a Q-otf Gemeenteraad 'Uexjacwt varj Noordwijk DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 PROEFNEMINGEN MET NEDERL. MAAEVIACHINES AAN AMERIKAANSE TRACTOREN. Een maaimachine, gebaseerd op een nieuw principe, vormt op het ogenblik een onderwerp van ge sprek in Friese landbouwkringen. De ze machine werd geconstrueerd door de smid H. J. Schukker uit Bolsward, die patent zijn vinding kreeg. De maaimachine kan aan de rechter zij kant van een ford dearborn tractor worden gekoppeld. De frequentie van het mes is regelbaar, zodat buiten- bochten zonder tijdrovend voor- maaien, normaal te bewerken zijn. Deze maaimachine heeft bij de Fordfabrieken te Amsterdam wel be langstelling getrokken. In overleg worden door heer Schukker te Bol sward driehonderd stuks gebouwd, die in het komende seizoen beproefd kunnen worden. Slagen de proeven, dan ligt waarschijnlijk breed terrein voor afzet, ook in het buitenland, open. Df Ford deze maaimachines na geslaagde proeven buiten ons land in licensie zal bouwen, of zal laten bou wen maakt op het ogenblik nog geen punt van onderhandeling uit. RADIO-LUISTERAARS IN NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio-toe stellen in Nederland bedroeg op 1 Februari jl: 1.152.608 tegen 1.132.093 op 1 Januari. Op 1 Januari waren er 506.604 aangeslotenen op het rijksradio-dis tributienet tegen 502.806 op 1 De cember 1948. DRIE LEERSMOKKELAARS GEARRESTEERD. Dank zij de vondst van een ver frommeld stukje papier heeft, aldus de „Volkskrant", de Rijkspolitie-te- water in Vlaardingen een smokkel- complot ontrafeld. Vier mannen brachten langs slinkse wegen grote partijen leer naar België, Drie van hen, onder wie een leerfabrikaxrt, zijn gearresteerd. De zaak kwam aan het rollen bij de controle van een schip, dat in Vlaardingen gemeerd lag en dat vol gens de bevrachtingspapieren geheel leeg moest zijn. Er werd echter een grote partij leer aangetroffen Tussen verpakkingsmateriaal werd een pa piertje gevonden, dat een factuur van een bekende leerfabrikant uit de Langstraat bleek te zijn Aan het licht kwam, dat herhaaldelijk grote partijen leer met een auto naar Rot terdam werden gebracht. De goede ren gingen vervolgens per schip naar Amsterdam en werden door verbor gen onder andere voor België be stemde ladingen. DOODSTRAF GEëlST TEGEN FISCHER. „Na Rauter de grootste oorlogs misdadiger". Gisteren heeft de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage de doodstraf geëist te gen de voormalige Kriminal-Sekretar Franz Fischer, met de woorden: ..Voor deze onmens en massamoorde naar past slechts de zwaarste straf". Vóór de zaak tegen Fischer giste ren werd voortgezet, vroeg deze met veel nadruk gedurende twintig mi nuten het woord te mogen voeren. Het Hof gaf hem een kwartier, dat hij gebruikte om een voor de P.R.A. afgelegde verklaring voor te lezen en toe te lichten. Hierin had hij gezegd tegen het wegvoeren van Joden uit rusthuizen te zijn. Zijn chef Zöpf zou hem er echter op gewezen hebben, dat het een bevel van Berlijn was. De oudere Joden, aldus verd.. kregen lichtere werkzaamheden en er was een goed ziekenhuis in Westerbork. Dr. A. Entz, die in de oorlog als arts verbonden was aan de stichting Oud-Rozenburg, verklaarde als ge tuige, dat Fischer een bezoek ge bracht had aan de stichting om per soonlijk een onderzoek in te stellen naar de Joodse patiënten. Fischer wist. dat deze mensen geestesziek wa ren en toch werden zij. weggevoei'd. De procureur-fiscaal