De jubilerende K. A. B. van Alphen a.d. Rijn NIEUWS UIT DE OMGEVING MAANDAG 31 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gelukwensen uit alle kringen Een belangrijk deel van de Alphen - se St. Bonifacius-parochie, verenigd in de Kath. Arb. Beweging, vierde Zondag in goede geest het uitgesneld zilveren jubileum bij haar zesde lustrum. Bij de plechtige gezongen H. Mis, des morgens om 8.30 uur in de feeste lijk versierde parochiekerk, door de g. a., kap. J. W. Poel opgedragen, daarbij geassisteerd door de bonds- adviseur rector J. Kraakman uit Den Haag als diaken en door de oud-g. a., rector C. M. Klaver uit Amsterdam, was het hoogtepunt van de driedaag se herdenking bereikt. De Schola Can torum en de jongens-schola zong o.l.v. Dom Andreas Winninghoff A.S.B. de wisselende Gregoriaanse gezangen rn de in groot aantal aanwezige leden en hun huisgenoten en mede-paro chianen vormden de volkszangers. Het vaandel van de K.A.B. alsmede van de diverse afdelingen waren in het priesterkoor de stille getuigen van ene bloeiend, katholiek organisa tieleven. De feestpredikatie. Rector Kraakman hield de feest predikatie, waarin spr. wees op het hoogtepunt de H, Mis, het hèilig Of fer, dat gezamenlijk aan God wordt gebracht om Hem dank te betuigen voor de bereikte resultaten, om Hem vergiffenis te vragen voor de tekort komingen, maar ook om Gods zegen af te smeken over de arbeiders en hun gezinnen. Spr. wees op de apos tolische kant van de organisatie, die in het verleden misschien wel eens vergeten werd. Als goed lid vinden we in de principiële standsorganisatie een middel ons christendom uit te dragen overal waar we staan. Chris ten zijn is geen particuliere aangele genheid. Als Christen zijn we in het grote huis van God niét alleen om als gast het goede op te nemen, maar daar zijn we, zoals de kinderen in het gezin, onderworpen de lasten te dra gen en de plichten na te komen. Op- basis van het kindschap Gods zijn we mede verantwoordelijk voor het geestelijk en stoffelijk welzijn van heel het „huisgezin". Het aantal dat kon worden behaald voor het leden tal, is bereikt, maar nu gaat het er om een stap voorwaarts te komen in in kwantiteit. Soldaten met geestelij ke diepgang voor het Christendom moeten we nu van ons zelf kweken, zei spr., soldaten die bereid zijn over al en te allen tijde, op de bres te staan voor ons dierbaar geloof. Ge waakt dient te worden, dat wat deze dagen ten. toon wordt gespreid, geen toneel-bouw zal blijken te zijn ge weest, maar een openbaring van het volle, werkelijke leven. De K.A.B. is een bloem van katholieke arbeiders, zong ervoor, dat ze geplant blijft in vette bodem. Na de H. Mis werd „Aan U o Ko ning der eeuwen" gezongen en speel de de heer J. Th. Verkleij op het or gel een fantasie op de melodie van het K.A.B.-bondslied. Het gezamenlijk ontbijt. Vervolgens verzamelden de feest vierenden zich in de gezellig versier de St. Josephzaal aan een keurig ver zorgd ontbijt, dat men zich weldra heerlijk liet smaken. Na een kort felicitatie tot de jubi lerende afdeling wees rector Klaver op de grote betekenis van het mo ment, waarop dertig jaren geleden enkele wakkere pioniers de noodzaak van een principiële organisatie had den aangevoeld. Tijdens de bezetting gaf ook de Alphense K.A.B. onder drang haar uiterlijk aanzien prijs, maar versterkte innerlijk haar idea lisme. Aan de toen gegroeide illegale arbeid, ook op organisatiegebied, is het te danken, dat de K.A.B. na de oorlog versterkt te voorschijn is ge komen. Toen Woudenberg en zijn tra wanten hun vingers uitstakennaar het heiligdom der katholieke arbei ders, dat ze moeizaam gedurende tal van jaren hadden opgebouwd, smolt het bo' werk van sociale liefde en rechtvaardigheid