Newport County sloeg Huddersfield Geslaagde opening van het athletiekseizoen 1949 Slijkhuis won „Hunter"-mijl REDERIK Verteld door Huibert Vet EN DE ZEVEN DIRECTEUREN MAANDAG 7 FEBRUARI 1919 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 HET was Newport County, een ma tige derde divisie-club, dat Zaterdag door Huddersfield Town op eigen terrein met 31 te slaan, voor de verrassing van de dag zorgde. Na het gelijke spel van verleden week gaf men Newport weinig kans om de eerste divisieclub Huddersfield in eigen huis een nederlaag toe te brengen, maar de wfjze, waarop de overwin ning werd behaald, was zeer overtuigend. De vuurproef wordt door New port Coynty a.s. Zaterdag afgelegd, wanneer zij de leiders van de eerste divisie Portsmouth, in de vijfde ronde zullen gaan bezoeken. Portsmouth leidt nog steeds Het was wel erg hard voor Hud dersfield toen Carr, vroeger zelf dra ger van de rood-witte kueuren, twee maal voor Newport scoorde. Wel ver kleinde Metcalfe nog voor rust de achterstand, maar 15 minuten voor het eindsignaal stelde Parker de overwinning voor Newport veilig. Van de beide ploegen, welke vorig jaar elkaar in de finale ontmoetten, werd Blackpool Zaterdag door Stoke City uitgeschakeld, terwijl Manches ter United, dat tegen Bradford we derom gelijk speelde, zodat deze v/edstrijd voor de tweede maal moet worden overgespeeld, nog steeds zijn kans behoudt. Manchester, dat door enkele invallers tot experimenten in de voorhoede was gedwongen, heeft dit tweede gelijke spel slechst met uiterste krachtsinspanning behaald. Mitten gaf de United de leiding, maar twee minuten later had Far all uit een strafschop gelijk gemaakt. Brad ford was door het uitvallen van M'Cilveny, die een kuitbeen brak, in de verlenging zoer gehandicapt. Zelfs het enthousiasme van Stan Morten- sen heeft Blackpool in de wedstrijd tegen Stoke City niet kunnen ba ten. Bij Stoke waren het de gebroe ders Mountford, die de hoofdrollen speelden. Het enige doelpunt werd drie minuten na rust door rechtsbui ten George Mountford gescoord. De twee Londense clubs Arsenal en Chelsea boekten beide grote overwin ningen. Sunderland, verlangend de slechte indruk van de wedstrijd te gen Yeovil town teniet te doen, trad te Highbury vol zelfvertrouwen bin nen de krijtlijnen, maar het was Ar senal, dat in deze wedstrijd de weg naar het doel wist te vinden. Zelfs een penalty, door midvoor Turnbull genomen, werd door Arsenal's inval ler-doelman Platt, gekeerd. Dc vijf doelpunten van Chelsea kwamen, nadat Preston Porth End met 20 had voorgestaan. De neder laag is ernstig voor Preston, dat thans onder aan de ranglijst ben- gelt.want hoewel zij in punten gelijk staan met Huddersfield en Aston Villa, hebben zij twee wedstrijden meer gespeeld. De leiders, Ports mouth, toonden ook nu hun grootse vorm. Toch hebben zij niet geduren de de gehele wedstrijd op rozen ge zeten, want bij de thee leidde Man chester City met 1—0. Na rust liep de zuidelijke voorhoede echter als een goed geoliede machine en het einde kwam met 31 voor "de kust bewoners. New-Castle, hun meest ge vaarlijke concurrent, won eveneens en Derby County maakte van' de ge legenheid ,dat Manchester United een cupwedstrijd moest spelen, ge bruik door de derde plaats te bezet ten. Door de overwinning van West Bromwich Albion op Brentford kwam Southampton, dat zelf niet speelde, op de eerste plaats. Fullham, dat niet alleen werd geslagen, doch na de 13 doelpunten in de twee vori ge wedstrijden