden aangepast en ten ge rieve van het publiek in gebruik worden genomen. Op MAANDAG, 14 FEBRUARI, des avonds 8.15 uur in het Gebouw ST. WH J JBRORD te OEGSTGEEST, tegen het Proces van Z. Em. KARDINAAL MINDSZENTY. 1127 Spreker de Zeer Eerw. Pater Fr. Onderwerp: „BLOEDGETUIGE" Toegang vrij voor ieder boven de 18 jaar. Kaarten vanaf heden Vrijdagavond acht uur, zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij de onderstaande adressen: C. v. d. Aar, Dorpstraat 66; Th. van Beek, Deutzstraat 2; M. Elshof, Kempenaerstraat 39; Firma J. Huibers. Haarlemmer straat 123. Leiden; G. Koppers, Celebesstraat 44; Mathot, Vliet N.Z., te Rijnsburg; B. Rosdorff, Merelstraat 11; A. Schlatmann, Juffermanstraat 17. HET PLAATSELIJK COMITé DER KATH. ACTIE, OEGSTGEEST MIST ZET LUCHTVERKEER STOP Heel Nederland bevindt zich op het ogenblik in een zeer dikke mist, waardoor het luchtverkeer onmoge lijk is geworden. Het vliegveld Schiphol is onbruikbaar. Er wordt noch geland, noch gestart. Het KLM-toestel uit Johannesburg is uitgeweken naar Parijs, terwijl het KLM-toestel uit New York in Prest- wick is blijven staan. Tegen 12 uur wordt een kleine opklaring ver wacht met zicht tot 1000 meter, maar in de namiddag wordt nieuwe mist verwacht Van de buitenlandse vlieg velden is Londen „slecht" en Brus sel „twijfelachtig". Kopenhagen, Pa rijs en de vliegvelden in Zwitser land zijn goed bruikbaar. VLIEGTUIG VAN „AERO HOL LAND" MAAKT NOODLANDING IN SPANJE Het Franse persbureau A.F.P. be richt dat een transportvliegtuig van de Nederlandse maatschappij „Aero Holltnd" op ongeveer veertig kilo meter van Lissabon een noodlanding heeft moeten maken. Er zijn geen slachtoffers. Het toestel vloog op het traject Se villaMadrid, doch moest tengevolge van de slechte weersom standigheden van de route afwijken. Bij de directie van de N.V. Aero Holland was tot hedenmorgen kwart voor elf geen bericht binnengeko men over een noodlanding van een der toestellen van deze chartermaat schappij. Wel bevond zich een twee- motorig „Beechcraft"-vliegtuig van de maatschappij in Spanje. BELASTING OVER INKOMSTEN VOOR 31 DECEMBER 1945 Belastingschuldigen, die gebruik wensen te maken van de in artikel 15, lid 1. letter F der wet afwikke ling geldzuivering geopende moge lij Idieid om belastingen verschuldigd over inkomsten, betrekking hebben de op een periode van vóór 31 De cember 1945 voor zover deze in ge blokkeerd geld zijn uitbetaald, uit optierekening, beleggingsrekening of herbeleggingsrekening", dan wel met 3 pet. investeringscertificaten of 3}^ pet. beleggingscertificaen te voldoen, wordt in overweging gegeven, zich ter vaststelling van het bedrag dat op de hierboven vermelde wijze kan worden voldaan, met een gemoti veerd verzoek, bevattende alle van belang zijnde gegevens, te wenden tot de inspecteur van 's. rijks belas tingen bij de hoofdbank van de Ne derlandse Bank te Amsterdam. KLEDINGMAGAZIJN VOOK s 15.000 OPGELICH1 Een 29-jarige filiaalchef van een kledingmagazijn in Amsterdam- West heeft in de tijd van negen maanden zo geknoeid, dat hij er 15.000 gulden aan verdiende. Hij verkocht costuums en stak de cen ten in zijn zak. Op de bal&ns goo chelde hij met gefingeerde posten en rekeningen. De fraude werd ontdekt, toen een koper zich kwam beklagen op het hoofdkantoor van de firma, dat hij volgens een kennis 70 gulden te veel voor een costuum had betaald. De directie gelastte een accountants onderzoek, dat de knoeierijen van de bhef aan het licht bracht. RAUTER VRAAGT HERZIENING VAN VONNIS. Naar