Aetherklanken PERSSPIEGEL Succesvolle gymnastiek-uitvoering van „Groen Wit" MAANDAG 31 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 WOONRUIMTEWET VOLDOET MET. 400 jonge paren geholpen. In een vergadering voor leden van de K.V.P.'heeft pater Piet Wesseling C.S.S.R. te Rotterdam verklaard, dat aan het probleem van de woningnood z.i. niet de vereiste aandacht wordt geschonken. De woonruimte-wet is onvoldoende, z heeft ons niets ver der geholpen, omdat ze niet de plicht oplegt aan de gemeenten om ruimte te vorderen. Thans gaan de jongeren aan de slag. Op het ogenblik zijn een 400 jonge paren geholpen. Ongeveer honderd vrijwillige aan biedingen kreeg pater Wesseling. Zij waren snel afgewerkt. Er is heel ze ker al iets bereikt, zegt hij. Voortij dige publicatie van de wijze, waarop de actie in haar werk gaat, zou de ef- fectiviteit verloren doen gaan. Over een maand of twee vermoedt pater Wesseling klaar te zijn. Alle critiek en alle ironische en sceptische opmer kingen zullen dan van zelf zwijgen. Maar, als de actie geslaagd is, is het probleem nog niet opgelost. Ik zal een rapport opstellen, al dus pater Wesseling, zo gauw ik daartoe de gelegenheid heb en ik verzeker u, dat er hemeltergen de .dingen aan het licht zullen komen. Pater Wesseling deed vervolgens een beroep op de K.V.P. Het is ten slotte alleen de K.V.P. die in haar de vies het gezin en de bescherming van het gezin metterdaad opnam. Het zal dus ook de K.V.P. moeten zijn, die hier de beslissende stoot geeft. Alle middelen moeten aangewend worden op korte termijn, zoals duplexhuizen en montagcbouw. Wat in Schiedam kon door Piet Albers met zijn flatge bouwen, waarom kan dat elders niet? Woonruimte moet beschikbaar komen, waarbij het Rijk de onkosten ver goedt. Op deze en dergelijke wijzen moeten we tot een oplossing komen. VRIJE CACAO OOK VRIJ IN PRIJS Van officiële zijde wordt thans be vestigd, dat de rantsoenering van% ca caopoeder met ingang van morgen een einde neemt, Tegelijkertijd worden de maxi mumprijzen voor cacao- en chocola deproducten ingetrokken. 't Is niet de bedoeling der regering de met vreemde valuta te bekostigen invoer van cacaobonen op te voeren. Wel zal als gevolg van een gewijzigde mehode bij de verwerking der cacao bonen meer cacaopoeder worden ge produceerd dan tijdens de rantsoene ring. DINSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Mazurka's van Frederic Chopin. 8.00 Nieuws. 8.15 ..Rluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Ochtendconcert. 10.P0 „Wie komt er in mijn hokje?". 10.15 Kamermuziek. 10.40 Schoolra dio. 11.00 „Muziek houdt fit". 11.40.1 Slowaakse suite. 12.03 Mendes, viool en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 12.33 Gr.pl. 13.00 Nieuws. 113.45 Dc ontwikkeling van het pia nokwartet. 14.30 „Onder ons". 15.00 Schoolradio. 15.30 Luchtige middag klanken. 16.00 „De zonnebloem". 17.00 Na schooltijd. 17.15 Piano en orgel. 17.45 „Nickerie het rijstland van Suriname". 18.00 M. Antonovitch, bariton. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Het kwartiertje van ae gitaar. 19.50 Wederopbouw. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „Mannen in de Achterhoede", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Maria gezangen. 23.45 Sylvia Marlpwe, clavecimbel. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Hanrel-concert. 9.35 Aubade. 10.00 Morgenwijding, ds. H. J. ter Haar Romeny. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Yehudi Menuhin. 11.30 De Wek ker. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.40 Gerard van Krevelen. 13.00 Nieuws. 13.20 „The Avroleans". 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Kamer orkest, o. 1. v. André Rieu. 16.25 „Honderd beroemde componisten". 16.40 „Schoolbel". 17.00 „Jacob Ha mel". 18.00 Nieuws. 18.30 Roemeens Hongaars progr. 19.00 „Met de Een dacht op avontuur". 19.30 Kwintet no. 6, Mozart. 20.00 Nieuws. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.25 Hersengym nastiek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Pierre Palla. 22.30 Duetten- avond. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondcon- cèrt. Jubileum Katholieke Universiteit Het officiële programma von de feestelijkheden ter viering van net 25-jarig bestaan der Katholieke Uni versiteit te Nijmegen is thans beker.d gemaakt. De feesten zijn verdeeld over een periode van 28 April tot en met 5 Mei. Op 28 April begint een sporttournooi voor studenten. Maan dag 2 Mei vangt een lezingencyclus' aan, waar ook verschillende hoog leraren uit Nijmegen het woord zul len voeren. 6 Mei is de reunistcn- da g. Zaterdag 7 Mei is de eigenlijke jubileumdag. Kardinaal de Jong zal dan een pontificale Hoogmis op dragen. Om 12 uur houdt de acade mische senaat receptie en om 15 uur wordt in de grote zaal van het con certgebouw „De Vereniging" een of ficiële academische lustrumzitting gehouden. Zondag 8 Mei is «r een corpsdag voor de studenten en op 9 Mei voor de vrouwelijke studenten. Dinsdag 10 Mei zal de burgerij van Nijmegen officieel aan de fees telijkheden deelnemen en een feest geschenk aanbieden. TWEE GEMASKERDE BANDIETEN DOEN OVERVAL OP EEN BANK. Rechercheur weet hen te arresteren. Een rechercheur van de Rijkspoli tie district Almelo, is er in geslaagd een tweetal gewapende en gemasker de bandieten, die juist een overval op een Boerenleenbank hadden gepleegd te arresteren. Het is niet uitgesloten, dat dezg arrestatie de opheldering zal verschaffen omtrent meer bankover vallen van de laatste tijd in het Oos ten des lands. Juist naar aanleiding hiervan had de commandant der recherche rijks politie district Almëlo opdracht gege ven bij diverse banken vooral op het platteland te posten. Hierdoor kwaft het dat, toen Vrijdagavond kort voor het sluitingsuur twee gemaskerde en gewapende mannen de Boerenleen bank te Ypelo binnendrongen, een rechercheur in het gebouw aanwezig was. Deze had echter strenge op dracht zo •mogelijk een vuurgevecht te vermijden en hield zich daarom aan vankelijk rustig verborgen. De kas sier, die geen hulp zag opdagen, be zweek voor de dreiging der vuurwa pens en opende de brandkast, waar uit de twee bandieten een geldkistje grepen. Zij rende meteen het gebouw uit en sprongen op hun gereed staan de fietsen. De rechercheur zette on- REGERING EN RECHTSPRAAK. In Nederland is altijd de recht spraak streng gescheiden geweest van de regeringsmacht. j Het is wonderlijk, dat een oud-mi nister deze twee nu zo gaat verwar ren, dat hij een minister verantwoor delijk stelt voor de uitspraak van een rechtscollege. Wij laten hier aan het woord de Nieuwe Courant, die ovér deze ver warring op scherpe wijze haar ont stemming uit. „De Raad van Beroep voor de Pers zuivering heeft, zoals men weet, in zake „De Telegraaf" het door de Perszuiveringscommissie opgelegde naamsverbod