40 of volvetKaas kopen is een kunst i 1 DONDERDAG 27 JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 30 JAN. t.m. 12 FEBR. 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES. 601, 603 vlees. 100 gram vlees 602 vlees 200 gram vlees ALLE BONKAARTEN 901. 607 alg250 gram rijst 608 alg250 gram boter, mar garine of vet BONKAARTEN KA, KB, KC 901. 611 alg500 gram boter, mar garine of vet 612 alg400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 613 alg125 gram koffie B-625 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas BONKAARTEN KD, KE 901. 617 alg250 gram boter, mar garine of vet 618 alg100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAK- EN DIVERSEKAARTEN QA, QC 901. 31 tabak, 2 rantsoenen sigaret- 34 diversen ten of kerftabak BONKAARTEN Z, ZB, ZC, ZE, MD, MF MH 902. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook D Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Januari worden ge bruikt. De reeds aangewezen bonnen 573 algemeen (500 gram sinaasappelen) en 579 algemeen (1 kg. sinaasappe len) moeten uiterlijk op 29 Januari bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd. Wij maken er op attent, dat in de bonnenlijst van vandaag voor alle leeftijdsgroepen een bon voor 250 gram rijst is opgenomen, terwijl voor de A-, B- en G-kaarten 250 gram en voor de D- en E-kaarten 125 gram boter extra beschikbaar is gesteld. Ook is een bon voor 125 gram kof fie aangewezen. OUDE ROOFMOORD TE SCHIEDAM BERECHT De Rotterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie Schiedammers de 27-jarige scheepsbouwer A. M., zijn 27-jarige compagnon J. M. H. en de 33-jarige weger H. J. K., die hebben terecht gestaan wegens roof en moord op de Zandvoorter J. B. op 6 Maart 1945 Zij werden ieder veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek. Boer, die een zwarte handel dreef in Jenever, kwam op 5 Maart 1945 te Schiedam en had toen een beopre- king met M. Deze wist dat B veel geld bij zich droeg en maakte met II en K een afspraak om hem te be roven en uit de weg te ruimen. In de morgen van 6 Maart lokten H en K Boer, onder het voorwendsel dat daar jenever te koop was, in een winkeije aan de Broersvest, dat in gebruik was bij K. Terwijl B. aan c'.e bemande f'es mnever rook, schoot II. de man neer. B. was direct dood. Het lijk werd achter het winkeltje in de grond gestopt, nadat de beide man nen zich een portefeuille met een be drag van f 27.000 hadden toege- eigend. De buit v^rd onderling ver deeld. De eis tegen ieder der ver dachten was vijftien jaar. 8 JAAR VOOR OVERVAL OP BANKLOPER In Februari 1947 werd te Amster dam een overVal gepleegd op de 60- jarige bankloper A. P. Moerman van de Kasvereniging te Amsterdam, waarbij de overvallers f 25.000 en enige chèques op de Nederlandse Bank in handen viel. Eén van de daders, de 40-jarige S.S.-er Harmen Bosscher werd van daag door het A'dams Gerechtshof veroordeeM tot 8 jaar met aftrek. Op 21 Januari jl. werd hem bovendien voor zijn dienstneming bij de S.S. en de Grüne Polizei een gevangenis straf opgelegd van 6 jaar. GEEN NAAMSVERBOD VOOR „DE TELEGRAAF". De Raad van Beroep voor de pers zuivering heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de uitspraak van de commissie van de perszuivering, waarbij is bepaald, dat gedurende dertig jaar na de dag dier uitspraak geen persorgaan mag worden uitge geven onder de naam Dagblad de Telegraaf en gedurende twintig jaar na die uitspraak geen persorgaan on der de naam De Courant Het Nieuws van den