weg van het open baar toneel als sneeuw voor de zon, maar ze richtte zich, op één enkele oproep van figuren als De Bruin, op uit de chaos als een vuurpijl, die de lucht wordt ingeschoten. Hierin had deze afdeling een belangrijk aandeel. Ziende naar de bereikte resultaten constateerde spr. met dankbaarheid, dat God het werk van de K.A.B. toch wel heel bijzonder heeft gezegend. De waarde van de Ned. K.A.B. wordt bepaald door de waarde der afdelin gen. Nadat de oud-adviseur dezer af deling had gewezen op de diverse in stellingen tot sociale scholing der le den en op de noodzaak van verdie ping van het inzicht in de structuur die de maatschappij beheerst, ver klaarde spr., dat we nu staan aan het begin van een strijd die gaat begin nen om de juiste rechtsorde in het sociaal-economisch leven te bevech ten. Het korte dankwoord van de voor zitter van het herdenkingscomité, de heer A. Huijgens, liet aan duidelijk-" heid niets te wensen over toen hij zei: „De vos verliest wel zijn haren maar niet zijntalenten!" De reeptie. Een groot aantal afgevaardigden van burger'ijke instanties en van verenigingen, alsmede parochianen gaven tijdens de van 12.301.30 ge boden gelegenheid op ondubbelzin nige wijze uiting van hun sympathie jegens de K.A.B. Het merendeel der complimenterenden onderstreepte zijn gelukwens met geschenken. De heer J. F. Allart en mej. N. Scheerder openden namens de K.A. de lange rij. De heer Allart sprak me de namens de parochiële contact commissie en wenste, dat het de K.A. B. gegeven moge zijn. zijn grote idea len te verwezenlijken. Namens de Kath. Arb. Vrouwen afdeling der K.A.B. sprak mevr. Zon- derop-Heijneman. De heren G. v. Ca- pel sprak als oud-voorz. der afd., G. Th. A. v. d. Kant als voorz. der Ned. R K. Grafische Bond, H. v. d. Akker er. Ph. Roogaar vertegenwoordigende de Alphense Besturenbond, Honout het Gewestelijk bestuur der K.A.B., J Smit en P. N. Vink, de K.V.P. De deken en de kapelaans gaven even eens acte de présence, alsmede een aantal raadsleden. De heer H. G. Veltman, een der oprichters der afd., sprak gevoelvolle woord' n. De heer Adelaar, die met het voltallig bestuur aanwezig was, vertolkte de gevoelens van de R.K. Gemengde Zangvereni ging „St. Bonifacius". Even sympa thiek was het van het bestuur der kath. Middenstandsvereniging om vol tallig zijn gelukwens te komen aan bieden. De heer C. Y. Ponsioen was de tolk dezer vereniging, wier mede leven spr. in, van goede verstand houding getuigende bewoordingen, uitte, onder aanbieding van een voor zittershamer, met zilveren band en inscriptie, met de toevoeging, dat het nieuwe eigendom niet meer nodig zal mogen blijken om orde te herstellen, maar alleen om de agendapunten aan de orde te stellen. De heer C. M. Dee- renberg vertegenwoordigde het col lege van burg. en weth. De heer A. Kerkvliet, mede-oprichter, wenste zijn geesteskind geluk met zijn derti ger levensjaren. De heer A Kor ver kwam namens de kath. bond van overheidspersoneel, de heren J. v. N.ekerk en Joh. C. Vink voor de L.T.B., mej. J. van Engelen vertegen woordigde de Jongeren Gemeenschap, de heren G. Ponsioen, P. v. d. Burg en G. Vreeswijk de R.K. Sportver eniging „Wilskracht", A. Breukel de Voetbalvereniging „Alphense Boys". De Kajotters B. Rombouts en Huij gens boden namens de afd. gelukwen sen aan. De heren Chr. A. v. d. Mark, J M. v. Gils en G. A. Bahlmann pre senteerden als schoolhoofden hun ge lukwens. Een deputatie van de „Ghe- sellen van St. F ans", volkszang- en dansclub, bood eveneens h?