noemde Fi scher de drijvende kracht bij de door voering van de maatregelen tegen de Joden in ons land en na Rauter de grootste Duitse oorlogsmisdadiger, die in Nederland terechtstaat. TIEN JAAR VOOR OUD- BURGEMEESTER AALSMEER. Het bijz. gerechtshof te Amster dam veroordeelde de oud-burge meester van Aalsmeer H. Kolb tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle openbare rech ten voor de tijd van het leven. K. werd ervan beschuldigd de nat. soc. beginselen in het bestuur van de ge meente toegepast te hebben en na men te hebben doorgegeven van mensen, die Joden in huis verbor gen hielden met het gevolg, dat in totaal 18 Joden werden gearres teerd, die alle in Duitse concentra tiekampen om het leven zijn geko men. DE 20.000 ER UIT! De 20.000 is gevallen op 9290. In de mijn Oranje Nassau I te Heerlen is de opzichter G. T. ter Loo uit. Heerlen onder vallend gesteente bedolven en tengevolge daarvan spoe dig overleden. Een brand heeft te West-Zaan het pand van de kruidenier A. v. Horst aan het Zuid-Einde geheel ver nield. Tot moderator van de Katholie ke Studéntenver te Delft is benoemd pater dr. S. Scholte S.S.J. en tot as sistent moderator pater J. van We zel S.C.J. De scheidende moderator pater dr. van der Kooy S.C.J. is om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Ir. J. SNIJDER benoemd tot directeur van Gemeentewerken te Alphen a/d Rijn Bloedtransfusiedienst Roode Kruis. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende de bloedtransfusie dienst van het Ned. Roode Kruis. Niwin. De uitslag van de Niwin- bridge-driVe: Afd. Rood: N.Z.: Mevr. Jongeleen- JohaA. van Diens; Ottensvan Oort; De Grauwv, d. Linden; mevr. de Rhoon-Hertogemevr. van Zijp. O.W.: 1, Echtpaar Hooijer; 2. Rozen stratenv. Winkel Jr.; 3. Harting de Vries; 4. Echtpaar van Wijk. Afd. Zwart: N.Z.: 1. v. d. Veen MeerstadtDuinker Jr.; 2. mevr. Straverv. Beest. 3. CarsjensNach tegaal; 4. Meirikv, Winkei Sr. O.W.: 1. BernsteinPiek; 2. v. d. LeedeStraver; 3. PlompGaillard; 4 JongenenWalraven. Filmclub opgericht. Op initiatief van een aantal liefhebbers van de goede film is ook in onze gemeente thans een filmclub opgericht. De club zal trachten ongeveer 300 personen in haar belangenkring te betrekken en voor hen, voorlopig eens per maand, in het Nutsgebouw' een voor stelling doen geven van bekroonde films. De initiatiefnemers zijn de he- *ren J. van Brummen, B. Hnfenk, J. A Jacobsen, H. van Leeuwen, J. D, Meerwaldt en A. van Dien. Raadsvacature. De heer C. Ko- renzal het raadslidmaaischap, als op volger van de heer L. C. Slootjes (Onafhankelijke groep), aanvaarden. Jubileum. De heer Bern'ai'd van Leeuwen, thans algemeen reserve- voorman bij de Taminieau-fabrieken in Eist, zal op 28 dezer de dag her denken, dat hij 50 jaar in de jam- fabricage werkzaam is. DE onderwetsc keukenmeid In de goed bezette bijeenkomst van de Jongeren Gemeenschap behandel de mevr. H. Liefhebber-Sehellekens een actueel vraagstuk, dat ongetwij feld een belangrijk deel van de vrou welijke jeugd belangstelling inboe zemt: de ouderwetse dienstmeid eii het moderne meisje, een onder werp dat zeer geschikt is om met een vergelijking van het oude met het nieuwe, duidelijk het verschil in b.v. 50 jaren tijdsverloop voor de geest te halen. Mevr. Liefhebber bezit de gave van een boeiende verteltrant en zo vond haar beschrijving van het verleden en het heden een aandachtig gehoor. De ouderwetse keukenmeid kreeg b.v. 80.loon per