Dag. De Raad van Beroep heeft onder meer overwogen: Een naamsverbod ten aanzien van een dagblad uitgesproken treft mede personen, wier houding en beleid bij het betrokken dagblad geen grond tot klagen hebben gegeven en drukt ook op personen een odium. De ernst en uitsluitend de ernst, waarin het betreffende dagblad is te kort geschoten in zijn taak geduren de de jaren der bezetting dient te worden gewogen bij de beantwoor ding der vraag, of een naamsverbod op zijn plaats is, die graad, waarin gefaald is( wordt stellig mede be paald door de motieven, welke de betrokkenen tot hun gelaakte gestie hebben gebracht. Als zodanig legt de commissie voor de perszuivering de vinger op ,pure baatzucht" uit hoofde waarvan bij de dagbladen de Telegraaf en De Courant Het Nieuws van den Dag met de vijand en diens handlangers zou zijn geheuld. Een zeker wenselijke nadere aan duiding van de personen, die dit op zich hebben te betrekken, wordt daarbij node gemist. Onder de jour nalisten, die aan de couranten werk ten kunnen het slechts enkele zijn, aan wie dat motief van eigenaar met grond zou kunnen worden toegedicht. Naar de ervaring van de Raad van Beroep kan bij slechts een zeer be perkt .aantal bladen waaronder dan uiteraard vooral de partijorga nen van de nationaal socialistiche be weging der Nederlanden het ver wijt gericht worden van in weldoor dachte opzet de vijand te hebben be gunstigd en de nationaal-socialisti- sche beginselen te hebben gepropa geerd. Indien de Raad van Beroep de jaargangen van de couranten van najaar 1940 tot najaar 1944 als ge heel beziet, dan is de slotovertuiging, dat in die tijd de couranten nimmer zo zijn geredigeerd geweest, dat de uitgave beter gestaakt had kunnen worden. Na het aftreden van hoofdredac teur Fraenkel en van de gehele re- Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws. 8.45 Dinu-Lipatti, piano. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 Residentie-orkest. 10.30 Morgendienst door Ds. B. van Ginkel. 11.15 Zangrecital. 11.45 Klas sieke Symphonie. 12.00 Gramofoon- muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws, 12.33 Metropole Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 „Vrij en Blij". 13.45 Quintet, Brahms. 14.20 Omroep A Cappellakoor. 14.40 „Wonen in één kamer". 15.00 Harry Wiggelaar, viool. 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 16.00 Kamerorkest. 16.40 „Vertroos ting". 17.10 „Arbeid voor vrijen tijd". 17.45 Busch Strijkorkest, 18.15 Bond tegen het vloeken. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Geestelijke liede ren. 19.30 Rode Kruis1. 20,00 Nieuws. 20.15 N.C.R.V,-kwartet. 20.45 Herrij zenis, klankbeeld over de St. Lau- renskerk te Rotterdam. 21.30 Sans Souci, 22.00 Wat zijn dat voor getui genissen?", Prof. B. Holwerda te Kampen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Rallye Monte Car lo. 23.40 Ariane en Blauwbaard, Du- HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Albert Sandler. 8.00 Nieuws. 8.18 Operette-selecties. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Watermusic van Handel. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding, Ds. P. Brakman te Naarden, 10.20 „The Masqueraders". 10.45 Liederen van C. M. von We ber. 11.05 Iwan de Dwaas (Tolstoi). 11.25 Accordeola. 12.00 Orgelconcert. 12.30 Land- en tuinbóuwnieuws. 12.33 Sport en Prognose. 12.45 Gr.pl. 13.00 Nieuws. 14.20 „The Avroleans" .14.00 Kookkunst; 14.20 Solistenconcert, 15.00 Boekenschouw. 16.00 Orgelspel. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.20 Wij en de muziek, door Piet Tiggers, 18.00 Nieuws. 18.40 Rosa Spier, harp 19.00 Denk om de bo.cht. 19.30 „Het Godsdienstig leven in Gelderland". 20,00 Nieuws. 20.05 Herman Kreb- bers, viool. 20.30 „Verdraagzaamheid". 21.00 Men vraagt.... en wij draaien. 21.30 Het mysterie van de Prinsengracht, Seriehoorspel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.40 „Van daag". 23.00 Nieuws. 23.15 „Een slecht huwelijk". 23.30 Symphonisch concert, dactie met hem in October 1944 is de Telegraaf geworden een propagan- da-blad voor de Duitse zaak. De ver antwoordelijkheid voor de inhoud van de Telegraaf gedurende het laat ste half jaar van haar verschijning ntrust bij de directie. De Raad van Beroep heeft ten slot te de uitspraak van de Commissie voor de perszuivering vernietigd en verstaan, dat voor een naamsverbod geen termen zijn. De raad van beroep voor de pers zuivering heeft uitspraak gedaan in de zaken van de medewerkers van de Telegraaf in oorlogstijd. De commissie'voor de perszuive ring had de volgende schorsingen uit gesproken: De Ridder 6 jaar, Anema 18 maanden, Van den Berg 3 jaar. Goedemans 4 jaar, Holdert 10 jaar en Tonneman 20 jaar. De Raad van Beroep heeft de uit spraak van de commissie voor de perszuivering vernietigd voor zover ontzetting is uitgesproken ten aanzien van De Ridder, Anema en Van den Berg. Op hen wordt geen maatregel genomen. Aan Anema en Van den Berg is een certificaat van geen be zwaar verleend. Ten aanzien van J. M. Goedemans heeft de raad van beroep de term van ontzetting terug gebracht tot een jaar, ingaande 5 Mei 1945. Aan hem is een certificaat ver leend. F. H. J. Holdert zag te zijnen aanzien de. termijn van ontzetting teruggebracht tot 8 jaren, ingaande 5 Mei 1945. Na afloop van die termijn kan aan Holdert een certificaat wor den uitgereikt indien dan nog ver eist door het orgaan dat daartoe dan bevoegd zal zijn. Ten aanzien van C. J. Tonneman is de uitspraak der commissie voor de perszuivering bevestigd met aanvulling en wijzi ging van gronden. POGING TOT ROOFOVERVAL OPGEHELDERD. De rijkspolitie te Wildervank en te Stadskanaal is er in geslaagd ophelde ring te brengen in een vorige week gedane poging tot roof op de vee handelaar Z. te Wildervank. Toen verleden week de veehande laar van de markt te Groningen thuiskwam ontdekte hij in de om geving van zijn woning een onbeken de persoon, die bij zijn radering op de vlucht sloeg. Bij een nader onder zoek bleken zich nog twee personen in de omgeving van het huis van Z op te houden. Dezelfde avond nog werd door de politie te Wildervank aangehouden de 28-jarige J. L. uit Stadskanaal. Van een handlanger van de onbeken de personen, die zich ophielden bij de woning van de heer Z. was het signalement bekend. Deze persoon, een zekere B„ had kans gezien op de bewuste avond te ontsnappen. Toen de politie hem wilde arresteren, deed B. een poging tot zelfmoord De po litie onderzoekt thans of hij wellicht nog meer op zijn kerfstok heeft. Minder vaart, of het wordt fataal! Gebruik geen overbodig geluid- BIJEENKOMST VAN DE JONGEREN-K. V. P. Na de opening door de voorzitter, de heer Hans Bokern, gaf de heer Jan van Zonneveld een verslag over het op 11 en 12 December jl. gehou den Partij-congres, waarbij hij zich speciaal bepaalde tot de sectie Ac tieve Jeugdpolitiek. De afdeling Lei den van de J. O. had in de besprekin gen vóór het congres dit onderwerp zeer uitvoerig bestudeerd en bespro ken en als resultaat daarvan