Getuigen over het Sovjet paradijs De fiscus en de geschenken uit Indonesië Sancties tegen Nederland S)e ftzidaeSoti/fcont Directeor: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11608 Kardinaal Mindszenty in de Tweede Kamer WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32. TeleL 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., i 1.40 p. mndM 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 Hulp voor het gezin DE Paus heeft dezer dagen gespro ken over het gezin in een radio boodschap naar aanleiding van een Eucharistisch Congres "te Cali in Spanje. Als de Paus spreekt, luisteren we met gespitste aandacht. Niet alleen omdat dan voor ons spreekt de Paus. Maar ook omdat dan allen, van welke levensovertuiging of wereld beschouwing ook, in die stem mogen beluisteren de wijsheid van een bui tengewoon begenadigd man; omdat dan aan de wereld waarlijk iets wordt gezegd, waaruit zij groot nut kan trekken. Zo h^eft de Paus nu gewezen op de fundamentele betekenis van het ge zin. „Weinig zaken zijn op het ogenblik zo dringend als de verplichting, het christelijk gezin te versterken", zo verklaarde de Paus. „Het gezin", zo ging Hij voort, „vormt het fundament, waarop het gehele gebouw van de schepping steunt. Zo men het bestaan van de mensheid wil redden en er voor wenst te zorgen, dat de vrucht van de Verlossing niet zal verloren gaan, moet men deze natuurlijke bron zui veren". De Paus besloot Zijn toespraak met de verklaring, dat de ouders uit de Eucharistie de schatten van verstand zullen putten, die voor hun taak ver eist zyn, en dat de kinderen er de nodige genade kunnen vinden voor hun geestelijke ontwikkeling. Vooral in deze tijd is zo nodig een actie om aan het gezin de voorwaar - den te schenken, welke het nodig heeft om zich te kunnen vervolma ken in christelijke geest. Het is zo bedroevend, dat men vaak gezinnen niet ^aan een behoor lijke huisvesting kan helpen. En het is zo ergerlijk, dat men vaak gezinnen niet aan een behoorlij ke huisvesting wil helpen. Ook onder christenen. Wij hebben gisteren in ons blad vermeld, dat enkele dames uit onze omgeving hebben behaald het diplo ma „gezinsverzorgster". Hier, in de krant, willen we die dames publieke lijk feliciteren. Zij hebben gekozen een sociaal vrouwelijk beroep en zich daarvoor met succes voorbereid. Mo ge God de arbeid, die zij nu gaan ver richten, zegenen. Vele gezinnen wachten op haar onbaatzuchtige toe wijding. Er is zo dringend nodig in vele ge zinnen: gezinshulp. Deze kan gegeven worden door gezinsverzorgsters, die daarvoor een diploma heoben be haald. Op verscheidene manieren zouden velen nu en dan in een gezin kunnen gaan helpen, waardoor het-de moeder mogelijk of gemakkelijker wordt ge maakt, haar gezin te leiden en te be sturen! Op dit terrein is er zo ontzaglijk veel te doen! Gezinshulp vragen en hebben no dig gezinnen van verscheiden rang en stand. En gezinshulp in arme, in be. hoeftige gezinnen is een noodzakelijk element in de moderne, de eigentijdse „armenzorg". V Een protest IN de Tweede Kamer is een motie ingediend, waarin wordt gepro testeerd o.m. tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty. In deze ar restatie wordt gezien „een nieuw en treffend bewijs" van een „politiek van onderdrukking". De motie is ondertekend door le den uit verschillende politieke par tijen. Wij wezen er dezer dager, op, dat er bij een protest tegen klaarblijke lijk onrecht geen partij-verschillen onder ons volk mogen bestaan. Dan moet het