De klokken van Corneville MAANDAG 2i JANUARI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Veel goed kan er gezegd worden van „Pulchri Studio", de R.K. Ge mengde Zanvereniging, die onder haar dirigent Willy Verburg mooie operettes studeert en uitvoert. Het beluisteren en zien van de opvoering van „Les Cloches de Corneville" van de Franse componist Robert Plan- quette heeft veel genoegen gegeven. Daarbij kregen wij het orkest Musica voor begeleiding en entre acte en twee dames en vijf heren solisten als gast te horen. Planquette schreef zijn enige overgebleven operette (uit de na-Offenbachse eijd) naar eeri tekst van Clairville en Gabet. Herre de Vos gaf er een Hollandse vertaling van. De vrij gecompliceerde historie speelt zich af aan 't eind van de re gering van Lodewijk XIV le Roi soleil na 1677. Na een pittige ouver ture vangt de vlotte fleurige opvoe ring aan van een aardig bedacht en aantrekkelijk uitgewerkt gegeven. Wérkelijk een aardig gegeven (wat te breedvoerig uitgewerkt evenwel), de geschiedenis van het verwisselde kind en van de vrek, die de ongewone rol neemt (alc doublure) voor spook te spelen, met het doel zich te verrijken en die 't kasteel van Corneville on veilig maakt, totdat de nazaat van de heren Corneville (naar goed operette voorschrift) het spookzaakje opknapt en een goed gevonden ontknoping van personen en gebeurtenissen plaats heeft. De nazaat vindt zijn ge luk, want Germaine wordt erkend ais gravin de Lucnay en huwt mes de Markies. De klokken luiden (zoals de sage reeds vermeldde) bij de terug keer van de burchtheer, bij de ont maskering van het spook en als de verloving gevierd wordt van Henri, Markies van Cornevile, met Clemen- ce Lucienne (voorheen Germaine), burchtvrouwe van Lucnay. Planquette wist, hoe hij een operet te moest schrijven, deed 't met talent, instrumenteerde vlot, gaf frisse rae- lodiën en menige aardige situatie 'illu streerde hij met goed begrip en smaak. Lof voor de vlotte opvoering in de Schouwburg. Gezien, dat alle medewerkende dilettanten zijn, mo gen wij niets dan goeds vertellen van Miep Zandvliet als een lieftallige Germaine die mogelijk wel iets meer uit de plooi had mogen komen. Jac. Buis gaf a's Gaspard het pseudo- spook en vooral als vrek méér dan uitmuntend spel. Mevrouw Versteegh- van Zijp was als Serpolette goed op haar plaats. Na ingespeeld te zijn, werden zang en actie steeds vrijer en vlotter, passend bij het stuk. Campfens was als „mijnheer de baljuw" geestig. Leef Schamper maakte het flauw leugenachtige 'man netje Grenicheux 'heel aannemelijk. Hij zorgde voor de „note comique" en dat deed hij best. Siem van Egmond maakte van de markies een edelmoe dig voornaam heer. die raak uit zijn hoek .kon komen. De diverse spelers waren uitmuntend op dreef in de 2c acte, als het er om gaat het spook te verschalken. Daar werd goed spel gegeven. De montering was smaak vol. Een frisse dansscène wist Liek Zandvliet te ontwerpen en door een kleine amateur-balletgroep liet zij deze met succes uitvoeren. De heer Sne derwaard zorgde voor een goed sluitende regie. Musica had geen gemakkelijk -werk. 