jaar, dat in kwar talen wei'd uitbetaald. Een werkster 0.25 per dag, Godspenning, een soort nieuwjaarsfooi, was tevens een middel voor beide partijen tot huur- opzegging. Werd ze niet vex-strekt of niet aanvaard, dan berekende zulks verbreking van de huurbetrekking, in het komende jaai\ Onbeperkte ar beidstijd gold die dagen ook voor het huispersoneel. Ook voor hen was er geen ziektewet en geên pensioen. In korte trekken schetste mevr. Lief hebber de huisinrichting van die tijd: fornuis, petroleum, geen waterlei ding, geen badkamer, geen confectie, veel koper te poetsen, de was aan huis, feiten die het werk van het keukenmeisje, bij nu vergeleken, on noemelijk zwaarder maakte. Na, aan de hand van enkele histori sche feiten uit haar jeugdtijd, de ge steltenis van de ouderwetse keuken meid te hebben geschetst, belichtte spr. de omstandigheden waarin het moderne meisje nu wex*kt en gaf en kele nuttige wenken ter lering, hoe het niet moet zijn. De voorz., mej. J. van Engelen, dankte mevr. Liefheb ber en bood haar een klein geschenk aan. De nieuwe vlag van de J.G. kon niet worden gewijd en in gebruik ge nomen, wegens ziekte van de aalmoe zenier, kapelaan J. W. Piel. Hierna werden enkele schetsjes gespeeld. ALKEMADE De rattenbestrijding is begonnen. Deze week is een aanvang ge maakt met de verdelging van ratten in de gemeente Alkemade. Het ge meentebestuur heeft hiervoor weer gratis rattengif ter beschikking ge steld. Voor Roelofarendsveen is dit gif alsnog aan de veiling verkrijgbaar. Voor Oud-Ade bij de heer Olijerhoek. wonende aan de Kolk. Voor het ge deelte rond het Vennemeer te Oud- Ade bij de '.eer Dieben te Nieuwe- Wetering bij de heer C. van Egn.ond en voor de Kaag bij de heer K. A. van Asselt. Voor nabehandeling is steeds rattengif verkrijgbaar bij de heer C. Huigsloot, Noord-Einde 30 te Roelof- aren4sveen. Geboren: Cornelis Petxus, z. v. C. van Hameren en A. J. Kennis. Ondertrouwd: Th. van Zanten en M. Klijn; S. van W'ieringen en H. A. van der Hxilst. Gefhuwd: C. Looijesteijn en K. M. Verhaar; P. M. Verdel en A. J. M. Meijer. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN Te Leiden en Katwijk na-uitrei king van bonkaarten 903 Vrijdag voortzetting van de uitrei king van bonkaarten 903 te Leiden. Meenemen stamkaarten, inwisselings bonnen, bonnen Tabak 07. Diversen Vrijdag, inlevering van naamlijsten bijz. arbeid te Zoeterwoude. Zaterdag inlevering van naamlijs ten bijz. arbeid te Valkenburg. BOSKOOP „Boskoopse Veiling" De finan ciën over het afgelopen jaar, zijn voor de vereniging goed te noemen aldus de voorz. de heer J. de Jong in zijn openingswoord. De begro- ting gesteld op f 250.000, is met f 40.000 ovex'schx'eden. Het resultaat van de veiling is dus goed te noe men,. doch met meeste bedrijven staat dit anders. Wanneer wij de veilingbrieven nagaan, blijkt de ge middelde prijs hee' wat lager te 'iggen dan vorig jaar. De sociale lasten en de belastingen zijn een zware zorg voor de bedrijven en de veiling deelt hierin mede. Hoewel in de afgelopen zomer x-eeds stemmen zi;n opgegaan om weer terug te ke ren naar de 75% kweekoppervlakte geloof ik, a'dus spr. dat dit voor Boskoop funest is, daar hier in de afgelopen oorlog vele kassen naar elders zijn verkocht, zodat hier al te veel voor de veiling is gesaneerd. Een eventuele xnkrimping zal waar schijnlijk dit jaar niet aan de orde komen, aangezien eex-st de resu'ta- ten van de Benelux in 1950 dienen te worden afgewacht. De