TYPEN - STENO De T.B.C.-misère onder het vee Koninklijke belangstelling MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Dokter P. J. M. Niemer f Een bekend geneesheer dokter P. J. M. Niemer is Zaterdag op 65- jarige leeftijd overleden. Na zijn gymnasiale en universitaire studie in Amsterdam te hebben voltooid, is de heer Niemer ongeveer anderhalf jaar als assistent werkzaam, geweest aan het O. L. Vr. Gasthuis te Am sterdam en in 1911 heeft hij zich als c.rts in Leiden gevestigd. Dokter Niemer was een zeer ge waardeerd. en gerespecteerd genees heer. Een rustig en serieus man, wien men gemakkelijk en graag zijn vertrouwen schonk. In de gezinnen, waar hij de huisarts was, zal zijn heengaan door allen worden gevoeld als een persoonlijk verlies. Bij ziek ten, welke werkelijk van ernstige .aard waren, gaf hij ziéh met dage lijkse toewijding en gespannen zorg, om genezing te brengen aan zijn patiënten, in wie hij zag zijn mede mensen, tot wier hulp hij door een heilige plicht geroepen was. Hij ken de ?eer. zorg voor zichzelf. Aan va- cantie dacht hij niet. Een hem typerende trek was zijn altijd beheerste kalmte, die hem, naar 't ons toescheen, niet zozeer van nature was geschonken vals wel erworven door een geestelijke trai ning. Dokter Niemer was een medicus, die zijn edel beroep, waarvan de H. Schrift (Eccl. 3:14) zegt: „De ge neesheer wordt om zijn kennis ge- eer d en staat voor vorsten als huns gelijke", ook op een waardige wijze vervulde. Waar zijn medische hulp werd gevraagd door een sociaal-cha ritatieve instelling, gaf hij deze met •directe bereidwillieheid, zonder daarvoor enig stoffelijk voordeel te willen accepteren. O.m. heeft hij tal loze buitenlandse kinderen „pro Deo" geneeskundige hulp geschon ken. Uit erkentelijkheid daarvoor heeft het Hongaarse Rode Kruis hem een onderscheiding verleend. Dokter Niemer leefde eenvoudig en sober. IJdelheid kon hij niet ver dragen bij anderen en in eigen leven heeft hij letterlijk alle gelegenheden ontweken, waarbij hem persoonlijk eer en hulde zou worden gebracht. Wij dachten wel eens, dat hem in héél zijn leven voor de geest is blij ven staan het voorbeeld v^n die een voudige priester, die in zijn Amster damse studententijd de geestelijke leidsman der studenten was, die zijn vriend is geworden, en over wien we hem in latere jaren nog vaak met vlammende verering hoorden spre ken; de grote geleerde en in eenvoud onovertroffen pater dr. de Groot O.P. Voor werkzaamheden, liggend bui ten zijn medische practijk. doch ook op medisch terrein, gaf hij gaarne zijn tijd, voorzover die nog beschik baar was; zo was hij bestuurslid van de afd. Leiden van het Wit-Gele Kruis. De enige functie, voorzover ons bekend, die hij buiten zijn di recte of indirecte mediscjfê activi teit vervulde, was die van Kerk meester der parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug), welke functie hij met klaarblijkelijke toewijding en liefde waarnam. Moge de gedachtenis aan deze ge neesheer vele jaren onder ons le vend blijven in zijn twee zoons, die beiden 'het beroep van hun vader hebben gekozen van wie de een zich heeft gevestigd als vrouwenarts te Leiden en de ander zichzelf heeft geschonken voor het medisch missie werk in Indië. Nog tijdig voor het overlijden van zijn vader, verleden week Maandag, is deze zoon in het vaderland gekomen. Wij zouden niet handelen in de geest van de diep-overtuigde katho liek Niemer, indien wij dit „in me- moriam" zouden besluiten, zonder er aan te herinneren, dat zijn vrienden en de velen, die hem dank verplicht weten, hem maar één dienst kunnen bewijzen, welke is: hem met piëteit te eedenken in hun gebed. R.I.P. NEL OOSTHOUT IN DE LEIDSE SCHOUWBURG A.S. WOENSDAG. Zoals reeds bekend is, heeft de Katholieke Vrouwenbeweging van Leiden voor de viering van haar 35- jarig bestaan beslag weten te leg gen op de declamatrice van groot formaat: Nel Oosthout. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid ken nis te negïen van de recensies in Engelse kranten als „The Birming ham Mail." en „The Daily Tele graph" en andere. Deze zijn vol lof over de uitzonderlijke talenten, waarmede Nel Oosthout in De Krijt- kring niet minder dan achttien ver schillende rollen weet te Vertolken. Er bestaat ook in Leiden klaar blijkelijk veel belangstelling voor dit belangrijk gebeuren. Daar deze avond gegeven wordt door het Vrouwengilde en de K.A.V., -wordt aan de leden hiervan bij de kaart verkoop de voorkeur gegeven. Het zou echter een misverstand zijn te denken, dat de avond uitsluitend bestemd is voor de leden van deze verenigingen en hun introducé's. Zover de kaarten, die over zijn, dit toelaten, zijn ook andere dames en haar echtgenoten enz. welkom. Ge legenheid tot plaatsbespreken Maan dag, Dinsdag en Woensdag van 10 tot 1 uur. ZINGENDE JEUGD EN R.K. GEMENGD KOOR CECILIA Het R.K. Kinderkoor „Zingende Jeugd" heeft gisterenavond een goe de beurt gemaakt. De leermeester Emmanuel van Niekerk kan tevre den zijn over zijn leerlingen. Het jonge volkje voerde onder zijn lei ding de door Johanna Veth gearran geerde operette „Reepelsteeltje" op. Sinds verleden jaar zijn de kinders goed vooruitgegaan en wat zij de den was ongekunsteld en eenvoudig. Behoudens een enkel ongelukje in zuiverheid vlotten de koortjes goed en wat aan kinderen niet gemakke lijk te leren is: de toon bleef beschei den. Zo was 't ook Inet de actie. Al les was bescheiden en beschaafd. Iets meer uit de plooi zou best mogen. Daarvoor moeten al de kinders eens naar „Reepelsteeltje" kijken, die had de slag te pakken en beschikt bo vendien over een mooi stemmetje. De goede koningin van Dorea had de spreekrol; de Prins denke zich wat meer in zijn rol in en legge zich op wat meer hoffelijkheid in spre ken en gebaartjes toe; maar hij zingt aardig. De molenaar i? de grapjas aan het hof. De molenaarsdochter was een lieve verschijning. Hovelin gen en kaboutertjes deden elk voor zich hun best, de aardige operette zo goed mogelijk te doen slagen. De heer Snelderwaard regisseeerdc met goede smaak. De troonzaal was door hem met eenvoudige middelen maar met uitstekend effect ontworpen en uitgevoerd. Dee meisjes vormden in keurige toiletjes een echte sprook jes-hofstoet. De kabouters met hun captain Reepelsteeltje zongen en dansten in 't bos, dat 't een lieve lust was. De begeleidin'g was veel te sterk voor een kinderspel. Al met al een geslaagde opvoering. De heer van Niekerk werd luide toegejuicht door de volle zaal van 't Antonius Clubhuis en kreeg mooie bloemen. Inmidde's wachtte de toehoorders een verrassing. Het gemengd koor „Cecilia" zong onder van Niekerk een Ave Maria van Arcadelt en last nol least Sicut Servus van da Pa- lestrina, twee a cappella werken waarin koor en koorleider goed thuis zijn. Met enthousiast applaus werd ook deze uitvoering begroet. J. Kortmann. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde: mej. E. J. Sluijter te Leiden en de heer A. A. v. Soest- bergen te Wassenaar. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte, de heren A. H. Baal te Was senaar en J. W. M. Keunen te Den Haag. Geslaagd voor het artsexamen 2e gedeelte: mevr. K. Rothbarth-Fren- kel te Aerdenhout. VIER JONGENS DOOR HET IJS GEZAKT. Zaterdagmiddag tegen 6 uur zijn vier jongens, die zich op de Spoor- sloot langs de Potgieterlaan gewaagd hadden, door het ijs gezakt. De heren J. v. d. Linden en Chr. de Roode wisten door kordaat optreden de vier onvoorzichtige jongens weer op het droge te brengen. De 8-jarige G. H., uit de Nic. Beetsstraat, was reeds bewusteloos en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is echter niet gevaarlijk. 