vernietigd en voorts zijn goedkeuring onthouden aan het advies dier commissie tot liquidatie van „De Telegraaf' en „De Courant Het Nieuws van de Dag". Men bedenke hierbij dat de Raad van Beroep voor de Perszuizering een rechtsprekend college is, dat met de inzichten van de minster van 0„ K. en W. niets heeft uit te staan. En men geniete dan het slot van een briesend artikel, dat 't lid van de Tweede Kamer, de oud-minister mr. J. A. W. Burger, onder het opschrift „Perszuiveringsdemasqué" aan de uit spraak van dit college, dat uit hoog staande mannen is Samengesteld, wijde: „Als katholieke ministers het ge zag van het parlement en dus van de democratie neerhalen, door een be leid als bij de p'ei'szuivering, dan wa re het eenvoudiger het communisme maar terstond te introduceren. „En zulke hoge geestelijke en zede lijke belangen worden in de waag schaal gesteld voor collaboratiekapi taal. Bah!" Hoe zei, zo vervolgt nu de „Nieuwe Courant", een bekend communistisch voorman (wijlen de heer Wijnkoop) het ook weer? „Ons is niets te dol"! Voor de heer Wijnkoop gold echter de verzachtende omstandigheid, dat hij niet oud-minister was en commu nist.... i middellijk de achtervolging in en haalde na 100 meter de verraste man nen in, die toen geen revolvers meer in de hand hadden. Deze hadden zij in hun zak gestokeh. Het volgende ogenblik zaten zij evenwel in de zak van de politieman, die zijn arrestan ten met bekwame spoed overbracht naar het dichts bijzijnde politiebu reau. Hier werden de mannen aan een verhoor onderwoi-pen. Het bleken twee bewoners uit Almelo te zijn, een zekere K. en een zekere H. Uit het verhoor bleek bovendien, dat èr nog een derde, L. genaamd, in het complot zat. Deze L. was de man, die de plan nen uitdacht en liet uitvoeren. Bij huiszoeking in de woningen der ar- -restanten werd munitie en een lap stof, waaruit de maskers gemaakt wa ren, gevonden. Het onderzoek is nog in een begin stadium. De politie rekent er op, dat deze slag een goede zal blijken te zijn geweest. ONTPLOFFING IN EEN MELK FABRIEK. Slechts materiële schade. Zondagmorgen omstreeks 7 uur is op de eerste étage van de Vami- melkfabriek aan de Overtoom te Amsterdam een ketel van de pasteu- niseerinrichting geëxplodeerd. Een deel van de voorgevel van de fabriek, ter grootte van vier bij vijf meter, en het plafond, werden weggeslagen, terwijl een aantal deuren en ramen werd ontzet en enkele machines wer den beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich nie-t voor; in het gebouw was op dat moment slechts een machinist aanwezig, die zich in een ander vei-trek bevond. De ont ploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door een verstopping in de ketel. Hccjawct IN INDIE H. VOORHAM Achterweg 9, viert op 1 Februari zijn 2e Indische verjaardag te Djember (Java). viert op 1 Februari zijn tweede ver jaardag op Java. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de vehrjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). Van de zijde van Groen-Wit schrijft men ons: Voor het eerst sinds de Be vrijding, trad de Katholieke Dames-gymnastiekverening „Groen-Wit" gis terenavond in de grote Stadsgehoorzaal voor het voetlicht. Na een tijd van serieuze voorbereidingen, achtte het bestuur het moment gunstig, om naar buiten op te treden, om te laten zien, welke vordex-ingen zijn ge maakt. Vatten wij de indruk samen, die deze uitvoering op ons achter