verwachtin gen voor dit jaar slaat de vo-tz. niet te hoog aan, hoewel er reeds een mooie export naar Engeland is en ook flinke hoeveelheden bloemen naar het buitenland gaan. Het oog blijft echter gericht op Duitsland Dit land hennen wij dringend nodig yoOr onze producten. Een k'ein begin 's er doch of oxt uitgebre'd zal kunnen worden is zeer moeilijk te zeggen. Wij moeten rekening houden met de toekomst waarom het kweken van kwaliteit de grootste zorg moet zijn en het sorteren zo goed mogelijk dient te geschieden. Uit het financieel vex-slag bleek, dat een batig saldo van f 337,58 in kas was. Gedurende 1948 werden 238 veilingen gehouden, met een jaaromzet van f290.090,79 Op 11 bes- hulstveilingen werd pl.m. 40.000 kg hu'st en 1000 bomen aangevoerd. Tevens werd 4000 kg coniferen- groen geveild. De prijs van hulst viel niet tegen, gezien de gi'ote aanvoer. De grootste dagomzet was op 15 December met f 7849,48. De heren J. de Jong en D. v. W-k Azn werden als bestuursleden herkozen en de heer Jac. Verboom als Commissaris. De beai-oting werd weer vastgesteld op f 250.000. De contributie werd verhoogd tot f 3 ner jaar, terwijl de vodrz. mededeelde, dat van de ingehouden ve'l;ngkosten zal wor den terugbetaa'd. Alvorens tot de behandeling der agendapunten over te gaan, sprak de voorzitter een nieuwsjaarswens uit. De heer H. de Boer beantwoord de als oudste raadslid deze toespraak. Gekozen werd tot gasthuismees- ter de heer C. Plug Jzn. Dc begroting. Daarna kwam in behandeling de begroting, welke sloot met een be drug van Jl.bi i,34*,2u voor ae gewone dienst en 1289112.23 voor de kapi- taaidienst. Naast het lijvig boekdeel der begroting hadden B. en W. een kort resumé saamgesteld van de te verrichten werkzaamheden in 1949 en •wel. aanschafing motormateriaal t. b.v. vhn de brandweer 4400, diver se bestratingswerken 33.900, wijzi ging Q. v. Uffordstraat 42.500, ver betering Rembrandtweg 8000, ver betering Schiestraat 34.500, aankoop van gx'onden aan de Hoogeweg ƒ6300, aanleg wandelpad in de Zuid duinen 4600, aanleg sportterreinen 30.100, uitbreiding algemene be graafplaats 37500, klokken in de to ren te Noordwijk-Binnen met her stel van 't klokkenspel 8000 herstel de Ruyterstraat 9Ö00, tezamen een bedrag vormen van ruim 218.000. Bij de algemene beschouwingen verkreeg de heer v. d. Meer het eerst het woord. Eensdeels was deze spr. verheugt over de opleving in de gemeentefinanciën, doch anderdeels niet, als hij constateert, dat deze op leving voox een groot gedeelte te danken is door overmatige lasten te leggen op het bedrijfsleven, waarbij vooral de agrarische bedrijven te- zwaar belast worden. Verder advi se mde spr. het percentage van de Vermakelijkheidsbelasting niet te verlagen, terwijl hij, ondanks het respect, welke hij had voor de lei ding en voor het politiecorps, het niet nodig oordeelde de vacatures in dit corps voorlopig aan te vullen. De vernieuwing van de Q. v. Ufford straat wenste hij nog enkele jaren uit te stellen terwijl hij bij B. en W. aandrong op de uiterste zuinigheid. Mevr. Le Poole uitte aan de hand der cijfers ertiek op het beleid van B. en W., omdat de sector Openbare Werken in deze begroting wel wat bevoordeeld wordt ten opzichte van de Sociale sector. Spr. denkt hierbij aan net stichten van een badhuis, schoolbibliotheken, de woningsplit sing, tie cuberculosezorg i.e. subsidie aan de inrichting .Solo Mio, waarvoor de begroting niets aanwijst. Verder vroeg spr. de