2—3 mnd. klaar Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 „DE SPAANSE POT" OVERGEDRAGEN. Het 16e eeuwse pand Kloksteeg 2, dat zoals wij Zaterdag 1.1. uitvoe rig berichtten door de Vereniging ,X>ud Leiden" werd aangekocht en geheel gerestaureerd, werd Zater dagmiddag aan de nieuwe bewoner, de antiquair H. Werz, overgedragen. Daartoe verzamelde zich een aan tal genodigden in het tegenover ge legen .Warong Djawa", waar de heer A. Bicker Kaarten, secretaris van het fonds „Het Leidse Woonhuis", de aanwezigen verwelkomde. Architect G. v. d. Mark, die geheel belange loos de restauratie had geleid, gaf een uitvoerig exposé van de moei lijkheden die met deze restauratie gepaard gingen, de vondsten die werden gedaan en de bereikte re sultaten. De voorzitter van ,Oud Leiden", dr. T. P. Sevensma, voerde hierna het woord, evenals de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, waarna dr. Sevensma aan de heer Werz de sleutels van het huis overhandigde en daarmede het pand overdroeg. De aanwezigen, waaronder verte genwoordigers van het ministerie van Wederopbouw, het minister van O., K. en W-> de Rijksdienst voor Mo numentenzorg en Gemeentewerken wethouder A. J. Jongeleen, dr. E. Pelinck, directeur van ,De Laken hal", rar. A. van Royen, archivaris, en het bestuur van „Oud Leiden", maakten hierna een rondgang door het gerestaureerde huis. K. A. B„ afd. Leiden. Dinsdag 3 Februari: Ontwikkelingsavond in het St. Antonius Clubhuis. Spreker de heer Th. Viergever over het onder werp: „Coöperatief leven en streven." Verder een gevarieerd filmprogram ma en muzikale opluistering door dc K. A. B.-tSymphonie. Ook de vrou wen worden verwacht. Maandag, 14 Februari: Bonte Vas tenavondviering in de Stadsgehoor zaal, verzorgd door het K. A. B. To neel. de eigen symphonie en ons lid, Gè Heijnen, die a's conferencier zal optreden. Na afloop van ihet non-stop programma een dansje, onder leiding van Evert Castelein. De toegezonden toegangsbewijzen zijn alleen geldig, wanneer ze rood zijn afgestempeld. Hiervoor is gelegenheid a.s. Zater- Een onderwerp, dat iedere vee houder na aan het hart ligt, is onge twijfeld de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. Aller wegen wordt thans „gedruppeld"oftewel ingespo ten en de uitkomsten slfpn veler verwachtingen de bodem in. Het re actie-percentage blijkt in vele ge vallen zeer te zijn gestegen, ja, op bedrijven, die jarenlang „vrij" waren, komen talrijke reageerders voor. Wij schrijven ,vrij" want ieder weet, dat de krachtige tuberculine van heden méér reageerders oplevert dan de zwakkevan vroeger. Bovendien blijkt de inspuiting aan de hals ook weel beter te werken dan de inspuiting in de staartplooi van vroeger. En ten slotte is het reactie-pct. sinds de oor log door allerlei oorzaken ontegen zeggelijk gestegen, b.v. door vee evacuatie, vee-invoer in ontvolkte streken en onvoldoende bestrijdings mogelijkheden door oorlogshandelin gen. Het vraagstuk is ernstig. En dat niet alleen vanwege cfc: volksgezondheid (reageerders kun nen te allen tijde open lijders wor den), maar ook in verband met de uitvoer van kaas en fokvee. Hoeveel pet. reageert in ons land weet nie mand nauwkeurig, maar het kon wel eens dicht bij de 20 liggen en daar mede maken wij slechts reclame in het buitenland. Hoe men de zaak ook bekijkt, de bestrijding is noodzake lijk de moeilijkheden ten spijt. Ve len hebben bezwaren tegen het ver plichte karakter der bestrijding, terwijl ook de uitvoering nogal eens tegenstand opwekt. Daar wordt ge werkt met heffingen en toeslagen op de i melk, betaalt de boer alles in hoofdzaak zelf en in beginsel achten velen dit onjuist. Zij menen, dat wanneer de consument t.b.c.