zelfs niet tot scoren kwam, verloor in de race naar pro motie veel terrein. Hetzelfde deed Tottenham, dat een punt aan Bury moest afstaan. HillegomDocos 11. Wat Docos in drie achtereenvolgende wedstrijden niet is gelukt, geschied de in de wedstrijd tegen Hillegom: (het spel was weer als in de eerste helft van de competitie. Verdedi gend werd weer zeer sterk gespeeld, ofschoon twee steunpilaren van het elftal v. d. Post en Pollmann ont braken. Hillegom was het eerst in de aanval. De achterhoede van Do cos hield echter stand en gaf de voorhoede moed. Aardige aanvallen werden opgezet en na 20 min. kreeg v. Dam de bal goed vrij, een mooi boogballetje en Goddijn kopte keu rig "in (0—1). Hillegom kwam ge vaarlijk opzetten, maar de Docos' achterhoede, en in laatste instantie koeper Rooyakkers, gaven voorlopig niet thuis. Toen na ongeveer 30 min. slordig werd weggewerkt kreeg de Hillegom middenvoor een kans, die hij secuur benutte (11)- Na de rust speelde Hillegom sterker, maar de uitvallen van Docos bleven zeer gevaarlijk, vooral door toedoen van Ludlage, die met zijn snelle rennen veel verwarring stichtte. Smits miste r.og een prachtige kans, terwijl de paal nog Hillegom's keeper moest bij staan. Het laatste kwartier was ge heel voor de gastheren, maar de Do cos achterhoede, met Dubbeldeman aan het hoofd, gaf geen krimp, ter wijl Rooyakkers alles uit zijn doel ranselde. Onder grote spanning kwam het einde van deze in de pret tigste verstandhouding gespeelde wedstrijd. LugdunumB.S.M. 20. BSM, dat nog slechts een puntje nodig had cm uit de gevaarlijke zóne te blijven kon het tegen Lugdunum niet bol werken. Direct demonstreerden de Leidenaars een technisch goed spel, maar ondanks hun sterke veldmeer- derheid, slaagden zij er vooralsnog n:ct in dit in doelpunten uit te druk ken. Toen de gastheren dan einde lijk het net vonden, werd het doel punt van Redel om onbegrijpelijke redènen door de scheidsrechter af gekeurd. En alsof dit nog niet mooi genoeg was, werd Teeuwen, die en kele tegenstanders was gepasseerd, p het moment dat hij zou schieten, gevloerd. De toegekende penalty werd door Verhoeven keurig naast geschoten! Door de sterk verdedi gende houding van BSM, slaagden de gasten er in de stand voor de rust blanco te houden. In de tweede helft zagen we weer een steeds aanval lend Lugdunum, dat legio kansen kreeg. Na een kwartier liep Filippo op een goede pass van Verhoeven en kon eindelijk de score openen (10). Nu de gelijke stand verbroken was en BSM alleen nog door een tegen- punt te scoren de begeerde punt ver krijgen kon, lieten de gasten hun ver dedigende houding varen, zonder echter tot doelpunten te komen. De bewaking van het BSM-doel werd daardoor minder sterk, zodat Ver hoeven kans zag de voorsprong vei lig te stellen (20). Lugdunum de monstreerde ook het laatste deel van de wedstrijd weer een technisch verzorgd spel, zonder echter nog maals succes te hebben, zodat met 20 het einde kwam. T.Y.B.B.—R.K.A.V.V. 1—0. Het is AW gisteren in Haarlem niet ge lukt haar stand te versterken. Wat spel betreft was op zijn minst een gelijk sa>el een uitslag waarmede TYBB 'dubbel en dwars tevreden had mogen zijn. De zeer vele toe schouwers hebben nu eens kunnen constateren dat AVV een club is waarmede terdege rekening gehou den moet worden. Het was hier wel in rangorde de hoogste en laagste in de competitie (en het zou derhalve vanzelfsprekend zijn geweest als TYBB gewonnen had) maar de Leid- schendammers hebben getoond