~r felici tatie aan. De middag-feestvergadering. De grote middagfeestvergadering, waarin het merendeel van de voren genoemde deputaties aanwezig was, werd op kernachtige wijze ingeleid door de voorz. van het herdenkings comité, de heer Huijgens, die met grote dankbaarheid gewaagde van de algemene prettige samenwOT"king met diverse instanties besturen en. mede namens de leden trouw en aanhanke lijkheid betuigde aan de geestelijke en wereldlijke autoriteiten Aan de Bisschop van Haarlem werd aan het einde der vergadering eer telegram verzonden, waarin hiervan blijk werd gegeven. Een krachtig applaus der leden bevestigde de Algemene in stemming hiermede. - De afdelingsvoorzitter, de heer J. J, van Capel, gaf een kort historisch overzicht en bracht dang aan de pio niers H. G. Veltman, A. Kerkvliet, H. Zonderdop, C. v. d. Nieuwendijk en de echtgendle van wijlen de heer G. Bruines. Spr. dankte ook de heer P. L. Wols, die ongeveer 14 ;aren pen ningmeester van de afdeling was en in de bezettingstijd kans heeft gezien de kas te „verduisteren" mm de dui ten bij de heroprichting, tot grote ver rassing der leden, wederom op tafel te deponeren. Dré de Wolf; verleden, lieden en toekomst. Het hoogtepunt van de middag werd ongetwijfeld bereikt toen de nationale secretaris van de K.A.B,, de heer- Dré de Wolf, één uit de jonge ren, zijn redenaarstalent ten toon spreidde in een met vurig enthousias me uitgesproken rede, waarin hij de schijnwerper richtte op het verleden, heden en de toekomst en zonder schroom de fouten aanwees welke in het verleden door de, van liberalis- tisch-kapitaiistische geest doordrenk te maatschappij werd begaan en met alle ernst voor herhaling in het he den en de toekomst waarschuwde. Grijpt de wereld aan, waar ze is afgebogen,-besloot spr., en buigt haar terug naar Christus, om wille van onze dierbare arbeidersstand. Een langdurig en enthouisast ap plaus brak spontaan los, nadat Dré de Wolf, ónze Dré, zoals de K.A.B. hem noemt, zijn rede had beëindigd. Ook de deken sprak in het kort rer eensgezindheid, de zorg voor een gezond lichaam, maar dan ook voor een gezonde ziel, veelzijdigheid van belangen oplossen in eensgezind heid en gaf tot slot de verzekering, dat de priesters niet alleen met de K.A.B. meewerken, maar er ook veel voor bidden. De districtsbestuurder, de heer Kee- sen, wees op de grote betekenis van het georganiseerd zijn en wees, mede verband met de komende instel ling van ondernemingsraden in de be drijven, op 't nut van de Credo Pug- no-clubs en andere ontwikkelingsmo gelijkheden der K.A.B. De heer van Capel dankte alle sprekers en mede werkers aan het welslagen van deze dag. Het Alphens drie dubbel mannen- kwartet o.l.v. de heer Jac. M. v. Leeuwen Szn. voerde ter afwisseling, op fijna wijze uit Cantate Domino van H. L. Hassler, Feestzang' van I. Heim, Fuga van Han v. Koert, Spreek woorden-quodlibet van Arthur Claes- sens en tot slot het geestige lied De Leeuw van Theo van der Bijl. Dc feestavond. Tot besluit van deze mooie K.A.B.- dag bracht de onderafdeling, de to neelvereniging „Kunst na Arbeid", op zeer geslaagde wijze voor het voet licht „Het begon zó", een historisch spel over de beginstrijd der Kath. Arbeidersbeweging, na het verschij nen van „Rerum Novarum", in 10 ta ferelen, door Jan Muller, geschreven ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de bond. De regie berustte bii de heer Jan de Jong. die zich, blij kens het geoogst succes, goed van zijn taak heeft gekweten. Door een goed spel zijn de toneellisten er volkomen in geslaagd het wezen van de Kath. Arbeidersbeweging te doen leven. Dc entre-actes werden gevuld door mu ziek van het duo G. van Mild, dat ook voor de juiste sfeer zorg droeg tijdens het gezellig samenzijn De to neeluitvoeringen worden voor leden en genodigden herhaald op Maandag en Dinsdagavond te 7.45 uur. Het stuk is ongetwijfeld waard door alle K.A.B.'ers te worden gezien! AARLANDERVEEN Overreden. Het 