Se£cid<se(3ou/^ant De houding van Kardinaal Mindszenty Zwarte plek in Hongarije's historie Wordt het Atlantisch Pact gewijzigd? Een brief uit Boedapest Directeur: C. M. VAN HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 11 FEBRUARI 1919 40ste JAARGANG V No. 11616 EEN ATLANTISCH PACT ZONDER MILITAIRE ACTIE? Bur. Papengracht 32. Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p.4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 Hinderlijke neutraliteit tegenover een proces, dat een aanfluiting is van alle recht Wanneer men de commentaren van bepaalde zijden hoort over het mon sterproces in Boedapest, dan komt vooral een sterk begrip naar voren ten aanzien van de houding van Kar dinaal Mindszenty tijdens het proces. Wij willen hier niet verder bezien de vraag in hoeverre deze houding van de Kardinaal op feitelijke gege vens berust of is geënsceneerd door de communistische regie van het pro ces. Maar wel willen wij er op wij zen, hoe de mogelijkheid van een dergelijke houding reeds was voor zien door de Kardinaal. En daarom schreef hij reeds voor zijn arrestatie aan zijn medebisschop pen in Hongarije: „Ik heb nooit aan een samenzwe ring deelgenomen. Indien gij ooit „bekentenissen" van mij hoort, zelfs al zijn ze met mijn eigen handteke ning ondertekend, geloof ze niet. Ik verklaar ze bij voorbaat van nul en gener waarde. Als ik ze zelf heb on dertekend, is dit slechts een uiting en bewijs van menselijke zwakheid". Juist het voorzien, zelfs van deze mogelijkheid, tekent Kardinaal Mindszenty s grootheid. Kende hij, die zijn secretaris Zakar als een ver dwaasde door zijn huis zag lopen, beter dan wij, die verder af staan, de politiemethoden der communisten? Wist hij van te voren, dat deze me thoden, die stereotiep in alle commu nistische processen leiden tot „be kentenissen" en „zelfbeschuldigin gen", de slachtoffers van dit regiem zelfs de fierheid van het morel over wicht over de vervolgers ontne men? Niettemin heeft hij, ondanks deze kennis, rustig zijn beulen afgewacht en liet hij zich onverschrokken naar de gevaigenis voeren. Het als anti-clericaal bekend staande socialistische blad van We nen. de „Arbeiterszeitung" schrijft dan ook: „Geen redelijk mens zal de „beken tenissen" van Kardinaal Mindszenty geloven. Het is volkomen zeker, dat de Kardniaal niet vrijwillig zoveel nonsens heeft ondertekend. De bij zonder techniek, gebruikt om hem daartoe te dwingen, is tenslotte een zaak van ondergeschikte betekenis." Daarom verbaast het des te meer, dat een orgaan als het Haags Dag blad in een dwaas streven naar hin derlijke en ergerlijke „neutraliteit" deze martelaar voor de rechten van de mens en verdediger van de men selijke vrijheid nog een trap achter na geeft door te schrijven, dat Kar- diaal Mindszenty zijn vermogens ernstig heeft overschat, omdat hij zich sterk genoeg achtte het marte laarschap te aanvaarden. Ook wij zien het verschil tussen de edele kerkvorst, naar wien tien duizenden plachten/samen te stro men, als hij zijn predikaties bield, en de zwakkee aarzelende, verouderde man in de rechtszaal, die het „anders is gaan zien". Maar wij hopen, dat de schrijver in het Haags Dagblad 36 dagen arrest als van Kardinaal Mindszenty en de omstandighe den, die met dit arrest gepaard gaan, bespaard zullen blijven, voordat hij zijn mening „anders gaat zien". Is juist dit niet de ergste aanflui ting van dit proces, dat iemand eerst zijn vrijheid moet verliezen, van alle contact met de buitenwereld moet zijn afgesloten, aan de communisti sche" terreur moet zijn overgeleverd, voordat hij zichzelf schuldig gaa't Als het in Hongarije noodzakelijk de vrijheid te verliezen, opdat men „de waarheid" kan zien, dan wordt ons alles duidelijk. En dan vinden wij in deze veronderstelling de volledige verklaring voor de hou ding van de Kardinaal en dan begrij pen wij, waarom millioenen in de gehele wereld deze beklagenswaar dige figuur in de rechtszaal van Boe dapest zien als een martelaar en een held en als een strijder voor de rechten en vrijheden van de mens. Voor Kardinaal Mindszenty