-vrije melk wenst, hij ook maar bereid moet zijn om een hogere prijs te be talen. Zij willen dus een toeslag van enkele ct. per liter voor vrije bedrij ven. Deze redenering is juist, maar aangezieri' de melkfabrieken nogal moeite zouden hebben met de inrich ting van twee melkontvangsten (één voor melk van t.b.c.- of i-eactievrije bedrijven) en één voor niet niet- vrije) zal de toepassing nogal wat voeten in de aarde hebben. Ook een vraag: Gezien de verschil lende uitkomsten in de afgelopen ja ren, betwijfelen velen het, of het on derzoek voor 100 pet. betrouwbaar is. Welnu, dat is het niet! De reactie op tuberculine is een biologisch pro ces, dat door enkele uitwendige om standigheden kan worden beinvloed. Er zijn nog veel meer grieven, die wy niet alle kunnen behandelen maar men dient te bedenken, dat de bestrijding harde noodzaak is.... dat zij een zaak van vele jaren vormt en niet is bedoeld als werk verschaffing aan ambtenaren van ge zondheidsdiensten, dierenartsen of asistenten. Zeer zeker zal men de kosten van een en ander niet uitslui tend op de boer moeten verhalen, maar men dient te bedenken, dat een lagere melkprijs voor niet-vrije bedrijven weerstanden opwekt, die begrijpelijk zijn. Waar moeten al die reageerders naar toe? Opeten gaat niet in een jaar en ze moeten ergens blijven! Daarom zal men de oplos sing moeten zoeken in een hogere prijs voor vrije melk en in vele ge vallen zal de boer in de tuberculi- natie alleen ëen aanwijzing moeten zien wat betreft het in de toekomst opruimen v^n koeien. Daarnaast zal hij in vele gevallen meer ernst moe ten maken met de vrije opfok en met de afzondering van reageerders. Met name dit laatste kan met wat goed, wil nog heel wat worden ver beterd, óók in de laatste kan men beterd, óók in de weide. En organisa torisch is wellicht ook nog wat te be reiken, door de massa reageerders, die zeer vaak nog goede melkgeef- sters bevat, in bepaalde gebieden sa men te brengen onder redelijke gel delijke voorwaarden voor de betrok kenen. Krijgen wij zulke „melkge- bieden" niet, dan zal de besmetting lang blijven bestaan. DE BRITSE UITVOER. Wat in het begin van dit jaar nog een vrijwel onbereikbaar doel scheen, nl. om voor 1949 de Britse uitvoer op 150 van die van voor de oorlog te brengen, heeft de Britse industrie in 10 maanden weten te bereiken. Dit is een geweldige prestatie, die even wel nog niet voldoende is om de ;n- voer te dekken. Over November ver toont de Engelse handelsbalans nog een invoer-overschot van 28,8 mil- lioen pond, wat intussen het laagste sinds 2 jaar is. Dit resultaat is grotendeels bereikt door de doelbewuste industrialisatie, die Engeland sinds de oorlog na streeft. Voor de oorlog waren er in Engeland zes gebieden, waar vrijwel chronisch werkloosheid heerste. Dat was in de streken van de mijnbouw, de metaal- en de textielindustrie. In deze streken en daar waar grote fa brieken voor oorlogsproductie waren gebouwd, heeft de regering de stich ting van nieuwe industrieën sterk be vorderd, waardoor reeds 443 nieuwe fabrieken in gebruik konden worden genomen. In aanbouw zijh op het ogenblik 550 andere, terwijl de plan nen voor 210 fabrieken klaar liggen Tot nu toe werd nieuwe arbeidsgele genheid geschapen voor bijna 185.000 arbeiders (in hoeverre deze indu strieën bij een economische crisir zou^ den kunnen bestaan, is natuurlijk niet te voorspellen). Men wil thans