het A.N.P. verneemt zal mr K. van Rijckevorsel Maandag a.s. na- mens Hans Albin Rauter, höhere SS- und Polizeiführer en Generalkommis- sar für das Sicherheitswesen" bij de Bijzondere Raad van Cassatie een re quest indienen, waarin herziening van het vonnis gevraagd wordt. Rau ter is van oordeel, dat een feit dat later aan het licht getreden is zijn verzoek motiveert. Zoals bekend heeft de Bijzondere Raad van Cassa tie 12 Januari j.l. he-t beroep verwor pen, dat door Rauter was ingesteld tegen de sententie van het Haagse Bijzondere Hof, waarbij hij tot de doodstraf veroordeeld werd. TWINTIG JAAR VOOR ZONDERVAN. De Utrechtse Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de ex-commandant van de W. A., A. J. Zondervan veroordeeld tot 20 jaar rijkswerkinrichting, ,met af trek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. De eis was doodstraf. DOODSTRAF GEëlST TEGEN CHEF „SOCIALE POLITIE". Men heeft zich wel eens afge vraagd hoe de Duitsers in ons land met een handjevol mensen een heel volk, dat tegen hen was, hebben kunnen knechten. Het antwoord is vrij eenvoudig: omdat deze vijand ■sen geslepen gebruik heeft gemaakt van de betrekkelijk kleine groep van ons volk, die tot verraad be reid was". Deze woorden' bezigde mr. A. H. van de Veen, advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Am sterdam. hedenmiddag in zijn re quisitoir tegen de voormalige chef van de afdeling „sociale politie" te Amsterdam, Nicolaas Cornells Jon ker, tegen wie hij de doodstraf eiste. HAAGS GERECHTSHOF MISLUKTE BOER, WORDT DUITS POLITIEMAN Buitengewoon gelukkig had de 43- jarige veehouder T. V- uit Alphen a. d. Rijn niet geboerd. In '43 was het bedrijf waar hij al van kind af na vaders dood was ingekomen ver kocht, wijl de economische rechter hem verdere voortzetting daarvan hacl verboden. Maar alle hoop had hij nu gesteld op de N.S.B. Die zou hem er wel uit halen'. In zijn naïe- viteit was hij naar het Oosten gegaan en had daar bij de Ned. Oostcom pagnie een baan in een zuivelfabriek gevonden waar hij zoveel als voor toezichthouder fungeerde. In Neder- end teruggekeerd kon hij zo gauw weer met~ aan de slag komen en meldde zich in Sept. '44 te Schalk haar vrijwillig bij dé Grune Polizei, waar hij de rang van opperwacht meester bekleedde. Als zodanig had hij ook mede gedaan bij een overval bij een zekere Bauer, van wie men vermoedde dat deze een revolver be zat. Ook bij het ophalen van fietsen had hij een minder fraaie rol ge speeld. De Proc. fiscaal, mr. Braun, merkte op dat verd. doordat hij ge- ruimen tijd ziek was geweest ach teraf gezien nog had geboft en dus alle razzia's niet ha*1 kunnen mede maken. Hij eiste een gevangenis straf van tien jaar met aftrek van de bijna vier jaar in voorarrest door gebracht. Mr. J. v. d. Giessen wees in zijn pleidooi op^de moeilijkheden waarmede zijn cliënt van jongs af mede te kampen heeft gehad. Wat het dienstnèmen bij de Grune Poli zei betreft, alhoewel in zich een zeer ernstige daad, meende pl. het Hof c-r toch op te moeten wijzen dat deze dienst zich slechts tot inlichtingen en seindienst had beperkt en hij het niet. verder dan de opleidingsdienst had gebracht. ALS TOLK IN 'S VUANDS DIENST De 33-jarige J. W. J. B. uit Bode graven was als zovele anderen, niet tegenstaande zijn behoorlijke ont wikkeling, het verkeerde politieke pad. opgegaan. Dat hij zich niet ge realiseerd had, dat Nederland des tijds met Duitsland in oorlog was, daar geloofde de President van het Bijz. Gerechtshof, jhr. mr. P. van Meeuwen, niet veel van. Als voor malig onderofficier bij het Ned. le ger was B. op allerlei mooie propa- gandaleuzen ingegaan en had zich voor het N.S.B.