en Mgr. Stepinac en de duizenden mar telaren in Oost-Europa zijn wij niet verontrust, ook al is alle luister der menselijke waardigheid hun ontno men. Want zij zijn volgelingen van Hem, die stierf aan een slavenkruis en die de psalmist zag als „de ver achting van het volk, bespot door allen, die hem zagen." Maar wij zijn verontrust over de naieveteit van hen, die nog in ob jectiviteit en neutraiteit geloven ten aanzien van de duivelse comedie, die in Oost-Europa wordt opgevoerd. En wij zijn diep bezorgd voor de kerkvervolgers, die in hun verblin ding met eigen hand aan de wand het Mane Thekel hunner ondergang schrijven. Want al menen zij de overwinning te behalen, 't woord van de psalmist blijft staan: Die in de hemel woont, lacht hen uit! VIERMOGENDHEDEN-BESPRE KINGEN OVER OOSTENRIJK De plaatsvervangers voor de minis ters van buitenlandse zaken Amerika, Rusland, t Engeland en Frankrijk zijn in het Lancaster Hou se te Londen bijeen om opnieuw te trachten tot overeenstemming te ko inen over het vredesverdrag met Oostenrijk. De vier plaatsvervangers tijdens een pauze in de besprekin gen: v.l.n.r. Samuel Reber, die de Ver Staten vertegenwoordigt: Bar- thelot (Frankrijk); Georgi Zarubin, ambassadeur voor de Sowjet-Unie in Londen;.J. A. M. Marjoribanks van het Engelse ministerie van buiten landse zaken. SUKARNO IN PRAPAT Prapat, waar ir Sukarno en andere voorma lige republikeinse leiders thans ver toeven, is een bergoord op 906 m boven de zeespiegel aan de Noorde lijke oever van het Tobameer. Dit meer, een tectonische inzinking in het bergmassief van Noord-Sumatra, is bekend om zijn prachtige verge zichten en het heerlijke klimaat. De Negara Sumatra Timur exploiteert er enige vacantiehuizen, terwijl er ook het landhuis van de Wali Negara staat, dat thans als verblijfplaats voor Sukarno c.s. dient. Sukarno (links) op de ochtend wandeling met Hadji Agus Salim in de omgeving van het huis van dr Mansur. Een „schijnverhoor" noemde Truman het proces PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie de behandeling van kardinaal Mindszenty door de Hongaarse rege ring „een van de zwarte plekken" in de geschiedenis van Hongarije en „een smet" op die natie geneomd. Het proces noemde hij een „schijnver hoor". De kwestie wordt onderzocht of het een schending van de verdra gen met Hongarije betekent. Het Hongaarse volk wilde hij niet aansprake lijk stellen voor de daden van zijn regering in de politiestaat. Truman zeide, dat de kwestie van eventueel afbreken van de betrekkingen met Hongarije niet in overweging was genomen. Nota van Engeland Engeland heeft gisteravond de tekst bekend gemaakt van een nota welke door de Britse gezant te Boe dapest aan de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken is overhandigd. Engeland verklaart het recht te heb ben een onderzoek in te stellen naar elk optreden, dat mogelijk in strijd is met de clausule over de rechten van de mens in het Hongaarse vre desverdrag. De nota wijst de Hon gaarse beschuldiging, dat Engeland hulp zou verlenen aan „fascistische vijanden" van de democratie, van de hand. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft giste ren de Hongaarse gezant Eros ontbo den. Hij bracht hem op de hoogte van de afwijzende Britse houding ten aan zien van het procés tegen kardinaal Mindszenty en verwees in het bijzon der naar de „uiterst onhoffelijke wij ze", waarop de Hongaarse regering het Britse verzoek om toelating van Britse diplomatieke vertegenwoordi gers tot het proces van de hand had gewezen. Maandag zal aan Bevin in het par lement verzocht worden de economi sche betrekkingen met Hongarije te verbreken. Het conservatieve lid Christopher Hollis zal het verzoek doen. Een ander conservatief parlements lid, Boyd Carpenter, zal Bevin ver- De tanden worden eruit gebroken J^JET ATLANTISCH PACT. nog niet eens getekend, zal misschien nu al in tekst worden gewijzigd en de wijziging zou allerminst naar de zin zijn van Nederland en de andere landen van West-Europa. Bij mon de van minister Acheson hebben de Verenigde Staten voorgesteld