Nederlandse volk één zijn. Met gespannen belangstelling wachten wij op het verdere verloop van de bespreking en stemming over deze motie. DE „WILLEM RUYS" HEEFT EEN NIEUWE SCHROEF De „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, die Zaterdag in het dok werd gesleept, heeft vandaag zijn nieuwe schroef gekregen. Het gevaarte wordt aan de as van het zeekasteel bevestigd. HET KRAVCHENKO-PROCES Aangrijpende verhalen J_JET GROOTSTE GEDEELTE van de vijfde dag van het proces- Kravchenko werd in beslag genomen door het relaas van ingenieur Kysilo, die zijn Maandag begonnen getuigenis gisteren voortzette. Het was een aangrijpend verhaal over de ellende, waaraan hij tijdens zijn ge vangenschap in Rusland was blootgesteld geweest. Met 136 man in cel een Na mijn vonnis werd ik als 136ste in een lokaal van twaalf bij achttien meter opgesloten. Om beurten drong een aantal gevangenen tegen de mu ren aan om een andere groep een poosje te laten slapen. De plaats waarover de mensen de beschikking hadden, was zo beperkt, dat wij haar met lucifers maten. In de drie maan den, die ik daar heb doorgebracht, heb ik gezien, dat vrouwen en kin deren op ergerlijke manier werden mishandeld. Terwijl zij op de grond lagen trapten bewakers hen met laar zen. Op transport naar Siberië. Kysilo vertelt daarna het een en ander over het transport naar Siberië. In een wagon moesten 30 to40 men sen een plaatsje zoeken. Voor en ach ter op de trein stonden mitrailleurs en een speciale installatie verhinder de de gevangenen zich op de rails ,te laten vallen als zij er in slaagden een gat in de vloer te maken Na zes dagen kwamen wij in Siberië aan. Te voet ging het daarna naar het kamp. Achterblijvers werden door de gelei ders neergeslagen. Het kamp lag in de Noordelijke Oeral. De mensen waren nauwelijks gekleed. Onze voeten waren met lap pen omwonden bij een temperatuur van veertig graden onder nul. Wij moesten de gehele dag berken hak ken, maar wij konden onmogelijk de gevraagde hoeveelheden hout leve ren en om ons te straffen kregen wij kleinere voedselrantsoenen Tenslotte kreeg ik te horen, dat mijn proces zou worden herzien. Ik moest naar Rusland terug. Ik kwam weer in de gevangenis te zitten, en niet lange tijd daarna gingen de deu ren voor mij open. Toen ik vroeg waarom ik achttien maanden verban nen was geweest, zei men mij: Men vergist zich soms Dat behoort tot het verleden. U kunt alles beter vergeten. Stachanovisme. Over het Stachanovisme weet Ky silo weinig goeds te vertellen. De po litieke commissarissen, die niets var techniek afwisten eisten een veel te grote productie en als de machines door te intensief gebruik uitvielen, hadden de ingenieurs het gedaan. Die verdwenen dan in de gevangenis, be schuldigd van Trotskyisme. Er bestaat, zegt getuige in Rus land een gruwelijke uitbuiting van alle arbeiders en het systeem is er gegrondvest op honger, terreur en agitatie. De leiders houden er in de ene hand het brood en in de andere de zweep. Kravchenko's boek is in overeenstemming met de feiten, maar het is onvolledig, omdat het niet ge heel Rusland omvat. Wij zouden iemand moeten hebben, die alles zou kunnen schrijven wat zich daarginds afspeelt. Daarna beantwoordt Kysilo enkele vragen. Hij zegt hoe hij in Duitsland is terechtgekomen en wat hij er heeft gedaan. Als Wurmser er tussen komt, springt Kravchenko woedend op en roept: U bent de verrader en niet hij. Hij neemt daarbij zulk een drei gende houding aan, dat de voorzitter een agent opdracht geeft