't Valt niet mee een luchtige operette te begeleiden. Een ongelukje gebeurde er dan ook wel eens. Maar toch met veel toewij ding werd de moeilijke taak opgevat en vervuld. Het koor is hard vooruit gegaan en bij over 't geheel geno- men goede zang werd er ook le vendig gespeeld. Tot dusver is er nog niets van de dirigent gezegd, maar vóór solisten, koor en orkest komt hem toch het eerste de eer toe. Hij toch heeft ge werkt, geploeterd en gestudeerd; wij zouden haast zeggen gebeukt en ge wrongen om zijn medewerkers te brengen tot waar hij wezen wilde. Zo zat alles er stevig in, en veel is er gelukt op deze avond. En schom melde er al eens iets, dat is toch niet zo erg, als er doorleving in ligt en toegewijd. Zo is de opvoering van gisteren avond tot iets heel prettigs en vro lijks geworden. Zij werd dóór de vrijwel gevulde Schouwburg met veel applaus en open doekjes beloond. De traditionele bloemenhulde bleef niet achterwege. „Pulchri" heeft een 'succes te boeken. J. Kortmann. FEESTAVOND VAN „DE KIMNASTEN". Met een feestavond in de grote Stadszaal, vierden de leerlingen van de Leidse Middelbare Handelsavond school „Kennis is Macht" het tweede jaarfeest van de schoolvereniging „De Kimnasten". De heer C. Sassen verwelkomde als voorzitter r]* aanwezigen, speciaal de directeur, ce heer F. S. S. Makkelen- berg, het bestuur van „Kennis is Macht" en verschillende leraren. Het speet spr, dat de leerlingen niet zelf voor een programma hadden kunnen zorgen, doch de druk bezette avond uren verhinderden dit. Nu had het bestuur zich verzekerd van de wel willende medewerking van de perso- neesvereniging „Konegro" (Gros- smederij), di een gevarieerd program ma bracht van muziek, schetsjes en acrobatiek, onder algehele leiding van de heer L. W. Groffie. Na afloop van het officiële gedeel te, verzorgde de „Gold Star Band" de dansmuziek voor het bal, waarmede daze feestavond werd besloten. Vogel vliegt de wereld in". Wegens ziekte van enige leden van het gezelschap voert hedenavond het Vrije Toneel (Cor Ruys) niet op „Mijn zuster Eileen", maar het blij spel „Vogel vliegt de wereld in". LBiDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaats- examen Semietische taa1- en letter kunde: de heer R. Frankema te Gro ningen. GEM. AANKONDIGING Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlanden, heeft Haar dank uitgesproken voor de Haar bij I'rar verjaardag en Haar Rege ringsjubileum gezonden gelukwen sen en voor de blijken van medele ven, die Haar hebben bereikt. Ter voldoening aan Haar desbetref fend verzoek breng ik deze dank hierbij over aan de bevolking der gemeente Leiden. Leiden, 24 Januari 1949. 621 De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. LITTERIS SACRUM BRACHT „JEUGD". Zaterdagavónd trad de jongeren- garde van Litteris Sacrum in de Schouwburg voor het voetlicht met het blijspel „Jeugd" van Claude An- dré Puget. Het stuk speelt zich af in een buitenhuisje aan de Loire, waar een vijftal neefjes en nichtjes onver- wacht voor enkele dagen het rijk alleen krijgen, wanneer hun respec tievelijke ouders in verband met een sterfgeval naar elders moe ten. In die korte periode worde;; de jongelui in beslag genomen door een paar kalverliefdes, die vanzelfspre kend de nodige verwikkelingen te weeg brengen, welke haar hoogte punt bereiken door de komst van een gast. Deze laatste is een iongé piloot, die met zijn vliegtuig een noodlanding moest maken in de buurt van he buitenhuisje. Veel is er over dit blijspel nieta+e zeggen Het is een aardig niemendalletje, dat de bezoekers een genoeglijke^ avond verschaft. Men kan het niet'onvat ten als geheel geslaagd, tenminste niet in de zin van: Zo is nu de jeugd. Het eerste bedrijf, dat zeer geestig en bijzonder raak van typering is. maakt hierop een uitzondering. Het tweede bedrijf daarentegen is erg geforceerd door huil-, schreeuw- en vechtpartijen. Er is kennelijk