om de vermelding van militaire hulp uit de tekst te schrappen, aldus meldt de Washinglonse correspondent van het „Alg. Dagblad". Tot dusver zei de tekst dat, zoals was afgesproken, elk van de deelnemende landen zich zou verplichten om tot „militaire of overeenkomstige actie" ovgr te gaan, om een land, dat aangevallen wordt, te helpen. zoeken „of hij de verzekering wil ge ven, dat het Britse veto gebruikt zal worden ter voorkoming van de toe lating van Hongarije tot de V.N., zo lang kardinaal Mindszenty niet in vrijheid is gesteld". BELGIë DOET MET V.N. MEE. De Belgische minister-president, Paul Henri Spaak, heeft in de Kamer van Afgevaardigden, naar aanleiding van een motie waarin de veroordeling van kardinaal Mindszenty wordt ge hekeld, verklaard, dat België zich zal aansluiten bij alle maatregelen, welke de V.N. zal nemen om licht te wer pen op het proces tegen de primaat. Spaak zei, dat het duidelijk was, dat de mensenrechten, zoals te Parijs omschreven, bij het proces te Boeda pest niet geëerbiedigd zijn. HONGAARSE GEZANT TE ROME KEERT NIET TERUG. Het gerucht doet de ronde, dat de Hongaarse gezant bij de Italiaanse re gering, Ladislas Velics; die enkele weken geleden naar Boedapest werd teruggeroepen, voorlopig niet naar Rome zal terugkeren. Deze diplomaat wordt beschouwd als een voorstander van het herstel der betrekkingen tus sen de Kerk en de Hongaarse staat. Kardinaals-proces in hoger beroep BESLISSING BINNEN 14 DAGEN. Naar vernomen wordt zal het Hon gaarse Hoge Volksgerechtshof binnen 10 of 14 dagen de uitgebreide docu mentatie van het proces tegen kardi. naai Mindszenty ontvangen. Na be studering van deze stukken zal het Hooggerechtshof beslissen, welke van de vijf rechtbanken de zaak opnieuw in behandeling zal nemen. Het zal nog enige tijd duren, voordat de defini tieve datum van deze herbehandeling bekend zal zijn. Het ministerie van .iustite deelde mede, dat het Hoge Volksgerechtshof zal bestaan uit een president, be noemd door het ministerie, en afge vaardigden van de partijen der rege ringscoalitie, namelijk een vpn de Boerenpartij, een van de Partij der Kleine Bezitters en een van de thans gefuseerde communistische en so ciaal-democratische partij, de Hon gaarse Arbeiderspartij. In tegenstel ling met de gewone rechtbanken moeten de leden van het Hoogge rechtshof allen juristen zijn. De beschuldigden behoeven niet zelf te verschijnen, tenzij president, verdediger of openbare aanklager zulks nodig achten. De openbare aan klager mag niet dezelfde zijn als die van de eerste zitting. De behandeling zal veel gelijkenis vertonen met die van het gewone gerechtshof, doch de president kan nog meer bewijzen van verdediging en aanklager verzoeken. De president kan of de nieuwe be wijzen zelf behandelen of deze ver wijzen naar het eerste gerechtshof. Het Hooggerechtshof kan de vonnis sen bevestigen, verzachten of verzwa ren. De president zou de zaak ook aan de president van de Republiek kunnen voorleggen voor een uitein delijke beslissing. Zulks wordt echter alleen gedaan in gevallen van een doodvonnis. Een hoge ambtenaar van het nisterie van justitie heeft medege deeld, dat de kardinaal bij veroor deling tot levenslang na vijftien jaar in vrijheid zal worden gesteld. De Linie heeft een correspondentie uit Boedapest ontvangen (welke het land is uitgesmokkeld) en waarin mededelingen worden gedaan over de gruwelen, die Kardinaal Minds zenty heeft moeten verduren. De correspondent schrijft o.m.: „Weet u, dat „zij" „Hem" meer dan tachtig uur hebben verhoord? Dat betekent 7 X 12 uren aan één stuk. Ik heb gehoord, dat „zij" met hun dertienen waren. Zij hebben elkaar afgewisseld op de rij af, en om het uur, dertien, ondervragers, en hij leerde ze allemaal kennen. De een als bruut, de ander als be drieger, weer een ander als een vroegere leerling. Hij kon ze stuk voor stuk gaan herkennen toen de eerste dertien uren achter de rug waren. En hij zou deze voor een der de maal terugzien, toen er 26 uren waren voorbijgegaan, en voor de vier de en vijfde keerZij vroegen hy moest