aandacht voor de indus trialisatie in onze gemeente, welke een groot belang is voor de toe komst terwijl deze tevens er op aandrong de strandexploitatie in overeenstemming te brengen met het stieveu om Noordwijk als fami liebadplaats te propageren. Ondanks de geuite critiek is spr-. vol lof voor hetgeen B. en W. in de laatste tijd tot stand hebben gebracht. De voorz. is dankbaar voor de waarderende woorden, doch ook voor de opbouwende critiek van mevr. Le Poole. Mocht deze de indruk heb ben, dat de dienst van Openb. Wer- IN INDIE: WIM VERHORIK Hazerswoude (Dorp) viert 11 Februari zijn 3e Indische verjaardag te Surabalia. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). NIEUWKOOP Ouderavond. De ouders van de Panters en de Reigers (twee pa trouilles onder leiding van hopman Eys) woonden gisteravond een ge wone troepbijeenkomst bij. De ge bruikelijke opening werd monde ling toegelicht, waardoor een en an der beter tot zijn recht kwam. Rondom een geïmproviseerd kamp vuur werd een pxogramma afge werkt van zang en spel. Wij menen dat het contact tussen de ouders en verkenners door deze avond hechter is geworden, want het was alles eenvoudig, maar daar om juist schoon. ROELOFARENDSVEEN Vergadering L.T.B.-actie bollen- kwekers. Er was slechts een gerin ge belangstelling, toen de voorz. zijn welkomstwoord uitsprak. Allereerst voor de a.s. alg. vergadering vakgroep kwekers werd aan de afgev. naar de ze vergadering opgedragen alleen die candidaten voor het bestuur te steu nen, welke tegen de saneringsmaat regelen zijn. Als afgev. werden be noemd de heren Jac. Straathof en L. J. v. d. Meer. Bij de rondvraag werd nog uitvoerig gediscussieerd over teeltmaatregelen, export van bloem bollen en het snijverbod van bol- bloemen te velde. ken boven de Sociale Dienst wordt gesteld, dan m^et men voorop stel len de,gx*ote achterstand van Open bare Werken, terwijl men ook niet uit het oog mag verliezen, dat, als alles wat mevr. Le Poole heeft opge somd inzake de sociale vraagstukken, tot stand wordt gebracht, men wel een welvarende gemeente moet zijn. Inzake het badhuis staan B. en W. op het standpunt, dat hoe noodzake lijk ook deze inrichting is, allereerst de woningbouw moet worden bevor derd, terwijl de aangeroerde woning- splits'ng een probleem apart is, waar van B. en W. gaarne desgewenst vol ledige inzage willen verstrekken. Weth. v. Leeuwen is voox-stander van een badhuis, doch bij hem staat de woningbouw voorop. Bouw van n ieuw raadhuis aangekondigd. De heer H. de Boer had met ge noegen geconstateerd, dat' B. en W. in hun toelichting hebben aangekon digd de bouw van een nieuw Raad huis. Verder vroeg spr. de aandacht van B. en W. voor de bouw van wo ningen met 2 verdiepingen, voor de vorming der schoolvrije jeugd, het kleuteronderwijs. Hij is wel voor be zuiniging in het algemeen, doch niet als het ten koste gaat van het indi vidu. De heer Schumacher is verheugd, dat B. en W. met voorstellen komen tot verlaging der vermakelijkheids belasting tot het perceritage van voor 1848, waarbij hij aan B. en W. ver zoekt om de toezegging, deze norm ook in de komende jaren te zullen handhaven. De aanschafing van een motor-carrier voor Gemeentewerken vond deze spr. noodzakelijk, tex-wijl hij een sterke tegenstander is, dat op de Vleeskeuringsdienst winst wordt gemaakt. Hij bracht tevens onder de aandacht van B. en W. om, daar waar nodig, de hulp aan kleine kwe kers te bespoedigen. Inzake de vermakelijkheidsbelas