S)e &2idse0ot4/fca/nt Vreemde getuigen veroorzaken gejoel Engelands Palestina-politiek Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 27 JANUARI 1949 40ste JAARGANG No. 11603 Kravsjenko vecht tegen getuigen Bur. Papengracht 32. Telel. 20015, Adm, en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 1 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 Een wantoestand sproken over bestrijding van het kapitalisme. Wat is nu eigenlijk het kapitalisme, dat bestreden moet worden? In plaats van met een volledige theoretische uiteenzetting, willen wij vandaag &eze vraag 'ns beantwoor den, met een los, op zichzelf staand voorbeeld. Iemand bewoont op een goede, dure stand een groot, duur huis. Hij zou er in normaler tijd niet over den ken, anderen bij zich in te nemen, hoewel er plaats genoeg voor is: het is iemand uit de gegoede burgerij. Nu, bij de woningnood, wordt hem een huurder aangewezen door „de gemeente". Die aanwijzing is ge- -schied oordeelkundig, met verstand en tact: de huurder, die hem wordt aangewezen, verschilt niet zo veel met de andere bewoner in innerlijke en uiterlijke beschaving, dat het on der één dak wonen voor beiden daar door onprettig is èn min of meer pijn lijke botsingen haast onvermijdelijk zouden zijn. Maar er blijkt een an der bezwaar te bestaan. De hoofd bewoner vraagt, rekening houdend met de waarde van zijn pand, zó veel voor een paar kamers, dat de gega digde het onmogelijk betalen kan. Die hoge huur zou gerechtvaardigd zijn, als de huurder vrijwillig zijn in trek wilde nemen in dat dure huis, terwijl hij óók behoorlijk in een goed koper pand elders inwoning zou kun nen vinden. Maar nu in dit geval is die hoge huur niet gerechtvaardigd. Nu is het eisen van die hoge huur een uiting van die verderfelijke ka pitalistische geest, welke wij moéten bestrijden. Die kapitalistische geest namelijk, waardoor het persoonlijk bezit wordt gebruikt, zonder rekening te houden met de belangen en de noden van an deren, als had men er een onbeperk te macht over. Ook de Overheid heeft hier onge twijfeld een taak. Als persoonlijk be zit zó wordt gebruikt, heeft de Over heid tot taak, om in te grijpen, om dat en inzover het algemeen belang dat noodzakelijk maakt. In een stad als den Haag b.v. ko- mén, naar men ons verzekert, ver scheidene woningen niet in aanmer king voor onderhuur, omdat de, in absolute zin zeer hoge, onderhuur door de gegadigden niet betaald kan worden. Dit is inderdaad een „kapi talistische" wantoestand! HET KRAVSJENKO-PROCES I IET WAS GISTEREN de derde dag van het proces tegen Les Lettres Frangaises. De belangstelling was zeker even groot als de Voor gaande dagen en ook nu had de politie uitgebreide voorzorgsmaatrege len getroffen. De rechtszaal was zwaar bewaakt. Als eerste getuige verscheen Jean Bruhler, beter bekend onder zijn schrijversnaam Vercors. Hij verklaarde, dat hij* geen lid was van de communistische partij en dat hij getuigde als vriend van de beide gedaagden. Hij legde een korte ver klaring af. Professor Jean Bamy, een Frans historicus, was de tweede ge tuige. Het publiek' begon te jouwen, toen deze te kennen gaf, dat er in Rus land geen vervolging bestaat. Dat kan niet, zei hij, want in 1919 had het land 117 millioen inwoners en in 1939 180 millioen. Kravsjenko stond op en verklaarde, dat hij Maandag De situatie in Indonesië REPUBLIEK STAAKT HET VUREN NIET. Binnen een week zal de activiteit der guerillabenden op Oost-Java her leven, zo hebben Republikeinen te Batavia gisteren verklaard. De Neder landse mededeling volgens welke de strijdkrachten van de Republiek ver spreid zijn en niet langer tezamen kunnen optreden, werd in deze krin gen tegengesproken. De Siliwangi-divisie, de formatie die steeds de hardnekkigste tegen stand had geboden, heeft de vroegere stellingen weer ingenomen, aldus de ze Republikeinen, en de georgani seerde Republikeinse strijdkrachten zijn nog zeker 300.000 man sterk. Een groot deel van deze troepen bevindt zich nog op Java. Op Sumatra heeft de Republikein se noodregering geen orders gegeven om het vuren te staken, zo meldt het Chinese blad