5-jarig zoontje van de brandstoffenhandelaar A. van Dolder kwam bij het oversteken van de Dorpstraat onder de node-auto van ;de heer Vonk van Nieuwkoop. Het voorwiel ging geheel over het jon getje heen. Het werd vervoerd naar het ziekenhuis in Leiden; zijn toe stand is vooruitgaande. Personalia. De heer Pol van Haastrecht heeft het diploma stuur man 3 e klasse grote handelsvaart behaald. LEIMUIDEN O.D.I. In het openingswoord van de voorz., de heer C. Buykx, werd de prettige geest van de ver. geschetst, wat ook bleek uit de goe de opkomst. In het jaarverslag werd aan de voornaamste gebeurtenissen herinnerd, waaruit men de conclusie kon trekken, dat men tevreden kan zijn over het afgelopen jaar. De penn., de heer C. Beuk, verantwoord de zich over zijn financieel beheer. De ontvangsten hadden bedragen 1874.90 en de uitgaven 1756,73. J. Wolken en P. Obdeijn werden vereerd ntfet de controle der boeken en deelde een gunstige uitslag me de. De voorz. verzocht hierna het contact met de leden in Indië leven dig te houden en besprak de huis houdelijke zaken. Van het dames- bestuur werd mej. M. Beuk herko zen, terwijl mej. J. Verdel de open bestuursfunctie innam. De heren L. H. v. Velzen. C. Beuk en C. v. Vel- zen werden wederom herkozen. De g.a. besprak in het kort de geeste lijke zijde der vereniging. Na de vergadering werd gelegenheid ge geven om zioh nog een uurtje echt gezellig te vermaken. Kath. Thuisfront. Dat een klein comité veel presteren kan, wanneer het de volle belangstelling en steun van de parochianen ondervindt, sprak duidelijk op de jaarvergade ring, die Donderdagavond gehouden werd, onder voorzitterschap van pastoor Speet. Een goed verzorgd jaarverslag werd gepresenteerd door secr. M. Vlasman. Wegens vertTek van de heer Th. v. Haaster had vo- rig jaar de heer N. J. de Koning het financieel beheer overgenomen. Deze vermeldde in zijn verslag, dat de zorg voor onze militairen vóel geld eist, wat echter steeds voldoen de aanwezig was. In 1948 werd aan elke militair tweemaal een pakket gezonden, elk ter waarde van .onge veer 14,Tweemaal werd aan de gezinsleden gelegenheid gegeven per gramofoonplaat een groet te bren gen. Aan elke militair werd een abonnement op het Volksweekblad gezonden. Het contactblad „Uit en Thuis" dat met Augustus haar 2de jaargang inging, wordt éénmaal per 2 weken gezonden, en is nog steeds een zeer gewaardeerde schakel tus sen Oost en West. Dank zij de 200 le zers in deze omgeving stelt zij het comité in staat het ook te verzen den aan de militairen in Holland en verwerft bovendien nog een finan cieel voordeel. Het comité is voor nemens op de goede weg voort te gaan. Propaganda voor retraite voor toekomstiee militairen «staat op het program. Deze retraites worden ge houden te Noordwijkerhout van 25 28 Febr. en van 1215* Maart. Voorts zal binnenkort een H. Mis worden opgedragen tot intentie van de jongens overzee, terwijl hun na men geplaatst zullen worden achter in de kerk bij de beeltenis van de Moeder van Altijddurende Bijstand. Wanneer een militair in het hospi taal wordt opgenomen, zal voor lec tuur gezorgd worden. Ten slotte werd besloten op 9 Febr. in café van Graas een kaartwedstrijd te or ganiseren ten bate van de kas. Hier wachten de kaartliefhebbers ver schillende attracties. NIEUWKOOP Ondertrouwd: Hendrik Oudshoorn 27 j. en Maria Christine Kapteijn 24 jaar. Overleden: Antonius Jacobus den Hartog 63 jaar. ROELÖFARENDSVEEN „Nut en Vermaak" De toneel ver. „Nut en Vermaak" uit Warmond voerde gisteren, als medestreefster in de toneelwedstrijd, een spel uit het vissersleven op. Het met het juiste aanvoeling weewjegeven harde vissersleven vond priia vertolking in Barend Buys, een oude visser (Th. Groen in 't Woud), zijn