-karretje laten span- ngn. Aanvankelijk chauffeur bij de Duitse weermacht, zag men al dra in deze man die de Duitse taal goed beheerste een bruikbare kracht. Een maal bij de Sicherheitsdienst inge lijfd, maakte hij zich daar bij ver- chiJlende arrestaties en verhoren als tolk verdienstelijk en spreidde daar zelfs een buitengewone activi teit ten toon. Bij de huiszoeking in de mr. dr. W. v. d. Berg-stichting te Noordwijk, waar hij de Sicherheits- politie eveneens als tolk bijstond, had hij het hoogste woord en eiste dat de foto's van de drie prinsesjes uit het kantoor zouden verwijderd worden. Ook tegen de directeur trad hij zeer brutaal op en eiste dat deze zou worden gevangen gezet. Als vol bloed S.D.-man trad hij als tolk tij dens de verhoren zeer arrogant op en speelde onderwijl met de bedoe ling de arrestanten schrik aan te ja gen, herhaaldelijk met zijn revol ver. In Maart '42 hielp hij ook mede bij de arrestatie van W. Faas te Kat- wiik, die later in Duitsland is over leden. De Proc. fiscaal wees op de droe ve staat van dienst van deze man, die sedert 1940 zich door een buiten gewone dienstijver, helaas voor een verkeerde zaak had onderscheiden en op wien de aandacht, door de vele arrestaties, waaran hij had deel genomen, was gevallen. Rekening houdend met verd. mentaliteit eist WEERSVERWACHTING Van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. OPTREKKEN VAN DE MIST. Vannacht nog plaatselijk nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag overal optrekken van de mist en dan meest zwaar bewolkt met later ^plaatselijk enige regen. Zwakke of matige wind tus?en Zuidwest en Zuid. Iets hogere temperatuur dan vandaag. hij een gevangenisstraf van twaalf jaar m. a. De verdediger, mr. F. B. Keulen, voerde o.m. aan dat zijn cliënt in alle opzichten nog reclassa- bel was en drong op clementie aan. EEN ONFORTUINLIJKE SCHOENMAKER De naam Kaptein heeft nu eenmaal bij de Bijzondere na-oorlogse rechts spraak een sinistere klank gekregen. Geen wonder dat de vier en veertig jarige schoenmaker Teunis J. Kap tein met de onwelluidende naam, onwillekeurig geen prettige indruk maakte. Oorspronkelijk een eerzame schoenmaker in Boskoop, was hij echter niet bij zijn leest gebleven, maar had reeds in '35 aansluiting gezocht bij de N.S.B. Dat de Bosko pers door deze N.S.B.'er niet langer hun lahrzen gelapt wilden zien, lap te K. op zijn beurt aan zijn laars en hij vertrok naar Woerden waar hij schoenmaker voor het centraal ma gazijn van de weermacht werd. We gens diefstal van schoenen zag hij zich daar echter spoedig ontslagen. Om de gevangeniscel die reeds voor hem op een kier stond, te ontlopen, meldde hij zich bij de hulplandwacht en bracht het zelfs tot postcomman- dant van de Landwacht te Boskoop. Wat moeten we nu met u aanvan gen, informeerde de President: dp hele oorlog hebt u aan de verkeerde kant gestaan. De Proc. fiscaal eiste 9 jaar gevangenisstrcf. Mr. C. M. Loeff, die als verdedi ger pptrad, zeide dat men hier met de laatste van het drietal land wach ters uit Boskoop te doen te hebben, waarvan de vorige twee er blijkbaar nog al genadig waren afgekomen. De President scheen dit echter geens zins een argument te vinden om K. zonder meer maar te laten gaan. Het Hof zal in al deze zaken op 24 Februari a.s. uitspraak doen. LEIDEN L.T.J.-DAG IN LEIDEN. L.T.J.