Sin Po. Een communi qué van de T.N.I. heeft alle Republi keinse strijdkrachten bevolen, trouw te blijven aan de noodregering. Uit Medan wordt bericht, dat op een bijeenkomst van plaatselijke be stuurders en ruim honderd intellec tuelen is besloten een beveiligingsap paraat te vormen genaamd Desa Pengawal. Het omvat voorlopig twin tig desa's. Op de bijeenkomst merkte een Indonesische bestuurder op, dat het niet alleen aan de Nederlanders zou liggen of orde en rust hersteld zouden worden, maar in de eerste plaats aan de bevolking zelf. SJAHRIR NIET NAAR LAKE SUCCESS. Sutan Sjahrir, die gisteren op Banka een bezoek heeft gebracht aan Moh. Hatta, heeft aan een vertegen woordiger van Aneta verklaard, dat zijn bezoek voornamelijk verband hield met het verzoek van Hatta aan hem en aan dr. Leimena, om zich naar Lake Success te begeven. „Aangezien het de bedoeling van Hatta was, dat wij daar nog zouden zijn bij de huidige aflopende bespre kingen, is deze reis naar Lake Suc cess thans, niet zo urgent'aldus Sjahrir. RODEKRUIS-AUTO OP JAVA OP EEN MIJN GELOPEN. Bij het. Rode Kruis te Batavia is 4fiet bericht binnengekomen dat gis terochtend een vrachtauto van het Rode Kruis, die van Sukabumi on derweg was naar de buitenpolikli niek te Karet, op een mijn is gelopen en beschoten, waarbij twee doden, twee zwaar gewond en drie licht ge wonden zijn te betreuren. Nog geen vrede in China NANKING WACHT OP DE COMMUNISTEN. De nationalistische regering te Nan king schijnt niet te weten, wat zij wil. Zij bevindt zich nog steeds te Nanking, ofschoon haar laatste com muniqué meldde, dat zij onmiddel lijk naar Kanton zou vertrekken. Na het vertrek van de regering en de regeringstroepen uit Nanking, zul len de gemeente-autoriteiten van de ■stad waarschijnlijk direct onderhan delingen aanknopen met de commu nisten, om voor Nanking een afzon derlijke overgave te bedingen, indien de onderhandelingen .op regerings niveau zouden mislukken. In navol ging van Peking is reeds een delega tie benoemd. Autoriteiten te Nanking zijn ervan overtuigd, dat de oprukkende com munistische troepen voornemens zijn Nanking in te nemen, voordat de vre desonderhandelingen beginnen. Een woordvoerder van de Chinese communisten heeft voor radio Sjensi de eis gesteld, dat de regering gene raal Tsjang kai-Sjek en alle anderen, die op de communistische lijst van „oorlogsmisdadigers" staan, gevangen zal nemen. Schijnbaar onbewogen door de in eenstorting van China om zicfy, heen, resideert Tsjang kai-Sjek in zijn ge boorteplaats Chikow; Associated Press brengt het bericht, dat hij zich in de Chinese bergen heeft terugge trokken en veel mediteert. Hij wei gerde onlangs twee nationalistische generaals, die per trein naar Chi kow waren gekomen, te ontvangen. zou bewijzen, dat er nog maar acht leiders, die in 1917 aan de revolutie hadden deelgenomen, in leven zijn, terwijl er in 1941 nog vijftig over wa ren. Kravsjenko zag er erg vermoeid uit en beantwoordde de vragen met veel minder vuur dan Dinsdag. Een spier van zijn rechterkaak was voort durend in beweging. Er steeg opnieuw gejoel op toen Izard, de raadsman van Kravsjenko, Baby een korte maar heftige woordenwisseling hadden. Izard: Bent u lid van de com munistische partij? Baby: Ja, en ik ben er trots op. Het publiek was duidelijk op de hand van de Russische schrijver. On der veel lawaai verklaarde Baby: Dit is geen Russisch boek. Het is een boek, dat alleen in de Verenigde Staten geschreven zou kunnen voor den. „Ik verkoos de vrijheid" is een absurd boek en het kan niet door Kravsjenko geschreven zijn. Het kan niet door een Rus, maar wel door een Amerikaan zijn geschreven. Toen Izard aan Baby vroeg of deze Russisch sprak en het antwoord ont kennend luidde, barstte het publiek in gelach uit. De zitting werd verdaagd tot Maan EEN DODE EN ENIGE ZWAAR GEWONDEN BIJ DE AANVARING OP DE WESTERSCHELDE Dins dagmorgen zijn tengevolge van de mist op de Westerschelde het Poolse s.s. „Fu'aski" geladen met koeien op weg naar Antwerpen, en het Neder landse s.s. „Lissekerk" van de Ver. Nederl. Scheepvaart Mij en., komen de van Antwerpen met