liet, i dan kunnen wij niet anders dan van een volledig succes spreken. Het grootste deel van dit succes kan worden toegeschx-even aan het actieve bestuur en de leiding, met name aan de dames Krol en Straks en de heer Van der Laan, voor wie geen moeite te veel was, om van deze avond te maken, wat er van te maken viel. Opmars en opening. Keurig wa? de opening. Gediscipl-i neerd kwamen alle leden van „Groen- Wit", de dames, de'meisjes en de kleuters, op en zij vulden het gehe.e middenstuk van de Stadsgehoorzaal. In' een kernachtig openingswooi'd heette de presidente, mej. W. Ki'ol, aRen een hartelijk welkom, in het bijzonder de H.H, geestelijken, de diverse vertegenwoordigers van sport bonden en sportverenigingen en de erevoorzitster. Zij drukte er haar spijt over uit, dat de geestelijk ad viseur, kapelaan W. E. M. Bende wegens ziekte verhindei'd was aan wezig te zijn. Nadat de presidente bloemen waren aangeboden, nam de uitvoering een aanvang met algemene vrije oefening, die een uitstekende ind k achterliet. Toen kwamen de kleuters op. Het behoeft geen betoog, dat deze kleine meisjes, waarvan enkele nauwelijks ex n turf hoog, niet veel moeite had den om de sympathie van de zaal te winnen. Het was een lxxst deze pit tige meiskes aan het werk te zien en wij moeten bewondering hebben voor de leidster, die a le oefeningen met eindeloos veel geduld heeft ingestu deerd. Maar zij kon met tevreden heid op het werk van haar pupillen neerzien. Het verdere programma. En hierna ontrolde zich een uitge breid programma van vele gymnas- tieknummers voor onze ogen. Wij za gen met veel genoegen de goede discipline bij de vrije oefening voor adspiranten A, die wees op een lan ge tijd van voor-bereiding. Grote hi lariteit verwekte de hindernis-oefe ning voor de kleuters, die een storm van applaus verooi-zaakte: Bij de partneroefening voor dames HAAGSE RECHTBANK Ondanks ontkenning. Het heeft heel wat moeite gekost aan de recht bank om voor de boomkweker N. v. d W. uit Boskoop een veroordeling tot stand te brengen. Want verdach te ontkende beide inbraken, waarvan hij werd verdacht. Men beschikte alleen over handafdrukken en dit heeft uiteindelijk verdachte „de das omgedaan". Want, deskundigen kon den beslist verklaren, dat die afdrixk - ken van verd. wax-en. Op grond hier van eiste de Officier bij de Haagse rechtbank 10 mnd. gevangenisstraf met aftrek preventief en de recht bank heeft conform die eis veroor deeld. Dood door schuld. De koopman J. S. uit Amsterdam heeft zich te verantwoorden gehad wegens ver oorzaken. van dood door schuld. Met een door hem bestuurde gesleepte auto had hij op 31 Juli te Hillegom dc bakker van Dongen, die achter zijn handwagen liep, aangereden, waardoor de man werd gedood. Ver moedelijk was verd. achter het stuur in slaap gevallen. De rechtbank heeft vex'd. veroordeeld tot_ 3 mn.l. hechtenis voorwaardelijk; eis was o mnd. hechtenis. Drank-diefsal. De los werkman F B. te Leiden was volgens zijn zeg gen reeds dronken, toen hij uit een pakhuis twee flessen drank ging stelen. Hij was nog maar net uit de gevangenis en de rechtbank heeft hem thans weer tot 1 jaar en 3 mnd. veroordeeld; eis 1 jaar en 6 mnd. Roof uit woonschepen. De smid W. B. en landarbeider A. H. v. d. V beiden uit Leiden, hadden te War mond roof gepleegd in een woon schip, waar zij de aanwezige huis houdelijke goederen hadden gesto len. De rechtbank heeft elk van hen 1 jaar en 3 mnd. opgelegd.met aftrek preventief; conform de eis. De huis vrouw M. J. v. d. Z. uit Leiden, die énkele van de gestolen goederen ten geschenke had gekregen, werd ver oordeeld tot 3 mnd. voorwaardelijk eis 3 mnd. voorwaardelijk. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond) WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met en kele verspreide lichte buien. Meest' matige wind tussen West en Noord. Plaatselijk lichte nachtvorst. Overdag iets kou der dan vandaag. en junioi-es bewezen de deelneem sters goed op elkaar te zijn ingesteld. Zij verwerkten alle onderdelen bij kans zonder fouten. Voor de pauze begon sprak de heer Vreewijk, voorzitter van de Rijnlandse Turnkring, die zijn tevre denheid over het verloop van1 de avond betuigde en mej. W. Krol com plimenteerde. Na de pauze werd de aandacht ge vraagd voor de ringoefeningen van de dames. Het stoere ringenwerk vormde een van de spectacxxlairste hoogtepunten van de avond. Wij mo gen niet verzuomen het dansje te me moreren van de adspiranten B. In dit met zorg ingestudeerde dansje leefden de meisjes alle blijheid van hun jong-zijn vo'komen uit. Gracieus waren de knotsoefenin gen, waarin de dames de schoonheid en de charme v^n de gymnastiek- spox-t lieten zien. Wellicht was dit wel het nummer, dat als „het" num mer van de avond mag worden be stempeld. Met een serie standen werd de uitvoering besloten. Een indruk wekkend slot. Het bestuur van „Groen-Wit" kan terugzien op een uiterst geslaagde Uitvoering, Zeker er kleefden hier en daar nog wel eens kleine foxitjes aan de nummers, maar het geheel was een groot succes. Met enthousias me wordt er verder gewerkt. Zolang dit aanwezig is, behoeven wij niet te vrezen voor de R. K. sport en zeker zal het nu geen 6 jaar meer duren, voor „Groen-Wit" haar kunnen en haar streven in het licht der schijn werpers manifesteert. IN DE TOEKOMST NIEUWE WEG LEIDEN—KATWIJK? Bij de behandeling van de begro ting 1949 in de secties van de raad heeft een der leden er met klem op aangedx'ongen, dat Leiden met de pro vincie en andere gemeenten zal ko men tot aanleg van een zo behoorlijk en kort mogelijke verbinding met het zeestrand, waarbij alle extra bochten en dorpsstraatjes kunnen worden ver meden. In antwoord daarop delen B. en W. in de memorie mede. dat hier over nauw overleg wordt gepleegd met de Planologische dienst .van Zuid- Holland, terwijl met Katwijk voorts een bespreking heeft plaats gevonden over verbetering van de verbindin gen naar Katwijk aan Zee. Met ir. Kuiper, de stedebouwkundige advi seur der gemeente, is een en ander reeds besproken. DEMPING UITTERSTE GRACHT B. en W. hebben op de vraag van een Raadslid in het sectie-verslag toegezegd, dat zeer spoedig zal wor den overgegaan tot demping van de Uiterste Gracht. LEIDSE VER. v. PHILATELISTEN. In „Amicitia" hield de Leidse Ver. van Philatelisten haar jaarvergade ring, welke werd geopend door de w.n. voorzitter de heer A. Vianen. In verband met de hoge kosten van het Maandblad is dit per 1 Jan. op gezegd. Het bestuur heeft contact ge kregen met de uitgever van het Vlaams postzegelblad op zeer gunsti ge condities. Alle leden hebben een proefexemplaar ontvangen en thans is besloten met alg. stemmen dit te accepteren. Vervolgens werden de diverse jaar verslagen voorgelezen, waaruit blijkt, dat de ver. op 1 Jan. 281 leden telde. De afd. Noordwijk 41 en de jeugdaf deling 