zoon Maar ten Buys (hoofdrol door regisseur J. van Vliet), de huishoudster Aagje (mej. A. Koppers), waal-mede wij echter in het geheel niet de andere lollen iets te kort willen doen. LISSE TONEELWEDSTRIJD „NUT EN GENOEGEN." Bennebroek sleept de prijzen weg. De door de R. K. Gemengde To neelvereniging „Nut en Genoegen" te Lisse gehouden toneelwedstrijd heeft Zondagavond haar beslag ge kregen. De jubilerende vereniging gaf tot besluit deze avond een klein blij spel genaamd ,,'t Slippertje", waarna de jury bestaande uit de heren Han van Ees, toneelschrijver; Bogerman, Journalist en C. Strik, hoofd der school, haar rapport uitbracht bij monde van de heer van Ees. In zijn rapport beklemtoonde de heer van Ees. dat dé regie zulk een voorname betekenis heeft in het to- nee'spel, 'dat alle fouten ten slotte op de regisseur zijn terug te brengen. Van alle opgevoerde stukken ging spr. de beoordeling na, hetgeen juist gezien bleek te zijn. De prijzen werden toegekend aan: ere- en eerste prijs aan de R. K. To neelvereniging „Bennebroek" te Ben nebroek. met de opvoering „Wilde Rozen"; 2e prijs aan R.K. Toneelver. Kunst na Arbeid" te Hillegom met „Hard tegen Hard"; 3e prijs R. K. Toneel ^er. „St. Genesus" te Lisse met „Vliegtuig vermist": 4e prijs de R.K Toneelve-en „Amicitia'', de Zilk met „Bazin en Knecht" en 5e prijs de R.K. Toneelvereniging ..St. Pancra- tius" te Sassenlieim met „Waarvoor leven wy". 4 Aan de yereniging „Bennebroek te Bennebroek vielen vervolgens nog ten deel de navolgende prijzen: beste keuze van het stuk; beste samenspel dames en idem heren; rolkennis da mes en idem heren, uitbeelding da mes; uitbeelding heren; taalkennis dames en idem voor heren. De kap- persprijs werd behaald door de heer A. Steeman te Amsterdam; de regie- prijs door de heer B'om. De vereni ging Amicitia" te De Zilk behaalde de decorprijs. De jonge speler E. Mooijekind van „Amicitia", mej. Nelly van Deursen van „Kunst na Arbeid" en de heer L. A. Pieters vaan „Kunst na Arbeid" kregen een extra compliment voor hun zeer goed spel. L. T. B. KRING BLOEMBOLLENSTREEK. Aanvulling Collectief Arbeidscontract In het parochiehuis van de „H. En gelbewaarders" vergaderde Zaterdag middag de Kring „Bloembol" enstreek" van de L. T. B., onder haar nieuwe voorzitter, de heer P. Oosterveer uit Lisse. In zijn openingsspeech verklaarde de voorz., dat deze vergadering spe ciaal was belegd ter bespreking van het collectief arbeidscontract, spe ciaal voor het leidingevend en meer vakbekwaam personeel in de bloem- bollenbedrijven. De bloemboTcnbedrijven worden ingedeeld in 3 groepen naar grootte: t. w.: Bedrijfstype I maximaal 6 ar beiders; Bedrijfstype II minimaal 7 maximaal 20 arbeiders; bedrijfstype Hl 21 en meer arbeiders. Op de verschillende bedrijfstypen kunnen de volgende functies voorko men: t. w. Bedrijfstype I: Tuinvoor- man, ziekzoeker, en in de schuur de afd. voorman en de pakknecht; Bedrijfstype H: Tuinbaas, tuin- voorman, ziekzoeker. schuurbaas, afd. voorman en de pakknecht; Bedrijfstype III: Tuinbaas, tuin- voorman, chef-ziekzoeker, ziekzoeker, schuurbaas, afd. chef, afd. voorman en stoker. De indeling der verschillende func ties in klassen naar hun meerdere verantwoordelijkheid en/of bekwaam heid bestaat in 4 klassen, nl. A, B, C en D. In klasse A: loongroep 52.50 tot 57.zijn ondergebracht: 1. Tuin baas in bedrijfstype III; 2 schuurbaas in bedrijfstype in; 3. afd. chef in bedrijven met meer dan 40 arbeiders en 4. tuinbaas en schuurbaas in be drijfstype II. In klasse B., loongroep 4852. zijn ondergebracht: 1 afd. chef; 2 chef-ziekzoeker; 3. tuinbaas of schuur baas in bedrijfstype II en 4 voorman in bedrijfstype I. Klasse C, loongroep 45.5047.50 wordt gevormd: 1 ziekzoeker hya