dat zij met de sterkste derde klasse kun nen wedijveren. De uitslag destijds in Leidschendam was 11. Als AW vijf minuten voor het einde geen hands had gemaakt in de doelmond waardoor TYBB een welkome door haar spil Smit goed genomen penal ty kreejg toegewezen, dan zou de wedstrijd dubbel blank gebleven zijn. Ongetwijfeld heeft TYBB voor al door goed plaatsen behoorlijk spel geleverd maar als AW bij haar herhaalde mooie aanvallen wat meer succes had gehad dan zou TYBB het kampioenschap nog niet behaald heb ben. De Haarlemse doelman Bakker was heel goed en aan hem heeft TYBB het succes te danken. Giste ren heeft AW duidelijk getoond dat alleen goed spel niet voldoende is want geluk is ook bij voetballen een -JOM uei( }siuia§ lam o>n9AV -ioiobt dend. TYBB 'heeft nu van een fout van AVV door de penalty geprofi teerd. Wat spel betreft moest zij voor AW onderdoen maar het ge luk bracht haar het kampioenschap. Reeds voor de wedstrijd waren bloe menmanden aanwezig en tijdens de rust werd een foto gemaakt doch het scheelde maar heel weinig of de festiviteit was uitgesteld moeten wor den. Voor AW komt a.s. Zondag de beslissende wedstrijd tegen HBC en op eigen terrein maken de Leidsen- dammers nog een laatste kans de de gradatie te onlopen. RoodenburgAlphen 21. In de eerste helft was Roodenburg meer in de aanval, rr/aar de zwak spelende voorhoede bracht er wei nig van terecht. Vooral linksbuiten Monfils was zeer slecht. Na 15 min. spelen ging Chouffour er alleen van door en wist met een onhoud baar schot doelman Britsemer te passeren (10). Aan de andere zij de waren de Alphen-aanvallen te doorzichtig, zodat de Leidse defen sie, met v. Dorp aan het hoofd, daar wel raad mee wist. Onderwater in het doel kreeg aldus heel weinig werk. Na de rust eenzelfde spelbeeld met sporadische aanvallen van Al phen. Na 20 min. zette de rechts binnen der thuisclub keurig voor het Alphen-doel. waarbij Polanen inschoot (20). Langzamerhand kwam Alphen meer in de aanval tot tenslotte een kwartier voor het eind de linksbinnen der gasten de achterstand verkleinde (21). Daar bij bleef het, ondanks enige gevaar lijke momenten voor het Rooden- burg-doel. Van de typewriter naar de boksring Miss Barbara Buttrick is een 18-jarige Londense typiste met grote ambities. Het tikken op de schrijfmachine schenkt haar geen voldoening meet. Ze wil heel andere tikken uitdelen en heeft daarom de bokscarrière ge kozen. Sinds enige tijd be kwaamt ze zich onder deskundi ge leiding in een Londens boks- gymnasium. en haar vorderingen zijn van die aard geweest, dat voorbereidingen getroffen wer den voor een debuut in de ring. Helaas! heeft dc Britse Boks- bond roet in het eten gestrooid. Het bes-tuur van dit lichaam, over de plannen van Barbara ge polst, verklaarde, dat het wel boksers kende, maar dat het vak bokseres" niet bestond. Bijge volg mocht in geen geval op de medewerking van de bond gere kend worden: het was immers onmogelijk een wedstrijd te or ganiseren tussen een bokser en een niet bestaand «ets Tot overmaat van ramp heeft de vakvereniging van artisten gedreigd miss Barbara te zullen boycotten, wanneer ze ooit in bokstenue op het podium van on verschillig welke Music hall zou verschijnen. En dus zal Barbara moeten wachten tot ze getrouwd is om haar pugilistiekeneigingen bot te vieren. DE BATAVEN kunnen wederom terugzien op een geslaagde wedstrijd. De goede voorbereidingen zorgden ervoor, dat de wedstrijd een vlot verloop had, terwijl het weer ook meewerkte. Een groot aantal deelne mers zorgden voor een spannende en sportieve strijd, zodat het een alles zins geslaagde wedstrijd is geworden. gen in de diverse klassen: 1000 M. Junioren B: 1. H. v. d. Wildenberg (HAC) 3 min. 9.2 sec.; 2. J. Smitz (AV '23) 3 min. 12 sec.; 3. P. Kortekaas (Holland Haarlem) 3 min. 28.2 sec.; 4. A. de Bruin (Hol land Haarlem) 3 min. 20 sec.; 5. H. Kaay (Donar). 