65. Nu de hoge kosten van het Maandblad niet meer drukken, hoopt de penningmeester het tekort spoe dig te hebben ingehaald. Het bestuur is met algem. stemmen herkozen. Op deze vergadering traden weder 8 qieuwe leden toe. De reglementswij ziging werd me. algestemmen aange nomen. Vervolgens had op deze ver gadering een zeer geanimeerde her sengymnastiek wedstrijd plaats, waarvoor 20 prijzen waren beschik baar gesteld. Door de overladen agen da kwam de veiling van enkele ho vels te vervallen. Na sluiting bleef men nog lang bijeen om te rullen. 1272-Jarig Priesterfeest van Pater H v. d. Salm te Oude-Wetering Zondag viex-de pater H. van der Salm M.S.F. zijn 12 y. -jarig pries terfeest. Het is een dag geworden van innig gebed en uiterlijke luister. 's Morgens om tien uur werd de solemnele Hoogmis gecelebreerd door de jubilerende missionaris, ge assisteerd door pastoor J. G. A. Sara- ber, als diaken en father ir. L. van der Salm, van de congregatie van Mill Hill en neef van de jubilex-ende pater, als subdiaken. Pastoor C. P. van der Salm, uit Delft, oom van de missionaris, hield de feestpredikatie en koos tot tekst: „Sanctificate et venite mecum ut immolens": „Heiligt U en komt met mij ten offer" I Kron. 16:5. De pre dikant wees allereerst op de hoge uitverkiezing tot het H. Priester schap: „Niet gij hebt Mij uitgekozen, maar Ik". De priester moet Christus' verlossingswerk voortzetten. Reeds in zijn prille jeugd zag de missiona ris in zijn verbeelding de duizenden heidenen, die om hulp vex*zuchtten. Hij is heengegaan, om de kindei-en hun onschuld te leren bewaren, om de zonden van de volwassenen te vergeven, om de zieken tot het eeuwig leven te doen komen. De voornaamste taak van een priester is echter het opdragen van het on bloedig Misoffer van Christus. De jubilerende missionaris doet dat reeds 12 y2 jaar als enige Europeaan tussen de Dajaks. Deed dat ook als geïnterneerde, drie jaar lang in een vijandig kamp. Hij offert zich op, evenals zijn vader en moeder zich opofferden bij. het afstaan van hun zoon als missionaris en hun dochter als missiezuster. Evenals zij zich of- fex-den op hun sterfbed, toen een hartelijk weerzien zo nabij was, maar door de dood werd veiujdeld. Nu echter is ook hun vreugde vol komen, nu het missiewerk zo rijk beloond woi'dt". Na de slotwooi-den„Heiligt U en komt met m,ij ten offer", werd het H. Misoffer voortgezet. Het zangkoor voerde de meer stemmige Mis „Exsultel" uit van Franz Witt. Tijdens de kex-kdiensten werd een feestcollecte gehouden voor de missie in Midden-Borneo. Na de H. Mis- werden de cadeaux aangeboden. De familie bood een ciborie aan, alsook kruiswegstaties voor de missiekerk. Vele andere ca deaux werden door de missionaris in ontvangst genomen, vooral in de vorm van boeken en andere missie benodigdheden. De druk bezochte receptie getuig de, dat het werk van onze missiona ris door katholieken, zowel als door niefc-katholieken, zeer wordt gewaar deerd. 's Middags was er, tot besluit van de kerkelijke viering, een plechtig Lof. De jubilaris had hierbij dezelf de assistentie als in de Hoogmis. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Dinsdag voorzetting van de uitrei king van bonkaarten 903 te Leiden. Meenemen stamkaarten, inwisselings bonnen, bonnen Tabak 07, Diversen UITSPRAAK IN DE ZAAK JESSE Hedenmorgen heeft de Leidse kan tonrechter in kort geding uitspraak gedaan in de zaak Jesse, die ook op 7 en 14 Nov. 1.1. voorgekomen is. Na de ontzegeling op eind Novem ber heeft de heer H. J. Jesse zijn bedrijf weer in werking gesteld, waarna zijn broer, de heer J. J<Üfce, een eis ixi kort geding instelde. Zijn eis tot stopzetting van het bedrijf werd echter hedenmorgen verwor pen. Swift Combinatie De uitslag v. de derde competitie-rit op 'home trainers, over 2x2 km was als volgt: 1. Joop Riethoven 2 min. 3 sec; 2. J. Riethoven Azn 2 min. 7.8 sec. 3. H. v. d. Vos 2 min 13,6 sec.: 4. C. v. d. Piel 2 min 16.4 sec.; 5. H. Knop- perts 2 min 19 sec. 6. J. Vermeu'en 2 min. 26 sec. Zondag 6 Febr. zal er een veld- rit worden gereden. Start 10 uur aan de Zijl. DE VACANT1E VAN 33) „Het is mijnheer Sarton niet ge weest!", antwoordde Bonnet. „Ik heb hem zelf teruggei-eden en onderweg langs de kant neergelegd. Toen ik thuiskwam, was zij al weg." En plotseling overeind springend riep de man uit: „Ik heb hem maar een zachte klap wil1 en geven, zoals hij gezegd had; maar toen ik met die sleutel toesloeg, kwam me opeens te binnen, hoe hij haar beledigd had..." Hij beheerste zich met moei te. „Waar is ze, mijnheer?" „Ze wordt naar de«tad gebracht," deelde Dupuy hem mee. „Wat heb je met mijnheer Laforgc uitgevoerd, Bonnet? Of heeft Sarton hem soms Bonnet x-iep erbarmelijk: „Laat me toch met rust, mijnheer-. Heb ge duld. Laat me haar eerst zien. Ik kan het niet geloven. Laat me haar zien. Dan zal ik aRes vertellen." Hij zakte, snikkend als een kind, in elkaar met het hoofd in de han den. Dupuy weifelde even, maar zei tenslotte: „Nu, goed dan. Ik zal ge duld hebben. Bonnet. Ik kom nog wel.'... later." Hij keex-de met Arthur terug naar de straat. „Denkt u, dat hij er mee voor de dag zal komen?" vroeg Arthur, toen ze buiten waren. „Ja, dat denk ik wel. Als hij tijd tot nadenken heef gehad, om te be seffen, dat zij dood is.dat iemand haar vermoord heeft.Ze stapten in en Arthur vx-oeg: „Waar nu heen, inspecteur?" „Naar Banion. Ze zullen daar wel gauw zijn met het lijk van juffrouw Bonnet. Je weet, waar het is?»' Ze thadden spoedig de begrafenis onderneming van Banion op de grens van de stad bereikt. Ernest Frayot, diens bleke bediende, nodigde hen uit, te wachten in de kapel achter het kantoor. Ze namen plaats en Dupuy zei vermoeid: „Ik ben ouder, dan ik dacht Arthur. Niet meer geschikt voor dergelijk nachtleven. Laat me wat rusten, tot ze er zijn." Ai-thur had dus gelegenheid, om eens op zijn gemak na te denken. Maar hoe meer hij nadacht, des te minder kon hij er een touw aan vast knopen. Hij was blij, dat dokter Met- ton eindelijk kwam, om aan Dupuy verslag uit te bx-engen. „Ze is gewui-gd, Dupuy," vei-klaar- de hij. „Er zit een ontstekingsdraad om haar keel vastgesnoerd. Ik heb nog geen kans gezien naar enig ver dovingsmiddel te zoeken. Ik moest hierheen, om een en ander in orde te maken." „Is ze groot of klein van postuur?" vroeg Dupuy, de wenkbrauwen fron send. „Groot, voor een vrouw." „Dan moet ze eerst bedwelmd zijn Hij kon haar anders niet aan. Hij is zelf maar klein." Buiten klonken voetstappen. Het waren Lacombre en DaneT. „Banion komt vlak achter ons aan met de ambiance," zei Lacombre. „Joseph zegt, dat hij het niet kan uitstaan, nog langer te wachten, Du puy. Hij zegt, dat als u niets doet, hijzelf aan de gang gaat." Arthur zag, Danet stilletjes grijn- „Wel Joseph heeft gelijk," gaf Du puy toe...." Ik geloof ook, dat het tiid wordt,' dat