gespe culeerd op goedkopere successen. Ir. het laatste gedeelte heeft de auteur zich af en toe laten verleiden tot kwasi diepzinnigheden, die de plank volkomen misslaan. Toch zoals wij reeds opmerkten behoeft men zich bij dit stuk niet te vervelen, hetgeen grotendeels te danken is aan de perfecte opvoering, die de jeugdige Litteris-leden ga ven. Henk de Wringer en Jet Reits- ma vielen bijzonder op. Daarnaast moeten we echter direct de goede vertolkingen noemen van Bob Ha- geman, Evelien Blok-Back en Frans je Huizinga. Wout Blok, die zich een bekwaam regisseur toonde, viel ons in de rol van piloot tegen. „St. Christoffel", De Ned. R.K. vereniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" heeft haar jaarvergade ring gehouden onder -voorzitterschap van de heer Conijn. Vijf nieuwe leden gaven zich op: de heren W. H. v. Dijk, J. Hees, J. Verplancke, H. v. Gent en H. Knij- r.enburg, die daarna in een kernach tige toespraak door de geest, advi seur, pater Tesser O.F.M., werden ge ïnstalleerd. Secretaris en penningmeester brachten uitstekend verzorgde jaar verslagen uit. Verschillende andere verenigingszaken werden vlot en prettig afgewerkt. Nadat door verschillende heren van de rondvraag gebruik was gemaakt, werd overgegaan tot een gratis ver loting waarvoor door alle leden prij zen beschikbaar waren gesteld. Aanrijding Zaterdagmiddag om streeks kwart voor twee is de 41-ja rige wielrijder G.L. uit Leiden, op de Breestraat, ter hoogte van de Vrouwensteeg, aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door de 38- jarige G. R. D. uit Alphen aan den Rijn L. stak, vlak achter een voor hem rijdende auto, over, om de Vrou wensteeg in te rijden, en werd daar bij door de motor, die uit de richting Hogewoerd kwam, gegrepen. De wielrijder werd tegen de grond ge- shngerd, met z'n hoofd tegen de trottoirrand. Met ernstige schedel basis-fractuur werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Hedenmiddag was de toestand van het slachtoffer, hoewel niet direct levensgevaarlijk, toch nog zorgwek kend. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba Marijke Lysbeth d. v. K. Woudstra en L. Dil; Rudolf Pieter i. v. W. P. Leenen en E. H. Moulijn; Frits z. v. G. J. Dexel en G. Petersen; Anna Maria Hillegonda d. v. R. J. y. d. Krogt en M. S. Panne- bakker; Louisa Elisabeth d. v. P. P. Kluivers en L. E. Boter; Geertruida Johanna d. v. J. G. den Hartog en A. v. d. Pouw Kraan,- Geertruida Johan na CorneliaMartina d. v. H. v. d. Iyuit en S. J. E. v. Polanen; Cornelis x. v. H. de Roode en M. T. de Roode Hendrika d. v. A. ten Donke'aar en H. E. v. d. Reijden. Overleden: W. F. Devilee. man 72 jr.; A. C. van Egmond, dr. 2 jr.; D. Bons, man, 55 jr. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Bloemencorso *in de bollenstreek Ook dit jaar zal weer een bloe mencorso worden georganiseerd door de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim. De aanmelding voor deelneming is reeds opengesteld. Aangezien men dit corso wil houden in de bloeitijd van de hyacinthen, is de datum nog niet met zekerheid vast te stelen. Men verwacht echter, dat het half April zal worden. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade UIT DE RIJNSTREEK LEIMUIDEN L.T.B. Na de opening door de voorz., de heer G. P. v. d. Meer, volgden de notulen van secr. S. J. Visser, waarna financieel verslag van de penningm. J. J. v. Leeuwen. De aftr. bestuursleden J. Blom, A. H. Rotteveel en R. Knelange werden bij acclamatie herkozen. Tijdens de rondvraag ontstond een levendige bespreking over t.b.c.