elkaar in aanvaring geweest. De „Pulaski" kreeg eer> groot gat aan de kop en aan stuurboordzijde en is, daar het schip zich in zinkende toestand be vond, door een sleepboot ter hoog te van Ossenisse aan de grond gezet. Aan boord van dit schip zijn tenge volge van deze botsing een dode en enige zwaar gewonden te betreuren. GENERAAL SCHILLING OVER JAPAN. Generaal W. Schilling, voormalig hoofd van de Nederlandse missie in Japan, die op doorreis naar Neder land enige tijd in de Verenigde Sta ten heeft vertoefd, vertelde Aneta kort voor zijn vertrek, dat de grote verkiezingswinst van de communis ten in Japan waarschijnlijk is toe te schrijven aan drie oorzaken: 1. De armoede in brede lagen der bevolking. 2. De propaganda door Japanse krijgsgevangenen, die thans geleide lijk uit de Sovjet-Unie terugkeren en 3. De rechtstreekse Russische pro paganda in Japan. Aangezien de beruchte geheime po litie (Kempetai) is afgeschaft, aldus generaal Schilling, kan de Japanse regeering niet meer zoals vroeger de communistische propagandisten met strenge hand onderdrukken. Gene raal Schilling geloofde echter niet, dat de verkiezingsuitslag een aan zienlijke wijzinging in de algemene politiek van de Japanse regering tot gevolg zou hebben. LAGERHUIS ACHTER DE REGERING. Na een debat in het Britse Lager huis. dat een dag in beslag nam, heeft het Lagerhuis met 283 tegen 193 stem men de politiek ten opzichte van Pa lestina van de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, goedgekeurd. Bevin kwam in botsing met de leider der oppositie, Churchill, en verschillende leden van zijn eigen Labour-partij. Bevin verdedigde zijn politiek in eerede van anderhalf uur. Onder meer verklaarde hij, dat Engeland Palestina niet zou erkennen voordat antwoord hieromtrent was ontvangen van de landen van het Ge menebest en de landen der West- Europese Unie. Indien weer gevechten zouden los barsten, zou het voor Engeland zeer moeilijk zijn, onverschillig en zonder daden toe te zien. Het bestaan van de staat Israël was thans een feit „en wij hebben niets ondernomen om dit ongedaan te maken." De Arabische zaak moest echter eveneens overwo gen worden. Bevin eindigde zijn rede met de belofte, dat de regering het uiterste zou doen „om vrijheid, vei ligheid en voorts economische en sociale vooruitgang te bevorderen in een gebied dat van vitaal belang voor ons en de wereldvrede is." Churchill dwong een stemming af over Bevins „verbazingwekkend slechte behandeling" der politiek je'- gens Palestina. Churchill eiste de er kenning van Israël zonder lang uit stel. Engeland had zich tegenover de V.S., de Sowjet-Unie en de Joden ge plaatst zonder de Arabieren de ge-f ringste dienst te bewijzen. Men be hoorde de Joden niet een eerlijk deel van de woestijn van de Negeb te mis gunnen. Joden en Arabieren behoor den vrije toegang te hebben tot de Rode Zee door de Golf van Akeba. Hij beschuldigde Bevin ervan tegén de Joden bevooroordeeld te zijn. Verder was Churchill ervan overtuigd, dat de Arabische Liga sterk was. De premier, Clement Attlee, sloot het debat. Hij verklaarde, dat net niet raadzaam zou zijn geweest Israël overhaast te erkennen. Een erkenning op het ogenblik zou tot een vrede en het bereiken van een regeling kun nen bijdragen. De regering had een erkenning in beginsel reeds lang aan vaard. Het was thans slechts een kwestie van hoe en wanneer. Het was nu een zaak van besprekingen ge worden. Het was voor het eei'st, dat Bevin mededeelde, dat hij de landen van het Pact van Brussel eveneens had geraadpleegd. In v diplomatieke kringen meent men, dat Bevins ver klaring er op duidt, dat binnen zeer korte tijd overgegaan zal worden tot de facto-erkenning. Engeland zou echter evenals Frankrijk voorbehoud met betrekking tot de grenzen ma ken. Naar men meent hebben 60 La- bour-leden zich van stemming ont houden. KARD. MINDSZENTY MAG NIEMAND ONTVANGEN. Officieel is meegedeeld, dat de Hon gaarse regering het verzoek van Sean McBride, minister van Buitenlandse Zaken van Eire, om een Iers functio naris bij kardinaal Mindszenty toe te laten, niet zal inwilligen. De Ierse re