waren enkele voorstellen geformuleerd, die doorgezonden waren naar het Kring- bestuur en de Jongerenraad. Wat van deze voorste'len uiteindelijk is neer gelegd in de resolutie van het Partij- Congres, gaf op sommige punten aan leiding lot voldoening. Na een korte bespreking over de meningspei'ing van de K. V. P. kreeg de heer Frans van Dieren het woord. Zijn inleiding over het Liberalisme verdeelde hij over de levensbeschou wing van dit stelsel en het econo misch aspect hiervan. Op heldere wijze zette hij uiteen, hoe men tot de liberale levensbeschouwing kwam r.a de Middeleeuwen hoe de mens het „vrij zijn" onbeperkt wilde zien, ook in de verhouding tot God. Hoe uiteindelijk deze zogenaamde „vrij heid" moest leiden tot wantoestan den en tot ondergang gedoemd was. De liberale denkwijze is echter niet verdwenen helaas ook niet bij vele Katholieken. Ook in de Nederland se wet ligt nog bijv. het eigendoms recht zuiver geformideerd in liberale zin. De voorzitter dankte voor deze inleiding en sloot na een kort debat de vergadering. WAT IS PSYCHOTECHNIEK? Voordracht van Piet 't Hart. Op uitnodiging van de R.K. Mid denstandvereniging hier ter stede sprak gisteravond de heer Piet 't Hart in de ledenvergadering, welke in „De Turk" werd gehouden over boven staand onderwerp, een gegeven, dat de belangstelling van ieder in de hui dige tijd vraagt. Immers, het moge al een heel vreemd woord lijken, men heeft er toch dagelijks mee te maken bij het zo veel besproken onderwerp „Beroepskeuze." De heer 't Hart begon met erop te wijzen, dat de ouders aan het leven hunner kinderen tussen 10 en 16 jaar richting moeten geven. In die jaren hangt er veel van het beleid der ouders af in welke richting hun kin deren zullen gaan. De schoolse weten schap moge van betekenis zijn, daar naast is zij niet voldoende, want de kinderen moeten opgeleid worden voor het werkelijke leven. Evenveel, vele ouders willen hun kinderen we tenschappelijk meer laten doen dan verantwoord is en dan de kinderen in werkelijkheid kunnen volbrengen. De cijfers bij de examens behaald, wijzen zulks uit. Voor het Mu'o-exa- men stranden er 75 het HBS-exa- men wordt door omstreeks 30 ge haald. Na twee jaar Mulo behoort de volksjongen als het ware tot het gum- miboorden-proletariaat, terwijl hij na de gewone 6e klas een prima vakman had kunnen worden. Spr. ging vervolgens de intelligen tie der schoolbevolking na aan de hand van statistische cijfers en zeide, DIENSTPLICHT?. maar niet eerder in dienst dan eerst een goede retraite gevolg te heb ben! Schrijf spoedig in voor een der onderstaande data, speciaal bestemd voor a.s. militairen! a. St. Clemens tc Noordwijkerhout 2528 Februari; 1215 Maart. b. Petrus Canisius te Bergen N.-H. 1518 Februari; 26 Februari1 Maart; 14 Maart; 58 Maart; 12 18 Maart. c. St. Clemens te Amersfoort: 47 Februari 1821 Februari; 1114 Maart. Inlichtingen bij de zeereerw. heer directeur van bovengenoemde re traitehuizen. Rector L. P. M. VESTER. dat de middenstandskinderen over het algemeen beantwoorden aan de ontwikkeling der ouders. Behalve aanleg der kinderen speelt ook het karakter en de gezinsomge ving een grote rol; by de opvoeding van het kind e om de kinderen een goede toekomst te verzekeren, moet men hen bijbrengen daarvoor een of fer te kunnen brengen. Spr. beval de bemiddeling aan van een R.K. Bureau voor Beroepskeuze, dat in vele gevallen goedkoper is dan 3 of 4 j. I1BS. Natuurlijk is dit geen wet van Meden en Perzen, zodat men er ook geen verkeerde