-bestrijding on der het vee, en de door de overheid opgelegde kosten hiervoor, die veel te hoog geacht werden. Algemeen werd vereenvoudiging verlangd van de steeds moeilijker wordende bere keningen en administratieve romp slomp. Vele leden betreurden het, dat de Oogst-dankdag vorig jaar achterwege gebleven is. Het bestuur was van oordeel, dat de mening van de leden hierover nogal verdeeld was, waarom er vanaf gezien was. De vergadering drong aan, dit jaar zeker een Oogst-dankdag te houden, wat door het bestuur met sympathie beantwoord werd. Hierna kwam de heer J. Ch. Peeraar uit Alkmaar aan het woord, die duidelijk en interes sant uiteen zette het nut van een coöperatie. De g. a., kap. A. Bakkum sprak een woordje ter kennismaking. Als attractie werd een verloting ge houden, die ieder in het bezit stelde van een prijs of prijsje. Geboren: Joanna Anna Catha- rina d. van J. H. v. Diemen en J. A. v. d. Kroon; Margaretha Elizabeth d. van R. Turk en M. E. Mollers. Ondertrouwd: Joannes v. Egmond 32 j. en Joanna M. Vermeulen 27 j.; Nicolaas C. v. d. Akker 41 j. en Wil helmina de Vos 27 j. ROELOFARENDSVEEN Het toneelconcours. De toneel club „St. Theodolfus" uit Oude We tering had over de belangstelling voor haar uitkomen in het toneelconcours niet dé klagen, want de zaal van café „De Vier Heemskinderen" was tjokvol toen de voorz. van het uitv. comité, de heer Jac. van Berkel, deze tweede concoursavond met een kort welkomstwoord opende. Het is „St. TheodoTus' gelukt de aanwezigen met het aangrijpende toneelspel in 3 bedrijven van L. van Nieuwenhuizen, genaamd „Gelijk ook wij vergeven", volledig te boeien. Dit stuk. waarin enkele zeer zware rollen zijn ver werkt, verhaalt ons de haat, door een ongeval ontstaan, tussen twee boe renfamilies. ZOETERWOUDE Uitvaart A. van Bennekom. Za terdagmorgen werd in de kerk van de H. Kruisverhefmg een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor G. J. Klaverweyden, geassis teerd door de paters De Gruijter en Van den Bosch. De medaille van de Congregatie van de H. Familie en de linten van de prefectuur van de overledene waren op het lijkkleed gelegd. De begrafenis had plaats op de „Akker Gods" achter de Sint Jans- kerk. De begrafenis-ceremoniën werd verricht door pastoor Klaverweyden. Vanaf de kerkhofpoort volgde in de lijkstoet achter de familie burge meester H. J. J. A. Sm^ets en wet houder G. T. v. Leeuwen, deken D. Bont, pater de Gruijter, directeur van de H. Familie en een deputatie van de Hanze met omfloerste vaan del. UIT DE OMGEVING KATWIJK Gemeenteraad. De raad komt Donderdagavond bijeen. Agenda o.a. verkoop van grond aan J. Zand vliet; het in eigendom overnemen van de noodwoningen op het An- areasplein; voorstel om de onteige ning te verzoeken van enige perce len aan de boulevard; aangaan van een dading met J- Schaap; behande ling van de gemeentebegroting 1949. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. Morgenavond 8 uur komt de gemeenteraad bijeen. Agenda o.a. beschikbaarstelling van 30ÜO.t. b.v. het onderzoek op tu berculose. NOORDWIJK Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert 2 Februari a.s. te 3 uur NOORDWIJKERHOUT K.V.P. -i- Van de 900 leden waren slechts 40 aanwezig. De voorzitter bracht verslag uit van het partij congres, speciaal van de sectie „Jeugdpolitiek". De heer van Leeu wen vertelde een en ander van de sectie „Industrialisatie". Uit de in Utrecht gevoerde besprekingen trok spr. de conclusie, dat ook