ting voor volgende jaren kon de voorz. niets garanderen, terwijl weth. Vogelaar in dit verband er op wees, dat het ongebruikelijk is, dat een raadslid vragen stelt namens een particuliere onderneming. Weth. v. Leeuwen gaf de verzekering, dat. waar nodig, hulp aan kleine kwe kers in dringende gevallen door B. en W. met de rrreeste spoed zal worden behandeld. Geïmproviseerde badhuizen. Hierna kwam de begroting arti- kelsgewijze in behandeling; bij de post Volksgezondheid kwam de heer Kran weer op de proppen over het badhuis. De heer v. d. Meer stelde voor een tijdelijke oplossing, door een zaak van de voormalige Gasfa briek in te richten voor Noordwijk- Binnen, terwijl de heer van Beelen eenzelfde suggestie deed voor Noorawijk-Zee in de gebouwen van Zeebad aan de Julianaweg. B. en W. deden de toezegging deze mogelijk heden ernstig te onderzoeken. Bij Volkshuisvesting drong de heer Krau er op aan. dat deze raad nu reeds plannen moet maken voor een eventueel volgende woning bouw, opdat hierin gêen stagnatie kan ontstaan. De voorz. deelde me de. dat in comité-generaal hierover de raad voorstellen zullen worden gedaan. De begroting werd daarna vast gesteld. De volgende agendapunten: vast stelling nieuwe Legesverordening, wijziging heffingsbedragen der ver makelijkheidsbelasting, aanvullend crediet voor de brandweer, nieuwe klokken in de gemeentetoren, ver betering dc Ruijterstraat, aanleg wandelpad in de Zuidduinen, uit breiding Algem. Begraafplaats en verbetering Schiestraat vroegen geen besprekingen en werden goed gekeurd. Hogere subisidie Kruis verenigingen. Als laatste punt was door B. en W. nog toegevoegd een voorstel tot hogere subsidiëring van het Wit- Gele en Groene Kruis. Voox-gesteld werd 1600,voor wijkverpleging, 1000,voor het zuigelingenbu reau en 1000,voor het kleuter- bureau. Deze post stond op de be groting voor 750,zodat nog een aanvullend crediet nodig was van 2850,—. Z.h.s. werd dit voorstel aangenomen. Na een korte rond vraag ging de raad te ruim 10 uur in geheime zitting. HILLEGOM Verkeersongeval. Een autobe stuurder uit Rijnsburg stopte aan de Weeresteinstraat om een paar perso nen mee te nemen. Toen S. uit de Lapinenburgstraat de plotseling ge opende portierdeur zag, schrok deze, greep de deur en kwam te vallen. Hij moest ter observatie naar de Ma- riastichting worden vervoerd. Tegen de autobestuurder werd verbaal op gemaakt. Chef demonstratie-tuin. De heer N. J. de Wit te Bennebroek is be noemd tot chef van de demonstratie- tuin alhier. DE ZILK L.T.B. Uit het jaarverslag van de secr. C. J. Ruigrok bleek, dat de afd. 47 leden telt. De penn. sloot met een batig saldo van ƒ238.65. De he ren C. van Saase en Herm. Ruigrok verklaarden de bescheiden in orde. De heren A. v. d Lans en C. J. Ne- derstigt werden met alg. st. herkozen. Tot afgev. werden benoemd de he ren G. Meskers en A. v. Berkel. Be sloten werd op de Vakgroepvergade ring voor te stellen, om de betaalda- tum van 1 Nov. voor bloembollenle veranties te handhaven. De heer J. de Winter Lz., vertegenwoordiger van de L.T.J., besprak de aanleg van b loemmozaiek en LISSE GELDTROMMEL GEVONDEN IN „KEUKENHOF" Enige jongelieden hebben dezer dagen een geldtrommel met inhoud gevonden in het bos „Keukenhof" alhier. Zij hebben deze vondst op het politiebureau gedeponeerd, waar bij bleek, dat deze trommel afkom stig was van een diefstal, welke reeds meer dan een jaar geleden was gepleegd bij de Wed. Nachte gaal in