conclusies uit moet trekken. Verschillende omstandigheden des levens nam spr. vervolgens nog onder de loupe en wees o.m. op de grote be volkingsaanwas, waardoor te voor zien is, dat alle middenstandsjongens van het ogenblik later zeker geen be drijf kunnen stichten, zodat het aan beveling verdient hen te spreiden en vakbekwaamheid aan te leren mid dels Ambachtsschool of M.T.S., want de industrie schreeuwt om arbeids krachten. Tal van behartigenswaardige wen ken lanceerde de heer 't Hart bij de opvoeding d< r jeugd en de aanwezi gen volgden zijn betoog met belang stelling, getuige de levendige discus sie, welke op deze voordracht volgde. Aan het slot een hartelijk dank woord van de voorzitter voor de in leider, waarmede de vergadering werd gesloten. FEESTELIJKE BIJEENKOMST VAN „UNO SUMÜS ANIMO". In tegenwoordigheid - van burge meester Jhr. F. H. v. Kinschot en echtgenote, de inspecteur der gym nasia, het docentencorps en vele af gevaardigden van zusterverenigin gen hield de Leidse gymnasiasten- bond „Uno Sutmis Animo" gister avond in de Schouwburg een fees telijke bijeenkomst, waarvan de op voering van het klassieke blijspel „Miles Gloriosus" de hoofdschotel vormde. Het is inderdaad1 een heel waag stuk, om een blijspel uit de oudheid op te voeren. Bij het moderne to neel wordt de aandacht gespannen door een intrigue, welke met aller lei verrassende wendingen ontrafeld wordt. In de spelen van .Plautus ligt het zwaartepunt ergens anders. Hij TEST UW WARENKENNIS „Een prach-tkaasje, mevrouw! U ziet zo wit als boter! Gesneden of aan een stukje?" Mevrouw ziet en. koopt, maar als meneer 's avonds dat ene losse plakje proeft, roept hij naar de keuken: „Wat is dat voor kaas? Er is geen smaak aan!" Dat klopt ook. want witte kaas moet wel „te jong" zijn; zij is onvoldoende gerijpt. Van overheidswege is vroeger veel gedaan om de warenkennis van zuivelproducten bij de win- keber en publiek te vergroten, maar toen de ze campagne goed en wel was ingezet, kwam de oorlog al. Todh is het zo eenvoudig om langs deze weg meer van kaas te leren, voldoende om voort aan te weten, dat U een goed stuk kaas koopt, precies naar uw smaak.. Jong of belegen Als de kaas drie weken oud is, komt ze op de markt. Van drie tot zes weken is ze jong, tot drie maanden belegen en daarna mag ze het ere-praedicaat oud dragen. Hoe ouder de kaas, hoe duurder zij verkocht imag worden, omdat zij zorgvuldig „gefokt" wordt, wat ar beidsloon én pakhaiisruimte kost en bovendien wordt zij hchter door vochtverlies. Jonge kaas is door haar hoger vochtgehal te nog zo zacht, dat, men met de vinger de korst kan indrukken. Daarbij geldt wel, dat hoe vetter de kaas is, des te langer zij zacht blijft. Er zijn ook kaassoorten, zoals de Parme- saanse, die anen wel 20 jaar oud laat worden, zodat men haar alleen nog maar geraspt of gemalen 'kan gebruiken. Zeer oude, harde kaas hebben de Itahanen ons in macaronischotels en sausen leren kennen. Vorm en soort Wij kennen het best de platte Goudse en de ronde Edammer. De volvette Goudse is het typische product van de Hollandse en Utrecht se boeren. Zij voeren het kaasbedrijf uit van vader op zoon en hun wekelijkse rit met hun product in de hoge houten karren opgestapeld, naar de oude markten van Gouda, Woerden en Bodegraven is een levendige traditie. Er is een enorm verschil in smaak bij die volvette kaas, maar de handelaren weten precies wel ke kaar „hun" 'boeren maken. De Edammer is een „evenwichtiger" pro duct, omdat zij thans bijna a^een