-leden uit 't district Leiden zijn bijeengekomen aan de Zoeter- woudse Singel, waar de districtsaal moezenier, rector L. P. M. Vester, in de kapel van het St. Lidwinahuis een H. Mis opdroeg, tot intentie van Kardinaal Mindszenty, die op deze morgen veroordeeld zou worden. Na het Evangelie hield rector Vester een predikatie en stelde de veroor deelde kardinaal, zelf een zoon van het platteland, ten voorbeeld aan alle L.T.J.'ers die niet mogen afla ten voor de Prins Primaat van Hon garije te bidden. Na het ontbijt heette $e districts voorzitter C. v. d. Bosch, de aanwe zigen welkom, speciaal rector Vester, ir. Jacobs, van Voorhout, en de heer Th. van Son, diocesaan sociaal-advi seur. Ir. Jacobs verkreeg het eerst het woord en sprak over emigratie naar Canada, daarvoor de emigrant aan verschillende eisen moet voldoen, nl. de Engelse taal machtig zijn, een goed katholek zijn en op de hoogte zijn van de mechanisatie in de land bouw. Spr. wees er op dat onder de Nederlandse emigranten het aantal katholieken slechts 6 a 7 procent be draagt. In de namiddag sprak de heer Van Son over de Benelux, speciaal in verband met de landbouw. De inlei der weidde uit over de toestand in België, waar de landbouw niet zo sterk gereglementeerd is als in Ne derland "en waar men doelbewust be zig is de landbouw op een hoger neil te brengen Toch-za1 België wil de Benelux verwezenliikt worden, enkele beperkende regelingen moe ten invoeren, om de samenwerking mogelijk te maken. Spr. bepleitte uit breiding van de Benelux met West- Duitsland, dat als grootste afzetge bied er noodzakelijk bij betrokken moet worden. Tenslotte behandelde de heer Van Son de gevolgen voor de industrie van de machtspositie van West-Europa tegenover het Oosten. In het hierna volgend debat werden de verschillende aangesneden kwes ties nader besproken. Hierna sloot de voorzitter deze L. T.J.-dag. na dank gebracht te heb ben aan rector Vester, voor zijn gast vrijheid, en constateerde dat, on danks de kleine opkomst, deze dag toch wel geslaagd mocht heten. WONINGBOUW. Men schrijft ons: Gistennorgen heeft zonder enig officieel vertoon een gebeurtenis plaats gehad, die voor Leiden toch wel van grote betekenis is te- achten. Gisteren precies een jaar geleden werd in Plan Noord de éerste paal geslagen voor de bouw van 103 wo ningen en thans was het voor de bouw van 294 woningen, dat de eer ste paal de grond in ging. Gisteren voor een jaar was het de Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jojngeleen, die de hoop uit sprak, dat het niet al te lang zou du ren voordat er voor het tweede plan geheid zou moeten worden. Eén jaar nadien is het zo ver, dat aan de bouw van 294 woningen wordt begonnen. Zonder enig officieel ver-toon, maar daarom niet minder belangrijk! Leiden bouwt verder De eerste 103 woningen, die voor de Woningbouwvereniging „Ons Be lang" bestemd zijn, vorderen al heel aardig. Hopen we slechts, dat deze 294, waaraan thans is begonnen, voor de Woningbouwvereniging „De Een dracht" even vlot en even solide zullen worden voltooid. Het tweede gedeelte van een groot plan, dat Plan Noord toch inderdaad is, is onder handen genomen. Weer een stap in de goede rich ting! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde: mej. A. Swager- man te Den Haag en de heren H. v. d. Bosch te Leiden; J-. H. Elzerman te Den Haag: H. W. ter Haar te Leiden: P. J. Jongerius te Rotterdam; G. H. v. Leeuwen te Sliedrecht; J. T. Mets te Den Haag; Tj. H. v. d. Ploeg te Den Haag; W. L. W. Tersmette te Delft en J.' G. H. Wisse te Oegstgeest. DE VACANT1E VAN 43) „Lacombre wil Arthur en mij zit ting doen némen in de grote jury. Hij zal onmiddellijk een speciale zitting beleggen. We zullen hier neg een poosje moeten blijven.... Zog, vrouwtje, je hebt je kranig gehouden en goed werk geleverd! Het speet me wel, dat ik je er mee lastig moest valTeii. Ik dacht, dat ik alles al net jes voor elkaar had. Maar toer. kwam de deed'van Bonnet en Sarton er tussen. Maar ik had Eberlé en juf frouw Laforge nog als reserve. Ik was er van overtuigd, dat Laforge zich gedwongen zou voelen, hen te vermoorden, als zij hem herkenden als Christophe. Ik zei dus tegen Eberlé, wat hij doen moest en je rpoet al heel dapper zijn, om zo iets te doen met de wetenschap, dat iemand j'e wil vermoordeji en ik stuurde jou er op uit, om je van de hulp van juffrouw Laforge te ver zekeren en haar aan het verstand te brengen, wat ze doen moest." „Ik ge'oof, dat ze niet eens ver wonderd stond," merkte mevrouw Dupuy op. „Ze had Christophe altijd al gewantrouwd, en Rufus herhaal delijk tegen hem gewaarschuwd. Ze begreep heel gauw, wat voor rol je haar wilde laten spelen." „Maar waarom heeft ze verleden week die detectives er op afge stuurd?" „Omdat ze twee brieven had ont vangen. beide met „Rufus" onderte kend. Maar in de ene schreef Rufus, dat hij ziek was en naar huis zou komen, om daar geopereerd te wor den; en in de andere schreef Chris tophe, dat Christophe ziek was en naar huis kwam, maar hij onder tekende die brief met Rufus' naam. Toen werd ze ongerust en bezorgd voor de veiligheid van Rufus en deed, wat in haar vermogen was. Maar 's Maandags belde Christophe zich voor Rufus uitgevend haar op, of beter gezegd, hij gaf de bood schap aan de huisknecht af, dat ze niet ongerust behoefde te zijn. En daarom trok ze haar opdracht aan Meyers in." „Dat is het enige, wat ik nog niet wist," zei Dupuy met bescheiden trots. „We zuUen natuurlijk geen volkomen duidelijk beeld van liet hele geval krijgen, zo lang hij niet bekent en zelf alles vertelt. Maar het is toch zeker, dat het begonnen is, om de plaats van Rufus in te kunnen nemen. Misschien heeft hy zich verbeeld, dat Rufus nooit her kend zou worden, of dat hij zijn zus ter er toe kon bewegen, nooit iets over het bestaan van een tweeling los te laten. Maar toen ik hem ver telde, dat zij de dode niet gezien had, begreep hij, dat het te laat was, om haar te bewerken en gaf dus toe dat er een tweeling had bestaan en pn beerde zich er uit te praten. Ik heb het meer meegemaakt, dat moor denaars zichzelf met al hun gepraat op het schavot hebben gebracht Christophe had Sarton er zo diep in weten te halen, dat Sarton het niet zou wagen, iets te verklappen. En hij dacht ook, dat hij de vrouw van Bonnet kon misleiden. Toen ze hem ■herkende, zat er niets anders voor hem op, dan haar te doden en daarna de jonge Fline te vermoor den om zichzelf te dekken." Bij de Mo1 en teruggekeerd, von den ze daar een menigte mensen uit de buurt bijeen, Privé en Gerard Morel vormden, bewust van hun eigen gewichtigheid, het middelpunt van aandachtig luisterende bewon deraars. Toen Dupuy met zijn vrouw voor „Cascade" uitstapten, kwam de tweeling van Morel juichend en zingend naar hen toe en schreeuw de: „Vader heeft een moordenaar gevangen. Onze vader heeft een moordenaar gevangen." Dupuy schudde beide jongetjes hartelijk de hand. „Ja, dat heeft hij met recht gedaan." zei hij. „Ik feli citeer jullie er oprecht mee. Jullie vader is een groot man. hoor! Jul1 ie kunt trots op hem zijn!" Mevrouw Dupuy voelde, dat ze