de bollen streek naar de industrialisatie moet grijpen om daardoor werkgelegen heid te verschaffen aan hen, die in de bollencultuur geen plaats meer kunnen krijgen. Ook Noord wij ker ft out moet zorgen dat 'het zijn deel hiervan krijgt. Meningpeiling. Na over en weer gepraat, welke onderdelen naast de gezinspolitiek de meeste aandacht moeten hebben werd de volgorde aldus: Volkshuis vesting, Sociaal-económische poli tiek, Landbouw, Industrialisatie. Vanuit de vergadering \yerd nog ge vraagd, werk te maken van de indi viduele meningspeiling. Als laatste punt kwam de bespre king van het reglement voor de aan staande gemeenteraadsverkiezingen, sie samen te stellen, bestaande uit Besloten werd hiervoor een commis- de heren: Zuiderduin voor de arbei ders, Langeveld voor de kwekers, C. Geerlings voor de middenstand en van der Klaauw en van Noort uit het bestuur, terwijl de heer Meijer werd toegevoegd voor de jongeren. De eerste Duitse film Een Nederlands filmverhuurkan toor „Actueel Film N.V." heeft het aangedurfd een Duitse film in om loop te brengen, een product van de regisseur Wolfgang Stautke „De moordenaars zijn onder ons". Daarmee wordt het Nederandse bioscooppubliek voor een probleem geplaatst. Het zal een tegenzin moe ten overwinnen, alvorens te willen zien naar Duitse artisten, die in de Duitse taal het hunne beweren over de schuldvraag van de laatste oor log. Voordat dit probleem nader toe gelicht wordt, verdient het aanbe veling eerst de inhoud van deze film nader te bezien. Filmtechnisch is „Moordenaars zijn onder ons' een voortreffelijk werk, waarin de regis seur op meesterlijke wijze de schuld belijdenis over het door alle Duitsers begane oorlogsleed gestalte geeft. Hij had daarvoor nodig het décor van Berlijn anno 1945, de armzalige puinhoop, waarop ratten hun voed sel zoeken, terwijl erbarmelijke swingklanken uit een piano in een danstent de ellende van een verniel de stad contrasteerden. Op de puin hopen in een geschonden huis, woont een chirurg, voormalig stafarts en strijder aan het Oostfront. Hij kan niet tot werken komen, ontvlucht de mens en bedrinkt zich herhaaldelijk, omdat hij gekweld wordt door het besef, als soldaat de schuld van deze ellende gedragen te hebben. De mens, die hij ontvlucht, is o.m. een vrouw, die terugkeert uit een concentratiekamp en bij hem intrekt. Het komt tot spanningen en uitbar stingen. De voormalige dief en moor denaar verdraagt de mens niet meer. Hij zwalkt over het puin en zoekt vergetelheid in de drank. En dan het contrast een van de velen, waar aan deze film, vol fotografische evenementen zo rijk is in het andere huis, dat weer hersteld is, leeft de welvarende vroegere Haupt- mann, commandant van de chirurg. Als industrieel heeft hij zich er weer bovenop gewerkt, zijn fabriek uitge breid en zijn omzet vergroot. Op zijn tafel 1 prijkt weer eten, tinkelt de wijn en geurt de Amerikaanse siga ret en de m^n prachtig getypeerd leeft erin vrede, ondanks liet feit, dat hij zijn verleden belast ziet met de moord op mannen, vrouwen en kinderen. Tussen deze drie speelt de intrige zich af, vol aanklachten en zelfver wijt. De chirurg komt door een toe val bij zijn vroegere commandant te recht en herkent achter het Duitse burgermannetje de moordenaar. Hij ■wil hem van het leven beroven, maar tot tweemaal toe treedt het noodlot tussenbeide. De eerste keer, als hij het pistool reeds getrokken heeft, roept men hem te hulp bij ieen SASSENHEIM Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Donderdag 