tussen de bank van de civiele partij en die van de verdediging te gaan staan. Is het waar, vraagt Nordman aan Kysilo, dat het Russische vol# sedert 25 jaar onder terreur leeft. Ja, luidt het vastberaden ant v/oord. En" dan breekt er opnieuw een hef tige scheldpartij los tussen Krav chenko en de verdediging. Vervolgens krijgt Yvan Krevsoen het woord. Hij heeft een verhaal dat in grote trekken overeenkomt met dat van Kysilo. De voorzitter vraagt hem of hij wat korter wil zijn, maar Krev- antwoordt, dat dat onmogelijk gaat, omdat men hem anders niet zou begrijpen. Nordman zegt dan op spottende toon. Hij heeft zijn lesje immers uit het hoofd geleerd. De raadsman van Kravchenko heeft zijn antwoord meteen klaar: U hebt geen bewijzen en daarom neemt u uw toevlucht tot beledigin gen. Dan wordt de zitting geschorst. RIJKSKANSELARIJ WORDT AF GEBROKEN De protserige bouw werken, die de Nazi's ter verfraaiing van hun „duizendjarige rijk" lieten verrijzen, worden stuk voor stuk aan de hamers der slopers overgela ten. Nadat men de marmeren p'aten en andere kostbare bouwmaterialen uit hel gebouw had verwijderd, werd ook de voormalige Rijkskanselarij met de grond gelijk gemaakt. Vrou wen zijn bezig met de opruimings werkzaamheden. Noorwegen en het Atlantisch Pact OSLO ANTWOORDT MOSKOU Noorwegen heeft een antwoord verzonden op de Russische nota, waarin om verduidelijking van het Noorse standpunt ten aanzien van een Noord-Atlantisch Pact werd ver zocht, zo verneemt Reuter uit parle mentaire bron te Oslo. Naar gemeld werd, was het ant woord „krachtig van toon". Hièrin wordt gezegd, dat het een „natuur lijke zaak is voor Noorwegen als zee varende mogendheid, die aan de Atlantisch Oceaan ligt" de voor waarden te onderzoeken tot een mo- pelijke deelneming aan een Atlan tisch Pact. De nota verklaart de pe- legenheid toe te juichen, dat Noor wegen zijn opvattingen over de vei ligheidsproblemen aan de Sovjet-re gering kan mededelen. Noorwegen had gehoopt, dat de V. N. sterk ge noeg zouden zijn vrede en veiligheid te verzekeren. Deze hoon was echter niet vervuld. Noorwegen moest daar om naar regionale beveiliging uit zien in bet kader der V. N. Aange zien de jongste Scandinavische be- Wordt Stalin afgepoeierd OFFïCIëLE VOORSTELLEN GEVRAAGD. Het Franse persbureau AFP weet te melden, dat het ministerie van buitenlandse zakeri te Washington heeft medegedeeld, dat zijn adviseur voor Russische aangelegenheden en de Amerikaanse ambassadeur in En geland van mening zijn, dat Ame rika en Groot-Britannië niet op de verklaringen van Stalin moeten in gaan, zolang die niet in officiële vorm zijn vastgelegd. Associated Press heeft van diplo matieke zijde- vernomen, dat het Brifse ministerie van buitenlandse zaken een bespreking van Truman met Stalin een ernstige misstap zou achten. En volgens de Daily Graphic zou ju i^re uvauuuiuv^ire Bevin van mening zijn, dat Stalins sprekingen miriukt waren, was het verklaringen niet ernstig genomen voor Noorwegen nodig geworden, de voorwaarden te onderzoeken tot het dee^emen aan een regionaal veilig heidssysteem, waaraan aan de Atlan tische Oceaan gelegen landen deel namen. De Sovjet-Unie wordt verzocht te waarderen, dat Noorwegen nooit deel zou nemen aan een agressie- politiek en no(jjt zou toestaan, dat Noors gebied voor een dergelijke politiek gebruikt zou worden. De Noorse regering zal nooit een overeenkomst sluiten volgens welke zij .verplicht zal worden militaire ba ses open te stellen voor buitenland se strijdkrachten, zolang