ook in Schotland door oprichting van waterkrachtwerken, die goedkope electriciteit kunnen leveren, de mo gelijkheid van industrialisatie voor deze arme streken openen. dag van 4 tot 5.30 uur in het St. Vin- centiusgebouw, Hooèl Kerkgracht 32. Kinderen onder de 16 jaar hebben onder geen voorwaarde toegang. HILLEGOM „Die Jahreszeiten". Het Chr. Zangkoor Asaf heeft gisteren met de Haarlemse Orkestvereniging de Jaargetijden van Jos Hayan uitge voerd. Solisten waren Lize Schoo, Frans Müller en Henri Welbooren. Aan de vleugel accompagneerde onze oud-plaatsgenote, mej. Agaath van der Mey. Dirigent was de heer S. P. Visser. De uitvoering was uitstekend en het koor zeer verdienstelijk. Thans neemt men in studie: „Elias" van Mendelssohn. Doorgelicht. Alld drukkers en zetters der fa. Hamberg Co. alhier werden gisteren „aan de lopende band" doorgelicht. Dit geschiedde met de doorlichtingswagen van het Cen traal Bureau voor Keuringen, uit gaande van de Bond van Grafische bedrijven. Een en ander had veel be langstelling. Geboren: d. van P. Jonkheer en A. M. Brouwer; d. van D. Rovers en S. M. Meisen; z. van S. Oudakker en A. C. IJtsma; z. van F. Bruir.ing en W. G. Kardol; d. van G. Troost en W. A. Vermeer; z. van A. Hogervorst en P. van Leeuwen; z. van D. Boef en S. van Es; d. van T. M. Schijf en A. J. Siecker; d. van J. Blokker en E. Scheepmaker; z. van H. van der Wo'.f en G. Schrier. Ondertrouwd: H. J. van Leeuwen en J. M. Mense; C. Brouwer en J. J, M. Stevens Getrouwd: J. Philippo en S. Spier; S. van Velzen en J. M. de Rooij; P. de Groot en M. Diessen C. F. H. Ster ken en M. Vrielink. Overleden: W. van Beelen m. 77 i.; A. Veldhuizen van Zanten m. 82 j.; E. StokmanSpierings vr. 74 jaar. HAZERSWOUDE GEEN „NIWIN-COMITé" OPGERICHT. Zaterdagavond kwamen op ver zoek van de burgemeester de be stuursleden van de afdelingen „Pro- Rege", Band Nederland-Indonesië" en „Kath. Thuisfront" bijeen. Deze vergadering had ten doel, de belan gen van onze jongens, zowel in Oost- als in West-Indië te behartigen. De burgemeester verwelkomde in het bijzonder-de heer de Wind, promotor van de N.I.W.I.N. uit 's-Gravenhage. De heer de Wind zette breedvoerig uiteen wat de N.I.W.I.N. voor de sol daten in Indonesië doet. Spreker ver- zo.cht daarna uit de bestóren van de verschillende afdelingen een comité te vormen tot oprichting van een af deling hier ter plaatse van de N.I.W. I.N. Door verschillende bestuursleden werd hierover het woord gevoerd. Men was van gedachte, dat. wanneer alhier een afd. van de N.I.W.I.N. werd opgericht, dit een afbreuk zou we zen voor de thans bestaande afdelin gen. Niettegenstaande hierover land en breedvoerig werd gesproken, kwam men tot geen resultaat. De bur gemeester dankte daarna de spreker voor zyn gehouden betoog on de aan wezigen voor hun opkomst, en sloot deze vergadering. Geboren: Johanna J.. d. van J. van den Bosch en H. van Veen; Willy, d. van J. B. van der Lelie en van S. Vreugdenhil; Adriana M., d. van L. D. Vergunst en N. Kwakernaak; Jan, z. van M. de Jong en L. Hulsbos; An- thonius J., z van M. P. H. Bakker en C. W. Dogge'mans; Geriy J. H., d. van J. H. Pels en G. Slootweg. Getrouwd* L. Hakkenbrak en a. v. Rijssel; H. van der Meer en M. Mar- celis. KATWIJK GOUDEN JUBILEUM VAN DE GASFABRIEK. De gasfabriek jubileert, en nog wel in 't goud. Reeds enkele dagen is een feestverlichting aangebracht, het geen des avonds sprookjesachtig aan- do.Maar vandaag is hef de grote dag, te 2 uur receptie, des avonds di ner voor de raadsleden en de ambte naren van het bedrijf. Daar komen we dus morgen op terug. Het was de 27e Januari 1898 da. onder het Burgemeesterschap van T. A. O. de Ridder het raadsbesluit