gering, aldus een Hongaars woord voerder, heeft het nooit op prijs ge steld diplomatieke betrekkingen met Hongarije aan te knopen. De zegsman noemde de belangstelling voor kar dinaal Mindszenty daarom „vreemd". Abbé Gau, Frans volksvertegen woordiger en lid van de MRP, die door de Hongaarst regering was uit genodigd oi een bezoek aan kardi naai Mindszenty te brengen en die verklaard had te zullen komen indien hij de kardinaal alleen mocht spre ken, heeft van de Hongaarse regering te horen gekregen, dat hij de primaat noch alleen noch onder toezicht zal mogen spreken. WnMde. Ixdfde. UIT OUDE KLEREN Het internationale wolsecre tariaat te Londen heeft gister avond bekend gemaakt, dat de eerste monsters van een in Ame rika ontdekt voedingsproduct, dat bereid is uit oude kleren te Londen zijn aangekomen, en dat men aldaar de verbruiksmoge- lijkheden zal onderzoeken. Het nieuwe product de „Bo- taneine P" zal zijn toepassing vinden in de bereiding van phar- maceutische producten, cosme- tieken, verven en kleurstoffen. Volgens de uitvinders mag het toegediend worden aan die ren en zelfs aan mensen; het zou de haargroei bevorderen en een aangename smaak hebben. Deze uitvinding kan niet zo opzienbarend zijn, als zij op het eerste gezicht lijkt. Want mijn vrouw zegt altijd van mijn jasje dat je er wel soep van kan ko ken. En dezer dagen zat ik in de tram naast iemand, die zó naar uien rook, dat je hem maar een peen en een aardappel in z'n jas behoefde te stoppen om er ogen blikkelijk hutspot uit te krijgen. Overigens ga ik mijn jasje toch eens proberen als haargroeimid del. Als ik nu maar geen haren met ruitjes krijg, want mijn jas je is van geruite stof. HOENDERSTAPEL THANS DE HELFT VAN DE VOOROORLOGSE, Blijkens de uitkomsten van de wintertelling 194/3 vond het herstel van de Nederlandse hoenderstapel ir het afgelopen jaar geleidelijk voort gang. Het totale aantal hoenders be droeg in December jl bijna 10 mil lioen, tegenover ca. 3 millioen in December 1945. Hiermede is thans ongeveer de helft van de vooroorlogse stapel bereikt. Ook bij de eendenstapel kwam het vorig jaar een streven naar herstel tot uiting. In vergelijking met De- Keuze tussen dagvaarding en dwangbevel Vereenvoudigde procedure voor kleine geldvorderingen Herhaaldelijk werd destijds van de zijde van de middenstandsbonden en de Kamers van Koophandel, rechtstreeks en via regeringsinstan ties bij de hoogste autoriteiten klachten geuit over de grote moei lijkheden en kosten, welke a's ge woonlijk verbonden zijn aan het in nen van kleine vorderingen. Aan de lijve ondervonden credi teuren, dat inning daarvan zeer cuk- w'jls achterwege moest blijven, om dat de te treffen maatregelen een groter som vergden aan kosten dan cëmbêr"li)«" namS hërtotaïf'aaiSi !h=' J*£rag der vordering groot was. eenden in Nederland toe met circa I LIn, ™ddenstandskrmgen is toen, in het algemeen belang ten sterkste ge- 190.003 stuks. CflRT0-4910j „Vliegende Hollanders" vinden hun weg naar Indonesië ondanks landingsverbod ei} tegenwerking. pleit voor 'n zo sterk mogelijke ver- I eenvoudiging van de procedure voor het incasseren van kleine vorderin- TwppHp ïCflippi11 ®en' i V- vCJC ïvaizici gen besluit vaif de Secretaris-Ge- naraal van het departement Protest tegen het optreden van India en Pakistan Bij de voortzetting de*- beraadsla gingen over* de afdeling „Zeescheep vaart" van de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarbij tevens aan de orde was de begroting van het scheepvaartfonds, heeft minister Spitzen zijn standpunt ten aanzien van de maatschappij Zeeland belicht. De plannen van zijn ambtsvoorganger zijn niet veranderd. Deze had beslis*t, dat .de zetel in Vlissingen zou blij ven. Bij de afdeling „Burgerlijke Lucht vaart" wees de heer Weiter erop, dat voor de tweede maal India en Pa kistan plotseling hun vliegvelden voor onze vliegtuigen hebben geslo ten, op grond van de overweging, dat wij binnen de grenzen van onsv Rijk en binnen onze souvereiniteit dingen hebben gedaan, die hun niet aan staan. Is het juis-t, dit ongemerkt te laten passeren? Er zijn daar ook din gen