2000 M. Junioren A: 1. L. Vrij en- hoek (Donar) 6 min. 29.3 sec.; 2. H. Adrichem (DEM) 6 min. 30.1 sec.. 3. L. Bakker (Minerva) 6 min. 35.8 sec,; 4 G. Bakker (Minerva) 6 min. 37 sec.; 5. E. Veen (AV Edam). 3000 M. klasse C: 1 .J. Post (IEV) 10 min. 04.1 sec.; 2. A. v. d Valk (HAC); 3. J. Drost (DOS); 4. H. v. d. Plas (IEV); 5. J. Kerkvliet (Bata ven). 3000 M. klasse D: 1. J. F. Smit (IEV) 9 min 54 sec.; 2. F. Havenaar (AV '23) 9 min. 551.1 sec.; 3. H. Ko ning (IEV) 10.06 sec. 4. W. Dirks (HAC); 5. J. v. d. Akker (AV '23). 5000 M. klasse B: 1. P. Pronk (AV Edam) 16 min. 29.7 sec,; 2. W. Bra- venboer) AAA) 16 min. 38 sec.; 3. J. v. d. Nat Minerva); 4. W. v. Zeeland (OSS) 1920). 5000 M. klasse A: 1. H. v. d. Munnik (Hercules) 16 min. 18.4 sec,; 2. C. de Ree (Holland H.) 16 min. 27.4 sec.; 3 A. v. d. Linden (Holl. L.). Royal-Sanders-wisselbeker: 1. IEV 26 p.; 2. A.V. '23 38 p.; 3 Zwaluwen 56 p. RKAV Bataven. Het trainings programma van deze week luidt als volgt: Dinsdagavond indoortraining voor de dames van 6 tot 8 uur in de zaal aan de Krauwelsteeg. Vrijdagavond hebben de dames de bostraining in het Leidsche Hout. De heren hebben Dinsdagavond buitentraining, terwijl voor de ver schillende groepen indoortraining is op Vrijdagavond van 7 tot 10 uur. De Handbalwedstrijden zijn Zondag j.l. alle afgelast. A.s. Woensdagavond gaat een groep Bataven een bezoek brengen aan de ijsbaan in den Haag, de HOKY. Er zal een wedstrijd gespeeld worden tussen den Haag een de Zweedse ijs- hockeyploeg Mora. De heren moeten zich hiervoor opgeven aan G. Gus- senhoven, Oude Rijn 2," telefoon 20411, vóór Disdagavond kwart voor zeven. De dames kunnen zich op de trai ning van a.s. Dinsdagopgeven. Sa menkomen om 7 u. op Station. Invitatie-avond van „Donar". Tal van jongelui hebben Zaterdag avond gehoor gegeven aan de uitno- Bosloop van de Bataven werd een succes Het was de heer J. H. Moerman, die als officieel gedelegeerde van het Hoofdbestuur van de KNAU om half een het eerste startschot loste. De Junioren B legden een afstand van 1000 M. af. De Junior H. v. d. Wil denberg van HAC uit Helmondliep e^n veelbelovende race en werd dan ook winnaar op korte afstand gevolgd door J. Smitz van AV '23. Bij de Ju nioren A, die een race ove<- 2000 M. liepen, was de strijd heviger. De Lei- denaar Vrijenhoek van Donar pres teerde het om de sterke Adrichem van DEM, die veldloopkampioen Ju nioren van Nederland is, achter zich ié laten. Ook de bekende Minerva- junioren L. en G. Bakker moesten Het onderspit delven. Bij de Senioren speelde de ver eniging IEV uit Velsen de eerste viool. Zowel in de C- als in de D- klasse wist een IE V-man de eerste plaats te bezetten. Jammer genoeg vond tijdens deze loop over 3 K.M. een incident plaats. Enkele belha mels hadden n.l. de vlaggetjes, waar mee het parcours werd aangegeven, weggenomen, waardoor de kopgroep het verkeerde pad inging. De presta tie van J. F. Smit (IEV) was zeer goed, doordat hij ook alle C-klassers achter zich liet. De N,V. Zeepfabriek Sanders had voor de ploeg wedstrijd een wissel beker ter beschikking