Noorwegen niet aangevallen wordt of blootge steld aan bedreiging met een aan val. Hongarije „Volksdemocratie EEN KWESTIE VAN NAAMSVERANDERING. Met een installatierede van de plaatsvervangende minister-president Matyas Rakosi, is Dinsdag het Hon gaarse staatsbestel in de vorm van een „volksdemocratie" gegoten. Het fcommunistische) onafhankelijk na tionaal front is herdoopt tot „het on afhankelijk volksfront". In een offi ciële bekendmaking werd medege deeld, dat een nieuwe grondwet zal worden opgesteld. Het was juist de derde verjaardag van de proclamatie van Hongarije tot republiek. Rakosi zal voorzitter zijn van de Opperste Raad van het nieuwe volks front, de minister-president, 1st van Dobi en de minister van Staat, Fe- rence Erbei, zullen vice-voorzitter zijn. ZIEKENHUISSTAKING IN PARIJS Het personeel van zes Parijse zie kenhuizen is gisteren in staking ge gaan zonder het resultaat af te wach ten van het referendum over sta king, dat onder 34.000 personen, die aan de staatsziekenhuizen verbonden zijn, wordt gehouden. Een gezamenlijk comité van de drie betrokken grote vakbonden deelde later mede, dat volgens de eerste uitslagen van het referendum 95 procent van het personeel, met in begrip van de verpleegsters, voor neerleggen van het werk gestemd had. Het personeel protesteert tegen „onbevredigende herindeling der lo nen". Er is voorgesteld een staking van 48 uur te houden. DRIE POOLSE PARLEMENTS LEDEN VERDWENEN Drie parlementsleden, oud-mede werkers van de oppositieleider Sta nislas Mikalajczyk, leider van de Poolse boerenpartij, zijn sedert een maand met hun gezin verdwenen. Het zijn: Stanislas Banczik, oud ondervoorzitter van de Poolse boe renpartij; Stanislas Nojcik, algemeen secretaris van deze partij, en Frans Wojcicki, secretaris van de parle- mentsfractie van de boerenpartij. Sedert de vlucht van Mikolajczijk, in October 1947, hebben deze drie leden van de boerenpartij practisch niet meer deelgenomen aan de werk zaamheden van het parlement. TUMULT IN DE ITALIAANSE SENAAT De Italiaanse senaat was gister avond gedurende ongeveer een half uur een beeld van wilde tonelen Dit begon, nadat de christen-demo cratische senator Umberto Merlin kardinaal Mindszenty had geprezen als „de verdediger van de vrijheid". De communistische senatoren spron gen onmiddellijk op en schreeuwden dat de kardinaal „een verrader en zwarthandelaar" was. De wadhters slaagden er in te ver hinderen, dat de senatoren slaags geraakten, waarna de orde werd her steld. Het debat werd verdaagd. Katholieke gezirjszorg Teneinde het jonge werk van de Katholieke Gezinszorg te beveiligen tegen de gevaren zowel van interne aard als die haar van buiten af be dreigen, heeft het de Hoogwaardige Bisschoppen goed gedacht te beslui ten,' gelijk zij doen bij deze: le. dat de naam „Katholieke Ge zinsverzorgster" door Katholieke meisjes alleen mag worden gevoerd en zij zich als zodanig mogen aan dienen alleen, wanneer zij een inter naatopleiding van zes maanden met goed succes hebben gevolgd aan een door Ons als zodanig erkende oplei dingsinrichting; 2e. dat de opleiding tot Katholie ke Gezinsverzorgster slechts mag worden gegeven door Katholieke Verenigingen, Stichtingen of Instel lingen. wier statuten door Ons zijn goedgekeurd en na verkregen verlof van de Diocesane Katholieke Ge zinszorg, bekrachtigd door het Na tionaal Bestuur; 3e. dat R.K. Stichtingen. Vereni gingen, Instellingen en Parochies het gezin9zorgwerk slechts mogen uitoefenen met krachten, die