op de fa brieken gemaakt wordt. Edammer is iets dro ger dan de boeren-Goudse en ook minder vet, al is dit verschil tussen 404- en volvet zeer ge ring. 404- betekent'40% vet in de droge stof, volvet geeft 45% aan. Eerst groot verschil proeft men bij 20% kaas, die vaak taai en sma keloos is en eigenlijk alleen als zij jongs is ge geten moet worden. Deze 204- kaas, die fabrie ken zowel in Goudse ais in Edammer vorm e Keizer Nebucadnezar at al kaas, maar dat wasgeen volvette Goudse. De As- syriërs en Babyloniërs, Egyptenaren en Phoeniciërs maakten kaas door de melk te stremmen en haar dan in de zon te drogen. Wij leerden het kaasmaken van de Romeinen; ook het woord kaas komt van het Latijnse „caseus". De Hollandse kaas had eeuwen geleden al grote be kendheid in de wereld. Wij mogen dan ook zeker wel meer van kaas weten, dan hoevee1 gram wij op onze bon kun nen verlangen. Weet, wat u koopt, dat is de strekking van dit artikel over de kaassoorten. M kaassoort maken was voor de oorlog voornamelijk een exportartikel, nu hebben wij deze kaas ook leren eten. Van onze gehele kaasproductie in de dertiger jaren was maar ië^s meer dan 10% in 20+; de normale verhouding moet zijn, dat van/ de tien Nederlandse kazen vier volvet zijn, vijf 40+ en één 20+. De keuze van Edammer of Goudse is een kwestie van smaak en van wat men gewend is. Men moet beide soorten proberen en waarde ren. Daarnaast zijn in onze kaashandel nog en kele minder bekende, doch bijzonder sma- ke'ijke soprten, zoals de Friese nagelkaas. die men beslist eens vragen moet. Deze nagelkaas met haarkruidnagelen is meestal zachter dan de zeer bekende Leidse kaas of sleutelkaas met de komijntjes. Deze kaas is genoemd naar de streek, waar zij het eerst gemaakt werd en dat is al heel lang geleden. Nu maken de gro te Friese kaasfabrieken ook komijnekaas en die is zelfs in 20+ hee! goed te eten. Waar komt de kaas vandaan? Of de kaas uit Friesland of uit Holland komt is gemakkelijk te onderscheiden. In de korst van de kaas is namelijk een plaatje van caseine aangebracht, waarop cijfers en letters staan. Die worden door de kaascontrole-sta tions uitgereikt en zo'n plaatje, het kaasmerk moet uw garantie zijn. Er zijn sinds kort nieu we kaasmerken in omloop gebracht, met het oog op de international herkenning van het product voorzien met het woord HoPand. Onder het woord Holland staat het seriecijfer met de initialen van het contrólestation. Een U betekent Utrecht. F Friesland, N-H. Noord- Holland HB Zuid-HollandBrabant. Ook het vetgehalte, volvet, 40 of 20+ is op dit kaas- merk vermeld. Natuurlijk vindt men deze merken niet op de gesmolten kaas, die als blokkaas, korstloze- of smeerkaas en zelfs als rookkaas in de han del wordt gebracht. Heeft een kaas zodanige gebreken, dat zij bezwaarlijk nog in de winkel verkocht kan worden, dan stuurt men haar naar een kaassmelterij, waar de bovenge noemde producten gemaakt worden. Gesmol ten kaas is een hoogwaardig voedingsmiddel, er zit geen „rommel" in, zy mist alleen „het karakter" van een natuurkaas. Wij kennen ook buiten'andse kaassoorten, die op het ogenblik alleen moeilijk ,of nog in het geheel niet te krijgen zijn. De vermaard- ste soorten zijn: uit Frankrijk de Camennbert en de Brie, die in de streek bij Parijs gemaakt worden en de Roquefort (schapenkaas) uit Zuid-Frankrijk; pittige kazen, onooglijk van uiterlijk. uit Engeland de Stilton (die op Gorgonzola lijkt) en de Cheshire; uit Itahë de Parme- saanse en de Gorgonzola; uit België de