gesteld. IEV, AV '23 en Zwaluwen dongen naar het bezit van deze fraaie prijs. Door de goede verrichtingen van de eerste 3 IEV-athleten. ging de beker naar Velsen. De bezetting in de A- en B-klasse was niet zo heel groot. Toch was ook hier een interessante strijd te zien, die liep over een afstand van 5 K.M. De sterke H. v. d. Munnik van Her cules was degene, die na een goede race als eerste eindigde. Om de tweede plaats werd een spannend duel geleverd tussen C. de Ree van Holland Haarlem cn de B-klasser F. Pronk van AV Edam. De eerstge noemde besliste deze strijd in zijn voordeel. Al met al was deze traditionele Bosloop een waardige opening van het athletiekseizoen. Het was een zeer geanimeerde wedstrijd, waarop de Bataven met voldoening kunnen terugzien. Tot slot geven we hier de uitsla-, Als eerste buitenlander De Leidenaar Slijkhuis boekte zijn eerste grote indoor succes door de „Hunter" mijl te winnen in 4 m. 12 4 sec. Slijkhuis werkte zich zon der m'oeite op naar de tweede plaats en bleef daar tot enkele ronden voor het einde. Toen voerde hij zijn tempo op, liep de leider Pratt voor bij en won zeer gemakkelijk met ruim zeven meter voorsprong op nummer twee, de Amerikaan Two- mey. Slijkhuis had weinig moeite met zijn tegenstanders, maar Don Gehrmann, van wie hij verleden week verloren had, was ditmaal niet van de partij. Slijkhuis is de eerste buitenlander, die de „Hun- ter" mijl gewonnen heeft. Uitslag: 1. Slijkhuis 4min. 12.4 s., 2. Twomey (V.S.), 3. Ross (V.S.), 4. Pratt (V.S.), 5. Stone (V.S.). Bengtsson tweede op de 1009 yards. Tijdens de wedstrijden op over dekte banen van de athletiekbond van Boston kwam de Zweed Bengts son uit op de 1000 yards. Een uur voordat de wedstrijden begonnen had hij de officials gevraagd hem van de z.g. „Hunter" mijl, waarvoor hij oorspronkelijk ingeschreven was, over te schakelen naar de 1000 yards. De uitslag van de race luidde: 1. Grosholz (V.S.) 2 min. 12.8 sec., 2. Joyce (V.S.), 3. Bengtsson (Zw.), 4. Browne (V.S.). Ahlden verslaat Gaston Reiff. De 2 mijl werd gewonnen door de Zweed Ahlden, die de Belg Reiff diging van de athl. ver. „Donar", om te komen luisteren naar een causerie over de olympische spelen, door de bekende veertienvoudige Nederland se recordhouder Frits de Ruyter uit Amsterdam, waarna de K.N.A.U. pro pagandist, de heer Haitsma, een aan tal prachtige sportfilms vertoonde Het was voor ons een ietwat vreem de gewaarwording de populaire ex- middenafstandloper, die wij zo vele malen op de sintelbaan of op het groene veld in actie zagen, thans ach ter de groene tafel te zien optreden, doch wij kunnen over deze kennis making slecht één roep hebben méér dan geslaagd! In z'n eenvoudige verteltrant nam de Ruyter ons in ge dachten mee in en om het^Wembley stadion en op smakelijke wijze ver namen wij tal van interessante we tenswaardigheden waarin een aan- daqhtig gehoor vaak duchtig plezier had. Wij hopen Frits de Ruyter nog eens spoedig weer te horen. Ook de heer Haïtsma trok met z'n fraaie films alle belangstelling, zodat Donar, met een tot de laatste plaats gevulde bovenzaal in „In den Ver gulden Turk", groot succes had met déze avond. WIELRENNEN Swift Combinatie De Zondag verreden veldrit over 25 km werd gewonnen door J. Riethoven in de tijd van 50 min. 6.4 sec. 2. C. v. d. Poel, 3. Jac de Jonge, 4 R. Wallet, 5 J. Thomasse. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND. De uitslagen van de Leidse Bil jartbond zijn: le klas: T.O.G. 1Spoortje 1 24 Spijkerbak ICarambol 1 60, Ca- r am bol 2—Spijkerbak 2 24, TOG 2—TOG 3 3—3. D.V.H. 1—Morsch- poort 1 0—5, TOP 1 UVS 1 2—4. T-? klas: Morschpoort 2Rijne- gom 1 6—2, TOP 2—de Valk 1 uit gesteld, de Ho.ek 1Drei Pott 1 uit gesteld, Spijkerbak 3—Carambol 3 08. 3e klas: O.G. 1—D.O.H. 2 6—2, de Hoek 2Vierkantje 1 44, 't Zuid 1—Spoortje 2 6—2, TOG 5—UVS 2 uitgesteld, TOG 4Carambol 4 uit gesteld. 4e klas: TOG 6Rijnegom 2 1—7 Morschpoort 3EMM 1 62, Drei Pott: 2—DVH 2 4—4, 't Zuid 2— Spijkerbak 4 2—6, TOP 3—de Valk 2 8—0. 5e klas: de Hoek 3UVS 3 44, Drei Pott. 3Spoortje 3 62, Spij kerbak 5—'t Zuid 3 3—5, TOP 4— Carambol 5 26, Vierkantje 2 Morschpoort 4 26. 6e klas: Rijnegom 3TOG 7 44, de Valk 3Morschpoort 5 44, Vierkantje 3't Zuid 4 62, Ca rambol 6—UVS 4 8—0, Drei Pott 4 —TOP 5 4—4. 7e klas: Rijnegom 4Morschpoort 6 6—2, de Valk 4—UVS 5 8—0, 't Zuid 5—O.G. 2 4—4. Sport in 't kort De wedstrijd tussen de ama teur voetbalteams van Engeland en Noord-Ierlanrd eindigde in een 10 overwinning van de Ieren. Allan, de Amerikaanse winnaar van de 100 meter rugslag bij de Olympische Spelen, vestigde een nieuw wereldrecord voor de afstand met 63.6 sec. Het oude record stond sinds 14 Februari 1948 op zijn naam met 64 sec. Te Zwolle werden 2 wedstrij den gespeeld om het bondenkam pioenschap van Nederland. De Noor delijke Schaakbond verloor van de Twentse Schaakbond met 64, ter wijl de Oostelijkfje schaakbond met 9'1 van de Friese Schaakbond won. De Chileense kapitein Alberto Larraguibel heeft met het paard „Huaso" een hoogtesprong van 2 me ter 47 gemaakt, een nieuwe wereld record. Het oude record was 2 meter 45 en stond op naam van de Italiaan Gutierez. In de wedstrijd om het floret kampioenschap schermen voor dames veroverde mej. D. Secrève (Den Haag) ongeslagen het kampioenschap met slechts 12 ontv. en 40 geg. tref fers. klopte na een van de spannendste eindspurts, die ooit bij indoor wed strijden werden geregistreerd. De deelnemers moesten 22 ronden afleggen, en na vier ronden reeds nam Reiff de kop en handhaafde zich daar tot drie ronden voor de finish. Het ging nu slechts tussen Reiff, Ahlden en de Amerikaan Wilt. De andere deelnemers waren afgevallen of speelden geen rol meer. Ahlden wist de Belg even van de kop te verdringen maar Reiff viel hem dadelijk aan en nam de leidi.jg weer over, ofschoon hij een van zijn schoenen verloor, een geweldige handicap. Eén ronde voor de finish had Reiff nog altijd een kleine voorsprong, toen zette Ahl den een vertwijfelde eindspurt in, die hem in staat stelde met miniem verschil als eerste over de streep te gaan. Wilt had 18 meter achterstand op de Zweed en de Belg. De uitslag was: 1. Ahlden 8 min. 55.5 sec., 2. Reiff op 10 centimeter, 3. Wilt (V.S.), 4. Church (V.S.). De tijd van Aftilden is de beste die in dit seizoen op overdekte banen over 2 mijl gemaakt. Reiff had na afloop een grote blaar aan zijn linkervoet, een ge volg van het feit, dat hij meer dan twee ronden zonder schoen liep. De blaar ging ooen, zodat het de vraag is of hij dit seizoen nog op over dekte banen zal kunnen uitkomen. SCHAKEN ALGEMENE VERGADERING LEIDSE SCHAAKBOND Zaterdagmiddag hield de Leidse Schaakbond de algemene vergade ring in 't restaurant „De Doelen", Rapenburg 2. Deze vergadering had, zo op het oog, een weinig belangrijke agenda. De lezing van notulen en jaarversla gen van secretaris en penningmees ter ondervond de belangstelling welke meestentijds aan deze agenda punten wordt betoond, nl. omge keerd evenredig