haar man nu nog liever, dan ooit vond. Dupuy ving- haar blik op en grinnikte verlegen. De tweelingen renden er vandoor. „Och, Morel heeft nu eindelijk eens een succesje," zei 'hij veront schuldigend. „Het is voor jongens goed, als ze trots op hun vader kun nen zijn. Als ik een zoon had, dan zou ik ook graag hebben, dat hij het op mij was." Een poosje later begaven ze zich naar de Molen, waar ze Arhur en Bé aantroffen. „Waar is Rade ergens?" vroeg Du puy. „Verdwenen," antwoordde Be. „Spoorloos! Viool en al!" De telefoon rinkelde en Bé riep Arthur toe, dat hij een te'egram moest komen opnemen. Ze volgde hem met de ogen en mevrouw Du puy raakte zachtjes de hand van de inspecteur aan, om hem er met een begrijpend lachje opmerkzaam op te maken. Hij deed, alsof hij er niets van snapte. Bé keek hem achterdochtig aan en vervolgens mevrouw Dupuy. Toen begon ze lachend te blozen. „Nu ja, Arthur is ook een schat!" zei ze zachtjes. „Maar ik wilde hem dat niet in zijn gezicht zeggen." Arthur keerde terug en de nieuws gierig^ menigte verspreidde zich langzaam aan. Na het eten werd Bé opgebeld en bleef lang aan de telefoon en omdat ze de deur achter zich opengelaten had hoorden ze haar zeggen: „Neen, ik zal er niet zijn.... Neen, het dient nergens voor, hier te komen... Nu, ik betwijfel hard of ik hier mor genavond wezen zalOch, Jo seph, je kunt het opnemen, zoals je maar wilt. Dag hoor." Met fonkelende ogen kwam ze uit de telefooncel bij hen terug. „Dat was Joseph Danet,' zei ze. „Hij wilde vanavond hier komen, maar ik heb gezegd, dat het niet no dig was. Ik moet niets van hem heb ben!" Arthur grinnikte. „Maar waarom heb je tegen hem gezegd, dat je niet thuis zou zijn. Was dat maar een be leefdheidsleugentje? Of ga je ons heus verlaten?" Ze aarzelde en kreeg een hoge kleur. „Wel, ik meende, dat jij de nacht trein zoudt nemen en dat je dus graag zoudt hebben, dat ik je naar het station bracht met de auto." Arthur deed zijn mond open, om iets te zeggen, s'oot hem weer en grinnikte. Hij stond op. „Och, ja zei hij ernstig. „Ja, dat is zo. Dat waardeer ik heel erg, Bé! We kun nen wel dadelijk wegrijden, dan heb ben we alle tijd." „Er is helemaal geen haast bij!" stribbelde ze tegen, alsof ze haar aanbod betreurde. „We moesten toch maar lie ver gaan," drong hij aan. „Dan kun jij gemakkelijk weer thuis zijn, voor dat het al te laat wordt. Zo'n lange rit terug en dan alleen..." „Ja, dat is zo", gaf ze toe. Een poosje later, nadat Arthur met zijn gepakte koffers terug was en om slachtig afscheid van Dupuy en zijn vrouw genomeji hadden, reden de jongelui samen weg. Door de bo men scheen de maan met Zilveren glans. „Hè, hè", zei mevrouw Dupuy. „die is eindelijk verstandig geworden! Ik mag die jonge man graag. Ze had het wel slechter kunnen doen." „Dat weet ik nog zo niet," schudde Dupuy het hoofd. „Arthur is een be- driegelijk jongmens." „Onzin!" „Toch we1, vrouwlief," hield Du puy vol. „Neem dit nu maar eens als voorbeeldhij is helemaal niet van plan, die nachttrein te nemen. Hij moet hier blijven net hls ik, tot die juryvergadering heeft plaats ge had." Mevrouw Dupuy begon van pret te lachen. „Zo zie je, dat hij haar nu al bedot!" „Ik vind van niet. Ze zal het he1emaal niet erg vinden. Niet met zulk weer." „Waarom niet?" „Wel om maar één ding te noemenhet is volle maan en dus verrukkelijk mooi buiten!" Hij lachte van plezier en arm in arm wandelde ze de weg naar „Cascade" op en gingen hun huisje binnen. EINDE

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2