antwoorden. Alles werd opgeschreven door twee kerels, die óók geregeld werden afgelost. En dan zaten er nóg twee, die niets an- ders deden dan hem strak aankij ken. Zo is het gegaan, meer dan drie dagen en drie nachten lang. Enkelen in Europa hebben dit ooit meege maakt, millioenen nóóit. Ieder uur werd een ondervrager afgelost door de volgende, in een volgorde die hij langzaam leerde kennen. Hij zag ieder van hen terug na dertien uur, fris gewassen en geschoren. Bij hem groeide de baard, en zijn ogen traan den. Later wankelde zijn hoofd. Nog weer later zat hij zélf te wankelen". De brief besluit: Dit proces is de zwartste bladzijde in de geschiedenis van ons land. Het heeft aan allen, zelfs de grootste optimisten, duidelijk gemaakt, dat er géén uitkomst meer voor ons is. Wij, Katholieken, geloven niet (en kunnen niet geloven), dat de onder wereld blijvend kan overwinnen. Maar toch begint de zware druk, die op ons rust, te werken. Voor al te ve len Is het leven, moreel en mate rieel, onmogelijk geworden. Mogen zij, die nog vrij zijn, toch voor ons bidden, want het is de Ge meenschap der Heiligen, die ons als allerlaatste goed is gebleven, en die ens het Leven zal doen behouden. Geen. verzwakking Acheson heeft nog een andere ver andering voorgesteld van minder be lang. Hij wenst dat het verdrag niet in werking zal treden voor dat het door alle ondertekenaars is geratifi ceerd. Oorspronkelijk was afgespro ken dat slechts de helft behoefde te tekenen om het pact al bindend te maken. Acheson heeft de Nederlandse en andere ambassadeurs gezegd dat deze twee veranderingen ertoe zou den bijdragen om het probleem op te lossen, boe de toestemming van de Amerikaanse Senaat te verkrijgen tot ratificering van het pact. Volgens de Amerikaanse grondwet moet de Senaat aan een dergelijk pact zijn goedkeuring hechten. Acheson beweert dat de verande ringen geen verzwakking van het verdrag betekenen. Maar de West- europese landen menen dat zonder de woorden „militaire steun" een van de voornaamste bases is ondergraven. Het verdrag staat of valt met deze vitale clausule, meent men. De Europese landen vinden dat „militaire actie" een afdoende waar- Naar de prullenmand SOW JET-RESOLUTIE IN VEILIGHEIDSRAAD VERWORPEN De Veiligheidsraad der V.N. heelt met twee stemmen tegen en negen onthouding een Sowjetrussische re solutie verworpen, waarin een tijds limiet gesteld wordt voor de vermin dering van bewapening door de vijf grote mogendheden, aangedrongen wordt op conventies, die atoombom men verbieden, en verzocht wordt om het opmaken van een inventaris door de Grote Vijf vanMe gewapen de macht en de oorlogsvoorraden. Een motie der Sowjetdelegatie waarin verzocht werd de resolutie naar de ontwapeningscommissie te zenden, werd eveneens verworpen. Vervolgens keurde de Raad een motie goed, waarin deze commissie verzocht wordt haar werk in de loop van dit jaar te hervatten. HET AANTAL ATOOMBOMMEN DER V.S. BLIJFT GEHEIM De Verenigde Staten zullen hel aantal atoombommen, dat in hun bezit is, geheim blijven houden, zo heeft president Truman op zijn we kelijkse persconferentie medege deeld. Hij ontkende de juistheid der berichten, dat D. Lilienthal, commis saris voor de atoomenergie der V.S. gezegd zou hebben, dat hij het aan tal wereldkundig zou maken. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat luitenant-kolonel William Stark, va" het industriële college der ga- v nee macht, aan industrieële le xs heeft medegedeeld, dat een atoombom de afmeting heeft van een golfbal, doch dat zij dezelfde ontploffingskracht had als 5.400.000 oounds T.N.T. Behalve in kracht ver schilde de wijze van ontploffen niet van die van andere bommen. De hitte der explosie kon op een af stand van 4.800 meter brandwonden- veroorzaken. borg zou zijn voor Amerikaanse ge wapende interventie, maar het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken meent dat deze formulering een soort oorlogsverklaring inhoudt. Daarvan kan niet of by voorbaat sprake zijn, want de Amerikaanse grondwet zegt dat een oorlog slechts dan kan worden verklaard