met het werk dooi de functionarissen hieraan besteed. Ook de „Begroting 1949" die men niet zwart op wit onder ogen kreeg, bleef een getallendreun, die men in het geheel niet of althans zeer moei lijk vo1gen kon. Bij de ingekomen stukken was een brief van Tijd schriftcommissaris Eggink over „Jeugdschaar". De heren Leenheer en Rotteveel drongen er op aan, dat het bestuur aan dit belangrijke onderwerp alle aandacht zou schenken. Veruit boven deze gewone, ge bruikelijke vergadering-onderwer pen ging de discussie over het bij de mededelingen te berde gebrachte onderwern betreffende het royement voor de deelname aan de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van de heer Rotteveel. Het bestuur had de heer Rotteveel deze straf maatregel opge1egd wegens het „ken nelijk met opzet niet verdedigen van zijn kansen in zijn partij in de laatste ronde der voorwedstrijden". In een bewogen vertoog richtte de heer Rotteveel zich tot bestuur en gedelegeerde en verklaarde dat van opzet geen sprake was geweest. Door verscheidene afgevaardigden daarna gevraagd, bleef het bestuur in gebreke het bewijs van de opzet te leveren. Ten slotte werd een voor stel Leenheer (Dan. Noteboom) in stemming gebracht, waarbij de af gevaardigden zich konden uitspre ken vóór of tegen het royement. Met 13 tegen 6 en 18 onthoudingen werd de bestuursbeslissing nietig ver klaard. He1 aas meende het bestuur na het bekend worden van deze uit slag de functies neer te moeten leg gen. En hierop beleefde men een de monstratie van datgene, waardoor het schaakspel mede zijn grote waar de voor de samenleving heeft. Een schaker leert om urenlang met in zet van al zijn geestkracht zijn te genstander te bestrijden en onmid dellijk na afloop der partij dezelfde schaakvriend te zijn des weleer. Zo ook hier, wedstrijdleider Galjaard en Rotteveel gaven elkaar, na een hartstochtelijk beroep van Rotteveel, de hand. De overige bestuursleden kwamen op hun te haastig genomen beslissing terug en direct hierop werd ook de vete tussen Leenheer en Modderman met een handdruk teniet, gedaan. Zo eindigde deze veeü bewogen vergadering in een geest van samen werking die wij zozeer voor de be vordering van ons koninklijk spel behoeven. Schaakclub „Voorschoten" Het was een optimistisch geluid, dat de voorzitter van de V.S.C., de heer Van Os, liet horen in zijn openingswoord voor de 3e jaarvergadering van deze jonge vereniging. Het ledental is zo toegenomen, dat „Voorschoten" dit seizoen met twee 10-tallen kan uit komen in de competitie van de Leid se Schaakbond, hetgeen voorheen de vroegere Voorschotense schaakclub nooit is mogen gelukken. Gedurende haar bestaan heeft de VSC aan 16 competitie-wedstrijden deelgenomen en hiervan werden 13 gewonnen en l ge1 ijk gespeeld! Tweemaal achtereenvolgens be haalde het le tiental het kampioen schap van de 2e klasse, v De grote moeilijkheden, die iedere jonge ver eniging in deze jaren vooral onder vindt, nl. de aanschaffing van het thans zo kostbare materiaal, zijn, dank de VSC-leden, voor een groot deel overwonnen. Ook uit de jaar verslagen van secretaris en penning meester Veek, dat „Voorschoten" op de goede weg is en wij zouden ons sterk moeten vergissen, a's niet na enkele jaren de VSC wederom haar intrede zal doen in de le klasse L.S.B. Na afloop der vergadering volgde men ook hier de aantrekkelijke ge woonte van andere clubs door een gongwedstrijd te houden. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Cho pin; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.30 Ochtendconcert; 10.00 Kleuterprogr. 10.40 Schoolradio; 11.00 Gr.pl.; 11.40 Gr. pl.12.30 Land- en tuinbouw; 13.00 Nieuws; 14.00 Ned. Kamerkwar tet; 14.30 „Onder ons 15.00 School radio; 16.00 Ziekenbezoek; 17.00 Na schooltijd; 17.45 Reg.-uitzending; 18.20t Sportpraatje; 19.00 Nieuws; 20.05' De gewone man; 20.40 Gedich tenten van Guido Gezelle; 20.50 Om roeporkest; 21.30 Opera Monteverdi; 22.30 Gr.pl.23.00 Nieuws; 23.15 Ka mermuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Gr.pl.; 9.30 Wa terstanden; 10.15 Arbeidsvitaminen; 1050 Kleuterpi'ogr.; Kleuterprogr. 11.00 Viool; 12.00 Lyra trio; 12.33 Platteland; 13.00 Nieuws; 13.20 Me- tropole Orkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio-matinée; 16.25 Honderd beroemde componisten; 16.40 Jeugdprcgr.; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich; 19.00 Radiostrip; 19.30 Viool en piano; 20.00 Nieuws; 21.35 Clinge Doorenbos; 21.45 v. d. Mandere; 22.30 Zang en samenspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pl. TELEVISIE-INDUSTRIE KAN ZICH ONTPLOOIEN. Onderhandelingen te Eindhoven tussen afgevaardigden van de be langrijkste Engelse radio- en tele visiemaatschappijen en de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken hebben geleid tot algehele overeenstemming omtrent aanbevelingen van techni sche standaards voor de televisie omroep. Men is het eens geworden over een lijnen-aantal van 625. De overeenkomst betekent niet, dat in Engeland het aldaar gelden de systeem van 405 lijnen thans verlaten zou worden. 3. E"rederik spreidde ter stond zijn jasje op de vloer en ging er op zitten. „Fluutfluutfoetsipief H 20 37!!" zei hij, en even later vloog hij het raam uit. Met grote snelheid raas de Frederik langs de nach telijke hemel. Telkens keek hij op zjpi horloge of hij nog wel in de goede richting vloog, en zo nu en dan wij zigde hij iets van koers. Toen het horloge (een to verhorlo ge!) op drie minuten voor half tien stond stopte Frederik opeens. „Hier moet het zijn!" prevelde dé tovenaarsleerling. Hij boog ziph over de rand van zijn jasje en tuurde op lettend naar beneden. Frederik zag dat hij zich vlak boven het raadhuis van het stadje bevond. Een enkele late wandelaar haastte zich naar huis maar verder waren de straten ver laten. „Misschien had ik beter morgen ochtend kunnen gaanbedacht Frederik, „alles is zo stil en een zaam.. op zo'n avond kan van alles gebeuren. Van die nare dingen, die overdag niet mogelijk zijn.." Weifelend schoof Frederik op zijn jasje heen en weer, maar toen her innerde hij zich het angstige gekreun van de Notaris en was zijn besluit genomen. Voorzichtig stuurde hij zijn vlie gend jasje naar beneden en maakte een keurige landing op het markt plein, vlak voor het stadhuis. - „Ziezo!" mompelde Frederik, ter wijl hij zijn jasje wat afschuierde. „Dit is het begin. Nu komt de rest nog en dan is het weer afgelopen. Laat ik beginnen met het raadhuis te inspecteren." Als een schaduw stak hij snel het pleintje over en glipte de openstaan de voordeur van het raadhuis binnen. In de hal van het gebouw was het kil en vochtig; geen enkel licht brandde er en geen levend wezen was te zien. Sluipend bewoog Frederik zich van de ene nis naar de andere en nam intussen zijn omgeving met scherpe ogen op. Toen er echter beneden niets bijzonders te ontdekken viel besloot hij de bovenverdiepingen te gaan onderzoeken.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6