ge nomen werd tot de bouw van een eigen gasfabriek en op 7 Febr 1899 kon voor het eerst de gasverlichting worden ontstoken. Vanaf 1899 tot 1914 stond het bedrijf onder leiding van de heer G. Kleinhout, nog in leven, en in 1914 werd tot directeur be noemd de heer E A. van Daalen (in middels overleden) die in 1932 werd opgevolgd door de heer Adriaanse. terwijl thans sinds 1940 aan het hoofd van het bedrijf staat de heer Blom. Aanvankelijk waren het een paar honderd aangeslotenen, thans be draagt dit aantal ruim 4000. In 1919 was het aantal Kub. M. gas, dat ge produceerd werd 826000; in 1825 werd het millioen gepasseerd, in 1931 was dit aan gegroeid tot IN millioen eh in 1939 had het de 2 millioen overschre den. Dat de oorlog hierin een grote ommekeer teweeg bracht kan ieder begrijpen, het productiecijfeer was tot 600.000 M3. gedaald. Maar spoedjg na de bevrijding kwam de normale groei weer en in 1946 was weer het cijfer van 2 millioen overschreden, in 1947 tot 2.400.000 en in 1948 was het cijfer 2.650.000 M3. bereikt. Bij de overheid bestaat het streven tot centralisatie van de gasvoorziening. De directie sprak er zijn teleurstelling reeds over uit, dat geen vergunning kan worden verkregen om versleten ovens door nieuwe te vervangen. Als dit voor nemen in werkelijkheid wordt omge zet is het met de zelfstandigheid over 6 jaar, als nieuwe ovens aangekocht moeten worden, gedaan. LEIDSCHENDAM Subsidie St Antoniushove. Ver wacht wordt'dat het ziekenhuis St. Antoniushove een verzoek zal indie nen <om een bijdrage in het exploita tie-tekort over 1949. Het gemeentebe stuur heeft besloten in afwachting van het verzoek een bedrag van 7000.disponibel te stellen. Geheel Uw leven zij op zelf beheersing gericht, LISSE DE DERDE EN LAATSTE BLOEM- LU STTENTOONSTELLING. De volgende week Dinsdag, 15 Fe bruari, zal de derde en laatste bol- bloemtentocnstclling worden ge opend. Deze laatste tentoonstelling van c-it seizoen georganiseerd door de stichting „Bloemiust", zal van een buitengewone kwaliteit zijn en de kroon op het werk van dit seizoen zijn. De afd. Lisse van de Alg. Veren, voor Bi.cultuur zal ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan der afd. haar medewerking hieraan te kunnen ge ven. Zij zal uitkomen met een mas sale inzending hyacinthen, tulpen en narcissen. Deze bloemen zullen wor den tentoongesteld in z.g. bindwerk, waarvoor tie meest bekende binders zijn geëngageerd om deze stand te verzorgen en waarom kosten nog moeiten gespaard zullen worden. NOORDWIJKERHOUT L. T. J. Op de ouder-avond van de L. T. J.St. Jozef par. sprak rec tor Brans over wezen en doel van de L. T. J. Na de koffie een klein to neelstuk in 2 bedrijvesn en toen .was het woord aan pastoor v. d. Waarden, die allereerst de jongens van de L. T. J. bedankte voor het opknappen van het kerkhof. Tijdens de pauze werd nogmaals koffie rondgediend en na de pauze volgde nog een decla matie en het optreden van de sinds kort bestaande gymnastiekvereniging voor jonge mannen. Tot slot was het woord aan de aalmoezenier, kape laan Vink, die de medewerking in riep van ae ouders en de leden aan spoorde zich als één man achter het bestuur te scharen. ROELOFARENDSVEEN 4e avond toneelconcours. De to neelver. O.K.O. uit Leiden gaf giste ren, in de toneelwedstrijd, een waar- ijk uitstekende vertolking van het fijngevoelige en humoristische ge geven „Adel in Livrei" van Henk Bakker. De hierboven omschreven krachten waren ook in O.K.O. aan wezig, waarbij wij vooral willen ver melden de vertolking van Alfred de Reunucour (B. v. Leeuwen) met zijn tegenspeler, Marcel, zijn kamerdie naar (G. Heynen). Ook de bekwame regisseur, de heer F. J. v. d. Meyden, alle