als de Se naat ermee ins-temt. De Nederlanders, Belgen en Engel sen waren gisteravond zeer slecht te spreken en bezorgd over de gang van zaken. Indien de befaamde woorden worden weggelaten, verliest het ver drag zijn uitwerking op de Europese publieke opinie, meent men. Neder land en België zijn van plan, de Brit se ambassadeur Franks te verzoeken, gezamenlijk een onderhoud met Acheson te arrangeren, waarbij men hem zal vragen zijn standpunt te her zien. Republikeinse beschuldigingen BRIEF VAN INDONESISCHE DELEGATIE AAN VEILIGHEIDS. RAAD. De Indonesische delegatie bij de organisatie der V.N. heeft in een brief aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad de beschuldiging geuit, dat Nederland president Sukarno en de andere republikeinse leiders niet, als door de Veiligheidsraad is bevo len heeft vrijgelaten en de oor logvoering tegen de Republiek voort- zet. Twaalf dagen zijn verlopen sinds de raad resoluties aannam, waarin om vrijlating der republikeinse lei ders werd verzocht, aldus deze brief. „De Nederlandse regering heeft deze politieke gevangenen nog niet vrij gelaten, waardoor zij een bijeen komst van het republikeinse kabinet onmogelijk maakt en het kabinet ver hindert enige besluiten te nemen". In uitwerking van de schuldiging, dat Nederdand de oorlog voortzet, zegt de brief: „1 Februari om 5.30 uur lieten de Nederlanders 9 bommen vallen op Lubusikapting, 77 kilome ter van Bukkittingje op Sumatra, en bestookten zij de stad gedurende 20 minuten. 2 Februari zetten de Neder landers toepen aan land te Sungai Nipah (Sumatra) waarop de Neder landse bezeting van Painan op Su matra volgde". EEN PAPOEA-RESOLUTIE. Johan Ariks, schoolmeester te Ma- nakwari, optredend als vertegen woordiger van de Papoeas, heeft he den een onderhoud gehad met de chef van het kabinet van dr. Beel, dr. P. J. Koets, waarbij hij hem een resolutie overhandigde Hierin wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers van het volk in Noordwest- en andere delen van Nieuw-Guinea eisen, dat onverwijld binnen de kortste tijd bij officieel decreet bepaald wordt, dat Nieuw-Guinea deel uitmaakt van het koninkrijk van Nederland en dat het daartoe de grootst mogelijke autono mie wenst te verkrijgen binnen het kader van het koninkrijk der Neder landen overeenkomstig de positie van Suriname en de Nederlandse Antil len. LAATSTE JOODSE IMMIGRANTEN VAN CYPRUS VERTROKKEN Donderdagavond zijn de laatste 1595 Joodse immigranten op Cypr. s met het Joodse c~hip „Atzamut" de haven van Famagusta uitgevaren met bestemming Haifa. De kampen voor illegale Joodse immigranten op Cyprus werden de zelfde dag gesloten. De emigranten,, van wie de meesten 12 maanden ge leden op Cyprus arriveerden, zon gen bij het verlaten der kamoen hun nationale volkslied en strijd liederen. WAARSCHUWING VAN „DIE NEUE ZEITUNG". Politieke vluchtelingen uit de Rus sische zóne worden vandaag door het officiële Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung" gewaarschuwd geen gevolg te geven aan oproepen van postkan toren in de Sowjet-sector tol het af. halen van geld of aangetekende brie ven. „Dit is slechts een list, die reeds- tot vele arrestaties door de onder Russische controle staande Duitse politie heeft geleid", aldus het blad. OPENBARE BIDSTONDE TE BREDA. De- Katholieke Actie te Breda heeft tezamen met de diverse standsorganisaties hedenavond op de markt aldaar een grote protest bijeenkomst gehoud:n tegen het vonnis van kardinaal Mindszenty. De plechtigheid, die bijgewoond werd door Mgr. Jos. Baeten, de bis schop-coadjutor van het bisdorrf Breda en zijn vicaris-generaal, mgr. W. Koenraadt, burgemeester en webhouders en vele andere autori teiten, droeg het karakter van een openbare bidstonde, die ingeleid werd door de heer C. van den Broek uit Roosendaal, voorzitter der Katholieke Actie in het bisdom Breda. De gezamenlijke kerkkoren zongen liederen. Z&h tcoM&Uje... Een edel mens doet het goede, niet om beloond te worden, maar omdat hij weet, dat God het goed oordeelt.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1