27 Jan. a.s. des namiddags 2 uur. Agenda o.a. vast stelling begroting 1949. „Het hoedje van Marius". Zon dagavond werd aan leden van „St. Caecilia" de 20e uitvoering na de oorlog geboden. Voor een goed-be- zette zaal sprak de heer H. P. Zwet sloot het welkom. Spr. vroeg ook zo veel belangstelling te tonen bij een stuk, dat op een hoger cultureel peil staat, zoals 1.1. met Kerstmis. Hierna haalde men het doek voor het blij spel van R. Feenstra „Het hoedje van Marius" in 3 bedrijven. Een koddig gegeven, waarin o.a. de ernst van het leven uitkomt door het motief, dat een gezin geen handelszaak is. Gezien de zeer korte tijd van studie, is het een hele prestatie van regie en spe lers geweest, dit lang niet gemak kelijke stuk, op zo een sublieme wijze op te voeren. Wat heeft het publiek smakelijk gelachen om de komische verwikkeuingen, waarin Marius en zijn hoedje in terecht komen. Alle toneeristen hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Décor en kapwerk waren 'als steeds goed ver zorgd. Alleen mochten er wel eens andere coulissen komen. Hedenavond en morgen herhaling met na afloop gezellig samenzijn. Voor het practijk-diploma boek houden slaagde de heer P. J. van Waardenburg. VOORHOUT Bond van Overheidspersoneel. Het was de eerste vergadering na de fusie van de R.K. Bond van P.T.T.-ers, en de R.K. Bond van Overheidsperso neel. De wnd. voorz., de heer A. Bee- len, opende de vergadering. De heer Zegwaard, lid van het hoofdbestuur drong vooral aan op grote eenheid met als waarschuwing het dreigende communisme. Op voorstel van de heer Zegwaard werd besloten om het be stuur te vormen uit 2 leden van de B.N.S. 2 P.T.T.-ers, en 1 van gemeen tedienst. Daar van laatst genoemde groep slechts 1 persoon aanwezig was, en deze niet in aanmerking wenste te komen, wer{l deze plaats nog even open gehouden. Het bestuur werd als volgt gekozen: A. Beelen, voorz.; W. Floor, le secr.. J-. de Roode 2e secr.; P. v. d. Werf, pennf Districtsvergadering L.T.J. In het parochiehuis te Voorhout werd een zeer belangrijke districtsvergade ring gehouden van de L.T.J. De heer A. v. d. Hulst uit Voorhout hanteerde de voorzittershamer. Hij heette spe ciaal welkom de districts-aalmoeze- nier, kapelaan Vink uit Noordwijker- hout, de aalmoezenier kapelaan Nette van de pl. afd., en de heer C. P. Ver gouwen. leraar der L.W.S., die een leerzame en interessante spreekbeurt vervulde over actuele problemen op land- en tuinbouwgebied. De hoofd schotel van de rede was bestemd voor de tuinbouwjongeren, hoewel ook de jonge boeren enige goede wenken mee kregen.Door vele deskundigen wordt de toekomst van de bollen-uit- komst somber ingezien aldus spr. Spi\ toonde aan waarom areaal be perking moet blijven. Ook de export kansen werden onder de loupe geno men. Emigratiemogelijkheden werden bekeken. Het grootste probleem, dat stervend kind. Even staat hij in du- bio, maar hij besluit het kind te red den en hervindt daarmee tevens de weg tot zijn oude beroep. De twee de maal, op Kerstmis, komt de vrouw tussenbeide, wanneer hij op het punt staat de vroegere Hauptmann te do den en herinnert hem er aan, dat de tijd van het eigen recht voorbij is. Fascinerend is het slot van de film, waarin op de achtergrond de Hauptmann achter dralies zijn „Ich bin unschuldig" staat te roepen, ter wijl de film een beeld laat zien van slagvelden vol kruisen, verminkten en de puinhopen der wlreld. Dit is het verwijt tegen de Duitser, de ge wone Duitser, van burgermannetje tot de hoogste