Lim burger; uit Duitsland de Tilsiter en uit Zwit serland de Emmmenthaler (Gruyère). De buitenlandse kazen nu, worden dikwijls opzettelijk in een schimmelige omgeving ge fokt, om daardoor een pikante smaak op te wekken. Een a^emene opvatting is evenwel, dat geen kaas zo weinig „verveelt" als de goe de, ouderwétse Edammer en Goudse. Gebreken Maar ook onze kaas kan wel eens slecht zijn. Evenals de mens, heeft de kaas ook ziekten en gebreken. Kaas wordt van melk gemaakt en de kwaliteit van het gras kan a1 invloed hebben op de smaak van de melk, die men dan weer in de kaas terugvindt. In melk zijn bacteriën; goedaardige en soms we1 eens boze bacteriën, die het rijpingsproces van de kaas beinvloeden. De kaSs wordt gemaakt door bakken met melk door lebferment (uit de kalverenmaag) te doen- stremmen. Als het vocht er dan uit' gelopen is, houdt men een dikke brij, de wron gel over en die wordt in de vormen (Goudse of Edammer) gekneed, daarna gepekeld tenslotte op houten stellingen te drogen ge zet. Dan begint het rijpingsproces en hoe zich dat precies vo1 trekt, weet men nog niet. Het resultaat treft men evenwel in de winkel aan: een voortreffelijke kaas, een goede gn ook wel eens een slechte. Als er( scheuren in het zui vel (dat is de vakterm voor de kaas binnen de korst) zijn, noemt men de arme kaas een „knij per" en dan moet men haar niet kopen, even min als een Goudse met tal van onregelmatige gaatjes in het zuivel. Een enkel, mooi, rond „vetgaatje" mag er gerust in zijn, doch zo'n sponzige kaas moet U beslist niet nemen. Als de kaas nog witte randen bij de korst heeft is zij „onrijp" en dus zonder enige smaak en zo zijn er tal van gebreken, met vreemde namen ais „Boekelscheurtjes", „grofgaterig", die u zeker niet hoeft te weten. Als u tegenover de winkelier toont, dat u er „iets van weet en vooral als u 'belangstel1 ing toont, zal ttiij zijn product ook met veel meer toewijding en lief de verkopen. En ook daarom gaat het! is een karaktertekenaar, die vele uiteenlopende typen nauwkeurig weergeeft. In „Miles gloriosus" ligt de gehele handeling in de sfeer van het komische. De snaak Palaestrio (buitengewoon goed gespeeld door W. Holleman) is een genie in het uitdenken van listen. Hij weet de geliefde van zijn meester te bevrij den uit de handen van een opgebla zen krijgsman, die als het er op aankomt meer belang stelt in vrouwen dan in de oorlogvoering. De wijze, waarop dit geschiedt, sprak voldoende tot de moderne mens om deze opvoering te doen slagen. Naast de reejis genoemde acteur vielen bijzonder op Miek de Jager als Philocomasium, H. Weiland als de oude heer en J. A. M. v. Hoorn als Pyrgopolinices. Voorts denken wij aan M. P. P. Blind als tafel schuimer en H. de Jong in de rol van de jonge Atliener. Het decor was goed verzorgd. De Italiaanse griep had een po ging ondernomen, om de rest van het programma te laten mislukken. Echter zonder resultaat. Het koor, dat zich op het laatste moment van zijn dirigent beroofd zag, zong nu onder leiding van mevr. Weiland en oogstte terecht een hartelijk ap plaus. Ook de pianist moest verstek laten gaan, maar had in Siebe Over- diep, die enkele werkjes van Schu bert en Chopin speelde, een goede vervanger. Over het geheel genomen is deze avond, welke op geestige wijze werd ingeleid door de praeses, de heer C. U. v. d. Klaauw, zeer goed ge slaagd. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de heren A. J. Landaal te Leiden, Z. Ph. Maroel- la te Den Haag en C. W. Kroft te Alphen aan den Rijn. GEMEENTE-STUKKEN. Ontslag op de H. B. S. De verhoging van de gasprijs. B. en W. stellen de Raad voor: aan de heer W. Prins eervol ontslag te verlenen met 1 Oct. '49 als leeraar in de Franse taal aan de gem. H.B.S., wegens bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Ten aanzien van de gasprijs-ver- hoging waren in de boezem van de Raadsfracties bezwaren geopperd, dat deze verhoging niet zou gelden voor degenen, die een contract had den. B. en W. schrijven nu: „Ten aanzien van de vraag, of de kleinverbruikers (d.z. de verbruikers volgens de verordeningstarieven) door de voorgestelde verhoging in verhouding tot de grootverbruikers niet te zwaar worden getroffen, de len wij mede, dat, in vergelijking met 1939, de tarieven voor de industrie en de engros-gemeenten verhoudings gewijs minstens evenveel zullen zijn gestegen als voor de kleinverbrui kers met inachtneming van het on derhavige voorstel het geval zal zijn. Ook op grond van de overwe ging. dat een verhoging van de tarieven voor de klein verbruikers een billijke verhouding tot de andere tarieven niet mag ver breken, achten wij de voorgestelde verhoging derhalve aanvaardbaar." B. en W. hebben tenslotte nog doen nagaan, of de verhoging van de gas- prijs tengevolge zou kunnen hebben, dat het verbruik van gas zal vermin deren, door een vergrote concurren tie van de petroleum. Hierbij is ge bleken, dat in 1939 de prijs van het muntgas, onafhankelijk van de groot te van het jaarverbruik, boven de toen geldende petroleumprijs lag, terwijl in 1949 de prijs van het munt gas bij het kleinste verbruik gelijk zal zijn aan en overigens lager zal zijn dan de huidige petroleumprijs. Een toeneming van de invloed van de petroleum op het gasverbruik kan daarom niet worden verwacht. Voorts stellen B. en W. de Raad voor aan te kopen de percelen Su- zanna Klinkertstraat 8 t.m. 12 voor de som van 5.600. Danswedstrijd 's-GravenhageLei den. Van de gisteravond gehou den revanche-wedstrijd tussen het Eaagse team Peter de Smit en het eidse team H. J. Visser waren de uitslagen: Engelse wals 37,7539,25, Tango 36,7539,50, Quick Step 39,00 41,50. Totaal-uitslag Den Haag 113,50, Leiden 120,25. Leiden won dus deze wedstrijd met 6,75 punten. Hierdoor is Dansschool Visser voor de tweede maal in het bezit geko men van een zilveren beker. BiRJDGE f PARENCOMPETITIE DISTRICT LEIDEN In de eerste ronde van de bondspa- rencompetitie van het district-Leiden van de N. B. B. waren de voornaam ste uitslagen: Hoofdklasse, groep Rood: 1. Van EgmondVan Htlvert 54.5 p„ 2. Van der Star—Roem 50,5 p., 3. Epskamp Vogelenzang 46.5 p. Idem, -groep Groen: 1. Tholen— Gans 49 p. 2. en 3. KuytMeester en LeeuwinVan Egmond Jr. 47 p. In de totaalstand gaan aan de kop: 1. van EgmondVan Helvtrt 61 31 p.. 2. Van der StarRoem 60,12 p., 3. TholenGans 58.33 p. Eerste klasse, groep Zwart: 1. Vlugt Gaykema 50 p.. 2. mevrouw Dieben Huys 4)6.5 t>„ 2. en 3 dames Van TuynVan 'Zijp en StigterVan Royen 46 p. Totaal: 1. VlugtGaykema 59.52 p., 2. mevrouw DiebenHuys 56 54 p. 3 heer en mevrouw Jacobs 55,36 p. Tweede klasse groep Grijs: 1. Heer en mevrouw Den Dekker 52,5 p., 2. v. d. Endemevrouw Tielkemeyer 49 p., 3. heer en mevrouw Kukler 44 p. Idem groep Oranje: 1. dames Sier Van Zijl 26 p., 2 dames Schouten v. d. Star 20 p., 3. RekersVan Zilt 22 punten. Totaal: 1. dames SierVan Zijl 65, p„ 2 heer en mevrouw Den Dekker 62.50 p., 3. v. d. Endemevrouw Tiel kemeyer 58.30 p.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2