lof voor zijn vaardige regie en bescheiden aandeel als tonelist-in dit stuk. I Vereniging „Voorzorg". Na ope ning door de voorz. de heer N. Bak ker Jacz., las de secr., de heer H. J. de Jong. de notulen. Uit het verslag van de penn., de heer J. L. Bakker, citeren wij, dat het kapitaal thans bedraagt ƒ9480.12. Het kassaldo steeg met ƒ27.74, tenyijl de winst over het afgelopen jaar 6.49 be droeg. Aan ziektegelden werd uitge keerd 1010, tegen 940 in 1947. Het ledental steeg met-17 tot rond 600. Namens de kascommissie verklaarde de heer Q. Warmerdam Wzn. boeken en bescheiden in orde. VOORSCHOTEN Feestavond K.A.B. Zondag avond. Voor deze gelegenheid was uitgenodigd het K. A. B.-Toneel uit Leiden, dat opvoerde het speciaal voor de KAB geschreven jubileum stuk „Het begon zo" van Jan Mul ler. Aan het begin van avond heet te de voorzitter van de Voorschoten- se afd., de heer N. Lamboo, allen welkom, in het bijzonder de geeste lijkheid, één van de pioniers van de KAB, de heer Jos. A. van Zeggelen uit 's-Gravenhage en de heer H. Lansink uit Oldenzaal. De heer Lan- smk sprak een propagandistische re de uit over „Wat er al is" Het tonee'spel werd door de Leid se K.A.B. keurig gespeeld. Het bracht ons terug in de beginperiode van de KAB, toen de pauselijke encycliek „Rerum Novarum" verschenen was. Het schilderde de slechte huiselijke toestanden in het arbeidersgezin, en de moeilijkheden van de werklieden vereniging. Jammer dat in dit stuk in 12 taferelen verdeeld was, vrat enigszins storend werkt. WASSENAAR Zaterdagmiddag heeft in de Ned. Herv. kerk te Wassenaar dr. J. J. Louët Feisser uit Amsterdam, bui tengewoon predikant bij de Amster damse maatschappij voor jonge man nen, het huwelijk van jhr. Henri de Jonge van Ellemeet, adjudant van de bevelhebber der zeestrijdkrachten en mej. Violet Charlie del Court van Krimpen ingezeged. De plechtigheid, welke te twaalf uur aanving, werd o.m. bijgewoond door H. M. Konin gin Juliana, die met haar oudste dochter prinses Beatrix even voor twaalven het kerkgebouw betrad. Prjnses Irene was een van de bruidsmeisjes. Dr. Louët Feisser hield te dezer gelegenheid een predicatie over Jo- zua 19: „Weest sterk en hebt goede moed en verschrik niet, want de Heer uw God is met uBalom waar gij heen gaat". Er was veel belangstelling voor deze huwelijksinzegening. ZOETERMEER Jubileum. Heden is het 25 jaar geleden, dat de wachtmeester der Rijkspolitie J. van der Velden werd aangesteld bij de 'gemeente-politie alhier. Geboren: Hendrikje, d. van M. Bloern en J Verseput; Dick, zoon van A. Elamd en E. Landheer; Jacobus A., z. van M. Bos en C. Riemens. Ondertrouwd; L. J. de Rooij 27 j. en P. J. Jaose 26 j.; A. Alberts 25 j. en A. M. den Hertog 21 jaar. Overleden: M. C. Franke 70 jaar weduwe van L. Kappeteijn. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). TOENEMENDE WIND. Aanvankelijk enkele overdrij vende wolkenbanken, later ver der toenemende bewolking en in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige en in het Noord-Westen van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-west. Vannacht alleen in het Zuid- Oosten van £et land nog plaat selijk lichte 'vorst. Morgen over dag iets zachter dan vandaag. BRITSE LOF VOOR NEDERLAND. Voor berechting Duitse oorlogs misdadigers. Te Berlijn is officieel medegedeeld, dat de voorzitter van het Tribunaal in de Britse zone, dat beslist over uit leveringen, kolonel Dunbar Steen, tij dens zijn bezoek aan Nederland op uitnodiging van de Nederlandse au toriteiten, de overtuiging heeft ge kregen, dat Duitse oorlogsmisdadi gers, die aan Nederland werden uit geleverd, vóór en gedurende hun pro ces behoorlijk behandeld werden. Ko