aan de sub. 2 bedoelde instellingen hun op leidingen hebben onvangen en vol tooid. Namens het Hoogw. Episcopaat De Aartsbisschop van Utrecht, w.g.) JOH. Kardinaal DE JONG Het opleidingsinternaat voor het Bisdom Haarlem is gevestigd: Lede- ganckplein 27, 's-Gravenhage. Tele foon 119282. „St. Bavo" moeten» worden. Dat standpunt zou ook naar Washington zijn doorgege ven, waar men er zeer welwillend te genover zou staan. Het Engelse parlementslid R. Chamberlain zal Donderdag aan Attlee vragen of hij Truman en Sta lin zal aanbieden om in Londen bij een te komen. Nog geen vrede in China LI WEIGERT TSJANG UIT TE LEVEREN Een uit vijf leden bestaande vre- descommissie van de nationalistische regering zal Zondag naar Peking vliegen om met de Chinese commu nisten te onderhandelen over de mo gelijkheden van een wapenstilstand De commissie zal echter geen wapen stilstand mogen sluiten zonder voor afgaande toestemming vag presi dent Li. Gisteren heeft president Li de communisten gewaarschuwd, dat zij hun eisen zullen moeten matigen, willen zij een wapenstilstand ver krijgen. De communistische eisen Tsjang Kai Sjek uit te leveren en Peking geheel aan de communisten af te staan, zijn door de nationalis tische regering verworpen. Uit be trouwbare kringen in Sjanghai wordt vernomen, dat president Li thans reeds voorbereidingen treft om de strijd tegen de communisten voort te zetten. De Israëlische regering heeft be sloten het militaire gouverneurschap over Jeruzalem te beëindigen, aldus is officieel medegedeeld. Dit bete kent, dat Jeruzaèem thans deel zal gaan uitmaken van de staat Israël. De burgemeester van het Joodse ge deelte van Jeruzalem, Daniël Auster, verklaarde te hopen, dat de beslis sing van de Israëlische regering, om de Joodse gedeelten van de stad deel van de staat Israël te doen uitma ken, in zou houden, dat Jeruzalem spoedig de hoofdstad van de nieuwe staat zou zijn. Een lid van de staf van het Ame rikaanse consulaat te Jeruzalem ver klaarde, dat de handelwijze der Is raëlische regering, welke plaats vond op de dag, nadat president Truman had bekend gemaakt dat de Verenigde Staten Israël de jure zou den erkennen, met ongerustheid werd beschouwd, daar de Verenig de Staten nog steeds de beslissing van de Verenigde Naties onderschrij ven, waarbij Jeruzalem tot een in ternationale stad werd verklaard. UIT DE JAVAMISSIE Naar wij vernemen is de hoog- eerw. pater W. Schoemaker, missio naris van het H. Hart, benoemd tot Apostolisch Administrator van het Vicariaat van Poerwokerto (Mid den-Ja va). Pater Schoemaker werd geboren te Deventer 11 Jan. 1909 en was tot zijn benoeming als missionaris werk zaam op Java. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De Regering" maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 December: sold. H. Kennedy, afkomstig uit Bo venkerk. Gesneuveld 9 Januari: sold, van Meer, afkomstig uit Steen bergen (N.-Br.). Gverleaen t.g.v. oorlogsver wondingen op 19 Januari 1949: sold. E. K. Pateman, afkomstig uit Driebergen. Gesneuveld 20 Januari:*sold. L. M. van den Boom, afkomstig uit Boekei (N.