functionaris, dat er in elk van hen een mordenaar schuilt.1 Dat is de schuldbelijdenis van Stautke en laat ons hopen van allen, die deze film hebben gemaakt. Het is een uitstekend werk vol verrassin gen. waarbij men geboeid in de fau teuil blijft zitten, als het licht is op gegaan en men zich afvraagt: heeft de Duitser ons dit te zeggen! Is dat nu het Duitse oordeel over „De Mof". Wars van sentimentaliteit, opge schroefde effecten, toont Stautke met zijn knappe cameramensen de- rotte plekken van deze „Mof". Hij laat zijn voormalige Hauptmann rustig een boterhammetje eten, dat verpakt is in een krant, waarop een vette kop be richt, dat _er twee millioen mensen zijn vergast. Hij laat deze zelfde Hauptmann een Kerstboodschap uit spreken, overlopend van huilebalke- rige naastenlifede, maar hij draait op hetzelfde moment de tijd terug en toont het Oostfront, waar de krijgs man met zijn soldaten een Kerstlied kwezelt op het ogenblik, dat hij 60 Polen vermoordt. Daardoor alleen is deze film een openbaring. Keren we terug tot onze vraag: Moet deze film weer in Nederland draaien en mag de Nederlandse markt nu openstaan voor de volgende Duitse producten? Ons oordeel: ja! Laat men alle Duitse amusements producten vol lege en prikkelende ontspanning weren daaraan heb ben wij geen behoefte, maar laat men deze belijdenis en mogelijk de vol gende goede speelfilm aanvaarden, want deze film houdt een belofte in, die we niet negeren kunnen. Het Nederlandse geweten zal mogelijk in opstand komen, als de vertoning van deze film (einde deze of begin van volgende maand), wordt aange kondigd, omdat het nog niet rijp wil zijn, kan zijn voor Duitse cultuur al was tijdens de bezettingstijd het bioscoopbezoek tweemaal zo groot als voor de oorlog maar datzelfde geweten zal bevredigd zijn na het zien van „De moordenaars zijn onder ons" .omdat het een ander geweten heeft - ontmoet. der kweekers, komt ter sprake. Om schakeling in groenten, fruit of pluim- veebedrijven wordt overwogen. Spr. breekt een lans voor een coöperatieve samenwerking voor kleine kweekers, vooral ook op export terrein. Ten slot te kregen de veehouders enige goede wenken. De Gezellenspelers van de N.K.J.B. kwamen hierna op de planken met een humoristische éénacter „Het ver se cadetje". Groot succes. Uitbundig gelach. Goed spel. Het duo de Groot- Warmenhoven hield de stemming er in. Van vragen stellen werd gretig ge bruik gemaakt. De slot-speech werd gehouden door de districts-aalmoeze- nier, die de aanwezigen enige goede wenken gaf op geestelijk gebied. WARMOND Warmunda. De uitslagen van Zondag luiden: Stompw. Boys 1 Warmundl 1 22, Warmunda 2VV SB 2 12, Hazerswoude 1Warmun da 3 00, Warmunda 4Oranje Groen 3 01, Docos*DWarmunda B 0—5. ZOETERMEER Personalia. Met ingang van 15 Maart is benoemd tot commies le klasse ter gemeente-secretaris de. heer J. M. Taillie, thans adj.^com mies ter secr. afd. onderwijs te De venter. Geboren: Maria Petronella d. van J. Bakker en J. Wieriks; Aartje d. van H. A. van Mourik en G. Hol lemans. Overleden: M. van Zoelen 57 j. echtgenote van P. J. Soererbroek. Ondertrouwd: C. van Heijst 32 j. wonende te Rijswijk en A. Kok 23 j. wonende te Schoonhoven, laatstelijk te Zoetermeer. Gehuwd: J. C. van Haastert 33 j. en E. M. Boonekamp 26 jaar; W. H. van der Ploe'g 32 j. wonende te 's-Gravenhage, 26 jaar en J. van der Spek 24 j. Wat lezers schrijven De winkelsluiting. Met schrik vernam ik en waar schijnlijk al het winkelpersoneel met mij Zaterdag j.l. het wetsontwerp, betreffende