cinthen; 2 tuinvoorman, met- meer dan 4 man onder zich; 3 afd. voor man met meer dan 4 man onder zich; 4 pakknecht en 5 chauffeur. Tenslotte worden in klasse D, loon groep 42.0045.00 ondergebracht: 1 stokers, ziekzoekers in Tulpen, Nar cissen en bijgoed in bedrijfstype I en voorman met minder dan 5 man on der zich. De heer Pennings. Noordwijker hout, meende, dat het collectief con tract niet cpgezeg was, althans niet binnen de voorgeschreven termijn, zodat z. i. hierin geen verandering behoort te worden gebracht. De voorzitter zegt, dat dit voorstel een uitvloeisel is van de destijds door het college van Rijksbemiddelaar gt stelde eis, waaraan thans wordt vo daan. Na uitvoerige bespreking wordt met alg. st. werd de voorgestelde wijziging in het collectief arbeids contract vastgesteld. De heer J. W A. Lefeber, Lisse, wijst bij de rondvraag op het aard appelaaltje, hetwelk voor de export funest zal kunnen worden en geeft in overweging om in het geheel geen aardappelen in de streek te telen. Een wetsontwerp dienaangaande is in voorbereiding. De heer J- Slaman, technisch ad viseur der vereniging, hield hierop nog een causerie over het onderwijs op agrarisch gebied en in het bijzon der op het tuinbouwgebied. Betref fende de aardappel aaltjesziek ver klaarde spr., dat bovendien aandacht besteed moet worden aan het telen van aardappelen op particuliere tuintjes. Voor de export acht spr. het noodzakelijk, dat er regelingen worden getroffen. Spr. vraagt zich af, of dit niet op de weg van de ge meentebesturen ligt. Beslissingswedstrijd LisseO.G.B. De strijd om het kampioenschap dammen voor de L.D.D.B. is dit jaar bijzonder spannend. De beide kam pioenen van de eerste klasse, Lisse en O.G.B. uit Bodegraven, hebben elkaar nu tweemaal ontmoet. Beide verenigingen wisten éénmaal in de ze wedstrijden met 119 te winnen. Een beslissingswedstrijd is dus nood zakelijk. Na overleg met liet be stuur van de Hoornse Damclub heeft de wedstrijdleider deze wedstrijd vastgesteld op Vrijdag a.s. in ge bouw „Jonathan" te Alphen aan den Rijn. Ongetwijfeld zal deze wed strijd veel Delangstellenden trekken uit de Rijn- en Bollenstreek. De wedstrijd zal geleid worden door de wedstrijdleider van de L.D.D.B., de heer T. Lagerweij. HILLEGOM L.T.B. Deze hield haar jaarverg. onder voorz. J. G. Stokman. Na ope ning wijst deze er op, dat dit jaar een aantal leden bedankten; de door hen aangevoerde redenen acht. hij niet steekhoudend. De principes die nen hooggehouden te worden. Wordt de standsorganisatie verzwakt, dan speelt men in dn kaart der tegen standers. Het geh«e bestuur dor -'ak- groep treedt af wegens velerlei cri- tiek op 't bestuur uitgeoefend. Voor gesteld worden P. Oosterveen te Lisse. H. Roozen te Egmond-Binnen, H. Timmer te Anna Paulowna en A. J. v. d. Meer te Noordwijk, Uit de vergadering werd toegevoegd de heer J. G. Stokman alhier. De heer S. J. Witteman wenste als secr. der afd. af te treden en hoopte, dat een jongere kracht hem zou vervangen. De heer Tel dankte namens het H. B. voor al wat de aftredende gedu rende 28 jaar als secr.-penn. heeft gedaan. Hij schetste de grote moei lijkheden, die moesten worden over wonnen en hoe de heer Witteman steeds de geestelijke belangen der erganisatie naar voren had gebrach;. Als hulde en dank heeft het h. b. het ere-diploma hem gaarne toegekend, dat hierbij werd uitgereikt. De ver gadering onderstreepte spontaan deze onderscheiding. De heer P. Hulsebosch werd als bestuurslid vervangen door de heer L. Schlaman. De heer Witteman blijft als penn. in het bestuur. Hier na werd de mechanisatie vanlhet bloembollbnbedrijf besproken, w« uit een uitvoerige discussie ont stond. De g.a. bracht mede een woord van hulde aan de heer Witteman, die