-Br.). Korp. W. F. Penning de Vries, afkomstig uit Nijmegen. Gesneuveld 24 Januari: 2e lt. S. Amels, afkomstig uit Zeist. Gesneuveld 25 Januri: sold. W. Schmitz, afkomstig uit Arnhem. De belastingheffing bij de invoer van goederen, welke door de in In donesië, Suriname of de Nederlandse Antillen verblijvende militairen als geschenk worden verzonden naar familieleden of kennissen in Neder land, is gedurende de laatste tijd meerma en het onderwerp van klach ten van de zijde van het publiek. Aangezien voor deze goederen enke le vrijstellingen van de bij invoer verschuldigde belastingen bestaan, ligt het vermoeden voor de hand dat de belastingheffing veeral een gevolg is van de omstandigheid, dat belang hebbenden onbekend zijn met de voorwaarden, waaronder die vrijstel lingen konen worden verleend. In de eerste plaats is er een alge mene vrijstelling voor goederen, wel ke uit genoemde gebieden als ge schenk naar Nederland worden ge zonden en welke een waarde hebben van 10.of lager en waarvoor niet meer dan 4.belasting verschul digd zou zijn. Aangezien deze vrij stelling algemeen geldt, vallen daar onder ook de goederen, welke door militairen worden verzonden, voor zover deze uiteraard aan de vereisten wat betreft de maximum-waarde en de maximum-belasting voldoen. In de tweede plaats is er een vrij stelling, welke in het algemeen slechts zal gelden voor militairen, n.l. een vrijstelling voor goederen, die onder auspiciën van de Niwin naar Nederland worden gezonden en ten aanzien waarvan aan de volgen de voorwaarden is voldaan: 1. de inhoud van de zending moet van zodanige aard zijn, dat het Zon der meer aannemelijk is, dat de goe deren uitsluitend met het oog op fa- milie-_ of vriendschapsbanden als ge schenk zijn verzonden; 2. de goederen moeten recht streeks vanuit Indonesië, Suriname of de Nederlandse Antillen naar lïe- derland worden gezonden;; 3. de verzending en de invoer hier te lande moet geschieden onder auspiciën van de Niwin of van even tueel nader door de minister van fi nanciën aan te wijzen instanties; 4. het gewicht per voor één ge adresseerde bestemde zending mag niet meer zijn dan 4k.g.; de waarde van zodanige zending mag een be drag van ƒ25.niet te boven gaan, terwijl aan invoerrecht, invoerbelas- moedeloze harten woont zelfs ting en/of accijns geen hoger bedragniet de moed om te durven hopen. dan 10.verschuldigd mag zijn. Deze vrijstellingen worden niet verleend voor goederen, welke op be stelling worden toegezonden, noch op al dan niet ongevraagde toegezonden rec'ame-artikelen of handelsmon sters. W.-EUROPESE MOGENDHEDEN ER TEGEN De „New York Times" van Dins dag bevatte een bericht uit Londen van Benjamin Welles, waarin deze un goede bron het volgende meldt: e ministers van buitenlandse zaken der vijf Westelijke mogendheden, die Donderdag en Vrijdag te Londen bijeen zijn geweest, zijn na afloop uer besprekingen onderhands over eengekomen, om zich te verzetten tegen enig voorstel, om in verband met de Indonesische kwestie tegen Neder'and sancties te nemen. Dit besluit zou zijn genomen tijdens een geheime bijeenkomst op Zaterdag morgen, welke alleen door de mini sters van buitenlandse zaken en hun onmiddellijke adviseurs werd bijge woond. Naar verluidt zouden zij voor een afwachtende houding aan nemen en zien hoe' de toestand met betrekking tot Indonesië zich ont wikkelt. Zou in een later stadium de kwes tie van het toepassen van sancties acuut worden, dan zouden zij onmid- del'ijk wederom bijeenkomen om daarover opnieuw overleg te plegen. Naar verluidt, zijn zij ieder voor zich sterk tegen het toepassen van sanc ties, niet alleen omdat naar hun me ning sancties niet uitvoerbaar zou den zijn, doch ook, omdat men van mening is, dat door het toepassen van deze sancties de Westerse Unie en het Atlantische Pact in gevaar zouden worden gebracht. £en fctófjê.,,

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1