wijziging der winkelslui ting; met schrik, want wij zien de waanzin-sluiting van voor de oorlog weer opdoemen. Waarom? vragen wij ons af. Juist nu het gehele publiek aan deze slui ting gewend is, waarom? Enige weken geleden schreef de heer de Ilosson 'wel, dat er bij die heer nog geregeld mensen om over zes wilden kopen, doch die heer weet ook wel als hij met de vooroor logse toestanden op de hoogte is dat er tpen ook nog wel mensen wa ren, die na acht uur probeerden bin nen te komen! Mocht U het niet ge loven, kijk dan eens naar de brood jeswinkels, die zijn tot 12 uur open, en daar proberen ze nog wel na slui tingstijd binnen te kernen! Wij blijven er bij, dat de bestaande sluiting het meest gewenst is. Hopende dat de betreffende instan ties het verkeerde van de nu voor gestelde sluiting zullen inzien, dank ik u voor de plaatsing, achtend, H. Brands. WEERSVERWACHTING Van Maandagavond tot Dinsdagavond). WEINIG WIND. Meest zwaar bewolkt met voor namelijk vannacht hier en daar enige lichte regen. Langs de Waddenkust aanvankelijk mati ge wind uit Noordelijke richtin gen, overigens zwakke verander lijke wind. Vannacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. C. L. W. VAN VELZEN Zoeterwoude geboren 25 Januari 1928, viert zijn 2e verjaardag in Indië te Pekalongan (Java). C. II. v. d. MEER Voorhout viert op 25 Jan. te Sukabumi zijn 3e tropische verjaardag. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de vehrjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). SCHEEPSBERICHTEN ALSUMDAKAR pass. 22 Jan. Oues- sant; AARDIJK 22 Jan. van Batavia naar Palembang; ABBEKERK pas;. 23 Jan. Guardafui; ALCHIBA pass. 22 Jan. Perim; ALDEBARAN 22 Jan. 450 mijl Oost Cape Race; ALKAID pass. 22 Jan. Madeira; ALWAKI 23 Jan. 900 mijl West Scillies; ANNEN- KERK 22 Jan. van Cochin; ARENDS- KERK 23 Jan. van Po.t Soedan; AVERDIJK pass. 22 Jan. 20 uur Vïis- singen; AXELDIJK pass. 22 Jan. Bea- chy Head; BOISSEVA1N 23 Jan. van Montevideo te Santos; CELEBES 23 Jan. van Amsterdam te Halifax; CON GOSTROOM, 24 Jan. van Benguela le Pointe Noire: Lcuvckerk 23 Jan. van Aden; LUSSFIKERK pass. 22 Jan. Ouessant; LUTETRKERK 23 Jan. te Casablanca; MAASHAVEN 23 Jan. van Buenos Aires naar Rotterdam; MAASKERK pass. 23 Jan. Finisterre; MAOUBA 22 Jan. dwars van Mom- bassa; NOORD AM 23 Jan. van South ampton; NOORDWIJK 23 Jan. van Rotterdam te Duinkerken; ORANJE FONTEIN 23 Jan. van Durban te Lo renzo Marquez; PAPEND RECHT 22 Jan. 160 mijl Oost Gibraltar; POE- LAULAUT 22 Jan. van Batavia te Soerabaya; POLYDORUS 24 Jan. van A'dam; te Batavia; Pr. FRED. HEN DRIK 23 Jan. 40 mijl Z.O. West Ouessant; Pr. WILLEM 3 pass. 23 Jan. Finisterre; TAWALI 23 Jan. van Pi nang naar Port Said; VAN DER WAALS 22 Jan. van Genua; VOLEN- DAM 23 Jan. van Rotterdam te Syd ney; WAAL 23 Jan. van Paramaribo te Curasao; WATERMAN pass. 22 Jan. Malta: WESTERDAM 22 Jan. van New-YorkMiaar Rotterdam; WIL LEM RUYS 2A Jan. 2.45 uur van Ja va te Rotterdam; ALDABI 22 Jan. dwars van Casablanca; ANDIJK 22 Jan. van New-Orleans te Rotterdam; ALPHAOCA 24 Jan. van Amsterdam te Rotterdam; FRIESLAND 23 Jan. 12 uur te Antwerpen; KAMERLINGH ONNES pass. 22 Jan. 21 uur Point de Galle; SALATIGA 2il Jan. van New-Orleans naar Ga'."verston; LA- MAR, 31 Jan. van Suez; TERNATE pass. 22 Jan. 24 uur Ouessant; UTRECHT pass. 22 Jan. 7 uur Kaap de Goede Hoop; VAN RIEMSDIJK 23 Jan. van Singapore naar Hongkong ZUIDERKRUIS, Rotterdam-Java 23 Januari van Suez.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3