als voorbeeld mag gesteld worden als man van principes. Vervolgens hield de heer Schla man een causerie over grondonder zoek. Spr. moet constateren, dat de bloembollenkwekers in deze materie te weinig belangstellen. De tentoon stelling, die thans te Lisse wordt ge houden, geeft reeds resultaten van proefnemingen. Het grote belang der juiste vaststelling van de bodemhoe- danigheid bleek daar voor de groei, de bloei en de ontwikkeling van het kruid. Op eenvoudige schaal bemes- tingsproeven nemen beval spr. ten zeerste aan. Men houde er echter rekening mede, dat het nemen van monsters van de gronden op deskun dige manier dient te geschillen. Zilveren jubileum. De heer J. v. Leeuwen, chef der collectieve afd. der N.V. L. Stassen jr. alhier, herdacht gisteren z'n zilveren jubileum. Behal ve een geschenk van de directie, ontving de jubilaris van het personeel een rookstoel. Kabsdieven. Door inklimming hebben ongenode gasten jich toegang verschaft tot het kaaspakhuis van de heer V. aan de Hoofdstraat. Zij men 5 kazen mee. Ondanks naspo ringen met 'n politiehond, zijn de die ven nog voorvluchtig. KATWIJK AAN DEN RIJN Fancy fair. Ten bate der R.K. Jeugdbeweging had deze organisatie een fancy fair georganiseerd in het parochiehuis. Daarvoor was veel be langstelling. Geen wonder. Er was een vrolijke sfeer, er waren verschil lende attracties, ook zulke waarmede men z'n geluk beproeven kon, kort om er was van alles wat belangstel ling wekken moest. Dat dat voor de organisaties geen „wineieren" leg is te begrijpen. Vandaag komen natuur lijk' degenen, die tot nog toe aan tijd of gelegenheid ontbroken had. L.T.B. De voorz., de heer C. J. Boskamp, opende en liet in korte trekken het verloop van het jaar 1948 de revue passeren. Na het jaar verslag door de secr., de heer Chr, v. Leeuwen, kwam mr. Vermeulen, alg. secr. van* de L.T.B. aan het woord met als onderwerp. „De Pu bliekrechtelijke bedrijfs-Organisatie". Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van wat dit op handen zijnde wets ontwerp bedoeld en lichtte uit voerig toe in hoever de tuinders met de P.B.O. te doen zullen krijgen. Ver schillende vragen werden hierom trent nog gesteld en door spr. toege licht. De rekening en verantw. v. d. penningm,? de heer Hub. v. Paridon, sloot met een batig saldo van f 141.57. Aan de orde was dan de bestuursver kiezing, periodiek aftredend de he ren C. J. Boskamp en Hub. N. v. Pa ridon. Eerstgenoemde stelde zich niet meer herkiesbaar. Herkozen werd de heer Hub. v. Paridon en gekozen P. v. d. Valk. Tot candidaten voor het Vakgroep-bestuur kwekers werden gesteld de heren P. v. Leeuwen, Noordwijkerhout, en L. v. d. aLns te Lisse. Tot afgev. naar de vergadering der Vakgroep kwekers werden geko zen de heren C. J. Boskamp en P. v. d. Valk. Na de rondvraag verkreeg de g.a., de pastoor, het woord om tc spreken over de retraite" voor de L. TB., welke te Noordwijkerhout ge geven wordt. Deze retraite werd warm aanbevolen. De voorzitter bracht dan een woord van dank aan de afgetr. voorzitter voor alles, wat hij sinds jaren voor de L.T.B. had gedaan. Spr. bracht tevens woorden van dank aan de g.a. die binnenkort 12\4 jaar als geestelijk leidsman van de L.T.B. is opgetreden. NOORDWIJK Geboren: Ida J., d. van J. F. v. Win- sen-Hellema; Lena, d. van W. Smit- Plug; Maria L., d. van T. Bedijn-Var- kevisser; Hendrika H. P., d. van L. Wijnands-Barske. i Overleden: Margaretha Mens 73 j., geh. met C. Marbus; Neeltje v. Duin 55 j., geh. met A. Duindam. WARMOND K. V. P. Uit het jaarverslag ver melden wij, dat het aantal leden, dank zij de ondernomen wervings actie, 680 bedraagt, tegen 644 eind 1947. Uit het financieel overzicht, uitgebracht door de penn., de heer R. G. Stijnman, bleek, dat