lonel Steen verklaarde ervan over- tuigd te zijn, dat de processen, die te gen van oorlogsmisdaden beschuldig de Duitsers in Nederland werden ge voerd, op buitengewoon hoog justi tieel peil stonden en niemand, die aan Nederland ward uitgeleverd om be recht te worden, zich in het- minst bezorgd behoefde te maken over on rechtvaardige bejegening. STAAKSTERS VEROORDEELD WEGENS MISHANDELING. Drie stakende meisjes van zestien tot twintig jaar en een man stonden terecht voor de Amsterdamse poli tierechter mr. De Blécourt wegens bijten, krabben, schoppen en slaan van werkwilligen voor de poort van de Hollandiafabriek aan de Valken- weg op Kattenburg in de ochtend van Dinsdag 1 Februari. Rechter .De Blécourt deelde straffen uit van tien dagen gevangenis met onmid dellijke gevangenneming voor de twee oudsten cr een maand voor waardelijk tuchthuis voor de twee minderjarigen. „Wij hebben in vyf jaar oorlog te veel terreur gekend, om dergelijke feiten nog licht te kunnen nemen," zei hij. MIDDEL TEGEN KAALHOOFDIGHEID? Er is veel gerucht gemaald over een middel tegen kaalhoofdigheid, dat zou zijn uitgevonden. Kapper van Rooyen uit Een, een Drents gehucht vlak bij Norg, is plot seling beroemd geworden. Na twaalf jaar experimenteren heeft hij een haargroeimiddel samengesteld, dat volgens hem, afdoende is. Kapper Van Rooyen gebruikt ook infra-rode stralen bij zijn behandeling. Die duurt een half jaar, maar na drie weken zijn er al tere haartjes op de hoofden van zyn „patiënten" te zien. Volgens de heer Van Rooyen verwijdert het preparaat dat hij gebruikt de hoorn- laag van de huid. (,.En daar zit het 'm in". 'Zegt hij. „Bij kaalhoofdigheid ziet het haar, dat uit de wortel groeit, geen kans door die hoornlaag heen te dringen"). De experts zijn echter nogal huive rig bij de vaststelling van de waarde Levenslange gevangenisstraf is voor het Amsterdamse bijz. ge rechtshof geëist tegen twee Amster dammers, H. v. d. B. en P. Th. W. R., die huiszoekingen hadden ge houden in Joodse woningen, Joden hadden opgehaald en naar dc Hol landse Schouwburg overgebracht en ook Joden op straat hadden ge arresteerd. De zilveren medaille van het Carnegie Heldenfonds is uitgereikt aan de wachtmeester der rijkspoli tie Malherbe voor het met eigen levensgevaar redden van vijf per sonen, tijdens een ontploffing bij het verzamelen van munfcie en ont plofbare stoffen te Bierum. Wegens collaboratie zijn de aan nemers M. van D. en zijn zoon G. B. van D. uit IJsselmonde door de Rotterdamse kamer van het bijz. gerechtshof veroordeeld tot 3 jaar en acht maanden gevangen isstraf met aftrek. In verbant* met frauduleuze handelingen zijn te Winterswijk de vroegere leider van het distributie bedrijf en twee winkeliers ge arresteerd. HAAGSE GERECHTSHOF. Er ging wat af. Wegens' overtre ding van liet besluit inzake dc Voed selvoorziening was W. J. G. te Ilil- legom door de Politierechter veroor deeld tot f 7000 boete of 3 mnd hech tenis, van welk vonnis verdachte in hoger beroep kwam bij het Hof. De proc. generaal vorderde thans vermin dering der boete tot f 300 of 1 mnd hechtenis, en voorwaardelijk 3 mnd. gevangenisstraf. Straffen, die blijven. De Politie rechter had J. d. V. te Voorschoten veroordeeld tot 3 mnd gevangenis straf wegens een clandestiene slach terij-geschiedenis. Tot 2 mnd. gevan genisstraf was voor een dergelijk feit H. J. D. uit Voorschoten veroordeeld, tot 6 weken gevangenisstraf T. W. uit Leiden. Zij kwamen van die ver ordening in lïoger beroep bij het Hof. waar de proc. generaal echter geen termen vond wijziging in de straf te vragen en bevestiging van het vonnis verzocht.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3