gebeurd, die ons niet aanston den, aldus de heer Welter. In Hon garije is dat eveneens het geval, maar dat heeft niet tot gevolg, dat het verkeer met die landen wordt stop gezet. Spr. vroeg wgj de regering heeft gedaan of denkt te doen tegen deze vprdragsschending en tegen de schending van ongeschreven rechten. Moet, zo vroeg hij, deze zaak- niet worden voorgebracht bij het interna tionale Hof van Justitie en moet geen eis tot schadevergoeding wor den ingediend? De heer Verkerk (A.R.) maakte bezwaar tegen het stopzetten der binnenlandse luchtlijnen. Is het vlieg veld bij Leeuwarden nog niet zover, dat het ook 's winters kan worden gebruikt? Hij zou gaarne de gemeen te Nootdorp vertegenwoordigd zien in de commissie inzake Schieveen Ypenburg. De minister verklaarde, dat de re gering zich onmiddellijk tot India en Pakistan heeft gewend. Zij over weegt. of deze landen aansprakelijk gesteld zullen worden. Een beslissing is nog niet genomen. Inmiddels is toestemming verkregen te landen op Mauritius en op Reunion. Met de K.L.M. zal de minister ernstig over leggen continu luchtverkeer moge lijk te maken. Spr. had er bezwaar te gen de commissie SchieveenYpen burg, die al rijkelijk groot is, nog uit te breiden. De begroting is daarna z.h.s. goed gekeurd. Minister Spitzen sprak dc hoop uit, dat hij de wetsontwerpen inzake de status van het bedrijf en inzake de radiodistributie spoedig kan in dienen. Over de wijziging der tele foontarieven, welke nog bezien wordt, zegde hij een nota toe. Nagegaan zal worden of een aantal arbeidscontrac tanten in vaste dienst kan wSrden genomen. De begroting is z.h.s. aangenomen. De Kamer heeft verder nog een begin gemaakt met de behandeling van ,de begroting van het Zuiderzee- fonds. Te kwart voor zes werd de verga dering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Vandaag komt de minister aan het woord. AFFICHE RECLASSERINGSDAG 1949 De vereniging van Reclas- seringsinstellingen „Nationale Re- classeringsdng'' heeft een open prijs vraag uitgeschreven voor een afficnc ten behoeve van de rec'asserings- colle>.it, welke op 18 Juni zal war den gehouden. De kunstschilde Henk Meijer ui'. Wassenaar won met zijn inzending onder het motto „Die staat, ziet toe dat hij niet valle" uit 117 inzendin gen de 1ste prijs. maken. Hierbij is o.m. bepaald, dat hij die ter zake van de nakoming van een overeenkomst een opeisba re geldsom van ten hoogste vijf honderd gulden in hoofdsom te vor deren heeft, de kantonrechter kan verzoeken deze eis bij eenvoudig dwangbevel rechtskrachtig te maken Deze wijze 'van procederen is veel goedkoper, maar biedt niet altijd die zekerheid, die mer^ bij een procedure door middel van een dagvaarding heeft. Dit besluit heeft de strekking om in het belang van de schuldeiser naast dc gewone procesgang (dag vaarding) de moge'ijkheid van een tweede eenvoudige wijze van proce deren te verschaffen, doch bevat ge nerlei voorschrift, dat de bevoegd heid van de schuldeiser beperkt om de gewone procesgang te volgen. De interpretatie van dit besluit bleek enige tijd hier en daar in strijd met de bedoelingen van de wet $e zijn toegepast. O.m. in Hi'versum was de Kanton rechter van mening, dat de kosten van de dagvaarding inzake een z.g. kleine geldvordering ten laste van de eiser moest worden gelaten, aan gezien deze die vordering niet oij dagvaarding had behoren in te stel len, doch door middel van de goed kopere procedure nl. een dwangbe vel. Bij arrest van de Hoge Raad d.d. 14 Januari 1949 is het vonnis van de Hilversumse Kantonrechter in strijd met de wet verk'aard om op grond, dat een eiser een vordering als in ge noemd besluit omschreven bij dag vaarding heeft ingesteld, de daaraan verbonden kosten, als nodeloos ge maakt, te zijnen laste te laten. Eisers zijn derhalve niet gebonden de goedkopere procedure te volgen, al za1 zulks, in het belang van de schuldenaar wel aan te bevelen zijp. de zaak thans uit. £m koJiAzitjz... Waar bemind wordt, wordt niet geleden, of als er geleden wordt, wordt zelfs het lijden bemind. St. Augustinus.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1