het kassaldo f 171.62 bedraagt tegen 231.20 vorig jaar. De heer M. Pieterse, lid van de kascontrole, verklaarde de boe ken in orde. In de controle-commis sie 19491950 werden benoemd d-2 neren Jos. v. Moorsel en P. Schaken- bos. De aftr. bestuursleden, de heren Bcugelsdijk, v. d. Geest, Slingerland, van Stijn en Stijnman werden herko zen. De voorz. deelde mede, dat tot en met 25 Februari a.s. dc gelegen heid is opengesteld, voorlopige can didaten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing" in te dienen. Vervolgens kwam in behandeling de meningspeiling. Het bestuur stel de ^'oor als le punt het woningvraag stuk op het enquête-formulier te plaatsen en als 2e punt de kinderbij slag voor de kleine zelfstandigen. Een rij van sprekers meldde zich aan, om hierover het hunne te zeg gen. Na een uitvoerig debat werd be sloten, om als le punt op tc geven de kinderbijslag voor de kleine zelf standigen en vervolgens het woning vraagstuk Op de tweede vraag van het formulier, welke punten daar naast h<tf meeste de aandacht van de K.V.P. moest hebben had het be stuur a;s antwoord voorgesteld: In dustrialisatie. Ook hierover werdén uitvoerige beschouwingen gehouden, met ais resultaat, dat de vergade ring besloot hiervoor op te geven: be vordering van het tot standkomen van streeksgewijs Nijverheidsonder wijs, ook op het gebied van de land en tuinbouw; daarnaast: de bevorde ring \an het vestigen van ambach ten en de bestaansmogelijkheden daarvoor. Als vraag, te stellen door dc afge vaardigden naar de Kringvergade ring, welke op 12 Febr. a.s. te Gouda wordt gehouden, werd opgegeven te informeren, hoe het staat met de op richting van een Kath. Ambachts schools te Leiden. Herwonnen Levenskracht Het comité voor „Herw. Levenskracht" belegde een avond, gevu'd met di verse revue-schetsen, met het doel, de kas van deze nuttige instelling te verstevigen. Na opening door de voorz. van de K.A.B., de 'heer Hoo- genboom, hield de heer Welie uit Utrecht, die propagandist is voor „Herw. Levenskracht" een toespraak Na dit opwekkend woord trad het revue-gezelschap uit Sassenheim en Lisse voor het voetlicht met een op gewekt entrée-lied, waarin zij zich zelf annonceerden. Speciaal wi'len wij noemen de welverzorgde declamaties van mej. Bemelman en de zang van mej v. d. Geest. Naast deze specialiteiten op het gebied Van declamatie en zang wisten de vrolijke schetsjes en leuke toneeltjes, verbonden door een vlotte conference, de aandacht van de aan wezigen te boeien. Een trio begeleid door gitaren zong 'euke liedjes, die er niet weinig .toe bijdroegen om de stemming te verhogen. In tegenstel ling met de bekendmaking wordt he denavond deze revue herhaald. DE ZILK Hill. Beurscommissie. Het jaar verslag gewaagde van de geweldige activiteit in 't voorbije jaar. Die ijver zal in 1949 zo mogelijk nog groter zijn om het doel: een nieuw beursgebouw, te bereiken. Het financieel verslag gaf een behoorlijk batig'saldo. Het bestuur is thans als volgt samenge steld. D. v. Egmond, voor., P. Lodë- wijk, secr., C. Ph. Freriks, 2e voorz.; J. P. W. van Til, 2e secr.; J. G. Stok man, penn.; A. H. Staats 2e penn. ZOETERMEER Geboren: Johannes Wilhelmus Leonardus z. v. J. W. Koot en P. M. Perreijn; Margaretha Theodora Ce cilia d. v. C. W. Vollebregt en H. E. A. M. v. Leeuwen; Maria Margaretha d. v. D. de Jong cn A. Keijzer; Johan nes Pieter Willem Andries z. v. T. G. v. Ree uw ijk en C. J. v. Vliet. Jo hannes Cornelis z. v. C. v. d. Meer en C. A. v. Bemmelen. Getrouwd: G. Groen 34 jr 's-Gra- venhage en J. Hoekstra 32 jr. D. Sen- tel 26 jr en H. v. Woerkens 22 jr Voorburg. Overleden: M. v. Berkel 70 jaar echtgenote van J. A. Alkemade.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3