de Haarlemmermeer. De trommel bevatte zeer waardevolle stukken en zal aan de eigenaresse t-Z.t. worden teruggegeven. Gemeen/eraad. De raad verga dert Maandag a.s. om 7.30 uur. Agenda o.a. behandeling van de in de vorige vergadering uitgestelde agendapunten. NOORD WIJKERHOUT Jeugdbeweging „St. Victor". De jeugdbeweging van de St. Victorpa- rochie gaf een uitvoering ten bate van de eigen kas. Aalmoezenier de Graaff opende de avond en hij kon tot zijn genoegen zeggen, dat het iniitatief en de voorbereiding voor deze geheeel van de jongens zelf was uitgegaan. De jongens wilden door eigen activiteit de financiële zorgen van de leiding helpen ver lichten. Op vlotte wijze wex*d ver volgens door de jongens het detec tivestuk „Het geheim van de presse- papier" gespeeld. Het was een span nend verhaal en de spelers oogstten een dankbaar applaus. Tijdens de pauze zorgde Cor Verlaan voor een gezellig stuk accordeonmuziek. De verloting werd ook een groot succes. LEIDSCHENDAM Ambachtsschool. In het bestuur van de eerlang te Voorburg te opg- nen ambachtsschool zijn o.a. be noemd de heren K. G. J. Copray, wethouder, L. Rehorst, H- de Ruy- ter, lid van de gemeenteraad, ir. H. I. Spek allen alhier. Daar de pogin gen om' te komen tot een bijzondere school gefaald hebben, is besloten tot een stichting, waarin alle groe peringen van de bevolking verte genwoordigd zijn. De school is be doeld voor leerlingen uit Voorburg, Leidschendanx, Rijswijk, Zoeter- meer, Nootdorp en ook voor gega digden uit Den Haag. STOMPWIJK Distributie. Nieuwe bonkaarden, textielkaarten, alsmede de toeslag- kaarten voor a.s. en j«nge moeders afhalen Vrijdag 18 dézer 9.3014.30 uur in „Het Blesse Paard". WARMOND V.V.V. De voorz., burgemeester Von Fisenne, verwelkomde de nieuw benoemde secr., de heer Cos, die sinds korte tijd deze functie waar neemt. De scheidende secr., dc heer J H. Haverkort, die wegens drukke werkzaamheden zijn taak had moe ten neerleggen, dankte hij namens de vereniging. Als blijk van waardering werd de heer Haverkort het ere-lid- maatschap aangeboden. Uit het jaar verslag van de secr. bleek, dat de vei*eniging thans 70 contribuerende leden telt. Het inlichtingenbureau had in het afgelopen jaar 70 maal mon deling, 35 maal telefonisch en 35 keer schriftelijk inlichtingen verstrekt, bo- WEERS VER WACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond) TIJDELIJKE OPKLARINGEN Vannacht over het algemeen weinig bewo'king met plaatse lijk lichte nachtvorst. Morgen ovex-dag weer toenemende be wolking maar op de meeste plaatsen droog weer en onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Langs de Waddenkusl tijdelijk nog krachtige overigens matige wind overwegend uit richtingen tussen West en Zuid BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De stijfkop". 14 jaar. Lido: ..'t Begon in de Pullman", 18 jaar. Luxor: „Ditte, een mensenkind", strikt volwassenen. Rcx: „Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 jaar. Trianon: „De ongeschreven wet", 14 jaar. vendien werden aan alle Prov. V.V. V.