er klaarheid komt. We zullen aRes in orde moeten gaan maken voor de arrestatie." „Nu, ik ben echt blij, dat ik dat hoor, ouwe jongen," zei Lacombre. „Wie is het?" Dupuy aarzelde. „Als ik het u zelf vertelde, zou u me niet geloven," zex hij. „Ik zou gx-aag hebben, dat u eerst een en ander van andefe lui hoorde. Dan zult u zien, dat het bij het rechte eind heb." „Wie zijn danuw getuigen?" vroeg Lacombre. "„Wel," zei Dupuy bedaard, maar met een stiRe triomf in zijn stem, „vooreerst hebben we Sarton. Ik weet er nu genoeg van af, om hem aan het praten te krijgen. Hij zal wel niet veel zin hebben, omdat hij er zelf in betrokken is; maar hij weet- waarschijnlijk niet, dat er moorden zijn gebeurd. Weet hij het wel, dan is hij genoodzaakt, de waarheid te vertellen. Hij is geen medeplichtige aan die moorden.... alleen aan de ontvoering. Hij za1 wel spreken, om zichzelf vrij van moord te kunnen pleiten." Allen volgden hem met gespan nen aandacht. „En de tweede is Bonnet. Hjj weet net zoveel als Sarton. Tot nog toe heeft hij tegen me gelogen. Hij zal nu alles, wat hij "weet, verteRen, pmdat zijn vrouw vermoord is en hij was dol op haar. Ik heb hem koit geleden gesproken. Hij zal wel aan het praten raken." Hij keek hen beurtelings aan en schudde het hoofd. „Jullie zult denken, dat Sarton liegt," waarschuwde l^ij hen. „JuRie zult zeggen,'dat hel onmo gelijk zó gebeurt kan zijn, als hij het vertelt. Maar ik zal aantonen, dat het wel zo kon. Robert Fline was de piloot van Sarton. Hij kwam hier Vrijdagavond aanmet een pas sagier. Heeft bijna de hele avond hier doorgebracht. Hij had hier een meisje.Céline Tenant, de dochter van Sarton's tuinman. Als je enig begrip 'hebt van een jongeman, dan snap je, dat FRne Céline heeft ge sproken, toen hij hier was. Denkelijk heeft hij haar wel ver teld, wie zijn passagier was,, maar ge zegd, dat ze het niet verder mocht vertellen." „Maar dat zal ze nu wel doen; om dat die passagier Robert Fline een slaapdrankje heeft ingegeven, nadat ze in Parijs geland waren en hijzelf uitgestapt was, zodat F1 ine, toen hij op de terugweg weer in de lucht was in slaap viel en neer stortte. Ik laat een lijkschouwing doen op het lichaam van Fline, om bewijzen te krijgen, dat hij bedwelmd was." „Zo staat de zaak er voor." eindig de hij. „Céline Tenant zal julRe ver tellen/ wie de passagier van Robert Fline die avond is geweest en Bon net zal vertellen, wat er met _La- forge is gebeurd, toen ze Vrijdag hiex-heen onderweg waren; en Sar ton zal verteTen waarom het zo ge beurd is. En, als je hen nog niet ge looft, dan zal dokter Loude, de tand arts in Richelle, jullie denkelijk wel kunnen vex-teRen, wat voor tanden Ljafêvge had." Dokter Mettor. bracht daar ten, hoogste vex-baasd tegen in; „Dokter Loude? Maar die is dood, Dupuy!" De inspecteur keex-de zich schie lijk naar hem om en hei-haalde ver bluft: „Dood?" „Ja zeker*. Een week of drie gele den is hij plotseling dood neergeval len." Dupuy scheen te beven. „Dood neergevallen?" hex'haalde hij. „En we hadden hem zo nodig!" bekende hij hoofdschuddend. Op dat ogen- b1^ trad Queyrat binnen. „Héb je het meisje van Tenant ge sproken, Alfred?" vroeg Dupuy ge jaagd. „Zeker, ik heb een lang gesprek met haar gehad. Ze is naar Parijs ge weest bij de uitvaart van Fline. Of hoe je het noemen wilt. Want hij is gecremeerd." (Wordt vervolgd-).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2