-bureaux en aan de touringcar-be drijven de bekende reclame-folder verzonden. De penn. gaf een over zicht van de finantiën, waaruit bleek, dat er een batig saldo -was van 447.02. De voorz. deelde mede. dat bij het inlichtingenbureau, dat gevestigd is ten huize van de heer C. M. van Stijn, een herkenningsbord zal wor den geplaatst. Voorts zal er, behou dens bekomen goedkeuring door het gemeentebestuur, aan de ingang van het dorp, bij de tol, een bord worden geplaatst, met opschrift: „Welkom in bollenland". Tijdens het bloei-seizoen van de bloembollen, zullen er weder om bloem-mazieken worden gelegd. Hierna werd met de vertoning van het filmprogramma, hetwelk door de heer H. Alsem werd verzorgd, aan gevangen. Het programma vermocht de aanwezigen ten zeerste te boeien. LAATSTE BERICHTEN BIJZONDERE KABINETSZITTING. Hedenmiddag zou het kabinet in een extra zitting bijeenkomen ter bespreking van de jongste ontwikke lingen met betrekking tot Indonesië. COASTER IN NOOD BIJ TEXEL Hedenmorgen is de coaster „Ma ria", metende 187 ton, komende van Terschelling, beoosten Texel op de Zandplaat ..de bollen van het Mal- zwin" in de Texelstroom gestrand. Reddingsboten begaven zich onmid dellijk naar het in nood verkerende schip. Men hoopt het schip bij hoog water, vanmiddag tegen vijf uur, vlot te krijgen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE LUCHTVERBINDING MET INDONESIë. Zoals gemeld vertrekt hedenavond een K.L.M.-Constellation, onder ge zagvoerder Le Good, via Khartoum en Mauritius naar Batavia. Die toe stel neemt alleen post mee en wel ruim vier ton. Aanvankelijk was besloten, dat Vrijdag a.s. des avonds nog een Con stellation zou vertrekken. Thans is bepaald, dat dit toestel, onder gezag voerder Höfelt, Zaterdag a.s. des avonds om zeven uur zal starten. Deze machine zal zestien passagiers meenemen, benevens een hoeveel heid post. Ook zij volgt de route via Mauritius. BIJ DE TURMAC LIGT HET WERK WEER STIL. Het werk bij de Turmac-sfgaret - tenfabrieken te Amsterdam, dat Maandag door 65 van de 110 arbei ders als gevolg van een schrijven van de directie was hervat, is gis termiddag om drie uur op advies van het plaatselijk bestuur van de Alge mene Sigarenmakers en Tabaksbe- werkersbond (N.V.V.) wederom neergelegd. Het bestuur van deze bond heeft dit advies, zonder de di rectie hiervan in kennis te stellen, gegeven, daar het bevreesd was voor molestaties van d$ arbeidex-s. In de buurten waar deze wonen zijn n.l. door het centrale stakingscomité van de beide sigarettenfabrieken pamflet ten vex-spreid, waarin de werkende arbeiders met naam en adres ge- genoemd van de Turmac als „maffers" worden betiteld, „die deze staking proberen te breken en de ar beiders verraden". De Algemene Bond van Werkers in de Tabaksindustrie (EVC) beves tigde, dat de stakingsleiding tot ver scherpte maatregelen is overgegaan en inderdaad pamfletten met ge noemde inhoud heeft verspreid. MARKTBERICHTEN R'VEEN, 9 Febr. Bloemenveiling. Copland 30—53, E. Eddy 40—58, Pink Gem 3442, Prins Carnaval 48 55, Golden Harvest 4465, Nansen 4255, Komiforus 4449, Krater 40 45, Sunburst 4254, White Vir- gine 5467, Zenith 3343, Rijzende Zon 50—57. White Sail 65—85, Albi no 1.1.10, Gen. de Wit 4254, Crown Imperial 2635, v. d. Eerden 3649, Sonja 2832, Zenober 2037, Krelage 2637, Dubb. Tulpen 38 52, Crocussen 1115, Whrestler 25 34, G. Spin 22—27, Rembrandt 40—47, l'Innocense 2832, King Afred 48 56, BI. Druifjes 2026, Mimosa 9. 10.75. GOUDA, 10 Febr. Kaas. Aanvoer: 25 partijen, le soox't 1.67>1.70, 2de soort 1.631.66, en extra 1.74 per kg. (inclusief opzet). Handel: matig. TER AAR, 9 Febr. Groente. Wit- 'of I 3346 cent, idem II 2430 cent, idem stek 1-618 cent, groene kool 18 cent alles per kg. Boerenkool 1.35 1.50 per kist. Peen I 8 cent, idem B 4 cent. prei 1012 cent per kg*

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3